Denní souhrn zpráv Zprávy

22-01-2009

EU vyzvala Izrael, aby umožnil přístup humanitární pomoci do Gazy

Evropská unie vyzvala Izrael, aby okamžitě umožnil přístup humanitární pomoci do pásma Gaza. Po jednání EU s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V současnosti pomoc do pásma proudí jen v omezeném rozsahu a ne přes všechny hraniční přechody. Unie židovský stát vyzvala k otevření hraničních přechodů s pásmem Gazy a k tomu, aby také umožnil práci mezinárodním humanitárním organizacím. Livniová však unii nic konkrétního neslíbila a apelovala na mezinárodní společenství, aby pomohlo zastavit pašování zbraní do pásma Gazy.

Vicepremiér Vondra: Netlačte na nás s Lisabonem, je to naše rozhodnutí

Rozhodnutí o tom, kdy a jak se český parlament vyjádří k ratifikaci lisabonské smlouvy o reformách v Evropské unii je výhradně na Česku. Prohlásil to v Bruselu před poslanci Evropského parlamentu český vicepremiér Alexandr Vondra, podle něhož žádný vnější tlak k urychlení tohoto procesu nepomůže. Vondra podotkl, že ratifikace této smlouvy není pevně spojena s odsouhlasením dohod s USA o umístění amerického protiraketového radaru v ČR, i když obě záležitosti podle něj spolu souvisejí.

Vondra podobně jako řada dalších českých ministrů v tomto týdnu absolvoval slyšení před europoslanci. Při něm zástupci vlády předsednické země nastiňují své priority v odpovídajícím výboru evropského zákonodárného sboru. U Vondry šlo o výbor pro ústavní záležitosti, jehož šéf Jo Leinen je znám jako tvrdý kritik českého prezidenta Václava Klause a jeho odmítavého postoje například právě k lisabonské smlouvě. Česko je jedinou zemí, která se zatím k ratifikaci tohoto dlouho a složitě dojednávaného dokumentu o reformě unijních institucí a rozhodování nevyjádřila.

Ústavní komisi uspokojil nález soudu k lisabonské smlouvě

Senátní ústavní komise přímo nepodpořila schválení lisabonské smlouvy o budoucím uspořádání EU vzhledem k rozhodnutí Ústavního soudu. Vzala ale jednohlasně "s uspokojením" na vědomí, že Ústavní soud v souladu s jejím loňským stanoviskem neshledal ve smlouvě rozpory s českým ústavním pořádkem. Komise zároveň doporučila senátorským klubům, aby jednaly s poslaneckými frakcemi o podpoře prováděcích zákonů k lisabonské smlouvě, "a to včetně takzvaného stykového zákona". Tento zákon, který komise připravila, upravuje vztahy obou komor a zároveň obsahuje takzvaný vázaný mandát vlády, tedy možnost přesouvat kompetence na evropskou úroveň pouze se souhlasem parlamentu.

Část senátorů ODS se chce opět obrátit k soudu kvůli lisabonské smlouvě

Někteří senátoři ODS mají v úmyslu znovu se obrátit na Ústavní soud kvůli lisabonské smlouvě o budoucím fungování EU. Jedním ze skupiny senátorů je podle České televize člen senátní ústavní komise Petr Pakosta. Podle něj má rozhodnutí padnout v příštích týdnech v závislosti na postupu ratifikace smlouvy. Stejného názoru je podle Pakosty senátor Jiří Pospíšil. Za předčasnou ale označil Parkosta odpověď na dotaz, zda je podobného mínění dalších 15 senátorů, aby mohli stížnost soudu podat. Místopředseda Senátu Jiří Šneberger (ODS) při jednání komise uvedl, že nepředpokládal novou senátní ústavní stížnost s ohledem na listopadový verdikt Ústavního soudu, který o smlouvě rozhodoval právě na popud horní komory a jednomyslně se shodl na tom, že smlouva v rozporu s ústavním pořádkem není. Připomněl, že ústavní soudci se vyjádřili jen k šesti napadeným částem smlouvy, čímž nové podání nevyloučili.

