Denní souhrn zpráv Zprávy

26-01-2009

Vláda otevřela cestu k zavedení přímé volby prezidenta

Vláda navrhuje, aby do české ústavy byl uveden článek o tom, že prezident je volen v přímých volbách lidem. Potvrdil to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Vláda také navrhla, aby kandidáta do funkce prezidenta směl navrhnout každý občan starší 18 let. Jeho návrh by však musel získat podporu petice s 20.000 podpisy českých občanů. Návrh na nového prezidenta by také mohla dát dvacítka poslanců či deset senátorů. Přesné podmínky, jak bude prezident volen, by měl určit až volební zákon potom, co přímou volbu schválí Senát a Poslanecká sněmovna. Ke schválení změny ústavy je třeba získat třípětinovou většinu v obou parlamentních komorách. Ve sněmovně již řadu měsíců leží sociálnědemokratická verze návrhu na zavedení přímé volby. Lidovci a zelení by si ji přáli, ODS je rozpolcena. Část si podle předsedy ODS Topolánka myslí, že by to bylo pozitivní nebo neutrální, část je toho názoru, že "co funguje, není třeba měnit".

Vláda na podzim předloží energetickou koncepci

Vláda na podzim předloží energetickou koncepci České republiky. Jde o strategický dokument zpracovávající výhled tuzemské energetiky až do roku 2050. Současně by měl vzniknout návrh "programu energetické odolnosti ČR", který mimo jiné reaguje na nedávný výpadek dodávek plynu z Ruska a bude obsahovat "praktická" opatření v energetice na příštích deset let. Po zasedání vlády to řekl premiér Mirek Topolánek. "Program energetické odolnosti" má podle něj počítat s využitím všech dostupných energetických zdrojů, včetně jaderných a obnovitelných. Impulsem ke zpracování energetického programu byl nedávný výpadek dodávek ruského plynu. Význam energetické otázky pro Česko podle předsedy vlády podtrhly také snížené dodávky ropy z Ruska, které prý trvají již od června 2008. Republika ji tak musí nahrazovat ropou z alternativních a dražších zdrojů. K účasti na přípravě "programu energetické odolnosti" vyzval Topolánek i opozici. Je to prý natolik klíčový dokument, že by o něm měla panovat shoda napříč stranami.

Vláda schválila investiční pobídky pouze pro technologie a služby

Vláda schválila novelu zákona o investičních pobídkách, podle které by tuto podporu v budoucnu mohla čerpat pouze technologická centra a centra sdílených služeb. Naopak zpracovatelský průmysl by již pobídky od státu dostávat neměl. Po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Platnost upravených pobídek je podle něj v novele stanovena na dva roky a poté může být případně prodloužena. I nadále se počítá s tím, že investoři mohou získat slevu na dani vypočtenou podle výše investice nebo objemu mezd. Investiční pobídky jsou v Česku poskytovány od roku 1998. Pomocí tohoto systému investoři naplánovali v Česku investovat více než 413 miliard korun, přičemž celková maximální výše přislíbené podpory činí přes 148 miliard korun. Pomocí investičních pobídek bylo v ČR vytvořeno více než 87.000 pracovních míst. ČR loni prostřednictvím agentury CzechInvest získala rekordních 213 investičních projektů.

Vláda schválila podporu zemědělců ve výši dvou miliard

Stát podpoří zemědělce dvěma miliardami korun z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF). Návrh opatření, které by mělo snížit dopady finanční krize na zemědělce, schválila vláda. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Peníze půjdou na podpory zemědělským podnikům. Jsou součástí slibu ministra zemědělství a ministra financí farmářům, který odvrátil jejich plánované protesty. Návrh nyní poputuje k projednání do sněmovny. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se jedná o velmi významný systémový krok. Krize v sektoru se podle něj v současnosti projevuje zejména ve formě přebytků komodit, nízkých výkupních cen a horší dostupnosti úvěrů. V případě, že by vláda poskytnutí provozních úvěrů z PGRLF neschválila, část farmářů by již během jara finančně zkolabovala, uvedl Veleba. Kromě dvou miliard na snížení dopadů ekonomické krize dostali rolníci přislíbeno ještě 800 milionů korun na dorovnání přímých plateb na maximální úroveň.

