Denní souhrn zpráv Zprávy

10-01-2009

V Moskvě byl podepsán dokument o monitorování dodávek plynu na západ

Česko jako nynější předsednická země Evropské unie a Rusko podepsaly dokument o vytvoření kontrolního mechanismu, který umožní monitorování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, a tím obnovení jeho přísunu do dalších evropských zemí. Další cesta českého premiéra Mirka Topolánka vede do Kyjeva, kde by dokument měli podepsat i ukrajinští představitelé. Ruský premiér Vladimir Putin po jednání s Topolánkem sdělil, že jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu obnoveny. "Naše pozice ohledně tranzitu (plynu přes Ukrajinu) je taková - uděláme to (obnovení dodávek) okamžitě po rozmístění mezinárodních pozorovatelů," prohlásil Putin po schůzce se svým českým protějškem. "(Páteční) jednání na Ukrajině mě vedou k optimismu, že podpis dokumentu (ukrajinskými představiteli) nebude problém," prohlásil šéf českého kabinetu. Topolánek, který s ukrajinským vedením jednal v Kyjevě již v pátek, na úvod setkání s Putinem řekl, že přináší ústní dohodu s Ukrajinci o monitorovací misi. Moskva ovšem opakovaně dávala najevo, že si přeje písemné ujednání.

Moskva tento týden přerušila dodávky plynu do Ukrajiny, a tím i tranzitní zásobování dalších evropských zemí poté, co obvinila Ukrajince, že neoprávněně odebírají plyn, který není pro ně. Vyhrotil se tak rusko-ukrajinský spor o platby za ruský plyn určený Ukrajině. Od monitorovací mise si Moskva slibuje, že zajistí, aby tranzitní dodávky Ukrajina nekrátila. Monitorovací tým Evropské komise se pro svůj úkol rozhodl rozdělit do pěti skupin. Dvě skupiny budou působit na východní hranici Ukrajiny. Třetí skupina zůstane v centru společnosti Ukrtransgaz, která obstarává přepravu plynu přes Ukrajinu. Čtvrtá a pátá skupina bude poslána na západ Ukrajiny. Celý tým na Ukrajině nyní tvoří 15 odborníků a dva vysocí představitelé komise. Topolánek na úvod schůzky s Putinem řekl, že se podařilo získat souhlas Ukrajiny s recipročním rusko-ukrajinským zastoupením v mezinárodním monitorovacím týmu. Dokument o monitorovací misi v Moskvě podepsali český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a ruský vicepremiér Igor Sečin; kromě ukrajinského zástupce má podpis ještě připojit také eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Ten již z Bruselu vzkázal, že je připraven dohodu podepsat, informoval web českého předsednictví.

"Podle odhadů, která máme, by cesta plynu po zprovoznění plynovodu trvala asi 48 hodin," řekl mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský na dotaz, jak dlouho by trvala cesta plynu do ČR. Podle Chalupského ale také záleží na technickém stavu sítě na Ukrajině poté, co plyn přestal proudit. V ČR je síť natlakována a proudí jí plyn ze zásobníků, v jakém stavu je síť na Ukrajině, to je otázka. "Pokud budou (na Ukrajině) technické problémy se sítí, může se ta doba prodloužit," podotkl Chalupský.

Premiér Topolánek kvůli blízkovýchodní krizi telefonoval s Bushem

Český premiér Mirek Topolánek v sobotu krátce přerušil moskevské jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a kvůli blízkovýchodnímu konfliktu telefonoval s americkým prezidentem Georgem Bushem. Oba představitelé se shodli, že je nutné co nejrychleji nastolit příměří, zahájit humanitární pomoc a současně zamezit pašování zbraní na území Gazy. Informovaly o tom internetové stránky českého předsednictví Evropské unie. Americký prezident při telefonátu zdůraznil, že český premiér může jako předseda Evropské rady prostřednictvím palestinské samosprávy podpořit distribuci humanitární pomoci v Gaze, kde izraelská vojska už přes dva týdny útočí na radikální palestinské hnutí Hamas. Na závěr rozhovoru Bush popřál Topolánkovi úspěch při vyjednávání o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do EU. Evropská unie v pátek vyzvala obě strany bojující v pásmu Gazy, aby respektovaly rezoluci, kterou ve čtvrtek přijala Rada bezpečnosti OSN. Předsednictví EU, které tento půlrok zajišťuje ČR, také vyjádřilo znepokojení nad pokračujícími boji. Izrael i Hamas však oznámily, že text rezoluce je pro ně nepřijatelný, takže boje pokračují.

