Denní souhrn zpráv Zprávy

03-07-2004

Gross zahájil jednání o vládě, z pověření ČSSD k němu pozve KSČM

Oficiální sestavování nové vlády zahájil v sobotu úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross diskusí s úzkým vedením sociální demokracie. Předsednictvo ČSSD ho pověřilo jednáním se všemi parlamentními stranami včetně KSČM. Předseda komunistů Miroslav Grebeníček očekává, že jej Gross kontaktuje. Zatím se však Gross setkal pouze s předsedy stran odcházející vládní koalice, lidovcem Miroslavem Kalouskem a unionistou Pavlem Němcem.

Všichni tři lídři partnerských stran zopakovali, že pokračování vlády na současném půdorysu je podle nich nejlepší variantou řešení vládní krize. Gross si však stěžuje na úzký manévrovací prostor. Podle jeho slov ho omezuje "řada mantinelů", například i to, že předseda ODS Mirek Topolánek v pátek rezolutně odmítl podpořit vládu podobnou té, která odchází.

Vyjednávací pozice svých stran si Gross s Kalouskem a Němcem osvětlili na odpolední schůzce. Předsedové menších vládních stran po ní zopakovali, že se budou angažovat pouze ve vládě, která nebude záviset na podpoře komunistů a bude pokračovat v reformách. To, že Gross bude jednat i s komunisty, považují oba za legitimní. O tom, že by s nimi chtěl opravdu do vlády jít, nepadla na schůzce podle Kalouska žádná informace.

Místopředseda ODS Petr Nečas je ale přesvědčen o tom, že Gross má v plánu sestavit vládu s podporou KSČM už od začátku vládní krize. "Je to od počátku jeho základní strategický záměr, Ústřední výkonný výbor ČSSD jednoznačně zamítl spolupráci v rámci stávajícího koaličního půdorysu, ten potřebuje Gross pouze proto, aby jej prezident jmenoval předsedou vlády," řekl.

Aby byli občanští demokraté ochotni s ČSSD jednat, musel by Gross podle ODS přijít s úplně jiným návrhem, než je pokračování současného triumvirátu. "To by musel být jiný charakter vlády, postavený na jiných principech, s jiným programem... Pak samozřejmě v úvahu jednání přichází," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Naznačil, že přijatelná by mohla být tichá podpora vlády ze strany Unie svobody, jak si ji přeje i část ČSSD.

Gross: Spekulace o uplácení vycházejí asi ze zkušeností ODS

Spekulace o tom, že se ČSSD pokouší získat podporu nové vládě za úplatu a vysoké funkce, považuje za mylné lídr ČSSD Stanislav Gross. Novinářům řekl, že v pátek s prezidentem Václavem Klausem jednal mimo jiné o tom, že by ČSSD přenechala funkci prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) poslanci a někdejšímu místopředsedovi ODS Miroslavu Benešovi. Nepovažuje to ale za uplácení, ale regulérní rozdělení moci mezi vládou a opozicí. Zcela se distancoval od uplácení.

"To, co někdy ODS naznačuje, může ze značné míry pramenit z jejich zkušenosti, kdy si potřebovali koupit nebo jinak získat poslance Teplíka a Wagnera," připomenul Gross osm let starou historii. Poslanci Tomáš Teplík a Jozef Wagner tehdy podpořili v rozporu s oficiální linií ČSSD návrh státního rozpočtu vlády premiéra Václava Klause.

Beneš v sobotu Českému rozhlasu řekl, že byl dotázán, zda by za vedení NKÚ nebyl ochoten uvažovat o podpoře vlády sestavované sociálními demokraty. "O sestavování vlády je zapotřebí rozhodovat na úrovni stranických sekretariátů, nikoli na základě individuálních výhod," uvedl.

Funkce šéfa NKÚ není obsazená od počátku loňského června, kdy nečekaně zemřel Lubomír Voleník. Od té doby se politické strany nedokázaly shodnout na tom, kdo ho nahradí. Všechny dosavadní pokusy o výběr kandidáta nevedly k žádoucímu úspěchu.

