Denní souhrn zpráv Zprávy

28-01-2009

Senát schválil přepracovaný návrh na vyslání vojenských misí

Senát schválil přepracovaný plán zahraničních misí české armády pro letošní rok. Ještě ho musí schválit Poslanecká sněmovna, která původní plán loni v prosinci pro odpor opozice i chybějící hlasy koaličních poslanců neschválila. Senát schválil vyslání vojáků dokonce ústavní většinou. Hlasovalo pro něj i šest senátorů z klubu ČSSD. Aktuální návrh počítá například s tím, že v misi ISAF v Afghánistánu by mělo působit do 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 vojáků. Ti se do konce roku stáhnou.

Ministerstvo obrany plánované počty vojáků, především v Afghánistánu, snížilo. Sociální demokraté se svým hlasem pro mise dosud spojovali zrušení poplatků ve zdravotnictví. Vedení ČSSD ale v polovině ledna oznámilo, že své poslance při únorovém hlasování o osudu vojáků v cizině nebude omezovat. Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) pevně věří, že sociální demokraté podpoří návrh i ve sněmovně. Pokud by parlament návrh neschválil, museli by se vojáci začít stahovat.

V Chrudimi zahynul při seskoku vojenský parašutista

Při seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista. Přesnou příčinu neštěstí vyšetřují kriminalisté i vojenská policie. Obětí neštěstí je jeden z vojáků chrudimské posádky. "Nechtěl bych spekulovat, zda to byla závada padáku nebo selhání lidského faktoru. To nám ukáže až vyšetřování vojenské policie," řekl ČTK velitel 43. výsadkového motorizovaného praporu v Chrudimi Zdeněk Kolář.

Rusko zatím nerozmístí rakety Iskander u Kaliningradu

Rusko pozastavilo přípravu rozmístění taktických raket Iskander v Kaliningradské oblasti na západě země, které mělo být odpovědí na plánované vybudování objektů americké protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele generálního štábu ruské armády. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg změnu ruských plánů uvítal.

STEM: Většina Čechů je pro schválení lisabonské smlouvy

Většina Čechů si podle lednového průzkumu agentury STEM myslí, že parlament by měl schválit lisabonskou smlouvu, která má reformovat Evropskou unii po jejím rozšíření. V lednu si to podle STEM myslelo 64 procent lidí, což bylo o 19 procent více než loni v říjnu. Názor většiny Čechů ale podle STEM nesouvisí s nárůstem znalosti obsahu smlouvy, který se za uplynulý čtvrtrok nezvýšil tak výrazně jako souhlas s jejím schválením. Příčinu postoje většiny lidí vidí analytici STEM spíše v jejich obavě z toho, že by Česko mohlo ztratit prestiž, kdyby parlament smlouvu neschválil.

Brusel schválil 25 milionů eur na rozšíření zásobníků na plyn v ČR

Evropská komise schválila poskytnutí 25 milionů eur (zhruba 690 milionů korun) na rozšíření zásobníků na zemní plyn v Česku. Peníze pocházejí z neutracených prostředků z loňského rozpočtu Evropské unie. Celkem by mělo do energetiky putovat 3,5 miliardy eur (téměř 100 miliard korun), především pak na propojení energetických sítí mezi státy. Zhruba 250 milionů eur (asi 6,9 miliardy korun) z této částky by mělo jít i na výstavbu plynovodu Nabucco, který má přivést plyn ze střední Asie do Evropy mimo území Ruska a Ukrajiny.

Senát: Bez poplatků děti do 18 let, limit dětí a seniorů 2500 Kč

Poplatky u lékaře by mohly už od 1. dubna přestat platit děti do 18 let. Ochranný limit na výdaje ve zdravotnictví by dětem i seniorům nad 65 let měl klesnout na polovinu, tedy na 2500 korun. Shodl se na tom Senát. Zákon s tímto zněním vrátil do sněmovny, kde levice prosadila úplné zrušení poplatků. K přijetí původního záměru a úplnému odbourání placení je v dolní komoře potřeba nejméně 101 hlas.

