Denní souhrn zpráv Zprávy

13-08-2004

Debata o programu vlády se zadrhla, příští týden ale má být hotov

Koalice se zatím nedopracovala k definitivní verzi programového prohlášení nové vlády. Lidovci mají k nynějšímu textu výhrady, ČSSD ale dává najevo, že se zásadními úpravami už nepočítá. Přesto se zdá, že rozpory nebudou nepřekonatelné, takže příští týden by mohla koalice jednání uzavřít a 24. srpna by sněmovna hlasovala o důvěře kabinetu.

Schůzku vedení koaličních stran plánovanou původně už na pátek politici odložili, s největší pravděpodobností na pondělí. O odklad požádali lidovci, podle nich je třeba ještě zvážit, zda má na všechny slibované úlevy, podpory a půjčky státní pokladna peníze. Například místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že pro jeho stranu je nepřijatelné, aby zdrojem peněz pro sociální dávky byly výnosy privatizace. Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross ale řekl, že příjmy z privatizace budou směřovat "do investic a rozvoje budoucnosti státu", to je do výstavby dopravní infrastruktury, ale i bytové výstavby. Sporným momentem zatím zůstává podle některých informací například to, zda by měl stát přispívat rodičům na školní pomůcky dětí.

Koaliční devítka v pátek sice nejednala, ale o vládním programu se hovořilo v ČSSD. Na jednání poslanců, senátorů a členů předsednictva strany současný text v zásadě obstál. "Odpovídá to sociálnědemokratickému programu, řekl bych, že i v klubu je to na spokojenost," uvedl například poslanec Karel Šplíchal.

Na tom, aby byl text přijatelný pro celou koalici, by měli ještě před jednáním koaliční devítky zapracovat straničtí vyjednavači, kteří se pokusí odstranit sporné body. "Musíme zvážit, zda opravdu všechny priority jsou ve svém součtu finančně realizovatelné," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Gross uvedl, že mu jde o totéž, návrh programu podle něj ještě analyzuje ministerstvo financí. "Nemám v úmyslu slibovat nic, aniž bychom nebyli schopni ty věci realizovat," dodal premiér.

Irácký ministr doporučuje firmám nabízet své služby přímo v Iráku

Irácký ministr vodních zdrojů Abdal Latíf Rašíd doporučuje českým podnikatelům, aby se ucházeli o zakázky při obnově Iráku přímo v zemi a na místě prozkoumali příležitosti pro své firmy. Konkurence je podle něj velká a české podniky by neměly s nabídkami otálet. Uvedl to na pátečním semináři, který uspořádala Česko-arabská obchodní komora za účasti zhruba padesátky podnikatelů. Rašíd doporučuje vytvoření podnikatelské instituce, která by v brzké době Irák navštívila. Na čtvrtečním setkání s ministrem průmyslu a obchodu Milanem Urbanem se například obě strany dohodly na uspořádání mise do Bagdádu pod vedením ministerstva. "Nyní je v Iráku například tým italských expertů, který sleduje možnosti v oblasti vodní energetiky," řekl Rašíd.

Podle náměstka iráckého ministra pro plánování je v současné době téměř celý irácký průmysl ve špatném stavu. Nemocnicím chybí zdravotnická technika, mnohé podniky jsou zanedbané co se týče investic. Vedle absence nových technologií a výrobních postupů je jedním z důvodů stavu i poválečné rabování, které v některých případech úplně zastavilo produkci.

Pro obnovu země využije irácký rozpočet prostředky z prodeje ropy, které Rašíd na příští rok odhaduje na 30 miliard dolarů. Dalšími zhruba 50 miliardami přispějí jiné státy. "Toto chceme využít k rozvoji země a budování nového Iráku," řekl. Mnoho zakázek i díky levné pracovní síle získávají podle něj irácké podniky. Těm však mnohdy chybějí nové metody práce, technologie či stroje a právě v dodávkách takovýchto výrobků shledává Rašíd prostor pro české dodavatele.

Například ve vodním hospodářství má Irák několik projektů na výstavbu přehrad a vodních elektráren. "Irák se potýká s velkým nedostatkem elektřiny," uvedl Rašíd. V současné době země provozuje elektrárny s instalovaným výkonem 2500 megawattů a potřebuje 20.000 MW. Českým podnikům se získat nové zakázky v Iráku dosud příliš nepodařilo. Za úspěch však český velvyslanec v Iráku Martin Klepetko považuje navázání kontaktů. "Následující období by mělo přinést konkrétní projekty, které jsou zatím sporadické," řekl.

