Denní souhrn zpráv Zprávy

06-01-2009

Do Prahy míří Evropská komise

Praha bude ve středu hostit vůbec první velkou akci během svého šestiměsíčního předsednictví EU. Do české metropole zamíří celá Evropská komise, včetně předsedy Josého Barrosa. Hlavními body jednání budou dvě současné krize - konflikt v Gaze a spor o dodávky ruského plynu na Ukrajinu. Ten se projevuje i poklesem dodávek do Evropy. Evropští komisaři se v Praze sejdou s jednotlivými českými ministry a premiér Mirek Topolánek bude jednat s Barrosem. Výsledky schůzek nakonec shrnou při společném vystoupení. Předseda Evropské komise se setká i s prezidentem Václavem Klausem, s nímž se názorově často rozchází. Někteří eurokomisaři v Praze zůstanou déle. Komisařka pro zahraniční záležitosti Benita Ferrero-Waldnerová a místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová, která má na starosti vztahy mezi institucemi a komunikační strategii, budou v Praze do čtvrtka. Zúčastní se zde neformální schůzky ministrů pro EU a zahraničí, jejímž hlavním tématem mají být právě dodávky plynu.

Prezident nepůjde na slavnostní večer k předsednictví EU

Prezident Václav Klaus podle serveru Lidovky.cz nepůjde na slavnostní večer v Národním divadle, který ve středu pořádá vláda u příležitosti zahájení předsednictví v EU. Podle serveru jde o první Klausův "bojkot" předsednictví. Lidovky.cz napsaly, že podle zdrojů z Hradu se Klaus slavnosti nezúčastní kvůli své "nechuti ke společnosti euroúředníků" a postoji ke směřování EU. Hodinovou scénickou koláž bratrů Petra a Matěje Formanových nazvanou Sladíme Evropu ale bude sledovat Klausův předchůdce Václav Havel, který pozvání přijal. "Jeho účast na slavnosti vyjadřuje známý Havlův postoj a podporu vlády, je výsledkem jeho dlouhodobého usilování," uvedl exprezidentův tajemník Martin Vidlák.

České předsednictví: Ekonomika, energetika, Evropa ve světě

Tři "E" - ekonomika, energetika a Evropa ve světě - jsou hlavní pilíře priorit českého předsednictví v EU. V úterý to oznámil premiér Mirek Topolánek (ODS). Hlavním českým přínosem by podle něj mohlo být posílení energetické bezpečnosti, Praha se hodlá zaměřit také na řešení finanční krize a evropský plán hospodářské obnovy. Chce také, aby se EU soustředila na své východní sousedy. Předseda Evropské komise José Barroso v nedávném rozhovoru s českými novináři naznačil, že úspěch českého předsednictví bude stát a padat s tím, jak se mu bude dařit v ekonomické oblasti. Plán obnovy, na němž se unie dohodla na konci letošního roku, počítá s finanční injekcí ve výši zhruba 200 miliard eur (více než pět bilionů korun) do evropského hospodářství.

Prioritou českého předsednictví v ekologii bude ochrana klimatu

Ochrana klimatu, lidského zdraví a životního prostředí, udržitelná spotřeba a výroba a ochrana biologické rozmanitosti jsou prioritami českého předsednictví EU v oblasti ekologie. Uvedl to první náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Vedle unijní agendy připadne na půlroční české předsednictví také dokončení příprav EU na klimatickou konferenci v Kodani. Zde se má dojednat nástupce Kjótského protokolu. Ministerstvo životního prostředí věří, že dohodu na něm nepřekazí ani současná celosvětová finanční krize.

Schwarzenberg: blízkovýchodní příměří až za několik dní

Příměří mezi Izraelem a palestinským Hamasem se podaří dohodnout nejdřív za několik dní. V úterý to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který vedl delegaci Evropské unie na Blízkém východě. Podařilo se jednat se všemi "relevantními" stranami. Věci se podle něj dávají do pohybu, ale velmi pomalu. "K příměří máme ještě několik dní, nelze ho očekávat dnes ani zítra," konstatoval ministr před svým úterním návratem do Prahy. I podle premiéra Mirka Topolánka bude velký úspěch, pokud se podaří zastavit boje. Paralelně s unijní delegací se na Blízkém východě pohyboval také francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten v pondělí v Ramalláhu připsal odpovědnost za nynější boje Hamasu. Také Sarkozy prosazuje co nejrychlejší ukončení bojů a vsází při jeho zprostředkování hodně na Egypt. Izraelská vojenská operace proti pásmu Gazy začala 27. prosince. Vyžádala si zatím na 570 lidských životů, přičemž naprostá většina obětí jsou Palestinci.