Nečas: Přesvědčit Němce o uvolnění pracovního trhu nebude snadné

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas si myslí, že nebude jednoduché přesvědčit Rakousko a Německo, aby otevřely svůj pracovní trh lidem z nových členských zemí EU. Ministr to řekl novinářům před neformálním setkáním evropských ministrů práce a sociálních věcí v Luhačovicích. Uvolnění pracovního trhu bude jedním z jeho témat. "Žádný stát nemá důvod bránit volnému pohybu pracovní síly. Nemyslím si, že by to bylo tak jednoduché je přesvědčit. V Německu jsou volby, ty argumenty především politické. Oni nemají věcné argumenty. Budou muset zdůvodnit případné pokračování v omezení volného pohybu pracovní síly," komentoval Nečas. Připomenul přitom zprávu Evropské komise, podle které pokračování přechodných období, která staré členské země mohla po rozšíření EU přijmout kvůli ochraně svého pracovního trhu, nemá ekonomické opodstatnění a volný pohyb pracovní síly by zvýšil ekonomickou výkonnost Evropské unie o 0,3 procenta hrubého domácího produktu. Češi v unii stále nemají volný přístup na pracovní trhy v Dánsku, Německu, Rakousku a Belgii. Dánsko se jim otevře od května. U Belgie je pravděpodobné, že se tak stane během letošního roku. U Německa a Rakouska naopak lze čekat, že dočasnou výjimku prodlouží i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Nečas podotkl, že Česko nesmí zapomínat ani na Bulharsko a Rumunsko. "I s nimi musíme být solidární, protože vůči nim uplatňuje omezení volného pohybu pracovních sil dokonce 14 členských zemí EU," připomněl Nečas.

Neformální setkání ministrů práce a sociálních věcí v Luhačovicích se bude věnovat také nalezení shody v otázce mobility pracovních sil a snaze motivovat lidi k rekvalifikacím. Čtvrtina Evropanů, kteří pracují, totiž nikdy nezměnila svého zaměstnavatele.

Vojáci se před misí v Afghánistánu loučili s posádkovým městem

Čestným nástupem na žateckém náměstí se před odletem na misi do Afghánistánu rozloučili s posádkovým městem příslušníci 41. mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení. Budou tvořit většinu 3. kontingentu provinčně rekonstrukčního týmu mise ISAF. Jejich úkolem bude podpora vlády afghánské republiky při rekonstrukčním procesu země. Do Afghánistánu postupně odletí 275 mužů a žen. Budou působit v provincii Lógar, v americké vojenské základně Shank.

V příštím týdnu by měl upravený plán zahraničních armádních misí schvalovat Senát, poté i sněmovna. Vojáci nyní v cizině působí na základě rozhodnutí vlády, které platí jen do konce února. Přepracovaný plán misí, který vláda schválila v pondělí, počítá s tím, že v Afghánistánu by mělo celkem působit v misi ISAF do 480 vojáků namísto původně plánovaných 645, v protiteroristické operaci Trvalá svoboda pak nadále nejvýše stovka vojáků, a to nejpozději do konce roku.

E15: Poslanci Páralová, Schwippel a Raninec zvažují odchod z ODS

Tři rebelující poslanci ODS Alena Páralová, Jan Schwippel a Juraj Raninec, kteří kritizují politiku své strany a otevřeně podporují novou pravicovou euroskeptickou Stranu svobodných občanů (SSO), podle deníku E15 zvažují, že opustí ODS. Podle jejich vyjádření pro E15 by o takovém kroku uvažovali mimo jiné tehdy, kdyby ODS nezabránila schválení lisabonské smlouvy, která má reformovat Evropskou unii po jejím rozšíření. Juraj Raninec ale Českému rozhlasu řekl, že o odchodu z ODS aktuálně neuvažuje. E15 připomíná, že případný odchod Páralové, Schwippela a Ranince z ODS by dále oslabil vládní koalici, která už teď nemá ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně většinu.

ČT: Europoslanec Březina se rozhodl kandidovat do čela KDU-ČSL

Lidovecký europoslanec Jan Březina se rozhodl kandidovat na červnovém sjezdu do čela KDU-ČSL. Informovala o tom Česká televize (ČT). Březina zároveň znovu kandiduje do Evropského parlamentu (EP). Podle ČT ale uvedl, že pokud by se stal šéfem KDU-ČSL i europoslancem, mandátu v EP by se vzdal a naplno by se věnoval řízení strany. O kandidatuře na funkci předsedy lidovců přemýšlí i další křesťanští demokraté, například místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Dosavadní šéf strany Jiří Čunek se zatím ke své případné kandidatuře nevyjádřil. Lidovci měli mít původně sjezd v září, napjatá vnitrostranická situace si ale vyžádala jeho přesunutí na červen.