Obchodní výměna mezi Českou republikou a Irákem v poslední době stoupá. Za celý uplynulý rok směřovalo do Iráku zboží a služby za 130 milionů korun, za prvních šest měsíců letošního roku objem stoupl na 169 milionů. Import je proti exportu naopak téměř nulový.

Malajci mají o radiolokační systém Věra skutečně zájem

Vysocí představitelé malajské armády se tento týden blíže seznamovali s možnostmi českého pasivního sledovacího systému Věra. Zájem prý ale mají i o další české výrobky určené pro armádu. O Věru projevila už dříve zájem Čína, proti tomuto obchodu ale protestovaly Spojené státy a tak se nakonec neuskutečnil. "Mohu potvrdit, že tady ta delegace je a že mají o Věru zájem," řekl ČTK náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Dále o celé věci nechtěl mluvit. "Byli u nás ve čtvrtek, mimo jiné se zajímali o pasivní systémy," prohlásili představitelé pardubické společnosti ERA, která radiolokátor vyrábí. Ani oni neposkytli více informací. Malajská delegace má být v Česku do neděle.

O návštěvě malajské delegace informovaly Hospodářské noviny s tím, že pokud bude tato asijská země chtít koupit radiolokátor či jiné vojenské zařízení, bude obchod muset projít složitým schvalováním několika ministerstev. Před několika měsíci stát zablokoval chystaný prodej šesti Věr do Číny, proti kterému protestovaly Spojené státy. Ty pak oznámily, že mají samy o radar zájem. Podle lidí z ministerstva obrany by však bylo nedostatečným řešením, pokud by USA chtěly získat pouze jeden radar k testování. Obchod s Čínou se totiž týkal zřejmě šesti kusů tohoto zařízení, které je nástupcem známého sledovacího systému Tamara. O Tamaře se říkalo, že dokáže odhalit i americké "neviditelné" letouny Stealth.

Malajsie má v současnosti problémy především s radikálními muslimskými bojůvkami. Někteří jejich členové absolvovali výcvik v téborech Al-Káidy v Afghánistánu a mají na svědomí únosy, bombové útoky a další teroristickou činnost.

Ekonom Sobíšek: Výrobní inflace signálem, že sazby porostou již v srpnu

Páteční data o výrobní inflaci jsou dalším signálem, že Česká národní banka zřejmě zvýší úrokové sazby již v srpnu, míní hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Dražší koks a kovy v červenci vyhnaly ceny v průmyslu na devítileté maximum. Vzhledem k poslednímu vývoji na světovém trhu s ropou je podle něj téměř jisté, že růst cen výrobců není u konce. "Údaje jen potvrzují, že s pravděpodobností hraničící s jistotou zvýší ČNB své sazby již v srpnu. Zřejmě se ale navíc urychlí na finančním trhu očekávání dalšího čtvrtprocentního zvýšení repo sazby, k němuž by tak mohlo dojít možná již v září," řekl Sobíšek ČTK.

Výrobní ceny v průmyslu vzrostly v červenci o 7,3 procenta, což bylo nejvíce od listopadu 1995. Proti předchozímu měsíci ceny zpomalily tempo růstu na 0,8 procenta. Vyšší ceny v průmyslu jsou předzvěstí budoucího růstu spotřebitelských cen. Cenové tlaky v podnikové sféře nadále rostou, přičemž příčiny růstu jsou podle ekonoma stejné již řadu měsíců. Faktorem číslo jedna je cena ropy. Významnou úlohu ovšem hraje také obrovská poptávka po oceli, která žene nahoru nejen cenu ocelářských výrobků, ale také cenu koksu. "Vysoká důležitost výroby kovů v tuzemské ekonomice na jedné straně pomáhá průmyslu dosahovat v poslední době výborných výsledků, na druhé straně tlačí index cen výrobců výš než v zemích s nižším podílem zpracování kovů," uzavřel Sobíšek.