Vláda přijala návrh zákona o pedagogických pracovnících

Vláda přijala návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, která změkčuje požadavky na vzdělání učitelů. O pět let, tedy na rok 2014, posunuje termín, do kterého musejí nekvalifikovaní učitelé nastoupit do vysokoškolského studia.Uvedl to ministr školství Ondřej Liška. Novela mimo jiné uznává vzdělání učitele získané v rámci programu celoživotního vzdělávání a nově definuje požadavky na asistenta pedagoga. Nynější zákon o pedagogických pracovnících učitelům ukládá, aby si nejpozději do začátku roku 2010 začali potřebnou kvalifikaci doplňovat. Pokud studovat nezačnou, měli by ze škol odejít. Tak by ale ze dne na den musela ze školství odejít pětina učitelů. Podle Lišky by se to týkalo zhruba 22 procent pedagogických pracovníků.

Liška s Kalouskem mají připravit záměr zákona o vysokém školství

Vláda uložila ministrovi školství Ondřeji Liškovi (SZ) připravit věcný záměr zákona o terciárním vzdělání. Na dokumentu, který rozvede hlavní teze takzvané bílé knihy, s ním bude spolupracovat ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Návrh reformy vysokého školství počítá se zavedením školného, premiér Mirek Topolánek (ODS) však zdůraznil, že jeho vláda školné nezavede. Navrhnout chce systém půjček a grantů, které by naopak měly rozšířit možnost studovat i sociálně slabším. Podle Topolánka nemá Česko jinou šanci než investovat do vzdělávání. Podle Lišky nový zákon zvýší konkurenci mezi školami, bude klást důraz na kvalitu, sníží byrokracii a vysokým školám umožní dlouhodobě plánovat. K návrhu mají výhrady lidovci. Nesouhlasí s ním ani fakulty z univerzit v Brně, Olomouci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích i Hradci Králové. Potvrdil to předseda Akademického senátu Filozofické fakulty UK Petr Christov. Není tedy pravda, že proti reformám reprezentovaným takzvanou bílou knihou se postavila jen Karlova univerzita.

Kalousek: Vláda využije v rozpočtu rezervní fondy ministerstev

Vláda rozhodla převést všechny rezervní fondy jednotlivých ministerstev v objemu více než 40 miliard korun do příjmů státního rozpočtu. Částí těchto prostředků byly posíleny oblast rozvoje venkova, oblast vysokého školství a prostředky Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Zbylých 31 miliard korun vláda využije i na samotné snížení schodku rozpočtu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Při jednoprocentním letošním růstu ekonomiky by měl být schodek státního rozpočtu 73,3 miliardy korun. Schválený návrh státního rozpočtu počítá pro letošní rok s deficitem 38,1 miliardy korun. Rozpočet ovšem počítal s dnes nerealistickým odhadem růstu ekonomiky ve výši 4,8 procenta.

Schwarzenberg: Rusko má stále imperiální sklony

Rusko stále přistupuje k umístění částí amerického radarového štítu ve střední Evropě z imperiálních pozic z dob Sovětského svazu. V rozhovoru pro německý deník Handelsblatt to naznačil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Vyjádřil však jistotu, že Spojené státy budou na umístění radaru v Česku a protiraketových střel v Polsku trvat i pod novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Moskva podle Schwarzenberga velmi dobře ví, že protiraketový deštník není namířen proti ní. "Rusko se ale stále ještě nerozloučilo s myšlenkou, že v zemích bývalé Varšavské smlouvy má právo zakazovat," prohlásil šéf české diplomacie. Skepticky se vyjádřil ohledně ruských návrhů na vytvoření nové evropské bezpečnostní struktury. O takových myšlenkách je podle něj možné hovořit až ve chvíli, kdy bude Rusko plnit všechny závazky vyplývající z dosavadních smluv.

