Denní souhrn zpráv Zprávy

23-08-2004

Prezident Václav Klaus vetoval "eurozatykač"

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval zavedení takzvaného eurozatykače. Návrh zákona počítá s tím, že pokud by na občana České republiky byl vydán evropský zatykač, mohl by být vydán do jiného státu Evropské unie. Návrh se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, která by o něm měla hlasovat v září. K přehlasování prezidentského veta je zapotřebí minimálně 101 hlasů. Koalice věří, že je dá dohromady, opozice nechce výsledek hlasování předpovídat. "Znamená to rezignaci na vlastní svrchovanost České republiky a na její způsobilost v tomto ohledu samostatně jednat," vysvětlil Klaus důvody svého veta na osobních internetových stránkách www.klaus.cz. Jeho postoj přivítala opozice. Eurozatykač totiž dlouhodobě kritizovala a odmítala jako věc, která porušuje práva, jež občanům zaručují Ústava a další normy.

S prezidentovým hodnocením se plně ztotožnil stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil. S krokem Klause souhlasí i místopředseda KSČM Vojtěch Filip, který ale stejně jako Pospíšil nechtěl předpovídat, zda dolní komora prezidentovo veto přehlasuje. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Zdeněk Koudelka (ČSSD) ale věří, že se to koalici podaří. ČTK řekl, že v evropském zatykači rozhodně nevidí hrozbu suverenitě Česka, ale zločinnosti a zločincům.

Kořistka trvá na tom, že dostal nabídku "potopit" za peníze vládu

Poslanec Unie svobody-DEU Zdeněk Kořistka trvá na tom, že mu koncem července asistent předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabízeli deset milionů za to, že nepodpoří vládu. "Ta nabídka zazněla," řekl v pondělí ČTK Kořistka. Dalík i Večerek to však popírají a zvažují, že na zákonodárce vládní strany podají trestní oznámení. Také ODS nabízení úplatku kategoricky odmítla, žádá policejní vyšetřování a tvrdí, že Kořistka si obvinění vymyslel. Kořistka považuje vyjádření obou aktérů schůzky za absurdní a nevěrohodná. "Tito lidé pravděpodobně usoudili, že má výpověď na policii bude pro ně nepříznivá, a tak začali takto argumentovat. Já tyto jejich argumenty samozřejmě odmítám," uvedl. Podle svých slov si uvědomuje, že dokázat korupci bude velmi těžké. "Nedělám si iluze o tom, že (Dalík a Večerek) na policii všechno popřou a řeknou, že jsme se bavili o fotbale a nepodstatných věcech," dodal. Nechce ale, aby kauza vyzněla do ztracena. Věří, že policie případ důkladně vyšetří a dotáhne do konce. Vyzval také své kolegy poslance, aby také oni zveřejnili podobné zkušenosti s politickou korupcí. Zatím jej vyslyšel jen další unionistický poslanec Robert Vokáč. Uvedl, že jej zástupci ODS kontaktovali, peníze mu prý ale nikdo nenabízel. "Bude hrozně důležité, jestli někdo další najde odvahu a řekne, že je ODS kontaktovala. Pak by se ukázalo, že to není výmysl, ale jednoznačná praxe," soudí Kořistka.

Sociální demokraté už nežádají opozici o vypárování při hlasování o důvěře

Schůzka představitelů ČSSD a KSČM plánovaná na pondělní večer do sněmovny se neuskutečnila. Zrušili ji sociální demokraté, řekl v pondělí ČTK předseda poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl. Z jeho vyjádření vyplynulo, že sociální demokraté už nehodlají žádat opozici o to, aby v úterý při hlasování o důvěře vládě vypárovala dva nemocné poslance ČSSD Miloslava Vlčka a Hanu Orgoníkovou. Oba dva marodi by měli v úterý do parlamentu dorazit, takže ČSSD se na pomoc komunistů už spoléhat nebude. "(Sociální demokraté) asi došli k závěru, že se s námi na párování nedomluví," řekl v pondělí ČTK předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Potvrdil, že večerní setkání odvolala ČSSD. Komunisté už v minulých dnech dávali většinou najevo, že vyvažovat případnou absenci dvou sociálních demokratů se jim nechce. Zdůvodňovali to tím, že nová vláda bude podle nich ještě pravicovější než předchozí kabinet a že někteří vládní politici tvrdili, že koalice vzniká i proto, aby nerostl vliv KSČM.

