Denní souhrn zpráv Zprávy

11-08-2004

Ministr obrany Karel Kühnl navštívil generální štáb a promluvil s vojáky v misích

Nový ministr obrany Karel Kühnl (US- DEU) se při své návštěvě generálního štábu v pražských Dejvicích začal podrobně seznamovat s armádní problematikou. Využil také armádních linek a telefonicky hovořil s veliteli všech misí české armády v zahraničí. Přesvědčil se prý, že armáda je vedena lidmi na svém místě, kteří dokázali zodpovědět všechny jeho otázky. Náčelník generálního štábu Pavel Štefka podotkl, že s ministrem podrobně hovořili o armádním systému velení, o práci armády v krizových situacích.

Karel Kühnl navštíví v neděli české vojáky, kteří budou mít na starosti ochranu olympijských her v Aténách před případným chemickým útokem. Jednodenní návštěva na jejich základně v Řecku je jeho první cestou v nové funkci za českými vojáky do zahraničí; postupně by se chtěl podívat i na další místa, kde vojáci působí. Čeští vojáci jsou spolu s kolegy z Polska, Belgie, Itálie a Maďarska v Řecku od počátku srpna. Jejich mise bude trvat do konce září, kdy se uzavřou paralympijské hry. Chemici z libereckého protichemického praporu jsou vybaveni na to, aby mohli zajistit ochranu účastníků her v případě použití zbraní hromadného ničení.

Vicepremiér Jahn: Vláda chce řadu opatření financovat z fondu rozvoje bydlení

Vláda chce řadu opatření a podpor, jež by měly být součástí jejího programového prohlášení, platit z fondu rozvoje bydlení, který není součástí státního rozpočtu. Takto by kabinet mohl financovat například novomanželské půjčky na bydlení, řekl ČTK vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Vláda by tak mohla vydat více miliard, aniž by zvýšila schodek rozpočtu. Přísnější vyplácení sociálních dávek by zase podle Jahna mělo umožnit v příštím roce zvýšení životního minima a tím i některých dávek. Podle Jahna je možné, že fond bydlení získá peníze i z nových privatizací, ty by však měly být určeny především na financování fondu dopravní infrastruktury. Privatizovat by se měly Severočeské doly a Český Telecom.

Proti návrhům na další utrácení je však ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten po jednání s Jahnem, ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a ministrem bez portfeje Jaroslavem Burešem vyjádřil přesvědčení, že programové prohlášení ještě dozná změn. Každý ministr, který navrhuje další úlevy a výhody, by podle něj měl zároveň říct, kde bude škrtat, aby získal volné prostředky.

Nová vláda zřejmě nebude hýbat se sazbami daně z přidané hodnoty, řekl Martin Jahn. Dřívější návrh bývalého ministra pro místní rozvoj a nynějšího ministra spravedlnosti Pavla Němce na přesun ubytovacích a stravovacích služeb do nižší sazby DPH se tak do vládního prohlášení s největší pravděpodobností nedostane a tyto služby budou nadále zdaněny sazbou 19 procent. Zároveň se nebudou snižovat ani sazby pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které patří k nejvyšším v Evropě. Určitou úlevu by ale mělo přinést zavedení stropů pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Program by měl také obsahovat priority, které si vytyčil Jahn, například zjednodušení administrativy pro podnikatele, zákon o konkurzu a vyrovnání či urychlení zápisů do obchodního rejstříku.

Experti: Programové prohlášení se vyhýbá skutečným problémům

Programové prohlášení nové vlády se vyhýbá skutečným problémům české ekonomiky, uvedli analytici oslovení ČTK. Země podle nich potřebuje zejména reformu důchodů, zdravotnictví a školství, politici však spíše slibují opatření, na které v rozpočtu nejsou peníze. Někteří experti se obávají, aby kabinet na splnění slibů nechtěl použít příjmy z privatizace. Kroky vlády jsou podle expertů vedené snahou získat zpět ztracené voliče. Nepopulární, ale potřebné reformy proto podle nich nemají šanci. Experti i politici však připomínají, že vládní prohlášení ještě zdaleka nemá konečnou podobu a v médiích se prý objevily verze, které nelze nazvat ani pracovní. Konečná podoba dokumentu tak zřejmě bude podle vyjádření politiků střízlivější.