České firmy mohou soutěžit v uplatňování rovných příležitostí

České firmy se budou moci zúčastnit soutěže, která ocení podniky uplatňující rovné příležitosti pro práci žen a mužů. Vítěz nultého ročníku bude vyhlášen v listopadu. Na páteční tiskové konferenci to oznámila Linda Sokačová, vedoucí projektu Gender Studies, který soutěž za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a v součinnosti s agenturou CzechInvest organizuje. Společnosti budou muset odpovědět do konce září na otázky Gender Studies. Informace k soutěži jsou k dispozici na internetové adrese www.feminismus.cz. Soutěž by se měla podle Sokačové stát do budoucna jedním z nástrojů k prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže. "V této aktivitě chceme pokračovat i v budoucnu," dodala.

Účast v soutěži by měla přinést firmám prospěch. Společnost tím získá označení, že nediskriminuje ženy, což v zahraničí znamená prestiž, upozornila Sokačová. "Umím si představit, že jedním z hlavních kritérií investičních podmínek by mohlo být naplňování rovných příležitostí," podotkla poradkyně ministra průmyslu a obchodu Běla Hajná.

Inspirací soutěže, která je podpořena z programu EU Phare, se staly podobné aktivity v zahraničí. Tam si firmy takového titulu vysoce cení nejen kvůli vztahům s veřejností, ale i protože se s tímto označením mohou stát přitažlivými zaměstnavateli pro špičkové odborníky. "Ne všechny tyto firmy ale rovné příležitosti pak prosazují i v ČR," poznamenala Sokačová.

Nejpálivějšími problémy v oblasti rovných příležitostí jsou podle předsedkyně výboru Českomoravské konfederace odborových svazů pro rovné příležitosti žen a mužů Dany Machátové odměňování, segregace na trhu práce, možnosti slaďování profesního a rodinného života či nedostatečné zastoupení žen ve vedoucích pozicích v pracovním, politickém i veřejném životě.

Nízký stav vody v Labi způsobuje rejdařům milionové škody

Suché počasí a nízký stav vody v Labi způsobuje vodním dopravcům milionové škody. Plavba se na Labi zastavila začátkem srpna, v Ústí nad Labem nyní hladina kolísá pod 150 cm. Pokud nezaprší a situace na Labi se nezlepší, je podle mluvčí ministerstva dopravy Ludmily Roubcové možné předpokládat, že se bude opakovat loňská situace, kdy plavba na Labi stála větší část roku. Měsíční ztráty v době zastavení plavby na dolním toku Labe se podle dopravců pohybují v řádu milionů korun. Nízký stav hladiny zaznamenalo povodí poprvé na začátku prázdnin. Znovu se plavba zastavila v pondělí. "Ztráty jsou zatím v několika milionech korun. Pokud však budeme muset poslat zaměstnance na nucené volno, určitě vzrostou," řekl ČTK jednatel společnosti Evropské vodní cesty (EVD) Lukáš Hradský. Šetřit musí také firma ČSPL. Sucho v loňském roce ji způsobilo ztrátu 130 milionů korun. "Věříme, že se situace nebude opakovat," uvedl Milan Raba z děčínského rejdařství ČSPL.

Loni dopravci a provozovatelé vodní infrastruktury vyčíslili své ztráty týdně na 7,5 milionu korun. Ministerstvo ale uznalo jen škody z uskutečněných jízd méně naložených lodí a ne ztráty, které dopravcům způsobilo úplné odstavení plavidel. I tak byly ztráty týdně na úrovni 4,1 milionu korun.

Ukrajinci v Praze protestovali, podpořili studenty na Ukrajině

Asi 15 Ukrajinců protestovalo v pátek v Praze před velvyslanectvím své vlasti proti nedávnému policejnímu zásahu při studentských nepokojích ve městě Sumy. Prohlášení s požadavky od demonstrantů převzal jeden z úředníků zastupitelského úřadu. Protestní akci uspořádalo sdružení Fórum Ukrajinců. Nepokoje v Sumách vypukly poté, co ukrajinský prezident Leonid Kučma podepsal dekret o sloučení tří místních univerzit v jednu. Studenti a pedagogové tento krok považovali za omezení nezávislosti akademických institucí. Kučmovo rozhodnutí přiživilo protivládní nálady mezi studenty, z nichž se mnozí kloní k opozici.

