Denní souhrn zpráv Zprávy

06-03-2009

Bílý dům oficiálně oznámil Obamovu cestu do Prahy

Bílý dům v noci na dnešek oficiálně oznámil, že americký prezident Barack Obama se 4. a 5. dubna v Praze setká s představiteli České republiky a se šéfy států Evropské unie. Cílem schůzky má být budování silnějšího partnerství mezi USA a EU, které umožní lépe společně čelit sdíleným problémům, uvádí se v prohlášení. Prezidenta bude doprovázet jeho manželka Michelle. Česká veřejnost i politická scéna očekávají, že Obama v Praze nastíní plány nové americké administrativy s výstavbou protiraketové obrany Spojených států, jejíž součástí by měl být i radar v Brdech a základna s deseti obrannými raketami v Polsku. Američtí a čeští politici v nedávných dnech naznačili, že pokud by se podařilo přesvědčit Írán, aby odstoupil od svého kontroverzního jaderného programu, mohly by plány na evropské protiraketové základny USA doznat změn. Obama před několika dny uvedl, že omezení íránského jaderného programu potřebu protiraketového štítu sníží.

S Obamou do Prahy dorazí i Clintonová a další šéfové diplomacií

Do Prahy kromě šéfů států a vlád Evropské unie a amerického prezidenta Baracka Obamy dorazí i ministryně zahraničí Hillary Clintonová a zřejmě i šéfové diplomacií zemí Evropské unie. Vyplynulo to z prohlášení šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga po pátečním setkání EU-USA. "Vzhledem k tomu, že paní ministryně (Clintonová) bude doprovázet pana prezidenta (Obamu), je mým potěšením pozvat do Prahy také evropské kolegy," řekl Schwarzenberg. Český ministr také podotkl, že na mimořádném summitu, který se uskuteční za přísných bezpečnostních opatření 5. dubna v Praze, budou státníci jednat mimo jiné o boji proti klimatickým změnám, problematice energetické bezpečnosti či Balkánu.

STEM: Většina chce bezpečnostní politiku s EU raději než s USA

Pro bezpečnost České republiky je podle tří ze čtyř Čechů důležitější společná bezpečnostní politika zemí EU než spolupráce s USA. Naopak 28 procent Čechů si myslí, že pro obranyschopnost země je podstatnější spolupráce s USA. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Souvisí to s tím, že 72 procent lidí nesouhlasí s umístěním amerického radaru v Česku, uvedl STEM. Vyhraněný názor na směřování bezpečnostní politiky ČR mají tři čtvrtiny lidí. Celkem 61 procent z nich jednoznačně upřednostňuje spolupráci mezi zeměmi EU, dalších 15 procent se vyslovilo výhradně pro spolupráci s USA. Tomu odpovídá také poměr lidí, kteří souhlasí s výstavbou americké protiraketové základny v Brdech. Na stranu příznivců radaru se podle STEM staví pouze 28 procent lidí. Průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil na přelomu ledna a února, se zúčastnilo 1263 lidí.

Standard: Kocába by překvapilo, kdyby Klaus podepsal "Lisabon"

Ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába by překvapilo, kdyby prezident Václav Klaus podepsal lisabonskou smlouvu, která má reformovat fungování rozšířené EU. Uvedl to v rozhovoru pro rakouský server derStandard.at. Podle ministra některá vyjádření Klause, který se netají svou kritikou tohoto dokumentu a Bruselu, oslabují důvěru ostatních členů sedmadvacítky v Českou republiku. Kocáb v interview odmítl názor, že Česko je vůči EU kritické. "Vždycky záleží na tom, kdo mluví. Václav Havel je velký zastánce EU, stejně tak ministr zahraničí (Karel) Schwarzenberg a samozřejmě já," poznamenal a dodal, že unii v Česku kritizuje jen několik politiků. "A mezi nimi stojí bohužel prezident Klaus v čele," dodal. S názory hlavy státu on prý osobně nesouhlasí, což se prý týká i lisabonské smlouvy. Klaus tomuto dokumentu - nástupci neúspěšné euroústavy - mimo jiné vytýká, že údajně přenáší příliš pravomocí z národních států na Brusel. Reformní dokument v únoru schválili čeští poslanci, senátoři by ji mohli projednávat v dubnu. Pokud projde i českou horní komorou, musí jeho ratifikaci stvrdit prezident svým podpisem. Zda tak učiní, Klaus zatím neprozradil.