Úřad vlády povede bývalý disident Aleš Šulc

Opačnou minulost než Pavel Přibyl, který v pátek odstoupil z vedení Úřadu vlády kvůli tomu, že v roce 1989 vedl policisty proti odpůrcům komunistického režimu, má jeho nástupce Aleš Šulc. Někdejší chartista a ekologický disident přijal od premiéra Stanislava Grosse nabídku šéfovat Úřadu vlády v pátek. Ve středu bude o jeho jmenování hlasovat kabinet. Jednapadesátiletý absolvent vysoké školy zemědělské přijde na Úřad vlády z ministerstva vnitra. Bude řídit více než 500 lidí, kteří zajišťují odborný, organizační a technický servis pro premiéra, jeho místopředsedy i celý kabinet. Vedoucí úřadu se považuje za vlivnou funkci, téměř na úrovni ministra. Má právo účastnit se jednání vlády a patří k nejbližším spolupracovníkům premiéra. S Grossem, který byl do vládní krize ministrem vnitra, spolupracoval jako ředitel bezpečnostního odboru ministerstva.

John Bok zahájil hladovku proti premiéru Grossovi

Hladovku na podporu svého požadavku na odstoupení premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) v pondělí ráno zahájil publicista a občanský aktivista John Bok. K jejímu přerušení by jej prý donutilo, kdyby Grossova vláda v úterý nedostala důvěru sněmovny nebo kdyby premiér sám odešel. "Kvůli Grossovi ale rozhodně nehodlám umřít," přiznal však v pondělí Bok v rozhovoru se zpravodajem ČTK. "Nezbývá mi než na podporu svých požadavků zahájit hladovku, a vložit tak svůj život a zdraví jako jedinou váhu proti vaší bezbřehé aroganci, svévoli a hlouposti," napsal bývalý disident v otevřeném dopise, v němž premiéra obviňuje ze lží a zneužívání moci. Podle Boka jsou pro Grosse demokratické a právní principy "jen pouhými pojmy". Premiér si také prý své jmenování do funkce předsedy vlády vysvětluje jako pokyn ke zneužívání moci a prokazuje to "instalací pohrobků z řad represivních složek totalitního režimu, které bezezbytku sloužily k potlačování občanských práv a svobod".

Radní Slezák bude vysvětlovat svou minulost vedení pražské ČSSD

Pražský radní Jan Slezák (ČSSD) bude muset vysvětlovat své působení v pohotovostním pluku komunistické policie vedení pražské sociální demokracie a zastupitelskému klubu této strany. Jejich zasedání se uskuteční koncem srpna. Oslovení zástupci pražské ČSSD zatím nechtějí Slezákovu minulost příliš hodnotit. "Je předčasné dělat jakékoli osobní soudy. Každý by měl mít právo se obhájit," řekla v pondělí ČTK místopředsedkyně městské organizace sociální demokracie a radní Hana Halová. Slezákovu minulost prý příliš nezná, ví o ní jen z doslechu. "Písemný důkaz jsem viděla až v sobotní Mladé frontě Dnes," dodala radní. Od úterý do neděle bude podle informací z magistrátu Slezák na zahraniční služební cestě. Z dokumentu vyplývá, že Slezák podobně jako nyní už bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl velel jedné z rot pohotovostního pluku při protikomunistické demonstraci 28. října 1989.