EU: Rusko a Ukrajina by měly hledat rychlé řešení sporu o plyn

Rusko a Ukrajina by měly usilovat o rychlé, přijatelné a transparentní řešení nynějšího sporu o zemní plyn a nalézt takový dlouhodobý režim dodávek a tranzitu, který by byl výhodný pro obě strany a zajistil bezpečné dodávky do zemí Evropské unie. České předsednictví EU to uvedlo v prohlášení po setkání své delegace v Kyjevě s ukrajinskými činiteli. Ukrajinská strana ujistila delegaci vedenou českým ministrem průmyslu Martinem Římanem, že s veškerou energií hledá přijatelné řešení sporu, které by zajistilo dodávky plynu do EU. Podle Kyjeva však dohodu ztěžují rozdílné názory ohledně právních a technických záležitostí mezi ukrajinským energetickým podnikem Naftogaz a ruským Gazpromem. Rusko v úterý odpoledne přistoupilo k dalšímu snížení tranzitních dodávek zemního plynu do Evropy přes území Ukrajiny. Uvedla to ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz. Rusko již dodávky plynu omezilo zhruba o 80 procent místo 75 procent v dopoledních hodinách.

Klaus se kvůli plynu sejde s ruským velvyslancem

Kvůli omezení dodávek ruského plynu do České republiky v úterý telefonicky hovořil prezident Václav Klaus s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem a pozval jej k dalšímu jednání na Pražský hrad. Informoval o tom Klausův mluvčí Radim Ochvat. Polský prezident Lech Kaczynski v polském rádiu Zet uvedl, že bude o rusko-ukrajinském konfliktu v souvislosti s omezenými dodávkami plynu mluvit se svým českým protějškem Václavem Klausem ve čtvrtek. "Je to problém velice měkké politiky vůči našemu ruskému partnerovi," řekl dále Kaczynski rádiu Zet. Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K pondělnímu zkrácení dodávek o víc než 65 milionů kubíků Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Tento výpadek postihl i Českou republiku.

Češi hledají náhradní cesty dodávek plynu

Česká republika se podle serveru iHned.cz snaží s Ruskem dohodnout na tom, aby část plynu získávala trasou, která nevede přes Ukrajinu. Plyn, jehož dodávky dramaticky klesly kvůli rusko-ukrajinskému sporu, by do země mohl proudit přes Polsko plynovodem Jamal. Česko nyní maximálně využívá dodávky plynu z Norska, jehož těžební společnosti hlásí přebytky. "Celoročně odebíráme z Norska jen 30 procent, z Ruska 70 procent plynu. Nyní k nám ale proudí denně osm milionů kubíků plynu z Norska a jen 4,5 milionu kubíků z Ruska," řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Česko má zároveň malé vlastní zásoby plynu. "Zvýšili jsme těžbu asi o 15 procent, jsme na hranici našich kapacitních i technologických možností," uvedl mluvčí Moravských naftových dolů Daniel Plovajko. Firma těží plyn na jižní Moravě, stejně jako další tuzemský producent - Česká naftařská. Celkově těžba obou firem stačí zhruba na jedno procento domácí spotřeby.

