Denní souhrn zpráv Zprávy

03-02-2009

Sněmovna o schválení lisabonské smlouvy nerozhodla

Sněmovna se nedostala ke schvalování lisabonské smlouvy. Po téměř pětihodinové rozpravě poslanci projednávání smlouvy přerušili do středy. Teprve v tento den by měli rozhodovat o tom, zda smlouvu schválí, nebo projednávání znovu odloží. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek úterní jednání o lisabonské smlouvě označil za "přehlídku ztraceného času". V situaci, kdy vládní koalice cítí odpovědnost za nynější české předsednictví EU, se podle něj nebylo možné dozvědět ze sněmovního jednání nic nového. "Ten požadavek na přerušení je naprosto legitimní a vychází z diskuse, která proběhla v prosinci," podotkl předseda vlády. Zdůraznil, že v případě "tvrdého hlasování" bude odpovědností šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka, když sněmovna lisabonskou smlouvu odmítne. "Jsem zastáncem jednání nebo dohody. Jestli chce jít do tvrdého hlasování, tak já neumím předvídat, jak to dopadne," dodal Topolánek. Uvedl, že smlouvu dojednal, chce pro ni hlasovat a v klubu poslanců ODS vystupuje na její podporu. Šéf ČSSD Paroubek naopak označil projevy některých občanských demokratů za "příšerné" a "obstrukční". "Pánové z ODS by už měli přestat zdržovat a mělo by se začít hlasovat," poznamenal s tím, že ČSSD ve středu o lisabonské smlouvě, tedy vládním materiálu, hodlá hlasovat a podpořit jej.

Poslankyně ODS chce zaručit nezpochybnitelnost Benešových dekretů

Sněmovna by podle části ODS měla přijmout k lisabonské smlouvě reformující fungování EU usnesení, kterým by vyloučila možnost zpochybnit poválečné právní a majetkové vztahy na základě Benešových dekretů. Navrhla to v úterý poslankyně ODS Helena Mallotová. Ministři Karel Schwarzenberg a Cyril Svoboda ale vzápětí tento požadavek označili za nepotřebný a bizarní vzhledem k zárukám, které jsou ve smlouvě obsaženy, i dosavadním postojům EU vůči majetkovým nárokům bývalých sudetských Němců. Doprovodné usnesení by bylo podle Schwarzenberga nadbytečné. "Je - po pravdě řečeno - zhruba tak nutné, jako doprovodné prohlášení, že po vstupu lisabonské smlouvy v platnost bude nadále po dešti mokro a v létě tepleji než v zimě," poznamenal ministr. Připomněl, že všechna ustanovení a pravidla potvrzují právní stav ČR včetně částí zděděných po Československu.

EP kritizuje Prahu, prý nutí ženy vzdát se profesního života

Evropský parlament ostře kritizoval české předsednictví Evropské unie za to, že svou agendou v oblasti sociální politiky údajně nutí ženy setrvat v domácnosti, starat se o děti, a vzdát se tak profesního života. Praha ale vzápětí kritiku odmítla jako neopodstatněnou. Kritika EP se týká snahy českého předsednictví otevřít debatu o relevanci evropských cílů na poli péče o děti, stanovených před sedmi lety. Jedním z nich je umístění třetiny evropských dětí do tří let do zařízení kolektivní péče do roku 2010. Totéž by ve stejném období mělo platit pro 90 procent dětí mezi třemi lety až věkem nástupu do školy. Podle českého předsednictví je ale péče o nejmenší děti věcí jednotlivých členských států sedmadvacítky a není v kompetenci EU. "Evropský parlament se obává, že návrhy českého předsednictví považovat děti za 'plnohodnotnou alternativu profesního života' směřují k tradičnímu rozdělení práce mezi muže a ženy, to jest k tradičnímu pojetí, kdy je muž pracovníkem na plný úvazek a o jeho osobní potřeby se starají 'neviditelné ruce' (žena), které pečují o dům a rodinu," píše se v nezávazné zprávě o diskriminaci, kterou EP přijal.

