Denní souhrn zpráv Zprávy

23-01-2009

Vláda dostala po dvou letech nové tváře

Vláda Mirka Topolánka získala čtyři nové tváře. Prezident Václav Klaus vyhověl žádosti premiéra a v pátek jmenoval do funkcí politiky, o jejichž směřování do kabinetu se měsíce spekulovalo. Prezident doufá, že rekonstruovaný kabinet se bude těšit základní podpoře sněmovny. Vzhledem k předsednictví Česka Evropské unii a vzhledem k hospodářské krizi podle něj nemají noví ministři nárok na sto dní hájení. Žádný z nich s tím ale ani nepočítá, většina nových členů kabinetu chce navázat na práci svých předchůdců: "Naskakujeme do rozjetého vlaku", říkají. Klaus připomněl, že rekonstrukce vlády je reakcí na to, jak hodnotí práci vlády veřejnost. Podle Topolánka je ale důležitější, že kabinet se s novou krví stane dynamičtějším a schopnějším čelit krizi. Slibuje si také změnu komunikace nově obsazených ministerstev vůči veřejnosti i sněmovně, kde se vláda potýká s jen velmi těsnou převahou nad opozicí a několika koaličními nespokojenci.

Nynější rekonstrukce kabinetu je největší od jmenování vlády před dvěma lety. Zatím nejtvrdší prohrou vládní koalice byl říjnový debakl v krajských a senátních volbách, kdy začaly strany mluvit o nutnosti personálně vládu obměnit. Jen polovina občanů přitom věří, že nynější koalice vydrží přes své vnitřní problémy, spory a snahy opozice o její odvolání celé volební období, tedy do léta příštího roku. Podle šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka i po výměně čtyř ministrů "velmi nízký kredit vlády zůstává". V pátek zopakoval své výhrady ke všem novým tvářím. Nemluvil ale o tom, že by sociální demokraté chtěli po rekonstruované vládě, aby sněmovnu požádala o důvěru.

Klaus doufá, že nová vláda bude mít podporu sněmovny

Prezident Václav Klaus doufá, že rekonstruovaný kabinet Mirka Topolánka se bude těšit "elementární podpoře Poslanecké sněmovny". Při jmenování nových ministrů na Pražském hradě zdůraznil, že kabinet musí čelit hospodářské krizi. "Víte, že je třeba rychle se zapojit do práce vlády," řekl s tím, že tentokrát vůbec neplatí stodenní lhůta hájení nových ministrů, a to i s ohledem na české předsednictví EU. "Vláda, která s takovými obtížemi vznikala po parlamentních volbách v roce 2006, prochází první významnou změnou ve svém složení. Je to jistě i reakce na to, jak česká veřejnost tuto vládu hodnotila a hodnotí," uvedl Klaus v krátkém projevu. "Odhadl jste přesně důvody, proč k rekonstrukci došlo, je to reflexe vládnutí, reflexe loňského roku. Nicméně za daleko vážnější důvod považuji já ten problém druhý, a to je vyšší funkčnost a dynamika vlády při řešení problému, který není jen ryze český, a to je předpokládaný ekonomický pokles," reagoval Topolánek.

Polovina občanů věří, že současná vládní koalice vydrží do voleb

Polovina občanů věří, že současná vládní koalice vydrží celé volební období. Z nejnovějšího průzkumu agentury STEM vyplynulo, že 51 procent lidí věří v zachování koalice, a to i přes její personální problémy, spory a snahy opozice o její odvolání. Naopak 49 procent občanů soudí, že koalice do konce funkčního období nevydrží. Názor na perspektivy vlády ovlivnily podle autorů průzkumu zejména stranické sympatie a materiální zázemí dotázaných. Koalice ODS, Strany zelených a KDU-ČSL zažívá od svého počátku personální problémy, vnitřní spory a je často konfrontována se snahami opozice o své odvolání. Aktuální výsledky průzkumu z 2. až 9. ledna svědčí o tom, že právě v důsledku těchto skutečností si není veřejnost jista tím, zda koalice vydrží do poloviny roku 2010, kdy se mají konat další řádné volby.

