Denní souhrn zpráv Zprávy

09-01-2009

Premiér Topolánek: Ukrajina souhlasí s ruskými pozorovateli přepravy plynu

Ukrajina souhlasí s ruskými pozorovateli transportu plynu na svém území, řekl v pátek v Kyjevě český premiér Mirek Topolánek. Ruská strana podle něj zase souhlasí s ukrajinskými pozorovateli na svých zařízeních a je připravena po umístění pozorovací mise zahájit dodávky. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko na jednání s Mirkem Topolánkem prohlásil, že jeho země splnila vše potřebné k zajištění spolehlivého tranzitu ruského plynu do zemí Evropské unie. "Očekáváme, že Ruská federace potvrdí obnovení dodávek zemního plynu, jakmile začne pracovat mise pozorovatelů," řekl Juščenko. Agentura Reuters napsala, že Rusko by obnovení dodávek mohlo oznámit v sobotu, až se premiér Topolánek sejde s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Schůzky Juščenka s Topolánkem se zúčastnila ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a další diplomaté. Jednání Mirka Topolánka s ukrajinskými představiteli se týkalo konkrétních detailů fungování monitorovací komise EU, která je podmínkou pro obnovení dodávek ruského plynu.

Česko pomůže Slovensku s dodávkami plynu

Česká republika pomůže Slovensku dodávkami zemního plynu. ČR pošle na Slovensko čtyři miliony metrů kubických plynu. Oznámil to premiér Mirek Topolánek. Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset miliónů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo dodávky z Ruska.

Do monitorovací mise dodávek plynu pozval Mirek Topolánek Norsko

Předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek pozval do evropské monitorovací mise zástupce Norska, zároveň vyjádřil naději, že rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu bude brzy vyřešen. Řekl to na tiskové konferenci s předsedou norské vlády Jensem Stoltenbergem. Zástupci monitorovací mise dodávek plynu by měli být rozmístěni na rusko-ukrajinské hranici, což by mělo umožnit obnovení dodávek plynu dále do Evropy. Odblokování dodávek plynu z Ruska na Ukrajinu a dále do Evropy je podle premiéra Topolánka možné poté, co budou rozmístěny monitorovací mise. Nelze proto příliš očekávat, že by vše bylo vyřešeno hned, dodal Topolánek. O rozmístění monitorovací mise ve čtvrtek Topolánek telefonicky hovořil s ruským premiérem Vladimírem Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu.

Václav Klaus: Řešením pro Evropu je jaderná energetika

Řešením energetických problémů Evropy je vzestup jaderné energetiky. Na čtvrteční tiskové konferenci po setkání se svým polským protějškem Lechem Kaczynským to řekl prezident Václav Klaus. Prezident předpokládá, že současný rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu bude vyřešen během několika dní. Kvůli situaci kolem dodávek ruského plynu do ČR se ve středu Klaus sešel s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem a telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem. I ministr průmyslu a obchodu Martin Říman si myslí, že nynější krize v dodávkách plynu povede k novým diskusím o jaderné energetice a energetické bezpečnosti.

ČR a Rakousko chtějí spolupracovat na oslavách pádu železné opony

Česko a Rakousko budou spolupracovat na letošních oslavách dvacátého výročí pádu železné opony. Připraví společně několik akcí. Po pátečním jednání v Praze to řekli ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Michael Spindelegger. V květnu by se měla mimo jiné odehrát velká akce ve Vídni. Podle Spindeleggera se pak například v Dolním Rakousku chystá velká společná přeshraniční výstava. Rakouský ministr zahraničí řekl, že si Česko jako cíl své první zahraniční cesty zvolil ze dvou důvodů. Prvním z nich je podle něj zájem na dobrých sousedských vztazích, které prý nikdy nebyly tak dobré jako nyní. "Je to samozřejmě také znamení zvláštního uznání českého předsednictví, které chceme plně podporovat," uvedl Spindelegger. Ocenil také postup Česka při řešení krize s plynem.