Paroubek považuje jednání lidovců za rozklad strany a vlády

Páteční jednání vedení KDU-ČSL, jež hovořilo o personálních změnách ve vládě, považuje předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek za rozklad této strany a v podstatě rozklad vládní koalice. Kdyby byl na místě premiéra Mirka Topolánka (ODS), udělal by změny ve vládě hned po skončení říjnových voleb. Podle ODS by se ale Paroubek měl věnovat personálním otázkám své strany a vyřešit kauzu senátora Vladimíra Drymla, reagoval mluvčí strany Milan Bouška. "To, co se děje u lidovců, to je prostě rozklad této strany, v podstatě rozklad vládní koalice. Kdyby to nebylo tak smutné, tak bych to vnímal jako kabaret," řekl novinářům na jednání krajské konference ČSSD ve Větrném Jeníkově na Vysočině. Podle něj by se nemělo diskutovat o tom, kdo je větší škůdce této země, zda ministr Miroslav Kalousek, nebo Jiří Čunek, a vláda by měla vytvořit prostor pro předčasné volby. "Možná dokončit to české předsednictví EU, když to tak nadrobila," uvedl Paroubek a zopakoval kritiku českého předsednictví EU při řešení blízkovýchodní krize a problémů s dodávkami plynu z Ruska.

Širší vedení lidovců mělo v pátek původně posuzovat návrh předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Čunka na to, aby kabinet opustil ministr financí Kalousek. Za ním ovšem jasně stojí premiér, který si přeje odchod Čunka ze svého kabinetu. Předsednictvo KDU-ČSL ale před jednáním celostátního výboru a celostátní konference strany revokovalo své usnesení o Kalouskově odchodu. Konference ustavila čtyřčlenný tým, který má s premiérem vyjednat "případné" změny ve vládě. Topolánek už dříve řekl, že změny se dotknou všech tří koaličních stran.

Vláda se v pondělí vrátí k projednávání základních registrů

Vláda se na svém pondělním zasedání vrátí k návrhům zákonů o základních registrech a občanských průkazech, jejichž projednávání přerušila v prosinci. Návrhy z dílny ministerstva vnitra předpokládají, že veškeré potřebné údaje o českých občanech budou od počátku roku 2010 obsaženy ve čtyřech základních registrech, které budou přístupné orgánům veřejné správy i samotným občanům. Registr osob, registr obyvatel, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a registr práv a povinností mají nahradit dosavadní systém nejednotných a často duplicitních databází různých úřadů. Údaje uvedené v registrech budou úředníci automaticky považovat za důvěryhodné a nebudou už muset ověřovat jejich platnost a správnost jinde. Občanům by tak například při stěhování na novou adresu odpadla povinnost hlásit změnu bydliště u několik státních institucí. Nově by změnu oznámili pouze jednou a ostatní úřady by si pak tuto informaci v příslušném registru samy vyhledaly. V souvislosti s vytvořením nových registrů by se měly začít vydávat také nové občanské průkazy bez uvedení adresy, rodného čísla či trvalého pobytu. Lidé totiž v registrech nebudou evidováni podle rodného čísla, které lze zneužít, ale podle takzvaných bezvýznamových identifikátorů, které budou přiděleny každé osobě. O nové doklady si podle ministerstva budou smět zažádat i osoby mladší 15 let nebo lidé bez trvalého pobytu v Česku. Další novinkou bude to, že občané budou moci v registrech zjišťovat, kdo a kdy si o nich vyhledával informace.