Předsednictvo lidovců chce z vlády odvolat Kalouska, premiér Čunka

Předsednictvo KDU-ČSL v úterý doporučilo, aby byl z vlády odvolán lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Novinářům to řekl předseda strany Jiří Čunek. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek naopak vzápětí na tiskové konferenci své strany potvrdil, že při rekonstrukci vlády navrhuje odchod ministra pro místní rozvoj Čunka. Premiér dal již dříve najevo, že ministra financí Kalouska považuje za nejlepšího lidoveckého člena vlády. Podle Čunka jde však jen o premiérovo osobní hodnocení. Čunek na pátek svolal jednání celostátního výboru i celostátní konference strany, které by měly rozhodnutí předsednictva o Kalouskově osudu potvrdit. Ministra financí rozhodnutí nepřekvapilo. Hlasování dopadlo v poměru pět ku čtyřem v jeho neprospěch. Čunek potvrdil, že horkým kandidátem na Kalouskovo křeslo je pro KDU-ČSL analytik ČSOB Tomáš Sedláček. Předseda vlády ale upozornil, že o nové podobě kabinetu bude nakonec stejně rozhodovat on. Ústava totiž stanoví, že za složení české vlády je odpovědný premiér. Vnitřní rozpor ve straně si lidovci podle Topolánka musí vyřešit sami. Premiér věří, že se jim to podaří a budou pokračovat v koaličním projektu.

Čunek má mezi poslanci KDU-ČSL nízkou podporu

Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavla Severy má vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek mezi lidoveckými poslanci nejnižší podporu z ministrů KDU-ČSL. Vyplývá to z anonymní ankety, v níž podle Severy odpovídalo devět ze 13 členů klubu. Největší podporu u nich získal ministr financí Miroslav Kalousek. Část lidoveckých poslanců se však proti prohlášení šéfa svého klubu ostře ohradila a tvrdí, že Severa tyto "zfalšované údaje poskytl předsedovi jiné strany", který na jejich základě navrhl personální změny v kabinetu.

Stehlíková je smířena s odchodem z vlády

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková ze Strany zelených je smířena s tím, že při rekonstrukci vlády zřejmě skončí ve své funkci. Podle ní je už připraven její nástupce ze Strany zelených, jeho jméno však neprozradila. Změny ve vládě projedná v neděli republiková rada zelených. Předseda zelených Martin Bursík uvedl, že za zelené bude vyměněn jeden ministr. Nemá se jím ale prý stát německý europoslanec Milan Horáček ani Jan Jařab, o nichž se v poslední době spekulovalo. Kandidát údajně nemusí být ani členem zelených. Ve vládě jsou nyní za zelené kromě Brusíka i místopředseda strany a ministr školství Ondřej Liška a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zatímco Bursík a Liška jsou rovněž poslanci a Schwarzenberg senátorem, Stehlíková poslanecký ani senátorský mandát nemá. "To, že to mám být já, je varianta, která je pro Stranu zelených nejpřijatelnější," prohlásila Stehlíková.

Senátoři ČSSD budou řešit kauzu Dryml

Senátoři ČSSD budou ve středu řešit, zda má jejich kolega Vladimír Dryml zůstat v jejich klubu. Senátorům se nelíbí, že údajně chtěl prostřednictvím detektivní agentury získat informace na svoji stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou. Místopředsedkyně klubu Jiřina Rippelová řekla, že by senátoři mohli vyzvat Drymla k odchodu z frakce; s výzvou ke složení mandátu nepočítá. Pokud by Dryml složil mandát, musely by se na Královéhradecku konat doplňovací senátní volby. Dryml, který je zároveň náměstkem královéhradeckého hejtmana, zatím veškeré výzvy k odstoupení odmítal. Již dříve řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil, celou kauzu považuje za provokaci. K omluvě ČSSD a Orgoníkové už minulý týden Drymla vyzval i předseda strany Jiří Paroubek. V úterý jej vyzvali šéfové krajských organizací ČSSD k rezignaci.

ODS chce přijetí lisabonské smlouvy spojit s prováděcími normami

Senát možná bude lisabonskou smlouvu o budoucím fungování EU schvalovat později, než se čekalo. O delší odklad v ústavně-právním výboru usilovali senátoři ODS. Bez hlasů alespoň části občanských demokratů smlouva nemůže být ratifikována. Zástupci ODS doporučovali se schvalováním vyčkat na přijetí prováděcích norem - novely jednacího řádu Senátu a zákona o vztazích obou parlamentních komor. K prosazení požadavku ODS, který podpořil i komunista Václav Homolka, chyběl jediný hlas. Stejně tak ale skončil i návrh ČSSD, aby výbor doporučil smlouvu schválit. Další postoj Senátu ke smlouvě napoví její středeční projednávání ve výborech zahraničním a pro záležitosti Evropské unie.

