Denní souhrn zpráv Zprávy

11-01-2009

Dohoda o monitorování plynu je podle Medveděva neplatná

Dohoda o monitorovacím mechanismu tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území je kvůli ukrajinským změnám neplatná. Uvedl to ruský prezident Dmitrij Medveděv. Rusko i Ukrajina podle českého předsednictví Evropské unie obdržely podepsaný protokol o monitorovacím mechanismu, jehož převzetím Rusko podmiňovalo obnovení dodávek plynu do Evropy. "Jsme nuceni považovat podepsaný dokument za neplatný," řekl podle agentury Reuters Medveděv. "(Smlouva) nebude realizována, dokud tyto klauzule nebudou ukrajinskou stranu odstraněny či jiným způsobem odvolány," dodal. Podle předsednictví EU po jednom exempláři originálního dokumentu podepsaného všemi stranami v neděli převzali zástupci Ruska a Ukrajiny v Bruselu. Vyhotovení originálu bylo předáno také evropskému komisaři pro energetiku Andrisi Piebalgsovi. Druhou podmínkou Moskvy pro obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU bylo, aby pozorovatelé unie dorazili k ruskému exportnímu plynovodu, což se rovněž v neděli stalo. Podle dohody zprostředkované EU za českého předsednictví se Moskva a Kyjev zavázaly, že obnoví tok plynu, jakmile budou pozorovatelé na místě a obdrží podepsanou smlouvu. Evropská unie naléhá na Rusko i Ukrajinu, aby dodávky plynu do Evropy okamžitě obnovily. Evropská komise uvedla, že není důvod obnovení dodávek odkládat, protože pozorovatelé EU jsou na místě, aby zajistili, že nebude žádný plyn odčerpáván. Moskva přerušila dodávky plynu poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který pro ně není určen. Na znění dohody o vytvoření týmu pozorovatelů se v sobotu a v noci na neděli shodli český premiér a předseda evropské rady Mirek Topolánek, ruský premiér Vladimir Putin a ukrajinská předsedkyně vlády Julie Tymošenková.

EU na mimořádném jednání svolaném Čechy probere plynovou krizi

V Bruselu se v pondělí uskuteční první akce na vysoké úrovni za českého předsednictví. O krizi kolem přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy zde budou jednat ministři energetiky členských zemí EU, které do belgické metropole na mimořádné zasedání svolalo české předsednictví. Ministři budou pod předsednickou taktovkou šéfa českého resortu průmyslu a obchodu Martina Římana jednat o tom, nakolik jsou jednotlivé země přerušením dodávek zasaženy, jak dlouho jsou ty nejpostiženější schopné vydržet a jak by jim mohly ostatní země případně pomoci. Zástupci českého předsednictví budou ostatní země rovněž informovat o výsledcích posledních jednání s Kyjevě a Moskvě.

Šéf ČSSD: Problémy s plynem bylo možné diplomaticky vyřešit dříve

Šéf ČSSD Jiří Paroubek vítá dohodu o monitorovací misi a oceňuje i závěrečnou snahu premiéra Mirka Topolánka (ODS) jako předsedy Rady ministrů EU při jednáních o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Podle Paroubka ale české předsednictví krizovou situaci podcenilo a mohlo ji na diplomatické úrovni řešit dříve. Vyplývá to z prohlášení, které ČSSD zaslala ČTK. Podle Topolánka ale české předsednictví o situaci jednalo už před zastavením dodávek, a Paroubek tak zřejmě nemá dostatek informací. Přístup Topolánka přitom kladně ohodnotili jak šéf Evropské komise José Barroso, tak ruský premiér Vladimír Putin.

AFP: Začátek předsednictví ČR vzhledem ke krizím zasluhuje uznání

Velké úsilí vynaložené českou vládou v krizi kolem ruského plynu, která spěje k vyřešení, umožňuje Česku po obtížném začátku vyjít se ctí a uznáním z prvních mimořádně rušných deseti dní v čele Evropské unie. S odvoláním na analytiky a diplomaty to napsala francouzská tisková agentura AFP.

