Denní souhrn zpráv Zprávy

10-08-2004

Nový ministr obrany navštíví ve středu generální štáb

S prací armády se ve středu seznámí nový ministr obrany Karel Kühnl. Navštíví generální štáb, kde bude jednat s vysokými vojenskými důstojníky a podle náčelníka štábu Pavla Štefky by se měl také telefonicky spojit s veliteli českých jednotek, které nyní pracují v zahraničí. "Pan ministr ještě logicky není v některých věcech zcela zorientován, proto ho budeme seznamovat s podrobnostmi," řekl Štefka ČTK. Kühnl je po několika letech prvním ministrem, který nepřišel na ministerstvo obrany z armády. Jeho předchůdce Miroslav Kostelka i Jaroslav Tvrdík, který stál v čele resortu před Kostelkou, museli před nástupem do ministerské funkce svléci své vojenské uniformy. Kühnla tak ve středu na generálním štábu čekají podrobné briefingy - či v armádním žargonu rozklady - o současné podobě české armády, o její počínající transformaci a profesionalizaci, ale i o nasazení českých vojáků v zahraničí.

Nový ministr, jehož vláda bude žádat o důvěru poslance až 24. srpna, dal krátce po svém nástupu do úřadu najevo, že v armádě a na ministerstvu nechce "dělat žádnou revoluci". Připustil ovšem možnost přehodnocení budoucí podoby české vojenské účasti v mezinárodních misích v zahraničí příští rok. Spolu s prezidentem, premiérem a ministrem zahraničí prý chce posoudit, zda například české závazky k bezpečnosti v Iráku se v příštím roce dají splnit jen poskytnutím několika vojenských lékařů a zdravotních sester do britské vojenské nemocnice, jak naplánovala minulá vláda Vladimíra Špidly.

Kühnl by se tak měl ve středu telefonicky spojit s veliteli jednotlivých českých kontingentů v zahraničí, tedy v Iráku, Kosovu a zřejmě i v Afghánistánu a v řeckých Aténách.

Prezident Klaus navštívil Svatovavřineckou pouť na Sněžce

Prezident České republiky Václav Klaus se v úterý zúčastnil tradiční Svatovavřinecké pouti na vrcholu nejvyšší české hory, Sněžky. Klaus s doprovodem vystoupal na 1602 metrů vysokou horu Obřím dolem, okolo půl dvanácté jej na Sněžce stovky účastníků bohoslužby přivítaly potleskem. "Je to pěkná tradice a přeji nám všem, aby pokračovala," řekl prezident shromážděným poutníkům. Mši pod širým nebem sloužil hradecký biskup Dominik Duka společně s polskými kněžími. Na Sněžku automobilem přijel i čtyřiaosmdesátiletý arcibiskup Karel Otčenášek.

Klaus se synem Václavem a doprovodem výstup na Sněžku zahájil po 08:00 v Peci pod Sněžkou, odkud poměrně ostrým tempem vyrazil Obřím dolem. Po cestě hovořil s členy horské služby, ředitelem Krkonošského národního parku či starosty horských středisek. Diskuse se točila například o plánech na vybudování nové české poštovny na vrcholu Sněžky či o stavbě nové lanovky. "Nechci se přít o to, jestli by lanovka měla či neměla vést na vrchol, to už je technická složka, já jsem samozřejmě pro, aby nejvyšší česká hora byla veřejnosti přístupná a bylo si možné něco koupit. Zavírat ji...by byla strašná škoda," řekl na vrcholu Klaus.

Při jedné ze zastávek po cestě si prezident krátce prohlédl také nově zpřístupněné podzemí bývalého dolu Kovárna. "Moc se mi to líbilo a myslím, že by o tom lidé měli vědět a mělo by se jim to připomínat," řekl Klaus. Při odchodu dodal, že by si štoly dolu měly prohlédnout i jeho vnoučata. Klaus se po cestě několikrát zastavil, ochotně pózoval fotografům a rozdával autogramy, opakovaně si také otíral čelo a obličej kapesníkem. Celkem mu trvala zhruba osm kilometrů dlouhá cesta na Sněžku necelé 3,5 hodiny.

