Denní souhrn zpráv Zprávy

01-07-2004

Premiér Špidla podal demisi, prezident Klaus ji přijal

Premiér Vladimír Špidla podal ve čtvrtek demisi a prezident Václav Klaus ji přijal. Hlava státu poté pověřila odstupující vládu, aby do jmenování nových ministrů dočasně vedla stát dál. Klaus řekl, že odstupující vláda by se měla věnovat především "provozním" věcem a neměla by rozhodovat o zásadních záležitostech. "Demisi jsem přijal a současně jsem Vladimíru Špidlovi předal pověření pro něho i pro všechny ministry k prozatímnímu výkonu funkce vlády do okamžiku jmenování vlády nové," uvedl Klaus, který zároveň Špidlovi poděkoval za jeho práci v nelehké funkci předsedy křehké koaliční vlády.

Špidla uvedl, že je připraven odstupující vládu vést podle představ hlavy státu a soustředit se pouze na provozní agendu. "Někdy je trošku složitější přesně najít tu hranici. Ale myslím si, že mám představu, jak má tato hranice vypadat," řekl. K dvouletému působení koaliční vlády ČSSD, KDU-ČSL a unionistů Špidla řekl, že kabinet odvedl kus práce. "Strategická rozhodnutí obstála, ale koneckonců dějiny se píší až o něco později. Budete mít sami příležitost zhodnotit výsledky vlády," řekl Špidla, který v sobotu rezignoval jak na post předsedy kabinetu, tak šéfa ČSSD.

Špidla řekl, že se vedle dočasné provizorní vlády, kde má spravovat i ministerstvo spravedlnosti, nyní soustředí hlavně na poslanecký mandát. "Pochopil jsem jeho jednoznačný záměr zůstat... v centrální politice," dodal k tomu Klaus. Nyní se spekuluje o tom, že by se Špidla mohl stát předsedou sněmovny nebo že by mohl vystřídat na podzim Pavla Teličku ve funkci eurokomisaře.

Prezident dále doufá, že vztahy mezi politickými špičkami, například mezi bývalými a budoucími předsedy vlády, budou korektní. "Věřím, že v tomto smyslu nastane normální chování, tak jak je tomu běžné v jiných zemí," uvedl. Jako příklad uvedl, že někdy politici navzájem odmítají pozvání na různé akce.

Václav Klaus zatím Stanislava Grosse sestavením nové vlády nepověřil

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross představil ve čtvrtek prezidentovi Václavu Klausovi svoji vizi nové vlády, v níž nepočítá s komunistickou podporou. "Myslím si, že bude úspěšná," řekl Gross. Prezident ho ale zatím sestavením vlády nepověřil. Klaus zdůraznil, že jde o jedno z prvních tří řešení nynější vládní krize, které ve čtvrtek uslyší. Bere ale na vědomí význam faktu, že je Gross úřadujícím šéfem strany, která má v parlamentu nejvíce poslanců. S jakýmkoliv hodnocením ale počká, až si vyslechne šéfy ODS Mirka Topolánka a KDU-ČSL Miroslava Kalouska.

Gross zdůrazňoval, že hledá řešení počítající s kabinetem, který by vládl do konce volebního období. Nepočítá s komunisty, ale s pomocí ostatních parlamentních stran. Doufá, že během jednání, které budou probíhat, dojde ve sněmovně k otupení "poněkud vyhrocené pozice některých politických subjektů".

Klaus: ODS chápe právo Grosse pokusit se o vládu jako první

ODS respektuje, že novou vládu bude zřejmě nejprve sestavovat první muž ČSSD Stanislav Gross. Po jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem to řekl prezident Václav Klaus. Zároveň ovšem nepotvrdil, že Grosse vytvořením kabinetu skutečně pověří. "ODS respektuje, že pověření k hledání nalezení koaliční většiny získá nejprve předseda té z minulých voleb vyplývající nejsilnější strany zastoupené v Poslanecké sněmovně," prohlásil Klaus.

Topolánek zopakoval, že pokud by se Grossovi podařilo vládu sestavit, ODS ji nepodpoří. "Pan prezident už řekl, že naše stanovisko k případnému návrhu vlády, který by byl první v pořadí, je v tuto chvíli negativní," uvedl Topolánek. Pokud snahy o vznik kabinetu ztroskotají, je ODS připravena konstruktivně vstoupit do jednání a podílet se na řešení vládní krize, i když se jí necítí být vinna, zdůraznil předseda ODS. Podle Topolánka existuje několik modelů vlády, které by vedly zároveň k předčasným volbám. Nechtěl ale říct, jaký model občanští demokraté preferují. Měla by to však být nekomunistická a stabilní vláda, dodal Topolánek.

Václav Klaus: Není žádný hotový projekt; rozhodne se za několik dní

Prezident Václav Klaus po schůzkách s předsedy tří stran řekl, že žádný z návrhů, které mu předložili, není hotovým projektem řešení vládní krize. Proto zatím sestavením vlády nikoho nepověřil. Rozhodne za několik dní. Šéfové ODS a lidovců Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek prezidentovi doporučili, aby tímto úkolem pověřil úřadujícího předsedu ČSSD Stanislava Grosse. Sami o tuto roli nestojí, řekl Klaus. Poznamenal, že to pro něj bylo překvapení.

Kalousek prezidentovi řekl, že lidovci se cítí být vázáni stále platnou koaliční smlouvou. Proto doporučil standardní politické řešení, které spočívá v tom, aby byl hledáním většinové koalice pověřen šéf nejsilnější parlamentní strany, tedy ČSSD. Předčasné volby Kalousek označil za poslední řešení, uvedl prezident.