Povinné maturování z matematiky na gymnáziích Senát možná schválí

Návratu k povinnému maturování z matematiky, s nímž počítá nový školský zákon, Senát možná bránit nebude. Naznačovala to vyjádření představitelů senátorských klubů, které oslovila ČTK. Všichni byli pro obnovení matematiky jako povinného maturitního předmětu na gymnáziích, řada z nich ale zároveň podotýkala, že jejich frakce o této otázce ještě nejednaly.

"Já to oběma rukama podpořím, matematika je základ logiky," řekl předseda senátorů ČSSD Petr Smutný, absolvent Vysoké školy chemicko-technologické, který byl podle svých slov v tomto předmětu hodnocen většinou dvojkou. Gymnázia mají připravovat studenty na vysokou školu, přičemž na těch technických absolventům gymnázií matematické znalosti mnohdy chybějí, uvedl.

"Pro povinnou maturitu z matematiky jsem," přidal se šéf lidoveckých senátorů Josef Kaňa, nikoli ale kvůli tomu, že má technické vzdělání. "Vím, že to (matematika) dělá potíže, třeba mé vnučce, ale nakonec měla jedničku," uvedl s úsměvem.

Povinnost maturovat z matematiky by zavedl také předseda Klubu otevřené demokracie Edvard Outrata (za US-DEU), někdejší šéf Českého statistického úřadu. "Já sám mám dojem, že má být matematika povinná, ale jakou to má většinu (v klubu), to nevím," uvedl.

"Mně osobně ta matika až tolik v tom zákoně nevadí, poněvadž já jsem ji kdysi učil," uvedl místopředseda senátorů ODS Vladimír Kulhánek. Netroufal si ale vzhledem k protichůdným názorům na tento krok odhadnout, jak se ke němu Senát postaví

Nový školský zákon počítá mimo jiné s reformou maturit, které by měly mít dvě části - státní a školní. Stát má stanovit obsah, formu i kritéria společné části maturit, druhá část je záležitostí školy. Státní, společnou část maturit mají tvořit tři zkoušky - z českého jazyka, z cizího jazyka a pro všechny střední školy s výjimkou gymnázií volitelný předmět, kde si žáci matematiku vybrat mohou, ale také nemusejí. Podle nového systému by se mělo podle ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD) poprvé maturovat v roce 2009; týkalo by se to tedy studentů, kteří do školy nastoupí v září 2005.

Sama Buzková povinnou maturitu z matematiky na gymnáziích odmítala podobně jako místopředsedkyně školského výboru Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), podle níž tím budou znevýhodněna zvláště humanitně zaměřená gymnázia. "Matematika je univerzálním jazykem, a proto má být (na gymnáziích povinně) součástí maturitní zkoušky," uvedl naopak šéf téhož výboru Walter Bartoš z ODS.

První čeští maturanti ukončili studium na gymnáziu v Pirně

První čeští absolventi německo-českého gymnázia v saské Pirně převzali v sobotu maturitní vysvědčení. Celkem 13 chlapců a děvčat z Česka nyní může mít snadnější pozici, pokud se někdo z nich rozhodne ucházet se o studium na německých univerzitách. Na gymnázium Friedricha Schillera teď chodí 90 českých studentů, každý rok přijímá gymnázium 15 Čechů, kteří zde mohou začít studovat počínaje sedmou třídou.

"Pro české studenty je všechno zdarma - ubytování, výuka a ještě dostávají kapesné 25 eur měsíčně. Nechceme ty, kdo na to mají, chceme podporovat děti, které mají talent," řekl ČTK ředitel školy Bernd Wenzel.

Škola původně začala s výukou češtiny u německých žáků. Proto také zaměstnává české učitele. Projekt přijímání Čechů vznikal postupně a první žáci - dnešní maturanti - začali na gymnáziu studovat před osmi lety.

Jednou z maturantek je i Martina Landová, které řekla o přijímacích zkouškách do Pirny její učitelka němčiny na gymnáziu. První rok bydleli studenti v rodinách, pak se přestěhovali do nově postaveného internátu, na jehož stavbu přispěla i Evropská unie. "Ze začátku jsme měli většinu předmětů česky, pak jsme přibírali a Němci měli zase něco česky a postupně se to střídalo," vypráví maturantka. Čeští studenti se učili nejprve podle českých osnov, potom podle německých. Martina Landová chce studovat v Berlíně evropská studia. "Já bych klidně šla ještě někam dál," míní. "Třeba Francii mám ráda," črtá představu své budoucí životní dráhy.