Djelič: Srbsko požádá o členství v EU během českého předsednictví

Srbsko podá přihlášku ke členství v EU během českého předsednictví unie, které potrvá do poloviny roku. Po jednání s českým vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou to v pátek prohlásil srbský místopředseda vlády pro evropskou integraci Božidar Djelič. Bělehrad chce v průběhu českého vedení unie také zahájit odbourávání vízové povinnosti pro Srby při cestách do EU a prohloubit ekonomickou spolupráci se sedmadvacítkou zejména v energetice. Kdy by se tato balkánská země mohla stát členem unie, Djelič nedokázal říct. "Bude to trvat ještě nějaký čas," zdůraznil srbský ministr. Technicky ale na členství prý bude Srbsko připraveno v roce 2012. Podle Vondry je vstup Srbska otázkou několika let.

ČR navrhlo postup řešení sporu o směrnici o pracovní době

České předsednictví Evropské unie v pátek navrhlo ministrům práce a sociálních věcí evropské sedmadvacítky možnosti dalšího postupu při řešení sporu o evropské směrnici o pracovní době. Po dvoudenním neformálním zasedání ministrů práce a sociálních věcí zemí EU v Luhačovicích na Zlínsku to v pátek novinářům řekl ministr Petr Nečas (ODS). Schválení směrnice se v prosinci zadrhlo v Evropském parlamentu (EP), který má o podobě pracovní doby v EU jinou představu než členské státy. Nečas zatím nechtěl prozrazovat podrobnosti českého návrhu, protože jednání zdaleka nejsou u konce. Do konce února ale chce Česko jako předsednická země EU získat mandát k jednání s europoslanci. Kompromis mezi Evropským parlamentem a členskými zeměmi, které se liší v názoru na směrnici, pak musí ČR nalézt do konce března, dodal Nečas.

Vláda projedná aktualizaci rozpočtu, MF má několik návrhů

Kabinet projedná na pondělním zasedání aktualizované návrhy státního rozpočtu na letošní rok, které zohledňují současnou světovou hospodářskou krizi. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že návrhy se ještě zpřesňují. Podle informací ČTK návrhy počítají s letošním růstem ekonomiky o jedno, dvě nebo tři procenta. Při tříprocentním růstu by měl být deficit rozpočtu kolem 55 miliard korun proti schválenému schodku 38,1 miliardy korun, který počítal s růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Již při schvalování rozpočtu ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že vláda odhady vývoje ekonomiky zpřesní a do konce ledna upravený návrh rozpočtu předloží sněmovně.

Vláda projedná zprávu Pačesovy komise a její oponentní posudek

Zprávu nezávislé energetické komise (NEK) a její oponentní posudek projedná na svém pondělním zasedání vláda. Zpráva komise doporučuje mimo jiné zvážit rozvoj jaderné energie. Oponentura komisi vytkla, že neposoudila ve výhledu do roku 2050 využití zásob hnědého uhlí za hranicemi současných územních limitů těžby a jeho potenciální dopady. Obě zprávy by se měly stát podkladem nové státní energetické koncepce. NEK v čele s předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem ve zprávě uvedla, že do roku 2030 by podíl jaderné energie na celkové výrobě elektrické energie mohl dosáhnout až 77 procent. V Česku to zatím je 35 procent. Zpráva rovněž doporučuje prodloužit životnost českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech minimálně na 60 let. Pokud by tento návrh prošel, fungovaly by současné bloky v Temelíně do roku 2062 a v Dukovanech do roku 2045.

Vláda má probrat důchody; lidovci žádají koaliční jednání

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) v pondělí předloží vládě návrh, který by měl lidem umožnit, aby si dobrovolně mohli převádět část peněz vkládaných do povinného pojištění ze státního systému do soukromých fondů. KDU-ČSL chce případné změny ještě před rozhodnutím vlády projednat v koalici. Lidovci proto budou v pondělí žádat, aby vláda Nečasův materiál ze svého programu stáhla. Podle názoru předsednictva by o návrhu měla ještě jednat koalice, řekl v pátek ČTK předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. "Návrh počítá s tím, že si lidé budou přispívat na důchod, tím se dál prohloubí rozdíl mezi bohatými a chudými, chceme proto přesná čísla," uvedl.