Parlament zároveň ve zprávě vyzývá, aby Rada EU, které ČR nyní předsedá, vyvinula co největší úsilí k dosažení cílů týkajících se péče o děti. České předsednictví v úterý v reakci na kritiku z EP uvedlo, že české předsednictví nenavrhuje konkrétní změnu evropských cílů, pouze se prý snaží zahájit debatu. Praha argumentuje také tím, že takzvané barcelonské cíle byly schváleny na zasedání Evropské rady v roce 2002 bez účasti nových členských států. "Je proto logické, že české předsednictví se snaží, aby se nad problematikou, na kterou se v jednotlivých zemích pohlíží podstatně odlišně, otevřela diskuse i s účastí nových členských zemí," praví se v prohlášení předsednictví.

Praha se nevzdává možnosti uspořádat schůzku EU s Obamou

Praha se stále nevzdává možnosti uspořádat na jaře vrcholnou schůzku EU-USA s novým prezidentem Barackem Obamou. Informace médií o tom, že se setkání v české metropoli konat asi nebude, označil v úterý vicepremiér Alexandr Vondra za spekulace. "Je to vše otevřené. Vše, co se píše, jsou jen spekulace," uvedl na dotaz ČTK Vondra. Lidové noviny v úterý napsaly, že summit unie a USA se uskuteční spíš ve Štrasburku a do Prahy místo toho možná přijede ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle jiných listů je ve hře i Brusel. Česká diplomacie uvedla, že by šéfku americké diplomacie v Praze ráda uvítala. Žádné rozhodnutí ale ještě nepadlo, řekla ČTK mluvčí Zuzana Opletalová. Podle ní se nyní jedná také o brzké návštěvě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v USA. Kdy se přesně uskuteční, není jasné. Neoficiálně diplomaté možnost návštěvy Clintonové v české metropoli nevylučují. Americké velvyslanectví ale její cestu v tuto chvíli nepřipravuje.

Ministr Kalousek: Opatření ke krizi se zaměří na zaměstnanost a úvěry

Vládní opatření v boji proti hospodářské krizi se zaměří zejména na udržení zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky. Po úterním jednání Národní ekonomické rady vlády (NERV) to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda podle něj chce ucelený návrh protikrizových opatření představit ještě na současné schůzi Poslanecké sněmovny. Ministr Kalousek zopakoval, že vláda chystá kroky jak na příjmové, tak na výdajové stránce státního rozpočtu. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Mirka Topolánka by jednotlivá opatření již měla brzy dostat legislativní podobu. Premiér je rozdělil do dvou skupin. Jednak jde o kroky, které lze řešit krátkými novelami, jednak o kroky, které budou brány jako větší opatření. Opatření podle něj lze dělit i na trvalá a dočasná. NERV se sešel podruhé. Jeho hlavním úkolem bylo upřesnit jednotlivé kroky a zredukovat 250 návrhů opatření, se kterými přišli členové desetičlenné rady na jejím prvním zasedání.

MPO ustavilo skupinu, která má zvážit pobídky pro autoprůmysl

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ustavilo osmičlennou expertní skupinu, která má navrhnout opatření na oživení domácího automobilového průmyslu a navazujících odvětví. Jedním z jejích úkolů bude rovněž podpora českého předsednictví EU při zajišťování této agendy na unijní úrovni. Ministerstvo to v úterý uvedlo ve zprávě pro tisk. Skupina, jejímiž členy jsou zástupci MPO, výrobců vozidel a autodílů, Sdružení automobilového průmyslu a Svazu dovozců automobilů, má analyzovat protikrizová opatření ostatních evropských států v sektoru výroby dopravních prostředků. Problémy automobilového průmyslu jsou nyní podle šéfa vnějších vztahů Škody Auto a člena skupiny Radka Špicara v centru pozornosti mnoha členských států EU. "Recepty na jejich řešení se ale značně liší. Ambicí nově založené expertní skupiny není vymyslet co nejvíce podpor pro tuzemský autoprůmysl, ale racionálně zvážit a doporučit nejúčinnější a systémová opatření, která bude ČR jako předsedající země EU prezentovat i na bruselských jednáních," uvedl.

Zelení chtějí vyřadit projednávání radaru z únorové schůze

Sněmovna by podle Strany zelených (SZ) neměla na své únorové schůzi projednávat smlouvy o americké radarové základně v Česku. Zelení proto chtějí navrhnout jejich vyřazení z programu. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu zelených řekla jeho členka Kateřina Jacques. Podle ní je třeba vyčkat na stanovisko administrativy nového amerického prezidenta Baracka Obamy k rozšiřování protiraketové obrany. "Musím říci, že mám poněkud odlišný názor. Myslím, že bychom to měli konečně dotáhnout," řekl ČTK ministr obrany Karel Schwarzenberg, kterého do vládní funkce zelení nominovali. Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že chce ještě o tomto požadavku zelených jednat. "To je složitější problém, než že bych se jenom zlobil na zelené, že to chtějí udělat, to může být dokonce užitečné," dodal. Listopadový kongres ODS zákonodárcům strany doporučil, aby hlasování o smlouvách s USA o radaru prosadili dřív než ratifikaci lisabonské smlouvy.