Vláda projedná vyplácení náhrady za příplatky k důchodu odbojářům

Vláda na svém pondělním zasedání projedná záměr jednorázově vyplácet těm bývalým účastníkům odboje, kteří nepobírají důchod, zvláštní příspěvek nebo příplatek. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Odbojáři a dříve perzekuovaní, kteří nedostávají penzi, přicházejí o příplatky a příspěvky, které mohou spolu s důchodem pobírat jejich někdejší spolubojovníci. Jedná se zejména o lidi, kteří buď mají důchod ze zahraničí, nebo jim nárok na důchod vůbec nevznikl. Podle předkládaného návrhu by bývalí účastníci odboje, kteří splňují stanovené podmínky, dostali finanční kompenzaci jednorázově. Z předpokládané doby dožití této věkové kategorie ministerstvo práce určilo, že by dostali částku dvaasedmdesátkrát vyšší, než by činil patřičný měsíční příplatek nebo příspěvek k důchodu. "Zavádět samostatnou periodickou dávku by bylo administrativně příliš náročné," vysvětlil Sezemský. S myšlenkou na zavedení nové úpravy přišla Konfederace politických vězňů. Lidem, kteří by na vyplacení kompenzace měli nárok, by peníze vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení.

Právo: ČLK chce od placení poplatků osvobodit děti do 18 let

Česká lékařská komora (ČLK) chce od placení poplatků ve zdravotnictví zcela osvobodit děti do 18 let. Za recept by podle ČLK měli lidé platit 20 korun místo současných 30 korun za každou položku, informuje o tom Právo. Lékaři také navrhují, aby poplatek za pobyt v nemocnici, který se platí ve výši 60 korun, hradili pacienti jen po dobu 20 dnů, ale mohl by být vyšší, až 100 korun. ČLK podle Práva také navrhuje, aby se roční limit poplatků ve zdravotnictví a doplatků za léky snížil se současných 5000 korun na 3000 korun. Započítávat by se do něho nově měly i platby za hospitalizace, lékařskou službu první pomoci a doplatky za léky.

Obce z Plzeňska u plánovaného radaru dostaly první státní peníze

Do brdských obcí v oblasti plánovaného amerického protiraketového radaru začaly přitékat první peníze z vládní pomoci. Městečko Mirošov díky nim zprovoznilo most přes Příkosický potok. Akci za 2,82 milionu korun podpořil 2,1 milionu Kč evropský program ROP Jihozápad a 450.000 Kč převede v nejbližších dnech vládní komise pro rozvoj Brd. Jde o první hotovou stavbu z vládou schváleného seznamu podporovaných akcí, řekl ČTK starosta Vlastimil Sýkora (nez.). Vláda schválila loni v únoru 600 milionů Kč pro 15 "brdských" obcí v Plzeňském kraji. Slíbila, že zaplatí projekty a pomůže s jejich zpracováním a prosazením. Řada obcí v oblasti, které jsou většinou malé s nevelkým majetkem, program kritizovala s tím, že nebudou mít peníze na povinné podíly k dotacím, a proto nežádala ani o peníze na projekty.

Při protestní akci DS v Kopřivnici zadržela policie tři lidi

V Kopřivnici v sobotu odpoledne demonstrovalo zhruba 80 příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS) na ohlášené demonstraci proti nezaměstnanosti a za sociální jistoty. Na místo dorazilo také zhruba 30 až 40 antifašistů, řekla ČTK mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková. Po projevech se pravicoví extremisté vydali na zhruba půlhodinový pochod městem. Během akce policie zadržela celkem tři muže, jeden byl celostátně hledaný, dva se dopustili přestupku. Podle policejní mluvčí dohlíželo na akci zhruba 70 policistů a desítka členů policejního antikonfliktního týmu. Pravicoví radikálové protestovali kvůli propouštění v kopřivnické automobilce Tatra. Podle kopřivnického starosty Josefa Jalůvky svolala akci DS soukromá osoba a město nenašlo důvody, aby demonstraci zakázalo, protože byly splněny všechny zákonné podmínky. "Myslím, že Dělnická strana si tady řeší svoji situaci, my si svoji situaci určitě budeme řešit sami, i když to nebude jednoduché. Myslím si, že takové akce tomu nepomohou," řekl starosta. Tatra kvůli hospodářské krizi začne propouštět koncem ledna. O práci má přijít 569 zaměstnanců. Od loňského pololetí do konce letošního března tak firmu opustí 1400 zaměstnanců. Mluvčí společnosti Vladimír Bystrov ČTK už v pátek řekl, že se firma k iniciativě DS vyjadřovat nebude.