Buzková: Základní školy budou mít volnější ruce při plnění osnov

Ministerstvo školství v pondělí představilo Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání (RVP ZV), podle kterého si školy v budoucnu budou připravovat svůj vlastní učební plán. Jde o pedagogickou příručku, která bude usměrňovat vzdělávání na všech typech základních škol. "Stručně řečeno to bude znamenat pro školy daleko větší volnost. Teď jim osnovy pomalu stanovují, kolik hodin a kterou vyučovací hodinu mají učit ten který předmět," řekla novinářům ministryně školství Petra Buzková. Program stanovuje soubor vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj žáka. Kromě toho vymezuje šest klíčových kompetencí žáka, které jsou zaměřeny na řešení různých problémů. "Je to kompetence řešit problémy, a to nejen školní, komunikativní kompetence, občanská, sociální, pracovní a žák by měl mít schopnosti dál se vzdělávat," uvedl ředitel Výzkumného ústavu pedagogického Jaroslav Jeřábek.

Ministerstvo práce bude chtít asi 70 milionů korun na úředníky

Ministerstvo práce bude nejspíš ve středu po vládě chtít téměř 70 milionů korun na to, aby zajistilo vyplácení sociálních dávek. Peníze chce použít mimo jiné na platy dalších 243 úředníků, kteří mají změny v agendě sociální podpory po jejím dubnovém převodu z obcí na úřady práce zvládat. Vyplývá to z předkládací zprávy, která požadavky ministerstva shrnuje. Vyplácení sociální podpory řídil původně stát. S reformou veřejné správy je převedl na obce. V dubnu se mu agenda opět vrátila zpátky. Do úřadů práce tak od dubna přibylo 2852 lidí, kteří vyřizovali dávky v obecních a městských úřadech. Toto rozšíření počtu pracovníků úřadů práce znamená podle ministerstva větší nároky na správu, ekonomické práce i personální agendu, které tak musí zajišťovat dalších 243 lidí.

Na senátorské křeslo J. Zielence kandiduje 7 lidí

O senátorské křeslo po Josefu Zieleniecovi se chce v Praze 4 podle informací z místní radnice ucházet sedm lidí. Kandidáti museli odevzdat přihlášky do pondělního odpoledne. Doplňovací volby do parlamentní horní komory se v Praze 4 uskuteční kvůli Zieleniecovu zvolení do Evropského parlamentu v říjnu. Přihlášku odevzdal filozof Erazim Kohák, kterého nasadila ČSSD. Občanští demokraté vyslali do klání o senátorský mandát zastupitele Prahy 4 Františka Příhodu. Někdejší šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra bude hájit barvy KDU-ČSL, US-DEU a Evropských demokratů. KSČM vsadila na auditora na ředitelství silnic a dálnic Karla Skoupila. Bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek kandiduje jako nestraník za Liberální reformní stranu (LiRA).

O senátorské křeslo po Železném bude bojovat pět kandidátů

O senátorské křeslo po Vladimíru Železném budou na Znojemsku v říjnových doplňovacích volbách bojovat kandidáti pěti stran. Post bývalého ředitele TV Nova se uvolnil při nedávných volbách do europarlamentu, v nichž Železný uspěl za hnutí Nezávislí. Do nynějších voleb vysílají své kandidáty ČSSD, KDU-ČSL, US-DEU, ODS a KSČM. V pondělí vypršel termín, do kdy mohla politická uskupení podávat kandidátky do voleb. "Všechny prověříme a pokud budou v pořádku, tak by se první kolo voleb mělo konat osmého a devátého října," řekl v pondělí ČTK Jindřich Budín ze znojemské radnice. Železný se stal senátorem za Znojemsko ve volbách v roce 2002. Jako jediný kandidát tehdy získal tento post v prvním kole. V něm získal nadpoloviční většinu hlasů těch voličů, kteří přišli k urnám. Hlas mu dalo téměř 51 procent voličů. Železný při volební kampani objel všech 148 obcí okresu, stejnou strategii ale tentokrát žádný kandidát nechystá. Lidovci postaví do voleb náměstka ministryně zdravotnictví Milana Špačka. Ten byl již kdysi senátorem za Znojemsko. Svůj post ale ve volebním boji s Železným neobhájil. "Pro obyvatele Znojemska je náš kandidát dobře známou tváří. Doufáme, že post znojemského senátora získáme zpět," řekl ČTK šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek, který je jihomoravským hejtmanem. ODS navrhuje na post senátora politicky nezávislého podnikatele Jaroslava Paříka, který je viceprezidentem a spolumajitelem české pekárenské skupiny Delta Pekárny.

