Denní souhrn zpráv Zprávy

09-07-2004

Kalousek by považoval za vhodné písemně stvrdit koaliční většinu

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek by považoval za vhodné, kdyby koaliční politici písemně stvrdili to, že mají v parlamentu většinu 101 hlasu. Vyplynulo to z jeho vyjádření pro ČTK po setkání s úřadujícím šéfem ČSSD Stanislavem Grossem. Kalousek naznačil, že se s Grossem shodli na tom, že by měla pokračovat dosavadní koalice. "Skutečnost, že existuje i faktická většina, bude vhodné stvrdit podpisy," řekl Kalousek. Nevyjádřil se k informaci serveru idnes.cz, podle kterého u Grosse uspěl s návrhem, aby poslanci tří stran koalice písemně slíbili loajalitu nové vládě.

Podrobnosti o páteční schůzce s Grossem nechtěl ale Kalousek sdělit. "Dali jsme si několik variant dalšího postupu, které budeme konzultovat se svými stranickými grémii," řekl. Nechtěl ale prozradit, o jaké varianty jde. O konkrétním personálním složení nové vlády podle Kalouska s Grossem nemluvili, protože to, jak řekl, není na pořadu dne. "Samozřejmě, že se toho dotkneme při těch hovorech. Není možné se toho nedotknout, ale nemá to charakter žádného jednání," řekl. "Domlouváme většinu, domlouváme programové priority," uvedl Kalousek.

Gross a Kalousek se setkali den poté, co Gross ukončil schůzky s oběma opozičními stranami. Z těchto jednání s opozicí ale žádné závěry nevzešly. ODS odmítla návrh ČSSD na větší zastoupení opozice v různých parlamentních a mimoparlamentních orgánech. ODS to označila za pokus o "opoziční smlouvu číslo dvě". ODS stále trvá na předčasných volbách. KSČM zase dala najevo, že obnovující se koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU nepodpoří.

Gross má při formování vlády podporu ČSSD, a to i kritiků koalice

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross zřejmě může od stranických orgánů očekávat většinovou podporu pro formování vlády na dosavadních koaličních základech. Jeho postup je přijatelný i pro kritiky současného kabinetu. Grosse do nynější situace vehnal prezident Václav Klaus a šéf ODS Miroslav Topolánek, řekl ČTK šéf ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna, který patřil k nejtvrdším kritikům nynější vlády.

Prezident podle Foldyny limitoval Grosse neochotou jmenovat vládu, jejíž důvěra by se opírala o komunisty. Dosavadní koalici, která ve sněmovně opět disponuje 101 hlasem, utužil Topolánek tím, že dryáčnicky žene zemi do předčasných voleb, které nikdo nechce, uvedl šéf ústeckých socialistů.

"Když dva dělají totéž, nikdy to není totéž," odmítl názory, podle nichž bude jen pokračovat Špidlova vláda bez Špidly. Je přesvědčen o tom, že politika ČSSD bude pod Grossovým vedením srozumitelnější, a věří, že se mu podaří prosadit více ze sociálnědemokratického programu.

Původní koalice podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha už vlastně neexistuje. Podotkl, že vládní strany nyní reprezentují jiní předsedové: socialisty Gross, lidovce Miroslav Kalousek a unionisty Pavel Němec. Nový kabinet bude muset být "čitelnější pro voliče sociální demokracie", protože ta na minulém projektu vládní koalice nejvíce ztratila, zdůraznil.

Socialisté podle něj také budou hledat širší základ pro vládní politiku ve sněmovně. "Ať už bude vláda jakákoliv, bude jiná. Všichni koaliční partneři prošli nějakým vývojem za dva roky," dodal. Zdroje blízké Grossovi říkají, že by se nová koalice neměla uzavírat do ghetta jako za Špidly, měla by přitáhnout k odpovědnosti i opoziční strany.

Ani příznivci bývalého šéfa ČSSD Miloše Zemana nevěří tomu, že by se jim podařilo na zasedání výboru prosadit usnesení odmítající vládu na dosavadním koaličním základě. Opatrně se vyjádřil i senátor Richard Falbr. Nechápe, v čem je rozdíl mezi koalicí Grosse a Špidly, který ji před výborem neobhájil, a proto odstoupil ze stranické i vládní funkce. "Dám si to vysvětlit," dodal.

Pro Klause se zatím nic nezměnilo; čeká na informace od Grosse

Prezident Václav Klaus považuje současnou politickou situaci za neměnnou. "Pro mě se od minulého čtvrtka nic nezměnilo a situace zůstává otevřená," řekl v pátek novinářům. Připustil ale, že pokud úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross získá ve sněmovně podporu 101 poslaneckých hlasů, bude muset takto sestavenou vládu akceptovat.

Dokud ho ovšem nebude o vývoji při sestavování vlády Gross oficiálně informovat, nebude zaujímat žádné zásadní stanovisko, sdělil ČTK Klausův mluvčí Petr Hájek. Prezident podle něj nechce zaujímat žádná stanoviska, která vycházejí z neoficiálních a nepodložených informací.

Unionisté a lidovci chtějí blokovat spolupráci ČSSD a KSČM

Unionisté a lidovci budou chtít v nové koaliční dohodě "blokační mechanismy", které by zabránily sociálním demokratům zásadní věci prosazovat spolu s komunisty. Lídři KDU-ČSL Miroslav Kalousek a US-DEU Pavel Němec to v pátek řekli v rozhlasové stanici BBC.