Evropské regiony chtějí schválení lisabonské smlouvy

Zástupci regionů, kteří se sjeli do Prahy na dvoudenní Evropský summit regionů a měst, žádají schválení lisabonské smlouvy. Vyzvali také členské státy Evropské unie, aby se postavily proti protekcionismu. Vyplývá to z návrhu závěrů summitu, jejž má ČTK k dispozici. Podle regionů posílí smlouva jednak rozhodovací schopnost a akceschopnost Evropy ve světě, jednak posílí odpovědnost regionů. Setkání se zabývalo hlavně dopady hospodářské krize v regionech a budoucností evropské politiky soudržnosti. Regiony se podle materiálu obávají dopadů hospodářské krize. Zároveň se ale domnívají, že politická integrace Evropské unie i společná, a zejména regionální politika, jsou "trumfem" pro překonání důsledků krize a řešení celosvětových problémů. Zdůrazňují právě roli místních a regionálních orgánů a vyzývají ke koordinovanému postupu všech úrovní politické odpovědnosti. Postup jednotlivých států a regionů se přitom podle některých účastníků zatím příliš koordinovat nedařilo. Lisabonská smlouva, k jejímuž schválení zástupci regionů vyzvali, by mohla posílit význam Výboru regionů, který summit společně s Prahou pořádal.

Nezaměstnanost v EU může podle Barrosa dosáhnout vysokých čísel

Nezaměstnanost v Evropské unii může kvůli hospodářské krizi dosáhnout vysokých čísel, a představitelé společenství proto musejí být kreativní a flexibilní při řešení jejích dopadů. Na Evropském summitu regionů a měst v Praze to prohlásil předseda Evropské komise José Barroso. V lednu v unii vzrostla míra nezaměstnanosti na 7,6 procenta. Počet lidí bez práce se proti lednu 2008, kdy míra nezaměstnanosti v EU činila 6,8 procenta, zvýšil o 2,2 milionu lidí. Předseda komise přitom nedávno uvedl, že v roce 2010 by v unii kvůli krizi mohla být až desetiprocentní míra nezaměstnanosti. Problémy s nezaměstnaností je podle Barrosa třeba řešit nejen na unijní, ale i na národní a regionální úrovni. Regiony by podle něj měly využít místní příležitosti a zaměřit se na opatření s rychlou ekonomickou návratností, především na vytváření "zelených" pracovních míst, na využívání čistých technologií a na energetickou účinnost. Barroso řekl, že důležitou roli při boji s krizí budou ve městech a regionech hrát evropské strukturální fondy, ale je proto nutné, aby se zrychlilo a zjednošilo čerpání z nich. Předseda komise rovněž zdůraznil, že krizi se podaří rychleji vyřešit, pokud budou jednotlivé evropské státy a regiony spolupracovat.

Primátor Bém: Krize může rozvinuté regiony zasáhnout více než nerozvinuté

Pražský primátor Pavel Bém soudí, že nynější světová hospodářská krize může rozvinuté regiony zasáhnout více než oblasti méně rozvinuté. Primátor to řekl na Evropském summitu regionů a měst v Praze. Na rozdíl od současné politiky soudržnosti EU, která se snaží hlavně snižovat rozdíly mezi regiony, si Bém myslí, že je třeba podporovat také centra regionů, která mají na jejich rozvoj velký vliv. Praha přitom jako jediný region v Česku nemá nárok na peníze z fondů EU. Její HDP v přepočtu na obyvatele přesahuje 75 procent průměru Evropské unie a tím ztrácí na prostředky z evropských fondů nárok. Předseda Výboru regionů EU Luc Van den Brande se s Bémem shodli, že dopady krize pociťují jako první právě města a regiony. Zaznamenávají totiž vzrůst nezaměstnanosti a s tím spojené sociální problémy, ale také pokles daňových příjmů. Podle Béma je třeba posilovat konkurenceschopnost regionů a odstraňovat překážky volného pracovního trhu a pohybu zboží, stejně jako ochranářská opatření. Regiony by také měly propojovat své energetické sítě. Pražský primátor označil velká evropská města, mezi něž počítá i Prahu, za "motory" a "generátory" evropské politiky a právě v nich vidí těžiště ekonomického růstu. Podle něj je proto nutné při rozdělování peněz na politiku soudržnosti myslet i na ně.