Filipiová se sešla s lidoveckými poslanci kvůli Julínkovým normám

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) v úterý jednala s lidoveckými poslanci o případné podpoře reformních zákonů, které nachystal její předchůdce v ministerském křesle Tomáš Julínek (ODS). Lidovci mají k normám, z nichž jedna upravuje potraty, velké výhrady. Ministryně nevyloučila to, že by se problematické zákony mohly vrátit znovu vládě k projednání. Řekla to v úterý ČTK. Sněmovna má čtyři Julínkovy zákony zatím v programu své únorové schůze. První část Julínkovy reformy tvoří čtyři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Vláda je schválila v listopadu. Lidovci k nim ale stále mají výhrady. Vadí jim třeba úprava potratů. Nesouhlasí s tím, že by zákrok v Česku mohly podstoupit i občanky EU. Přitom podle unijních pravidel mají nárok na stejné služby jako Češky. Pokud by jim to ČR neumožnila, mohly by jí hrozit žaloby od Evropské komise a pokuty. Podle Filipiové měla schůzka s lidoveckými poslanci vyjasnit mimo jiné to, zda je "vůle domluvit se na kompromisním řešení".

Ministr Říman předpokládá schodek státního rozpočtu do 90 miliard korun

Schodek státního rozpočtu pro letošní rok v rozmezí od 70 miliard do 90 miliard korun předpokládá ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Řekl to v rozho voru pro radio Impuls. Pro schodek, který by dosáhl hranice 100 miliard korun, nebo by ji převýšil, by Říman nehlasoval. Ministerstvo financí zatím v nejpesimističtější variantě vývoje ekonomiky počítá se schodkem kolem 73 miliard korun. Ministr Říman dodal, že schodek ve výši 99 miliard považuje za psychologickou hranici, za kterou již podle něj není možné zajít. Podle něj je možné ještě upravený schodek seškrtat zhruba do výše 30 miliard korun. Část peněz po seškrtání státního rozpočtu půjde podle něj na vyrovnání "nepříjmů" a potom bude ještě zbývat asi deset miliard až 15 miliard korun, o jejichž využití je třeba debatovat. "Například jedno z opatření, která já bych považoval za užitečné, protože je relativně plošné jak z hlediska regionálního, tak z hlediska toho, že se týká především malých a středních podniků, je posílit program zateplování panelových domů, případně ho rozšířit i na školy, školky, zdravotnická zařízení, která mají v portfoliu obce," doplnil Říman. Podle něj je to investice, která je užitečná, snižuje spotřebu energií a dává práci i malým stavebním firmám.

Český velvyslanec: Summit EU-Rusko se uskuteční 21.-22. května

Příští summit Evropské unie a Ruska se uskuteční 21. a 22. května. ČTK to sdělil český velvyslanec v Moskvě Miroslav Kostelka s tím, že místo konání mají ještě upřesnit ruští hostitelé. V minulosti se hovořilo o Kazani, Omsku či Irkutsku, ale Rusové si mohou zvolit i jiné místo. Předchozí summity s EU pořádali v Samaře na Volze či naposledy v Chanty-Mansijsku na Sibiři. Poslední summit se konal vloni v listopadu v Nice ve Francii, takže nyní je řada na Rusku. Česko toto pololetí Evropské unii předsedá. Není však zatím jasné, zda na vrcholné schůzce s Ruskem bude předsedající zemi unie reprezentovat premiér Mirek Topolánek, který nedávno v Moskvě pobýval ve snaze odblokovat dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu, anebo prezident Václav Klaus. V Nice se Rusko a EU dohodly na obnovení jednání o příští strategické smlouvě, zmrazené po srpnovém rusko-gruzínském konfliktu o Jižní Osetii. Diplomaté se pak následující měsíc sešli v Bruselu. Vyjednávání vede za EU hlavně Evropská komise.