"Jde nám o to, abychom se dohodli, že u významných věcí bude koalice hlasovat společně," uvedl Němec. Je to podle Kalouska logický požadavek vzhledem k tomu, že se v sociální demokracii ozývají hlasy, které požadují spolupráci s komunisty. Koalice má 101 hlas, sociální demokraté a komunisté dohromady 111.

Dohodu o tom, že vládní strany zajistí podporu všech svých poslanců legislativním návrhům, jež koalice označí za významné, obsahovala i minulá koaliční smlouva. Na svět jí pomohla nespolehlivost některých unionistických zákonodárců. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla a místopředseda Stanislav Gross ale přesto pohrozili tím, že například protikorupční zákony prosadí spolu s komunisty, když pro ně nenaleznou podporu u koaličních partnerů. Svou hrozbu ale neuskutečnili.

Podle nového unionistického poslance Zdeňka Kořistky by tomu mohlo zabránit například právo veta. Bylo by to podle něj dobré proto, že se "otevřeně vyjednává s komunisty". S představiteli KSČM se ve čtvrtek sešel Gross, kterého prezident Václav Klaus pověřil jednáním o nové vládě. S komunisty se ale nedohodl, stejně jako s občanskými demokraty.

Dolejš: KSČM bude bránit posílení moci ODS a předčasným volbám

Komunističtí poslanci udělají všechno proti posílení moci občanských demokratů a předčasným volbám podle jejich scénáře. Zavázal je k tomu ústřední výbor, řekl ČTK místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Obávají se, že by při nich mohla levice jako celek prohrát, i když komunisté by pravděpodobně posílili, dodal.

S podporou kabinetu úřadujícího předsedy ČSSD Stanislava Grosse, který se bude zřejmě opírat o dosavadní vládní koalici, komunisté nepočítají. Protože Gross tvrdí, že má pro hlasování o důvěře kabinetu jistých 101 poslanců koalice, není podle Dolejše "důvod, proč k této kombinaci přiskakovat a dávat ji své hlasy nebo snižovat kvórum". "Je to jeho riziko," zdůraznil.

Další spolupráce komunistů s Grossovým kabinetem bude podle Dolejš záviset na tom, zda se bude pohybovat "napravo" nebo "nalevo" od dosavadní vlády Vladimíra Špidly. Pokud by byl dokonce "výrazně nalevo", pak by z komunistického tábora zaznělo "skoro nadšené ano", soudí Dolejš.

MF na příští rok navrhuje schodek rozpočtu 94 miliard korun

Schodek státního rozpočtu by měl podle návrhu ministerstva financí v příštím roce činit 94 miliard korun. ČTK to řekl Radek Němeček z tiskového oddělení MF. Deficit neobsahuje úhradu ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard Kč. Proti letošní očekávané ztrátě 115 miliard Kč tak je reálně o dvě miliardy korun nižší. Podle ekonomů se ale může rozpočet i celkový deficit na příští rok ještě změnit.

Koalice se již v červnu dohodla, že se schodek rozpočtu bude pohybovat mezi 87 a 95 miliardami korun. Součástí rozpočtů by však již podle vládního návrhu neměly být úhrady ztráty ČKA, které chce vláda splatit jednorázovou emisí dluhopisů ve výši 74 miliard korun. O návrhu budou teprve rozhodovat poslanci.

Ekonomové upozorňují, že se konečná podoba rozpočtu včetně schodku může ještě výrazně změnit. Současná vláda končí a v dalších týdnech nejspíše nastoupí nový kabinet, který může mít na podobu rozpočtu jiný názor. "Změny mohou být ještě výrazné," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek.

Moravské vojenské vysoké školy vyřadily poslední absolventy

Historicky poslední absolventy vyřadily v pátek Vojenská akademie v Brně a Vysoká vojenská škola pozemního vojska ve Vyškově. Od září se spojí s Vojenskou lékařskou akademií v Hradci Králové a spolu vytvoří Univerzitu obrany státu.

Univerzita bude mít sídlo v Brně. Sloučení má za cíl zefektivnit výuku, přizpůsobit ji současným potřebám armády a také ušetřit. V Brně budou působit fakulta vojenských technologií a fakulta ekonomiky a vojenského managementu. Hradecká akademie se přemění na třetí fakultu univerzity a zařízení současné vyškovské školy využije univerzita k výcviku posluchačů.

Posledními absolventy akademie, která vznikla před 53 lety, se v pátek stalo 370 důstojníků. Kromě diplomů dostali také pamětní medaili vydanou k ukončení činnosti školy. Tři nejlepší posluchači převzali z rukou ministra obrany Miroslava Kostelky za odměnu hodinky. Nejlepším posluchačem se stal Tomáš Novák. Ten navíc dostal od hlavního velitele španělských pozemních sil pamětní kordík. Španělští vojenští přidělenci předávají tuto odměnu pravidelně na mnoha evropských vojenských školách.

První odhad sklizně je podle ČSÚ příznivý, rolníci to vidí různě

Jako příznivý vyznívá první letošní odhad sklizně a výnosů zemědělských plodin, který k 20. červnu provedl Český statistický úřad. Z informací, které v pátek ČSÚ zveřejnil, je zřejmé, že u všech sledovaných zemědělských plodin se očekává podstatně vyšší hektarový výnos než v roce 2003.

Podle zemědělců bude letošní úroda určitě vyšší než loni. Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba soudí, že základních obilovin by se mohlo sklidit přes sedm milionů tun proti loňským 5,26 milionu tun. "Je šance na rekordní sklizeň, ale vše závisí na počasí. Pokud bude pokračovat jako nyní, tak se vše z polí nedostane," uvedl.