Posluchači a pedagogové uspořádali několik demonstrací. Minulý pátek se vypravili na protestní pochod do Kyjeva, vzdáleného 340 kilometrů. Zasáhlo proti nim 200 policistů. Několik účastníků bylo zbito, mnozí byli zadrženi. Prezident Kučma v úterý sporný dekret o sloučení tří univerzit zrušil. "Podporujeme studenty a vystupujeme proti porušování lidských práv na Ukrajině. Chceme, aby tomuto problému věnovalo větší pozornost i mezinárodní společenství," řekl předseda Fóra Ukrajinců Boris Čykulaj.

Protestující požadovali potrestání osob odpovědných za zásah. Na jednom z transparentů vyzývali ukrajinští studenti Univerzity Karlovy svou vládu, aby přestala páchat bezpráví v Sumách. Na druhém stálo: "Pryč se zločinnou vládou. Popis sumských událostí si mohou zájemci přečíst na stránkách studentů ze Sum na adrese www.sumy-bespredel.info."

Lidé z celé Evropy diskutovali v Řehlovicích o její budoucnosti

V Řehlovicích na Ústecku se sešli studenti ze zemí Evropské unie. Na pracovním kempu s názvem Evropa roste společně se bavili o strachu a nadějích v životě obyvatel sjednoceného kontinentu. Při společných poutích po Čechách si zároveň předávali zkušenosti a osvětlovali tradice svých zemí. Mladí lidé si tvořili program čtrnáctidenního pobytu na bývalém statku pánů z Bělé sami. "Museli spolu komunikovat, učili se naslouchat jeden druhému a předváděli, co pro ně znamená sjednocená Evropa," řekla ČTK Lucie Turanová ze statku. Ve skupinkách navštívili Lidice, Terezín nebo Prahu. Na dnešním zakončení pobytu budou své zážitky prezentovat ostatním studentům a hostům. Součástí kempu byla také tvorba uměleckých děl z přírodních materiálů. Výtvory si mohou návštěvníci Řehlovic prohlédnout přímo na statku.

Do Řehlovic přijedou letos mladí lidé z Německa, Maďarska, Polska nebo Rumunska ještě jednou. Na statku začne 4.září čtvrtý ročník mezinárodního kempu s názvem Primula. Studenti budou podle Turanové během dvou týdnů pokračovat v záchraně místního pivovaru.

Statek pánů z Bělé byl v minulých letech značně poničen. Nový majitel ho v devadesátých letech začal postupně opravovat. Jeho dcera, keramička Lenka Holíková, která 12 let žila a studovala v Německu, přišla koncem 90. let s myšlenkou pořádat na rodinném statku česko-německá výtvarná sympozia a mezinárodní studentské kempy. Jejich cílem je obnovit komunikaci a vzájemné porozumění mezi českými a německými umělci a zároveň ukázat, že různé národnosti mohou žít v poklidu společně.

Pardubice přivítaly postižené německé cyklisty na cestě do Atén

Svěžím tempem dorazila v pátek do Pardubic čtveřice zrakově postižených německých cyklistů, kteří jsou na 3500 kilometrů dlouhé cestě z Berlína do Atén. Na tandemových kolech za řidiči vyjeli z Berlína 8. srpna a město perníku bylo jejich první oficiální zastávkou a jedinou v Česku. Akce má poukázat na problémy nevidomých lidí a jejich integrace do společnosti, řekl po dojezdu jeden z cyklistů. "Zatím jedeme šest dní a máme v nohách 550 kilometrů," prohlásil cyklista. Se svými kolegy se jedou podívat na paralympiádu, která v řecké metropoli začíná 17. září. "Jsme amatéři a poslední dobou jsme museli více trénovat, abychom cestu mohli podstoupit," uvedl. Příprava na akci zabrala více než rok, když znamenala též sehnat sponzory. "Ti však finančně pokryli pouze dary, které poskytujeme během zastávek. Samotnou cestu bereme jako dovolenou a hradíme si ji sami," doplnil.

Němečtí cyklisté z Pardubic zamíří do Bratislavy, kam by měli dorazit v úterý 17. srpna. Poté navštíví Budapešť, slovinskou metropoli Ljubljanu, chorvatský Záhřeb, Bělehrad, a přes Rumunsko a Bulharsko do vysněných Atén. V uvedených městech předají místním zrakové postiženým kolegům speciální tandemová kola nebo psací a čtecí přístroje. Celková hodnota těchto darů přesahuje 25.000 eur (skoro 800.000 korun).

