Denní souhrn zpráv Zprávy

29-01-2009

Kancléř: Rakousko se nechystá plně otevřít trh práce nováčkům EU

Rakousko se nechystá letos plně otevřít svůj pracovní trh lidem z nových členských států EU a bariéry zachová až do konce dubna 2011. Po čtvrtečním jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem to na dotaz ČTK prohlásil rakouský kancléř Werner Faymann. Češi a občané dalších unijních nováčků musí mít v Rakousku pracovní povolení. Svůj trh práce si chrání i Německo, Dánsko a Belgie. "Principiálně chceme přechodná opatření tak, jak byla nastavena, také vyčerpat," řekl Faymann s tím, že je to vnitropolitické rozhodnutí jeho země. Spolkový kancléř dodal, že Rakousko už přijalo opatření, která volný pohyb pracovníků zlepšují. Zmínil se například o vědcích a odbornících. Se záměrem Vídně prodloužit moratorium na volný pohyb pracovních sil prý Mirek Topolánek vyjádřil nesouhlas. "Nicméně nám to nezpůsobuje vážné problémy, protože nenaplňujeme ani ty pendlerské smlouvy, které dnes existují," dodal premiér s tím, že tuto otázku považuje za psychologickou záležitost Rakušanů.

AFP: Summit pro východní partnerství EU 7. května v Praze

Summit Evropské unie, na němž bude oficiálně zahájen projekt takzvaného východního partnerství, se uskuteční 7. května v Praze. Oznámila to agentura AFP, která se odvolává na české předsednictví. K členství v projektu, který by se měl podle AFP týkat šesti zemí, jsou pozvány Ukrajina, Moldavsko, Bělorusko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán. Smyslem partnerství je zvýšit finanční podporu a prohloubit spolupráci Evropské unie s těmito zeměmi, a to i přesto, že ve většině z nich má stále velký vliv Rusko. Mluvčí premiéra Mirka Topolánka Jiří Potužník ČTK potvrdil datum konání summitu 7. května. Uvedl ale, že okruh pozvaných zemí se dosud upřesňuje. Jedinou neznámou je podle AFP eventuální přítomnost na summitu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ta je podmíněna pokrokem v procesu demokratizace Běloruska.

Ministr Schwarzenberg představil stálé radě OBSE body předsednictví ČR

Priority českého předsednictví Evropské unie znovu představil ve Vídni český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na čtvrtečním zasedání stálé rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK o tom šéf české diplomacie informoval v telefonickém rozhovoru. Ministr na zasedání hovořil i o situaci v Gruzii a o Smlouvě o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE). Evropská unie podle Karla Schwarzenberga podporuje snahy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pokračovat v gruzínské misi. "EU zamýšlí pokračovat ve svém angažmá v Gruzii, ale toto angažmá nemůže nahradit cennou přítomnost OBSE. Vidíme obě mise jako doplňující se a vzájemně se posilující," řekl podle tiskové zprávy zveřejněné na internetových stránkách OBSE ministr Schwarzenberg. Členské státy OBSE se v prosinci nedohodly na obnovení mandátu pro pozorovatelskou misi v Gruzii, která v loni v srpnu svedla s Ruskem několikadenní válku. Řecké předsednictví OBSE ale o přítomnosti pozorovatelů v Gruzii dále jedná.

Do Česka přijede palestinský prezident Abbás

Do České republiky přijede v pondělí 2. února na pozvání Václava Klause prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Informují o tom Klausovy internetové stránky. Abbás přijíždí v době, kdy se Česko jako předsednická země Evropské unie podílí na řešení krize v pásmu Gazy související s tamní nedávno ukončenou izraelskou ofenzivou. V Praze je plánováno soukromé setkání obou prezidentů a následné jednání v přítomnosti národních delegací. O Abbásově přání přijet do Prahy se zmínil před necelými dvěma týdny ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během jedné z jeho diplomatických misí na Blízkém východě. Česká republika je považována za stát nakloněný spíše Izraeli.

