Denní souhrn zpráv Zprávy

05-01-2009

ČR získala podporu EU při řešení krize s dodávkami plynu

České předsednictví EU dnes získalo podporu celé unijní sedmadvacítky při řešení krize s dodávkami plynu mezi ruským energetickým gigantem Gazpromem a Ukrajinou. ČTK to po mimořádném jednání zástupců velvyslanců členských zemí EU řekl důvěryhodný zdroj. Česko považuje celý spor za čistě obchodní a usiluje zejména o zajištění dodávek plynu do Evropy ve sjednané výši.

Řešení izraelsko-palestinské krize hledá mise EU pod českým vedením

Druhým dnem dnes pokračuje pozemní operace izraelské armády v palestinském pásmu Gazy, která si už od soboty vyžádala přes 70 mrtvých Palestinců a nejméně 200 zraněných. Řešení konfliktu a především kritické humanitární situace civilistů v pásmu Gazy se snaží nalézt delegace českého předsednictví EU pod vedením ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, její návrh na rozmístění mezinárodních pozorovatelů však dnes Izrael odmítl. Nevím, jak by rozmístění pozorovatelů mohlo pomoci (při řešení krize), řekla izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová médiím po jednání s unijní delegací. Izraelská strana dala najevo, že od jakékoli mezinárodní mise na pomezí pásma Gazy a Egypta očekává, že bude bránit Hamasu obnovit síť tunelů pod hranicí. Ty totiž Hamas využívá k pašování zbraní do pásma Gazy a především raket, jimiž ostřeluje obce v jižní části Izraele. Evropská komise dnes na Schwarzenbergův návrh uvolnila na humanitární pomoc Gaze tři miliony eur. Nyní je důležité, aby se tato pomoc k obyvatelům Gazy dostala, zdůraznil šéf české diplomacie.

O zprostředkování se na Blízkém východě snaží i francouzský prezident Sarkozy, který předem zdůraznil mimořádnou pozici své země v regionu a odmítl případnou kritiku svého sólového postupu. Také premiér Topolánek na tiskové konferenci v Praze odmítl obavy, že by Sarkozyho aktivita mohla komplikovat úsilí českého předsednictví. Topolánek zároveň oznámil, že má určitý scénář řešení blízkovýchodního konfliktu, jehož cílem má být přinejmenším přerušení bojů.

Hlasy z Evropy: ČR dobře ohledně plynu, hůř ohledně Gazy

Jako uvážlivý v jednom a naopak neuvážený v druhém se v Evropě hodnotí přístup České republiky ke dvěma problémům, které pro ni znamenaly až nečekaně ostrý start v její nové roli předsednické země Evropské unie - k rusko-ukrajinskému sporu o plyn a k izraelskému útoku v Gaze. Ukazují na to prohlášení politiků a analytiků a články v evropském tisku. Praha ale bloku 27 zemí šéfuje teprve pár dní, takže na nějaké širší hodnocení a závěry je třeba ještě počkat. V obou případech bylo Česko a jeho diplomaté od prvních chvil tohoto roku poměrně aktivní. Odezva se různí. Zatímco v prvním případě podle Antonia Missiroliho ze Střediska evropské politiky (EPC) Česko zatím postupuje uvážlivě, tak v druhém jeho aktivity poněkud kalí "nedorozumění" způsobené poněkud unáhleným prohlášením mluvčího premiéra pro předsednictví. Ten v reakci na pozemní operaci izraelské armády v palestinském pásmu Gazy řekl, že ji Praha v kontextu posledních dní chápe jako defenzivní, nikoli útočnou. To okamžitě převzaly tiskové agentury a další média a do Prahy od té doby míří někdy i dost kritická prohlášení či hrozby. Zazněly například z Palestiny, z Libye či naposledy dnes i z Alžírska. "Jestliže Česká republika neodvolá toto prohlášení a neomluví se, nadace vyzve libyjský stát, aby s touto zemí přerušil diplomatické styky," uvádí se v komuniké vlivné libyjské Kaddáfího nadace. Belgický list La Libre Belgique dnes v této souvislosti píše o "českém kiksu". Česká diplomacie přitom krátce po zmiňovaném prohlášení vydala oficiální prohlášení předsednické země, v níž ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zdůraznil, že ani nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými především trpí civilní obyvatelstvo. Vyzval i k umožnění humanitární pomoci pro lidi v Gaze a k příměří. Později také prohlášení mluvčího označil za vážnou chybu.