Změny ve vládě nemusí být velké, naznačil premiér

Změny v koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka budou možná menší, než se čekalo před několika měsíci poté, co vládní strany drtivě prohrály podzimní krajské a senátní volby. Topolánek, který jako nynější šéf Rady Evropské unie řeší především zahraničněpolitické a ekonomické otázky, se v neděli sešel se zástupci KDU-ČSL a v televizi pak prohlásil, že změny už nejsou důležité. Objevilo se ale také nové jméno - končící ministryni Džamilu Stehlíkovou by podle představ její Strany zelených měl nahradit hudebník Michael Kocáb. Lidovecký předseda Jiří Čunek, který po sporech uvnitř strany nakonec prosazuje zachování všech čtyř lidoveckých ministrů bez změny, s předsedou vlády souhlasí. Několik měsíců protahovaný problém je podle něj "přežitý". Poznamenal také, že případné změny ve vládě by nyní nebyly šťastné i vzhledem k českému předsednictví EU. "Také je nutno přiznat, že z Bruselu přicházejí ne příliš pozitivní zprávy na to, že teď máme dělat nějaké změny," řekl Čunek před jednáním předsednictva KDU-ČSL. V Lipnici nad Sázavou v neděli a v pondělí jedná lidovecké vedení, které se má seznámit s variantami, o nichž se hovořilo na schůzce představitelů ODS a KDU-ČSL. Roztrpčena je nejmenší vládní Strana zelených, jejichž ministryně Stehlíková už s odchodem v podstatě počítá.

Vládní změny, které premiér avizoval po podzimním volebním fiasku a opět krátce po Novém roce, měly zřejmě původně zahrnovat i odchod jednoho či dvou ministrů hlavní vládní strany, tedy ODS. Nejčastěji v této souvislosti padala jména ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a dopravy Aleše Řebíčka. O změnách v kabinetu však Topolánek s lídry obou vládních partnerů jednal poprvé přesně před týdnem a neobešlo se to bez konfliktů. Lidovci si vzali týden na jednání stranických orgánů a rychle vyšlo najevo, že premiér žádal odchod z kabinetu samotného předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Za něj se však postavilo předsednictvo strany a podpořilo jeho požadavek, aby křeslo opustil Topolánkem velmi chválený ministr financí Miroslav Kalousek. Vnitrostranické spory lidovci "žehlili" ještě v pátek, kdy požadavek na Kalouskův odchod stáhli. V neděli premiér v pořadu Otázky Václava Moravce poznamenal, že změny nebude dělat jen proto, aby jako "Mirek Dušín" dostál slovu danému "někdy v říjnu". Topolánek dodal, že oddalování rekonstrukce vlády bylo možná chybou. "Mně půjde o to, aby vláda měla stabilitu, byla akceschopná. V tomto smyslu ode mne nečekejte nějaké zásadní rozhodnutí. Není to rezignace na změny, je to spíše zhodnocení situace. Já se v nejbližších hodinách rozhodnu, zda změny proběhnou či ne," dodal.

Zelení trvají na obměně vlády, za Stehlíkovou navrhují Kocába

Strana zelených trvá na rekonstrukci vlády a na tom, aby se obměna ministrů dotkla všech koaličních stran. Místo své ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové zelení do vlády navrhují hudebníka Michaela Kocába. Předseda zelených Martin Bursík to řekl po zasedání republikové rady strany. Bursík označil postoj premiéra Mirka Topolánka (ODS), který prohlásil, že rekonstrukce jeho koaliční vlády ztratila "jakýkoliv imperativ a důležitost", za nesolidní a velmi nešťastný. Předseda zelených zároveň vyzval nejsilnější vládní stranu ODS, aby předložila konkrétní návrh na výměnu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a ministra dopravy Aleše Řebíčka. Dodal, že SZ odmítá Topolánkův návrh, aby přepustila resort lidských práv lidovcům. "Ochrana lidských práv a menšin je jednou z hlavních priorit zelených," řekl. Kocáb byl podle Bursíka jediným kandidátem, o kterém republiková rada hlasovala. Na jeho jméně se předtím shodlo předsednictvo strany.