Branný výbor sněmovny nepřijal k misím usnesení, ČSSD stále proti

Branný výbor Poslanecké sněmovny nedokázal v úterý přijmout stanovisko k vládou přepracovanému návrhu zahraničních misí české armády pro letošní rok. Podle předsedy výboru Jana Vidíma (ODS) tak vznikla neobvyklá situace, kdy plénum sněmovny bude v nejbližších dnech o misích hlasovat bez stanoviska výboru. K dispozici budou poslanci mít jen takzvanou oponentní zprávu menšiny členů výboru. Poslanecký klub ČSSD v úterý přijal závazné usnesení, že sociálně demokratičtí zákonodárci mise nepodpoří. "Oponentní zprávu sestavili ti, kteří dnes hlasovali pro návrh mise podpořit," vysvětlil ČTK a České televizi Vidím. Hlasování ve výboru skončilo nerozhodně osm ku osmi. Sněmovna už v prosinci zamítla vládní návrh podoby misí, proti byla opozice a někteří rebelové tří vládních stran. Opoziční ČSSD byla proti především kvůli podle ní neúměrnému zvyšování počtu vojáků v Afghánistánu. Kabinet pak mandát vojáků v zahraničí exekutivně prodloužil a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) plán přepracovala. Podle názoru vlády nový materiál splňuje všechny požadavky opozice.

ČSSD poslance Kvapila u významných věcí párovat nebude

Vládní koalice nemůže počítat s tím, že sociální demokraté v Poslanecké sněmovně při projednávání významných bodů takzvaně vypárují nemocného lidoveckého poslance Tomáše Kvapila. Předseda ČSSD Jiří Paroubek to řekl po úterním zasedání poslaneckého klubu své strany. Pokud jde o běžné body, tak pan poslanec bude vypárován," dodal. Na dotaz, kdy Kvapil naopak vypárován nebude, Paroubek odpověděl, že například při projednávání lisabonské smlouvy, což je základní dokument, kterým se mají v budoucnu řídit vztahy v Evropské unii. "To je samozřejmě i v zájmu vládní koalice, aby vypárován nebyl," dodal. Takzvané párování se používá v případech, kdy se někteří poslanci nemohou z vážných důvodů účastnit sněmovní schůze. V takovém případě se místo chybějícího koaličního poslance neúčastní jednání poslanec opoziční nebo naopak.

Europarlament zbavil europoslance Ransdorfa imunity kvůli dopravní nehodě

Evropský parlament podle očekávání zbavil imunity českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). O tento krok loni zákonodárný sbor požádaly české úřady v souvislosti s nehodou, při níž poslanec předloni v Praze autem porazil ženu. Zbavit Ransdorfa imunity, což je nezbytná podmínka pro případné trestní stíhání, jednomyslně doporučil výbor europarlamentu pro právní záležitosti. Proti tomuto kroku se nestavěl ani sám poslanec. Případ, kterým se jeho kolegové zabývali, se odehrál předloni v červnu, kdy Ransdorf srazil vozem ženu na přechodu v Praze 6. Chodkyně utrpěla podle tehdejších informací médií lehčí zranění, oděrky na hlavě či rukou. Pro europoslance to není jediný podobný případ. V červenci 2008 totiž na přechodu v české metropoli porazil autem dívku, která byla převezena do nemocnice se zraněními.

Pražské letiště upřesnilo počet pasažérů, růst loni činil 1,6 pct

Letiště Praha vydalo upřesněný údaj o počtu odbavených pasažérů za loňský rok. Celkem letištěm prošlo 12,630.557 cestujících, což je meziročně o 1,56 procenta více. Za nárůst letiště vděčí především úspěšné letní sezoně. Koncem roku se ani Ruzyně nevyhnula krizi v letectví a poklesu počtu pasažérů. Ačkoliv jsou výsledky letiště rekordní, kvůli útlumu v letecké dopravě se nepodařilo splnit plán z počátku roku 2008. Ten předpokládal dosažení hranice 13 milionů cestujících. První předběžné výsledky zveřejnilo letiště počátkem ledna. Podle nich letištěm prošlo o dvě procenta více pasažérů než předloni, celkem 12,7 milionu.