O volbu nových zastupitelů v 11 obcích měli lidé zájem

Velký zájem projevili lidé o volbu nových zastupitelstev v 11 obcích, mnohde už do odpoledne přišla volit většina voličů. Ve většině obcí vybírají z nezávislých kandidátů. Volby se v drtivé většině obcí konají proto, že tam počet zastupitelů klesl pod zákonem stanovených pět. Důvody byly různé - někteří zastupitelé zemřeli, jiní se odstěhovali, další rezignovali z jiných důvodů. Výjimkou jsou jen Želechovice nad Dřevnicí, které se osamostatnily odtržením od Zlína.

Studenti ČVUT vymysleli ovladatelný koberec

Ovladatelný koberec, který funguje jako klávesnice k hraní her nebo vylepšení programu na počítačovou animaci, vymysleli studenti Českého vysokého učení technického v Praze. Vítězné projekty ze soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci pak představili novinářům. Podle Pavla Slavíka z ČVUT slouží projekty hlavně jako prototypy, po zdokonalení by se však mohly využívat i v praxi. Studenti pátého ročníku elektrotechnické fakulty ČVUT Petr Podhorský a Jakub Zahradník pracovali od listopadu loňského roku na vývoji nášlapného koberce citlivého na tlak. Na koberci jsou vzory tlačítek, jejichž sešlapáváním může uživatel ovládat počítač před sebou. Koberec je určen například do čekáren nebo nákupních center, kde by si díky němu mohli lidé krátit čas hraním počítačových her. V současnosti už využívají koberec zaměstnanci počítačové firmy, která vědeckou soutěž pro studenty ČVUT podpořila. Vynálezci koberce přitom již loni vyhráli tu samou soutěž, když navrhli způsob použití navigace do mobilních telefonů. Ta chodci při pohybu po Praze radí, kde je nejbližší zastávka nebo kdy a odkud mu jede další autobus. Mezi dalšími oceněnými byl například projekt na modelování detailů obličeje a pohybu u virtuálních postav. To se může podle Slavíka dále využívat třeba při animaci postav, které budou sloužit jako polidštěné návody na ovládání počítačů nebo DVD přehrávače. Figurka, která k uživateli promlouvá z obrazovky a radí mu, se prý bude v budoucnu používat hlavně pro starší lidi, kteří se k moderní technice staví nedůvěřivě. Soutěž se uskutečnila na ČVUT posedmé.

Hradecké Klicperovo divadlo chystá nový cyklus Šepoty a výkřiky

Klicperovo divadlo v Hradci Králové zahájí v letošním roce nový cyklus drobných scénických útvarů nazvaný Šepoty a výkřiky. Divadlo chce divákům na scéně V podkroví nabídnout novinky tuzemských i světových dramatických autorů, scénická čtení či retrospekce vybraných umělců, informuje divadlo na svých webových stránkách. "Jako téma a východisko pro všechna uváděná představení jsme si stanovili emoci. Emoci kontrastní a vyhraněnou. Emoci ve všech svých podobách," informuje divadlo. Prvním počinem nového cyklu bude komorní inscenace hry Arnošta Goldflama Ženy a panenky, která se po prosincovém čtení dočká 6. dubna své slavnostní premiéry. Druhým projektem nového cyklu bude uvedení autorského textu José Manuela Cano Lopeze nazvaného 19. srpna 1936: Smrt básníka, který zachycuje poslední dny života básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy. Klicperovo divadlo mimořádně nabídne nastudování hry ve dvou verzích. S francouzskými herci a ve francouzštině bude k vidění 22. června o dva dny později ji představí herci Klicperova divadla. Cyklus Šepoty a výkřiky navazuje na divadelní cyklus nazvaný Jiný kafe, ve kterém divadlo představovalo různá díla moderní literatury.