Liga starostů a hnutí Nenásilí zahájily kampaň proti radaru

Liga starostů proti radaru a hnutí Nenásilí zahájily v úterý v Rožmitále pod Třemšínem společnou půlroční kampaň proti umístění americké radarové základny ve Vojenském újezdu Brdy. Její součástí bude 18. února veřejné slyšení v Evropském parlamentu a manifestace před jeho bruselským sídlem. Na návštěvu pozvala české starosty do Bruselu skupina europoslanců. Liga starostů a hnutí Nenásilí v nejbližších dnech rozešlou na 6000 dopisů starostům dalších českých měst a obcí. Vyzvou je v něm, aby protest proti radaru podpořili, vyvolali diskusi na toto téma ve svých zastupitelstvech, připojili se k Lize starostů a aby se zúčastnili jejich společné cesty do Bruselu. Ligu starostů proti radaru založili v srpnu 2007 zástupci obcí ležících v sousedství Vojenského újezdu Brdy, kde má americká radarová základna stát. Liga má v současnosti 37 členů.

Lidovky.cz: Prezident ČLK podal kvůli poplatkům podnět ÚOHS

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek podal kvůli dotování regulačních poplatků Středočeským krajem v krajských nemocnicích podnět Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informuje o tom server lidovky.cz. K tomuto kroku ho na konci listopadu loňského roku zavázali delegáti sjezdu ČLK. Kubek serveru řekl, že placení poplatků krajem je nesystémové.

HN: Lékaři budou předepisovat léky prostřednictvím internetu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zavede na přelomu ledna a února nový systém elektronického předepisování léků. V ordinacích a lékárnách tak začnou fungovat elektronické recepty, díky nimž bude možné předepsat lék prostřednictvím mobilního telefonu nebo internetu. Díky novému systému napíše lékař elektronický recept v počítači, odešle jej přes internet do lékárny a pacientovi sdělí jen krátký identifikační kód receptu. Pokud lékař pacienta zná a nemusí ho vyšetřit, může poslat kód na dálku prostřednictvím krátké textové zprávy nebo e-mailu. Lékárník pak podle kódu recept vyhledá na čerstvě zřízeném serveru, který 1. ledna zavedl Státní ústav pro kontrolu léčiv, píší HN. Lékárny nyní čekají na instalaci propojení s centrálním serverem, které má podle zákona zabezpečit ústav. Ten předpokládá, že většina lékáren má být schopna přijímat elektronické recepty do konce března. I za elektronický recept se bude v lékárně platit 30 korun.

Vojáci se loučili v Bechyni před odletem do mise KFOR v Kosovu

Bezmála 500 příslušníků české armády se v úterý sešlo na základně 15. ženijní brigády v Bechyni na posledním setkání před svým odletem do Kosova. Zapojí se tam do mírové operace sil NATO. První z vojáků do mise KFOR zamíří ve čtvrtek. Jádro 14. kontingentu tvoří ženisté z Bechyně a Olomouce. Do Kosova s nimi zamíří i nejvyšší počet žen za působení české armády v zahraničí, celkem 43 vojákyň. Na základně Šajkovac na severu Kosova zůstanou vojáci půl roku. Mají za úkol dohlížet na prostor o rozloze zhruba 750 kilometrů čtverečních. Zahrnuje i 85 kilometrů administrativní hranice mezi Kosovem a Srbskem. Největšími problémy v oblasti jsou špatná sociální a ekonomická situace a nedostatečné zásobování elektřinou a pitnou vodou. Množí se případy krádeží, domácího násilí, distribuce drog, nelegálního držení zbraní a nelegální těžby dřeva.

Růst mezd začal v průmyslu převyšovat produktivitu

Růst nominálních mezd v českém průmyslu začal loni výrazně převyšovat produktivitu práce, a to v průměru zhruba o šest procentních bodů. S poukazem na údaje Českého statistického úřadu to řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Největší zaostávání produktivity za růstem mezd je podle něj mezi potravináři, dřevaři a v těžbě surovin. Pouze v sektoru chemie, rafinerie, léčiv, elektroniky a optiky růst mezd zhruba odpovídá produktivitě práce. "V automobilovém průmyslu máme to nejhorší ještě před sebou, protože mzdy se indexují na inflaci předchozího roku. Produktivita práce byla loni v autech v průměru na 1,2 procenta měsíčně, mzdy ale tady rostly o 7,6 procenta," podotkl Michl.