Akademický senát UK vyzývá vládu k odmítnutí reformy VŠ

Akademický senát Univerzity Karlovy (AS UK) požádá vládu, aby zamítla současný návrh reformy vysokých škol. Reforma reprezentovaná takzvanou bílou knihou by se prý měla vrátit zpět na ministerstvo školství (MŠMT) k přepracování. ČTK o tom v pátek informovali zástupci AS UK. Bílou knihu bude v pondělí projednávat vláda, nesouhlas s ní už dříve vyslovily KDU-ČSL a ČSSD. Podle předsedy Akademického senátu Filozofické fakulty UK Petra Christova prý zatím akademici oficiálně ani nejnovější verzi bílé knihy, ve které by měly být zapracovány jejich připomínky, nedostali. Její obsah ale znají. Poslední podobu reformního dokumentu MŠMT představilo v prosinci, podle Christova není ani ke stažení na webu ministerstva. Mluvčí MŠMT Kateřina Böhmová v pátek ČTK řekla, že na připomínkování měli akademici i široká veřejnost skoro rok. Návrh na reformu vysokých škol podpořila i Česká konference rektorů. Rektoři však ve svém usnesení také dodali, že reformy jsou předem odsouzeny k nezdaru, pokud školy bojují o holé přežití. K některým okruhům bílé knihy vypracovala Konference kritické připomínky.

Smlouvě s Vatikánem by možná mělo předcházet vyrovnání s církvemi

Novému pokusu o ratifikaci česko-vatikánské smlouvy, o němž se nyní začalo mluvit kvůli plánované zářijové návštěvě papeže Benedikta XVI. v ČR, by podle ministerstva kultury prospělo schválení zákona o majetkovém vyrovnání státu a církvemi. Sněmovna se k této normě ale nevrátí dříve než v dubnu. Komise, kterou si kvůli tomu vytvořila, má totiž čas na předložení výsledků své práce do konce března. Předseda komise a místopředseda dolní komory Jan Kasal (KDU-ČSL) nechtěl předjímat, kdy by se sněmovna mohla kvůli vyrovnání opět sejít. "Budeme se snažit předložit parlamentu v co nejbližší době co nejlepší výsledky. Sněmovna se pak rozhodne, jakým způsobem bude postupovat dál," uvedl Kasal. Podle něj by bylo "bezvadné", kdyby sněmovna o zákonu rozhodla do konce roku. Ministerstvo kultury má nicméně za to, že schválení majetkového vyrovnání s církvemi by mělo předcházet projednávání smlouvy. "Bylo by to jistě vhodnější. Schválení majetkového vyrovnání by otupilo kritiku některých pasáží smlouvy," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Havel se uzdravuje, propuštění ovlivní případná epidemie chřipky

Zdravotní stav Václava Havla se v posledních dvou dnech výrazně zlepšil, odpoledne to na tiskové konferenci potvrdilo lékařské konzilium. Lékaři si myslí, že pokud se situace opět nezhorší, mohli by ho koncem příštího týdne propustit z anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Záležet bude také na případném rozšíření chřipky v hlavním městě, řekla novinářům primářka Martina Pelichovská. Bývalý prezident už podle lékařů nepoužívá speciální masku, která mu pomáhala s dýcháním. Zkouší chodit po chodbě a lékaři mu plánují postupně zvyšovat zátěž. Výrazně se také zlepšil jeho psychický stav, uvedla Pelichovská. Viditelné zlepšení lze vyčíst i z rentgenových snímků, na nichž už je méně patrný zánět v levé plíci.

SZÚ: Nachlazení a chřipek přibylo o čtvrtinu, epidemie asi začíná

Výskyt nachlazení a chřipky za poslední týden vzrostl o 23 procent, epidemie tak zřejmě začíná. Akutním onemocněním dýchacích cest včetně chřipky nyní trpí 1505 lidí na 100.000 obyvatel, řekl v pátek ČTK epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze. Největší nárůst je u školáků, u nich nemocnost vzrostla asi o 39 procent, což podle Kynčla bývá častý jev na počátku epidemie. "Situaci lze hodnotit jako počátek chřipkové epidemie v České republice," řekl epidemiolog. Mezi jednotlivými regiony podle něj významné rozdíly nejsou, podobně je na tom Praha, kde je 1407 nemocných na 100.000 obyvatel. Prakticky ve všech krajích i v metropoli je přes 1000 nemocných na 100.000 obyvatel. Nejblíže hranici epidemie je sedm krajů: Karlovarský, Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský; Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský. Nemocnost se zde pohybuje od 1500 do 2000 lidí na 100.000 obyvatel.