Julínek vystřídá Filipiovou v jejích senátních funkcích

Senátor a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, kterého minulý pátek ve vládě nahradila Daniela Filipiová (oba ODS), ji nanaopak vystřídá v senátních funkcích. Bude novým předsedou komise pro práci Kanceláře Senátu a vrátí se do senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Uvedl to předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Své senátní působení má předurčeno také senátor a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj se má znovu stát členem senátního ústavně-právního výboru. Potvrdil to předseda lidoveckých senátorů Rostislav Slavotínek. Podle něj se o Čunkově případném působení v některé z komisí neuvažuje vzhledem k tomu, že má na starosti vedení strany.

Armáda v náborové kampani shání přes 1000 nových lidí

Česká armáda spustila náborovou kampaň, jejímž cílem je přilákat letos přes 1000 nových zaměstnanců. V první fázi bude vojsko oslovovat zájemce o práci prostřednictvím inzerátů v celostátním tisku. V dalších etapách se zaměří i na jiná média. Armáda pro letošek shání 1150 mužů a žen pro různé odbornosti u vojenských útvarů po celé republice. Inzerát představuje armádu jako zaměstnavatele, který dokáže ocenit a odměnit kvality uchazeče, vysvětluje pojetí kampaně ministerstvo obrany. V české armádě loni působilo podle údajů ministerstva obrany bezmála 39.000 lidí, z toho více něž 25.000 vojáků z povolání a přes 13.600 občanských zaměstnanců.

STEM: Většina Čechů je v Evropské unii spokojena

Tři čtvrtiny Čechů se cítí být Evropany a pociťují sounáležitost s děním na evropském kontinentě. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Dvě třetiny obyvatel České republiky jsou podle něj spokojeny se členstvím v Evropské unii, ale jen polovina lidí je přesvědčena, že ČR je v ní schopna hrát aktivní roli. O tom, že Česko je pevnou součástí Evropy a cítí se Evropany, nepochybuje podle STEM 76 procent obyvatel. Necelá třetina z nich, především těch mladších, vzdělanějších a dobře situovaných, je o tom přesvědčena jednoznačně. Méně se s Evropou cítí spjati lidé starší 60 let, s nižším vzděláním, hůře situovaní a sympatizanti s levicí, uvádí agentura. Podíl občanů spokojených se členstvím v EU je podle STEM stabilní a dlouhodobě se pohybuje kolem 60 procent.

NBÚ pokutoval diplomacii za únik záznamu Sarkozyho

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) udělil ministerstvu zahraničí pokutu 77.000 korun za loňský únik údajného záznamu rozhovoru mezi českým premiérem Mirkem Topolánkem a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. 31. 10. loňského roku spolu v Paříži hovořili o citlivých zahraničněpolitických tématech i českém předsednictví EU. Informuje o tom Rádio Česko, jemuž udělení pokuty potvrdil ředitel NBÚ Dušan Navrátil. Podle něj velvyslanectví České republiky ve Francii nestanovilo stupeň utajení Vyhrazené u záznamu tohoto rozhovoru, ačkoli tak mělo učinit. Pokutu Navrátil označil za nízkou, protože ji v tomto případě NBÚ považuje za výchovnou.

NKÚ zjistil nedostatky při budování labské vodní cesty

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nedostatky při budování labské vodní cesty. Její stavba do konce loňského roku stála přes 3,6 miliardy korun. Ministerstvo dopravy podle úřadu věrohodným způsobem neprokázalo potřebnost investic na dobudování díla. Úřad také poukázal na to, že termín dokončení stavby se v letech 1996 až 2007 postupně odsouval o více než deset let až za rok 2015. Peníze na labskou vodní cestu dosud poskytly stát z rozpočtu, Státní fond dopravní infrastruktury a Evropská unie. Ministerstvo dopravy přitom podle prezidenta NKÚ Františka Dohnala nevymezilo všechny akce, jejich rozsah, finanční potřebu a čas realizace. Hodnocení stavby pak podle něj mnohdy vycházela z nevěrohodných, nedostatečně doložených a změněným podmínkám neodpovídajících vstupních údajů.