Ruský velvyslanec pozval prezidenta Klause na oslavu konce války do Moskvy

Ruský velvyslanec v Praze Alexej Fedotov tlumočil prezidentu Václavu Klausovi pozvání ruské hlavy státu Vladimira Putina k účasti na oslavách konce druhé světové války příští rok v květnu v Moskvě. Dodal, že ruský prezident Putin by do Prahy naopak mohl přijet už v první polovině roku 2005, přesné datum návštěvy však zatím není stanoveno. "Měli jsme poprvé možnost s panem prezidentem prodiskutovat naše vzájemné vztahy v celé jejich šíři," poznamenal ruský velvyslanec, který v České republice působí teprve od dubna. Nehovořili prý ale přímo o vzájemné vízové politice, která v poslední době dělá ruským občanům a cestovním kancelářím těžkou hlavu. Ruská federace totiž tuto otázku řeší přes české ministerstvo zahraničí. Rusové ministerstvu zahraničí předali dohody o zjednodušení vízové povinnosti, které už mají podepsány s Itálií nebo s Německem. Podle velvyslance by prý bylo podobně možné upravit i vztah s Českou republikou a vše nyní záleží jen na tom, zda se k tomu ČR rozhodne.

Radnice chce přesvědčit ministra, aby vrtulníky v Bochoři zůstaly

Přerovská radnice hodlá dál lobbovat za zachování vojenské základny vrtulníkového letectva v Bochoři u Přerova, která se má podle schválené reformy armády přesunout zřejmě v roce 2007 do Náměště nad Oslavou. Naděje vkládá do nového ministra obrany Karla Kühnla (US-DEU), s nímž chce o věci jednat. Jak uvedl přerovský starosta Jindřich Valouch (ČSSD), pro zachování základny podle něj hovoří zejména vysoké investice, které v minulosti armáda do letiště věnovala, a záměr kraje vybudovat v Bochoři smíšené letiště. Vrtulníkovou základnu již v posledních měsících opustily desítky lidí. Mezi nimi je i řada zkušených pilotů.

Česko se chce i v budoucnu podílet na rekonstrukci Iráku

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při rekonstrukci Iráku. Jeho představitelé by však měli sami říct, jak konkrétně může Česko Iráčanům prospět. Ministrovi vodních zdrojů prozatímní irácké vlády Abdal Latífu Rašídovi, který je v Praze na několikadenní návštěvě, to řekl náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. Dodal, že dosavadní aktivity České republiky jsou v Iráku vnímány velmi pozitivně. Rašíd se sešel na Pražském hradě rovněž s prezidentem Václavem Klausem. Zástupci českých firem budou mít možnost diskutovat s iráckou delegací o českých investicích v Iráku v pátek na semináři pořádaném Česko-arabskou obchodní komorou.

Sobíšek: Platební bilance je zklamáním; mírní ekonomický optimismus

Červnové výsledky platební bilance jsou zklamáním a mírní předchozí optimismus ohledně vývoje české ekonomiky, uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Deficit běžného účtu byl v červnu opět dvojciferný, naopak příliv přímých investic ze zahraničí byl slabý. Deficit běžného účtu tak podruhé v letošním roce nebyl plně pokryt přílivem přímých investic. Deficit běžného účtu platební bilance se v červnu prohloubil na 10,3 miliardy korun z květnových 8,4 miliardy, a to navzdory zlepšení zahraničního obchodu. Důvodem byly zejména vysoké výplaty dividend a úhrada příspěvku do rozpočtu Evropské unie. Příliv kapitálu na finančním účtu činil 7,3 miliardy korun. Příliv přímých investic ze zahraničí byl nejslabším výsledkem od loňského března.

Pojišťovny vyplatily za necelé dva roky od záplav 95 procent škod

Pojišťovny vyřídily za necelé dva roky od katastrofických povodní 95 procent škod klientů, za něž jim zaplatily téměř 33 miliard korun. Klienti přitom nahlásili škody za 34,7 miliardy Kč. Celkové ekonomické škody ze srpnových povodní se však odhadují na 73 miliard korun, takže pojišťovny se podílely na likvidaci hospodářských ztrát asi z poloviny, sdělila ČTK Česká asociace pojišťoven, jež má údaje z konce června.