K hlasování horní komora přikročila po zhruba pětihodinové debatě o komunistické novele s úplným odbouráním poplatků, které ve sněmovně loni v prosinci prosadili spolu s komunisty sociální demokraté. Levicoví senátoři rušení hájili a tvrdili, že pro ně budou hlasovat. Nakonec téměř všichni podpořili omezení placení.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nevyloučil hlasování o nedůvěře, nejen kvůli poplatkům

Hlasování o nedůvěře vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) šéf opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek stále nevylučuje. Dříve hrozil vyslovením nedůvěry kvůli zdravotnickým poplatkům, nyní ČTK řekl, že by to určitě nebyl jediný důvod. "Tahle vláda dělá přehmatů celou řadu a není vyloučeno, že jí to sečteme už tentokrát," uvedl Paroubek. Hlavním důvodem podle šéfa nejsilnější opoziční strany bude, když vláda nepředloží Poslanecké sněmovně uspokojivý scénář, který by bránil dopadům světové hospodářské krize v českých podmínkách.

ČSSD bude podle Paroubka chtít jednat na nadcházející schůzi sněmovny také o čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie, které považuje za katastrofální, o scénáři proti hospodářské krizi, který prý vláda nemá a nepřichází ani s žádným návrhem, ale také o rozpočtu, který otvírá cestu k mimořádně vysokému schodku. Šéfovi opoziční ČSSD také vadí, že i po rekonstrukci v kabinetu zůstal v křesle ministra vnitra Ivan Langer (ODS). Dnes zpochybnil jeho duševní stav, který přirovnal k deliriu.

MMF: Světovou ekonomiku letos čeká nejslabší poválečný růst

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 0,5 procenta z dříve předpokládaných 2,2 procenta. Tempo růstu by tak bylo nejslabší od druhé světové války. Finanční trhy podle MMF zůstávají pod tlakem a světová ekonomika se prudce zhoršuje, což vede k poklesu světové výroby i obchodu. MMF dodal, že k udržitelnému oživení ekonomiky je nezbytná restrukturalizace bankovního sektoru a uvolnění úvěrových trhů.

Míl: Banky zhoršují krizi tím, že nepouštějí peníze do oběhu

Česká republika jako země předsedající Evropské unii by měla prosazovat obnovení důvěry mezi bankami v rámci celé unie. Banky totiž v současnosti nepouštěním peněz do oběhu krizi dále zhoršují, řekl na tiskové konferenci prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD) Jaroslav Míl. Důležité podle Míla je, aby tuzemské banky přestaly sanovat ztráty svých centrál na úkor Česka. "Mám velké pochyby o tom, že Česká národní banka dokáže ustát, aby české banky nakonec nepřevedly peníze do svých mateřských centrál," dodal. Fungující mezibankovní trh na úrovni celé EU podle Míla může dostat peníze z bank zpátky do podniků. Česká bankovní asociace ale upozornila, že během krize se peněžní ústavy musí chovat opatrně.

Odbory znovu žádají vládu o mimořádné dávky pro skláře

Odborový svaz zaměstnanců průmyslu skla a porcelánu se znovu obrátil na vládu s žádostí o pomoc pro zaměstnance krachujících podniků majetkově spjatých skupin Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus. Ve svém prohlášení žádá koaliční kabinet, aby přiznala zaměstnancům a jejich rodinám mimořádnou sociální dávku, podobně jako pomohla zaměstnancům při restrukturalizaci Českých drah. Nevidí důvod, proč by podobným způsobem nebylo možné pomoci sklářům a jejich rodinám. "Ti jsou na tom podstatně hůř, něž byli tehdy železničáři, řada z nich zůstala v důsledku mezer v zákonech i několik měsíců zcela bez prostředků," uvedl předseda odborového svazu skla a porcelánu Vladimír Kubinec.