Věřící si v neděli připomenou největší mariánský svátek

Katoličtí věřící si v neděli jako každého 15. srpna připomenou největší mariánský svátek, slavnost Vystoupení Panny Marie na nebesa neboli Nanebevzetí Panny Marie. Svátek je tradičně spojený s bohoslužbami v mnoha chrámech a kostelech, konají se ale i poutě, koncerty, jarmarky s ukázkami lidových řemesel i sportovní akce. Tento svátek se slaví již několik století na základě církevní tradice, ačkoli tato událost není v Bibli doložena. Za dogma ji až 1. listopadu 1950 prohlásil papež Pius XII. Podstatou svátku je uctění památky vzetí těla Panny Marie na konci jejího pozemského života do nebe, čímž se jí dostalo stejného privilegia jako Ježíšovi. Její ostatky podle katolíků nespočívají v hrobě, ale její tělo i duše byly vzaty do nebeské slávy.

Tradiční poutní slavnost se bude v neděli konat i v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. V 09:30 začne mše svatá a od 14:00 do 17:00 bude kostel otevřen pro veřejnost. Ve 14:30 začne komentovaná prohlídka celého chrámu včetně vzácné podzemní Betlémské jeskyně s jeslemi z roku 1738.

Slavnosti u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie se konaly již v pátém století v Jeruzalémě, od šestého století svátek slaví celý křesťanský Východ a od sedmého století se slaví v Římě. Svátek byl později s velkou okázalostí držen ve Francii v době vlády Ludvíka XIII., který zasvětil zemi galského kohouta Panně Marii. Napoleon I. a Napoleon III. pak tento den prohlásili za svátek Napoleona. V Československu byl 15. srpen zasvěceným svátkem, ale v 50. letech ho tehdejší režim zrušil.

Motivy Nanebevzetí Panny Marie se objevují v průběhu staletí i ve výtvarném umění a hudbě. Zároveň je tato událost ze života Ježíšovy matky nejčastějším titulem zasvěcení mariánských kostelů.

Na výstavu květin Flora zavítá podle pořadatelů 35.000 lidí

Ve znamení okrasných dřevin, růží, gladiol, lilií a jiřinek bude letošní letní etapa mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc, kterou v druhé polovině příštího týdne ožije olomoucké Výstaviště Flora. Pořadatelé počítají s tím, že letos projde branami nejméně 35.000 lidí. Josef Roušar z Výstaviště Flora řekl, že letní etapy výstav Flora se zúčastní 96 především tuzemských vystavovatelů, kteří své výpěstky představí na 1698 metrech čtverečních výstavní plochy.

Prostory hlavního pavilonu A zaplaví pestrá směs školkařských okrasných výpěstků a květin vrcholného léta. "Neobvyklý protipól přirozené krásy živých květin vytvoří v hlavní expozici umělecké artefakty z kovaného železa. Kovářská díla budou pocházet ze sbírek nedalekého hradu Helfštýn, na kterém se každoročně koná mezinárodní sympozium uměleckých kovářů," uvedl Roušar.

Pavilon H bude zase zaměřen na sušené květiny a v pavilonu G se odehrají Letní zahradnické trhy, kterých se letos zúčastní 163 firem. "Zahradnické trhy budou zaměřené na nabídku květin, zahradnické mechanizace, pomůcek a potřeb," dodal Roušar. Letošní ročník výstavy Flora podle něj zpestří expozice velvyslanectví Jihoafrické republiky. "Představí typického zástupce jihoafrické flory - sukulenty rodu Lithops, takzvané živé kameny," uvedl Roušar.

Mezinárodní výstava květin Flora a Letní zahradnické trhy budou zahájeny ve čtvrtek 19. srpna a potrvají do neděle 22. srpna.

Česko-japonský festival Mladá Praha bude potřinácté

Česko-japonský hudební festival Mladá Praha se uskuteční letos v létě již potřinácté. Je zamýšlen jako příležitost pro instrumentalisty, pěvce a dirigenty začínající uměleckou kariéru. Převážnou část nákladů mezinárodní přehlídky připravené na dny od 23. do 31. srpna hradí japonští sponzoři. Hudebníci z Evropy, Asie a Ameriky vystoupí podle pořadatelů na patnácti koncertech, které se konají v Praze i mimo metropoli. Vedle sólistů zahrají komorní soubory a orchestr opery pražského Národního divadla a zazpívá Kühnův dětský sbor a dívčí sbor Vysoké hudební školy Kunitači z Tokia.

