Denní souhrn zpráv Zprávy

24-01-2009

ČSSD zjistí anketou, zda členové chtějí konec afghánské mise

Sociální demokracie uspořádá vnitrostranickou anketu, jejímž cílem bude zjistit, zda si členové strany přejí pokračování české vojenské mise v Afghánistánu nebo její ukončení ještě letos. Na tiskové konferenci po zasedání stranického vedení to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vnitrostranická diskuse by se měla vést v únoru. Sociální demokracie si chce podle svého předsedy udělat v této věci jasno, aby věděla, jak má postupovat.

Veškeré vojenské mise, právě kvůli české účasti v Afghánistánu, Poslanecká sněmovna loni v prosinci hlasy sociálních demokratů, komunistů ale i některých koaličních poslanců zamítla. Vláda poté využila svého práva a prodloužila mandát českým vojákům v zahraničí do konce února. O vyslání českých vojáků do Afghánistánu přitom rozhodla již sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana. Letos kabinet schválil nový plán, ve kterém počet českých vojáků v Afghánistánů snížila. Vedení sociální demokracie na to reagovalo tím, že doporučilo poslaneckému klubu, aby zrušil závaznost hlasování proti vojenské misi.

Barroso vyzval země EU, aby přijaly vězně z Guantánama

Předseda Evropské komise José Barroso vyzval členské státy EU, aby přijaly propuštěné vězně z kontroverzní americké věznice na základně Guantánamo a pomohli tak prezidentovi USA Baracku Obamovi v jejím uzavření. O možném unijním plánu, který by se zajatců z Guantánama týkal, budou podle agentury AFP v pondělí v Bruselu jednat ministři zahraničí členských států sedmadvacítky. Podle AFP se nicméně nedá očekávat, že by na schůzce padlo konečné rozhodnutí, protože jednotlivé země jsou v této otázce rozděleny. USA se navíc na EU jako celek zatím formálně neobrátily.

Paroubek: Cílem ČSSD ve volbách do europarlamentu je 30 procent

Realistickým cílem sociální demokracie v letošních volbách do Evropského parlamentu je výsledek kolem 30 procent. Je však možné, že dostane 35 až 40 procent, řekl na krajské konferenci pražské ČSSD předseda této strany Jiří Paroubek. Chce se zaměřit hlavně na ty voliče, kteří váhají, zda jít k volbám. Podle něj se ukázalo, že vyšší volební účast přináší i vyšší počet hlasů pro ČSSD. Lídrem kandidátky pro volby do EP vybrala sociální demokracie ekonoma Jiřího Havla. Paroubek ocenil jeho kvality, ale připustil, že "malou vadou" Havla je to, že ho veřejnost příliš nezná. Program i kandidátku do evropských voleb chce ČSSD představit na sjezdu 14. února. Češi budou volit budoucí evropské poslance pravděpodobně v pátek 5. a v sobotu 6. června.

Jahn navrhne vládě, aby lidem přispívala na nová auta

Šéf automobilky Volkswagen v Rusku Martin Jahn chce v Národní ekonomické radě vlády předložit návrh, aby stát přispíval lidem na nové automobily. Nové ustavená Národní ekonomická rada vlády bude v neděli poprvé zasedat a jedním z bodů jejího jednání bude návrh Martina Jahna na státní příspěvky lidem, kteří si kupují nové auto a staré nechají ekologicky zlikvidovat. Píše to sobotní Mlada fronta Dnes. "Pomohlo by to prodejům a zvýšilo by to i bezpečnost na silnicích," vysvětlil deníku Jahn. V úspěch věří i proto, že ji zavádějí nebo chystají i jiné státy, například Německo. Zvažuje ji dokonce už i Čína.

Odpůrcem státních příspěvků na nákup aut je ve vládě především ministr financí Miroslav Kalousek. "Je v tom moc systémových nedostatků. Jsem proti tomu, aby se podporoval jen jeden z oborů průmyslu," řekl. "Je to nesystémové, ale v čím dál více zemích EU je to standard," oponoval Jahn. Odpůrcem příspěvku je i kolega z rady, ekonom Pavel Kohout. "Každá dotace pro jedno odvětví automaticky znamená trest pro jiná," míní. V evropských zemích se výše dotace pohybuje mezi 600 a 2500 eur.