Pražské letiště odbavilo loni rekordní počet pasažérů

Pražským letištěm loni prošlo rekordních 12,7 milionu pasažérů; meziročně jde o dvouprocentní nárůst. ČTK to řekla mluvčí letiště Eva Krejčí s tím, že jde o předběžné údaje. Stejným tempem rostl také počet startů a přistání, kterých loni bylo 175.000. Pražské letiště patří státu, ten jej chce v následujících měsících prodat strategickému investorovi.

E15: Nošovický Hyundai omezí výrobu na čtyři dny v týdnu

Nošovická automobilka Hyundai omezí kvůli hospodářské krizi výrobu na čtyři dny v týdnu. Serveru E15 to potvrdil odborový předák svazu KOVO Jiří Středula. Podle informací E15 bude výroba zkrácena na dobu tří měsíců. Zaměstnanci budou za den, kdy nebudou pracovat, dostávat část mzdy. Nošovická automobilka spustila výrobu počátkem listopadu. Ještě před nedávnem její představitelé doufali, že se jí komplikace nedotknou. Pro letošní rok plánovala továrna vyrobit 185.000 osobních aut, plná výrobní kapacita je 300.000. Nyní zaměstnává kolem dvou tisíc lidí, jejich počet chce navýšit přes tři tisíce. Na výrobě automobilky Hyundai v Moravskoslezském kraji jsou nyní závislé desítky dodavatelů se stovkami zaměstnanců.

Plocha biovinic v Česku by se mohla téměř zdvojnásobit

Rozloha tuzemských vinic s ekologickým hospodařením by se letos mohla zdvojnásobit. Takzvané biovinice, na nichž pěstitelé nemohou používat chemické postřiky, zabíraly na konci minulého roku kolem 400 hektarů. Letos by se plocha s nimi mohla zvětšit o dalších více než 300 hektarů. Uvedl to tajemník Svazu integrované produkce vína a hroznů Tomáš Richter. Mezi největší pěstitele biovín v Česku patří Miloš Michlovský z Rakvic, František Mádl z Velkých Bílovic, Vlastimil Peřina z Lednice a Josef Abrla z Pavlova, který s výrobou biovín v ČR začínal v 90. letech jako první. Zemědělci přecházejí na biovýrobu nejen kvůli vyšším evropským dotacím, ale také kvůli vyšší poptávce po zdravých potravinách. Tuzemská produkce však zatím nedokáže pokrýt poptávku, a většina biovín se tak musí do ČR dovážet ze zahraničí. Největší plochy biovinic v Evropě má Itálie, Francie, Španělsko, Řecko a Německo.

ÚS projedná nároky Pezoldové na majetek Schwarzenbergů

Ústavní soud (ÚS) ve středu veřejně projedná část nároků Alžběty Pezoldové, jež se řadu let domáhá navrácení někdejších držav hlubocké větve rodu Schwarzenbergů včetně řady kulturních památek. Senát se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou se konkrétně zabývá pří o navrácení Schwarzenberské hrobky v Domaníně u Třeboně. Názor Ústavního soudu se ale může projevit i ve sporech o další nemovitosti.

V anketě Divadelních novin zvítězilo Obludárium bratří Formanů

Inscenací roku 2008 se v anketě čtrnáctideníku Divadelní noviny stalo Evropou kočující Obludárium bratří Formanů. Českou premiéru mělo na podzim v Plzni a hostovalo i v Praze. Podle redaktora Vladimíra Hulce byl 16. ročník ankety, v níž odpovídalo 116 kritiků, teatrologů, překladatelů, dramatiků a dalších osobností, přelomový. Poprvé totiž zvítězila produkce nezávislého a mezinárodního (česko-francouzského) divadelního souboru. Na druhém místě je opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., inspirovaná justiční vraždou Milady Horákové. Operu uvedlo Národní divadlo na scéně Kolowrat. Za ní skončila nejsledovanější divadelní událost minulého roku - premiéra Havlova Odcházení v režii Davida Radoka, po dlouhých peripetiích inscenovaná jako nezávislá produkce v Divadle Archa.