Svatovavřinecké pouti na vrchol Sněžky, která se koná od roku 1998, se každoročně účastí stovky lidí z České republiky i Polska. Letos byla podle některých znalců účast nižší, protože se pouť nekonala o víkendu. Na Sněžku dorazili kromě věřících také členové české a polské horské služby, protože svatý Vavřinec je patronem nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince nese také kaple, která je umístěná na vrcholu Sněžky.

Václav Klaus se na olympiádě těší na basketbalistky, fandit bude všem

Prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek dorazí do dějiště letních olympijských her v Aténách, chce vidět při sportovních výkonech co nejvíce českých reprezentantů. Nejvíce se asi těší na utkání basketbalistek, sám totiž košíkovou kdysi hrál. Navíc je ženský basketbal jediným kolektivním sportem, v němž bude mít Česko své zástupce. Podle informací Hradu se Klaus zřejmě vypraví také do veslařského areálu, na některý zápas plážového volejbalu a možná uvidí vystoupení sportovních gymnastek. Návštěvy dalších soutěží budou záviset na časových možnostech hlavy státu i na dostupnosti sportovišť. V řecké metropoli se Klaus zdrží do neděle. Vedle sportovních zážitků se setká na několika oficiálních recepcích s dalšími šéfy států a vlád či se zástupci panovnických rodů, kteří přijedou na zahájení největší sportovní akce. "Chtěl bych vidět co nejvíce našich sportovců," řekl o víkendu Klaus v České televizi. Prezident, který hraje tenis, lyžuje, má rád pěší túry a prožívá sportovní klání i jako divák, bude podle svých slov držet palce všem českým olympionikům. V Aténách bude o medaile nebo čestné umístění bojovat 140 reprezentantů.

V jablonecké mincovně vyrazili pamětní medaile k olympiádě

Jablonecká mincovna vyrazila 500 zlatých a 1000 stříbrných pamětních medailí k letním olympijským hrám v Aténách. "Jednu stranu zdobí klasický antický výjev, druhou motiv z novodobé historie olympiád. Cena stříbrných medailí bude 650 korun a zlatých 5500 korun," řekl ČTK ředitel mincovny Jan Vízek. Ústředním motivem pro zlatou medaili jsou dvě bohyně s ohněm, které lemují postavy sportovců. Zlaté i stříbrné pamětní medaile zdobí řada detailů. "Velmi náročné bylo zpracování řeckého písma," řekl rytec Lubomír Lietava. Medaile vytvořil výtvarník Petr Horák.

Mincovna rovněž vyrazila stříbrné medaile pro Český olympijský výbor. Jejich počet Vízek ČTK neprozradil s odkazem na obchodní tajemství. Jde o dárkové kusy a neslouží k prodeji. Narozdíl od klasických pamětních medailí se na nich objevují olympijské kruhy, jejichž veřejné použití je přísně chráněné.

Podnikatelé: Firmám chybí praktické informace o EU, státu nevěří

Českým firmám chybějí praktické informace o evropských fondech i dalších oblastech Evropské unie. Potřebné údaje by nejraději čerpaly z internetových stránek a od stálých poradců, naopak příliš nevěří informacím od státu a podnikatelských svazů. Problémy s přípravou na vstup do EU měla zhruba polovina středních společností, uvedl na úterní tiskové konferenci předseda Středního podnikatelského stavu Zdeněk Somr. Nespokojeným firmám se podle něho příprava na vstup do EU zdála málo konkrétní, nepřesně zaměřená nebo nedostatečná a kritizovaly především příliš obecné semináře. Naopak 41 procent společností označilo svoji přípravu jako zcela dostačující.