Předseda ČSSD Paroubek kritizoval Národní ekonomickou radu vlády za nečinnost

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek kritizoval nedávno ustavenou Národní ekonomické rady vlády (NERV) za nečinnost, která podle něho ostře kontrastuje s prohlubující se krizí a jejími dopady na českou ekonomiku. Dosavadní výsledky práce NERV zpochybňují její legitimitu, uvedl Paroubek v tiskové zprávě, kterou poskytl ČTK. Členové NERV budou v neděli jednat s ekonomickými ministry. Návrhy, jež členové rady zatím předložili, odpovídají podle šéfa sociální demokracie spíše zájmům firem a korporací, pro něž pracují, nikoliv zájmům občanů, na které krize dopadne nejvíce. Jako příklad uvedl návrh na dotace na nákup nových automobilů.

Desetičlenná rada má připravit opatření proti dopadům krize. Každý člen rady napíše svůj pohled na situaci. Jednotlivé společné návrhy by pak měly být předány Poslanecké sněmovně zřejmě na její únorové schůzi společně s návrhem změny rozpočtu vyplývající z úprav makroekonomické předpovědi. ČSSD hned po vytvoření NERV na začátku ledna uvedla, že rada vznikla pozdě. Podle ČSSD jde spíše o marketingový tah než vážně míněnou snahu o řešení dopadů krize.

Pochod hlídek Dělnické strany sídlištěm Janov se obešel bez incidentů

Bez incidentů se obešel hodinový pochod asi 30 členů takzvaných hlídek krajně pravicové Dělnické strany /DS/ litvínovským sídlištěm Janov, kde žije řada nepřizpůsobivých obyvatel, většinou Romů. Podle místopředsedy DS Petra Kotába akci zorganizovali proto, že radnice ztrácí zájem o řešení problémů na sídlišti. S tím však starosta Milan Šťovíček (ODS) nesouhlasí, město podle něj naopak vyvíjí značnou snahu o zlepšení situace v Janově. Hlídky rozdávaly starousedlíkům tiskoviny DS a anketní lístky s otázkami, zda jsou spokojeni s opatřeními radnice k obnovení pořádku na sídlišti. Romové, kteří průvod sledovali většinou z balkonů a oken bytů, častovali členy a příznivce DS nadávkami a požadovali, aby sídliště opustili. V lokalitě žije mnoho nezaměstnaných lidí, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy. Na sídlišti trpí i starousedlíci, jejichž byty jsou neprodejné.

Předseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas i Romové si myslí, že vedení Litvínova by mělo odstoupit. Šéf Romského křesťanského sdružení Radek Grunza tvrdí, že starosta a místostarosta pracují špatně a důsledkem je současná situace. Vandas a Grunza navíc nezávisle na sobě shodně kritizovali údajnou korupci při zadávání městských zakázek. "Lidé se na nás obracejí s materiály, které dokazují neprůhledné financování chodu radnice i korupci při zadávání zakázek, ten problém už byl i medializován," uvedl Vandas. Litvínovský starosta Milan Šťovíček (ODS) i jeho zástupce Martin Klika (ČSSD) se proti nařčením ohradili. "Žádného korupčního jednání jsem se nikdy nedopustil, naopak jsem ho v politice vždy odsuzoval. Nadstandardně se věnujeme i problému janovského sídliště. Tvrdím, že Dělnická strana na této kauze parazituje. Radnice situaci vyhodnocovala dlouho předtím, přijala také řadu opatření, například úhradu sociálních dávek formou kuponů," řekl ČTK Šťovíček.