Zaměstnavatelé žádají snížení daní a přijetí eura v roce 2013

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů /KZPS/ kvůli krizi navrhuje okamžitě zavést limity cen energií, snížit daň z příjmu právnických osob na 15 procent, zpružnit zákoník práce či do konce prvního čtvrtletí stanovit termín přijetí eura v roce 2013. Dalším požadavkem je přeřazení do snížené sazby DPH zboží, a především služeb s převažujícím podílem lidské práce, a to zejména u stavební prácí, ubytovacích a stravovací služeb, oprav zboží osobní potřeby a potřeb pro domácnost.

Ministr Bursík chce nižší sazbu DPH na technologie a alternativní zdroje

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík prosazuje v balíčku opatření proti hospodářské krizi přeřazení energeticky úsporných technologií, obnovitelných zdrojů a výrobků z recyklovaných materiálů do nižší sazby daně z přidané hodnoty. O návrhu diskutuje s ministerstvem financí. Snížení DPH má v uvedených oblastech podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška větší smysl než kdekoliv jinde, protože podporuje dlouhodobý cíl efektivnějšího využití přírodních zdrojů. "Návrh bude ovšem nutné přesně vymezit, aby se na něm nesvezly technologie, které šetrné k životnímu prostředí nejsou," upozornil. Návrh vidí spíše jako střednědobé než krátkodobé opatření.

Podle modelu CVVM ztrácí ČSSD a ODS si mírně polepšila

Opoziční sociální demokracii po téměř půlroce poprvé ubyli voliči. Podle lednového modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by teď ČSSD volilo 41 procent voličů, zatímco loni v prosinci to bylo 44,5 procenta. Přesto si ČSSD udržuje postavení strany, která se nadále těší největší oblibě voličů. Druhou ODS by nyní volilo 29 procent voličů, to je o dvě procenta více než loni v prosinci.

Senátor ČSSD Trpák může být stíhán kvůli úmrtí dítěte po porodu

Policie bude moci znovu trestně stíhat nového trutnovského senátora Pavla Trpáka (ČSSD) kvůli úmrtí novorozence. Senát Trpáka zbavil imunity. Senátor čelí podezření, že jako porodník předloni v květnu pochybil u porodu v trutnovské nemocnici; chlapec krátce poté zemřel. Trpák o vydání sám požádal. Trpák je šestým senátorem, kterého horní komora vydala k trestnímu stíhání.

Místopředseda výboru Pavel Čáslava (ODS) uvedl, že neposuzoval Trpákovo údajné pochybení, ale případné politické motivy trestního stíhání. Žádné ale neodhalil. Vyšetřování bylo podle Čáslavy vedeno objektivně, policie si vyžádala znalecké posudky, trestní spis obsahuje řadu dokumentů v Trpákův prospěch. Podmínky pro odepření souhlasu s vydáním Trpáka k trestnímu stíhání nebyly naplněny.

Český ministr spravedlnosti se sešel s papežem Benediktem XVI.

Papež Benedikt XVI. při setkání s českým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem potvrdil, že se chystá navštívit Českou republiku. Papež od Pospíšila převzal dopis od předsedy české vlády Mirka Topolánka a dar české vlády, kterým byla kopie významné středověké knihy, takzvané Knihy hodinek knížete Rohana, jejíž originál je ve vlastnictví české Národní knihovny a papeži byla předána její faksimile.

Návštěva českého ministra ve Vatikánu je dvoudenní a absolvuje během ní řadu jednání s vatikánskými kardinály a dalšími představiteli. Během těchto jednání je na programu především trestní či občanský zákoník. Vede se veřejná diskuse o tom, zda mají či nemají být církevní sňatky, jak vlastně má rodinné právo vypadat, a proto nás také názory a pohledy Vatikánu zajímají, dodal Pospíšil. Zdůraznil ale, že to, zda některé podněty ČR použije či nikoli, je zcela na zvážení České republiky.