Statistika: Pracovních neschopností loni ubylo, trvaly však déle

Počet ukončených případů pracovní neschopnosti v loňském roce, kdy se změnily podmínky pro vyplácení nemocenské, oproti roku 2007 poklesl více než o pětinu. Meziročně se rovněž výrazně snížil celkový počet dní, které zaměstnanci prostonali. Naopak vzrostla průměrná doba, kterou nemocní pracovníci strávili v pracovní neschopnosti. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni ČSSZ zaznamenala celkem 2,23 milionu ukončených případů pracovní neschopnosti. O rok dříve jich přitom bylo 2,86 milionu, což znamená pokles o 22,4 procenta. V roce 2008 lidé prostonali celkem 87,85 milionu dnů; v roce 2007 v pracovní neschopnosti strávili v souhrnu celých 100,59 milionu dnů. Počet prostonaných dní tedy meziročně poklesl o 12,7 procenta.

Otázka financování Libertas.cz není dle Ganleyho mluvčí vyřešena

Otázka, zdali česká strana Libertas.cz bude mít nárok na evropské peníze přidělené celoevropské straně Libertas.eu, ještě není jasná. ČTK to v úterý řekla mluvčí Libertas.eu Anita Kellyová. Zároveň potvrdila, že hnutí Libertas irského milionáře Declana Ganleyho uznává Libertas.cz europoslance Vladimíra Železného jako svou pobočku, a nepovažuje ji za rivala. Evropský parlament v pondělí podle Kellyové oficiálně uznal Libertas jako panevropskou politickou stranu. To ji před červnovými volbami do EP opravňuje k čerpání peněz z evropských fondů. Podle irských médií má nyní Libertas okamžitě nárok na 200.000 eur (5,7 milionu Kč), tato částka ale může dále narůstat. "Peníze z EU začneme čerpat až po volbách," řekla v úterý Kellyová ČTK. Podle ní se teprve uvidí, zdali zahraniční odbočky Libertasu, mezi než patří mimo jiné česká či v pondělí otevřená polská odbočka, budou mít nárok na tyto peníze.

Tříkrálová sbírka zatím vynesla rekordních 64 milionů korun

Letošní Tříkrálová sbírka zatím vynesla rekordních 64 milionů korun. Za devět let existence sbírky je to nejvyšší částka, kterou se podařilo vybrat. ČTK v úterý o průběžných výsledcích koledy informoval Jan Oulík z Charity ČR. Letošní vykoledovaná částka předčila doposud rekordní výsledek z roku 2005, kdy se na sbírkovém kontě určeném obětem ničivých vln cunami v Asii sešlo více než 62 milionů korun. "Rád bych poděkoval všem, kteří vlídně charitní koledníky přijali a přispěli do kasičky jakýmkoli finančním darem nebo poslali SMS," řekl hlavní koordinátor sbírky Marek Navrátil, podle kterého stejný dík patří i 50.000 dobrovolníků a koledníků. Ti do více než 14.000 kasiček vybrali přes 63 milionů korun, další statisíce věnovali lidé prostřednictvím dárcovských textových zpráv. Charita upozorňuje, že do doby, kdy budou zkontrolovány všechny doklady, které sbírku provázejí, jsou čísla o výnosu pouze orientační.

Pražská burza klesla o 1,48 pct., dolů ji táhl především ČEZ

Pražská burza v úterý opět klesla a hlavní index PX oslabil o 1,48 procenta na 752,60 bodu. Za úterním poklesem stojí především pokles akcií energetické skupiny ČEZ. Výrazněji ztratily i akcie petrochemické společnosti Unipetrol a bankovní tituly, vyplývá z burzovních výsledků. Akcie ČEZ klesly o 2,97 procenta na 708,80 koruny. K jejich oslabení podle Miroslava Adamkoviče z Komerční banky přispěl pokles cen elektřiny. Cena akcie Unipetrolu klesla o 3,6 procenta na 123,30 koruny. Výrazněji si pohoršila také textilní společnost Pegas Nonwovens, a to o 2,28 procenta na 235,60 koruny.