Zastupitelé odvolali Drymla z vedení Královéhradeckého kraje

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje odvolalo senátora Vladimíra Drymla (ČSSD) z funkcí prvního náměstka hejtmana a krajského radního pro zdravotnictví. Pro Drymlovo odvolání hlasovalo 39 ze 45 přítomných zastupitelů. Nelíbilo se jim, že prý Dryml sháněl kompromitující materiály na poslankyni a předsedkyni hradecké krajské ČSSD Hanu Orgoníkovou. "Bereme na vědomí," reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek, který Drymla k odchodu z těchto funkcí vyzýval. Nyní je podle něj "na tahu" Mladá fronta Dnes. Měla by vysvětlit, zda byl při shánění informací aktivní senátor, nebo zda šlo z její strany o řízenou provokaci. Paroubek rozhodně nehodlá vyzývat sociální demokraty ve Vrchlabí, aby Drymla vyloučili z ČSSD. "V tuhle chvíli si myslím, že ty věci jsou na Mladé frontě Dnes, aby začali vysvětlovat," dodal. Podle Mladé fronty Dnes se Dryml kvůli získání kompromitujících informací o Orgoníkové obrátil na detektivní agenturu. Při setkání s domnělým detektivem pak 11. prosince obvinil Orgoníkovou ze zneužívání veřejných peněz v hradeckém kraji. Dryml uvedl, že kvůli své kauze připravuje podání dalších trestních oznámení, dosud jej podal pouze na autora článku v MfD.

Paroubek: Průmyslu hrozí katastrofa, rozpočtu deficit až 100 mld.

Český průmysl je podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka na pokraji katastrofy a státnímu rozpočtu hrozí schodek 80 miliard až 100 miliard. Pokud ale začne HDP klesat, pak prý bude propad rozpočtu "fatálně vyšší". Paroubek to řekl na tiskové konferenci po schůzce s představiteli Českomoravské konfederace odborových svazů. Dodal, že se na těchto závěrech shodl s odborovými předáky. Vláda podle Paroubka nečerpá peníze z evropských fondů a tento problém zakrývá. "Ta tři, čtyři procenta hrubého domácího produktu, která by takto mohla nabíhat, jsou vlastně penězi zadarmo," uvedl s tím, že by i tyto peníze pomohly ke zmírnění dopadů krize. Kabinet sice podle Paroubka hovoří o skvělých projektech, ale skutečné čerpání je nízké a jde o "titěrná čísla". Vláda je odpovědná za to, že se ze zhruba 860 miliard korun na sedm let vyčerpalo za dva roky velmi málo, dodal šéf nejsilnější opoziční strany. Proti hrozící hospodářské krizi vláda podle něj nedělá takřka nic a jakoby kráčí k okraji propasti "po květinovém koberci". Krizi naopak zesiluje svými reformami, které vedou ke snížení koupěschopnosti obyvatel a k inflaci, míní Paroubek. Také odborům podle Štěcha vadí, že vláda krizi svými reformami umocňuje. Uvedl, že v průmyslu je pokles zakázek tak značný, že na přelomu druhého a třetího čtvrtletí může podle odborníků odborové centrály krize nejvíce zesílit. Očekává, že bude její dopad ještě větší než například v sousedním Německu nebo v zemích původní evropské patnáctky. Odbory jsou podle Štěcha připraveny společně se zaměstnavateli hledat řešení, jak čelit krizi. Podotkl, že po listopadu odbory nepřivedly žádnou firmu ke krachu. Rozhodně ale nepřipustí, aby podniky krize zneužívaly proti zaměstnancům. Kdo to bude chtít udělat, tak se "se zlou potáže", dodal.