Brusel dal zelenou české podpoře pro zlepšení železniční dopravy

Evropská komise dala zelenou státní podpoře investic do lepšího propojení železniční dopravy mezi Českou republikou a okolními státy. Na podporu zlepšení propojitelnosti železničních systémů půjde miliarda korun. Z toho 85 procent bude z unijních fondů, zbylých 15 procent půjde z českého státního rozpočtu. Opatření by měla platit pět let.

V Česku budou jezdit vlaky HighJet

Jeden z největších tuzemských autobusových dopravců Student Agency zakládá v Nizozemsku dceřinou společnost, která bude v Česku provozovat vlaky HighJet. Původně uvažovala o Slovensku, to však nemá s Českem uzavřenou smlouvu o ochraně investic. Vlaky HighJet by měly jezdit mezi Prahou a Ostravou a to v roce 2012.

Sdružení Blue-Green: Dostavba Temelína pomůže ekonomice

Dostavba jaderné elektrárny Temelín je jediný možný směr energetické koncepce v Česku. Myslí si to členové jihočeského sdružení Blue-Green, které se zasazuje o rozvoj jaderné energetiky u nás. Dobudování Temelína o další dva bloky by podle nich pomohlo rozhýbat českou ekonomiku a přineslo nová pracovní místa v průmyslu, vědě a výzkumu nejen v regionu, ale i v celé republice. Sdružení Blue-Green vzniklo loni v březnu a chce být jakousi protiváhou nevládním protitemelínským organizacím.

ČEZ prodá svůj většinový podíl ve společném podniku v Bosně

Elektrárenská společnost ČEZ se stáhne ze společného energetického podniku v srbské části Bosny a Hercegoviny a prodá svůj podíl 51 procent v tomto projektu. Zdůvodnila to hlavně tím, že se v posledních měsících dramaticky změnily podmínky pro investování v energetice.

V Karlovarském kraji platí po havárii na plynovodu stav nouze

Distributor plynu, společnost ZČP Net Plzeň, vyhlásil v Karlovarském kraji stav nouze. Důvodem je havárie na vysokotlakém plynovodu. Bez plynu je asi 1700 odběratelských míst. Plyn by měl začít proudit ve čtvrtek dopoledne. Dělníci už vyřízli poškozenou část potrubí dlouhou několik metrů a nahradí ji novým segmentem, který na původní místo přivaří. Proč se havárie v úterý večer u Křepkovic stala, není zatím jasné. Na vině mohla být technická vada materiálu potrubí. Nikdo nebyl zraněn, obyvatelé Křepkovic ovšem byli z bezpečnostních důvodů na omezenou dobu evakuováni.

Odbory s protesty kvůli situaci v sociálních službách počkají

Zdravotnické odbory počkají nejméně do 10. února s případnými protesty kvůli nedostatku peněz vyčleněných letos ze státního rozpočtu na sociální služby. Odboráři doufají, že do té doby ministerstvo práce a sociálních věcí sežene pro poskytovatele sociálních služeb chybějící částku asi 2,2 miliardy korun. Novinářům to v Praze řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Stát v rozpočtu na letošní rok na dotace na sociální služby vyčlenil částku o třetinu nižší než loni. Zatímco v roce 2008 to bylo 6,8 miliardy korun, nyní se počítá s dotacemi ve výši 4,5 miliardy korun. Podle odborářů může být tak výrazné snížení státní pomoci pro řadu organizací likvidační.

ÚOOÚ podal trestní oznámení na ředitelku Fondu ohrožených dětí

Ředitelka Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková a další členové vedení organizace čelí trestnímu oznámení kvůli údajnému zveřejňování citlivých údajů o dětech, pro něž hledají adoptivní rodiče nebo pěstouny. Na základě kontroly ho podal inspektor Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle kterého vedoucí pracovníci fondu porušili zákon o právní ochraně dítěte, řekl předseda úřadu Igor Němec.