ČEZ nabízí na rok 2005 celoroční dodávku elektřiny o 16 pct dráže

Společnost ČEZ v pondělí zveřejnila nabídku velkoobchodních produktů na příští rok. Nejprodávanější celoroční dodávku elektřiny nabízí za 940 korun za MWh, což by znamenalo meziroční zvýšení ceny o 15,6 procenta. Konečnou cenu po vypořádání poptávky firma zveřejní v průběhu září, řekl v pondělí ČTK mluvčí firmy Ladislav Kříž. V minulém roce ČEZ celoroční dodávku elektřiny nabídl za 837 Kč za MWh, po vypořádání poptávky firma cenu nakonec stanovila na 813 korun. To bylo o zhruba osm procent výše než o rok dříve. ČEZ v pondělí zveřejnil i ceny ostatních dodávek. "Pokud přepočítáme celou nabídku na reálný obchodní den, pak jde o nárůst pod 14 procenty," uvedl Kříž k nabídce firmy. "Jde o menší nárůst, než je na světových trzích, kde vlivem vstupů a dalších faktorů vzrostla nabídka na příští rok o 20 procent," doplnil. O cenách elektrické energie pro domácnosti rozhoduje Energetický regulační úřad vždy na jeden rok dopředu, obvykle na konci podzimu. Důležitým faktorem, na jehož základě nové ceny určuje, jsou velkoobchodní ceny ČEZ. Loni domácnostem elektřina zdražila téměř o čtyři procenta.

Soud: Rasový motiv v případě napadení Roma se nepodařilo prokázat

Soud v Jeseníku v pondělí udělil tři podmíněné a jeden nepodmíněný trest v případě únorové potyčky tří mladíků s Romem na jesenickém autobusovém nádraží. Všechny účastníky konfliktu uznal vinnými z výtržnictví. Rasový motiv se podle soudu nepodařilo prokázat. "Nepodařilo se prokázat, že by Roma hanlivě a vulgárně uráželi. Všichni se ale dopustili hrubé výtržnosti na veřejném prostranství," řekl soudce ve zdůvodnění rozsudku. Petra Blajzeho soud odsoudil k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu. Martin Hejný dostal tříměsíční podmíněný trest a Rom Petr Gábor osmiměsíční podmíněný trest. Martina Jaše soud poslal na 16 měsíců do vězení; jde o souhrnný trest i za předchozí napadení Roma, při němž se rasový motiv prokázal. Mladíky, kteří byli již v minulosti obžalováni z rasových útoků, žalobce vinil z výtržnictví a hanobení národa, rasy a přesvědčení. Na autobusovém nádraží podle něj slovně uráželi Romy a když se jeden z nich urážkám bránil kopnutím, zbili ho a kopali do něj. Mladíci se bránili, že jako první zaútočil Gábor. Někteří dokonce tvrdili, že konflikt byl záměrně vyprovokován jako msta za předchozí potyčky. "Jenom jsme se bránili," řekl v pondělí u soudu Blajze. "Kdyby nenapadl našeho kamaráda, tak bychom se do konfliktu nedostali," dodal Jaš.