Ministerstvo školství zpochybňuje obvinění svého úředníka z týrání dětí

Ministerstvo školství se postavilo za svého pracovníka Jiřího Pilaře, který měl údajně v roce 1989 týrat děti coby vedoucí vychovatel ve Výchovném ústavu pro děti a mládež v Praze na Klíčově. Informace o tom přinesl Večerník Praha. Případem se ihned začala zabývat i ministryně školství Petra Buzková. "Tento článek poškozuje ministerstvo i Jiřího Pilaře, veškerá obvinění zpochybňujeme," řekl novinářům Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva. Stejně tak Pilař, který od roku 1997 na ministerstvu řídí odbor speciálního vzdělávání a institucionální výchovy, veškerá obvinění odmítá.

Děním v ústavu se tehdy zabývala i prokuratura. Městská prokurátorka Marie Vodičková, která měla případ na starosti, v kontrolní zprávě z roku 1989 poukazovala například na umisťování dětí do neúměrně dlouhé samovazby. "To se stalo jednou, a okamžitě byla vyvozena patřičná opatření, aby k tomu už nedocházelo. Náš ústav byl naopak kritizován za přílišnou liberalizaci," uvedl Pilař. Nynější předsedkyně Fondu ohrožených dětí Vodičková ale na své kritice trvá. "Oni se přiznali, že děti byli na samotce déle, než bylo přípustné. Údajně to ale bylo způsobeno špatnými zápisy v knize izolací, což je směšné," řekla Vodičková. Kromě toho byli chovanci podle ní neúměrně trestáni i za věci, za které nemohli. "Když třeba jeden chlapec ručil za druhého, že neuteče, a on utekl, tak byl za to potrestán ručitel," tvrdí Vodičková. Městská prokuratura program v roce 1989 zakázala. Trestní stíhání však zahájeno nebylo.

Na Benešovsku se zřítil vrtulník; pasažér zahynul, pilot zraněn

Soukromý dvoumístný vrtulník typu Robinson 22 se nedaleko Čeřenic na Benešovsku zřítil do lesa. ČTK o tom informoval mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Devětačtyřicetiletý pasažér zahynul, pětatřicetiletý pilot utrpěl pohmožděniny. Podle zpravodajského serveru iDnes nehodu nepřežil viceprezident pražské hospodářské komory Vlastimil Hloužek, vrtulník pilotoval místopředseda dozorčí rady společnosti Český Holding Bronislav Bečka. Po pádu vrtulníku si pilot podle kriminalisty Luďka Červa sám přivolal pomoc. "Podle našich informací si pilot navigoval pomoc přímo na místo, protože byl při vědomí a byl schopen si zatelefonovat," řekl Radiožurnálu Červ.

Na místě zasahovala benešovská záchranná služba, na pomoc byli přizváni i pražští záchranáři. Jejich vrtulník dopravil zraněného pilota do pražské vinohradské nemocnice. "Provedli jsme vyšetření CT celého těla a další vyšetření. Muž utrpěl pohmožděniny, poranění, nemá nic zlomeného a zatím jsme nezjistili nějaká vážná zranění," řekl ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Leoš Kabát. Upozornil ale, že komplikace se mohou objevit později, například vnitřní krvácení.

Mach: Policie zjistila sepětí vyšetřovatelů mých kauz s podsvětím

Někdo z policistů, kteří v minulosti vyšetřovali kauzy někdejšího prezidenta fotbalového klubu Sparta Petra Macha, byl zřejmě tehdy napojen na zločinecké struktury. "Nevím, jestli je obviněn, ale podle usnesení policie byl ve spojení s podsvětím," řekl novinářům Mach na chodbě pražského městského soudu. Před jeho senátem se zpovídá z údajného podvodu kvůli nesplaceným úvěrům z doby před 13 lety. Podle Macha již podezření z trestné činnosti policistů spjatých s jeho kauzami zkoumá Inspekce ministra vnitra. Prověřování odstartovalo trestní oznámení, které Mach poslal před dvěma lety z vězení přímo tehdejšímu ministru vnitra Stanislavu Grossovi.