ČSSD: České předsednictví EU zatím v aktuálních krizích selhává

Sociální demokraté kritizují první kroky českého předsednictví EU, selhává podle nich při řešení blízkovýchodní krize, problémů s dodávkami plynu z Ruska i při řešení ekonomické krize. Vyplynulo to z vyjádření představitelů ČSSD na páteční tiskové konferenci. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) poznamenal, že stále nejsou splněny podmínky, které by socialistům umožnily uzavřít s koalicí dohodu o toleranci během předsednictví. Premiér Mirek Topolánek (ODS) podle něj mimo jiné dál spojuje otázku schválení lisabonské smlouvy s přijetím smluv o umístění amerického radaru na českém území. ČSSD spojování těchto dvou problémů několikrát odmítla. Lubomír Zaorálek dodal, že to, co se odehrálo v prvních dnech českého předsednictví, ho "spíš naplňuje obavami". Například mise na Blízký východ vedená ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem byla podle něj nepřipravená a nepromyšlená. Ekonomický expert ČSSD Jiří Havel zase míní, že vláda podcenila světovou ekonomickou krizi, a nyní tak prý české předsednictví nemá program, jak tuto věc v rámci Evropy řešit. Jiří Paroubek se domnívá, že čeští politici chybovali i při řešení problémů s dodávkami plynu z Ruska. "Vláda Mirka Topolánka ...udělala v přístupu k řešení krize okolo přerušení dodávek ruského plynu zásadní chybu, když setrvávala na stanovisku, že se jedná o obchodní, nikoliv politický spor," uvedl.

CVVM: Téměř dvě třetiny občanů nezajímá české předsednictví v EU

O české předsednictví v EU se nezajímají téměř dvě třetiny občanů a téměř tři čtvrtiny lidí se domnívají, že jsou o této problematice nedostatečně informováni. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Přesto jsou Češi k výsledkům českého předsednictví optimističtí, protože více než polovina dotázaných soudí, že Česko jako předsedající země obstojí. Od prvního průzkumu na toto téma, který se konal v dubnu loňského roku, sice zájem lidí o české předsednictví v EU stoupá, ale jen velmi zvolna, z původních 24 procent vzrostl na 33 procent. Nejvíce se o ně zajímají lidé s vysokoškolským vzděláním a příznivci ODS. Mezi lidmi, kteří se o předsednictví nezajímají, jsou často ti, kteří označují svoji životní úroveň za špatnou nebo mají základní vzdělání.

Před úřadem vlády se demonstrovalo proti izraelským útokům na Gazu

Před úřadem vlády v Praze demonstrovalo proti izraelskému útoku na pásmo Gazy asi sedm desítek lidí. Demonstranti měli palestinské vlajky a transparenty s hesly Zastavte holokaust v Gaze nebo Izrael zabíjí děti. Na místě byla desítka policistů a také několik zaměstnanců dopravního podniku, kteří dohlíželi na to, aby akce neblokovala průjezd tramvají. Demonstrace pořádaná Svazem muslimských studentů v ČR byla bez konfliktů. Zaznělo několik projevů, po kterých demonstranti vykřikovali: "Zastavte bombardování v Gaze!", "Alláhu akbar!" (Bůh je převeliký) nebo "Barak zabiják!". Dav se pak rozešel. "Chtěli jsme zdůraznit některé věci, které chceme, aby vláda na úrovni Evropské unie prosazovala. Zatím nevidíme nějakou adekvátní kritiku a posouzení té situace," řekl ČTK Vladimír Sáňka z Muslimské obce. Proti izraelskému útoku na pásmo Gazy, které ovládá radikální palestinské hnutí Hamas, demonstrovaly před izraelskou ambasádou v Praze už před týdnem asi dvě stovky lidí. Mezi demonstranty převažovali Palestinci.