Ombudsman žádá Ústavní soud o zrušení protipožární vyhlášky

Ombudsman Otakar Motejl požádal Ústavní soud o zrušení protipožární vyhlášky, účinné od 1. července 2008. Vyhláška stanovuje povinnost vybavit nové domy hasicími přístroji a u vybraných objektů i kouřovými čidly. Veřejný ochránce práv se domnívá, že vyhláška nevznikla ve veřejném zájmu, jak uvádějí její tvůrci, ale jen proto, aby přinesla zisk některým lidem. Uvedla to mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková. Ombudsmanovi vadí i to, že vyhláška odkazuje na české technické normy, které nejsou běžně veřejnosti dostupné. Navíc nejsou dostupné bezplatně. Tato praxe odporuje ústavním principům, podle nichž musí být právní normy přístupné veřejně a bezplatně všem. Ombudsman také upozornil, že oficiální statistiky hasičů o údajném nárůstu nevypovídají: počet požárů v letech 2003 až 2007 je na stejné úrovni, stejně jako počet zraněných. V roce 2007 se dokonce ve srovnání s uplynulým léty snížil počet mrtvých. Hasičský záchranný sbor, který pro vnitro vyhlášku vytvořil, se k Motejlovým výhradám nebude do projednání záležitosti Ústavním soudem vyjadřovat.

Vymáhat pokuty z MHD v arbitráži je nezákonné

Vymáhání pokut za černé jízdy v městské dopravě prostřednictvím arbitráže je podle Sdružení rozhodců nezákonné. Tento způsob zavedl od loňského prosince Dopravní podnik města Liberce (DPML), protože rozhodčí řízení je rychlejší než soudy. Podle právníků dopravního podniku je tento způsob v souladu se zákonem, spor tak zřejmě bude muset nakonec rozhodnout soud. Uvedl to ředitel dopravního podniku Jiří Veselka. Podle jednatele Sdružení rozhodců Martina Kulhánka je ale tato arbitráž v rozporu se zákonem. Rozhodčí smlouva musí být sjednána písemně, jinak je neplatná. "Pasažér veřejné hromadné dopravy ovšem nikdy žádnou písemnou smlouvu neuzavírá," sdělil Kulhánek. Uvedení rozhodčí doložky v přepravních podmínkách podle něj nestačí a taková doložka je neplatná. Lidé tak mají velkou šanci se svými námitkami uspět u soudu. Jen loni přitom zadrželi revizoři v libereckých autobusech a tramvajích 15.515 cestujících bez platné jízdenky, na pokutách se loni vybralo 5,6 milionu korun.

Exprezident Havel se dále uzdravuje

Uzdravování Václava Havla pokračuje. Jeho stav se stále zlepšuje, takže by koncem týdne už mohl být propuštěn do domácího léčení, případně přemístěn na interní kliniku. Lékařské konzilium o tom rozhodne v nejbližších dnech, řekla mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. Havel se léčí v nemocnici od 12. ledna se zánětem plic. Před dvěma týdny se podrobil operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku. Pooperační stav zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku, minulý pátek se zánět rozšířil i na levou plíci. Musel dýchat se speciální maskou. Stav se zlepšuje po intenzivní rehabilitaci a inhalaci, pomohla i změna antibiotik. Po operaci z 90. let má exprezident jen polovinu pravé plíce, proto je každé jeho onemocnění tohoto orgánu závažnější než u jiných pacientů.

V úterý proběhne veřejné rozloučení s architektem Kaplickým

Veřejné rozloučení s architektem Janem Kaplickým, který náhle zemřel 14. ledna, se uskuteční v úterý v Pražské křižovatce. Vzpomínku doprovodí projekce Kaplického děl, rozloučit se s ním přijdou i známí architekti z Česka a zahraničí. Z českých kolegů a přátel to bude například architektka Eva Jiřičná či zpěvák a architekt Pavel Bobek, který pravděpodobně pronese smuteční řeč. Během setkání zazpívají několik písní skladatel Petr Hapka a zpěvák skupiny Support Lesbiens Kryštof Michal. Jan Kaplický je v Česku znám především díky svému návrhu nové budovy Národní knihovny. Nyní sílí hlasy, že by knihovna v Praze podle jeho návrhu měla být postavena. Fanoušci blobu chystají do Prahy na 5. února manifestaci, do internetové skupiny, která vyjadřuje tento názor, vstoupilo již 17.000 lidí. Skupina se nyní transformuje do občanské iniciativy Demokracie staví.