Potužník zůstává ve funkci mluvčího premiéra pro předsednictví

Mluvčí premiéra pro předsednictví v EU Jiří Potužník zůstane ve funkci, oznámil dnes předseda vlády Mirek Topolánek novinářům. Potužník mu o víkendu nabídl rezignaci kvůli svému vyjádření k izraelskému pozemnímu útoku v pásmu Gazy. Potužník ČTK řekl, že se s premiérem dohodli na lepší koordinaci a schvalování mediálních výstupů. Topolánek jen uvedl, že Potužník "byl spasen". Potužníkovo vyjádření vyvolalo mezinárodní rozruch a zahraniční agentury psaly o nejednotnosti v EU.

Prezident přivítal v Lánech premiéra u novoročního oběda

Prezident Václav Klaus uvítal dnes na zámku v Lánech u tradičního novoročního oběda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Stejně jako loni na setkání nepřišly partnerky obou politiků. Přestože vztahy obou politiků nebyly nikdy vřelé, podle hlavy státu dnešní schůzka rozhodně nebyla jen zdvořilostní. Prezident podotkl, že se oba politici při jídle tak ponořili do pracovního hovoru, že jim chvílemi kvůli tomu "stydla polévka". Vztahy mezi Klausem a Topolánkem se vyhrotily letos na podzim po prohře ODS v senátních a krajských volbách. Na listopadovém kongresu občanských demokratů se prezident vzdal funkce čestného předsedy strany. Topolánka si spolustraníci znovu zvolili do svého čela. V souboji o předsednické křeslo porazil Klausova favorita pražského primátora Pavla Béma. Hlava státu usedla k novoročnímu obědu bez manželek jen s premiérem už podruhé.

iHNed: Čunek navrhuje odvolat z vlády ministra financí Kalouska

Šéf lidovců Jiří Čunek navrhuje, aby ve vládě skončil ministr financí a jeho dlouhodobý rival ve straně Miroslav Kalousek. Čunek svůj návrh v neděli na setkání předsedů koaličních stran odůvodnil tím, že Kalousek se chová více jako ministr ODS než KDU-ČSL. Serveru iHNed.cz to řekl lidovecký místopředseda KDU-ČSL David Macek. Kalousek o Čunkově závěru podle svých slov neví. Podle serveru Lidovky.cz by měl Kalouska nahradit ekonom Tomáš Sedláček, který nyní působí v ČSOB. Sedláček Rádiu Impuls potvrdil, že s ním ministr Čunek o nabídce jednal. Vše podle něj ale záleží na tom, jak se k jeho případné nominaci postaví širší vedení lidovců. "Považuju to za vnitřní záležitost KDU-ČSL," řekl Sedláček. Pokud by lidovci souhlasili s jeho případným jmenováním ministrem financí, nebyl by prý "a priori proti". Jako nový ministr financí by se mimo jiné zasadil o urychlení debaty o přijetí eura v ČR.

Topolánek nevěří tomu, že by Čunek chtěl Kalouskův odchod z vlády

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nevěří tomu, že by si vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek přál odchod ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) z vlády. "Ta diskuse se vede trochu jiným směrem," prohlásil Topolánek po dnešním novoročním obědě s prezidentem Václavem Klausem. Podle serveru iHNed.cz Čunek navrhuje, aby jeho dlouhodobý rival ve straně Kalousek ve vládě skončil. Svůj návrh údajně odůvodnil tím, že Kalousek se chová více jako ministr ODS než KDU-ČSL. Podle serveru Lidovky.cz by měl Kalouska nahradit ekonom Tomáš Sedláček, který nyní působí v ČSOB. "Jestli Jiří Čunek skutečně - a já tomu nevěřím - prohlásil, že by chtěl vyměnit ve vládě nejlepšího ministra KDU-ČSL, kterého KDU-ČSL za celou svou historii měla, tak tomu bych se jenom pousmál," prohlásil po obědě s Klausem premiér. Debata o rekonstrukci vlády se podle něj ubírá jiným směrem, což ale pokládá za předčasné sdělovat dnes.