Evropské volby se pro voliče téměř neliší od voleb do sněmovny

Češi si evropské poslance budou za tři měsíce vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým volí členy Poslanecké sněmovny. Na rozdíl od sněmovních voleb budou jen mít ve všech krajích na výběr stejné soupisky kandidátů. V organizaci voleb se žádné zásadní změny nechystají, zákonné předpisy k evropským volbám se od roku 2004 nezměnily. Hlasovací lístky dostanou lidé jako obvykle do svých poštovních schránek, a to nejpozději 2. června tradičně v modrých obálkách. Už doma si mohou vybrat ze sady kandidátek tu, které dávají přednost a dát dvěma kandidátům vybraného uskupení přednostní hlasy zakroužkováním jejich pořadového čísla. Zvýší tak šance na jejich zvolení, případně upevnit jejich postavení v čele hlasovacího lístku. Lístek pak ve volební místnosti vloží do obálky, kterou po prokázání totožnosti dostane od volebních komisařů, a vhodí jej do volební urny. Adresu své volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, zjistí voliči na obecním úřadě, z jeho vývěsní desky nebo v místních novinách. Každý starosta má totiž tuto informaci zveřejnit nejpozději do 21. května způsobem v místě obvyklým. Adresy volebních místností se zpravidla nemění.

AI vyzve české předsednictví k jednání s Čínou o situaci v Tibetu

Organizace Amnesty International (AI) hodlá vyzvat české předsednictví Evropské unie, aby na blížícím se summitu EU-Čína nadneslo otázku porušování lidských práv v okupovaném Tibetu. Výzvu vládě chtějí zástupci AI předat 10. března, na nějž připadá 50. výročí potlačení tibetského protičínského povstání. "Podle závěrů organizace ICT (International Campaign for Tibet) došlo v Tibetu za uplynulý rok k patrně největšímu nárůstu počtu politických vězňů za poslední desítky let," řekla ředitelka AI ČR Dáša van der Horst. Vrcholná schůzka EU a Číny by se měla uskutečnit v Praze pravděpodobně v květnu. Hlavím tématem by měla být globální hospodářská krize, ovšem premiér Topolánek v lednu upozornil čínského premiéra, že během českého předsednictví by mohla konání summitu ovlivnit kolize s významnými výročími v čínské historii. Prvním z nich je výročí povstání v Tibetu v březnu 1959 a druhým události na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989, kdy čínská vláda krvavě potlačila studentské demonstrace za demokracii.

Velitel Lipka: Útoky na naši základnu v Lógaru se odehrávaly každý týden

Posledních 66 vojáků 2. kontingentu českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánském Lógaru se v pátek vrátilo do České republiky. Jak na letištní ploše řekl jejich velitel Pavel Lipka, je to vynikající pocit vědět, že všichni jeho vojáci se vrátili domů. Pod Lipkovým velením půl roku pracovaly celkem dvě stovky mužů a žen v českých uniformách. Téměř každý týden zažívali raketové útoky na svou základnu Shank, museli se vyrovnat s přepadením mobilní hlídky i výbušninami nastraženými na projíždějící auta, řekl Lipka. Spolu s vojáky v provincii s přibližně 350.000 obyvateli působila i desítka civilních pracovníků PRT, kteří se podíleli na obnově dlouhým konfliktem poničené země. Ti se vrátili už před několika dny. Za rok své práce dokončili 14 projektů financovaných českou vládou, desítky dalších jsou rozpracované nebo připravované. "Byla to nejsložitější mise, kterou jsem dosud absolvoval, a nebyla to moje první mise," podotkl Lipka. Zdůraznil, že jeho vojáci, většinou příslušníci 7. mechanizované brigády, se před odjezdem intenzivně připravovali. "Ale nemůžete se připravit na všechny situace, které nastanou. Jsem rád, že mí podřízení všechno zvládli," poznamenal s tím, že vybavení jeho jednotky odpovídalo tomu nejlepšímu, co má česká armáda v současné době k dispozici.