Jméno nové strany bude Strana svobodných občanů, píšou servery

Nová euroskeptická strana, na jejímž vzniku se podílí spolupracovník prezidenta Václava Klause a ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach, se podle serverů Lidovky.cz a iDnes.cz bude jmenovat Strana svobodných občanů (SSO). iDnes.cz navíc píše, že do loga si vznikající strana vybrala vzpouzejícího se berana na zeleném poli. Složení přípravného výboru SSO a její programové teze by měl Mach oznámit na pondělní tiskové konferenci v Praze. Jen hodinu před Machem se v pondělí na jiném místě Prahy představí další nová politická strana nazvaná Liberálové.cz, která zveřejní priority svého programu pro letošní volby do Evropského parlamentu. Na svém webu www.liberalove.cz uvádí, že Libertas chápe jako vážnou konkurenci. Její vznik prý ale vítá a "je s ní připravena vést polemiky o budoucí nejvhodnější podobě Evropské unie".

Vláda má v pondělí opět projednat letošní mise české armády

Koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka bude v pondělí opět projednávat plán zahraničních misí české armády pro letošní rok. Ministerstvo obrany materiál po jeho prosincovém zamítnutí ve sněmovně přepracovalo a počty vojáků snížilo tak, aby to odpovídalo požadavkům opoziční ČSSD, která měla výhrady především proti zvyšování počtu vojáků v Afghánistánu. Vláda materiál minulé pondělí odložila, aby o něm mohl Topolánek jednat s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, tato schůzka se ale nakonec neuskutečnila. Kabinet v prosinci po krachu hlasování ve sněmovně exekutivně rozhodl o prodloužení misí do počátku března. Pokud vláda v pondělí nový návrh podle očekávání schválí, měla by o něm na počátku února jednat sněmovna. ČSSD ale stále svůj souhlas s misemi podmiňuje zrušením zdravotnických poplatků. Paroubek pro ČTK označil za chybu, že ODS "zjevně není ochotna splnit požadavek na společném jednání o misích a poplatcích ve zdravotnictví". Podle něj se vláda, pokud mise skutečně chce prosadit, bude muset rozhodnout, zda bude jednat s ČSSD či se pokusí změnit názor těch poslanců vlastní koalice, kteří v prosinci hlasovali proti plánu na mise.

Do Afghánistánu odletěli čeští vojáci, možná jen na měsíc

Do Afghánistánu odletěla v noci na neděli první část posledního kontingentu českých vojáků, kteří budou chránit nizozemskou základnu Camp Hadrian v provincii Uruzgán. Na základně mají působit do konce března, kdy je podle plánu vystřídají slovenští kolegové. Pokud se ale vláda nedohodne s opozicí na podobě zahraničních armádních misí pro letošní rok, může jejich pobyt trvat pouhý měsíc. Velitel kontingentu Jiří Líbal si je toho vědom. "My musíme počítat se vším. Co přijde, to přijde," řekl ČTK před odletem z pražského letiště ve Kbelech. Do Afghánistánu zamířilo prvních 31 mužů, zbytek 63členného kontingentu, tvořeného příslušníky 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 42. z Tábora, odletí 16. ledna. Čeští vojáci pomáhají střežit nizozemskou základnu v Uruzgánu od loňského léta. Česko má v této násilím zmítané zemi ještě provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar a v na jihu operují speciální síly vojenské policie. Celkem v Afghánistánu v misi ISAF působí přes 400 českých vojáků a další stovka osob v bojové operaci Trvalá svoboda.

Agrární komora chystá protest zemědělců na konec ledna

Agrární komora (AK) chystá kvůli situaci na trhu s mlékem demonstraci na konec ledna. ČTK to sdělila mluvčí Agrární komory Eugenie Línková. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka hrozí podle zemědělců likvidace chovů skotu a propouštění lidí v oboru, vláda a zákonodárci podle komory problémy dostatečně neřeší. AK předkládá devět požadavků, například prosadit na radě ministrů EU zavedení exportních dotací na vývoz sušeného mléka a másla do třetích zemí z EU, a tím vyřešit aktuální nadvýrobu této komodity. "(Chceme protestovat) proti pasivní zemědělské politice vlády České republiky, proti nepřijatelnému chování obchodních řetězců a proti nerovným podmínkám společné zemědělské politiky Evropské unie," uvedl viceprezident AK Bohumil Belada. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) již dříve záměr Agrární komory demonstrovat odmítl a podle svých slov motivaci tohoto pro něj překvapivého kroku nechápe. A to i proto, že sám považuje situaci za vážnou a snaží se ji od poloviny prosince řešit.