Rath v Lidových novinách: Hitler dal lidem práci a nastartoval ekonomiku

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD), který na sebe v minulosti opakovaně upoutal pozornost některými ostrými výroky, se v rozhovoru pro Lidové noviny (LN) pochvalně vyjádřil o tom, jak vůdce nacistického Německa Adolf Hitler řešil ekonomické problémy. Rath nepřímo srovnal Hitlerovu ekonomickou politiku s tím, jak by se měla řešit současná hospodářská krize. Později vydal prohlášení, v němž uvedl, že Hitlerův režim nikdy neobdivoval a že v rozhovoru pro LN pouze učinil historický exkurz s cílem vysvětlit, jak různé vlády a režimy přistupovaly k řešení hluboké meziválečné hospodářské krize.

"Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku... Liberální ekonomové na tohle zapomněli. A místo toho přicházejí se svými fantasmagoriemi," řekl Lidovým novinám. Sociálnědemokratický program opatření proti hospodářské a finanční krizi Rath v rozhovoru obhajoval slovy: "Protože to má logiku - zvýšit lidem příjmy, dotlačit je, aby začali utrácet. Jak řešil krizi Adolf Hitler?" V prohlášení Rath uvedl, že hospodářská krize ve 30. letech minulého století vyžadovala - s ohledem na svoji hloubku a dobu trvání - státní zásahy do ekonomiky, a to formami, které byly často shodné jak u demokratických režimů, tak u diktatur. "V tomto smyslu jsem se také vyjádřil pro Lidové noviny," uvedl. "Zásadně tento nelidský a zločinecký režim odsuzuji a nikdy bych se nesnížil k jakékoliv formě jeho obhajoby," napsal v prohlášení o svém postoji k Hitlerovu režimu.

Romská organizace vítá Kocábova slova o vepřínu v Letech

Kauzu vepřína v Letech u Písku, o jehož odstranění už roky usilují nevládní organizace, chce razantně vyřešit nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb (za SZ). Jeho slova pronesená v den jmenování do ministerské funkce, že se zasadí o zrušení vepřína v místech bývalého sběrného tábora pro romskou menšinu, uvítal Výbor pro odškodnění romského holocaustu. Jeho prezident Čeněk Růžička přesto připomněl, že podobně za posledních asi 14 let, co o přemístění velkovýkrmny a vybudování důstojného památníku zástupci Romů usilují, hovořili všichni politici.

Paroubek vyzval lidovce a zelené, aby zamítli návrh změn důchodů

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek vyzval vládní lidovce a zelené, aby se zasadili o zamítnutí návrhu, který by měl lidem v rámci důchodové reformy umožnit dobrovolné převádění části peněz vkládaných do povinného pojištění ze státního systému do soukromých fondů. Návrhem se má v pondělí zabývat vláda. KDU-ČSL už oznámila, že bude žádat, aby ho vláda ze svého programu stáhla. Lidovci chtějí případné změny ještě před rozhodnutím vlády projednat v koalici.

Možnost částečného vyvedení peněz z povinného pojištění do soukromých fondů (tzv. opt-out) je součástí třetí etapy vládní důchodové reformy. Předseda lidovců Jiří Čunek ale nedávno uvedl, že návrh dál prohloubí rozdíl mezi bohatými a chudými. Zatímco nyní sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu, v případě zavedení možnosti převést část peněz do soukromého sektoru by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností. Další dvě procenta by jim doplatili sami.

Zdraví Václava Havla se zlepšuje

Drobné, ale soustavné zlepšování zdravotního stavu bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla konstatovali jeho lékaři. ČTK to řekl šéf lékařského konzilia a náměstek pro léčebně-preventivní péči v pražské motolské nemocnici Martin Holcát. Bývalý prezident ale v Motole pobude ještě nejméně týden, jeho uzdravování je pomalý proces. Lékaři navíc nehodlají více než sedmdesátiletého politika a dramatika propustit do domácího ošetřování v době, kdy v ČR začíná obvyklá zimní chřipková epidemie. Havel, s nímž v nemocnici mnoho času tráví i jeho žena Dagmar, se 12. ledna v Motole podrobil operaci. Lékaři mu odstranili zánětlivé ložisko z krku. Pooperační stav zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku, minulý pátek se zánět rozšířil i na levou plíci.