Policie Machovi před lety nadělila celý balíček obvinění, která bývalý šéf Sparty vždy popíral. Soud pak v roce 2000 poslal Macha na pět let do vězení za krácení daní, zprostil ho obžaloby z pojišťovacího podvodu a úvěrový podvod vrátil k došetření. Policie další čtyři roky sháněla důkazy, soud začal případ řešit letos v červenci. Podle obžaloby způsobil Mach Československé obchodní bance škodu nejméně 150 milionů korun. Hrozí mu pět až dvanáct let vězení. Mach byl přitom z vězení podmínečně propuštěn teprve před několika měsíci. Po výslechu pěti svědků pražský městský soud jednání odročil na říjen. Pokud se podaří vyslechnout zbývající svědky, mohl by již padnout rozsudek.

Kvůli falešnému signálu stál čtyři hodiny první blok Temelína

Čtyři hodiny nedodával první blok Jaderné elektrárny Temelín elektřinu do sítě. Důvodem byl falešný signál jednoho z čidel. Nyní již blok opět dodává elektřinu a výkon reaktoru se vrací na 100 procent, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Tvrdí, že falešné hlášení postihují i jiné elektrárny. Nebesář uvedl, že jedno z čidel, které kontroluje teplotu vzduchu v takzvaném budiči, ohlásilo falešný signál a vyřadilo generátor. Zároveň byl snížen výkon reaktoru na 38 procent. Technici čidlo poté, co na závadu přišli, opravili.

Žena, která vyhrožovala bombou v Dukovanech, asi nebude obviněna

Nemocná žena, která ve čtvrtek způsobila poplach v jaderné elektrárně Dukovany, nebude podle policie obviněna z žádného trestného činu. Nejspíše skončí v psychiatrické léčebně. Žena na ústředně telefonicky oznámila, že k elektrárně směřuje autobus se zbraněmi hromadného ničení. Ostraha proto byla v pohotovosti a musela být posílena o speciální policejní jednotky. Třebíčským policistům se po šesti dnech podařilo čtyřiapadesátiletou ženu, jež trpí paranoidní schizofrenií, předvést k soudu. Policisté ihned po telefonátu zjistili pravděpodobnou totožnost pachatelky, kterou znají už z předcházejících případů různých anonymních podání.

Čeští vědci testují lék na rakovinu, který zabíjející jen nádorové buňky

V Česku bude pro lidi s rakovinou lék na základě českého patentu. Patří do skupiny směrovaných polymerních léčiv, která umožní cílenou chemoterapii, jež zabíjí jen nádorové buňky. Ředitelka mikrobiologického ústavu akademie věd Blanka Říhová řekla, že se úsilí badatelů blíží k cíli. "Látka již byla testována na zvířatech a nyní se testuje na lidech v USA a Velké Británii. Experimentálně byla podávána i českým pacientkám v posledních stadiích nemoci, kterým žádná dosavadní léčba nepomohla," řekla Říhová.

Za zásadní přínos nového typu chemoterapie považuje to, že oproti klasické chemoterapii ničí jen nádorové buňky. Nepoškozuje zdravé buňky, a tedy ani obranyschopnost pacienta, takže mu v boji s rakovinou pomáhá jeho vlastní obranný systém. "Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby tato nová chemoterapie byla použita na počátku onemocnění, že bychom měli podstatně méně pacientů, které posléze postihnou metastázy," řekla. Říhová uvedla, že existuje dohoda s farmaceutickou firmou působící v tuzemsku, že pokud testy dopadnou dobře, bude Česko čtvrtou zemí na světě po Japonsku, USA a Británii, kde budou tato polymerní léčiva pro pacienty přístupná.

Zavedení zdravotních knížek podporuje i lékařská komora

Zdravotní knížky, jež chce zavést ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, podporuje i Česká lékařská komora (ČLK). V papírových knížkách by občané u sebe měli informace o zdravotním stavu, včetně krevní skupiny a údajů o očkování. V knížce by byly informace také o tom, zda si člověk přeje darovat své orgány po smrti nebo ne. Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath považuje papírovou zdravotní knížku za rozumné řešení. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Suttner hájí elektronickou formu.