Sběratel nashromáždil za 38 let přes 421.000 vlakových jízdenek

Jeden z největších sběratelů vlakových jízdenek, Lubomír Rickl z Nového Boru, nashromáždil za téměř 38 let více než 421.000 různých exemplářů. Jsou mezi nimi desítky vzácných rarit, nejstarší výtisky pocházejí ze začátku minulého století. Nyní bude mít sběratel na svůj koníček více času, neboť v těchto dnech přišel o práci v novoborském Crystalexu. Ke sbírání se Lubomír Rickl dostal v roce 1971, když ho jako jedenáctiletého chlapce inspirovala četba Rychlých šípů od Jaroslava Foglara. "V každé sbírce jsou různé kuriozity a zvláštnosti. Mám třeba část sbírky, kde jsou různé chybotisky v datech nebo názvech stanic, jízdenky ze zrušených stanic nebo z válečného období," uvedl sběratel. Na jízdenkách se objevuje i velké množství hrubých chyb, například "Frídek-Místek". V Ricklově sbírce je k vidění například i sešitová jízdenka z roku 1903, ručně vypisovaná jízdenka z Prahy do Číny nebo jízdenka z Opavy do Dolního Bousova u Mladé Boleslavi za dvě koruny. Na té je zvláštní to, že na ní měl být za uvedenou cenu Dolní Benešov a ne 352 kilometrů vzdálená středočeská obec. Mezi další zajímavosti patří okružní jízdenka z Varnsdorfu z roku 1934, jízdenka na zvláštní vlak jedoucí na svatbu i cestovní doklad s podpisem ministra. "Jsou i cenné jízdenky, ale modrý Mauritius mezi nimi není," dodal sběratel.

Českokrumlovští žáci a studenti ztvární podobu města za 90 let

Český Krumlov, který si celý letošní rok bude připomínat 700. výročí svého vzniku, inspiroval při této příležitosti místní děti a mladé lidi k pohledu do budoucna. Radnice tento týden vyzvala školy a zájmová sdružení, aby se zapojily do přehlídky nazvané Příběh města Český Krumlov v roce 2099. Své představy o tváři města za 90 let mohou účastníci ztvárnit v mnoha kategoriích, například literární, výtvarné, hudební, formou loga, modelu či webové stránky.

Ze sportu

Tenista Radek Štěpánek si na svém prvním turnaji v novém roce zahraje v Brisbane o titul. Český hráč postoupil do finále přes Francouze Richarda Gasqueta, kterého porazil 2:6, 6:2 a 6:4, a jeho posledním soupeřem bude v neděli Fernando Verdasco ze Španělska.

Zdeněk Štybar se stal potřetí v kariéře mistrem České republiky v cyklokrosu. Jezdec stáje Fidea v Kolíně zvítězil před Radomírem Šimůnkem, třetí skončil Petr Dlask.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková je po polovině mistrovství Evropy ve víceboji v nizozemském Heerenveenu na čtvrtém místě. Předloňská šampionka a obhájkyně bronzu vstoupila do šampionátu dvanáctým místem na své nejslabší trati 500 metrů, vpřed se posunula díky čtvrtému času v závodě na 3000 metrů.

Fotbalisté pražské Slavie vstoupili do zimní přípravy porážkou. Ve svém prvním zápase Tipsport ligy doma v Edenu podlehli Bohemians 1905 1:2. Druholigový soupeř se dostal již do dvoubrankového vedení po trefách Slezáka a mladíka Cseha, za Slavii snížil Jarolím, ale ani závěrečný tlak mistrovi vyrovnání nepřinesl.

Dva dostihy v Římě vyhrál český žokej Josef Bartoš, jemuž se na italských překážkách tradičně daří. Bartoš v obou případech uspěl s koňmi italského trenéra Paola Favera, známého i z Velké pardubické: na proutěných překážkách provedl vítězně cílem dostihů na 3400 metrů jeho svěřence Maple Drive a Carlitos Tevez. Zatímco v prvním případě musel Bartoš o prvenství bojovat a vyhrál jen o půl délky, jeho druhý kůň byl suverénní a nejbližšího soupeře předčil o sedm délek. V dalším dostihu byl ještě Bartoš čtvrtý. Jan Faltejsek a Josef Váňa mladší se mezi nejlepší na římské dráze neprosadili.

Pořadatelé mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci už mají díky příznivému mrazivému počasí zaplněnou plochu v Albrechticích v Jizerských horách, kde dělali sníh do zásoby. Na fotbalovém hřišti u řeky Kamenice ho leží 16.000 metrů krychlových. ČTK to řekl manažer běžeckého areálu pro MS v Liberci - Vesci Robert Heczko.

Počasí v neděli

Skoro jasno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností. Teploty -8 až -4 stupně Celsia.

10-01-2009