Obvinění proti jedné z Češek zadržených v Mexiku staženo

Mexický soudce rozhodl o úplném stažení obvinění proti jedné ze dvou Češek, které byly zadrženy před dvěma týdny v Mexiku v rámci operace protidrogových sil. Podle soudce je v pořádku migrační status obou Češek, ovšem v případě mladší z žen nadále pokračuje stíhání v souvislosti s obviněním z nelegálního držení střelné zbraně a střeliva. ČTK to v pondělí v telefonickém rozhovoru sdělil tajemník českého velvyslanectví v Mexiku Jiří Krátký. "Soudce osmého distriktu proto rozhodl o kompletním stažení podezření a předběžné obžaloby proti starší z českých občanek. Nyní zbývá dořešit už jen některé administrativní úkony včetně vrácení kauce v trestním řízení a několik úkonů ohledně migračního úřadu," dodal Krátký. Složitější je situace mladší z žen, proti níž bylo obvinění širší, uvedl Krátký. I v jejím případě odpadlo obvinění z porušení migračního zákona a zůstalo aktuální podezření z nelegálního držení nepovolené zbraně a střeliva. "V tomto rozsahu trestní stíhání této druhé občanky pokračuje," řekl Krátký.

Dvanáctiletý chlapec zavraždil jedenaosmdesátiletou ženu

Dvanáctiletý chlapec je podezřelý z vraždy jedenaosmdesátileté ženy z Olešnice u Čestic na Rychnovsku. Vražda se stala 12. srpna. Uprchlý chovanec výchovného ústavu v Kostelci nad Orlicí ženu ubodal nůžkami ze vzteku údajně proto, že jej důchodkyně nechtěla nechat přespat ve svém domě. ČTK to řekl zástupce ředitele rychnovské policie Zdeněk Hlaváček. Zraněnou důchodkyni, která žila sama, nalezl v jejím domku dvaatřicetiletý synovec. Záchranáři těžce zraněnou ženu ihned převezli do nemocnice, kde po pěti dnech zraněním podlehla. Žena měla bodné rány v oblasti hrudníku, na krku a na hlavě. Dítě, které policie zadržela v polovině minulého týdne, je nyní na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Chovanec ústavu, který je z Brna a dříve jej vychovávala teta, není jako nezletilý za svůj čin trestně odpovědný. Zákon jako nejpřísnější trest zná nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti, uvedl pro ČTK mluvčí hradeckého krajského soudu Pavel Staněk. Podle Hlaváčka však nebude pro chlapce problém z výchovného zařízení opět utéci. "Svému okolí pak bude opět nebezpečný. Nejsme připraveni na to, řešit dvanáctileté vrahy," míní Hlaváček. Podle pracovníků kosteleckého ústavu byla největším chlapcovým problémem neochota podřídit se ústavnímu režimu. "Pokud se dítě takového činu dopustí, jde o jedince s vážně poškozeným citovým a sociálním vývojem," řekl ČTK hradecký psycholog Jan Lašek.

Svědci zmizelou aktivistku naposledy viděli u Českého Krumlova

Svědci naposledy viděli zmizelou ekologickou aktivistku Ivonu Matějkovou z Klatovska kolem 15. srpna v penzionu u Českého Krumlova. ČTK to v pondělí řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Policisté po ženě, již rodiče pohřešují od konce července, stále pátrají. "Podle svědků žena říkala, že má namířeno na Lipno. Dosud se neozvala rodičům, ani se sama nepřihlásila na policii. Požádali jsme tedy o spolupráci kolegy z jižních Čech a pátrání pokračuje," uvedla mluvčí. Devětadvacetiletá Matějková z Plánice na Klatovsku bojovala proti kácení stromů napadených kůrovcem a nelegální těžbě dřeva v šumavském národním parku. Nyní se údajně vypravila monitorovat oblast takzvaného suchého lesa, který zabírá přes 1300 hektarů. Rodiče ji viděli naposledy 23. července. Od té doby má vypnutý telefon a nikomu se neozvala.