Demonstraci na podporu Izraele v Gaze narušili neznámí radikálové

Demonstraci na podporu Izraele v boji proti palestinskému hnutí Hamas v Praze narušilo asi 30 neznámých radikálů. Černě odění mladíci se zakrytými obličeji a s několika palestinskými vlajkami se snažili proniknout na náměstí Franze Kafky, kde poslouchalo projevy přes 200 demonstrantů s množstvím modrobílých izraelských vlajek a transparenty. Policejní těžkooděnci vytvořili kordon, který zamezil přímému střetnutí obou skupin. Shromáždění na podporu Izraele v boji proti palestinskému hnutí Hamas skončilo zhruba v 15:00. Účastníci veřejného shromáždění pořádaného Židovskou liberální unií v ČR upozorňovali na teroristický charakter organizace Hamas. Mnozí měli na oděvech nálepku s anglickým nápisem "Izraeli, nejsi sám." Na jednom z transparentů byl nápis "Stop používání dětí a žen jako štítu Hamasu."

Většina měst se nadále potýká s problémem černých pasažérů

Velká města se stále potýkají s problémem černých pasažérů v městské hromadné dopravě (MHD). V Brně a v Českých Budějovicích v ní loni přistihli rekordní počty těchto lidí. Pražský dopravní podnik zase vybral loni na pokutách od černých pasažérů 109 milionů korun, což je nejvíce v posledních letech. Přepravci v některých městech se navíc setkávají s rostoucí agresivitou nepoctivých cestujících včetně fyzických útoků na revizory, kteří pak musejí vyhledat lékařské ošetření. Městští přepravci odhadují, že černých pasažérů může být tři až sedm procent a svým počínáním způsobují škody v řádu desítek milionů korun. Často jsou mezi nimi lidé do 25 let věku, kteří jízdu bez lístku považují za adrenalinový sport, nebo se tak snaží ušetřit. Provozovatelé MHD přesto stále hledají nejrůznější způsoby jak černým jízdám čelit - zvyšují počty revizorů a kontrol, jichž se navíc účastní i městští strážníci. Města též zavádějí čipové karty a možnost koupit si jízdenku pomocí SMS.

S automobilkou Hyundai krátí výrobu i dodavatelé autodílů

Na omezování výroby automobilů, které ve středu kvůli propadu objednávek oficiálně potvrdila nošovická továrna Hyundai, museli zareagovat dodavatelé automobilky. Od tohoto pátku tak omezily výrobu na čtyři dny v týdnu rovněž společnosti Hysco, Mobis a Plakor i Dymos. Další výrobci automobilových součástek, které ČTK oslovila, zatím omezení ani propouštění zaměstnanců neplánují a vyčkávají, zda jim zákazníci potvrdí sjednané zakázky

Nová plnoformátová TV Barrandov spustila své vysílání

Nová komerční stanice TV Barrandov v neděli po 11:00 spustila svůj program. TV Barrandov se tak stala po 15 letech další tuzemskou komerční plnoformátovou televizí po Primě a Nově, kterou je možné zdarma naladit přes zemské TV vysílání, a to přes jeho modernější digitální podobu (označovanou jako DVB-T). Na první den vysílání mimo jiné připravila pořad Rozsvítí se vám, v němž se divákům představí, a na večer velkou zábavnou show s řadou tuzemských celebrit s názvem Karneval na Barrandově.

Obce v Podkrkonoší chystají projekt na podporu turistiky

Společenství obcí Podkrkonoší připravuje na letošní rok projekt nazvaný Podkrkonoším společně s mapou v ruce. Projekt má zvýšit povědomost turistů i místních lidí o nabídce služeb, památek a sportovišť v této oblasti. ČTK to řekl koordinátor projektu Jan Balcar. "Součástí projektu je například vybudování dvanácti odpočívadel na atraktivních místech, která zviditelní historické, kulturní a přírodní zajímavosti jednotlivých obcí mikroregionu," uvedl Balcar. Na každém z odpočívadel bude umístěný informační panel, připravuje se také vydání mapy Společenství obcí Podkrkonoší s vyznačením cyklotras, informačních letáků nebo vytvoření databáze poskytovaných služeb. Podklady budou zpracovány ve čtyřech jazykových mutacích. Náklady na realizaci projektu dosáhnout přibližně milionu korun, které chce společenství získat z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje. "S přípravou databáze začneme již v únoru, o získání peněz by mělo být rozhodnuto do poloviny roku," řekl Balcar. Společenství obcí Podkrkonoší tvoří 12 obcí mezi městy Hostinné, Trutnov, Úpice a Dvůr Králové nad Labem, na území svazku žije necelých 8000 obyvatel. Společenství, které funguje již několik let, koordinuje regionální projekty či podporuje rozvoj cestovního ruchu.