Podle Somra pro podstatnou část českých podnikatelů se žádný převrat po vstupu do unie nekonal. Subdodavatelé pro západní firmy mají unijní zvyklosti zažité již léta, a také pro malé místní firmy se téměř nic nezměnilo. Firmy proto prováděly hlavně administrativní a technické změny. Téměř netknutá zůstala personální politika. Západní státy se totiž přílivu pracovníků z nových členských států brání a české firmy se tak neobávají odlivu svých nejlepších zaměstnanců.

Očekávání firem ohledně evropských fondů jsou podle Václava Šmejkala z poradenské společnosti European Consulting Institute možná až příliš veliká. Dvě třetiny oslovených firem se chce o peníze z Bruselu ucházet. Pokud by tento poměr platil pro všechny české firmy, přidělené prostředky by určitě nevystačily a na řadu zájemců by se nedostalo. Mnoho firem navíc v systému evropských fondů stále tápe a také úroveň poradenství podle nich není dostatečná. Smrž připomněl, že se letos sice vyrojilo velké množství různých samozvaných poradců, většina však nemá skutečné znalosti a problematice EU se věnuje jen krátkodobě. Pro české podniky jsou kromě evropských fondů klíčové zejména informace o odstraňování obchodních bariér, hospodářské soutěži nebo poskytování pomoci státním firmám.

Zemědělci vidí 100 dní po vstupu do Evropské unie spíše klady

Zemědělci vidí 100 dní po vstupu do EU spíše klady. České zemědělství prokázalo, že je na vstup připraveno, řekl na úterní tiskové konferenci předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský. Díky včasnému zahájení činnosti platební agentury se zdá, že také veškeré nabízené prostředky se podaří vyčerpat. Zemědělci si podle něho uvědomují novou situaci v zahraničním obchodu po zrušení cel. To vyvolalo například podstatné zvýšení vývozu živých prasat, které však chybí na domácím trhu, a tak roste dovoz masa. Podobné je to se skotem. Pokles v živočišné produkci ale přes vstup do EU stále pokračuje.

V rostlinné výrobě čekají zemědělci obrat díky příznivému klimatu. Letošní sklizeň bude ve srovnání s minulými slabými lety úspěšná, ne však rekordní. Vlhko a chladné počasí totiž sklizeň oddálilo asi o 14 dní a umožnilo delší dozrávání, což se odrazilo vyššími výnosy. Celková produkce českého zemědělství včetně klesající živočišné výroby se tak i přes úspěšnou sklizeň ani nedorovná na úroveň roku 2001, který předcházel dvěma letům velkých poklesů.

Vyšší produkce rostlinné výroby nebude mít na ceny tak velký vliv jako v případě, že bychom nebyly členy EU, řekl Jirovský. Kvůli otevřeným možnostem obchodu sice výkyv v cenách nastane, ale nebude tak nebezpečný. Navíc v ČR i v Evropě bude nutné po slabých minulých letech z letošní silné úrody doplnit rezervy. Celkově svaz očekává, že se ceny zemědělců dostanou za celý rok tři procentní body pod úroveň roku 2001. Proti roku 2003, který byl velmi slabý, však jsou již nyní ceny asi o 14 procent vyšší. Přesto jsou stále asi o deset procent pod průměrem EU.

Největším negativem otevření trhu po vstupu do EU je pro české zemědělce silnější dovoz, a to hlavně zeleniny a brambor z Polska. Tamní podpory v sociální oblasti totiž umožňují podstatně levnější výrobu. Podle Jirovského tak již letos dojde k výraznému útlumu produkce brambor a zeleniny v Česku. Zemědělci také žádají dorovnání přímých plateb pro nové členské státy. Zatímco výměra zemědělské půdy v deseti přistupujících zemích je 21,7 procenta EU, tak přímé platby představují jen 3,9 procenta v rámci celé EU. Na druhou stranu podpory do rozvoje venkova jsou v přistupujících zemích vyšší než v původních státech unie.