ČR loni získala rekordní počet investic, hodnota ale prudce klesla

Česká republika loni prostřednictvím agentury CzechInvest získala rekordních 213 nových investičních projektů, kterých bylo ve srovnání s rokem 2007 o 12 více. Hodnota investic ale meziročně klesla o 41 miliard korun na 30 miliard korun. Hlavní podíl totiž loni měly investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné. Novinářům to oznámilo vedení CzechInvestu. Například společnost IBM, která se v ČR od 90. let věnuje vývoji softwaru, se loni rozhodla přesunout řízení celé skupiny IBM pro střední a východní Evropu z Vídně do Prahy. Tuzemské společnosti v loňském roce připravily 127 nových investic v celkové hodnotě téměř deseti miliard korun; vznikne tak 4054 nových pracovních míst.

Česká republika loni kvůli světové hospodářské krizi přišla o dva velké investiční projekty v oblasti automobilového průmyslu, jejichž hodnota se pohybovala v miliardách korun. Novinářům to řekla pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Finanční krize od loňského roku těžce dopadá právě na automobilový průmysl. Řada tuzemských podniků již kvůli nižší poptávce oznámila omezení výroby i propouštění a podobná situace je i ve světě. Prodej automobilů v Evropě by se letos kvůli hospodářské krizi mohl propadnout ve srovnání s loňskem až o pětinu, u nákladních automobilů dokonce až o 30 procent.

Zetor bude vyrábět jen čtyři dny v týdnu, odejde 130 pracovníků

Brněnský Zetor Tractors bude v únoru a březnu vyrábět jen čtyři dny v týdnu. Na řešení úbytku zakázek se kvůli hospodářské krizi dohodlo vedení firmy s odbory, řekl ČTK šéf firemních odborů Alois Kavele. Společnost také snižuje stavy ze zhruba 1100 pracovníků asi o 130 lidí, většina z nich nejsou kmenoví zaměstnanci. Zetor patří mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Soud osvobodil manažery Cimexu v kauze chomutovských válcoven

Krajský soud v Plzni ukončil jednu z nejrozsáhlejších hospodářských kauz 90. let. Někdejšího šéfa karlovarského Cimexu Petra Lukeše a pěti jeho bývalých kolegů, kteří se zpovídali z vytunelování Válcoven trub Chomutov, zprostil obžaloby. Podle soudu se jim skutek, při němž údajně poškodili věřitele o 1,7 miliardy korun, nepodařilo prokázat. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Biskupové se ohradili nejen proti volnému přístupu k potratům

Čeští a moravští biskupové se ohradili proti některým bodům usnesení Evropského parlamentu o stavu dodržování lidských práv v zemích Evropské unie. Evropští zákonodárci podle nich prosazují příliš volný přístup žen k umělým potratům, sexuální výchově dětí a snaží se povyšovat registrované partnerství osob stejného pohlaví na úroveň manželství heterosexuálních párů. Prohlásili to po prvním letošním plenárním zasedání, na něž se sjeli do kapucínského kláštera na Loretánském náměstí v Praze.

Biskupové kritizovali také český vládní návrh zákona o specifických zdravotnických službách, který podle nich obsahuje mnoho eticky nepřijatelných ustanovení. Návrh rozšiřuje podmínky pro umělé ukončení těhotenství a obsahuje závadná ustanovení o asistované reprodukci, uvedl Graubner. Přivítal naopak, že Česko jako předsedající země EU podporuje rodinnou politiku.

Nadměrný hluk trvale poškozuje sluch, nadějí je genová terapie

Při léčbě ztrát sluchu, ke kterým dochází při nadměrné hlukové zátěži, v budoucnosti určitě pomůže genová terapie. ČTK to řekl Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR (AV). Výzkum je však zatím na počátku, provádí se pouze na zvířatech. Na morčeti se už pomocí genové terapie v jednom uchu podařilo schopnost sluchu vrátit, vysvětlil Syka. Výrazný posun by měl podle něj výzkum přinést v dalších pěti až deseti letech. Podle odhadů je nepříznivým účinkům hluku v Evropě vystaveno 30 milionů lidí, podobný počet v USA.