Parlament ve Varšavě ocenil polského "Palacha"

Polský parlament uctil památku Ryszarda Siwiece, filozofa a protifašistického bojovníka, který se v září 1968 upálil na protest proti srpnové okupaci a potlačování svobody slova v Československu. Informovala o tom agentura PAP. V parlamentním usnesení vyjádřili poslanci Sejmu hlubokou úctu k Siwiecově činu. Předseda vlády Donald Tusk popsal Siwiecovu oběť jako symbol pro jeho generaci. Polský premiér také připomněl, že tato významná událost v historii polsko-česko-slovenských vztahů tak díky nynějšímu usnesení Sejmu získala na důležitosti. Účast polských vojáků na srpnové invazi vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy, která v Československu zadusila proces uvolňování komunistického režimu, znamenala pro část polské veřejnosti rozčarování. Jedním z pobouřených byl i devětapadesátiletý vystudovaný filozof Ryszard Siwiec, který v té době pracoval jako účetní. Někdejší bojovník protifašistické Zemské armády, jenž po válce odmítl nastoupit jako učitel dějepisu, protože se nechtěl podílet na komunistické indoktrinaci dětí, se rozhodl proti okupaci Československa veřejně protestovat. Siwiec se upálil 8. září 1968 při dožínkové slavnosti před vládní tribunou na varšavském Stadionu desetiletí. Zapálil se před očima hlavních představitelů tehdejšího komunistického Polska. Zemřel na následky těžkých popálenin čtyři dny po svém činu.

Soud: Zákaz pochodu radikálů v Plzni úřad odůvodnil nedostatečně

Centrální plzeňský městský úřad podle soudu dostatečně nevysvětlil, z jakých důvodů zakázal v polovině února akci Protest proti sionismu. Ve své argumentaci neuvedl žádné relevantní skutečnosti. Navíc, nejenže nepochopil zákon o právu shromažďovacím, ale popřel i jeho samotnou podstatu. To jsou jen některé důvody, proč Krajský soud v Plzni začátkem týdne označil rozhodnutí úřadu za nepřezkoumatelné, zjistila ČTK. Celý rozsudek soud oficiálně zveřejnil v pátek. Možnost konat protižidovskou akci je tak podle soudu přímým důsledkem nezákonného postupu Úřadu městského obvodu Plzeň 3. "Úřad alespoň s průměrnou právní fundovaností nevyužil možností zákona o právu shromažďovacím k tomu, aby toto právo reguloval," uvedl Václav Roučka, předseda senátu. Podle soudu městský obvod v odůvodnění zákazu pouze zopakoval, za jakých podmínek, kdy a kde se má shromáždění konat, definoval sionismus a vlastním, prý absurdním způsobem interpretoval shromažďovací zákon. Úřad uvedl, že shromážděním není možné protestovat proti politickému nebo jinému smýšlení, což však podle soudu popírá samotnou podstatu shromažďovacího práva.

V Ústí se podle odpůrců pochodu mohou sejít stovky neonacistů

Pochodu pravicových radikálů svolaného sdružením Autonomní nacionalisté na 18. dubna se podle členů iniciativy 'Neonacisty v Ústí nechceme' mohou zúčastnit stovky a možná i přes tisíc pravicových extremistů. Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni, která je jedním z členů iniciativy, novinářům řekl, že akce podobného charakteru se v Česku v uplynulých letech ještě neuskutečnila. Dodal, že extremisté se na akci svolávají na nejradikálnějších pravicových internetových stránkách, pozvánky na ústecký pochod lze prý najít i na asi 20 německých neofašistických webech. Večernímu pochodňovému pochodu neonacistů po městě, který má údajně připomenout oběti spojeneckého bombardování města v dubnu 1945, nechtějí členové iniciativy bránit. Odmítli proto i spolupráci s krajně levicovými organizacemi. Jejich cílem je spíše to, aby se neonacisté v Ústí setkali s prázdnými ulicemi.