První blok Temelína je po pátečním výpadku opět v provozu

První blok Temelína je po pátečním výpadku opět v provozu a dodává elektřinu. Blok přestal vyrábět v pátek ráno kvůli výpadku turbonapájecího čerpadla. Výpadek nastal při plánované údržbě. Pracovníci elektrárny čistili filtry na čerpadle v nejaderné části, které však nebyly v tu chvíli zajištěny. Automatická ochrana pak zastavila celý blok. "Nešlo o nic závažného, nebyla to ani technologická závada," uvedl mluvčí. Ostrou kritikou nešetřili po oznámení události protitemelínští aktivisté. Vše podle nich opět způsobil lidský faktor.

Senát podle tisku navrhuje zablokovat pornografii na internetu

Poskytovatelé internetu by v budoucnu mohli mít povinnost zablokovat přístup na pornografické stránky. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) a Lidových novin (LN) s tím počítá návrh novely loterijního zákona, který počátkem roku schválil Senát. Nyní by předlohu měla posoudit Poslanecká sněmovna. Hlavním cílem novely je omezit hazardní hry a zpřísnit pravidla pro jejich povolování. Deníky upozorňují, že je velmi obtížné technické řešení cenzury na straně poskytovatele, který může jen obtížně a vždy až dodatečně zjišťovat skutečný obsah jednotlivých serverů. Zákon může být i v rozporu s právem EU.

Ke vsuvce o zákazu pornografie se podle deníků nikdo ze 12 senátorů, kteří novelu podepsali, nehlásí. Hlavní autor - bývalý senátor Josef Novotný - tvrdí, že nemá tušení, jak se odstavec o zákazu pornografie na internetu do zákona dostal. "Já jsem se toho závěrečného projednávání neúčastnil detailně. Jestli tam někdo takovou pozměňovací věc dal, tak to tam dal schválně. Já myslím, že to v původní verzi nebylo," řekl. "Ano, je to tam. Hlavním autorem novely je bývalý senátor Novotný. My jsme to jen připodepsali. Hlavní je loterie. Toto je jen okrajová záležitost," řekl senátor za ČSSD Petr Vícha.

Na Kanárských ostrovech byla podle Blesku zavražděna Češka

Delegátku české cestovní kanceláře Tomi Tour zavraždil na Kanárských ostrovech o Vánocích její španělský přítel. Píše o tom deník Blesk, podle kterého se okolnosti tragédie stále vyšetřují. Podle listu je obětí devětadvacetiletá Adéla K., která na Kanárských ostrovech žila již tři roky. Z informací, které deník získal, vyplývá, že mladou ženu zavraždil její přítel na Štědrý den, když byla ve vaně, a sám si pak vzal život. Zástupci cestovní kanceláře se podle listu k tragické události zatím nevyjádřili a ke smrti delegátky se prý nechtěl vyslovit ani český konzul ve Španělsku. "Mohu jen potvrdit, že jsme na konci roku měli na ostrově Gran Canaria případ úmrtí ženy. Je to citlivá a osobní věc, a proto k ní nebudeme víc sdělovat," řekl konzul Tomáš Lomníček.

Tento víkend se možná zařadí mezi tragické dny v počtu mrtvých na silnicích

Tento víkend se spolu s pátkem možná zařadí mezi nejhorší dny v počtu mrtvých na silnicích. Zatímco v pátek zemřelo při dopravních nehodách sedm lidí, v sobotu podle neoficiálních informací zahynulo dalších pět. Od začátku roku zemřelo při dopravních karambolech v celé zemi podle předběžných informací 53 lidí. Ve stejném období loňska to bylo 42 lidí.