V Úpici chtějí shromáždit na jedno místo rekordní počet sněhuláků

Největší počet sněhuláků vyrobených z nejrůznějších materiálů chtějí shromáždit na jednom místě nadšenci ze Základní školy Úpice - Lány na Trutnovsku. Škola již na plakátech vyzvala žáky i rodinné příslušníky, aby se zapojili do úsilí o vytvoření nového tuzemského rekordu, který má padnout na konci ledna. Lidé, kteří se chtějí zapojit, by měli sněhuláky přinést nejpozději do čtvrtka 29. ledna do vestibulu školy. Vlastní pokus o rekord je naplánován na 30. ledna dopoledne, kdy se mají všichni sněhuláci objevit na školním hřišti. "Vzhledem k tomu, že sněhu může být málo, použijeme jakýkoliv materiál," vyzývá na plakátu k akci koordinátorka projektu Iveta Jiříčková. Úpická škola není v překonávání rekordů žádným nováčkem, například v říjnu 2006 ve škole postavili pyramidu z víček od umělohmotných lahví. Na přibližně 180 centimetrů vysokou stavbu spotřebovali 568.820 víček.

Studentské divadlo SUD v Č. Budějovicích chystá Literární šleh

Studentské divadlo SUD v Českých Budějovicích chystá nový pořad nazvaný Literární šleh. Bude to cyklus večerů koncipovaných jako společné autorské čtení s diskusí o textech a s doprovodnými scénami. Je otevřený všem zájemcům o literaturu, takže se na pódiu i v hledišti potkají uznávaní autoři s těmi, kteří s psaním teprve začínají. Takový pořad, který je hlouběji zaměřený na literaturu a debatu o ní, dosud ve městě chyběl, řekla ČTK Tereza Charvátová z divadla SUD. Každý večer vystoupí jako host někdo z uznávaných tuzemských autorů. Vždy ale bude snahou seznámit diváky s co nejširším spektrem autorů, tedy od nováčků až po hvězdy českého literárního nebe. Garantem projektu je českobudějovický spisovatel David Jan Žák, který se všech Literárních šlehů zúčastní a bude v nich figurovat i jako kritik.

V napajedelském hřebčíně se narodila první letošní hříbata

V napajedelském hřebčíně, který se pyšní nejstarším chovem anglických plnokrevníků v České republice, přišla v těchto dnech na svět první tři letošní hříbata. Otcem všech je hnědák Magnus, osvědčený plemeník úspěšných rovinových i překážkových koní, který má již asi 60 potomků. ČTK to řekla ředitelka hřebčína Margit Balaštíková. Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886, dlouhá léta je nejúspěšnějším chovatelem anglického plnokrevníka v zemi. Koně z napajedelského chovu vyhrávají dostihy nejen v České republice či na Slovensku, ale připisují si vítězství i v Anglii, Francii, Švýcarsku, Německu nebo v Rakousku.

Lyžařský areál Pustevny zdobí obří sochy ze sněhu a ledu

Jeden z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě beskydské Pustevny zdobí sněhové a ledové sochy. Právě v neděli tam totiž skončil již jedenáctý ročník sympozia Sněhové království, při kterém deset týmů výtvarníků vytvářelo z připravených sněhových válců a ledových bloků svá díla. Jde o jedinou akci tohoto druhu v České republice, řekl ČTK pořadatel netradičního sympozia Miroslav Hrabal. Na Pustevny přijeli sochaři z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska. Většina z nich tam přitom nebyla poprvé, z deseti týmů byly pouze tři nové. Novinkou byla také tvorba soch z ledu. "Měla velký ohlas, lidé utvořili u monumentů až 100 metrů dlouhou frontu. Také někteří sochaři, kteří tvořili letos ze sněhu, říkali, že příští rok by rádi zkusili pracovat s ledem," uvedl Hrabal. Vytvořená díla již tradičně hodnotí několik porot. U odborné poroty letos nejvíce uspělo dílo Jaroslava Holce ze Slatinic nazvané Ledová královna, které ocenili i samotní tvůrci. V jejich anketě však zabodovala i socha Absolutní tanečnice, vytvořená Slovákem Milanem Kuzicou a Bulharem Borisem Dimitrovem. Diváky letos nejvíce zaujalo dílo LKT forever od kolektivu slovenských autorů pod vedením Juraje Muchy.