Guvernér Tůma varoval před úskalími regulace finančního trhu

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma na mezinárodní konferenci o možnostech reformy kapitalismu v Paříži varoval před úskalími regulace finančního trhu. ČTK řekl, že je důležité brát v úvahu i její náklad, aby nebyla kontraproduktivní. "Za prvé musíme rozlišovat regulaci a supervizi. Regulace, to znamená určitá pravidla, pokud chceme mít jednotný trh v Evropě, potřebujeme mít harmonizovaná pravidla. A v tomto směru je možné udělat celou řadu kroků jako je odstraňovat národní diskrece," prohlásil guvernér. "S dohledem, tedy se supervizí je to trošku složitější, tam je třeba hledat tu rovnováhu mezi pravomocemi a odpovědnostmi," sdělil. "Možná se v současné době příliš soustředíme na úvahy o přeshraniční integraci, to znamená o vytváření nějakého evropského regulátora nebo větší centralizaci na úrovni EU, ale zároveň problém je v rozdílech mezi jednotlivými sektory," pokračoval Tůma s tím, že "riziko se může velmi snadno přelévat mezi jednotlivými sektory finančního trhu, a to například do pojišťoven nebo penzijních fondů". "Proto bychom se měli dívat na možnosti sektorové integrace," doporučil guvernér Tůma.

Prezident Klaus se v Lánech rozloučil s americkým velvyslancem

Prezident Václav Klaus se v pátek rozloučil s americkým velvyslancem Richardem Graberem, jehož diplomatická mise v Česku končí. Společně s manželkami poobědvali na zámku v Lánech na Kladensku. Velvyslanec považuje za největší úspěch svého působení, že byla zrušena vízová povinnost pro Čechy cestující do USA. Prohlásil, že zůstává optimistou a věří, že se podaří prosadit i výstavbu amerického protiraketového radaru v Brdech. Spojené státy podle něj rovněž doufají, že český parlament schválí i prodloužení pobytu českých jednotek v Afghánistánu. Graber působil jako velvyslanec USA v České republice od října 2006, svou funkci jakožto republikán nabídl po výhře demokratů v prezidentských volbách loni v listopadu.

Mirek Topolánek se omluvil Jiřímu Paroubkovi za výroky o vojenských misích

Premiér Mirek Topolánek se omluvil šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi za výroky svého ministra Ivana Langra. Ten během prosincové schůze sněmovny, kde ČSSD odmítla schválit zahraniční mise české armády, nazval Paroubka "vrahem". Podle mluvčí vlády Jany Bartošové se premiér Topolánek omlouvá v zájmu života vojáků. Paroubek podmiňoval omluvou další jednání mezi ODS a ČSSD o opoziční toleranci vlády během českého předsednictví. Šéf ČSSD podle serveru tuto omluvu přijal a přivítal. Paroubek má ale ještě druhou podmínku: Podle něj jde také o to, aby Senát nezlikvidoval poslanecký návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Premiér Topolánek to podle mluvčí Jany Bartošové naprosto odmítá.

Jiří Paroubek: ČSSD bude jednat o misích, až bude jasno o poplatcích

Sociální demokracie začne jednat o zahraničních vojenských misích jen společně s jednáním o zrušení poplatků ve zdravotnictví. Na tiskové konferenci po pátečním semináři vedení ČSSD na téma zahraniční politiky to řekl šéf strany Jiří Paroubek. Omluvu Mirka Topolánka považuje Jiří Paroubek za dobrý prvek, ale nevýznamný. Podstata problému je ale podle něj někde jinde. "Ta první ale bohužel bagatelní podmínka k tomu, abychom spolu začali o té věci jednat je splněna, ta druhá se jmenujme zrušení poplatků ve zdravotnictví a pokud budu ujištěn, že to jednání v této věci ODS bere vážně, tak jsme připraveni jednat prakticky okamžitě," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. ODS a její šéf Mirek Topolánek spojovat dohodu o vojenské misi a zdravotnických poplatcích ale rozhodně odmítají. Opozici se podařilo na prosincové schůzi sněmovny prosadit zrušení všech zdravotnických poplatků. Očekává se ale, že tento zákon zamítne Senát, kde má převahu vládní koalice. Tomu chce ČSSD zabránit a hrozí, že vyvolá hlasování o nedůvěře kabinetu, když se to stane.