Podle Vodičkové je ale fotografie dítěte nebo sdělení jeho osudu často jedinou možností, jak případné zájemce o adopci zaujmout. Do náhradních rodin se tak podle ní podaří dostat i děti s těžkými handicapy, které by jinak zůstaly v ústavech. Stát je podle ní naopak ze strany evropských institucí kritizován za velké množství dětí v dětských domovech. "Podle mě musí mít trestný čin určitou společenskou nebezpečnost a nevím, co je nebezpečného na tom, že najdeme domovy pro desítky dětí," dodala Vodičková.

iDNES: Loni byl v ČR největší nárůst prodeje letenek - 10 procent

Letecké společnosti zažily v Česku loni nejúspěšnější rok v historii. Prodaly přes 790.000 letenek, za které utržily více než deset miliard korun. Počet vydaných letenek tak za rok stoupl téměř o desetinu. Informoval o tom server iDNES.cz na základě údajů od mezinárodní organizace leteckých dopravců IATA. Ve skutečnosti jsou útraty za letenky ještě větší. Čísla totiž nezahrnují prodeje nízkonákladových společností ani charterové lety. Jen s nízkonákladovými dopravci přitom loni v Praze cestovala více než pětina cestujících. Reálné prodeje tak mohou přesáhnout 12 miliard korun, píše iDNES.cz.

Partnerskou zemí letošního veletrhu Holiday World bude Chorvatsko

Partnerskou zemí letošního veletrhu cestovního ruchu Holiday World bude Chorvatsko, tradičně nejčastější cílová země českých turistů. Na tiskové konferenci to oznámili představitelé hlavního pořadatele, společnosti Incheba. Na veletrhu, který se uskuteční na holešovickém výstavišti 5. - 8. února, se představí 701 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Mezi zúčastněnými se letos objeví například Sýrie, Tanzanie, Bangladéš, Pákistán či Nepál.

Masarykova univerzita ocenila absolventy včetně dvou hokejistů

Masarykova univerzita, přesně 90 let od svého založení, ocenila 14 významných absolventů, kteří sice nezůstali v brněnských akademických kruzích, ale v různých oborech šíří dobré jméno školy. Jsou mezi nimi úspěšní manažeři, lékaři, literáti, ale také například bývalí špičkoví hokejisté Josef Augusta a Jiří Holík, kteří na brněnské pedagogické fakultě vystudovali učitelství tělocviku a zeměpisu. Rektor Petr Fiala při slavnostním akademickém shromáždění předal medaile a pamětní listy také bývalému viceguvernérovi České národní banky Luďku Niedermayerovi a sociologovi Miloslavu Petruskovi. Mladší generaci absolventů zastupuje například informatik Thanh Han The. Za nemocného básníka Ludvíka Kunderu převzala ocenění jeho dcera.

Masarykovu univerzitu stát zřídil zákonem z 28. ledna 1919. Oslavy výročí vyvrcholí v květnu velkým setkáním absolventů na brněnském výstavišti. Pořadatelé očekávají, že přijdou minimálně 2000 lidí z celkového počtu 125.000 absolventů univerzity. Vyjdou také nové knižní dějiny univerzity.

Malotřídky zřejmě budou moci existovat i s nízkým počtem žáků

Malotřídky pravděpodobně budou moci dál existovat i s nízkými počty žáků. Počítá s tím novela školského zákona, kterou schválil Senát. Podle ní by také do první třídy by mohly nastoupit i nadané pětileté děti, administrativa škol při přijímacích řízeních se má snížit. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, by mohla začít platit do konce února. Školám má novela umožnit, aby se společně v partnerství s obcemi ucházely o peníze z evropských strukturálních fondů.