Rolníci sklidili téměř tři čtvrtiny obilí a většinu řepky

Rolníci zatím sklidili téměř tři čtvrtiny ze zhruba 1,5 milionu hektarů obilí. Výnos 5,5 tuny z hektaru je o 42 procent vyšší než loni. Pod střechou je zatím šest milionů tun obilí, tedy více než za celou loňskou sklizeň, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba koncem minulého týdne uvedl, že teplé počasí posledních týdnů je pro sklizeň ideální a umožňuje zkrátit zpoždění, které žně nabraly kvůli chladnému počátku léta. Tempo, které žně nabraly, už ale podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského nebude pokračovat. Ráno je déle rosa a večer budou muset zemědělci dříve končit. Zdržení mohou přinést také přeháňky. Sklizeň tak skončí se zhruba stejným zpožděním jako začala, soudí Jirovský. Rolníci vjeli s kombajny do polí s dvou- až třítýdenním zpožděním kvůli chladnému začátku léta.

Sklizen je už téměř veškerý ječmen ozimý a čtyři pětiny ječmene jarního. Pod střechou je také úroda z více než 70 procent ploch pšenice ozimé a ze zhruba poloviny výměry pšenice jarní. Za polovinou jsou i žně žita a tritikale. Výnosy jsou u jednotlivých plodin o 32 až 68 procent vyšší než loni. U řepky je sklizeno 93 procent ze 259.000 hektarů. Výnos 3,6 tuny z hektaru je více než dvojnásobný proti loňsku a sklizeno je 872.000 tun.

Projednání sporu o katedrálu svatého Víta se opět oddálilo

Na verdikt soudu, komu patří katedrála svatého Víta a přilehlé nemovitosti, si bude muset veřejnost opět počkat. Justice se totiž musí znovu zabývat otázkou, kdo má na straně žalobce zastupovat církev. "Žalovaný a vedlejší účastník si podali odvolání, případ proto předám Městskému soudu v Praze," řekla v pondělí ČTK soudkyně Libuše Fritzová. Odvolatelům, státu a Správě Pražského hradu, se nelíbí červencové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který určil dva žalobce - Metropolitní kapitulu u sv. Víta a Kolegiátní kapitulu Všech svatých na Hradě Pražském. Spor provázejí nejasnosti kolem právní subjektivity některých žalobců od počátku. Jediným subjektem, o jehož právní subjektivitě není sporu, je Metropolitní kapitula u sv. Víta, která se soudí přímo o svatovítskou katedrálu s pozemkem a o věž u chrámu sv. Víta s pozemkem.

Semafor zahájí sezonu u Nosticů, dejvické sídlo je v nedohlednu

Komplikace s výběrovým řízením na dodavatele rekonstrukce nové divadelní scény v Dejvické ulici v Praze způsobily, že Divadlo Semafor v ní 45. výročí svého založení v říjnu neoslaví. Než se dočká nového sídla, bude hrát s přídomkem "prozatímní" v Nosticově paláci na Maltézském náměstí, kde mu prostory v bývalé konírně propůjčilo ministerstvo kultury. "Podle původního harmonogramu už měly v Dejvicích práce finišovat. Zatím se tam ale ani nekoplo - stále čekáme, jak dopadne odvolání neúspěšného účastníka této obchodní veřejné soutěže," řekl v pondělí ČTK radní Prahy 6 Jan Holický. Už třetí odvolání leží u předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Principál Semaforu Jiří Suchý však hlavu neklopí. Předloňské záplavy sice zničily vybavení scény včetně sálu v podzemí karlínského divadla, ale chuť do práce prý ne. "Svou 46. sezonu zahájíme 22. září u Nosticů premiérou hry Patero důvodů pro voo doo," řekl ČTK. Obsazení hudební komedie, pojednávající o tom, jak lze aplikovat známou metodu haitských domorodců v českých poměrech, bude obvyklé - vedle něj a Jitky Molavcové se představí Václav Kopta, Jiří Štědroň, Olina Patková a Jolana Smyčková. Režisérem bude Jiří Datel Novotný. Do repertoáru se vrátí i starší tituly, především ty, které bude možno inscenovat na miniaturním jevišti.