Severa: Čunek má mezi poslanci KDU-ČSL nejnižší podporu

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) má z lidoveckých ministrů jednoznačně nejnižší podporu poslaneckého klubu své strany. ČTK to dnes řekl předseda klubu Pavel Severa. V anonymní anketě třináctičlenného klubu ho ti, kteří odpověděli, umístili s jednou výjimkou na poslední páté místo. Naopak nejvyšší podporu získal mezi poslanci ministr financí Miroslav Kalousek. Anketu vyplnilo podle Severy devět poslanců. "Pokud pan předseda Čunek navrhuje odvolat ministra Kalouska, tak by to znamenalo absolutní nepodporu vládě z hlediska poslanců KDU," řekl Severa ČTK. Ne všichni lidovečtí poslanci na to ale mají tento názor. Například poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) dnes ČTK řekl, že se ankety nezúčastnil a s prezentovaným výsledkem nesouhlasí. "Pan Severa zneužívá toho, že je předsedou poslaneckého klubu," řekl Kvapil a dodal, že ho Severovo jednání pobuřuje. Kvapil by Čunka na poslední místo určitě nedal. "Svůj resort zvládá, a to, na čem se naše stranické orgány dohodnou, tak se snaží realizovat na rozdíl od pana ministra Kalouska, který jedná v těchto věcech svévolně," řekl Kvapil ČTK. V současnosti se jedná o výměně některých členů vlády koaličních stran. Objevily se informace, že premiér Mirek Topolánek (ODS) požaduje Čunkův odchod z kabinetu.

Vláda schválila miliardu na dorovnání přímých plateb zemědělcům

Čeští zemědělci by měli získat další miliardu korun na dorovnání přímých plateb, peníze by měl stát vzít z příjmů Pozemkového fondu ČR. Předpokládá to novela zákona o Pozemkovém fondu, již dnes schválila vláda. Dorovnání plateb na 90 procent výše "starých" členských zemí EU, které zemědělci požadují, si vyžádá dohromady asi 2,6 miliardy korun. První půl miliardy vláda uvolnila loni v prosinci. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče návrh dále projedná sněmovna v takzvaném zkráceném řízení. "Dnešní rozhodnutí kabinetu navazuje na krok z poloviny prosince loňského roku, kdy vláda podpořila převod 1,1 miliardy korun z rezervních fondů ministerstva zemědělství a vládní rozpočtové rezervy do resortu zemědělství. Část z této sumy je rovněž určena na dorovnání přímých plateb. Plníme tím další část slibu, že se pokusíme zmírnit dopady škrtů v návrhu státního rozpočtu na letošní rok," uvedl Gandalovič. Ministr byl spolu s některými poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM předkladatelem materiálu.

V národní ekonomické radě by měl být šéf Klausovy kanceláře Weigl i exministr Rusnok

V národní ekonomické radě, která má připravit opatření proti případným dopadům krize, by měl usednout i vedoucí prezidentovy kanceláře Jiří Weigl. Novinářům to dnes po tradičním novoročním obědě u hlavy státu v Lánech řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). "Je to první člověk, kterého tímto oficiálně představuji," uvedl premiér. Dodal, že složení celé rady oznámí nejspíš ve čtvrtek. Zpravodajský server Novinky.cz uvedl, že v národní ekonomické radě by měl usednout i bývalý ministr a nynější šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok (ČSSD).