Telefónica začala nabízet ADSL bez telefonní linky zákazníkům

Telekomunikační firma Telefónica O2 začala nabízet internetové připojení bez nutnosti platit paušál za pronájem pevné linky v testovacím provozu koncovým zákazníkům. Podle serverů Mobil.cz a Živě.cz firma nabídku inzeruje například na Šumpersku. Další lokality jsou Mělnicko a okolí Tábora. Mluvčí Vlastimil Sršeň nechtěl informaci komentovat. Od konce minulého roku podle informací ČTK testuje velkoobchodní podobu služby 20 partnerů Telefóniky. Cena ADSL bez paušálu za telefon má být u O2 750 korun a zahrnuje i deset programů internetové televize a omezené mobilní připojení. Běžně ADSL s pronájmem linky začíná na 831 Kč. Velkoobchodní cena služby je 580 korun. Jednou z firem, která velkoobchodní nabídku "nahého ADSL" testuje, je operátor Volný. "Během několika týdnů bychom chtěli celý proces vyhodnotit a v případě, že se nám osvědčí, pak tento produkt budeme také nabízet našim zákazníkům," řekla ČTK mluvčí frimy Alžběta Šťastná.

Žáček: Personální spory poškodily ÚSTR víc než kauza Kundera

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček je s dosavadním působením ústavu spokojený, nejvíce ho zklamal únik informací z ÚSTR do médií. Na úterní tiskové konferenci uvedl, že některé personální spory instituci poškodily více než kauza spojená se spisovatelem Milanem Kunderou. Ústav, který vznikl právě před rokem, čelí dlouhodobé kritice z řad opozičních politiků i některých historiků. Ředitel ÚSTR v úterý řekl, že uplynulý rok pokládá za úspěšný, i když získal bolestné zkušenosti v personální politice. Zklamala ho prý především neloajalita tří historiků, kteří se na sklonku loňského roku rozhodli opustit ústav a svůj úmysl oznámili novinářům s tím, že ve vedení ústavu postrádají renomované odborníky. Dva z nich přitom dříve patřili k nejbližším Žáčkovým spolupracovníkům.

Stanici Z1 v pondělí na čtyři hodiny vypadl televizní signál

Zpravodajsko-publicistické stanici Z1 v pondělí ve večerních hodinách na zhruba čtyři hodiny vypadl signál šířený přes zemské digitální TV vysílání (zkráceně DVB-T) a také přes satelit. Důvodem výpadku signálu Z1 byla chyba na trase Českých Radiokomunikací (ČRa), která je v tuto chvíli už odstraněna, sdělila v úterý ČTK mluvčí stanice Ivana Dubášová. Podle ČRa k výpadku přispělo to, že distribuční trasa není na žádost Z1 zálohována. Zálohování trasy je sice dražší, ale spolehlivější, řekla ČTK mluvčí ČRa Marie Fianová. Výpadek signálu nastal zhruba ve 21:30. "Vysílání nám přerušil výpadek na trase ČRa, který trval téměř do dvou hodin ráno," uvedla Dubášová. "V tu dobu naše vysílání viděli pouze uživatelé internetu, kteří jej sledují živě prostřednictvím streamu," uvedl výrobně technický ředitel Z1 Vít Novotný.

Soud zamítl žádost Brožové-Polednové o odklad výkonu trestu

Pražský městský soud v úterý zamítl žádost bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové o odklad výkonu jejího trestu. ČTK to řekl soudce Petr Braun. Brožová-Polednová dostala za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové a dalších tří mužů šestiletý trest vězení. Do vězení dosud nenastoupila, brání se tím, že má vážné zdravotní problémy. Proti usnesení si může podat stížnost, která má odkladný účinek. O ní by rozhodoval pražský vrchní soud. Brožová-Polednová žádala o odklad nástupu do vězení s tím, že má vážné zdravotní potíže. Podle Brauna prý trpí například takzvanou praktickou slepotou. Soudce kvůli tomu nechal loni vypracovat znalecký posudek. Z dokumentu podle Brauna vyplývá, že je schopna nastoupit do vězení za určitých podmínek, jako je dostatečně osvětlená cela či lékařská péče. "Minulý týden ve čtvrtek mi přišlo stanovisko vězeňské služby, že jsou schopni tyto podmínky zajistit," uvedl Braun.

Pád stromu ve Zlíně má druhou oběť; v Brně zemřel 12letý hoch

V dětské nemocnici v Brně-Černých Polích v úterý zemřel dvanáctiletý chlapec, který utrpěl před dvěma týdny vážné zranění při zřícení stromu v centru Zlína. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. Neštěstí tak má už druhou oběť. Den po tragédii podlehl vážným zraněním hochův stejně starý kamarád. Pád stromu zranil také dalších pět lidí. "Chlapec zemřel přes maximální úsilí, které lékaři vynaložili při záchraně jeho života," doplnila Nesvadbová. Oba chlapci utrpěli těžká zranění páteře a hlavy. Zdravotníci je ihned převezli do Krajské nemocnice T. Bati, lékaři však jednomu z nich již nedokázali pomoci. Den po úraze rozhodli o převozu druhého hocha vrtulníkem do Brna. Báli se komplikací. Stav dítěte se pak mírně zlepšil.