Policie zatím nezná totožnost muže, jehož trup našli u Všerub

Policisté zatím neznají totožnost muže, jehož ostatky nalezl v úterý vpodvečer náhodný svědek v lese u Všerub na Domažlicku. Na zemi vedle lesní cesty ležel na igelitovém pytli mužský trup bez hlavy a končetin překrytý částí pytle. Přivolaný soudní lékař předběžně určil, že muž zemřel asi o den dříve, řekla policejní mluvčí Jolana Číhová. Podle informací ČTK nahé lidské ostatky našel v lese mezi obcemi Všeruby a Pláně myslivec, který šel krmit lesní zvěř. Policie nyní mimo jiné prohledává okolí kvůli zbývajícím částem těla mrtvého muže.

Při nehodě minulý týden v Rakousku zřejmě zahynula Češka

Oběť hromadné dopravní nehody, při které se ve čtvrtek na dolnorakouské dálnici A22 u města Korneuburg srazilo sedm aut, byla podle mluvčího státního zastupitelství v Korneuburgu Friedricha Köhla "s pravděpodobností hraničící s jistotou" Češka. Osobní věci ženy prý v úterý poznal její manžel. Vyšetřování nehody, o které se rakouská média intenzivně zajímají, dále pokračuje. Podle některých svědků ji údajně zapříčinily noční vojenské manévry, když vojáci odpalovali asi 260 metrů od místa tragédie dýmovnice. Tím prý výrazně snížili viditelnost, což způsobilo srážku. Vyšetřovatelé prověřují také spekulace, že velitelé zakázali vojenským zdravotníkům poskytnout zraněným lidem pomoc.

Loni přibylo v ČR 147 HIV pozitivních, nejvíce od 80. let

Loni přibylo v České republice 147 HIV pozitivních, zatímco v roce 2007 to bylo 122 případů, řekl ČTK ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Šlo zatím o největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat. Osmdesát procent HIV pozitivních jsou podle statistik muži. Nejvíce HIV pozitivních připadá na Prahu, kde žije 466 HIV pozitivních, nejméně na Vysočinu (11). Podle odhadu Evropského centra pro kontrolu nemocí pětina až čtvrtina nakažených v ČR o HIV viru ve svém těle neví. To znamená, že zhruba 300 lidí v ČR netuší, že je HIV pozitivní, upozornil Hlavatý, podle něhož je nakažených daleko více. Například počtem obyvatel srovnatelné Portugalsko podle něj hlásí 30.000 HIV pozitivních, tedy 25krát více než Česká republika.

Odborník: Spadlý strom v centru Zlína měl skutečně vadné kořeny

Vzrostlý strom, který se ve čtvrtek vyvrátil v centru Zlína, měl téměř odumřelé kořeny. Podezření radnice potvrdil první znalecký posudek, s jehož výsledky novináře seznámili představitelé města. Strom usmrtil dvanáctiletého chlapce a jeho stejně starého kamaráda těžce zranil. Celkem bylo zraněno sedm lidí. Podle soudního znalce Pavla Šimka strom nevykazoval žádné vnější růstové abnormality, měl mírně sníženou vitalitu a nic nenasvědčovalo jeho vyvrácení.

Desítky žen se přišly vyfotit na podporu veřejného kojení

Sedm desítek žen se zúčastnilo hromadného fotografování, které má podpořit zobrazování fotografií s tematikou kojení na internetu. Podle serveru babyweb.cz, který akci zorganizoval, má každá žena právo kojit, a to i na veřejnosti. Fotografie kojící matky na internetu je přirozená, a nikoli pohoršující, řekla jeho šéfredaktorka Jarmila Jelínková. Server tak protestuje proti postupu portálu Facebook, který nedávno odstranil ze stránek svých uživatelů fotografie s tematikou kojení s odůvodněním, že takové fotografie na internet nepatří. Maminky zachytila fotografka Sára Saudková.

