Denní souhrn zpráv Zprávy

24-07-2004

Teličku o jeho budoucím odchodu z Evropské komise informoval kamarád

Český komisař Pavel Telička se o tom, že by jej měl v evropské exekutivě vystřídat premiér Vladimír Špidla, nejprve dozvěděl od kamaráda, který čerpal informace z médií. Až pak s ním hovořil úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross. Špidla se dosud neozval. Na Špidlově nominaci na funkci evropského komisaře se dohodli představitelé koaličních stran, Špidla řekl, že takovou nabídku přijme. "Byl jsem informován od jednoho ze svých kamarádů z Prahy, který to zachytil v médiích. Předseda Gross mě kontaktoval po koaličních jednáních a tiskové konferenci... Hovořili jsme velmi stručně," řekl ČTK a Českému rozhlasu Telička. "Beru na vědomí fakta a fakta jsou jasná. Koalice jednala, koalice rozhodla," řekl. "Premiér Špidla, který mě ještě jako velvyslance při EU navrhl do této funkce s mandátem do roku 2009, dospěl k závěru, že by chtěl tuto práci vykonávat a že ji bude dělat z hlediska reprezentace ČR lépe než já. Nezbývá mi, než říci, že doufám, že tato změna bude dobrá, bude ku prospěchu této instituce, Evropské unie, Evropy a samozřejmě obrazu ČR v ní," prohlásil. Evropský komisař Pavel Telička se tento víkend od úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse nedočká vysvětlení, proč ho chce vládní koalice v Bruselu vyměnit za odcházejícího premiéra Vladimíra Špidlu. V Praze, kam přicestoval po pátečním rozhodnutí lídrů sociální demokracie, lidovců a unionistů, se telefonicky dověděl, že Gross není v hlavním městě a vrátí se až v pondělí.

Obsluha benzinového čerpadla zneškodnila ozbrojeného lupiče

Ozbrojeného lupiče, který v pátek pozdě večer přepadl benzinovou stanici v Klatovech, zneškodnila čerpadlářka spolu se svým manželem. Lupiče na místě zadrželi až do příjezdu policejní hlídky. ČTK to řekla plzeňská policejní mluvčí. Lupič s pistolí v ruce požadoval po ženě, která byla za pultem, vydání peněz. Z pokladny dostal 35 000 korun. Když byl na odchodu, zneškodnil ho partner čerpadlářky, řekla policejní mluvčí. Pokus o loupež se stal na benzinové stanici na výpadovce na Plzeň. Při souboji mezi lupičem a mužem, který se ho snažil zneškodnit, vyšla z pistole rána. Nikoho ale nezranila. Jak se později ukázalo, zbraň byla jen na poplašné náboje. "To ale v tu chvíli obsluha benzinky nemohla vědět," zdůraznila policejní mluvčí. Zadrženého osmatřicetiletého muže z Prahy si na benzinové stanici vyzvedla policejní hlídka a převezla jej do cely. Podle mluvčí byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. Lupič, který prý obchoduje s vínem, chtěl loupeží údajně získat peníze na splacení leasingu.

Na Domažlicku rybníky nestačily pohltit déšť

Několik obcí na Domažlicku začala v sobotu ohrožovat voda z místních rybníků, které nestačily vstřebat silné páteční a sobotní deště. Nejhůře byla postižena obec Vidice, kde voda v ulicích dosahovala na některých místech až půlmetrové výšky. Voda ale začala později zvolna ustupovat, řekl ČTK mluvčí plzeňských hasičů František Vaško. Ve Vidicích začal v sobotu přetékat jeden ze tří rybníků, které jsou nad obcí, a voda se dostala do ulic. "V ohrožení byl jeden dům, který stál nejblíže. Jeho sklep voda zaplavila. Voda se rozlila po silnici a zahrádkách," řekl Vaško. Později hasiči museli čerpat vodu ještě z jednoho sklepa. V obci se kvůli přeplněným rybníkům sešla i povodňová komise. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze Staňkova a Domažlic, kterým pomáhali dobrovolní hasiči z okolních obcí. Podobné problémy jako ve Vidicích byly i v okolních obcích.

Fotbalisté Slovanu Liberec jsou v semifinále Poháru Intertoto

Fotbalisté Slovanu Liberec postoupili do semifinále Poháru Intertoto. Rozhodla o tom dramatická bitva, kterou svedli v odvetě s Rodou Kerkrade. Na hřišti šestého týmu uplynulého ročníku nizozemské ligy uhráli po dramatickém prodloužení remízu 1:1, která jim po domácí výhře 1:0 přinesla postup.

Deník Sport: Slavia je na mizině

Fotbalová Slavia Praha se potýká s nedostatkem financí. Ekonomické potíže přiznal v rozhovoru pro deník Sport generální ředitel klubu Vladimír Leška. Za problémy Slavie podle něj může to, že se tým v minulosti nedokázal ani jednou probojovat do lukrativní Ligy mistrů, současná situace v evropském fotbale a také korupční aféra v první lize, která nepříznivě ovlivňuje český fotbal. Podle Sportu dluží čtvrtý celek minulého ročníku nejvyšší soutěže hráčům osm milionů korun, Leška však tvrdí, že jde o nižší částku. "V minulé sezoně činily výdaje Slavie na platy hráčů 90 milionů korun. Při tak velkém objemu se problémy s cash-flow někdy objeví. Ještě nikdy se nestalo, že by Slavia své závazky nesplnila. S hráči je vše projednáno, jsou domluveny náhradní termíny, oni všechno akceptovali," prohlásil Leška.

Stanleyův pohár způsobil největší poprask v Janovicích

Malá podbeskydská vesnička Janovice zažila velkou slávu. Místní rodák a hokejový obránce Tampy Bay Lightning Pavel Kubina domů přivezl proslulý Stanleyův pohár, na který měl v sobotu coby jeden z členů letošního vítězného týmu severoamerické NHL výhradní právo. Trofej Sira Stanleyho přilákala do Kubinova rodiště tisíce zvědavců.

Engeho v Hockenheimu vyřadila kolize už v prvním kole

Hned v prvním kole v sobotu přišel Tomáš Enge o šanci probojovat se potřetí za sebou v mezinárodním šampionátu formule 3000 na stupně vítězů. Na okruhu v německého Hockenheimu do něj zezadu najel Francouz Yannick Schroeder a pro českého jezdce, který startoval z druhé řady, sedmý letošní závod záhy skončil.

Čeští basketbalisté prohráli v úvodu ME s ruskou dvacítkou

Mladí čeští basketbalisté prohráli ve svém úvodním vystoupení na mistrovství Evropy dvacetiletých v Brně s Ruskem 72:89. Ještě sedm minut před koncem však vedl favorizovaný ruský tým pouze o čtyři body. Domácí hráči sice po úvodním koši Šteffla poprvé a naposledy v utkání vedli, rozhodně ale nepřijali roli obětního beránka.

Na mistrovství světa v přesném létání skončil Čech Petr Opat druhý

Český pilot Petr Opat skončil na mistrovství světa v přesném létání druhý. Na šampionátu v dánském Herningu ho předstihl jen Polák Krzysztof Wieczorek, bronz si odnesl jeho krajan Waclaw Wieczorek. Soutěžilo 72 pilotů z dvaceti zemí. V soutěži týmů Češi získali stříbro. Zlato mají Poláci a bronz Francouzi. Čeští piloti vybojovali medaili také ze soutěže družstev v přesnosti přistání. V ní skončili třetí, vyhráli rovněž Poláci a druzí byli Švédové.

24-07-2004