Za tragickou srážku tramvají v Ostravě uložil soud 3 roky vězení

Okresní soud v Novém Jičíně poslal na tři roky do vězení bývalého řidiče tramvaje Petra Hrocha. Podle rozsudku loni v dubnu zavinil na okraji Ostravy tragickou srážku dvou tramvajových souprav. Při nehodě tři lidé zemřeli. Hroch před soudem začátkem ledna uvedl, že se cítí hlavním viníkem tragické nehody. Za obecné ohrožení mohl jít až na deset let do vězení. Nehoda se stala loni 11. dubna. Z celkového počtu 87 cestujících tři osoby zemřely, 11 jich utrpělo těžkou újmu na zdraví s léčením delším než šest týdnů, 29 lidí bylo zraněno středně těžce a 22 osob utrpělo poranění lehká. Hmotná škoda byla vyčíslena na nejméně 2,5 milionu korun.

Míra softwarového pirátství v Česku loni byla mezi 38 a 39 pct

Podíl pirátského softwaru v tuzemských počítačích se loni zřejmě téměř nezměnil a pohyboval se mezi 38 a 39 procenty. V předchozím roce byla míra nelegálních programů 39 procent. Vyplývá to z prognózy protipirátské aliance BSA. Konečné výsledky za loňský rok zveřejní v květnu. Česko stále patří mezi 30 zemí s nejnižším výskytem nelegálního softwaru. Nicméně ztráty tuzemského softwarového odvětví stále rostou a představují zhruba 2,9 miliardy korun.

Kolaps fondu kinematografie ohrozí nejen výrobu nových filmů

Funkční období členů Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie končí k 31. březnu a jejich nástupci stále nebyli jmenováni. Podle informací z tiskové konference v Praze hrozí, že se už na jaře zastaví udílení podpor na tvorbu a výrobu nových českých filmů a propagaci české kinematografie, na distribuci hodnotných snímků i technický rozvoj a modernizaci kin či studií. Během dvou let jsme učinili několik pokusů navrhnout parlamentu nové členy rady, řekla novinářům vrchní ředitelka ministerstva kultury Jana Vohralíková. Podle internetových stránek ministerstva kultury rozdělil fond vloni 306,5 milionu korun. Se zhruba stejnou částkou počítá i pro tento rok. Všechny podpory přiděluje formou účelové dotace; u výroby a distribuce filmů počítá se svým podílem na případných příjmech jednotlivých projektů.

Spuštěn portál rozhovorů s oběťmi nucených a otrockých prací

Obrazový a zvukový internetový archiv se svědectvími nuceně nasazených z 2. světové války byl zprovozněn v Berlíně. Na internetové sbírce Nucená práce 1939-1945 (www.zwangsarbeit-archiv.de) je možné si pustit výpovědi stovek lidí, kteří vykonávali nucené nebo otrocké práce pro nacistické Německo. Je mezi nimi i 40 Čechů a Češek a pamětníci z dalších 25 zemí. Do digitálního archivu může nahlédnout každý po příslušné registraci, jejíž součástí je vysvětlení účelu návštěvy portálu. Online archiv nyní obsahuje 354 záznamů rozhovorů různé délky, ale bude jich dohromady 590, z toho 398 zvukem a 192 i obrazem. Dohromady bylo natočeno na 2000 hodin rozhovorů. Databáze tak má uchovat vzpomínku na více než dvanáct milionů lidí, kteří byli proti své vůli pracovně nasazeni pro nacistické Německo. Těžiště tvoří výpovědi lidí ze střední a východní Evropy. V databázi je také dvacítka českých mužů a rovněž dvacítka žen, z nichž deset je zachyceno ve videorozhovoru. Projekt, který se uskutečnil díky spolupráci Nadace Vzpomínka, odpovědnost a budoucnost, berlínské Svobodné univerzity a Německého historického muzea, je unikátní. Mnozí přeživší ze střední a východní Evropy takto obsáhle a veřejně hovořili o svých negativních zážitcích poprvé. Archiv má sloužit i jako předmět zkoumání pro historiky a jako nástroj politického vzdělávání, zdůraznil předseda nadace Günter Saathoff. Vedoucí projektu, historička Gertrud Pickhanová ze Svobodné univerzity upozornila, že projekt nově nahlíží na pozitivní i negativní stránky německých dějin. Svědkové nasazení totiž vyprávějí i o Němcích, kteří se snažili nuceně nasazeným život ulehčit.