Primátoři: Obce letos kvůli krizi přijdou až o šest miliard korun

Města a obce kvůli ekonomické krizi a očekávanému poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o dvě procenta letos proti loňsku přijdou na daňových příjmech o pět až šest miliard korun. Výpadek budou muset pokrýt z rezerv nebo omezit investice. Při zasedání Komory statutárních měst v Hradci Králové to řekl primátor Kladna a předseda komory Dan Jiránek (ODS). "Teď jsme dostali nejnovější výsledky, které upravily HDP. Odhaduje se pokles dvě procenta," řekl Jiránek. Dodal, že minulý odhad ministerstva financí počítající s růstem HDP o jedno procento by pro obce znamenal meziroční zvýšení příjmů o půl miliardy korun. Snížení příjmů u Kladna Jiránek pro letošní rok odhadl na několik desítek milionů korun. "Pro nás znamená, že rozpočtovou rezervu zřejmě máme již fiktivní a budeme muset hledat úspory ve druhém pololetí," řekl Jiránek. Na provozních nákladech podle něj ušetřit nedá, takže město bude muset omezit investice nebo si vzít půjčky. Podle primátora Hradce Králové Otakara Divíška (ODS) by město při dvouprocentním poklesu HDP mohlo přijít o 40 až 50 milionů korun.

Názory Romů na budoucnost vepřína v Letech se výrazně liší

Názory romských aktivistů na rušení vepřína stojícího v Letech na Písecku v místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob druhé světové války se liší. Zatímco některým jihočeským Romům by stačilo důstojně upravit místo bývalého tábora, podle sdružení Roma Realia je tento přístup skandální a jeho členové trvají na úplném zrušení vepřína. Václav Miko z Roma Realia v prohlášení adresovaném ČTK uvedl, že pouhé vybudování památníku, úprava jeho okolí a vytvoření sociálního zázemí, aby oficiální hosté pietních aktů "nechodili nedůstojně do křoví", je naprosto nedostatečné. "Představitelé Roma Realia by si ze všeho nejvíce přáli, aby naopak zástupci vlády a ambasád museli projít samotným vepřínem po kolena prasečího prostředí a došli k humánnímu uvědomění a k potřebě odstranit vepřín," prohlásil Miko. Na odstranění výkrmny prasat trvá také Výbor pro odškodnění romského holocaustu. Jihočeští Romové s bouráním vepřína nesouhlasí zejména kvůli současné ekonomické krizi. Stamiliony korun, jež by jeho případné zbourání zřejmě stálo, by se podle nich daly využít účelněji.

Na Strahově lze vidět unikátní sbírku kamélií

Sbírku kamélií ze zámeckého zahradnictví v Rájci nad Svitavou mohou do neděle obdivovat návštěvníci Strahovského kláštera v Praze. Vzrostlé, několik desítek let staré kaméliové keře různých odrůd a barev jsou na výstavě doplněny květinovými vazbami inspirovanými barokem. Výstava je v ambitu kláštera přístupná vždy od 09:00 do 17:00. Na státním zámku v Rájci nad Svitavou mají sbírku pěti desítek druhů kamélií, klasických i méně známých odrůd. Kamélie má latinský název Camellia japonica, pochází z Japonska a patří k rodu čajovníků. Ve zdejších podmínkách je ale na pěstování náročná. Kamélie byla velmi oblíbená zejména v 19. století, tehdy nechyběla snad v žádném zámeckém skleníku. Stala se i uměleckou inspirací pro Dámu s kaméliemi od Alexandra Dumase ml. a Traviatu od Giuseppe Verdiho. Camelia japonica získala jméno po brněnském rodákovi, botaniku a misionáři Jiřím Josefu Camelovi, jehož výstava také připomíná. Camel se narodil v roce 1661 v Brně. Celkem napsal 12 latinských pojednání o floře, fauně i minerálech filipínských ostrovů. Zemřel v roce 1706 v Manile. Jeho poznatky se dodnes využívají v oblasti farmacie a Camel patří k průkopníkům moderní přírodovědy. V roce 2006 bylo 300. výročí Camelova úmrtí zařazeno mezi výročí UNESCO.