Senát chce korespondenční formu voleb pro Čechy v cizině

Češi v cizině by mohli poslance a senátory volit korespondenční formou hlasování. Navrhl to Senát v novele volebního zákona, kterou připravila jeho komise pro krajany. Předlohu nyní dostane k projednání sněmovna. Cílem novely je usnadnit účast ve volbách pro Čechy, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, nebo tam pracují. Ti nyní mohou volit pouze poslance, přičemž kvůli tomu musí dojet na vyslanectví. To komplikuje využití volebního práva krajanům hlavně v rozlehlých zemích, například v USA, Kanadě, Rusku nebo v Austrálii.

Lidovky.cz: Jan Palach chtěl, aby studenti obsadili rozhlas

Historici objevili dokument, podle něhož Jan Palach v lednu 1969 chtěl, aby studenti obsadili rozhlas. Informuje o tom server Lidovky.cz. Palach to navrhl v dopisu adresovaném tehdejšímu studentskému vůdci Lubomíru Holečkovi, který odeslal deset dní před tím, než se upálil. "Za současné situace je jasné, že izolovaná akce studentstva, ať již jde o stávku či demonstraci, je neúčinná," píše Palach v úvodu dopisu a dodává, že bez pomoci "hromadných sdělovacích prostředků" se nemůže vyvolat žádná účinná akce v celonárodním měřítku. Palach Holečkovi navrhoval, aby obsazení rozhlasu provedla malá skupina, kterou by po odvysílané výzvě podpořily "masy studentů". "Jestliže se Ti návrh bude zdát šílený, tak Tě prosím, aby jsi ho zahodil a nezmiňoval se o něm. V opačném případě dělej, co uznáš za vhodné," psal Palach a na závěr ještě připojil doušku: "Leden 68 začal shora, leden 69 může začít zdola." Student filozofické fakulty Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze, aby tak vyjádřil svůj nesouhlas s vývojem v Československu po okupaci. Na následky rozsáhlých popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna 1969 se stal velký protestem proti pokračující okupaci. Palachův čin napodobil 25. února Jan Zajíc, který se upálil na stejném místě.

Prosincová inflace je 3,6 pct

Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci opět zpomalil, a to na 3,6 procenta z listopadových 4,4 procenta. Proti předchozímu měsíci se cenová hladina v prosinci snížila o 0,3 procenta. Inflace je tak nejnižší od září 2007. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2008 byla 6,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Zpomalení meziročního cenového růstu ovlivnily hlavně ceny v dopravě. Opačný vliv mělo naopak zvýšení především cen tepla a teplé vody a cen tabákových výrobků, do nichž se nadále postupně promítá vliv zvýšení spotřební daně. Rostly také ceny v dopravních službách.

Analytici: Nezaměstnanost prudce vzrostla i kvůli světové recesi

Nezaměstnanost v prosinci prudce vzrostla nejen kvůli tradičnímu sezonnímu ukončování smluv na konci roku, ale i následkem propouštění kvůli poklesu růstu průmyslu v době nastupující světové hospodářské recese, shodli se analytici oslovení ČTK. Letos podle nich počet lidí bez práce dále poroste, pro nezaměstnané bude její nalezení stále složitější. Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla na šest procent z listopadových 5,3 procenta. "Míra nezaměstnanosti se v prosinci vrátila na hodnotu, kde byla před rokem. Stalo se tak ale po nejprudším měsíčním nárůstu počtu nezaměstnaných za deset let," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Trh práce s nevelkým zpožděním kopíruje náhlý obrat trendů pozorovaný od října v průmyslu a exportu. Jelikož se zatím v průmyslu ani exportu neobjevuje byť náznak stabilizace poptávky, je podle něj zcela nepochybné, že počet nezaměstnaných bude v dalších měsících dále rychle stoupat. Počet nezaměstnaných je stále téměř o 3000 nižší než před rokem. Počet volných míst ale poklesl o 50.000. Uchazeči o práci si tak již nemohou vybírat tolik jako na jaře, uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Počet uchazečů o jedno pracovní místo vzrostl z 2,9 na 3,9.