Romové z Janova se hlídkami DS nechtějí nechat vyprovokovat

Sobotní akcí extremistické Dělnické strany (DS), která opět vyšle do problémového litvínovského sídliště Janov takzvané monitorovací hlídky, se místní Romové nechtějí nechat vyprovokovat. Na domech jsou vylepena upozornění vyzývající Romy ke klidu, aby v sobotu zůstali doma a na přítomnost takzvaných ochranných sborů DS nereagovali, řekl v pátek ČTK předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza. "Necháme příznivce DS, ať monitorují. My zase budeme monitorovat jejich chování, aby neporušovali zákony a neprovolávali rasistická hesla. Na druhou stranu jsme Romy upozornili, že pokud by se dostali do nějakého konfliktu, je každý za své jednání plně zodpovědný.

Úřad v Plzni zakázal pochod, zúčastnit se ho mělo až 400 lidí

Plzeňský centrální obvod zakázal průvod městem, který na 21. února ohlásil soukromý svolavatel. Akci označil jako Protest proti okupaci Palestiny s účastí až 400 lidí. Podle policie se zřejmě jedná o akci pravicových radikálů. Protože na stejný den ohlásila židovská obec před synagogou shromáždění, navrhli úředníci svolavateli změnu trasy. Ten ale trval na průchodu po Klatovské a Americké třídě, kde však takto velký průvod není možné vést, řekla mluvčí radnice centrálního obvodu Hana Josefová. Podle informací na oficiálních stránkách obvodu akci svolal Martin Kolářík z Plzně. "Máme poznatky o tom, že se jedná o lidi ze skupiny Autonomní nacionalisté Plzeňsko, tedy přívrženců radikální pravice," uvedla krajská policejní mluvčí Jolana Číhová. Podle ní v tomto směru také předala policie centrálnímu obvodu informace.

Zamrazilová: Česká ekonomika by mohla zpomalit ke "kladné nule"

Členka rady České národní banky Eva Zamrazilová nevylučuje, že růst české ekonomiky letos zpomalí až ke "kladné nule". Zamrazilová to řekla v pátek v rozhovoru pro server Patria.cz. ČNB ve své poslední prognóze předpovídá pro letošní rok české ekonomice zpomalení na 2,9 procenta; alternativní pesimistický scénář však předpokládá růst jen o 0,5 procenta. Nová prognóza centrální banky bude zveřejněna příští měsíc. To bude ČNB rozhodovat i o nastavení úrokových sazeb. Zamrazilová k tomu uvedla, že by šokové snižování sazeb nemuselo nutně být tím správným krokem.

Impuls: Skupina CE Wood oznámila plán propouštění 2000 lidí

Lesnický gigant CE WOOD oznámil úřadu práce záměr hromadného propouštění všech více než 2000 lidí ve všech provozech firmy, informovalo rádio Impuls. Předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava ČTK řekl, že skutečný počet lidí, kteří budou muset firmu opustit, nyní odhadnout nelze. Důvodem propouštění je podle Doubravy světová hospodářská krize, která nyní na lesnický a dřevozpracující průmysl doléhá. "My jsme proces (propouštění) zahájili pro všechny naše společnosti s tím, že uvidíme, co bude následovat z hlediska dalšího vývoje," řekl v pátek ČTK Doubrava. Oznámení záměru úřadům práce je zákonnou povinností firmy. První výpovědi by zaměstnanci firem skupiny CE Wood podle jejího předpokladu mohli dostat nejdříve na konci února.

Obchodní řetězce budou v Česku navzdory krizi dál expandovat

Finanční krize, kvůli které české domácnosti začínají méně utrácet, zatím nebude mít vliv na expanzi obchodních řetězců v Česku. Na tuzemském trhu i letos přibude několik desítek nových diskontních prodejen, supermarketů, hypermarketů i menších prodejen s potravinami. Na konci loňského roku přitom v Česku fungovalo více než 1300 těchto prodejen a obchodní řetězce v některých městech již narazily na odpor místních obyvatel, kteří se stavbou dalších obchodů v blízkosti svých domovů nesouhlasí. Krize nemá vliv na plány společnosti Žabka, která v Česku od loňska buduje síť samoobsluh a do konce roku 2008 jich otevřela 32. "Předpokládáme, že na konci roku (2009) budeme mít celkem 100 otevřených prodejen," sdělil ČTK generální ředitel společnosti Žabka Zdeněk Linhart. Pět až sedm nových supermarketů letos hodlá v Česku otevřít společnost Billa, Expandovat bude také diskontní řetězec Lidl. Nové prodejny letos plánují rovněž obchodní řetězce Tesco, Ahold či Kaufland.