Na Plodinové burze výrazně spadla ceny pšenice a žita

Výrazný propad ceny potravinářské pšenice a žita zaznamenala v úterý při obchodovacím dni Plodinová burza Brno (PBB). Cena pšenice klesla o více než 15 procent na 3159 Kč za tunu, žito pak spadlo o více než pětinu na 3033 Kč za tunu. Ceny ovlivňují nejen nákupy tuzemské produkce z nové sklizně, ale i obchody za zálohové ceny a mnohdy i nestandardní kvalita nového obilí. ČTK to řekl generální sekretář burzy Karel Zezula. Hodnotu komodit na trhu snižují podle něj vyplácené zálohové ceny, ale i zprávy o jakosti sklizně při očekávaných vyšších výnosech. Cena řepky oslabila o 12 procent na 6108 Kč/t, což je důsledek možného levného dovozu z EU a zatím nejasného stanovení potřeby k výrobě metylesteru. "Kvůli souhrnu všech skutečností je hladina výkupních cen nastavena níže, než zemědělci očekávali," doplnil Zezula.

ČSÚ: Stavební výroba v červnu meziročně klesla o 2,9 procenta

Stavební výroba v České republice letos v červnu podle očekávání meziročně opět klesla. Po mimořádném růstu v dubnu to v červnu bylo o 2,9 procenta, oznámil Český statistický úřad. Hlavním důvodem poklesu je přesun fakturace stavebních prací v souvislosti s květnovou změnou DPH do předchozích měsíců. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dnů kleslo stavebnictví v červnu o 4,1 procenta. Za celé druhé čtvrtletí 2004 však stavebnictví navázalo na mimořádně vysoký růst z předchozího čtvrtletí, když stavební výroba meziročně vzrostla o 17,5 procenta při dvou odpracovaných dnech navíc.

"Po mimořádném (vykázaném) růstu stavební výroby v dubnu (před změnou DPH na stavební práce od 1.května 2004) byl v květnu i červnu podle očekávání vykázán pokles objemu stavební výroby. K poklesu došlo diferencovaně ve všech velikostních skupinách stavebních firem a v celé struktuře stavebních prací. Podle propočtu ČSÚ byl poklesem stavební výroby v květnu a červnu prakticky vyrovnán vykázaný mimořádný růst z dubna," uvedl ČSÚ.

Analytici: Stavebnictví se přes výkyvy daří a nabírá více lidí

Stavební výrobě se i přes pokles v květnu a červnu daří, když za celé 1. pololetí meziročně vzrostlo o 17 procent. K růstu přispěly nízké úrokové sazby, příchod zahraničních investorů a výstavba administrativních a bytových objektů. Na rozdíl od jiných odvětví stavaři zaměstnávají stále více lidí. V druhé polovině roku výroba zřejmě zpomalí, za celý rok pak podle analytiků oslovených ČTK vykáže růst až 12 procent. "Stavebnictví beze sporu zažívá zlaté časy," domnívá se hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. O dobré kondici podle ní svědčí i nárůst zaměstnanců, který v červnu ve firmách s 20 a více zaměstnanci stoupl o 4,4 procenta. Dobrou zprávou podle analytičky je také velký zájem o zahájení staveb nových bytů a domů. Fenoménem následujících minimálně dvou let podle ní bude vysoký zájem o výstavbu rodinných domků.

K příznivému vývoji stavebnictví přispívá podle hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka zvýšení investiční aktivity v ekonomice. Firmy intenzivněji pracují na stavbách železničních koridorů, obchvatů měst nebo pražském metru. "Zahraniční investoři financují stavby výrobních i nevýrobních kapacit," podotkl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Stranou nezůstávají ani domácnosti, které dlouhodobě vytvářejí poptávku po nových i rekonstruovaných bytech, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek.