Festival Mladá Praha má otevřít v pondělí 23. srpna komorní koncert v sala terreně zahrady Valdštejnského paláce. Závěrečný program je ohlášen do Rudolfina na úterý 31. srpna od 20:00. Sólisté symfonického programu tam mají být z Česka, Japonska a Itálie, dirigent z Koreje. Vedle osmi pražských koncertů se uskuteční vystoupení ve Slatiňanech na Chrudimsku, v Jindřichově Hradci, Františkových Lázních, Poličce, v Srbské Kamenici v severních Čechách a v nedalekém saském městečku Bad Schandau.

Mikulov hostí šestý ročník festivalu Eurotrialog

V Mikulově na Břeclavsku začal šestý ročník festivalu Eurotrialog. Organizátoři dvoudenní akce symbolicky zvolili místo poblíž hranice tří zemí. I dramaturgický důraz je kladen na umělce z Česka, Slovenska a Rakouska. Na návštěvníky mikulovského amfiteátru pod Turoldem čeká program, který se vyhýbá střednímu proudu. Festival zahájila vernisáž fotografií Karla Šustra z uplynulých pěti ročníků a čtení rakouských a německých básníků v podání Jaroslava Rudiše za doprovodu železa a řetězů. Další informace o programu jsou na internetu na adrese www.eurotrialog.cz.

Do Kostelce přijede na folklorní festival přes 20 souborů

Více než dvě desítky folklorních souborů z celého světa se představí divákům na 50. ročníku folklorního festivalu v Červeném Kostelci na Náchodsku. Tradiční akce, která začne ve středu 18. srpna a skončí v neděli, se vedle souborů z Čech a Slovenska zúčastní nadšenci ze Srí Lanky či Ekvádoru, řekla ČTK ředitelka Městského kulturního střediska v Červeném Kostelci Kateřina Kultová. "Soubory ze Srí Lanky a Ekvádoru budou na festivalu vystupovat poprvé. Věříme, že nabídnou lidem netradiční podívanou, jejich kroje totiž mají křiklavé pestré barvy, tanečníci navíc vystupují v maskách," řekla Kultová. Soubory, které budou kromě přírodního areálu k vidění také v ulicích Kostelce, vyjedou se svými programy i do Nového Města nad Metují a Lázní Velichovek.

Do areálu v Kostelci na vystoupení tanečníků a hudebníků každoročně míří tisíce návštěvníků, například loni přišlo na 8.260 platících diváků. "Diváci mohou v sobotu také vybrat nejsympatičtější soubor. Připraveny jsou nádoby, do kterých mohou lidé vhazovat mince. Soubor, který získá nejvíce peněz, vyhrává a může si částku ponechat," řekla Kultová.

Organizátoři si vedle zájmu diváků pochvalují také zájem souborů o vystoupení na festivalových podiích. "Máme nabídky na vystoupení od souborů na několik let dopředu, snažíme se ale vybírat skutečně ty nejlepší z jednotlivých zemí a v Kostelci předvést skutečnou kvalitu," uvedla ředitelka. Součástí festivalového programu bude také výstava, která přiblíží historii červenokosteleckého festivalu a také padesátiletou existenci místního souboru Hadař.

Na Plzeňsku se rozezní housle Gabriely Demeterové

Přední česká houslistka Gabriela Demeterová zahájí ve čtvrtek 19. srpna šňůru koncertů po severním Plzeňsku. Desetidenní přehlídku Barokní perly uvede umělkyně vystoupením v klášteře v Plasích. Čtvrtý ročník festivalu je věnován převážně barokní hudbě. ČTK to řekla její mediální zástupkyně Pavlína Fechterová. Koncertovat se bude v zámku a v kostele v Manětíne, v klášteře v Plasích, v kostele svatého Mikuláše v Kozojedech a v zámku v Horšovském Týně. V Kozojedech bude při koncertu 21. srpna slavnostně odhalena a poté natrvalo umístěna na hlavním oltáři kopie sochy Kozojedské Madony. Toto dílo pražského anonymního Mistra Žebrácké Madony tady kdysi oltář zdobilo, ale nyní je uloženo v muzeu v Mariánské Týnici. Kopii vytvořil místní sochař Bartoloměj Štěrba. Při slavnostním zahájení festivalu v Plasích se uskuteční benefiční aukce obrazů Jakuba Strettiho a Jiřího Kornatrovského ve prospěch aktivních účastníků interpretačních kurzů Gabriely Demeterové a Giedré Lukšaité-Mrázkové.