Unex dočasně propustí v Uničově a Olomouci 600 až 800 lidí

Strojírensko-metalurgická skupina Unex v únoru dočasně propustí ze svého mateřského závodu v Uničově a dceřiné společnosti Moravské železárny v Olomouci 600 až 800 lidí kvůli světové finanční krizi. Všem propouštěným bude garantovat návrat na původní místo od 1. července, řekl v pátek ČTK mluvčí Unexu Boris Keka. Podle odborníků dosud žádný zaměstnavatel z regionu tolik lidí jako Unex v důsledku krize nepropustil. "Unex je nucen reagovat na 40procentní pokles objemu objednávek v několika posledních měsících, které jsou důsledkem celosvětové hospodářské krize. Protože je pro Unex za těchto podmínek nadále nemožné udržet plnou zaměstnanost, přistupuje společnost ve spolupráci s odbory a úřadem práce ke krátkodobému propuštění," uvedl mluvčí.

Barum Continental propustí několik desítek kmenových zaměstnanců

Výrobce pneumatik Barum Continental z Otrokovic na Zlínsku se chystá propustit několik desítek svých kmenových zaměstnanců. Důvodem je snaha o udržení efektivity výroby v době, kdy se podnik vlivem krize v automobilovém průmyslu potýká s menším objemem zakázek. ČTK to v pátek řekl jednatel podniku Libor Láznička. Hromadné propouštění podle něj ale společnost v dohledné době nepřipravuje. Výpovědi zatím dostaly asi tři desítky kmenových zaměstnanců. "Nejedná se o žádné masové propouštění, ani o něm neuvažujeme. Je to naše reakce na udržení efektivity výroby," řekl v pátek ČTK jednatel. Podnik dosud na dopady krize reagoval především omezením agenturních pracovníků a přirozeným ochodem lidí.

Česko-rakouské memorandum otevřelo cestu k evropským dotacím

Memorandum o porozumění, které v pátek v dolnorakouském Gmündu podepsali zemská radní Johanna Miklová- Leitnerová a první náměstek českého ministra pro místní rozvoj Milan Půček, otevřelo českým i rakouským žadatelům cestu k penězům z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). ČTK to v pátek řekl Arnošt Máče z jihočeského krajského úřadu. Na základě podpisu této bilaterální dohody bude totiž možné uzavírat smlouvy o poskytnutí prostředků z tohoto fondu, takže úspěšní žadatelé by se měli brzy dočkat slíbených peněz na své projekty. Týká se to operačního programu Cíl v rámci Evropské územní spolupráce Česko-Rakousko, který je vypsán na období 2007-2013. Celkem je v něm téměř 108 milionů eur (zhruba tři miliardy Kč). Z české strany se mohou o peníze ucházet tři kraje, a to Jihočeský, Jihomoravský a Vysočina. Šanci mají projekty například v oblastech cestovního ruchu, vzdělávání, vědy a výzkumu nebo hospodářské spolupráce.

Nezasahování proti kůrovci je správné, tvrdí nový výzkum parku

Nezasahování proti kůrovci na Šumavě je správné a příroda si s uschlými lesy sama poradí. Tvrdí to představitelé správy národního parku, kteří v pátek zveřejnili výsledky rozsáhlého zhruba desetiletého výzkumu. V něm konkrétními čísly z terénního bádání dokazují, že pod vrstvou zničeného lesa vyrůstají nové stromy, a dochází tak k přirozené obnově horských smrčin, unikátních lesů na Šumavě. Správa parku přitom řadu let čelí kritice hlavně regionálních politiků, kteří volají po těžbě napadených stromů. Tým pracovníků parku spolu s vědci ze sousedního parku Bavorský les mapoval zhruba 1300 hektarů území modravských plání, které patří k nejchladnějším a nejvlhčím územím v Česku. Sníh zde dosahuje až třímetrové výšky a leží skoro 200 dní v roce. Právě v této lokalitě jsou lesy tvořeny vzácnými horskými smrčinami. Vědcům se podařilo zmapovat celý průběh fáze rozpadu lesa po napadení kůrovcem. Využili k tomu nejmodernější techniku od leteckého monitoringu až po infračervené snímky.