Michal Krumphanzl převzal Cenu diváků Czech Press Photo

Pouhé tři dny před koncem výstavy Czech Press Photo 2008 bylo na Staroměstské radnici v Praze předáno poslední ocenění této populární soutěže novinářské fotografie. Šlo o Cenu diváků, kterou získal Michal Krumphanzl z České tiskové kanceláře za snímek osmnáctileté mentálně postižené dívky. Vyfotografoval ji v okamžiku, kdy jí prezident Václav Klaus předával na Pražském hradě Zlatý záchranářský kříž za to, že loni v květnu zachránila na ulici polozmrzlou holčičku. Podle zástupkyně soutěže Zdeny Poděbradské se z celkového počtu 12.201 účastníků divácké ankety pro tuto fotografii vyslovilo 2305 lidí.

Expozice Podobenství přináší průřez Rónovou poslední tvorbou

Mnohostranný a proměnlivý svět obrazů, plastik a kreseb inspirovaných mytologií, sny a chmurnou vizí současné civilizace nabízí výstava současné tvorby Jaroslava Róny. V pražské Galerii Roberta Guttmanna expozice s názvem Podobenství potrvá do 10. května. Róna byl jedním z prvních, který v polovině 80. let představoval novou generaci, která byla ovlivněna neoexpresionismem či takzvanou špatnou malbou.

Prahou pojedou historické tramvaje a automobily

V rámci výstavy Republika připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy na tuto sobotu průvod historických vozidel, konkrétně starých tramvají a automobilů. Podle zástupce muzea Petra Mušálka půjde například o šest souprav tramvají, z nichž nejstarší byla vyrobena v roce 1915. Informace o dalším doprovodném programu k výstavě Republika naleznou zájemci na internetové adrese www.nm.cz.

Česká centra v New Yorku a v Madridu prezentují několik generací úspěšných českých animátorů

Česká centra v New Yorku a v Madridu v těchto dnech prezentují několik generací úspěšných českých animátorů. V New Yorku byla minulý týden otevřena výstava spojená s filmovou přehlídkou Pět statečných famáků - Nová generace české animace, která odstartovala její roční putování po světě. Expozice, která se dostala i na seznam lednových kulturních tipů deníku New York Times, potrvá do 5.února. Centrum v Madridu představuje animátorské velikány v rámci Cyklu českých animovaných filmů, oznámil zástupce Český center v Praze Jiří Rosenkranz. Podrobný program Českých center je k dispozici na webových stránkách www.czechcentres.cz.

Jižní Čechy potěšily veterány Winter Trial pravým zimním počasím

Závodníky, kteří šest dní jedou po Evropě v historických autech mezinárodní orientační soutěž Winter Trial, jižní Čechy odměnily pravým zimním počasím. Auta věhlasných značek z let 1936 až 1975 křižovala zasněženou jihočeskou krajinu plnou kopců a zatáček, z níž byli nadšeni zejména jezdci z rovinatého Nizozemska. Právě organizátoři z této země si jižní Čechy vybrali pro část tohoto závodu už počtvrté. Největší ozdobou letošního 9. ročníku závodu veteránů je vůz na drátěných kolech Alvis Speed 25 pocházející z roku 1936.

Sport

Osm týdnů je podle trenéra fotbalistů Arsenalu Arsena Wengera reálný časový horizont, kdy by se mohl vrátit do hry zraněný záložník Tomáš Rosický. V pondělí uplynul přesně rok od chvíle, kdy se kapitán české reprezentace objevil v dresu londýnských kanonýrů na trávníku. Ale kouč Wenger nyní věří, že se jeho nucená pauza zaviněná zraněním podkolenní šlachy definitivně blíží ke konci.

Nejlepší světová atletka Jelena Isinbajevová přijede do Prahy na mezinárodní halový Mítink světových rekordmanů, který se bude konat ve čtvrtek 26. února. A není vyloučeno, že by se ruská tyčkařka mohla v O2 Aréně pokusit o první halový skok přes pět metrů. Největší hvězdu ve startovních listinách oznámili na tiskové konferenci pořadatelé.

Počasí

Oblačno až zataženo, ojediněle slabé sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia.

28-01-2009