Zástupci resortů obrany zemí EU jednali v Praze o misích unie

Vojenské operace Evropské unie v Bosně a Hercegovině i na africkém kontinentu byly hlavním tématem dvoudenního neformálního zasedání ředitelů pro obrannou politiku ministerstev obrany členských zemí EU, které skončilo v Praze. Odborníci diskutovali také o rozvoji vojenských schopností unie, například jejích přepravních kapacit. Česko, které je nyní předsednickou zemí EU, plánuje uspořádat seminář o možnostech využití dopravních vrtulníků Mi-17, kterými disponuje i česká armáda. "Neznamená to, že když někde nemáme vojáky, že nám je osud vývoje situace například v Bosně a Hercegovině lhostejný," řekl ČTK Ivan Dvořák, ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. EU kromě Bosny a Hercegoviny operuje v Čadu, Středoafrické republice a v rámci operace Atalanta bojuje proti pirátství u somálského pobřeží. Jednání nemělo za cíl dospět ke konkrétním závěrům. "Byla to neformální výměna názorů, příprava na neformální jednání ministrů obrany členských zemí EU, které bude 12. a 13. března v Praze," podotkl ředitel.

V Praze začala další neformální schůzka EU - pro rozvojovou pomoc

V Praze začali jednat zástupci vlád zemí EU, kteří mají na starosti rozvojovou pomoc v zahraničí. Na dvoudenní neformální schůzce ministrů se zabývají mimo jiné tím, jak by měla sedmadvacítka přispět na rekonstrukci palestinského pásma Gazy. To bylo zničeno třítýdenní izraelskou ofenzivou, která skončila teprve nedávno. Jednání v Kongresovém centru vede náměstek ministra zahraničí Jan Kohout jako zástupce předsednické země EU, jíž bude Česká republika do konce června. Zástupci sedmadvacítky budou debatovat o tom, kolik peněz by unie měla přislíbit na dárcovské konferenci v Egyptě svolané kvůli obnově Gazy. Konat se má na přelomu února a března. Policie kvůli zasedání uzavřela malou část prostoru před Kongresovým centrem, kde se setkání koná a dohlíží na tamní bezpečnost. Opatření jsou výrazně menší než při nedávném zasedání ministrů vnitra EU. Rozsáhlá omezení se tehdy stala terčem kritiky místních obyvatel.

ČR získala z EU více, než zaplatila

Česká republika za loňský rok získala z rozpočtu Evropské unie o 22,8 miliardy korun více, než do něj zaplatila. Od vstupu Česka do unie jde o nejlepší výsledek. V roce 2008 obdržela Česká republika z unijního rozpočtu 58,3 miliardy Kč a odvedla do něj 35,4 miliardy Kč. Stejně jako v předchozích letech tak Česko zůstalo čistým příjemcem, sdělilo ministerstvo financí. Největší část příjmů připadá na Fond soudržnosti a strukturální fondy, odkud stát loni získal 41,9 miliardy korun. Příjmy ze společné zemědělské politiky dosáhly v loňském roce 14,6 miliardy korun, z toho 5,3 miliardy korun obdržela Česká republika z plateb na podporu rozvoje venkova. Přímé platby zemědělcům činily 8,4 miliardy korun. Celkem od vstupu do EU 1. května 2004 do konce roku 2008 zaplatila Česká republika do rozpočtu unie 146,6 miliardy korun a získala 200,6 miliardy korun. Čistý příjem tak dosáhl 54 miliard korun.

STEM: Většina Čechů je pro schválení lisabonské smlouvy

Většina Čechů si podle lednového průzkumu agentury STEM myslí, že parlament by měl schválit lisabonskou smlouvu. V lednu si to podle STEM myslelo 64 procent lidí, což bylo o 19 procent více než loni v říjnu. Názor většiny Čechů ale podle STEM nesouvisí s tím, že by lépe znali obsah smlouvy. Příčinu postoje většiny lidí vidí analytici STEM spíše v jejich obavě z toho, že by Česko mohlo ztratit prestiž, kdyby parlament smlouvu neschválil.