VZP začne v září rozesílat evropský průkaz zdravotního pojištění

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začne v září rozesílat svým pojištěncům nové průkazky. Dosavadní růžové či zelené papírové průkazy nahradí evropský průkaz zdravotního pojištění, který umožní čerpání péče v Česku i v zemích EU. Sdělila to ředitelka VZP Jiřina Musílková. Výměna průkazů začne nejpozději 10. září, ale spíše dříve, předpokládá Musílková. Pojištěnci nemusejí podle ředitelky o evropský průkaz žádat. Mohou počkat, až ho obdrží poštou. Staré průkazky jim v tuzemsku platí do konce příštího roku. Do počátku září, než se evropské průkazy začnou distribuovat, se budou v zahraničí prokazovat potvrzením dočasně nahrazujícím evropský průkaz. Nový evropský průkaz dostanou nejdříve pojištěnci, kteří si ho již objednali, například když si sjednávali před cestou do zahraničí zmíněné potvrzení. Do konce roku by měla průkaz dostat polovina z více než šesti milionů pojištěnců VZP, zbytek příští rok. Průkazy budou rozesílány pojištěncům podle abecedního pořadí. Pokud někdo potřebuje evropský průkaz dříve, může si o něj požádat. Projekt výměny průkazek stál VZP téměř 72 milionů, výroba a distribuce na jednoho pojištěnce vyjde na desetikorunu. Jako první v Česku začala 2. srpna vydávat evropský průkaz zdravotního pojištění svým pojištěncům Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Ostatní pojišťovny se na to připravují.

Zemřela Madla zpívající Evropě - herečka Zdenka Sulanová

Ve věku 84 let zemřela náhle v pondělí 9. srpna v jihočeské vesničce Cerhonice, kde desítky let v ústraní žila, filmová hvězda let čtyřicátých, herečka Zdenka Sulanová. Proslavily ji především tři snímky režiséra Václava Binovce - Lízin let do nebe, Lízino štěstí a především Madla zpívá Evropě. ČTK to oznámil televizní moderátor a publicista Aleš Cibulka, který s ní připravoval knihu. Ne náhodou byla tato herečka, na jejímž kontě bylo pouhých pět snímků, označována za nejlépe utajenou hvězdu v Čechách. Talent prý zdědila po otci Adolfu Hruškovi, který byl operním tenoristou. Vystudovala žižkovské gymnázium, odkud přešla na dramatickou konzervatoř. Tady si ji jako sedmnáctiletou vyhlédli zástupci filmové společnosti Europa, v jejíchž sentimentálních snímcích excelovala. Předtím ztvárnila epizodní roli v Cikánově filmu Děvče za výkladem. Kromě toho, že uměla zpívat, jí předpokladem byla půvabná a trochu posmutnělá tvářička s vylekanýma očima.

Matiční ulici ovládly francouzská hudba a zpěv romských dětí

Francouzské šansony, romské písně, tanec a radost zavládly v úterý v ústecké Matiční ulici. V parném dni děti obklopily mladé hudebníky z Nantes, kteří přijeli do Ústí nad Labem zpestřit školákům prázdniny. Francouzi je chtějí naučit vyrábět jednoduché hudební nástroje, divadelní kostýmy a kulisy a hlavně je pobavit. Děti čeká promítání fotek z jejich výletu do Francie, malování na zeď, soutěže a společné hraní, řekl ČTK Štěpán Moravec ze společnosti Člověk v tísni, která s místním komunitním centrem návštěvu šesti studentů organizuje. "Chceme dětem zpestřit prázdniny, něco je naučit a podpořit místní dětský pěvecký sbor," řekla Francouzska Nelly Dinelová, která přijela do Ústí už popáté. S dětmi se Francouzi domlouvají většinou neverbálně. Někteří studenti znají pár českých slov, a u všech akcí je také Moravec, který přání dětí tlumočí. Ústečané si mohou děti poslechnout ve čtvrtek večer v místním klubu Cirkus. Malí hudebníci doufají, že sklidí u obecenstva stejný úspěch jako při svém koncertování ve Francii. "Měli jsme tam čtyři vystoupení a všude nám tleskali," uvedla třináctiletá dívka. S dětmi se studenti rozloučí v pátek. Francouzi v čele s Dinelovou, která se zajímá o problematiku Romů, chtějí do Ústí časem přivézt pouliční umělce a připravit s dětmi společné divadelní představení.