Podle Wenzela ale výhodu mají i mladí Němci z výuky češtiny. "Každá řeč je užitečná a čeština zvlášť, protože je to sousední řeč a Německo má přece s Českou republikou nejdelší hranici," míní ředitel školy. Doufá, že znalost řeči pomůže sousedním národům v cestě za vzájemným sblížením.

České ministerstvo školství platí třetinu nákladů na ubytování a stravování žáků v internátu. Od roku 1996 do roku 2000 platila Praha 250 německých marek na žáka měsíčně. Nyní se částka mění, podle toho, jaké jsou skutečné náklady na provoz internátu. Smlouva na projekt dvojjazyčné dvojnárodnostní výuky mezi českým a saským ministerstvem byla uzavřena zatím na 25 let.

Na Ústředním hřbitově v Brně vznikne památník rumunských vojáků

Na Ústředním hřbitově v Brně vznikne památník rumunských vojáků, kteří padli za druhé světové války při osvobozování jižní Moravy. Na pohřebišti, na němž odpočívá 1500 vojáků, nebyl nikdy postaven. "Požádáme ministerstvo obrany o poskytnutí této částky," řekl ČTK brněnský primátor Petr Duchoň.

V rumunské části čestného pohřebiště je dlouhá léta pouze mramorová deska připomínající padlé vojáky. V budoucnu by ale měl v těchto místech vzniknout památník z kamene, na kterém budou uvedena také jména mrtvých rumunských vojáků.

Na Ústředním hřbitově je pohřbeno 14.000 vojáků, které připravila o život druhá světová válka. Ve špatném stavu je i ruská část pohřebiště. Patrně v nejlepším stavu je pohřebiště německé armády, na kterém odpočívá asi 7000 vojáků padlých v druhé světové válce. Bundeswehr totiž vysílá od roku 1992 každé léto do Brna 30 vojáků, kteří o pohřebiště pečují.

Soud otevře případ dvou příslušníků StB z kauzy Asanace v srpnu

Obvodní soud pro Prahu 1 se již příští měsíc vrátí k případu dvou příslušníků komunistické Státní bezpečnosti stíhaných za psychické a fyzické týrání disidentů při akci Asanace. Kauzu musí otevřít z pokynu Nejvyššího soudu, který kvůli formálním nedostatkům zrušil pravomocný rozsudek, podle něhož měli jít Zbyněk Dudek a Jiří Šimák na pět let do vězení.

"Hlavní líčení je naplánováno na 30. srpna," řekla ČTK soudkyně Edita Beranová. Předloni její senát vyměřil Dudkovi i Šimákovi tříleté nepodmíněné tresty, které odvolací soud o dva roky zpřísnil.

Ve druhém kole procesu nebudou vyslýcháni žádní svědci, přečteno bude jen pár dokumentů. Nejvyšší soud požaduje, aby senát konkrétně doložil výrok o tom, že případ nebyl promlčen, protože se na něj vztahuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu.

Případ souvisí s akcí Asanace, jejímž cílem bylo donutit v letech 1977 až 1985 signatáře Charty 77 násilím nebo výhrůžkami k opuštění republiky. Dudek a Šimák podle zrušeného rozsudku napadli v červnu 1981 při výsleších Zbyňka Benýška v pražské služebně StB v Bartolomějské ulici. Šimák jej škrtil mokrým ručníkem a zakláněl mu hlavu tak, že upadl do bezvědomí. Dudek později muže bil do břicha a lil mu na hlavu vodu. Společně podle verdiktu v říjnu 1981 v noci vnikli do bytu Ziny Freundové, kterou bili a kopali, osahávali na těle, vulgárně jí vyhrožovali a nadávali. Oba souzení vždy vinu popírali.

Za akci Asanace bylo původně stíháno 25 funkcionářů ministerstva vnitra a StB. U některých se stíhání zastavilo či přerušilo, čtyři byli odsouzeni k podmíněným trestům. Podmíněné tresty dostalo i deset krajských šéfů StB, kteří akci organizovali v regionech. Tehdejší ministr vnitra Jaromír Obzina, který Asanaci nařídil, byl souzen v samostatném procesu. Loni v lednu ale zemřel, takže se rozsudku nedočkal.