Vláda schválila návrh zákona o volném pohybu služeb

Vláda dnes schválila návrh zákona o volném pohybu služeb. Novinářům to dnes po jednání vlády řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Nový zákon, který do českého práva přenáší evropskou směrnici o službách, podle ministerstva průmyslu a obchodu zejména malým a středním podnikům zjednoduší podnikání ve všech zemích EU i na domácím trhu. Vláda jej nyní předloží poslancům. Zákon o volném pohybu služeb podle MPO například umožní poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země. Nebude tedy třeba dalších povolení v cizině. Zákon také mimo jiné rozšiřuje platnost tzv. tichého souhlasu úřadů. To znamená, že pokud se úřad ve stanovené lhůtě k žádosti podnikatele nevyjádří, považuje se jeho mlčení za souhlas.

Vláda přijala plán celoživotního vzdělávání

Vláda dnes přijala plán rozvoje celoživotního vzdělávání, řekl novinářům po jednání kabinetu ministr školství Ondřej Liška (SZ). Dokument podle něj obsahuje téměř všechny změny, které se v české vzdělávací soustavě chystají. Měly by učinit vzdělávací systém flexibilnější a změnit pohled společnosti na vzdělání. "Pokud se nám nepodaří lidi, občany, přimět k tomu, aby o vzdělávání uvažovali jako o celoživotním procesu, nebudeme schopni obstát jako jiné země," zdůraznil ministr školství. Plán si klade za cíl vytvořit na středních školách centra odborné přípravy, propojit výuku s praktickými požadavky zaměstnavatelů a propagovat nutnost celoživotního vzdělávání. Základní koncepci, která se zabývá vývojem celoživotního vzdělávání v Česku v letech 2007 až 2015, vláda schválila už předloni. Podle plánu by se učitelé měli dál vzdělávat, aby uměli u dětí rozvíjet například čtenářskou gramotnost nebo je motivovat ke studiu technických oborů. Školy by se měly více začleňovat do veřejného života, více spolupracovat by měly také s místními firmami při zajišťování praktického vzdělávání.

Senáty Ústavního soudu vedou od Nového roku jiní předsedové

Jednotlivé senáty Ústavního soudu (ÚS) mají od Nového roku nové předsedy. Čtyři skupiny soudců, které rozhodují především o ústavních stížnostech proti rozhodnutím nižších soudů, nyní povedou František Duchoň, Stanislav Balík, Jan Musil a Vlasta Formánková, zjistila ČTK z rozvrhu práce na rok 2009. Předsednictví v tříčlenných senátech si soudci předávají pravidelně, přičemž předsedové mají řadu důležitých pravomocí. "Základním úkolem je svolávat a řídit senátní jednání. V některých případech při rovnosti hlasů v senátu rozhoduje právě hlas předsedy senátu," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Předsedové senátu vyhlašují a podepisují senátní nálezy. "Nezanedbatelnou pravomocí předsedy je také možnost uložení pokuty tomu, kdo hrubě ztěžuje postup řízení, a to až do výše 100.000 korun," podotkl Spáčil.

Hradecký hejtman Franc vyzval Drymla, aby odstoupil z funkcí

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) dnes písemně vyzval Vladimíra Drymla (ČSSD), aby kvůli údajnému shánění informací na svoji stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou odstoupil z funkcí ve vedení kraje. Funkce prvního náměstka a radního pro oblast zdravotnictví by měl Dryml složit podle výzvy do středy 7. ledna, kdy se uskuteční jednání krajské rady. ČTK o tom dnes informoval mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Dryml výzvu k odstoupení z krajských funkcí odmítl. "Pan doktor Dryml byl dosud velice schopný politik a jeho odborné schopnosti v oblasti zdravotnictví jsou mimořádné. Zveřejněná mediální kauza však přinesla velmi závažná zjištění o jeho osobním selhání, kterého by se politik v takto vysokých funkcích neměl dopustit," uvedl Franc. Hejtman také uvedl, že v případě Drymlova setrvání v krajské radě, by mohla její rozhodnutí působit nevěrohodně. "Pan vicehejtman byl dosud významným členem našeho týmu a také proto mne celá záležitost velice mrzí," uvedl hejtman. V případě, že Dryml z funkcí neodstoupí, museli by o jeho případném odchodu z funkcí ve vedení kraje hlasovat krajští zastupitelé, kteří se sejdou 22. ledna. Vladimír Dryml dnes ČTK řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil a odstoupit z funcí nehodlá.