České střelkyně patří k nejmladším olympijským medailistům

Stříbro a bronz jako v Sydney - to je bilance českých střelců na olympijských hrách v Aténách. Zatímco před čtyřmi lety získali cenné kovy zkušení harcovníci Martin Tenk v libovolné pistoli a Petr Málek ve skeetu, tentokrát se radovaly zástupkyně nejmladší generace - dvacetiletá Kateřina Kůrková za vzduchovou pušku a ještě o rok mladší Lenka Hyková ve střelbě ze sportovní pistole. Protože střelci stárnou pomaleji než vyznavači jiných sportů a mezi olympijskými vítězi jsou dokonce čtyři čtyřicátníci, mohly by obě medailistky vozit cenné kovy ještě dlouho. Jestli ale u střelby vydrží, protože jedna se chce věnovat studiu fyzioterapie a druhá zase sní o vlastní kyrgyzské restauraci.

Hokejisté remizovali v přípravě na Světový pohár s Finy

Smírným výsledkem 1:1 s Finskem skončil v pražské Sazka Areně úvodní přípravný zápas české hokejové reprezentace na nadcházející Světový pohár. Domácí hráči si vypracovali více gólových šancí, ale jednobrankový náskok soupeře vyrovnal až pět minut před koncem zápasu obránce Marek Židlický. Oba celky se za týden utkají v Helsinkách už v zápasu započítávaném do základní skupiny pohárové soutěže. Na začátku utkání uctili hráči i fanoušci památku tragicky zesnulého trenéra Ivana Hlinky.

Pražskou odvetu chtěly vidět čtyři tisíce fanoušků Ferencvárose

Na čtyři tisíce fanoušků Ferencvárose Budapešť chtělo vidět pražskou odvetu třetího předkola Ligy mistrů s fotbalisty Sparty. Český klub však mohl do sektoru pro hosty vyčlenit pouze 2500 vstupenek, a tak si řada fanoušků 'Fradi' bude muset ve středu vystačit s televizním přenosem. Stoupá také zájem příznivců domácího týmu, kteří skoupili v předprodeji už sedm tisíc vstupenek. Dvacetitisícová Toyota arena bude ve středu večer asi pořádně vřít, protože do ní podle odhadů dorazí více než patnáct tisíc lidí. V převaze budou sice sparťané, ale hosté mají také o odvetu obrovský zájem. Láká je možnost, že v Praze oslaví po devíti letech druhou účast v základní skupině prestižní soutěže.

Nucený správce podal návrh na konkurz Union pojišťovny

Nucený správce Union pojišťovny Zdeněk Petříček podal k soudu návrh na konkurz společnosti. Důvodem bylo zjištění, že pohledávky pojišťovny nepokryjí její závazky, řekl Petříček ČTK. Nevyplacení klienti nyní musejí počkat na vyhlášení konkurzu, a až poté budou moci začít uplatňovat své nároky, dodal. Pojišťovna Union je v nucené správě od loňského léta. Do letošního jara uzavřela své kanceláře a pobočky v pronajatých prostorách. Na přelomu roku převedla zhruba 20.000 pojistných smluv životního pojištění a povinného ručení na Kooperativu. Zbylých zhruba 60.000 smluv pojišťovna ukončovala, ale stále ještě podle Petříčka zbylo asi 13.000 aktivních smluv. Nyní nucený správce zastavil vyplácení klientů, aby před konkurzem nedával přednost některým věřitelům. Nové smlouvy Union pojišťovna přestala uzavírat již loni.