Mladí páchají méně trestných činů než dřív, jsou ale brutálnější

Děti a mladí lidé do 18 let páchají mnohem méně trestných činů než v minulých letech. Dětská kriminalita se proti konci 90. let snížila o téměř dvě třetiny a u mladistvých klesl počet trestných činů proti roku 1996 o více než polovinu, na loňských 10.000 trestných činů. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle psychologů si však mladí lidé při páchání trestných činů počínají brutálněji.

Podle Michaely Veselé z odboru prevence kriminality ministerstva vnitra je otázka, co způsobilo tak významný pokles trestných činů. Soudí, že jedním z důvodů může být i skutečnost, že byla posunuta hranice škody pro skutky kvalifikované jako trestné činy z 2000 na 5000 korun.

Podle Veselé je stupňování surovosti dětí a mladistvých závažným jevem. "(Jejich kriminalita) je dobře organizovaná, skupinová, pachatelé jsou schopni si dopředu připravit alibi," tvrdí. Dříve děti podle ní kradly nenápadně, počkaly si na vhodný okamžik. Nyní ke své oběti přijdou a věc jí jednoduše vezmou, vysvětluje. Příčinu rostoucího násilí spatřuje ve větší dravosti současného světa, kterému se mladí přizpůsobují.

Na počátku letošního roku začal fungovat nový zákon, který upravuje trestní stíhání mladistvých a soudy s nimi. Zákon počítá s větším množstvím alternativních trestů výchovné povahy. Speciální soudy mohou mladistvým pachatelům, tedy lidem ve věku od 15 do 18 let, například nařídit, aby se podrobili výchovným, terapeutickým, vzdělávacím či rekvalifikačním programům. Jako trest jim soudy mohou uložit také pokutu od 1000 do půl milionu korun, zákaz různých činností a podmíněné či nepodmíněné vězení v délce od jednoho roku do pěti let. V případě skutků, za které dospělému hrozí výjimečný trest, to může být podle trestního zákona až deset let. Při projednávání tohoto zákona navrhovali někteří poslanci i snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let na 14 let.

Bývalý šéf televize Pelikán má v Kořenci pamětní desku

Bývalý ředitel Československé televize z let 1963 až 1968 Jiří Pelikán má od soboty pamětní desku v Kořenci na Blanensku. Nevznikla kvůli jeho zásluhám o rozvoj televize ani Pelikánovým politickým názorům. "Za druhé světové války se u nás ukrýval před nacisty a pomohl mnoha lidem," řekl ČTK kořenecký starosta Miroslav Zemánek.

Pelikán (1923 až 1999) měl velmi bouřlivý život. V době okupace byla jeho rodina pronásledovaná nacisty a on sám byl v roce 1940 několik měsíců vězněn. Proto se pak ukryl v Kořenci, a to velmi netradičním způsobem. Pelikán si změnil jméno a zbytek války dělal tajemníka kořenecké radnice. Nacisté trik neodhalili a Pelikán se tak pod jménem Bohumil Paroulek dožil osvobození.

Po válce se stal jako komunista poslancem Národního shromáždění a v letech 1955 až 1963 i předsedou Mezinárodního svazu studentstva. Veřejnost jej může znát hlavně jako pozdějšího ústředního ředitele televize. Z ní pak ale musel v bouřlivém roce 1968 pro své názory odejít. Když o rok později získal práci na československém velvyslanectví v Římě, požádal v Itálii o azyl.

"Pelikán byl i prvním českým členem Evropského parlamentu. Přirozeně v něm neusedl za Československo, ale za Italskou socialistickou stranu," uvedl starosta. Po pádu komunismu se Pelikán vrátil do vlasti a stal se jedním z konzultantů prezidenta Václava Havla. Před pěti lety Pelikán v Římě zemřel.

Jihočeskou a dolnorakouskou úzkokolejku opět spojuje autobus

Mezi jihočeským Jindřichovým Hradcem a dolnorakouským Altnagelbergem mohou lidé od soboty po celé léto opět jezdit přímo a s jednou jízdenkou. Mezi jindřichohradeckou úzkokolejnou železniční tratí a obdobnou úzkokolejkou v Dolních Rakousích, které nejsou spojené, totiž jezdí autobus. Cestující z obou stran státní hranice tak mohou na jednu jízdenku jet bez přerušení.