Nové Heřminovy by se mohly stát rájem pro ekologické bydlení

Obec Nové Heřminovy na Bruntálsku, jejíž část má zmizet pod hladinou plánované protipovodňové přehrady, by se v budoucnu mohla stát rájem pro ekologický způsob života. Do nízkonákladových a energeticky úsporných domů by se mohli přestěhovat už lidé, kteří kvůli nádrži přijdou o střechu nad hlavou. Vedení obce se navíc hlásí další zájemci o tento alternativní způsob života, řekl v pátek ČTK starosta Nových Heřminov Radovan Jílka. "Ještě stále si dovedeme představit budoucnost bez jakékoliv přehrady. Když se ale rozhodlo za nás, snažíme se s touto alternativou sžít," uvedl Jílka. Dodal, že nově vznikající část obce by mohla být založena na rodinných domech, které kolem sebe budou mít dostatečně velké pozemky. "Hektar, dva, či pět, podle potřeby," řekl s tím, že zájemci se už sami hlásí. Vzniknout by mělo dokonce družstvo, které by tento projekt realizovalo.

Produkce medu meziročně klesla vlivem počasí a úbytku včel

Tuzemská produkce medu loni klesla meziročně o 28 procent na 6078 tun a byla nejnižšího od roku 2002. ČTK to v pátek zjistila od Českého svazu včelařů (ČSV). Nižší výnos byl podle tajemníka ČSV Miloslava Peroutky způsoben úbytkem včelstev během loňské zimy a pro chov včel nepříznivým počasím. Počet včelstev se meziročně snížil téměř o 60.000 a včelaři jich loni zazimovali zhruba 461.000. Přesto nebyla konečná ztráta včelstev tak vysoká, jak původně včelaři kvůli rozšíření varoázy a dalších virových onemocnění předpokládali. Minulou zimu nepřežilo zhruba 120.000 včelstev. Polovinu z nich se však během roku podařilo obnovit, když včelaře finančně podpořil stát i kraje. Kvůli nižší produkci mírně stouply ceny medu.

Praha letos schválí plán, který má ochránit památkovou rezervaci

Hlavní město chce v letošním roce schválit plán, který by měl stanovit, jak bude město v příštích letech chránit památkovou rezervaci i památky mimo toto území. ČTK to řekl ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Prahy (ÚRM) Bořek Votava. Součástí materiálu mají být i pravidla, kde a za jakých podmínek je možné stavět výškové budovy. Podle některých odborníků, kteří materiál připomínkovali, má ale plán řadu nedostatků. Plán požaduje podle Votavy UNESCO po všech městech zapsaných do seznamu světového kulturního dědictví. ÚRM v současné době plán dokončuje, na začátku února ho chce odeslat. Materiál by měl stanovit, jak bude město rezervaci chránit, kde nesmí vzniknout výškové budovy nebo kde jsou v metropoli rozvojová místa, u kterých je možné počítat s zástavbou. Mezi rozvojová území plán zařazuje i některé plochy v centru města, například Masarykovo nádraží, okolí nádraží Vyšehrad, proluku na nároží ulic Mikulandská a Národní třída, Nový Svět nebo Albertov.

Českým kinům loni vzrostly tržby na rekordních 1,22 mld. Kč

Česká kina loni vykázala rekordní tržby 1,22 miliardy korun, které byly ve srovnání s rokem 2007 o 20 milionů korun vyšší. Do biografů loni přišlo 12,88 milionu lidí, což je nejvyšší návštěvnost za posledních 14 let. O rok dříve kina evidovala 12,83 milionu návštěvníků. Hlavní podíl na tržbách i návštěvnosti mají multikina, vyplývá ze statistik, které v pátek zveřejnila Unie filmových distributorů. V první polovině loňského roku kina vykazovala nižší návštěvnost než v rekordním roce 2007 a ještě v září měla meziroční pokles diváků o 1,2 milionu a tržeb o 112 milionů korun. Na podzim se ale návštěvnost díky atraktivním filmovým titulům zvýšila. Například v prosinci bodovala v čele návštěvnosti kin česká komedie Sněženky a machři po 25 letech, která od prosincové premiéry do začátku ledna měla na kontě 312.000 lidí a tržby přesahující 37 milionů korun.