V Praze začala výstava nejvyšších státních vyznamenání

Od úterý mohou návštěvníci zavítat do pražského Hrzánského paláce na výstavu nejvyšších státních vyznamenání 27 členských zemí Evropské unie. Expozice Krása evropské faleristiky potrvá do 1. března a představí například Český šlechtický kříž z roku 1814, předchůdce Řádu bílého lva, či třeba vzácný dánský Řád slona, založený pravděpodobně již v polovině 15. století. Právě dánský Řád slona je pravděpodobně nejcennějším ze všech exponátů. V Praze je vystaven teprve počtvrté. Vzácnost Řádu slona spočívá podle autora výstavy historika Jiřího Fidlera zejména v tom, že není v žádné sbírce. Po smrti člověka, jemuž je propůjčen, se totiž vrací zpět do Dánska. Celkem 13 států poslalo na výstavu své nejvyšší ocenění, takzvaný velkokříž na řetězu. Nejvíce vyznamenání na výstavu poslalo Španělsko. Kromě tradičních vyznamenání, francouzského Řádu čestné legie či švédského Řádu polární hvězdy, bude možné na výstavě zhlédnout i nová vyznamenání patřící mladým evropským státům, například slovinský Řád svobody nebo slovenský Řád bílého dvojkříže. Akce je součástí programu českého předsednictví v Evropské unii.

Věra Chytilová převzala zlatou plaketu AMU

Filmová režisérka Věra Chytilová převzala v úterý v Praze u příležitosti svých 80. narozenin zlatou medaili Akademie múzických umění (AMU), na jejíž fakultě studovala a stále vyučuje. Ocenění, které v minulosti získali například dokumentarista Jan Špáta a francouzský scenárista, herec a režisér Jean-Claude Carriere, jí předal prorektor AMU Miloslav Klíma. "Přes 60 let ovlivňuje naše fakulta kulturní život v českých zemích a spoluvytváří historii českého filmu. Všichni, kteří tu studují či působí, sdílí respekt k tomuto prostředí. Neboť naše 'alma mater' evokuje ideály, které bychom chtěli sdílet i mimo školu. Svým vztahem k životu a tvorbě je reprezentujete a přinášíte inspiraci ostatním," řekl děkan Filmové a televizní fakulty Pavel Jech. Jubilantka jeho projev prokládala ironickými poznámkami. Medaile je udělována významným českým i mezinárodním odborníkům a umělcům, kteří na AMU působili jako pedagogové. Jejími držiteli jsou i režiséři Jan Švankmajer, Ivan Passer a kameraman Ilja Bojanovský.

Roudnické galerie představí dílo Františka Ronovského

Roudnická Galerie moderního umění ve čtvrtek pro návštěvníky otevře novou výstavu obrazů malíře Františka Ronovského, klasika českého poválečného umění. Výstava zaměřená na díla, která vytvořil v letech 1965 až 1970, potrvá do 13. dubna, informovala ČTK Jaroslava Michalcová z roudnické galerie. V zmíněných letech podle autorů výstavy vytvořil Ronovský sérii monumentálně pojatých obrazů využívajících metodu filmového střihu, které jako by zachycovaly osudové křižovatky běhu lidského života. Ronovského charakteristická malba z tohoto období, tvořící obrazové cykly, byla zastoupena i na Bienále v Benátkách v roce 1968. Roudnická výstava si podle Michalcové vytkla za cíl představit jenom jednu, zato však velmi důležitou etapu jeho tvorby, o jejíž charakter se už vedl spor v druhé polovině 60. let. "Ať už však Ronovského práce byly hodnoceny jakkoliv, zmiňovala se většina teoretiků o monumentalitě projevu, inspiraci barokní freskovou malbou či divadelnosti výrazu," uvedla. V roudnické galerii budou jeho díla vystavena v prostoru zaklenuté barokní jízdárny, která prý umocní monumentální vyznění obrazů.

Počasí v České republice ve středu 4. února

Zataženo až oblačno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Teploty od 2° do 6°C, na horách kolem 1°C. Slabý proměnlivý vítr.

03-02-2009