"Autobusy pojedou každou sobotu do 28. srpna mezi Novou Bystřicí a Heidenreichsteinem. V letní sezoně tak nahradí chybějící dvanáctikilometrové propojení obou tratí," řekla ČTK manažerka cestovního ruchu společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Petra Vochozková.

Archeologové zkoumají pazourek, který na poli našli zemědělci

Zemědělci objevili nedávno na poli u Slatinic na Olomoucku pazourkovou sekyru na zpracování dřeva. Nástroj z mladší doby kamenné nyní zkoumají archeologové. "Je to nález v naší oblasti vzácný. Štípané pazourkové nástroje z tohoto období se nevyskytují příliš často. Také zhruba deseticentimetrová velikost opracovaného kamene je značná," řekla ČTK archeoložka Hana Dehnerová z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Dodala, že archeologové se snaží pazourkovou sekyru odborně popsat. "Sekyra na zpracování dřeva pochází z eneolitu, mladší doby kamenné," podotkla Dehnerová.

U obnovené kaple zničené před 50 lety se sešli Češi s Němci

Češi a Němci včetně rodáků z Dolní Řasnice na Frýdlantsku, kteří byli po druhé světové válce odsunuti do Německa, se v sobotu zúčastnili otevření tamější obnovené kaple. Dělníci ji v 50. letech minulého století strhli a zavezli odpady. Církevní slavnost, při níž rekonstruovanou kapli vysvětili farářka Církve československé husitské a kaplan Církve římskokatolické, navštívilo zhruba 60 lidí, řekl ČTK zachránce kapličky Milan Maršálek.

Při rekonstrukci řemeslníci pracovali podle fotografie kaple z roku 1930. Do klenby zabudovali kameny nalezené při obnově. Připomínají hlavu člověka a rybu. "Může jít o zajímavou přírodninu, ale i o původní výzdobu. Slovo ryba je totiž v řečtině synonymem pro jméno Krista," vysvětlil Maršálek.

Setkání u Kafkova pomníku zakončilo festival Kafka - Borgis

Argentinský velvyslanec, zástupce primátora Buenos Aires a představitelé Společnosti Franze Kafky se v sobotu sešli u Kafkova pomníku na pražském Starém Městě, aby slavnostně zakončili měsíční kulturní festival Kafka - Borges. Zároveň tak připomněli 121. výročí Kafkova narození.

V rámci festivalu se v Praze v červnu konalo 23 kulturních akcí věnovaných Kafkovi a argentinskému spisovateli Jorgu Luisovi Borgesovi. Festival Kafka - Borges/Buenos Aires - Praha zaštítil bývalý prezident Václav Havel.

Festival začal 3. června, v den 80. výročí Kafkova úmrtí. Zorganizovalo ho Centrum Franze Kafky a argentinské velvyslanectví. Spojení Kafky se jménem argentinského spisovatele Borgese není náhodné. Borges byl tím, kdo uvedl Kafku do španělsky mluvícího světa. Kafkova povídka Proměna se v Argentině dočkala asi devadesáti vydání.

Mosty, které se snažíme prostřednictvím Kafky a Borgese postavit, spojují nejenom Prahu a Buenos Aires, ale celou střední Evropu a Latinskou Ameriku, řekl dnes argentinský velvyslanec Juan Eduardo Fleming. Kafku označil za jednoho z největších spisovatelů světa. Na závěr festivalu promluvil také známý český spisovatel a čestný předseda Společnosti Franze Kafky Arnošt Lustig, jehož přednáška v Nosticově paláci byla jednou z nejnavštěvovanějších akcí festivalu.

Davy fanoušků přivítaly na filmovém festivalu Elijaha Wooda

Herce Elijaha Wooda, představitele proslulého Froda z trilogie Pán prstenů, přivítaly v sobotu odpoledne desítky fanoušků před karlovarským Grandhotelem Pupp. Wood, oblečený v modrém triku a kalhotách, svým příznivcům zamával, chvíli pózoval fotografům a pak s prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Jiřím Bartoškou zmizel v hotelu.