Český zvukař Petr Forejt byl nominován na Oscara

Český zvukař Petr Forejt získal nominaci na prestižní americké filmové ocenění Oscar za zvuk k filmu Wanted, který se natáčel v Česku. Spolu s Forejtem byli za tento snímek nominováni i jeho kolegové Chris Jenkins a Frank Montaňo. "Prožívám velkou euforii, protože jsem se to teprve před chvílí dozvěděl. Přiznám se, že jsem to vůbec nesledoval, tak si to vcelku užívám," řekl ČTK Forejt, který si zatím netroufá odhadnout oscarové šance. "Byl by to ale velikánský úspěch. Můj osobní i české zvukařské školy. Nikomu se to ještě nepovedlo," dodal. Práce na hollywoodském snímku, ve kterém hraje hlavní roli Angelina Jolieová, prý nebyla snadná. "Natáčení pro nás zvukaře bylo komplikované už jen tím, že jde o akční film. Nám se podařilo natočit dost velké procento kontaktního zvuku, který hlavně u dialogů nakonec ve filmu slyšíte, což považuji za dost velký úspěch," popsal Forejt. Čtyřicetiletý Forejt má na kontě práci na mnoha hollywoodských i dalších zahraničních filmech. Mimo jiné je podepsán pod zvukem filmu Rudý Baron, mixoval zvuk snímků Kletba bratří Grimmů, Van Helsing, Rytíři ze Šanghaje či Pinocchiova dobrodružství.

Zdeněk Sýkora bude mít výstavu ke svým 89. narozeninám

Výstavu Zdeňka Sýkory, českého průkopníka geometrické malby spojené s využíváním počítače, připravuje Galerie Zdeněk Sklenář. Přehlídka se uskuteční u příležitosti autorových 89. narozenin od 4. února do 14. března. Jeden z nejvýznamnějších obrazů ze své sbírky poválečného umění na ni zapůjčila Galerie hlavního města Prahy. Jedná se o rozměrný olej na plátně Černo-bílá struktura z let 1966 až 1967. ČTK to sdělila mluvčí městské galerie Michaela Moučková. Sýkora se narodil 3. února 1920 v Lounech, kde dodnes žije a tvoří. Začal sice jako krajinář, ale přes období kubistické a surrealistické přešel ke geometrické abstrakci. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody - barevné linie vznikají tak, že počítač vygeneruje číselnou řadu, která určuje směr, šířku i barvu malovaných linií. Kromě volné tvorby svou metodu Sýkora uplatnil i v monumentálních realizacích v architektuře. Největší prací, kterou navrhl se svojí manželkou, byly rozměrné malby pro novou budovu podniku Řízení letového provozu v Jenči u Prahy, jež byla otevřena v roce 2006. Svým dílem je zastoupen v mnoha veřejných i soukromých sbírkách v tuzemsku i zahraničí. Je jedním z mála českých autorů, jejichž dílo je součástí stálé expozice pařížského Centre Pompidou. Jedná se o jeho stěžejní dílo Linie č. 24 - Poslední soud o rozměrech třikrát tři metry.

Janáčkův máj zavítá do sedmi míst Moravskoslezského kraje

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj letos zamíří do sedmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se koncerty odehrají v Opavě, Krnově, Třinci, Kravařích, Ludgeřovicích a Frýdku-Místku. Čtyřiatřicátý ročník nabídne od 20. května do 9. června celkem 26 koncertů. Milovníci vážné hudby mohou navštívit vystoupení Basilejského komorního orchestru, světovou premiéru opery Brenpartija nebo koncerty mladých houslistů Veroniky Eberlové a Nemanji Raduloviče. Festival letos poprvé věnuje jeden večer folkloru. Letos dávají pořadatelé do prodeje 10.000 vstupenek, o tisícovku více než loni. Návštěvnost v posledních pěti letech podle pořadatelů neklesla pod 95 procent.

Třeštíková nevyloučila, že natočí pokračování dokumentu René

Režisérka Helena Třeštíková možná v budoucnu natočí pokračování snímku René, za který loni získala cenu za nejlepší evropský dokumentární film. Filmařka to uvedla ve středu večer v Bruselu při příležitosti slavnostního promítání filmu na stálém zastoupení ČR při Evropské unii. Uvedení časosběrného portrétu kriminálníka Reného Plášila zahájilo za velkého zájmu diváků bruselské ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Akce je součástí kulturní prezentace českého předsednictví Evropské unie.