Výrobce pian Petrof kvůli krizi propustí polovinu z 390 lidí

Největší evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové propustí kvůli světové hospodářské krizi zhruba polovinu z 390 zaměstnanců. Asi 60 lidí již je od listopadu a prosince ve výpovědi, v prvním čtvrtletí by podnik měl propustit dalších přibližně 120 zaměstnanců. Další by měli odejít do konce pololetí tak, aby v podniku zůstalo asi 190 lidí. ČTK to řekla jednatelka a většinová majitelka firmy Zuzana Ceralová-Petrofová. "Chceme firmu udržet za jakýchkoliv podmínek i ve zmenšeném stavu. Nechceme podnik zavřít," řekla Ceralová-Petrofová. Uvedla, že podle prosincových údajů má podnik kvůli krizi na první čtvrtletí letošního roku zakázky ve výši zhruba 20 procent potřebného množství. "Nemůžeme vyrábět na sklad a zadlužovat se tím u dodavatelů," řekla. Dodala, že piana a klavíry se řadí mezi luxusní zboží, jehož nákup spotřebitelé v době krizí odkládají jako první. Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, vyváží 95 procent produkce a krize jej zasáhla prakticky na všech světových trzích.

Škoda přestala vyrábět své vozy v Bosně

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ukončila montáž svých vozů v závodě u bosenského Sarajeva. Podle mluvčího automobilky Jaroslava Černého je důvodem to, že na počátku roku přestala v Bosně platit zvýhodnění pro vozy smontované na jejím území. Informoval o tom server Ekonom.cz. Škodovky se v bosenském závodě koncernu Volkswagen začaly montovat v roce 1998. Vyráběly se zde modely Fabia, Octavia první i druhé generace a Superb. Ročně šlo až o 2500 aut.

Češi volají po zmenšení rozdílů v příjmech, ukázal průzkum

Česká společnost se podle aktuálního průzkumu agentury STEM vyznačuje sklonem k rovnostářství. Na otázku, zda by se měly zmenšit rozdíly v příjmech, v něm téměř tři čtvrtiny obyvatel Česka odpověděly souhlasně, třetina lidí by dokonce s nivelizací příjmů souhlasila naprosto. K názorům na zmenšení příjmových rozdílů se přitom přiklání stále více lidí. Do konce minulého století zastávaly rovnostářská stanoviska přibližně dvě třetiny občanů, od roku 2004 do dneška je podíl rovnostářsky smýšlejících nejméně sedmdesátiprocentní. Rovnostářská stanoviska jsou nejbližší lidem vyučeným, starším 45 let, špatně zajištěným či chudým a stoupencům levicových politických stran. Se zmenšením rozdílů v příjmech ale souhlasí i polovina lidí s vysokoškolským vzděláním a každý druhý příznivec pravicové ODS.

IKEM provedl 300. transplantaci ledviny od žijícího dárce

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) úspěšně provedli 300. transplantaci ledviny od žijícího dárce. Tím byl čtyřicetiletý muž, který věnoval ledvinu svému bratrovi. Celá operace trvala necelou hodinu, uvedl IKEM v tiskové zprávě. Transplantace ledviny od žijícího dárce je výhodná, neboť jde o plánovanou operaci, na kterou je dárce i příjemce dobře připraven. V České republice je transplantační program na velmi vysoké úrovni. V roce 2008 bylo transplantováno celkem 564 orgánů a více než 5000 lidí žije s funkčním orgánem přijatým od jiné osoby. První náhrada ledviny byla provedena 21. března 1966.

Koncert v londýnském Barbicanu připomněl předsednictví EU

Českou hudbou a písněmi moravského rodáka Gustava Mahlera připomněl ve čtvrtek večer v Londýně Symfonický orchestr BBC s dirigentem Jiřím Bělohlávkem začátek českého předsednictví Evropské unie. Ve známé koncertní síni Barbican orchestr doprovodil mezzosopranistku Dagmar Peckovou a houslistu Ivana Ženatého. Galakoncert zahájila předehra k opeře Libuše Bedřicha Smetany a poté Fantazie pro housle a orchestr Josefa Suka v provedení Ivana Ženatého. Dagmar Pecková přednesla Mahlerovu Píseň potulného tovaryše. Večer vyvrcholil Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Koncert, který zorganizovalo české velvyslanectví v Londýně, přenášelo živě Radio 3 britské BBC. Na koncert přišla například vůdkyně Dolní sněmovny Harriet Harmanová, architektka Eva Jiřičná či Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil z tehdejšího Československa několik set židovských dětí.