STEM: Většina pochybuje o připravenosti ČR na předsednictví EU

Většina občanů Česka podle lednového průzkumu agentury STEM stále pochybuje o tom, že Česko je dobře připraveno na předsednictví Evropské unii. Výrazná většina obyvatel si však současně myslí, že úspěšné zvládnutí předsednické role je jedním z nejdůležitějších úkolů české vlády v tomto roce, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky agentura STEM poskytla ČTK. Česko předsedá unii od 1. ledna půl roku. Podle průzkumu si pouze 43 procent občanů myslí, že Česko je na předsednictví dobře připraveno, proti říjnu 2008 se jejich podíl ale zvýšil o 19 procent. O připravenosti Česka často pochybují i zahraniční média. Argumentují tím, že Česko zatím neschválilo lisabonskou smlouvu reformující EU po jejím rozšíření a že mezi některými vlivnými českými vládními politiky jsou silné euroskeptické nálady. Základní představu o tom, jak bude české předsednictví probíhat, má podle průzkumu STEM 38 procent lidí, to je o 13 procent více než loni v říjnu a o 16 procent více než loni na jaře. Dostatek informací o přípravách českého předsednictví má teď 24 procent obyvatel, to je o devět procent více než loni v říjnu a o 11 procent více než loni na jaře.

Václav Havel opustil nemocnici, jeho stav je dobrý

Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla se zlepšil natolik, že ho lékaři propustili domů z nemocnice. Nyní bude v domácím léčení, oznámilo lékařské konzilium. Do pražské motolské nemocnice byl přijat 12. ledna a bylo mu odoperováno zánětlivé ložisko v krku. Jeho rehabilitaci pak ale zkomplikovalo zahlenění plic. Konzilium lékařů připomnělo, že Havlův stav byl velmi vážný a jeho život byl ohrožen. Po propuštění z nemocnice bude exprezident docházet na kontroly a nadále rehabilitovat. Musí odpočívat a v době zvýšeného výskytu chřipek na sebe dávat větší pozor. Václav Havel byl v motolské nemocnici více než dva týdny. Dostával antibiotika, s dýcháním mu pomáhala kyslíková maska.

Václav Klaus se účastní fóra v Davosu

Na Světové ekonomické fórum v Davosu přijel český prezident Václav Klaus. Mezi 2500 účastníků davoských schůzek bude více než 40 hlav států. Vedle šéfů vlád Ruska a Číny se fóra účastní i britský premiér Gordon Brown, německá kancléřka Angela Merkelová, japonský premiér Taró Aso nebo předseda Evropské komise José Barroso. Účastníci fóra budou jednat o tom, jak bojovat proti současné finanční a hospodářské krizi. Současně se bude připravovat dubnový summit velkých průmyslových ekonomik G20 a červencový summit G8. Mezi firemními účastníky letošního fóra se důvěra v ekonomickou situaci snížila na dosud nejnižší úroveň za sedm let, kdy se taková měření uskutečňují. Může za to prohlubující se globální recese a úvěrová krize.

Tripartita: Problémem je nyní nedostatek bankovních půjček

Zástupci zaměstnavatelů, odborů i vlády se na čtvrtečním jednání tripartity shodli, že je třeba kvůli současné hospodářské krizi především rozhýbat trh s bankovními půjčkami. Vyplývá to z vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha i viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. Banky v souvislosti s finanční krizí omezily poskytování úvěrů, které navíc zdražily. K řešení dopadů krize by pak podle tripartity aktuálně pomohly i investice do silnic, dálnic, vodohospodářských staveb, ale i podpora výstavby bytů. Tyto kroky by totiž podpořily výkon ekonomiky a firmám by přinesly nové zakázky. "Zamrznutí úvěrů je něco, co může mít devastující dopad na českou ekonomiku. Shodli jsme se i na krocích, které povedou k udržení maximální zaměstnanosti," uvedl ministr Nečas. "Podnikatelská sféra říká, že když nepotečou peníze, což je krev, tak zemřeme," uvedl Jaroslav Hanák. Podle něj je nelogické, když Česká národní banka dvakrát sníží sazby, že ostatní banky úroky zvýší. Vláda se proto i podle odborů musí maximálně angažovat vůči bankovnímu sektoru.