Národní muzeum uspořádá dva koncerty hudebníků z Tchaj-wanu

Na historickém schodišti Národního muzea v Praze se uskuteční dva koncerty, na nichž zazní hudba v podání umělců z Tchaj-wanu. Ve středu 11. srpna tu vystoupí orchestr The Taipei Grass Mountain Folk Orchestra a v pondělí 16. srpna dětský soubor Rong-Shing. Vstupné na oba koncerty je zdarma, sdělila ČTK Radka Schusterová z Národního muzea.

The Taipei Grass Mountain Folk Orchestra vznikl v roce 1992 a zabývá se zejména tchaj-wanskou lidovou hudbou. "Soubor od svého založení odehrál na čtyři sta koncertů a je na domácí scéně uznávaným hudebním tělesem," konstatovala Schusterová. Na programu vystoupení budou zejména tchaj-wanské a čínské lidové písně, ale i současné kompozice se zvuky přírody.

Dětský pěvecký soubor Rong-Shing vznikl již v roce 1957. Jeho zakladatel Wei-Fu Kuo věřil, že vzdělání dětí prostřednictvím hudby je nejefektivnější způsob k pozvednutí úrovně kultury na ostrově.

Dvorského festival pokračuje večerem amerických duchovních písní

Americkými duchovními písněmi bude ve středu pokračovat Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Večer spirituálů a gospelů se uskuteční v Chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Amerického jazzového zpěváka Lee Andrewa Davisona doprovodí klavírista Radim Linhart, kytarista Jaroslav Šindler a kontrabasista Vít Fiala, řekl ČTK ředitel festivalu Miroslav Stehlík.

Spirituály vznikaly v dobách otroctví hlavně na jihu Spojených států. Melodicky vycházejí z tradic africké hudby, vynikají zdobenou melodikou ve vokální i instrumentální složce. Gospely představují novější kostelní písně. Spirituály se během svého amerického pobytu nechal inspirovat například Antonín Dvořák. Davisonovy úpravy spirituálů pro komorní formaci vynikají bohatostí a barevností souzvuků, dodal Stehlík.

Festival nabídne evropské filmy s tematikou středověku

Evropským historickým filmům dějově zasazeným do středověku bude věnován festival doprovázený seminářem, který se bude konat od 21. do 29. srpna v Humpolci a na blízkém hradě Orlík. Třetí ročník festivalu nazvaného Film a dějiny pořádá společnost Castrum ve spolupráci s Městským kulturním a informačním střediskem v Humpolci. Hlavním lákadlem pro diváky je podle pořadatelů kouzlo místa. "Zřícenina středověkého hradu nabízí kouzelnou atmosféru večerním projekcím," řekl Petr Kopal z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který má odbornou záštitu nad festivalem. Druhým místem promítání bude kino v Humpolci.

První ročník představil české snímky zařazené do středověku, loni se promítaly české filmy s dějem zasazeným do raného novověku. Letos se pořadatelé vracejí ke středověku, ale nabídku rozšířili na evropský film. Diváci uvidí klasiku, jako například Bergmannovu Sedmou pečeť, která celou přehlídku zahájí. Vedle Tarkovského snímku Andrej Rublev, Vláčilových filmů Údolí včel a Marketa Lazarová jsou na programu i Ejzenštejnův Alexandr Něvský či americký film Alfréd Veliký.