Masarykova univerzita si nechala složit nové slavnostní fanfáry

Brněnská Masarykova univerzita si nechala u příležitosti 90. výročí založení zkomponovat nové slavnostní fanfáry. Skladatel Miloš Štědroň se inspiroval moravskou hudbou a použil motivy Leoše Janáčka a Josefa Suka. Škola bude fanfáry užívat při slavnostních příležitostech, poprvé zazní 28. ledna na výročním shromáždění akademické obce, řekli ČTK představitelé univerzity. Původní fanfáry Zdeňka Blažka sice vznikly přímo pro Masarykovu univerzitu, ale postupem času je začaly používat i další brněnské vysoké školy. Masarykova univerzita proto chtěla získat novou skladbu, kterou by měla jen pro svou potřebu. Nové fanfáry jsou rozepsány pro trubku, lesní roh, trombón a tubu. Mají několik částí, jež odpovídají struktuře akademických oslav a ceremoniálů - například fanfáru děkana, fanfáru rektora, tuš a hudbu ke slibu a odchodu.

Národní muzeum: Budovu někdejšího Federální shromáždění otevřeme ještě letos

Národní muzeum čekají velké změny. Své dvousté narozeniny roku 2018 by chtělo oslavit ve zcela novém hávu. Do konce letošního května se totiž ze sousední budovy někdejšího Federálního shromáždění má odstěhovat Rádio Svobodná Evropa a část Národního muzea se v ní usídlí. Pro veřejnost ji chce otevřít ještě letos. Ze 4,5 miliardy korun, které ministerstvo kultury vyhradilo na celkovou rekonstrukci staré budovy, se bude financovat také stavba tunelu, který by ji měl s Federálním shromážděním propojit, řekl v rozhovoru pro ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. "Začneme hned dělat komentované prohlídky pro veřejnost. Budeme během nich vysvětlovat architektonickou historii i to, co se v té budově v druhé půlce 20. století stalo včetně klíčových okamžiků po roce 1989: třeba zvolení Václava Havla prezidentem nebo pomlčková válka mezi Českem a Slovenskem," vysvětlil Lukeš. Velká výstava o padesátých až devadesátých letech by se měla otevřít 17. listopadu, ještě na letošní rok se zde chystá i výstava k výročí českého olympionismu.

Výstava připomene objekty zbořené za posledních deset let

Výstavu a publikaci, které připomenou nenávratně ztracené skvosty průmyslové architektury, připravuje Výzkumné centrum průmyslového dědictví působící při ČVUT. Pod názvem Co jsme si zbourali se akce bude konat během letošního pátého bienále Industriální stopy, které v Praze i dalších městech upozorňuje na potenciál industriálních památek. Bienále se uskuteční v říjnu.

Cenu Vladislava Vančury získal režisér Ladislav Helge

Režisér Ladislav Helge převzal v berounském kině Mír cenu Vladislava Vančury. Za celoživotní tvůrčí a mravní přínos české kinematografii mu ji udělil Český filmový a televizní svaz FITES. Osmdesátiletý Helge jako režisér debutoval v roce 1957 filmem Škola otců, mezi jeho další snímky patří třeba Stud nebo Velká samota. Patnáct let také pracoval jako režisér v Laterně Magice.

Češi se drží tradic, modré kedlubny a fialové ředkvičky nechtějí

S modrou kedlubnou a fialovými ředkvičkami zelináři u českých konzumentů nepochodí. V zelenině patří čeští strávníci k nejkonzervativnějším v Evropě. V posledních letech je odborníci naučili pěstovat a jíst snad jen brokolici. Čínské zelí, které v ČR roste velmi dobře a je ze semínka hotové už za 60 dní, však stále na celé čáře poráží tradiční listový salát. Přitom má oproti čínskému zelí dvanáctkrát méně vitaminu C, řekl ČTK Ivan Malý z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. V Evropě je podle Malého běžně pěstovaný také výrazně žlutý květák. Tvoří menší hlávky, ale prý je chutnější a uvnitř má odlišnou, máslovitou strukturu. "U nás, když to chtějí interhotely, tak si to musí smluvně domluvit s pěstitelem. Obchod to vůbec nechce," řekl odborník.