Ministr Nečas přidá 1,5 miliardy korun na sociální služby

Ministerstvo práce a sociálních věcí přidá 1,5 miliardy korun provozovatelům sociálních služeb. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr Petr Nečas. Zdravotnické odbory tvrdí, že současný objem peněz je pro provozovatele likvidační. Miliardy navíc by měly jít z ušetřených peněz z loňského roku. Podle odborů je zapotřebí navýšení o 2,2 miliardy. Stát v rozpočtu na letošní rok na dotace na sociální služby vyčlenil částku o třetinu nižší než loni. Zatímco v roce 2008 to bylo 6,8 miliardy korun, nyní se počítá se 4,5 miliardy korun. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již v minulém týdnu vyhlásil kvůli nedostatku peněz pro zařízení sociální péče stávkovou pohotovost. Organizátoři ujišťují, že klienti ústavů ji nepocítí.

Výzkum: Ve věku 50 až 64 let nepracuje 40 procent Čechů

Ve věku 50 až 64 let v Česku nepracuje 40 procent práceschopných lidí. Sdělil to Radim Boháček, koordinátor projektu SHARE, který se zaměřil na stárnutí evropské populace a zahrnuje data o 35.000 Evropanech starších 50 let ze 16 zemí. Podle Boháčka je v důchodu či v předčasném důchodu téměř 80 procent Češek starších 50 let. V generaci nad 50 let jsou v Česku lidé častěji v důchodu či v předčasném důchodu než v pracovním procesu. Lidé v ČR také odcházejí do důchodu mezi prvními. Průměrný věk ukončení zaměstnání je 57 let (stejně jako v Itálii, Rakousku a Polsku). Naopak je tomu například v Dánsku a Švýcarsku, kde se v průměru chodí do důchodu v 63 letech.

Ministryně Filipiová se dohodla s lékařskou komorou na spolupráci

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) se ve čtvrtek dohodla s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem na spolupráci. Stavovskou organizaci přizvala k přípravě reformních zákonů. Kubek to řekl ČTK. Uvítal, že nová ministryně vyslyšela neprodleně jeho žádost o jednání. S jejím předchůdcem Tomášem Julínkem (ODS) měl Kubek vztahy napjaté, nemohli najít společnou řeč. "Vnímám to tak, že paní ministryně si je vědoma toho, že ČLK je instituce, která disponuje nemalým odborným potenciálem a která může být užitečným, seriózním partnerem při prosazování změn, které zdravotnictví potřebuje," řekl Kubek. Podotkl, že žádný šéf resortu nemůže prosadit změny proti vůli lékařů. Na druhé straně ČLK jen obtížně může plnit úlohu a hájit zájmy svých členů bez spolupráce s ministerstvem. Kubek proto věří ve smysluplnou spolupráci. "Jsem ze schůzky spokojen, protože i elementární lidská slušnost, které se jejímu předchůdci nedostávalo, je obrovským pokrokem," shrnul.

Experti čtyř stran se shodli na řešení 21 potíží zdravotnictví

Na řešení 21 problémů českého zdravotnictví se dokázali shodnout odborníci z pravice i levice, kteří se sešli ve vládním projektu Kulatý stůl. Seznam a popis doporučení ke zlepšení situace obsahuje publikace, kterou zdravotničtí experti čtveřice parlamentních stran představili v Senátu. Za vznikem projektu Kulatý stůl stojí bývalý ministr Tomáš Julínek (ODS). Do týmu expertů, který měl hledat shodu na reformních krocích pro české zdravotnictví, poslaly své zástupce koaliční strany a KSČM. ČSSD se do jednání nezapojila. Výsledkem jsou čtyři publikace - analýza a výhled zdravotnictví v Česku, přehled zahraničních reforem, výhled do roku 2050 a zpráva s návrhy změn. "My jsme dělali prognózu a zjistili jsme, že do deseti až 15 let při zachování dnešních finančních toků bychom měli asi tak na 50 procent zdravotní péče. To je příliš blízko na to, abychom si teď hráli na populisty a rychle vyhrávali volby. Je potřeba dostat politiky ke stolu," řekl ČTK Julínek. Model financování zatím odborníci nenašli. Shodli se však na tom, že základní péči musí každý pacient dostat.