Ze sportu:

Po čtvrtečním vyvěšení státní vlajky v olympijské vesnici byl v pátek v Aténách slavnostně otevřen také Český olympijský dům. Zázemí v něm najdou sponzoři i sportovci, slavit se tu budou případné medaile a bude také místem pro setkávání hostů Českého olympijského výboru. Pásku v barvách trikolóry přestřihl po jedenácté hodině prezident republiky Václav Klaus. Přítomni byli vedle nejužšího vedení Českého olympijského výboru také ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková a pražský primátor Pavel Bém. Dům v Aténách je neluxusnější ze všech dosavadních center české výpravy na minulých olympiádách.

Seznam českých olympioniků v pátek rozšířila triatlonistka Lucie Zelenková. Třicetiletá členka klubu TT Centrum Praha doplní 25. srpna na startu ženského závodu dvojici Lenka Radová, Renata Berková. Mezi triatlonisty budou o medaile usilovat Filip Ospalý a Martin Krňávek. Zelenkové pomohla k premiérové účasti na olympiádě náhoda. V tréninku si zlomila ruku čtvrtá žena z mistrovství Evropy Němka Christiane Pilzová a uvolnila místo ve startovní listině.

Po triatlonistce Lucii Zelenkové rozšíří českou olympijskou výpravu i dráhový cyklista Alois Kaňkovský. Česká republika získala od Mezinárodní cyklistické unie (UCI) divokou kartu pro závod na kilometr s pevným startem a svaz ji přidělil nadějnému závodníkovi Dukly Brno. V Aténách tedy bude Českou republiku reprezentovat 142 sportovců.

České basketbalistky začnou svou pouť za úspěchem na olympijských hrách v sobotu večer zápasem proti Španělsku. Trenéři úřadujících vicemistryň Evropy prvního soupeře ve skupině B pořádně prostudovali na videu a hlásí: "Jsme takticky připraveni." Vedení týmu se podařilo sehnat hodně materiálu z posledních přípravných zápasů Španělek. Kouč Jan Bobrovský se svým asistentem Luborem Blažkem díky tomu mohli udělat podrobný rozbor.

Jachtaře Michaela Maiera postihla dva dny před začátkem olympijské regaty třídy Finn smůla. Těsně před čtvrteční tréninkovou rozjížďkou mu chorvatský soupeř Karlo Kuret udělal vinou neopatrnosti ráhnem díru do lodi a český závodník musel na břeh. Pořádně naštvaný Maier otvor v trupu ihned zalepil a v sobotu by měl být připraven odstartovat do první jízdy.

Čeští hokejisté do osmnácti let porazili na Světovém poháru v Břeclavi své americké vrstevníky 5:1. Ve vypjatém zápase, jenž skončil bitkou po závěrečné siréně, rozdal rozhodčí Homola 209 trestných minut. Čeští junioři vyhráli na turnaji již potřetí. V úterý porazili Rusko 3:1 a den poté zvítězili nad Finskem 4:3 v prodloužení.

Hokejisté Pardubic vyhráli na turnaji ve Švýcarsku i třetí zápas, tentokrát porazili 4:0 Bern. Svěřenci trenéra Františka Výborného se třikrát prosadili již v úvodní třetině, kdy se trefili Tomaž Razingar, Petr Průcha a Tomáš Divíšek. Výsledku dal konečnou podobu necelé tři minuty před koncem zápasu kanonýr Petr Sýkora.

Tenistka Nicole Vaidišová se postarala o jedno z překvapení na turnaji ve Vancouveru, když ve druhém kole porazila pátou nasazenou Američanku Marissu Irvinovou. Po výhře 7:5, 4:6 a 6:4 postoupila teprve patnáctiletá Češka poprvé na okruhu WTA do čtvrtfinále, v němž se utká s turnajovou dvojkou Milagros Sequeraovou z Venezuely.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

13-08-2004