Jan Hřebejk v Karlových Varech představil film Horem pádem

Na uzavřené projekci určené zahraničním novinářům, hostům, distributorům či zástupcům zahraničních přehlídek představili v sobotu režisér Jan Hřebejk s producentem Ondřejem Trojanem svůj nový snímek. Má název Horem pádem, scénář k němu opět napsal Petr Jarchovský a v kinech se objeví v polovině září. Film už prezentovali v Cannes a nabídli ho k výběru do soutěže MFF v Benátkách.

Jde o vzájemně se prostupující příběhy o osudovém ztrácení a nalézání lásek, přátelství, rodin, rodičů a dětí navzájem. Upozorňují na problémy emigrace a imigrace, fanouškovství na stadionech, rasismu i existenci drobných zlodějíčků, kteří znepříjemňují život. Mezi herci se objeví Jan Tříska, Jiří Macháček, Emília Vášáryová, Ingrid Timková, Petr Forman, Pavel Liška, Zdeněk Dušek a Jan Budař a objeví se i exprezident Václav Havel.

Oproti dosavadním Hřebejkovým snímkům je děj situován do současnosti. Oba tvůrci v tomto pátém společném projektu opustili žánr laskavých komedií a jsou zvědavi, jak to přijmou diváci. "Pokud jde o jakési výchovné působení, jsem skeptický. Ani si nemyslím, že jsme se předtím za nostalgické komedie schovávali," řekl Hřebejk ČTK. Své nejnovější dílo označuje za psychologickou komedii - není to prý proto, že by chtěl "nastavovat zrcadlo".

Podle Trojana po 15 letech od listopadu 1989 nazrála doba, kdy se současníci dokáží "odstřihnout" od bývalého režimu. "Mně osobně ta setrvačnost trvala dlouho, neboť všechny lásky, nezdary a směrování se někam spojené s pubertou byly ovlivněny dobou. Reflexe je podstatná," řekl ČTK s tím, že snímek Horem pádem je v mnoha směrech kritický i závažný. "Zároveň je však i zábavný, což je nejsilnější zbraň dua Hřebejk - Jarchovský," uvedl producent.

Na noční návštěvníky lysického zámku čeká detektivní příběh

Kdo zavraždil hraběnku a chce teď získat její majetek - to je otázka, nad kterou si budou lámat po nocích hlavu návštěvníci zámku v Lysicích na Blanensku. Od neděle na něm začne série letošních nočních prohlídek. Místo výkladu o pamětihodnostech zámku ale čeká v jeho komnatách na příchozí humorná detektivka v podání lysických ochotníků.

"Tvoří ji scény, které se odehrávají v areálu zámku. Příběh se zasazený do období 19. století, ochotníci hrají v historických kostýmech a celá hra se podobá případům Sherlocka Holmese," řekla ČTK lysická kastelánka Martina Medková-Rudolfová.

Zámek v Lysicích vznikl v 16. století na místě středověké vodní tvrze. Po mnoha přestavbách se jeho součástí stala věž s hodinami a sloupová kolonáda v zámecké zahradě. Zámek patřil mnoha šlechtickým rodům. Poslední z nich byl rod Dubských z Třebomyslic, který zde sídlil po čtyři generace až do roku 1945.

Na charitativním koncertu v Litovli vystoupí zpěváci i skupiny

Populární zpěváci a skupiny vystoupí příští týden v sobotu na charitativním koncertu, který uspořádala radnice v Litovli na Olomoucku. Výtěžek z koncertu chce město použít na obnovu bouří poničených parků a opravu dětského dopravního hřiště.

Ničivá bouře se nad Litovlí přehnala 9. června. Podle meteorologů v části města zřejmě řádilo i tornádo. Přírodní živel poškodil desítky domů a škody dosáhly asi 100 milionů korun.

"Prajzové" opět vítězní

Pruské šiky v sobotu opět zvítězily v tradiční rekonstrukci rakousko-pruské bitvy u Chlumu poblíž Hradce Králové z roku 1866. Téměř 400 nadšenců v dobových uniformách, někteří z nich dokonce na koních, zkřížilo zbraně před zraky asi 6000 návštěvníků. Útok druhé pruské gardové baterie doprovázely slepé výstřely z pušek a hřmění rakouské dělostřelecké obrany.