Grémium majitelů lékáren doporučuje nevybírat poplatky

Grémium majitelů lékáren doporučuje všem lékárnám nevybírat regulační poplatky a požadovat jejich úhradu od jednotlivých krajů. Bude zároveň podávat žalobu o náhradu způsobené škody. Reaguje tak na skutečnost, že lékárny zřizované kraji poplatky vybírat nebudou. Grémium to uvedlo v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) označil tyto kroky za politickou hru. Postup krajů, které od vybírání regulačních poplatků postupně upouštějí, grémium považuje za obcházení zákona. "Musím zdůraznit, že krajské lékárny jsou a budou dotovány z daní všech občanů. Veřejné lékárny nedostanou žádnou dotaci z krajů," uvedl předseda grémia Marek Hampel. Lékárníci proto chtějí ve všech krajích podat žaloby na ochranu proti nekalé hospodářské soutěži a pro vzniklou škodu. "Jedná se o prolomení základní důvěry občanů v platnost zákona a obecné důvěry ve vymahatelnost práva v této zemi," poznamenal Hampel.

Nejtěžší armádní soutěž vyhráli studenti Univerzity obrany Brno

Nejtěžší sportovní soutěž české armády Winter Survival, která se konala tento týden v horském terénu Jeseníků, vyhrál první tým studentů brněnské Univerzity obrany. Na start jubilejního 15. ročníku mezinárodního armádního mistrovství v zimním přírodním víceboji se postavilo celkem 17 tříčlenných družstev, dvě z nich extrémní závod vzdala, řekl ČTK mluvčí soutěže Pavel Pazdera. S nástrahami letošního armádního mistrovství v Jeseníkách si jako druhý nejlepší poradil tým studentů vojenského oboru fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Třetí skončili vojáci z letecké základny v Náměšti nad Oslavou, vítězové loňského ročníku závodu. Letošní zimní víceboj v Jeseníkách si otestovalo 12 družstev české armády a pět týmů vojáků z Německa, Belgie, Polska a Slovenska. Extrémně obtížný armádní závod tradičně zahrnoval dvoudenní přesun horským terénem, při kterém družstva urazila s veškerou výbavou padesátikilometrovou vzdálenost a strávila jednu noc ve volné přírodě. Vojáci rovněž museli předvést své umění při skicrossu či překonávání vodního toku a skalních útvarů.

Škoda Superb na Slovensku získala titul Auto roku 2009

Škoda Superb, vlajková loď největší české automobilky Škoda Auto, se na základě rozhodnutí odborné novinářské poroty stala na Slovensku Autem roku 2009. Z kandidátky 38 vozů zavedených na slovenský trh v průběhu roku 2008 vybrali novináři do finále sedm modelů. Na druhém místě skončil Ford Fiesta, třetí byl VW Golf VI. ČTK o tom informovala Škoda Auto. Porota složená z odborných motoristických novinářů posuzovala vozidla na základě parametrů jako jsou jízdní vlastnosti, prostornost, užitková hodnota nebo kvalita zpracování. Superb podle porotců zabodoval zejména za reprezentativní vzhled, vyvážené proporce a také za přínos nových technologických prvků, například systém otvírání kufru TwinDoor, devět airbagů nebo AFS. "Získání této ceny je pro nás velkou ctí. Potvrzuje to názor odborné veřejnosti i z jiných zemí, že superb je po všech stránkách fascinující automobil," řekl ČTK jednatel společnosti Škoda Auto Slovensko Matej Bugár. Superb se stal autem roku 2009 také v Česku, v Německu získal prestižní ocenění Zlatý volant 2008. Další ocenění posbíral v Rakousku, Polsku, Chorvatsku nebo Lotyšsku.