Malý přiznal, že v českých zahrádkách se tu a tam objeví nezvyklé rostliny. Po plotech nebo kmenech stromů se tak na mnohých zahrádkách do výšek pne ačokča - peruánská či mexická okurka, která dává malé plody velikosti do deseti centimetrů a chutí připomíná okurky a papriky. Mnozí pěstitelé vysévají drobnou kulatou dýni hokkaido, kterou lze jíst se slupkou, patisony, lilky, žlutá rajčata nebo chřest. Zkoušejí i melouny. Podle Malého jsou však takoví experimentátoři spíš výjimkou.

Kormoráni dobývají Česko, jen v Praze jich letos zimovalo na 1500

Na území Česka zimuje čím dál víc kormoránů velkých a dalších rybožravých ptáků. I když podle předběžných výsledků sčítání z minulého víkendu počty kormoránů letos nepřekonaly loňské historické maximum, během zhruba dvou desetiletí počet kormoránů zimujících na českých a moravských rybnících vzrostl ze stovek na víc než 10.000. Jen v Praze jich letos přezimovalo na 1500. "Osud tohoto ptáka je pozoruhodný: v 50. letech žily v celé Evropě pouhé 4000 párů a ocitl se na pokraji vyhynutí. Stal se chráněným druhem, od té doby se jeho populace na našem kontinentu rozrostla na 400.000 párů," řekl ČTK koordinátor sčítání Petr Musil.

Do 80. let se přitom kormoráni v Česku nevyskytovali vůbec. Rychlý nárůst populace souvisí jednak s ochranou, jednak s tím, že chovné rybníky a rybí obsádky jsou pro ně "prostřenými stoly", míní ornitolog. Ze stejné důvodu usilují rybníkáři o zavedení regulace počtu kormoránů. Vodní ptactvo sčítali ornitologové minulý víkend přibližně na 600 lokalitách.

Sport

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál závod Světového poháru na 15 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää a připsal si první vítězství v sezoně. Devátý triumf v kariéře vybojoval obhájce prvenství v seriálu s náskokem 1,5 sekundy před Švédem Johanem Olssonem. Třetí skončil Francouz Vincent Vittoz, který na Bauera ztratil přes devět sekund. Českého lyžaře v poslední době trápily zdravotní potíže, ale na své oblíbené disciplíně se předvedl ve výborné formě. Zopakoval si rok starý scénář, kdy se rovněž po nemoci vrátil prvenstvím v Otepää na klasické patnáctce.

Cesta Radka Štěpánka tenisovým turnajem Australian Open skončila ve třetím kole. Český hráč v Melbourne utrpěl debakl od španělského soupeře Fernanda Verdaska, kterému podlehl 4:6 a dvakrát 0:6. Třicetiletý Štěpánek, který byl na turnaji nasazen jako číslo 22, prohrál s Verdaskem poprvé v kariéře. Předchozí tři vzájemné duely na okruhu ATP vyhrál. Český daviscupový reprezentant udělal v zápase 39 nevynucených chyb a navíc se nemohl opřít o vlastní servis. Úspěšnost jeho prvního podání činila pouhých 56 procent a vyhrál po něm jen 44 procent výměn.

Čtvrté místo vybojoval český jezdec Jan Kopecký v Rallye Monte Carlo s novým závodním speciálem Škoda Fabia S2000, který si odbyl ve slavné soutěži světovou premiéru. Vítězem rallye, jež byla letos zařazena do interkontinentálního šampionátu IRC, se stal úřadující mistr světa v juniorské kategorii Francouz Sébastien Ogier s peugeotem 207.

Finská krasobruslařka Laura Lepistöová získala titul mistryně Evropy. Před domácím publikem v Helsinkách jí náskok z krátkého programu stačil k udržení první pozice před obhájkyní titulu Carolinou Kostnerovou z Itálie. Bronz má další Finka Susanna Pöykiövá. Česká reprezentantka Nella Simaová skončila čtrnáctá.

Počasí

Bude oblačno, denní teploty od 0 do 4 stupňů Celsia.

24-01-2009