Do domu v Moravském Berouně někdo vhodil zápalné láhve

Dvě zápalné láhve vhodil v neděli nad ránem neznámý pachatel do domu v Moravském Berouně. Potvrdila to policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Podle ní nikdo nebyl zraněn. Okno domu na Náměstí 9. května, který patří městu a v němž je hlášeno 21 lidí, začalo hořet. Předběžná škoda byla vyčíslena na 500 korun. Případ policisté vyšetřují jako obecné ohrožení. Při dopadení hrozí pachateli až osmiletý trest. Podle romské koordinátorky Jiřiny Somsiové je dům obydlen Romy. Mluvčí bruntálské policie Ivana Křištofová uvedla, že jde již o druhý podobný útok. První se odehrál v říjnu loňského roku. Pachatele se nepodařilo vypátrat, případ tak byl odložen.

Karlovarský porcelán dá výpovědi 1100 zaměstnancům

Přibližně 1100 zaměstnanců firmy Karlovarský porcelán dostane tento týden výpověď. Pracovní poměr by jim měl skončit v závěru března. Do této doby je zajištěna výroba. Tento krizový scénář by mohl zvrátit jenom prodej největší tuzemské porcelánky, která je od 10. prosince v konkurzu. Generální ředitel KP Vlastimil Argman v neděli řekl, že rozdání výpovědí je zatím pouze preventivní opatření pro případ, že firmu nikdo nekoupí. Předběžný zájem projevilo několik kupců. "S nadlidským úsilím se daří udržet porcelánku v provozu řady týdnů. Musíme stanovit nějaký termín, do něhož bychom se měli posunout dále. Tím je právě konec března," uvedl Argman. Na podávání oficiálních nabídek mají zájemci o odkoupení porcelánky čas ještě do konce tohoto týdne. To ale neznamená, že by poté byl prodej vyloučen.

Ve Škodě Auto zůstává ještě asi 700 agenturních zaměstnanců

V mladoboleslavské automobilce Škoda Auto zůstává ještě asi 700 agenturních pracovníků. Během šesti měsíců se tak jejich počet kvůli hospodářské krizi snížil o více než tři čtvrtiny. Na konci loňského léta jich podle předsedy škodováckých odborů Jaroslava Povšíka firma zaměstnávala zhruba 4000. Cílem firmy je snížit počet agenturních pracovníků na nulu. Propouštění kmenových zaměstnanců se podle něj nechystá. V současné době by mělo ve Škodovce pracovat zhruba 26.000 lidí. Podle deníku E15 začala Škoda Auto vyjednávat s firmou BNV Consulting, která se zabývá snižováním nákladů. Automobilka začala první opatření kvůli hospodářské krizi podnikat loni v září. Od té doby se již několikrát zastavila ve firmě výroba, na přelomu roku to bylo dokonce na více než tři týdny. V prvním pololetí letošního roku firma vyrábí jen čtyři dny v týdnu.

Produkce zeleniny v tuzemsku loni vzrostla

Úspěšný rok mají za sebou pěstitelé zeleniny. Podle odhadů Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) loni meziročně navýšili tržní produkci zeleniny o 19 procent na téměř 300.000 tun. Zeleninu pěstovali na výměře 10.536 hektarů. V souvislosti s tlakem dovozců z okolních zemí ale museli prodávat zeleninu pod výrobními náklady. Uvedl to předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.

Vyšlo první úplné vydání válečných zápisků generála Svobody

Až více než šedesát let po osvobození vyšlo první úplné vydání zápisků generála a československého prezidenta Ludvíka Svobody z 2. světové války. "Deník z doby válečné" byl podkladem pro Svobodovy dříve publikované memoáry. Svoboda začal psát svůj deník počátkem června 1939. Zachytil v něm převedení českého a slovenského legionu po porážce Polska do Sovětského svazu, období tvrdé internace, které předcházelo československo-sovětské dohodě z 18. července 1941, vznik jednotky v Buzuluku a odchod na frontu počátkem roku 1943. Deník odchodem jednotky do války končí, protože deníky na frontě byly zakázány, aby se nedostaly do rukou nepřítele. Svoboda byl ministrem obrany v takzvané Košické vládě. V říjnu 1949 vstoupil do KSČ, ale v pozdějších letech byl z vysoké politiky odstaven. 30. dubna 1968 byl zvolen prezidentem republiky. Po invazi vojsk Varšavského paktu vedl delegaci při moskevských jednáních. V roce 1975 onemocněl a přestal vykonávat prezidentskou funkci.