Snímek mapuje životní osudy recidivisty Reného Plášila po dvě desetiletí. Začíná koncem 80. let, kdy se šestnáctiletý René dostal za krádež na dva a půl roku do nápravného zařízení. Končí v době, kdy je hlavní postava po nekonečné sérii pobytů ve vězení propuštěna a začíná se na svobodě živit dalšími pochybnými aktivitami. Třeštíková, která byla za snímek oceněna cenou Evropské filmové akademie, ve středu divákům v zaplněném sále líčila další osudy hlavní postavy. Podle ní je René nyní rekordně dlouhou dobu na svobodě, kde se ale potýká s nemalými obtížemi. Jediný okamžik, kdy byla na Reného vážně rozzlobená, se prý stal v 90. letech, kdy jí vykradl byt.

Kuchař Jan Všetečka se připravuje na prestižní soutěž Bocuse d'Or

Steak ze skotského býka upravený v českém stylu s knedlíky připraví kuchař Jan Všetečka na prestižní soutěži Bocuse d'Or, jejíž finále začne 27. ledna ve francouzském Lyonu. Český zástupce na kulinářské klání trénuje každý den a o přípravě jídel prý neustále přemýšlí. V současné chvíli je menu chuťově perfektní a potřebuje jen doladit po vzhledové stránce, řekl ČTK Všetečka. Chuť pokrmů je pro porotu nejdůležitější, protože ji hodnotí 40 z celkových 60 bodů. Zbylých dvacet připadá na prezentaci jídla, kterou ale Všetečka nechce podcenit.

V soutěži předvede své umění 24 finalistů, kteří musí připravit pokrm ze zmíněného hovězího masa a menu z tresky, mušlí svatého Jakuba a divokých krevet. Základní suroviny jsou pro všechny soutěžící stejné, přílohy jsou na kuchaři samotném. "Já jsem ze základních surovin nadšený. Chutě jsme doladili dokonale ve skvělé souhře s českou kuchyní. Myslím, že to bude perfektní," pochvaluje si menu Všetečka, který doufá, že se umístí do desátého místa. Podle PR manažerky Kampa Group Barbary Jacklové je ale velký úspěch už samotná účast ve světovém finále.

Zlatou pecku získala reklama Mnichovská dohoda a dalších 19 prací

Reklamní televizní spot nazvaný Mnichovská dohoda propagující výstavu v Národním muzeu a dalších 19 televizních, tiskových či rozhlasových reklam byly oceněny v letošním ročníku soutěže Zlatá pecka 2008. Výsledky tradiční soutěže, která se konala již počtrnácté, pořadatelé z Asociace českých reklamních agentur (AČRA) a týdeníku Strategie vyhlásili v pražském Hotelu Praha.

V Jeseníkách vypukne o víkendu nejtěžší sportovní soutěž armády

Slavnostním nástupem a zapálením ohně na Ovčárně v Jeseníkách začne v neděli večer 15. ročník nejtěžší sportovní soutěže české armády Winter Survival. Mezinárodního klání, při kterém vojáci musejí prokázat svou zdatnost a odolnost v extrémních podmínkách, se zúčastní na 60 vojáků z Česka a dalších čtyř zemí - Německa, Belgie, Polska a Slovenska. Loni prestižní armádní závod vyhráli vojáci z letecké základny v Náměšti nad Oslavou.

Počasí

Meteorologové varují před vichřicí, která zasáhne v pátek hory Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Místy může dosáhnout v nárazech síly 90 až 110 kilometrů v hodině, ojediněle kolem 125 kilometrů v hodině. Na Českomoravské vrchovině bude rychlost větru o něco slabší, maxima by neměla přesáhnout 90 kilometrů v hodině. Vzhledem k promrznutí půdy, prochlazenému zemskému povrchu a poklesu teplot během noci pod nulu se budou nadále místy vyskytovat náledí a zmrazky, ojediněle i ledovka.

V pátek se očekává polojasno, na Moravě zataženo nízkou oblačností. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

22-01-2009