Občané Evropské unie by v budoucnu měli mít základní informace o svém zdravotním stavu v čipu, který bude součástí připravované evropské karty zdravotního pojištění. S touto variantou počítal i předchůdce Emmerové Jozef Kubinyi. Suttner je přesvědčen o tom, že internetová zdravotní knížka má oproti papírové řadu výhod - lze v ní uložit více dat, včetně rentgenových snímků a grafů. Díky internetu jsou přístupná kdekoli na světě. Rath soudí, že výhodnější je knížka v papírové podobě. "V Česku má k internetu přístup 30 procent obyvatel," vysvětlil. Pro většinu, zvláště starších lidí, tato služba žádnou cenu nemá. V papírové knížce jsou podle Ratha informace přehlednější, lékař nepotřebuje k aktuální léčbě tisíce údajů o vyšetřeních, jimiž pacient za život prošel.

V Domě světla našlo za pět let jeho existence azyl 90 HIV pozitivních

Vedení pražského Domu světla pro lidi s virem HIV a AIDS doufá, že se mu podaří domov po pěti letech jeho existence rozšířit. Kapacita zařízení totiž na pomoc potřebným již nestačí. Novinářům to při oslavách pátého výročí otevření Domu světla řekl jeho ředitel Miroslav Hlavatý. Za pět let existence našlo v domově dlouhodobější azyl na 90 HIV pozitivních či pacientů s AIDS. Nyní v něm žije osm dospělých a jedno dítě, další se má brzy narodit.

Zařízení nabízí pomoc nejen lidem HIV pozitivním či nemocným, ale i jejich blízkým. I pro ně je totiž složité se s chorobou svého příbuzného či partnera vyrovnat. Důraz klade společnost také na prevenci. V domě funguje i poradna, kde je možné se nechat anonymně otestovat. K ubytování slouží 15 lůžek, která nyní nejsou plně obsazena. "Někdy je ale zájem tak velký, že musíme ubytovat lidi i v tělocvičně. Je to dost smutný pohled," dodal Hlavatý.

Ke konci června žilo v ČR 686 HIV pozitivních. U 177 z nich nemoc AIDS již propukla. Další zhruba dvě stovky nakažených pocházejí z řad cizinců, nejčastěji z východu Evropy. Východní Evropa se po Africe a Číně stala dalším ohniskem nákazy.

U Lvové havarovala cisterna, vytékající asfalt znečistil louku

Na silnici mezi Libercem a Děčínem havaroval nákladní vůz s cisternou. Z porušené nádrže vytekla část asfaltu na vedlejší louku. Na místo hasiči dovezli speciální techniku, která se používá při ohrožení životního prostředí. Ke Lvové dorazili rovněž odborníci z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Liberci. "Asfalt naštěstí nezasáhl podzemní ani povrchové vody, jeho slabá vrstva však pokryla na přilehlé louce plochu dlouhou asi 60 a širokou pět metrů," uvedl pracovník ČIŽP Bohumil Grafneter. Ztuhlý asfalt skončí zřejmě na skládce, nebo ho čeká recyklace.

Dělníci našli v Chomutově granát, policie místo nálezu uzavřela

Minometný granát pravděpodobně z druhé světové války našli dělníci při úpravách koryta řeky Chomutovky v centru Chomutova. Policie místo nálezu uzavřela, do středu města nepouštěla ani řidiče. Přivolaný pyrotechnik už granát odvezl ke zneškodnění, řekl ČTK chomutovský kriminalista. "Při explozi granátu by střepiny mohly zabít, nebo zranit lidi v okruhu až 200 metrů. Preventivní opatření byla proto nutná," uvedl k uzavření místa policista.

Zloději ukradli z náchodského supermarketu bankomat

Bankomat s penězi ukradla z prostor supermarketu Albert v Náchodě skupina neznámých pachatelů. Lupiči se k přístroji, který patří České spořitelně, dostali poté, co osobním vozem prorazili výlohu obchodu. Krádež policistům oznámil před půl pátou ráno kolemjdoucí, řekla ČTK mluvčí náchodské policie. Podle policistů není vyloučeno, že středeční krádež bankomatu souvisí s dříve provedenými loupežemi v různých částech republiky. Bankomat ukradli neznámí zloději například 19. července ze supermarketu v Karlových Varech, další dva podobné případy se již dříve staly na severní Moravě.