Ze sportu

Česká hokejová reprezentace se představí na únorových Švédských hrách podle předpokladů i s útočníkem Jaromírem Jágrem. Opora ruského Omsku nechybí v nominaci trenéra Vladimíra Růžičky. Na třetím turnaji seriálu Euro Hockey Tour se v reprezentačním dresu neobjeví žádný nováček.

Až desátá série penaltového rozstřelu rozhodla o postupu fotbalistů Sparty Praha do finále Novoročního turnaje v Hongkongu. Semifinálový duel proti korejskému mistru Suwon BlueWings skončil bez branek, a tak rozhodly penalty, v nichž pražský celek poslal do čtvrtečního finále přesnou střelou brankář Jaromír Blažek. Sparťané mohou navázat na vítězství, které v turnaji zaznamenali v roce 1990 jejich předchůdci a v roce 2000 česká reprezentace.

Šárka Záhrobská obsadila v superobřím slalomu v Cortině d´Ampezzo 27. místo a po nedělní diskvalifikaci v obřím slalomu si do Světového poháru připsala čtyři body. Lyžařky nyní čekají před začátkem mistrovství světa ještě dva závody SP v Garmisch-Partenkirchenu: v pátek se tam pojede slalom, o den později super-G. Šampionát ve Val d'Isere začne 3. února.

Osmnáct cyklokrosařů bude reprezentovat Českou republiku na světovém šampionátu, který se uskuteční 31. ledna a 1. února v Hoogerheide v Nizozemsku. Jedničkou dnes zveřejněné nominace je Zdeněk Štybar, třetí muž současného světového žebříčku a zároveň třetí cyklokrosař v pořadí Světového poháru, který skončil v neděli v Miláně. V Hoogerheide bude obhajovat stříbrnou medaili z loňského MS v Trevisu. Vedle něj nastoupí na start v kategorii elite Radomír Šimůnek, Petr Dlask, Kamil Ausbuher, Martin Bína a Martin Zlámalík. Největší českou nadějí v kategorii do 23 let je čtvrtý z celkového hodnocení SP Ondřej Bambula, v ženách šestá Pavla Havlíková.

Před svou zatím nejnáročnější sezonou stojí brněnský automobilový závodník Vladimír Hladík. Vedle společné obhajoby loňského titulu se Zdeňkem Dudou ve vytrvalostních závodech ve třídě do 2000 ccm s vozem Renault Clio bude Hladík startovat premiérově ještě v evropském seriálu FIA GT4. Hladík je šéfem týmu TechFuture, který nasadí do domácího seriálu ještě druhý vůz Renault Clio. Seriál mezinárodního mistrovství republiky v divizi 4 má v termínovém kalendáři šest závodů: tři se pojedou na Masarykově okruhu v Brně a tři na autodromu v Mostu.

Američanka Nykesha Salesová posílí pro zbytek sezony tým basketbalistek ZVVZ USK Praha. Dvaatřicetiletá křídelní hráčka, která před třemi lety pomohla konkurenčnímu Gambrinusu Brno k vítězství v Eurolize, se k vysokoškolačkám připojí během února poté, co Pražanky odehrají první kolo play off Evropské ligy proti Spartaku Moskva. Po něm totiž v USK skončí další americká střelkyně Swin Cashová, kterou čeká operace zad. Vedení USK se Salesovou počítá především jako s posilou na play off v české lize, postup v Eurolize přes ambiciózní Spartak Moskva by totiž byl prvotřídní senzací.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, přes den déšť se sněhem. Teploty -1 až +3 stupně.

26-01-2009