Sportovcem roku 2008 je oštěpařka Špotáková

Atletka Barbora Špotáková vyhrála jubilejní 50. ročník ankety Klubu sportovních novinářů a stala se Sportovcem roku 2008 v České republice. Olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem dostala v hlasování 1778 bodů a o 278 porazila sportovní střelkyni Kateřinu Emmons, dvojnásobnou medailistku z Pekingu. Třetí skončil běžec na lyžích Lukáš Bauer, nejlepším kolektivem jsou fotbalisté Slavie Praha. Obhájkyně prvenství rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo za olympijským vítězem ve střelbě na trap Davidem Kosteleckým. Slavnostní vyhlášení hostilo pražské Hudební divadlo Karlín. Fotbalisté Slavie vyhráli svou kategorii o jediný bod před fotbalisty České republiky do 19 let. Třetí mezi kolektivy skončili hokejisté Slavie Praha. Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu dostal trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný, nejlepším juniorem roku je judista Lukáš Krpálek. Jubilejního padesátého ročníku se zúčastnily některé legendy českého sportu, pozvaní byli předchozí vítězové ankety. Pořadem provázel Jakub Železný, o hudební produkci se postarala skupina Čechomor v doprovodu filharmonie Bohuslava Martinů. Pořadatelům se podařilo pro medailisty připravit i překvapení v podobě osoby, který jim předala cenu. Špotákovou tak zaskočil kamarád z Jablonce nad Nisou, kadeřník Ondřej "Kykyrýk" Dušek. "To jsem absolutně nečekala a byl to docela šok. Přemýšlela jsem si, co na mě vymyslí, ale tohle bylo poslední, co by mě napadlo," kroutila hlavou Špotáková ještě dlouho po skončení galavečera. Emmons přišel osobně pozdravit nejslavnější český filmový střelec Karel Fiala alias Limonádový Joe a předal jí i láhev proslulé Kolalokovy limonády.

Sport

Vítězem Jizerské padesátky se v Bedřichově stal Marco Cattaneo z Itálie, který 50 km klasickou technikou zvládl v času 2:12:37,6 hodiny a připsal si po triumfu v roce 2006 druhé vítězství v tomto závodu. Ital vyhrál po La Sgambedě také druhý díl FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování a celkově jasně vede. Druhé místo v 42. ročníku závodu obsadil v závěrečném finiši Švéd Jerry Ahrlin před českým běžcem Stanislavem Řezáčem, který na vítěze ztratil 1,9 sekundy.

Tenista Radek Štěpánek vstoupil do nové sezony třetím turnajovým titulem v kariéře. Ve finále v Brisbane porazil Španěla Fernanda Verdaska 3:6, 6:3 a 6:4. Třicetiletý český hráč dosud na okruhu ATP triumfoval v roce 2006 v Rotterdamu a předloni v Los Angeles.

Český snowboardista Lukáš Novotný obsadil druhé místo v snowboardcrossu Světového poháru v Bad Gasteinu. Ve finálové jízdě nestačil pouze na Francouze Xaviera De le Rueho a připsal si po jediném pohárovém triumfu z března roku 2006 druhý největší úspěch kariéry.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila na mistrovství Evropy ve víceboji bronzovou medaili, kterou si zajistila heroickým výkonem v závěrečném závodu na pětikilometrové trati. Titul v Heerenveenu získala šestatřicetiletá Němka Claudia Pechsteinová, druhá skončila její krajanka Daniela Anschützová-Thomsová.

Počasí v pondělí

Zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrznoucí mlhy a slabé sněžení. Teploty -7 až -3 stupně Celsia.

11-01-2009