V centru Prahy se uskutečnila akce proti pouliční kriminalitě

V centru Prahy se v úterý v noci opět uskutečnila policejní akce zaměřená na pouliční kriminalitu. Policisté zkontrolovali asi 200 lidí; jeden člověk, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání, byl zadržen. Asi stovka policistů a několik strážníků v noci na středu pročesávala centrum Prahy. Zaměřili se především na prostituci, drogy, krádeže a pouliční kriminalitu, ale i na dopravní přestupky.

Výzkum: Třetina Čechů a Češek nemohla přes čtvrt roku najít práci

Každý třetí Čech či Češka nemohli někdy v životě déle než čtvrt roku sehnat práci. Čtvrtina z nich se do podobné situace dostala opakovaně. Častěji místo neúspěšně hledaly ženy než muži. Vyplynulo to z květnového výzkumu agentury DEMA, s nímž novináře seznámila ředitelka společnosti Bohumíra Jozífková. Analýza je součástí projektu na slaďování rodinného a pracovního života, financovaného EU z programu EQUAL. Vzdělanější lidé mají podle Jozífkové s nezaměstnaností zkušenosti jen ojediněle, často se s ní naopak potýkají lidé z chudšího prostředí.

Déle než čtvrt roku bez práce se ocitly téměř dvě pětiny žen starších 18 let. Marné hledání práce zná čtvrtina Češek mezi 18 a 25 lety a asi polovina mezi 25 a 39 lety. Ve věku od 45 do 55 let má každá pátá žena v ČR zkušenosti s opakovanou nezaměstnaností. Nabídku pracovních míst lze podle oslovených nejlépe zlepšit podporou malého a středního podnikání, rozvojem regionů a posilováním cestovního ruchu a služeb. Důležité jsou pobídky investorům, spolupráce s místními podnikateli a podpora používání internetu a dalších informačních technologií.

Nizozemská Kappa Packaging začala v Olomouci stavět novou továrnu

Nizozemská společnost Kappa Packaging B.V. zahájila v Olomouci stavbu nové továrny na výrobu obalů z vlnité lepenky, do které bude investovat zhruba 11 milionů eur (345 milionů korun). Stavba podniku, který zpočátku zaměstná pět desítek lidí, by měla být dokončena ještě v letošním roce. ČTK informaci získala z webových stránek společnosti Kappa Packaging. Roční výrobní kapacita nového podniku, který má uspokojit rostoucí poptávku zákazníků z regionu i Evropy, je 20 milionů metrů čtverečních vlnité lepenky.

Kappa Packaging B.V. patří k největším evropským skupinám ve výrobě papíru a obalů z vlnité a strojní lepenky. V 18 zemích Evropy má 115 výrobních závodů s více než 16,5 tisíci zaměstnanci. Její roční obrat je přes tři miliardy eur.

Horské prameny na severu Čech vysychají, obce jsou bez vody

Horské prameny na severu Čech pomalu vysychají, vody je málo i v přehradách a Labi. Některé obce se tak musejí spolehnout na cisterny, které do vsí vozí Severočeské vodovody a kanalizace. Radnice postupně vyhlašují zákazy zalévání zahrádek. Šetřit vodou musí zejména lidé na Ústecku, Děčínsku, Českolipsku a Mostecku, řekla mluvčí společnosti Iveta Kardianová.

Účast na setkání žateckých rodáků zatím přislíbilo přes 300 lidí

V Žatci vrcholí přípravy na setkání jeho rodáků a přátel, kteří se sjedou do chmelařského centra oslavovat 1000. výročí první písemné zmínky o městě. Účast na setkání 11. září dosud přislíbilo přes 300 mužů a žen z Česka i zahraničí, řekl ČTK předseda Sdružení rodáků a přátel města Žatce Petr Šimáček. Organizátoři evidují i přihlášky ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska, Ruska, Itálie, Spojených států, Izraele, Kanady či Austrálie. Program setkání zahájí už 10. září odborný seminář o historii města. Následující den se se představí řada Žatečanů, kteří se stali díky své profesi uznávanými osobnostmi. Pozváni jsou například herec a scénárista Zdeněk Svěrák či zpěvák Petr Kotvald.