ČEZ na severu Moravy musí snížit emise, rozhodl krajský úřad

Elektrárenská společnost ČEZ musí znečišťovat vzduch v Moravskoslezském kraji méně než dosud. O úhrnném snížení emisních stropů pro ČEZ rozhodl krajský úřad, který zároveň souhlasil s výměnou emisních stropů pro Elektrárnu Dětmarovice a Teplárnu Vítkovice ze skupiny ČEZ, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Petra Špornová. Důvodem tohoto kroku je podle Špornové zhoršená kvalita ovzduší v regionu. "Pro Moravskoslezský kraj to fakticky znamená snížení maximálního povoleného množství vypouštěných emisí pro uvedená zařízení o 854 tun oxidu siřičitého, 841 tun oxidů dusíku a o 30 tun tuhých znečišťujících látek ročně," upřesnil Marek Bruštík, který je na krajském úřadě vedoucím oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence. Rozhodnutí krajského úřadu nabylo právní moci pro Elektrárnu Dětmarovice v polovině loňského prosince a pro Teplárnu Vítkovice o dva dny později. Změny jsou podle Bruštíka v souladu s harmonogramem přezkumů integrovaných povolení pro významné znečišťovatele ovzduší v kraji.

Mafra koupila podíl ve společnosti Internet Trading

Mediální skupina Mafra ke konci loňského roku majetkově vstoupila do společnosti zabývající se mimo jiné internetovou reklamou Internet Trading a získala v ní menšinový podíl. Informaci se ČTK dozvěděla z několika na sobě nezávislých zdrojů a ČTK ji potvrdila i Mafra. "Ano, Mafra získala minoritní podíl 34 procent," uvedl člen představenstva Mafry a její mluvčí Roman Latuske s tím, že oficiální tiskovou informaci zašle Mafra v úterý. Internet Trading nabízí zejména malým a středním firmám možnost naplánovat reklamní kampaně.

Areály zkrachovalého Slovmlýnu vydraženy za 28 milionů korun

Trojici areálů po zkrachovalém výrobci olejů a krmných směsí Slovmlýn z Velké nad Veličkou dnes nový majitel vydražil za vyvolávací cenu 28 milionů korun. Veřejné dražby se zúčastnil pouze jeden zájemce, řekl ČTK Josef Machů z dražební společnosti Prokonzulta. Firma, jež je od srpna v konkurzu, dluží věřitelům kolem 600 milionů korun, uspokojeny tak budou nároky jen u zlomku věřitelů. Odhadní cena dvou areálů na území obce Velké nad Veličkou a jednoho v Lipově na Hodonínsku činí 31,386.300 korun. Jde o technologická zařízení na lisování, rafinaci a skladování surovin, areál v Lipově sloužil ke stáčení nafty a methylesteru řepkového oleje. Všechny budovy jsou ale delší dobu nevyužívané a ve špatném stavu.

Přádelna Schoeller je v insolvenčním řízení, nemá na mzdy

Litvínovská přádelna Schoeller indického výrobce tkanin Spentex Industries je v insolvenčním řízení. Firma nemá na úhradu mezd pracovníků za prosinec, listopadové ještě vyplatila v plné výši. O dalším osudu závodu s 551 zaměstnanci rozhodne insolvenční správce a věřitelský výbor, řekl dnes ČTK vedoucí personálního oddělení Jiří Holub. Důvodem finančních problémů společnosti je podle vedoucí oddělení odbytu Dany Pelikánové neschopnost zákazníků proplácet faktury za odebrané zboží. "Nemůžeme tak uhradit nákup surovin, přitom objednávek máme dost, koncem roku jsme vyráběli na plný výkon. Globální krize se navíc projevila tím, že nám banky ponížily úvěry a pojišťovny krytí, což nás dostalo do kolen," uvedla. Podnik nemusí skončit v konkurzu, existuje naděje na reorganizaci firmy.