Pražská komorní filharmonie chystá netradiční hudební projekt

Pražská komorní filharmonie (PKF) zahájí tuto sobotu novou řadu koncertů s názvem Cyklus výjimečných projektů, v němž slibuje posluchačům "skutečné hudební lahůdky". Ve Dvořákově síni Rudolfina uvidí netradiční poloscénické provedení Snu noci svatojánské, v němž se spojí části textu známé hry Williama Shakespeara s kompletní scénickou hudbou Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Režii zpracoval Tomáš Šimerda a orchestr bude řídit jeho nový šéfdirigent Jakub Hrůša. Zaznějí i slavné skladby, jako jsou Svatební pochod či Tanec skřítků. Přednesou je sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Karolína Bubleová Berková a dětský sbor Bambini di Praga. V divadelní části se mimo jiné představí herci Sabina Laurinová jako královna víl Titánie, Oldřich Vízner v roli krále skřítků Oberona a Ivana Jirešová jako Puk.

Skály na Křížovém vrchu na Náchodskou jsou přírodní rezervací

Skalní útvar Křížová cesta nedaleko známých Adršpašských skal na Náchodsku se ke konci loňského roku stal přírodní rezervací. Od roku 1956 byla Křížová cesta přírodní památkou, se statutem rezervace lokalita získala zvláštní ochranu. Chráněný útvar tvoří skalní věže, skalní pilíře, soutěsky a jeskyně, které vznikly na kvádrových pískovcích svrchní křídy. Jeho součástí je i křížová cesta a boží muka. Území se specifickými lesními a skalními společenstvy rostlin a živočichů má rozlohu 13,7 hektaru. Zřízením přírodní rezervace začala na území platit řada omezení. V lokalitě nelze bez souhlasu správy chráněné krajinné oblasti volně těžit dřevo. Bez souhlasu ochranářů také nelze provádět směny pozemků nebo změny jejich využití. Ochranáři musí vědět i o všech výkopových pracích a terénních úpravách, které zasáhnou do území. Omezení se týkají i staveb turistických cest, aktivit myslivců a horolezců.

Česko zasáhly silné mrazy, v Libereckém kraji až minus 25 stupňů

Severní část Čech zasáhly v úterý silné mrazy. Například ve Stráži pod Ralskem v Libereckém kraji naměřili meteorologové minus 25,1 stupně Celsia. Pod bod mrazu klesly teploty na celém území České republiky, podle předběžných informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ale teplotní rekordy překonány nebyly.

Ze sportu

Český tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Brisbane hladce do druhého kola. V úterý porazil domácího Australana Brydana Kleina 6:0 a 6:4.

Dva čeští hokejisté se po mistrovství světa do 20 let v Kanadě rozhodli dokončit sezonu v juniorských zámořských soutěžích. Ve Vítkovicích se po Novém roce již neobjeví útočník Ondřej Roman, jenž dokončí ročník ve Spokane, a brankář Tomáš Vošvrda, který také oblékal dres ostravského celku, bude chytat za Portland.

Českou hokejovou dvacítku čekají na příštím mistrovství světa v kanadských městech Saskatoon a Regina v silné základní skupině B úřadující vicemistři světa ze Švédska, bronzové Rusko, Finsko a nováček z Rakouska. V 'áčku' se domácí Kanada při pokusu o útok na šestý triumf za sebou utká se Slovenskem, Spojenými státy americkými, Lotyšskem a Švýcarskem, které se vrátilo po roce mezi elitu.

Fotbalisté Českých Budějovic získali v zimním období první posilu. Na jih Čech přestoupil osmnáctiletý talentovaný útočník Adam Klavík, který odehrál podzimní část sezony v dorosteneckém týmu pražské Slavie. Opačným směrem putuje záložník Jan Kovařík, jemuž skončilo v Dynamu hostování.

Počasí

V noci bude zataženo až oblačno, ojediněle mrznoucí mlhy nebo slabé sněžení. Nejnižší teploty -12 až -16 st., ojediněle i -20 st. Ve středu bude zataženo nízkou oblačností, která se bude místy protrhávat až na polojasno. Nejvyšší denní teploty -8 až -4 st.

06-01-2009