Zlín prodá památkově chráněnou vilu, kterou mu daroval Václav Havel

Zlín se rozhodl prodat památkově chráněnou Vavrečkovu vilu, kterou získal darem od bývalého prezidenta Václava Havla. Zlínská firma CE WOOD za nemovitost zaplatí městu 18 milionů korun. Dalších 5,7 milionu korun ale musí zaplatit nadaci Vize 2000 manželů Havlových. Nepodařilo se jí totiž získat Havlův souhlas s převodem nemovitosti na nového majitele, který vyplýval z darovací smlouvy. Město se podle náměstska primátora Hynka Stesky pro prodej vily rozhodlo proto, že nemá peníze na její rekonstrukci.

Dvoupodlažní, bohatě dimenzovaná Vavrečkova vila patřila mezi čtyři objekty, které dal Tomáš Baťa postavit pro své přední ředitele. Autorem budov byl architekt Vladimír Karfík. Vila Hugo Vavrečky, dědečka Václava Havla, byla dokončena v roce 1942.

Jařabův film Vaterland - lovecký deník přijde do kin od 19. srpna

Dobrodružným thrillerem s prvky černé komedie je podle divadelníka Davida Jařaba jeho film s názvem Vaterland - lovecký deník. Hlavní role ve filmu o několika kulturních střetech a jednom lovu ztvárnili Karel Roden, František Řehák a Petr Forman. "Lovecký" příběh v poněkud koloniálním stylu se odehrává v současnosti, ale v odlehlých horách, na místech bez vymožeností civilizace, kde má život jiná pravidla. V luxusních autech se tam vracejí sourozenci, aby obhlédli, co zbylo z rodinného majetku. Jejich přítomnost se stává spouštěcím mechanismem pasti, ve které nakonec uvíznou všichni: lovci, domorodci i tajemná kořist.

Ivan Mládek představí své obrazy v Českém Krumlově

Své obrazy přiveze do Českého Krumlova známý televizní bavič a muzikant Ivan Mládek. Čtrnáct velkých pláten, která od pátku vystaví Dům fotografie, se vyznačuje obrácenou perspektivou: prostor se směrem od diváka rozšiřuje, na rozdíl od běžné kompozice, již dovedli do dokonalosti například renesanční malíři. Podle ředitele Domu fotografie Zdeňka Kočíka bude Mládek v Krumlově vystavovat figurální kompozice, které již zhlédli návštěvníci například v Německu, Švýcarsku, Praze, Plzni či Litvínově. Obrazy budou prodejné podle ceny stanovené za centimetr čtvereční.

V ulicích Šumperku budou tančit folklorní soubory z celého světa

Stovky tanečníků folklorních souborů z celého světa míří v těchto dnech do Šumperku. Při tradičním Mezinárodním folklorním festivalu roztančí ulice města mimo jiné skupiny z Mexika, Konga, Indonésie a Španělska. Přehlídka světového folkloru potrvá na severu Olomouckého kraje od čtvrtka do pondělí. Pořadatelka akce Libuše Drtilová řekla, že se festivalu zúčastní deset zahraničních a šest tuzemských folklorních souborů. Dohromady podle ní čítají asi 570 členů.

Ekologové přenesli do přírody stovky vzácných ropuch

Zhruba 1500 ropuch vysadili do volné přírody ekologové z Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Žáby, které přišly na svět v areálu firmy zpracovávající kovový odpad, přenesli na mokřadní louku v bývalém vojenském cvičišti nedaleko města. Šance živočichů na přežití a založení další populace se tak výrazně zvýšily. Tisíce vajíček nakladly ropuchy do tůňky vzniklé po velkých deštích v areálu podniku při jarním tahu. Zaměstnanci prostor ohradili, pravidelně zavodňovali a živočichy přikrmovali. Od minulého týdne již ekologové zhruba centimetr velké žáby přenášejí do volné přírody.