V Bruselu začala úspěšná výstava české dekadence

České předsednictví EU ve čtvrtek v prostorách bruselské radnice slavnostně otevřelo úspěšnou výstavu české dekadence, která se konala na přelomu let 2006 a 2007 v pražském Obecním domě. Část expozice s názvem Dekadence. České země 1880 - 1914 bude od pátku k vidění i v hlavním městě Valonska Namuru. "Jde zřejmě o největší výstavu v rámci kulturních akcí českého předsednictví v Bruselu," řekl na tiskové konferenci v Bruselu Jan Vytopil ze stálého zastoupení ČR při EU. Idea dekadence prolíná v českém prostředí řadou uměleckých směrů, ať už jde o neoromantismus, ranou avantgardu, expresionismus nebo kubismus. Nové pohledy na ní přinesla výstava V barvách chorobných. Idea dekadence a umění v českých zemích 1880 - 1914, kterou v Obecním domě v Praze navštívilo více než 30.000 diváků. Výstava v Belgii je rozdělena na dva tematické soubory. První, ten bruselský, prezentuje větší objem děl zaměřených na nitro umělce a agonii individua. Druhý soubor, inspirovaný démonem lásky a sexualitou, budou moci návštěvníci zhlédnout v Musée provincial Félicien Rops v Namuru, ležícím 65 kilometrů od Bruselu. Výstava v Bruselu a Namuru potrvá do 10. května 2009.

V Bruselu bude Český ples

Až šest set lidí z nejvyšších politických, diplomatických i podnikatelských kruhů by mělo dorazit na páteční Český ples v Bruselu, kterým Česká republika v sídle unie symbolicky zahajuje své předsednictví v EU. O program se postarají špičkoví čeští hudebníci a umělci - od Českého národního symfonického orchestru pod vedením Libora Peška až po jazzové improvizace Emila Viklického. Vystoupí i světoznámá primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová či skupina Melody Makers Ondřeje Havelky.

Prahou pojedou historické tramvaje a automobily

V rámci výstavy Republika připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy na tuto sobotu průvod historických vozidel, konkrétně starých tramvají a automobilů. Podle zástupce muzea Petra Mušálka půjde například o šest souprav tramvají, z nichž nejstarší byla vyrobena v roce 1915. Informace o dalším doprovodném programu k výstavě Republika naleznou zájemci na internetové adrese www.nm.cz.

Ze sportu:

V předehrávce 46. kola extraligy ledního hokeje Karlovy Vary zdolaly Znojmo 2:1 po samostatných nájezdech. Další zápasy kola se hrají v pátek.

Aktuálně nejproduktivnější český hokejista v zámořské NHL Patrik Eliáš z New Jersey vede po polovině tradiční ankety Zlatá hokejka pořadí o jedenáct bodů před druhým Janem Markem z Magnitogorsku a o 27 bodů před třetím Jaroslavem Bednářem ze Slavie. Uvedly to oficiální internetové stránky Českého svazu ledního hokeje.

Osm týdnů je podle trenéra fotbalistů Arsenalu Arsena Wengera reálný časový horizont, kdy by se mohl vrátit do hry zraněný záložník Tomáš Rosický. V pondělí uplynul přesně rok od chvíle, kdy se kapitán české reprezentace objevil v dresu londýnských kanonýrů na trávníku. Ale kouč Wenger nyní věří, že se jeho nucená pauza zaviněná zraněním podkolenní šlachy definitivně blíží ke konci.

Nejlepší světová atletka Jelena Isinbajevová přijede do Prahy na mezinárodní halový Mítink světových rekordmanů, který se bude konat ve čtvrtek 26. února. A není vyloučeno, že by se ruská tyčkařka mohla v O2 Aréně pokusit o první halový skok přes pět metrů. Největší hvězdu ve startovních listinách oznámili na tiskové konferenci pořadatelé.

Biatlonista Ondřej Moravec bude po dvou letech chybět na mistrovství světa. Čtyřiadvacetiletý reprezentant se nevešel do pětičlenné nominace na únorový šampionát v korejském Pchjongčchangu, kterou oznámil trenér mužského výběru Vlastimil Vávra. Moravec místo toho pojede na mistrovství Evropy do 26 let v ruské Ufě. Na mistrovství budou startovat Tomáš Holubec, Jaroslav Soukup, Roman Dostál, Zdeněk Vítek a největší medailová naděje Michal Šlesingr, jenž před dvěma lety získal v italské Anterselvě stříbro a bronz.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy sněžení. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.

29-01-2009