Na úspěšné střelkyně čekali v Plzni dort, sekt i přátelé

Spoustu šampaňského, transparenty, dorty i malý ohňostroj přichystali v pondělí v Plzni kolegové a přátelé prvních českých medailistek z aténské olympiády. Stříbrnou střelkyni Lenku Hykovou a bronzovou Kateřinu Kůrkovou čekaly v pondělí po jejich návratu z Řecka na plzeňské střelnici desítky lidí. Na příjezd a oslavy se chystali jak kolegové Kůrkové z jejího domovského klubu SKP Rapid Plzeň, tak i přátelé Hykové z plzeňské Dukly. Mladé střelkyně vítaly v areálu střelnice v Lobzích transparenty s nápisy "Dukla vítá stříbrnou Lenku" a "OH 2004 Atény - vítáme střelce - medailisty" s velkým portrétem Kůrkové. Ve střelnici vlála česká a řecká vlajka, nechyběl ani malý ohňostroj. Kvůli proudům sektu, který stříkal vzduchem, se dokonce Kůrková i její otec Petr museli osprchovat a převléknout do čistých šatů. I přes viditelnou únavu po nočním vstávání a letu obě finalistky zářily štěstím, rozdávaly úsměvy a nestačily si potřásat rukama a přijímat blahopřání. Každý z gratulantů si také přicházel prohlédnout a potěžkat cenné olympijské kovy.

Litvínov očekává nápor smutečních hostů na Hlinkově pohřbu

Nápor lidí, kteří se budou chtít zúčastnit pohřbu trenéra hokejové reprezentace Ivana Hlinky, očekávají ve středu v Litvínově. Mezi smutečními hosty se objeví předseda vlády Stanislav Gross, potvrdit účast by měl i lídr skupiny Olympic Petr Janda, řekl v pondělí ČTK Martin Láter z litvínovského občanského sdružení Loučky. Poslední rozloučení s Ivanem Hlinkou, jenž podlehl 16. srpna u Karlových Varů vážným zraněním po autonehodě, zahájí v poledne v kapli litvínovského hřbitova herec Josef Vinklář. Kaple bude ozvučena a reproduktory rozmístěny v areálu hřbitova. Hercova slova tak uslyší všichni shromáždění. Pro uspořádání veřejného pohřbu se organizátoři rozhodli po dohodě s Hlinkovou rodinou. Lidé tak dostanou šanci poklonit se oblíbenému kouči přímo u jeho rakve.

Příbramský fotbalový obránce Rychlík jde na hostování do Slavie

Fotbalovou Slavii Praha posílí příbramský zadák Jiří Rychlík. Šestadvacetiletý obránce využitelný i na postu záložníka jde do pražského klubu na roční hostování s následnou opcí na přestup. Formality transferu budou dotaženy v pátek po návratu Slavie z pohárového zápasu Tbilisi. Trenér Pražanů Josef Csaplár novou tvář ve svém kádru uvítal. "Jsem rád, že Jirka přichází. Je to zkušený fotbalista, kterého jsme potřebovali. Hodí se do mužstva mentalitou i vlastnostmi. Věřím, že to dokáže na trávníku a stane se platným členem týmu," řekl trenér. "Je to jeden z hráčů, o které jsem stál, a myslím, že Slavia udělala krok dobrým směrem," dodal Csaplár.

Ostravský fotbalista Heinz odchází do německého Mönchengladbachu

Přestup reprezentačního fotbalového útočníka Marka Heinze z Baníku Ostrava do Borussie Mönchengladbach je skutečností. Sedmadvacetiletý kanonýr podepsal v německém klubu čtyřletou smlouvu a v novém působišti může stihnout už sobotní ligový zápas proti Freiburgu. ČTK to potvrdil předseda představenstva Baníku Jakub Kahoun.

Počasí

V noci na úterý polojasno, na západě postupně oblačno a k ránu ojediněle přeháňky. Teploty 14 až 10 stupňů. V úterý přes den bude skoro jasno, na západě opět skoro zataženo a místy přeháňky. Oblačnosti bude během dne přibývat a přidají se přeháňky a bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů, na západě a na horách 22.

23-08-2004