Podle některých farmářů ale úroda nebude nadprůměrná. "Bude spíše odpovídat normálu a nevyrobíme toho o mnoho více, než se u nás spotřebuje," řekl ČTK předseda olomoucké krajské agrární komory Josef Hlavinka. Letošní rok je vlhký, takže plodiny mohou být podle Hlavinky napadené různými chorobami, houbami či plísněmi. Porostům navíc škodí i letošní prudké bouřky.

S nepříznivým počasím se potýkají vinaři ve Zlínském kraji. Chladné jaro i začátek léta zapříčinily opoždění vegetace až o několik týdnů, střídaní teplot a srážky navíc nahrávají vzniku houbových chorob. Vinařům tak hrozí, že letos budou mít jen minimum přívlastkových vín. Vyplývá to z ankety ČTK.

Poněkud optimističtější jsou menší vinaři. "Přívlastková vína budou letos méně častá, ale alespoň se vyprodají předchozí ročníky, aniž by se musely zlevňovat," poznamenal Jaroslav Vaďura z Polešovic na Uherskohradišťsku. "Vegetace je sice opožděná, ale rok se vždy hodnotí, až je víno ve sklepě," doplnil Václav Ovčáčík, který ekologicky hospodaří na třech hektarech vinic u Velehradu.

Praha chce i nadále zrušení víz s USA, Kanadou a Austrálií

Česká republika chce jako člen EU nadále usilovat o zrušení vízové povinnosti pro turistické cesty Čechů do USA, Kanady či Austrálie. ČTK to řekl ředitel sekce Evropské unie ministerstva zahraničí Ivan Jančárek. Reagoval tak na to, že Evropská komise navrhuje změnit vízovou politiku EU, což by mohlo ztížit české snahy o zrušení vízové povinnosti pro české občany ze strany některých zemí. Chystané opatření nechtěl Jančárek přímo komentovat, protože se s ním čeští diplomaté chtějí nejprve seznámit.

Návrh komise se týká používání takzvané klauzule solidarity, která umožňuje členům EU vyvíjet přes Brusel tlak na zajištění vyrovnaného vízového režimu s nečlenskými zeměmi. Po rozšíření EU se ukázalo, že například do USA potřebují Češi vízum, zatímco Slovinci nebo Rakušané nikoli.

Nerovnoměrný stav je tedy například mezi ČR a USA, Austrálií a Kanadou. Zatímco občané těchto států nepotřebují pro cesty do Česka vízum, čeští turisté při opačných návštěvách ano. "Chceme docílit recipročního zacházení," zdůraznil Jančárek.

Podle informací ČTK chce ministr zahraničí Cyril Svoboda otázku víz otevřít i při své nadcházející návštěvě USA, kterou začne v pondělí.

Dosavadní úprava norem v EU umožňuje členům unie, kterým se nedostávalo ze strany třetích zemí stejného zacházení, využít klauzuli solidarity, která mohla vést až k obnovení vízové povinnosti vůči třetí zemi všemi členy EU. Evropské komisi se zdá, tento systém je po rozšíření unie politicky nebezpečný.

Využití klauzule ze strany Čechů by mohlo vést k tomu, že by všechny země unie zavedly vízovou povinnost vůči USA, Kanadě či Austrálii. Praha prostřednictvím klausule chtěla ale docílit hlavně toho, aby zmíněné země víza pro Čechy zrušily.

Podle činitele CSU se ODS zasadí o konkordát mezi ČR a Vatikánem

Občanská demokratická strana se zavázala, že se zasadí o uzavření konkordátu mezi Českou republikou a Vatikánem, uvedl Markus Ferber, vedoucí poslanecké skupiny bavorské CSU v Evropském parlamentu. Potvrdila také, že vylučuje v ČR jakoukoli diskriminaci na základě národnosti nebo etnického původu.

Tyto závazky jsou podle Ferbera obsaženy v dohodě, kterou tento týden v Budapešti uzavřel spolu s místopředsedou ODS Janem Zahradilem a s místopředsedy klubu Evropské lidové strany- Evropských demokratů (ELS-ED) v EP Wimem van Velzenem a Jamesem Ellesem. Tato dohoda podle něj umožňuje, aby 49 poslanců CDU-CSU podpořilo v pondělí kandidaturu ODS do klubu ELS-ED a zajistilo českým občanským demokratům místo v této nejsilnější frakci Evropského parlamentu.

"ODS jako největší politická síla v ČR podporuje základní politické principy klubu ELS-ED. Uznává dále zásadní roli křesťanských církví v Evropské unii, a bude se proto aktivně zasazovat o uzavření konkordátu mezi ČR a Vatikánem," uvedl Ferber v komuniké.

CSU v minulosti hněvivě reagovala na stanoviska ODS a dalších českých subjektů ohledně Benešových dekretů. Její poslanci dokonce hlasovali proti přijetí Česka do EU. "Vždycky jsme říkali, že rány minulosti nejsou jen čistě bavorsko-českou nebo německo-českou záležitostí, ale evropskou otázkou," uvedl Ferber. "O to je důležitější, abychom dosáhli shody na výše uvedeném základě."