Hlavní program doplňuje sekce nezávislého filmu, která nabídne české dokumentární filmy s tematikou dějin nedávných - diváci budou moci zhlédnout snímky Karla Vachka či Miloše Zábranského. Oba autoři by se měli zúčastnit besed.

Ze sportu:

Útočník Robert Lang z Detroitu je horkým favoritem 36. ročníku ankety o Zlatou hokejku, ceny určené pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé sezony. Olympijský vítěz z Nagana a mistr světa z Vídně vyhrál první polovinu soutěže, když od extraligových a reprezentačních trenérů dostal nejvíce bodů a na předních místech by neměl chybět ani v závěrečném hlasování novinářů.

Český hokejista Jaromír Jágr by mohl v případě výluky v NHL obléknout dres moskevského Dynama. Píše to internetový server gazeta.ru, podle něhož generální manažer klubu Michail Titov horečně jedná s hráčovými zástupci. Ruský server míní, že příchod odchovance kladenského hokeje do mužstva trenéra Vladimíra Krikunova po skončení Světového poháru je zřejmě na spadnutí. Podle informací, které má k dispozici ČTK, zatím obě strany nedošly ke shodě ohledně finančních náležitostí Jágrova kontraktu.

Po Robertu Langovi z Detroitu je obránce Pavel Kubina druhým českým hokejistou, který se vzdal startu na nadcházejícím Světovém poháru. Letošní vítěz Stanleyova poháru se omluvil reprezentačnímu trenérovi Ivanu Hlinkovi, čímž se naplnily obavy, s nimiž se hráč svěřil již minulý týden v rozhovoru pro ČTK. Důvodem odřeknutí jsou Kubinovy přetrvávající potíže po otřesu mozku.

Český fotbalista ve službách druholigového anglického West Hamu United Tomáš Řepka se v pondělí musel v Londýně hlásit na policii kvůli vysvětlení události z listopadu loňského roku. Bývalý zaměstnanec West Hamu totiž obvinil českého obránce z toho, že kvůli němu přišel o zaměstnání. Podle Řepkova právního zástupce Julia Kramariče nejde o trestní stíhání. Tvrdí, že Řepka je nevinný a žádný konflikt s šestačtyřicetiletým mužem neměl.

Boxerský úder do soupeřova obličeje může pro českého fotbalového brankáře Púchova Tomáše Bernadyho skončit až čtyřměsíčním zákazem startů ve slovenské lize. Jeho zkratovým chováním po závěrečném hvizdu sobotního zápasu s Ružomberkem se bude zabývat disciplinární komise slovenského svazu na svém nejbližším zasedání. Jako polehčující okolnost může gólmanovi posloužit fakt, že se napadenému Mariánu Hadovi okamžitě omluvil. Ten jeho gesto přijal a nehodlá na Bernadyho podávat trestní oznámení za napadení.

Deset olympijských medailí a 29. místo v žebříčku zemí přidělila české výpravě v Aténách analýza, kterou provedla mezinárodní auditorská a poradenská společnost PricewaterhouseCoopers. To je stejný výsledek, k jakému došli reportéři amerického sportovního časopisu Sports Illustrated. Firma PWC však nesrovnávala vyhlídky jednotlivých sportovců, ale za základ vzala počet obyvatel, ekonomickou sílu země a výsledky předchozích her.

V Řecku se diskařce Věře Cechlové-Pospíšilové vždy dařilo a na olympijských hrách tomu prý nebude jinak. Loni si na mítinku v Rethymnu hodila osobní rekord 67,71 metru a v letošní sezoně v kvalitním výkonu skončila na Krétě druhá. Kdyby si v Aténách vylepšila maximum, může podle svých slov pomýšlet na medaili. "Ale to bude hodně těžké, v takových soutěžích se osobní rekordy moc často nepřekonávají," brzdila přehnaný optimismus v rozhovoru pro ČTK.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno, místy oblačno a přeháňky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

10-08-2004