"Střelba z kanonů byla věrně napodobena, když po slepém výstřelu z hlavně následoval simulovaný výbuch v dálce nějakých 30 metrů," řekl ČTK organizátor akce Zdeněk Zahradník. Vzpomínková bitva, která se konala již pojedenácté, trvala asi hodinu a kromě Čechů se jí zúčastnili též Němci a Rakušané. Po celou dobu byla ozvučena komentář, který návštěvníkům přibližoval, co právě provádí každá jednotka i historické souvislosti.

Kromě pohledu na úchvatnou válečnou scenérii byly k vidění též repliky historických stanů ve vojenském ležení. "Zde mohli lidé spatřit názorně každodenní život vojáků od vstávání, přípravy na bitvu až po čištění zbraní," uvedl Zahradník.

V bitvě u Hradce Králové se 3. července 1866 utkala pruská a sasko-rakouská vojska v rozhodujícím střetu války o nadvládu v německých zemích a střední Evropě. V krvavé bitvě stálo proti sobě zhruba půl milionu vojáků. Během několikahodinové bitvy zemřelo, bylo zraněno či zajato na 50.000 vojáků. Zabito bylo také 6000 koní. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn byl nakonec nucen přijmout pruské podmínky příměří.

Fotbalisté přistáli v Praze s myšlenkami na svět 2006

Až pozdě večer a s tříhodinovým zpožděním přistáli v pátek v Praze čeští fotbalisté. Bronzovou plaketu za semifinálovou účast svým věrným fanouškům ukázat nemohli, protože ji ještě nedostali. Ale příslib, že příště budou ještě lepší, příznivce fotbalu určitě potěšil.

"Budujeme mužstvo pro mistrovství světa. Tohle byl jen mezistupeň," odpověděl trenér Karel Brückner na otázku, jakou má jeho tým perspektivu. Na gratulace k atraktivnímu hernímu projevu jeho svěřenců si za poslední dny už zvykl. "Pěkně se to poslouchá," usmíval se spokojeně a bylo na něm vidět, že čtvrteční zklamání ze semifinálové prohry už přebolelo.

Zmírnit zklamání mu pomohly také asi dvě stovky příznivců, kteří většinou v reprezentačních dresech uvítali mužstvo skandováním: "Pro nás jste mistři." Ani hráči se na svět nedívali tak černě jako před 24 hodinami, přestože měli původně naplánován návrat až na pondělí. "Ještě to bolí, ale už začínají převažovat ty příjemnější zážitky," řekl Baroš, za nímž pravděpodobně ještě dodatečně dorazí trofej pro nejlepšího střelce turnaje.

I Karel Poborský se na čekající reportéry přívětivě usmíval. "Vracíme se vztyčenou hlavou. Když už jsme došli tak daleko, tak jsme chtěli až do finále, ale teď jsme spokojeni," řekl nejlepší nahrávač na turnaji.

Zdá, že s jeho přihrávkami může Brückner počítat i v následující kvalifikaci. Až dosud se záložník pražské Sparty otázkám o své reprezentační budoucnosti vyhýbal, ale při prvních krocích na domácí půdě se nechal přemluvit. "Jestli u fotbalu zůstanu, a vypadá to, že ano, tak nevidím důvod, proč bych měl v reprezentaci skončit," potěšil své obdivovatele.

Platini: Nejlepší fotbal na ME předváděli Portugalci a Češi

Portugalci a Češi předváděli na mistrovství Evropy nejlepší fotbal, myslí si legendární Michel Platini. Slavný francouzský záložník, jenž dovedl svůj tým k evropskému titulu před dvaceti lety, v rozhovoru pro oficiální internetovou stránku ME oceňuje především atraktivní útočné pojetí obou mužstev.

"Na šampionátu se mi nejvíc líbí Portugalci a také český tým," našel Platini slova chvály pro svěřence Karla Brücknera, kteří se s turnajem rozloučili v semifinále po prohře s Řeckem. "Češi měli v kádru skvělé individuality, Portugalci zase trénuje člověk, který ví, jak ze svých hráčů vydolovat maximum," oceňuje člen výkonného výboru UEFA práci brazilského kouče Luize Felipeho Scolariho.

Fotbalisté Liberce vyhráli v Intertotu v Dubnici 2:1

Fotbalisté Slovanu Liberec vyhráli první zápas 2. kola Poháru Intertoto na hřišti slovenského týmu ZŤS Dubnica 2:1. Severočeské mužstvo se dostalo do vedení gólem slovenského útočníka Filipa Hološka. Ve druhém poločasu se jeho náskok zvýšil, když si míč do vlastní sítě srazil dubnický brankář Poštrk. Domácí už stihli jenom snížit zásluhou Dovičoviče. Odveta je na programu 10. července.