S hrabětem Kolowratem se přišly rozloučit stovky lidí

Stovky lidí šlechtického i neurozeného původu se v pátek rozloučily se zesnulým Františkem Tomášem Kolowratem v Týnci na Klatovsku. Jednašedesátiletý příslušník jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů zemřel na rakovinu plic 26. června. Jeho rakev je nyní uložena v rodinné hrobce Kolowratů u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Týnci v sousedství zámku, který kdysi Kolowratům patřil.

Na pohřeb přijela česká i zahraniční šlechta - Kolowratové, Schwarzenberkové, Lobkowiczové, Kinští, Šternberkové a řada dalších. Protože Kolowratové patřili vždy k velkým sponzorům kultury, nechyběl na pohřbu sociálnědemokratický ministr kultury Pavel Dostál a jiné osobnosti české kulturní scény. U rakve drželi čestnou stráž zaměstnanci Kolowratových lesů a dobrovolní hasiči.

"Tomáš Kolowrat, to byl šlechtic ducha. Byl velmi velkorysý a přátelský a byla s ním i legrace," řekl ČTK po pohřbu ministr Dostál. S Kolowratem se poznal asi před deseti lety v Praze. Kolowrat prožil většinu života v Americe, do Čech se vrátil po listopadové revoluci v roce 1989.

Ministr připomněl, že Tomáš Kolowrat přejal zcela samozřejmě po smrti svého otce Jindřicha Kolowrata - Krakovského závazek pronajímat Národnímu divadlu Kolowratův palác za symbolickou korunu ročně. Jeho otec totiž uplatnil restituční nárok a divadlo mu palác, kde má divadlo klub a kanceláře, vydalo. Obratem však české scéně vyšel vstříc a objekt jí pronajal na 20 let za korunu ročně. Ředitel divadla Daniel Dvořák doufá, že tato tradice bude pokračovat.

Gašparovič nevidí problémy ve vztazích s ČR a chce pokračování V4

Nový slovenský prezident Ivan Gašparovič, který v pondělí přiletí do Prahy na oficiální jednodenní návštěvu, nevidí žádné vážnější otevřené problémy mezi oběma státy, které by měl na své cestě řešit. Myslí si také, že by měla spolupráce v rámci takzvané Visegrádské čtyřky pokračovat i po rozšíření Evropské unie.

"Problémy a otázky, které by potřebovaly akutnější řešení, mezi námi nejsou. Budeme hovořit zřejmě i o postavení našich republik v Evropské unii a samozřejmě o další spolupráci," uvedl Gašparovič v krátkém rozhovoru s ČTK. "Bude to spíše, řekl bych, taková zdvořilostní návštěva. O pracovních návštěvách budeme určitě hovořit podrobněji do budoucna," soudí o své pondělní cestě.

Odvolání Sidona budou v Izraeli řešit respektovaní rabíni

Odvolání vrchního pražského rabína Karola Sidona z funkce budou ještě v Izraeli posuzovat tři uznávaní a respektovaní rabíni. O náboženskou arbitráž požádala pražská židovská obec na návrh rabínského soudu, informoval její předseda Tomáš Jelínek.

Sidona odvolali minulý týden zástupci pražské židovské obce. Jako důvod sesazení z funkce označil Jelínek to, že v posledních letech nezvládal činnost úřadu a správu majetku. Sidon následně prohlásil, že své odvolání chápe jako uchopení moci skupinou lidí, náboženské motivy považuje za druhořadé.

O případu bude rozhodovat mimo jiné rabín Zalman Nechemia Goldberg, který dříve působil jako člen nejvyššího rabínského soudu v Izraeli. Za pražskou židovskou obec se jednání zúčastní Jelínek a rabín Manis Baraš, který byl pověřen výkonem kompetencí vrchního pražského rabína. K řízení byl přizván i Sidon, který nadále zůstává vrchním zemským rabínem.

CIA je stále skeptičtější ohledně Attovy schůzky v Praze

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) je "stále skeptičtější" ohledně údajné schůzky Muhammada Atty s iráckým diplomatem v Praze v dubnu 2001. Napsal to v pátek deník The New York Times s odvoláním na dopis, který zaslal odcházející ředitel CIA George Tenet výboru pro ozbrojené síly amerického Senátu.

Atta byl jedním ze sebevražedných pilotů při teroristických útocích z 11. září 2001 a šéf 19 únosců. Také kongresová komise vyšetřující okolnosti atentátů z 11. září došla v polovině června k závěru, že se nenašly důkazy o údajném pražském setkání Atty s iráckým diplomatem a agentem Ahmadem Sámirem Aníhem.

ČEZ podal nabídku na privatizaci bulharských energetik

Největší tuzemský výrobce elektřiny, společnost ČEZ, podal v pátek nabídky na privatizaci bulharských distributorů elektřiny. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Cenové nabídky ČEZ podal bulharské privatizační agentuře na všechny tři balíky privatizovaných distributorů elektřiny. Hodnotu nabídek Kříž neuvedl. O vítězi tendru rozhodne nejvyšší cena.

Mezi další zájemce o 67procentní podíl v sedmi bulharských distribučních firmách patří italský Enel, německý E.ON, řecký Public Power a rakouská společnost EVN.

V Mladé Boleslavi se bude již vyrábět jen nová octavia

Automobilka Škoda Auto chystá v blízké době změny v organizaci výroby modelu octavia. Výroba staré octavie se přesune z Mladé Boleslavi do Vrchlabí, zatímco nová octavie se bude vyrábět jak v Mladé Boleslavi, tak ve Vrchlabí. ČTK to řekl mluvčí firmy Evžen Krauskopf. Oba modely se budou souběžně vyrábět minimálně do konce roku 2005.