Na českém plese v Bruselu budou hosté pít moravské víno

Evropským diplomatům, politikům a úředníkům chtějí moravští vinaři na začátku předsednictví dát ochutnat moravské víno. Rozlévat se bude na českém plese v Bruselu, který 30. ledna symbolicky odstartuje český půlrok v čele Evropské unie. Nákup kvalitních vín, která dozrála na jihomoravských vinicích, zajistí pro bruselskou akci Jihomoravský kraj. Na nákup je určeno asi 200.000 korun, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle hejtmana nebude kvalitní vína, která poputují z jihu Moravy do Belgie, vybírat žádná degustační komise. Výběr kraj svěří odborníkům z Vinařského fondu ČR.

V pražské zoo uhynula samice kondora, žila tam přes 44 let

V pražské zoo uhynula tento týden samice kondora krocanovitého, která patřila mezi nejdéle chovaná zvířata v této zahradě. Pták v pražském zařízení žil přes 44 let. ČTK o tom informoval mluvčí zoo Vít Kahle. Kondor krocanovitý je mrchožrout. Společně s několika příbuznými je jediným ptákem na světě, který dokáže vyhledávat potravu pomocí čichu. Samice, která už delší dobu neviděla na jedno oko, se do pražské zoo dostala v září 1964 ze zahrady v Havaně. Celkem bylo tehdy z Kuby do Česka přepraveno 12 kondorů. V pražské zoo nyní podle Kahleho zůstává poslední samec z původního transportu. Zahrada se ale může v prvních dnech tohoto roku pochlubit i několika přírůstky, v minulých dnech se narodila mláďata jaguarundi, klokánka králíkovitého a hlodouna menšího.

Ze sportu:

Josef Macháček stráví den volna na Rallye Dakar v pozici lídra kategorie čtyřkolek. V sedmé etapě, která účastníky zavedla z Argentiny do Chile, sice zajel na znovu zkráceném rychlostním testu až sedmý čas, který ale stačil ne dosavadního lídra Joana Manuela Gonzaleze ze Španělska, takže český jezdec na Yamaze se posunul před něj do čela.

Bývalý úspěšný brankář Dominik Hašek se po loňském ukončení aktivní kariéry vrací do hokejového dění. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) na svém čtvrtečním jednání nabídl hrdinovi olympijských her v Naganu, aby byl předsedou komise Síně slávy ČSLH, a Hašek se rozhodl nabídku přijmout.

Sedm českých zástupců bude v sobotu u velkolepého exhibičního Utkání hvězd Kontinentální hokejové ligy, které se bude hrát pod širým nebem na moskevském Rudém náměstí. Ve výběru zahraničních akvizic Jaromíra Jágra nastoupí vedle hvězdy Omsku také jeho spoluhráč Jakub Klepiš, Jan Marek s Jaroslavem Kudrnou z Magnitogorsku, Pavel Brendl z Nižného Novgorodu a obránce Karel Rachůnek z Dynama Moskva. V trenérském týmu je spolu s Barrym Smithem z Petrohradu a Karim Heikkiläm kouč moskevského Dynama Vladimír Vůjtek.

Český hokejový obránce Tomáš Kaberle se představí potřetí za sebou v Utkání hvězd NHL, které se letos uskuteční v neděli 25. ledna v Montrealu. Obránce Toronta se objevil v nominaci Východní konference na prestižní exhibici celkem počtvrté. Českou republiku bude zastupovat společně s Milanem Hejdukem, který bude hrát za výběr Západu.

Český tenista Radek Štěpánek postoupil do semifinále turnaje v Brisbane. Na úvod sezony vyhrál i třetí zápas za sebou, když zdolal čtvrtého nasazeného Robina Söderlinga ze Švédska po setech 2:6, 6:4 a 6:3. Jeho dalším soupeřem bude Francouz Richard Gasquet, jenž zdolal svého krajana Jo-Wilfrieda Tsongu ve třech setech.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno, místy slabé sněžení. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.

09-01-2009