ARDO zruší výrobu mražené zeleniny v Mochově, 100 lidí bez práce

Společnost ARDO zruší svou továrnu na výrobu mražené zeleniny a ovoce v Mochově u Prahy. Zachová pouze obchodní oddělení, které bude zajišťovat prodej v Česku. Belgický vlastník o tom na konci prosince informoval Úřad práce Praha-východ, řekla dnes ČTK vedoucí oddělení trhu práce Hana Štecová. Stanovisko společnosti ARDO Mochov ČTK zjišťuje. O práci přijde asi stovka lidí. Podle vyjádření, jež belgický vlastník zaslal úřadu práce, se z Mochova přesune výroba pro východní a střední Evropu do společnosti ARDO Austria Frost. Rakouskou firmu společnost ARDO převzala 1. prosince 2008.

Horská služba měla za týden 700 zásahů a čtyři pátrání

K 700 zásahů vyjížděla v Česku v uplynulém týdnu horská služba. Připsala si i čtyři pátrací akce. V Jizerských horách zemřel na infarkt pěší turista ve věku necelých 60 let. Záchranáři zaznamenali na zmrzlých svazích řadu těžkých úrazů hlavy, páteře nebo zlomeniny dlouhých kostí na nohou. Někteří lyžaři si ze svých zranění odnesou dlouhodobé nebo dokonce trvalé zdravotní problémy. ČTK to dnes řekl republikový náčelník horské služby Jiří Brožek. Bilance minulého týdne odpovídá vysoké návštěvnosti zimních středisek a podobně vysoký počet akcí má horská služba pouze během únorových školních prázdnin. "Hlavní příčinou vážných úrazů byla nepřiměřená rychlost lyžařů nebo snowboardistů, jež vedla ke srážkám mezi nimi nebo k vyjetí ze sjezdovky," dodal Brožek. Neobvyklé zranění se stalo v Beskydech, kde si snowboardista zlomil obě zápěstí. Záchranářům přidělali na přelomu roku práci také opilci.

Elmarco dnes otevřelo své nové vývojové centrum v Liberci

Liberecká společnost Elmarco dnes v Liberci otevřela nové výzkumné a vývojové centrum. Producent strojů na výrobu nanovlákenných textilií investoval do výstavby a vybavení areálu v severní průmyslové zóně 190 milionů korun. Zhruba 40 procent peněz získala firma z operačního programu Průmysl a inovace EU. Úkolem centra je pokračovat ve vývoji nanovlákenných materiálů a rozšířit možnosti aplikací, řekl dnes ČTK generální ředitel Ivan Konečný. Výzkumné, vývojové a výrobní centrum firmy Elmarco zaujímá plochu 3000 metrů čtverečních. Součástí nových pracovišť jsou podle Konečného zejména špičkové laboratorní prostory, které slouží pro další vývoj technologie NanospiderTM v celém spektru aplikací. "Půjde o základnu pro rozšíření těchto technologií třetího tisíciletí," dodal Konečný.

Evropané zahájí mezinárodní rok astronomie ve středu v Praze

Evropské zahájení Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009), kterým UNESCO prohlásilo rok 2009, se bude konat na Staroměstském náměstí v Praze. Stane se tak z iniciativy evropského komisaře pro vědu a výzkum Janeze Potočnika u Staroměstského orloje, který příští rok oslaví 600 let své existence. Na dnešní tiskové konferenci v Akademii věd to řekl šéf Českého národního komitétu astronomického Jan Palouš. Na Staroměstském náměstí bude ve středu už od 09:00 vytápěný stan s výstavou. Zájemci budou moci pozorovat speciálními dalekohledy Slunce. Nebude-li počasí přát, pak pořadatelé zaměří hvězdářské teleskopy na impozantní věže okolních chrámů, aby předvedli, jakého přiblížení jsou schopny. Slavnostní zahájení, jako součást akcí spojených s českým předsednictvím Evropské unii, začne v 15:00 za přítomnosti komisaře Potočnika, ministra školství Ondřeje Lišky či šéfa Akademie věd Václava Pačese. Účastníci budou ale nejprve obdivovat apoštoly a jiné pozoruhodnosti starobylého orloje.