Škodě Auto loni stoupl celosvětový prodej vozů o procento na 449.758 automobilů. Letošní prodeje dosud firma nezveřejnila. Podle údajů Svazu dovozců automobilů prodala letos v pololetí v tuzemsku 37.717 vozů, zatímco loni 36.702. Udržela si zhruba 48procentní podíl na trhu.

SDA: Prodej nových osobních aut za pololetí klesl o 12 procent

Prodej nových osobních aut v České republice propadl za první pololetí o 12 procent na 67.774 kusů. Zhruba 48procentní podíl na trhu měla mladoboleslavská Škoda Auto, která prodala 32.717 vozů, tedy o 11 procent meziročně méně. Na páteční tiskové konferenci to sdělili zástupci Svazu dovozců automobilů.

Podle předsedy svazu Lubomíra Tvardíka se trh nevyvíjí příliš příznivě. "Pokud jsme doufali, že letošní prodej zůstane na loňské úrovni, musíme to revidovat," prohlásil. S nástupem nové octavie zřejmě posílí Škoda, ale celkový letošní prodej osobních aut podle něj asi bude proti loňsku nižší.

Loni se v zemi prodalo 149.535 nových osobních vozů, odbyt byl druhý nejvyšší za posledních šest let. Předseda SDA soudí, že vstup do Evropské unie přináší nejistoty a zákazníci vyčkávají. Velké firmy podle dostupných informací nakupují automobily jako dříve, ale například u menších podnikatelů či soukromníků se projevuje pokles.

Nárůst zaznamenaly jen kategorie mini a sportovních vozů, naopak výrazný pokles se projevil u automobilů luxusních, terénních a vyšší střední třídy. Nejoblíbenějším modelem byla Škoda Fabia, kterou si koupilo 23.492 zájemců, následovala octavia od stejného výrobce se 7927 prodanými kusy a Peugeot 206 s prodejem 2045 vozů. Čtvrtou příčku obsadil Volkswagen Golf, kterého se prodalo 1997 kusů.

Žalobkyně zastavila stíhání dvou cizinců za přestřelku v Praze

Bez viníka i trestu zřejmě zůstane loňská přestřelka v pražské Opletalově ulici. Stíhání dvou kosovských Albánců kvůli obecnému ohrožení totiž žalobkyně nedávno zastavila. Jeden z obviněných na místě činu vůbec nebyl, druhý střílel v nutné obraně, řekla ČTK náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová.

Střelbu, při níž padlo nejméně 26 výstřelů a dva náhodní chodci utrpěli zranění, odstartoval konflikt dvou dvojic cizinců kvůli penězům. Patrně šlo o vymáhání výpalného. Zbraň tasil vždy jeden z dvojice, přičemž hlavního aktéra přestřelky policie dosud nenašla a nezná ani jeho jméno.

Policie ukončila vyšetřování člena ruské neonacistické kapely

Policie ukončila vyšetřování člena ruské neonacistické hudební skupiny Kolovrat. Navrhuje, aby byl postaven před soud za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. "Dnes jsem obdržela spis s návrhem na podání obžaloby," řekla v pátek ČTK státní zástupkyně. O tom, zda půjde Denis Gerasimov skutečně před soud, chce rozhodnout příští týden. Gerasimov je ve vazbě na Pankráci.

Skupina Kolovrat koncertovala koncem ledna na srazu hnutí skinheads v Chroustovicích na Chrudimsku. Gerasimova policisté zadrželi o několik dní později, když chtěl odletět z ČR. Zbytek kapely již byl za hranicemi.

"Tento muž přijel několik dní před koncertem a v republice se zdržel ještě týden po něm," uvedl již dříve šéf pražské protiextremistické policie Jiří Kopečný. Policie tak podle něj měla dost času pohyb a činnost muže monitorovat a shromáždit proti němu důkazy. V jeho zavazadlech policisté nalezli větší množství propagačních materiálů se vztahem k neonacistickému hnutí. Při výslechu Gerasimov podle Kopečného popřel, že by měl s neonacismem něco společného. "Říká, že je básník," uvedl již dříve policista.

Gerasimov podle webu Kolovratu oslavil 6. února v cele své osmadvacáté narozeniny. "Čeští sympatizanti najali dobrého advokáta, v Česku už se soustřeďují prostředky ze všech stran," píše se na internetu. Ze stránek vyplývá, že Gerasimov je autorem většiny balad kapely.

Řidič havarovaného autobusu od Nažidel dnes nastoupil do vězení

Řidič Pavel Krbec, který loni v březnu havaroval s autobusem u jihočeských Nažidel a způsobil smrt 19 cestujících, nastoupil v pátek do věznice v Ostrově na Karlovarsku.

Krbce odsoudil Českobudějovický krajský soud na osm let odnětí svobody. Zároveň mu na deset let zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel Krbec s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Vedle 19 mrtvých si nehoda vyžádala také těžká zranění 34 cestujících.

Americký distributor Neil Friedman má rád české filmy

Americký agent a distributor ze společnosti Menemsha Entertainment Neil Friedman před lety zhlédl film Musíme si pomáhat a od té doby je zastáncem české tvorby v zahraničí. Tento Hřebejkův snímek, nominovaný na Oscara, prodal do více než 40 zemí. Stará se i o distribuci Michálkova Babího léta, Trojanových Želar, Hřebejkova Pupenda a nově i jeho snímku Horem pádem.