Na recitálu pianisty Kašpara zazní světová premiéra polek Martinů

Světová premiéra klavírního cyklu Šesti polek - Polička - Borová z roku 1916 od Bohuslava Martinů zazní v sobotu ve Dvořákově síni Rudolfina v podání českého pianisty Pavla Kašpara. Na koncertu zahraje také Mozartovy Variace na menuet Jeana Piera Duporta, Beethovenovu Sonátu C dur a jedno ze Chopinových nokturen a balad. O šesti polkách, téměř neznámém díle Martinů, neexistuje mnoho zmínek. Autografy polek z roku 1916 pocházejí ze tří zdrojů a některé z nich jsou v několika verzích. Podle pramenů vznikl cyklus polek ve vesničce Borová nedaleko rodného skladatelova rodného města Poličky. K jeho ranému dílu patří stylová různorodost a roztříštěnost. V tomto období se začal také prohlubovat vztah Martinů k české lidové písni. Šestici Polek 1916 považují odborníci za první ucelený cyklus v rámci klavírního díla tohoto období. Český exilový pianista Pavel Kašpar, žijící od 80. let v Mnichově, je ceněným interpretem nejen v Evropě, ale i v Kanadě a Spojených státech. V loni se poprvé představil v Číně, kam se letos v květnu opět plánuje vrátit.

Tony Ducháček & Garage vydají nové album jako přílohu Respektu

Tony Ducháček & Garage vydávají své 11. album, které se v pondělí 26. ledna objeví jako speciální příloha týdeníku Respekt. Slavná kapela nabídne na nahrávce Garage: black! tucet nových písní. Křest se uskuteční v pátek 13. března v pražském klubu La Fabrika. ČTK to za vydavatele sdělila Klára Kopřivová. "Jako hosté se na albu představí trumpetista Tomáš Svoboda, sitárista a percusonista Ondřej Ježek a saxofonista Jarda Švec," uvedla Kopřivová. Kapela Garáž v čele s charismatickým zpěvákem Tonym Ducháčkem patřila v 80. letech minulého století k nejznámějším představitelům české nezávislé scény.

Snowboardistka Pančochová skončila na MS devátá v U-rampě

Deváté místo obsadila snowboardistka Šárka Pančochová na mistrovství světa v závodu v U-rampě. Osmnáctiletá závodnice se postarala o nejlepší český výsledek na šampionátu v korejském Gangwonu a zajistila si pravděpodobně účast na olympijských hrách ve Vancouveru v příštím roce. V pátečním semifinále za sebou juniorská mistryně světa v neolympijské disciplíně Big Air nechala pouze Slovinku Cilku Sadarovou. Nominační kritéria mezinárodní federace FIS a Mezinárodního olympijského výboru pro start ve Vancouveru splnila Pančochová už čtvrtečním postupem z kvalifikace. Český olympijský výbor o podmínkách nominace teprve rozhodne.

Kopřivová se chystá řešit, co udělat s Vernerovou psychikou

Trenérka českého krasobruslaře Tomáše Vernera Vlasta Kopřivová podruhé za sebou prožívala při volné jízdě na vrcholné akci za mantinelem chvíle bezmoci. Jen sledovala, jak její svěřenec chybuje v prvcích, které mu běžně nedělají problémy. Na evropském šampionátu v Helsinkách se opakovalo selhání z loňského mistrovství světa v Göteborgu a Kopřivová si uvědomuje, že je třeba více než Vernerovu techniku řešit jeho psychiku. S loňským mistrem Evropy, který v Helsinkách skončil až šestý, o čtvrtečním výpadku zatím nemluvila. Z toho, že veškerá snaha přišla vniveč, byla hodně smutná. Ještě na tréninku před večerním finálovým programem se zdálo být všechno v pořádku, ale o několik hodin později bylo všechno jinak. "Když pak přišel, tak už jsme měli obavy, protože jsme viděli, že je až moc soustředěný a ty oči nejsou tak jiskrné, jak by měly být," uvedla Kopřivová, která Vernera trénuje společně s Michaelem Huthem.

Počasí v sobotu

Oblačno nebo přechodně polojasno, na horách místy, jinde jen ojediněle přeháňky, od výšky 500 m sněhové. Teploty vystoupí na 1 až 5°C, na horách bude kolem -1°C. Mírný západní vítr.

23-01-2009