Uhlobaroni obvinění z tunelování OKD odmítli, vypovídat nechtěli

Bývalí majitelé Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Viktor Koláček a Petr Otava dnes u Krajského soudu v Hradci Králové odmítli obvinění z tunelování firmy. Totéž učinil i někdejší místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla. Všichni tři nechtěli před soudem vypovídat. Podle obžaloby získali pro sebe a svoji firmu Karbon Invest na úkor firem OKD a Českomoravské doly (ČMD) majetkový prospěch ve výši asi 2,1 miliardy korun. Údajně poškozené firmy OKD a ČMD se v průběhu přípravného řízení s požadavkem na náhradou škody po obžalovaných do řízení nepřihlásily. Firmy tvrdí, že jim žádná škoda nevznikla. Smlouvy uzavřené mezi jednotlivými subjekty byly podle nich pro všechny přínosné. "V obžalobě se tak nehovoří o škodě, ale o neoprávněném prospěchu společnosti Karbon Invest," řekl státní zástupce Karel Kalda. Trojici žaloba viní ze zneužívání informací v obchodním styku. V případě prokázání viny mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Případem Barkové, odsouzené za podvod, se bude zabývat NS

Případem podnikatelky Libuše Barkové, známé z kauzy někdejšího premiéra Stanislava Grosse, se bude zabývat Nejvyšší soud. Barková totiž koncem loňského roku podala dovolání proti verdiktu odvolacího soudu, který jí uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu tří let za pojistný podvod týkající se jejích nemovitostí v jihočeských Buzicích. ČTK to dnes řekl její obhájce Josef Lžičař. Barková podle obžaloby i podle prvoinstančního verdiktu podvedla pojišťovnu Kooperativa, když od ní na základě nepravdivých údajů žádala vyplacení pojistky na tři nemovitosti v jihočeských Buzicích. Peníze prý inkasovala za stržení střech vichřicí v srpnu 2001 a pak v souvislosti s povodněmi v roce 2002. Pojišťovna podle spisu ženě uhradila škodu přes 7,7 milionu korun. Za to Barkové hrozilo až 12 let vězení.

Pokus o vraždu kvůli hajlování potrestal budějovický soud 12 lety

Za pokus o vraždu kvůli hajlování ve Strakonicích půjde dvacetiletý Lukáš Vorobel na 12 let do vězení. Poslal ho tam dnes českobudějovický krajský soud za pobodání mladíka, jenž ho v květnu okřikl, když prý s kamarádem Martinem Vachtou hajloval a volal protižidovská hesla. Pobodaný Jakub Štěrbík po útoku ochrnul a i po několikaměsíční rehabilitaci má zdravotní problémy. Rozsudek není pravomocný, protože Vorobel se okamžitě odvolal. Předseda senátu Roman Bárta zdůraznil, že Vorobel napadl Štěrbíka zákeřně zezadu. Pokud by navíc nůž směřoval jen o centimetry stranou, napadený by útok nemohl přežít. Bárta při odůvodnění rozsudku kladl důraz i na společenskou nebezpečnost antisemitistických a neonacistických výroků. "Za druhé světové války bylo vyhlazeno šest milionů židů. Pokud to někdo obhajuje a propaguje, byť jen slovně, je to odpudivé a zavrženíhodné chování," uvedl Bárta. Dvaadvacetiletý Vachta půjde za pokus o ublížení na zdraví do vězení na tři roky. Podle obžaloby pořezal Štěrbíkova kamaráda, který chtěl útoku zabránit. Oba obžalovaní se také zpovídali z propagace hnutí potlačující práva. Kromě extremistických projevů na veřejnosti také mají na těle nacistické znaky - Vachta má například vytetovaný symbol SS a Vorobel vypálený hákový kříž.