Potápěči vyloví o víkendu 904 lahví sektu z Vranovské přehrady

Vinné sklepy Lechovice připravují na sobotu slavnostní výlov 904 lahví sektu, které jsou již rok uloženy na dně Vranovské přehrady. Lahůdka z Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného a Moravského muškátu zraje ve speciální kleci v hloubce 38 metrů a teplotě sedm stupňů Celsia. Lahve se draží na internetu a část výtěžku aukce jde vozíčkářům z Centra Paraple. Dosud nejvyšší nabídka se pohybovala kolem 2000 korun a na kontě paraplegiků je nyní nejméně 100.000 Kč.

Unie fotbalových rozhodčích navrhla stávku, sudí to odmítli

Unie fotbalových rozhodčích vyzvala své členy, aby pro příští kolo profesionálních soutěží vyhlásili stávku. Setkala se však s negativní reakcí: většina sudích se vyslovila pro další jednání, nikoli pro krajní řešení. Nový šéf unie Miroslav Tulinger se v úterý obrátil na členy s návrhem několika kroků, jimiž by stavovská organizace měla reagovat na vývoj korupční aféry. V elektronické poště, jejíž obsah zveřejnil deník Sport, vyjádřil nesouhlas s postupem policie a státního zastupitelství. Fotbalový svaz by měl podle jeho mínění vystoupit na obranu rozhodčích a disciplinární komise by neměla hledat viníka za každou cenu "pod tlakem médií".

Fotbalisté se sejdou na Řecko bez Nedvěda

Ofenzivní záložník Austrie Vídeň Libor Sionko je v nominaci na přátelské utkání s Řeckem jediným fotbalistou, který nebyl na nedávném evropském šampionátu v Portugalsku. Trenér Karel Brückner bude naopak postrádat zraněné středopolaře Pavla Nedvěda, Jaroslava Plašila a Vladimíra Šmicra a také stopera Tomáš Ujfalušiho, který na konci července přestoupil z Hamburku do italské Fiorentiny. Češi budou v repríze semifinále mistrovství Evropy hostit Řecko ve středu 18. srpna v Praze na Strahově. Zápas s úřadujícími evropskými šampiony bude mít zvlášť slavnostní příchuť pro záložníka pražské Sparty Karla Poborského, který by měl příští středu oslavit jubilejní 100. start v dresu národního mužstva.

Skifař Chalupa chce v Aténách odčinit nezdar z australských her

Pouze oštěpař Jan Železný se může pochlubit stejnou bilancí jako Václav Chalupa. Nejlepší český veslař posledních let se chystá stejně jako atletický matador již na pátou olympiádu v kariéře. Přední světový skifař se na hrách pod pěti kruhy poprvé představil v roce 1988 v Soulu, kde byl členem párové čtyřky. V Barceloně o čtyři roky později však už spoléhal jen na své výkony a sám v lodi zůstal až dosud. Rodák z Jindřichova Hradce se v Řecku pokusí navázat na zatím svůj jediný medailový úspěch na olympiádě, stříbro ze Španělska. Jeho hlavním cílem pro Atény je však snaha napravit dojem z nepodařeného vystoupení v Sydney. Tam měl zdravotní problémy a výsledkem bylo až dvanácté místo poté, co nenastoupil do B- finále. Chalupa má ve své sbírce má sedm stříbrných a bronzových medailí z mistrovství světa, třikrát vyhrál Světový pohár. Z prvního místa se radoval na všech velkých kanálech, ale velká zlatá medaile mu chybí.

Zraněný alpinista byl převezen z Kyrgyzstánu do Brna

Českého horolezce Aleše Mrňu, kterého minulý týden zranila lavina na kyrgyzské hoře Chan Tengri, dopravil rakouský letecký speciál z Biškeku do Brna. Zdravotníci muže přenesli na nosítkách do sanitky, která ho vzápětí převezla do brněnské úrazové nemocnice. Lavina v pohoří Ťan-Šan minulý čtvrtek zavalila skupinu asi 12 horolezců, pět Čechů a jeden Rus neštěstí nepřežili.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.

11-08-2004