"Je to inteligentní humor, kdy se můžete smát, ale také přemýšlet. Jakási hořkosladká ironie - to je to, co se mi na českých filmech líbí," řekl Friedman ČTK na páteční tiskové konferenci v rámci MFF v Karlových Varech. "Například Želary minulý týden získaly na velkém festivalu v Sydney Cenu publika. Loni na podzim je vidělo hodně členů Americké filmové akademie, i když předoscarová propagace nebyla velká. Zkrátka proto, že akademici vědí, že česká kinematografie sebou vždy nese kvalitu," řekl Friedman.

Pozice ČR na zahraničních trzích je podle producentů ohrožena

I přes zájem zahraničních producentů, kteří v Česku natáčejí své snímky, začíná být česká pozice v této oblasti ohrožena. "Toto odvětví postrádá podporu státu, zahraniční filmaři často nacházejí lepší podmínky pro práci v jiných zemích východní Evropy," řekla ČTK Ludmila Claussová z Filmové komise.

Komise funguje pod hlavičkou Českého filmového centra, propaguje domácí lokace, informuje zahraniční produkce o možnostech natáčení a usiluje o co nejlepší podmínky pro práci zahraničních filmařů.

"Pokud zahraniční štáby utečou jinam, přilákat je zpět bude velmi drahé," řekl na tiskové konferenci Asociace producentů v audiovizi (APA) producent Filip Sirotek. Celkový obrat členů APA podle něj loni dosáhl zhruba čtyři miliardy korun, z čehož 75 procent byl právě vývoz služeb. Pětinu tvořily reklamy a pět procent tvorba českých filmů.

Podle Claussové přinášejí zahraniční štáby do Česka obrovské přímé i nepřímé investice. "Maďarsko nedávno přijalo filmový zákon s daňovými úlevami pro zahraniční filmaře. Teď jsme jednou z mála zemí, kde vláda význam filmového průmyslu opomíjí,".

Zpráva Filmové komise obsahuje výčet zahraničních projektů, které v Česku právě vznikají. V Praze například natáčí americký režisér Liev Schreiber snímek Everything is Illuminated, ve kterém hraje Eliah Wood. Roman Polanski začne natáčet Olivera Twista a vznikají tu i Tři mušketýři s Emmanuelle Béartovou. Koncem července tu vznikne několik scén pro americký film Růžový panther v režii Shawna Levyho. Televizní snímky tu natáčejí Němci i Angličané, italsko-španělskou koprodukcí je dvoudílný Maigret.

Ošetřovatelé po dvou dnech chytili uprchlé pelikání mládě

Téměř 48 hodin trvalo ošetřovatelům z pražské zoologické zahrady, než se jim povedlo chytit uprchlé tříměsíční mládě pelikána. To ze svého výběhu uletělo ve středu v poledne. "Dnes kolem 11:45 jsme pelikána chytili do sklopce a bude umístěn zpátky do zahrady," řekl ČTK mluvčí zoo Vít Kahle.

Malá pelikání slečna Jindra svůj dvoudenní výlet do volné přírody přežila v pořádku. Nyní jí ošetřovatelé přistřihnou "křidélka", aby jí v podobných útěcích zabránili. Což se u pelikánů dělá pravidelně. "Osvědčila se nám taktika, při které jsme jí lákali na jejího pelikáního otce a ještě jednoho ptáka z hejna," dodal Kahle.

Jindra se od středy pohybovala v okolí Vltavy nedaleko zahrady jižním směrem. Při odchytových akcích pomáhaly ošetřovatelům první den i čtyři hasičské jednotky se čluny. Ve čtvrtek měl mládě nalákat zpět jeho pelikání otec, kterého ošetřovatelé přivezli na místo. Když už se tak málem stalo, Jindra na poslední chvíli unikla. Pelikání mládě se živilo malými rybkami, které se vyskytovaly zejména na mělčině.

Zápas Fed Cupu v Estonsku zahájí Koukalová proti Ruutelové

Fedcupové utkání o účast ve Světové skupině II tenistek mezi Estonskem a Českou republikou zahájí v sobotu v poledne místního času Margit Ruutelová proti české jedničce Kláře Koukalové, po nich nastoupí proti sobě Maret Aniová s Barborou Strýcovou. Rozhodl o tom páteční los v Tallinnu.

Česká kapitánka Petra Píchalová-Langrová byla ráda, že začne Koukalová. "Je to lepší, protože počítáme, že by měla přes jejich dvojku, která je relativně slabší, přejít," řekla kapitánka ČTK. Strýcová by v tom případě nastupovala na kurt s vedením 1:0 pro český tým. "Aniová je velmi nebezpečná a nevyzpytatelná," varovala Píchalová-Langrová před 147. hráčkou světa.

V nedělních dvouhrách změří síly na velice rychlé tallinnské antuce jedničky obou týmů Aniová s Koukalovou a po nich dvojky Ruutelová se Strýcovou. Do čtyřhry domácí kapitán Tiit Kivistik nominoval Aniovou a Ruutelovou, za Česko Píchalová-Langrová nahlásila dvojici Lucie Šafářová, Michaela Paštiková.

Vítěz utkání bude příští rok hrát Světovou skupinu II, poražený tým se zařadí do první divize euro-africké zóny. Český tým v Estonsku hraje bez aktuální jedničky Ivety Benešové, 55. hráčky světa. Vítězka turnaje v Acapulku měla před měsícem autonehodu a dala přednost odpočinku. Estonkám zase chybí jejich nejvýše umístěná hráčka v žebříčku (136.) Kaia Kanepiová.