Teplice podlehly v Intertotu fotbalistům Jaroslavle 1:2

Fotbalisté Teplic prohráli úvodním utkání druhého kola Poháru Intertoto s Jaroslavlí 1:2. Domácí tým poslal do vedení v 28. minutě z pokutového kopu Verbíř, ale ruský celek ještě do poločasu skóre otočil. Po vyloučení Ryšky, jenž dostal krátce před koncem druhou žlutou kartu, dohráli Severočeši zápas v deseti. Odvetu v Jaroslavli sehrají Tepličtí za týden.

Prsař Málek promarnil poslední možnost, na olympiádě nepoplave

Prsař Daniel Málek nebude na olympijských hrách obhajovat dvě pátá místa ze Sydney. Plavec ze Zlína nedokázal v nominačním období ani jednou splnit na 100 či 200 metrů požadovaný limit a soutěží v Aténách se nezúčastní. V sobotu promarnil i poslední možnost na mistrovství České republiky v Pardubicích.

Málkovi v sezoně několikrát potřebný čas utekl jen o málo, nejblíže byl 18 setin na stovce na mítinku v Monaku. "Zažívám velké zklamání," řekl ČTK po posledním pokusu na stovce svěřenec Petra Přikryla. Připustil, že ho zklamala psychika. "Cítil jsem obrovský tlak, ale nedokázal jsem se oprostit, plavat v první části závodu uvolněně. Brzy pak došly síly," přiznal.

O český rekord se v dopoledních semifinále postaral v závodu na 50 metrů znak Martin Verner. Poprvé stlačil čas pod 27 sekund, a to hned o 23 setin. Vymazal tak z tabulek Tomáše Fučíka, který mu jeho rekordní výkon sebral výkonem 27,02 sekundy letos ve Vídni. "Jen jsem si vzal zpátky to, co mi patřilo," smál se Verner. "Ve finále už byly chyby," podotkl k vítězství v horším času.

K olympijské pětici Svoboda, Hlaváčková, Jana Myšková, Sandra Kazíková a Kateřina Pivoňková se může v průběhu posledního dne na domácím šampionátu v Pardubicích přidat také Jana Pechanová na své nejsilnější trati 800 metrů volný způsob.

Stolní tenista Korbel porazil na US Open mistra světa Schlagera

Stolní tenista Petr Korbel porazil na turnaji Pro Tour v americkém Chicagu úřadujícího mistra světa Wernera Schlagera. Český olympionik Rakušanovi nedal šanci a ve třetím kole US Open ho zdolal hladce 4:0 na sety. Cesta českého hráče ovšem vzápětí skončila ve čtvrtfinále, v kterém Korbela vyřadil korejský obranář Čo Se Hjok 4:1 na sety.

Cyklista Hrazdíra má bronz z armádního mistrovství světa

Český olympionik Michal Hrazdíra získal bronzovou medaili v časovce na armádním mistrovství světa cyklistů v Trenčíně. Čerstvý mistr republiky v této disciplíně z Dukly Brno nestačil na dvacetikilometrové trati pouze na Rusa Alexandra Bespalova a Ukrajince Vladimira Ťubina. Všichni tři medailisté se vešli do rozmezí necelých dvou sekund.

Počasí:

Jako tradici už letos vnímají lidé ochlazení a dešťové přeháňky, které přicházejí snad každý víkend. Také v sobotu proudil do střední Evropy chladnější a vlhčí oceánský vzduch od západu. Počasí se má začít vylepšovat až v neděli během dne. První dny příštího týdne by měly být slunečné a teplé, i když s bouřkami.

V neděli čekají meteorologové polojasno až oblačno a přeháňky by měly být již jen ojedinělé. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi 20 a 24 stupni Celsia.

V pondělí bude počasí příjemné - polojasná obloha a nejvyšší odpolední teplota mezi 23 a 27 stupni Celsia. V úterý a ve středu vy měla být denní maxima přibližně stejná, jen by se mohly znovu objevit bouřky.

03-07-2004