Českého lva za celoživotní dílo dostane režisér Juraj Herz

Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu převezme na slavnostním večeru v sobotu 7. března v pražské Lucerně režisér, scenárista a herec Juraj Herz. Na páteční tiskové konferenci to oznámil ředitel České filmové a televizní akademie (ČFTA) Petr Vachler. Herz vystudoval fotografii na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě a později režii a loutkoherectví na pražské Divadelní fakultě. Začínal jako asistent a pomocný režisér například na oscarovém Obchodě na korze. Samostatně debutoval v roce 1965 středometrážním snímkem Sběrné surovosti podle povídky Bohumila Hrabala. Z desítek filmů, které natočil, jsou ceněny adaptace literárních předloh - Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Morgiana, Panna a netvor. V roce 1987 Herz emigroval do Německa. Po návratu po listopadu 1989 natočil adaptaci předlohy Karla Pecky Pasáž, natáčí pro zahraniční televize a věnuje se divadelní režii. Právě dokončuje horor Tma. "Cena je to tak poněkud předčasná - mohla by přijít až tak za pět či deset let," komentoval rozhodnutí akademiků čtyřiasedmdesátiletý filmař.

Ze sportu:

Překážkářka Lucie Škrobáková vybojovala na halovém mistrovství Evropy v Turíně senzačně stříbrnou medaili. Ve finále časem 7,95 sekundy výrazně zlepšila vlastní český rekord. Titul získala Belgičanka Eline Beringsová, která byla jen o tři setiny rychlejší. Bronzovou medaili získal český reprezentant Petr Svoboda v běhu na 60 metrů překážek. Závod vyhrál Francouz Ladji Doucouré.

Ještě nikdy se výškaři Jaroslavu Bábovi nestalo, že by na vrcholné akce neskákal ve finále, až nyní na halovém mistrovství Evropy v Turíně. V kvalifikaci překonal pouze 217 centimetrů a vystoupení na šampionátu pro něj skončilo. Ve své skupině obsadil desáté místo, druhá část výškařů začne skákat později. K limitu 230 cm měl bronzový medailista z olympijských her v Aténách a český rekordman hodně daleko.

Čeští tenisté se ujali v zápase prvního kola Davisova poháru proti Francii vedení 1:0. O první bod domácího celku se v Ostravě postaral Tomáš Berdych, který porazil hostující jedničku Gillese Simona 7:6, 4:6, 7:6 a 6:3.

Český cyklista František Raboň si připsal první významné vítězství v této sezoně, když vyhrál časovku v etapovém závodu Kolem Murcie a ujal se vedení v celkovém pořadí. Účastníky závodu první kategorie čekají ještě dvě víkendové etapy.

Česká rychlobruslařka Kateřina Novotná na úvod světového šampionátu v shorttracku vypadla na trati 1500 metrů v semifinále. Ve Vídni si nejprve zajistila postup druhým místem ve své čtvrtfinálové rozjížďce, v semifinále ale byla diskvalifikována a obsadila konečné 19. místo. Stříbrná medailistka z letošního ME si může spravit chuť v sobotu, kdy je na programu pětistovka. Překvapivým semifinalistou se stal Vojtěch Loudín, jenž postupoval vždy ze druhého místa rozjížďky i čtvrtfinále. V boji o finále už na favorizované soupeře nestačil a v celkové klasifikaci mu patří 14. příčka. Další český reprezentant Ondřej Suchý vypadl hned v rozjížďce.

Hladiny se nejvíc zvedly v Sázavě, Jihlavě a Diji a déšť neustane

Na třech místech v Česku platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Na Vysočině ho vodohospodáři evidují na řece Jihlavě v Bransouzích, na Sázavě u Chlístova na Havlíčkobrodsku a na Dyji v Podhradí. Vltava v Praze vystoupila na první stupeň, proto byla uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce u Karlova mostu. Mírnější druhý povodňový stupeň vyhlásili vodohospodáři asi na třech desítkách řek, první stupeň v pátek platil na asi 40 místech. Voda ale zatím nikde nezpůsobila žádné vážnější problémy. Meteorologové očekávají další dešťové přeháňky, hlavně na Moravě, ve Slezsku a Beskydech. Očekávaný déšť zřejmě v sobotu udrží zvýšené průtoky řek, hladiny některých toků mohou ještě vzrůst. Výrazněji by podle hydrometeorologů mohly stoupnout Morava a také Labe.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo, místy s deštěm. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

06-03-2009