V českém týmu se na poslední chvíli objevila Šafářová, která nahradila původně nominovanou Libuši Průšovou. "Oznámila, že je nemocná, proto jela Šafářová," vysvětlila kapitánka. Šafářová proto zažije v sedmnácti letech svoji fedcupovou premiéru.

Běžecká štafeta na OH nebude, v návrhu jsou ale Málek i Pechanová

Česká běžecká štafeta na 4x400 metrů na olympijských hrách v Aténách nepoběží. Z posledního šestnáctého postupového místa v aktuálním pořadí podle průměru dvou nejlepší časů z nominačního období je díky svému výkonu na mistrovství Asie vyřadila štafeta Srí Lanky.

Česká výprava tak zchudla hned o tři členy - Karla Bláhu, Václava Bláhu a Jana Hanzla. Nyní je jistých atletů pro Atény třiatřicet, tento počet se však může až do konečného termínu pro plnění limitů 9. srpna změnit.

Atletický svaz ve středu předložil Českému olympijskému výboru seznam dalších šestatřiceti potencionálních účastníků Her. Pokud by totiž někdo splnil normu a na seznamu by nefiguroval, jeho start na olympiádě by byl vyloučen.

Novák v Gstaadu titul neobhájí, ve čtvrtfinále ho porazil Starace

Český tenista Jiří Novák třetí titul na turnaji v Gstaadu nezíská. Čtvrtý nasazený hráč, jenž na švýcarské antuce obhajoval loňské prvenství, v pátek ve čtvrtfinále ztroskotal nečekaně na Potitu Staracem. Italský tenista, jenž na French Open překvapil postupem do třetího kola, Nováka porazil ve dvou setech 6:4, 6:3.

Tepličtí se nevzdávají, v Jaroslavli se chtějí poprat o postup

Ani po porážce z prvního vzájemného utkání se tepličtí fotbalisté nechtějí vzdát naděje na postup z druhého kola Poháru Intertoto přes ruskou Jaroslavl. Severočeši ale před odvetou na ruské půdě nemají dobrou výchozí pozici: Šinnik totiž vyhrál první zápas na teplické půdě 2:1 a před sobotním utkáním má postup na dosah.

"Výsledek z prvního zápasu pro nás není nijak příznivý, ale my se ještě chceme porvat o postup," naznačil teplický kouč Vlastislav Mareček v rozhovoru s ČTK, že se jeho tým předem nevzdává. Novinky z tábora soupeře zjišťoval také od bývalého hráče Jaroslavle Tomáše Kuchaře, který jaro strávil právě v teplickém dresu. "Říkal, že Šinnik je doma ještě o dost silnější než venku," prozradil Mareček.

Teplický záložník Tesařík asi zamíří do Denizlisporu

Teplický záložník Dušan Tesařík se s největší pravděpodobností po deseti letech rozloučí s domácí soutěží a poprvé v kariéře vyzkouší zahraniční angažmá. Osmadvacetiletý fotbalista se silnější levou nohou v minulých dnech opustil tým teplických fotbalistů a jedná o odchodu do tureckého Denizlisporu, pátého týmu loňského ročníku nejvyšší soutěže. "Jeho dohoda s Turky byla na spadnutí," řekl ČTK sportovní ředitel teplického klubu Jiří Nevrlý.

Tesařík v Teplicích odehrál posledních sedm sezon. Na severu Čech se sice na začátku července dohodl na prodloužení smlouvy, ale nakonec se rozhodl zkusit štěstí v Turecku, přestože měl ještě nabídky i z druhé německé ligy. Tesařík debutoval v nejvyšší soutěži v osmnácti letech ve Zlíně, odkud před sezonou 1997/98 přestoupil do Teplic. V nejvyšší soutěži odehrál 222 zápasů a nastřílel 18 branek.

Zlín má v odvetě Intertoto Cupu s Westerlo k dispozici Koubského

Se slibným základem v podobě bezbrankové remízy z prvního zápasu vstoupí fotbalisté Tescomy Zlín do sobotní odvety druhého kola Poháru Intertoto. Od 19:30 hostí na svém stadionu šestý tým belgické ligy KVC Westerlo. Vítěz tohoto souboje narazí ve třetím kole na Atlético Madrid.

Trenér zlínského týmu Vlastimil Palička bude mít k dispozici i obránce Koubského, který se vrátil ze zkoušky v anglickém Millwallu a jednání o jeho odchodu začnou v nejbližších dnech. Zbývá pouze ujasnit, zda odejde Koubský na hostování, nebo přímo na přestup. Vedle Koubského bude připraven naskočit do zápasu i uzdravený Jaroslav Švach.

"Přestože jsme uhráli v Belgii remízu, tak zápas nebude jednoduchý. Výsledek 0:0 je sice lepší než porážka, ale v pohárové matematice je zrádný. Věřím, že utkání zvládneme," řekl trenér Palička, jenž bude postrádat zraněné útočníky Martina Baču, Fabia Gomese a Tomáše Janíčka.

Fotbalisté Liberce jdou do odvety proti Dubnici s náskokem

S jednogólovým náskokem po vítězství 2:1 z Dubnice jdou fotbalisté Liberce do domácí odvety druhého kola Poháru Intertoto. Utkání se slovenským soupeřem se uskuteční v sobotu od 19:00 a v případě postupu bude čekat Severočechy ve třetím kole nizozemské mužstvo Roda Korkrade.