K českému předsednictví EU se připojí i Ekumenická rada církví

Ekumenická rada církví v České republice se k českému předsednictví Evropské unii připojí kulturními, sociálními a duchovními akcemi i setkáním s politiky na nejvyšší úrovni. Nejbližší by se mělo uskutečnit od 20. do 25. ledna v Bruselu. Šéfové církví, které ekumenická rada sdružuje, se setkají s eurokomisaři a budou diskutovat o evropských fondech i vztazích církví s jinými evropskými státy v souvislosti s církevním majetkem, řekl dnes ČTK mediální referent Ekumenické rady církví Ondřej Chrást. "Bude to jeden z pilířů této návštěvy. Chtějí ji využít k povzbuzení poslanců, kteří mají projednat zákon o majetkovém vyrovnání," uvedl Chrást. Česká vláda chce církvím vrátit zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 a poskytnout i finanční náhrady. S návrhem ale nesouhlasí opozice.

České předsednictví nabídne kulturní akce doma i v zahraničí

Přes 600 kulturních akcí v České republice a v dalších 90 zemích, kde má Česko své zastoupení, bude součástí českého předsednictví Evropské unie. Pořadatelé nabídnou výstavy, filmová i hudební představení a happeningy, připomenou mimo jiné 20. výročí pádu železné opony, které připadá na letošní rok. První akcí bude 7. ledna zahajovací galavečer v pražském Národním divadle. Ve scénáři Divadla bratří Formanů se objevují například Jiří Suchý či slavní tanečníci, bratři Bubeníčkové. Na dnešní tiskové konferenci o doprovodném programu předsednictví informovali vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr kultury Václav Jehlička. V ČR se uskuteční stovka akcí, se 60 se počítá v Bruselu a dalších 450 bude v Evropě a dalších zemích. Mezi desítkami připravených akcí jsou ty vzniklé speciálně u příležitosti českého předsednictví, ale i pravidelně se opakující festivaly a přehlídky, například Pražské jaro.

Zemřel baskytarista skupiny Katapult Jiří "Dědek" Šindelář

Dva dny po svých šedesátých narozeninách zemřel dnes baskytarista skupiny Katapult Jiří Šindelář. Hudebník známý pod přezdívkou "Dědek" delší dobu trpěl plicním onemocněním, kvůli kterému byl od začátku prosince loňského roku v nemocnici. "Žádná slova nemohou vyjádřit moje pocity. Naše přátelství a láska k rokenrolu, dvě věci, které nás spojovaly více než 42 let, byly řízením osudu ukončeny," sdělil ČTK kapelník Katapultu Oldřich Říha. Šindelářovo chronické onemocnění plicní nedostatečností způsobilo, že Katapult už v polovině prosince oznámil, že nedokončí turné s názvem Na rozloučenou naplánované na ohlášený konec třiatřicetileté kariéry populární rockové kapely.

Režisér Kubrick chtěl v Brně točit film o holocaustu

Slavný americký režisér Stanley Kubrick připravoval film o holocaustu z varšavského ghetta, ale nakonec od natáčení ustoupil - i proto, že Steven Spielberg natočil Schindlerův seznam s podobnou tematikou. Napsal to britský list The Guardian, podle něhož Kubrick také během příprav navštívil Brno, kde chtěl natáčet exteriéry z válečné Varšavy. Stanley Kubrick, který zemřel v roce 1999, chtěl natočit snímek o holocaustu již od poloviny 70. let. Nakonec si jako předlohu vybral román amerického autora polského původu Louise Begleyho Válečné lsti (Wartime Lies) z roku 1991 líčící příběh židovského chlapce, kterého jeho teta schovává jako katolíka.

Počasí v České republice

Zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty minus 6 až minus 2 stupně Celsia.

05-01-2009