"Musíme si dát velký pozor, abychom něco nezkazili," varoval před odvetou trenér Liberce Stanislav Griga, který ještě v minulé sezoně právě celek Dubnice vedl. "Máme sice dobrou výchozí pozici, ale přesvědčili jsme se, že Dubnica má dobrý celek. V jejím týmu je několik rychlých hráčů a hra je založena na silných protiútocích. Musíme být dobře organizovaní a pozorní vzadu.

Griga stále nebude moci počítat s několika hráči základní sestavy. Kvůli zdravotním problémům nebudou moci nastoupit Došek, Kisel, Janů a Pilný a otazníky jsou i nad startem Valachoviče a Slepičky, který prodělal v týdnu virózu.

Fotbalisté Slovácka vyrazí v pondělí za čtyřmi zápasy do Francie

Ke čtyřem zápasům do Francie odcestují v pondělí fotbalisté prvoligového týmu FC Slovácko. Ze základního kádru bude trenér Karel Jarolím postrádat pouze zraněného Ondřeje Voříška.

Do Francie odcestuje klub se svým současným názvem 1. FC Slovácko a s dresy bez reklamy Synotu na prsou. Po odchodu společnosti Synot a rodiny Valentů z fotbalového dění by mělo být do konce měsíce jasno o novém majiteli klubu.

Od chvíle, kdy se před týdnem moravský klub dozvěděl ortel v kauze uplácení rozhodčích, hledá intenzivně nové posily. "Doháníme časovou prodlevu, která vznikla, když jsme nevěděli, jaká čeká náš klub budoucnost. Proto jsme ani nemohli jednat s novými hráči," řekl ČTK tiskový mluvčí klubu Miroslav Labuda. V hledáčku mají Moravané tři až čtyři fotbalisty. "Možná, že by některý z nich mohl už v pondělí odcestovat do Francie," uvedl Labuda.

ČMFS chce nechat prošetřit legálnost zveřejnění odposlechů

Českomoravský fotbalový svaz požádá Ministerstvo vnitra, aby přezkoumalo, zda zveřejněním přepisů policejních odposlechů souvisejících s korupční aférou nebyl porušen zákon. Zároveň podá soudu návrh na vydání předběžného opatření, které by zakázalo zveřejňování informací z policejního vyšetřování.

"Fotbalový svaz je přesvědčen, že bez ohledu na obsah mohou být oficiálně schválené odposlechy pouze nástrojem policejního vyšetřování," praví se v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí svazu Daniel Macho.

V minulých dnech se v různých médiích objevily doslovné přepisy policejních odposlechů rozhodčích a funkcionářů Synotu obviněných v úplatkářské aféře. Komunikace mezi obviněnými byla zveřejněna do nejmenších podrobností přesto, že oficiální policejní zdroje poskytují k tomuto případu jen minimum informací.

"Fotbalový svaz na začátku příštího týdne požádá Ministerstvo vnitra, aby jeho inspekce prověřila, zda se nejedná o opakovaný únik informací, porušení zákonů a vnitřních předpisů Ministerstva vnitra," řekl mluvčí svazu.

Šéf protikorupční policie Jiří Pálka tvrdí, že od nich informace neunikají. "My o fotbalu v této fázi neposkytujeme žádné informace," uvedl. Podle něj jsou ale některé citace z odposlechů součástí textu sdělených obvinění. Mají je tak k dispozici stíhaní a jejich obhájci. Stejnými informacemi disponují i státní zástupci. Dokumentaci policie poskytla také Českomoravskému fotbalovému svazu. "Pokud ale dostanu podnět, že k úniku dochází u nás, prověřím ho, zatím jsem ale takový neobdržel," dodal Pálka.

Fotbalový svaz podle Macha bude i nadále spolupracovat s policií při objasňování všech souvislostí a prostřednictvím svých komisí rozhodovat o míře provinění jednotlivců i celků s dopadem na fotbalové prostředí. "ČMFS je však rozhodně přesvědčen, že zveřejňování výše uvedených materiálů nepřispívá k rychlému a transparentnímu průběhu šetření celé kauzy, které by mělo probíhat standardními postupy," konstatuje v prohlášení ČMFS.

Nizozemský fanoušek vysadil českým fotbalistům stromy

Nezvyklým způsobem vyjádřil českým fotbalistům vděk jeden nizozemský fanoušek. Na počest českého mužstva vysázel v Izraeli čtyřiadvacet stromů, z nichž každý má certifikát na jméno. Třiadvacet osvědčení nechal vystavit na jednotlivé hráče a čtyřiadvacátý na trenéra Karla Brücknera. O svém počinu fanoušek z Amsterdamu informoval Českomoravský fotbalový svaz.

Nizozemec Max de Jong tak českým fotbalistům dodatečně vyjádřil poděkování za to, že v posledním utkání ve skupině na mistrovství Evropy s Německem podali maximální výkon a svého soupeře porazili 2:1. Díky tomu na úkor Německa postoupili do čtvrtfinále jeho krajané, kteří nakonec stejně jako Češi vybojovali na turnaji třetí místo v konečném pořadí. Stromy na počest českých fotbalistů vysázel fotbalový nadšenec v Salomon de Jong Parku v Izraeli.

Počasí:

V sobotu čekají meteorologové proměnlivou oblačnost a na většině území přeháňky, ojediněle se mohou objevit i bouřky. Teploty vystoupí na 17 až 21, horách bude kolem 13 stupňů. Mírný západní vítr bude mít rychlost do 25 km v hodině.

09-07-2004