Klaus považuje za svůj úkol k sestavení nové vlády přispět. Předčasné volby označil za úkol druhý. Kdyby toto pořadí prohodil, sklidil by za to oprávněnou kritiku, řekl. Všechny tři předsedy vyzval, aby spolu dál intenzivně jednali a "to, co se zde objevilo, aby bylo dolaďováno k nějakému možnému řešení". "Plně věřím, že v co nejkratší době také řešení nalezeno bude," zdůraznil.

KSČM věří, že dostane pozvání na Hrad kvůli formování nové vlády

Komunisté věří, že dostanou pozvání na Hrad kvůli sestavování nové vlády. Prezident Václav Klaus je zatím ke konzultacím nepřizval stejně jako dosud vládní US-DEU; jeho mluvčí dal najevo, že by prezident nejmenoval vládu podporovanou komunisty. Místopředseda poslanců KSČM Alexandr Černý řekl, že prezident si zatím možná neuvědomil politickou realitu, připomněl mu jeho návštěvy v poslaneckém klubu KSČM před volbou hlavy státu. "Pevně doufáme, že pan prezident poté, co se seznámí s realitou České republiky, se vrátí k tomu, co charakterizovalo jeho počínání," uvedl Černý. "Nepochybujeme o tom, že jak pan prezident, tak ten, kdo bude pověřen sestavováním nové vlády, se bez konzultací s KSČM prostě neobejde," prohlásil. Dosavadní výroky pokládá za "ne zcela domyšlené" a za "dělostřeleckou přípravu před tím, než se vůbec něco začne dít".

Černý zopakoval, že by komunisté byli ochotni podporovat menšinovou vládu sociální demokracie. Nevyloučil ani komunistickou podporu menšinovému kabinetu ČSSD a KDU-ČSL s poukazem na to, že "křesťanská morálka a prvnotní kořeny komunistického hnutí si zase tak vzdáleny nebyly". "V tuto chvíli vnímáme především to, jakoby pan prezident byl někde jinde než v politické realitě České republiky. Hodně cestoval v posledních dnech, možná je to způsobeno tím. Ale už se vrátil, je doma, dosedl na zem," uvedl poslanec.

Vedení sněmovny se v pátek ráno setká s prezidentem Klausem

Vedení Poslanecké sněmovny se v pátek ráno setká s prezidentem Václavem Klausem. Důvodem schůzky by měla být situace ve sněmovně po demisi vlády a také formování nového kabinetu. O chystané schůzce informoval předseda dolní komory Lubomír Zaorálek. Podle informací ČTK se setkání, jehož se zúčastní i místopředsedové sněmovny, uskuteční z prezidentovy iniciativy. Zaorálek předpokládá, že páteční schůzka bude mít spíše informativní charakter a nevyplynou z ní zvláštní závěry. V této chvíli jsou zřejmě klíčová jednání prezidenta s představiteli politických stran, soudí.

Kott vstoupil k unionistům, Vrbík odchází, rozhodne Bielesz

Nezařazený poslanec a bývalý občanský demokrat Petr Kott posílil ve čtvrtek poslanecký klub US-DEU. Vyšší počet členů však sněmovní frakce dlouho mít nebude. Od soboty přestane být jejím členem Tomáš Vrbík. Své rozhodnutí oznámil předsedovi sněmovny. Pokud se tak nakonec zachová i jeho kolega Marian Bielesz, zůstane v klubu jen devět poslanců, což bude znamenat jeho zánik. Klub musí mít nejméně deset členů. Kott byl kvůli opilosti loni vyloučen z ODS a sám odešel z poslaneckého klubu této strany. Při hlasování o klíčových zákonech reformy veřejných financí se opil a nemohl hlasovat. "Rozhodl jsem se, že nazrál čas vstoupit. Podal jsem přihlášku a na plénu poslaneckého klubu jsem byl schválen. Já osobně potřebuji zázemí nějakého poslaneckého klubu. Vždy jsem tvrdil, že jediný klub, který pro mě připadá v úvahu, je Unie svobody. Vidíme velmi podobně současnou politikou situaci a východiska z ní," řekl ČTK Kott. Neuvažuje přitom, že by vstupoval i do strany. "Zatím chci zůstat mimo," řekl. Předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl ČTK řekl, že o přijetí Kotta klub hlasoval a všichni přítomní byli pro. "Každý člověk zasluhuje druhou šanci," uvedl.

Současně se vstupem Kotta do klubu oznámil vystoupení z této sněmovní frakce poslanec Tomáš Vrbík. Předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi oficiálně oznámil, že řady klubu opustí v pátek 2. července. ČTK řekl, že členem klubu bude ještě celý pátek. Od soboty již členem nebude. Podobně jako Vrbík se zřejmě zachová i další nespokojený poslanec z klubu US-DEU Marian Bielesz. Oficiální oznámení o odchodu z klubu ale ještě předsedovi sněmovny nezaslal.

Ve sněmovně je i s US-DEU celkem pět klubů. Nejsilnější zastoupení mají sociální demokraté, kterých je ve sněmovně 70. Občanských demokratů je 57, komunistů 41, lidovců 21.

Zaorálek a Pithart se zúčastní schůzky šéfů parlamentů zemí EU

Spolupráce národních parlamentů zemí Evropské unie, jejich postavení po květnovém rozšíření EU a globální problémy by měly být tématy dvoudenní schůzky předsedů těchto parlamentů. Uskuteční se v pátek a v sobotu v nizozemském Haagu. Česko na ní budou zastupovat šéfové Poslanecké sněmovny a Senátu Lubomír Zaorálek a Petr Pithart. ČTK o tom informoval Zaorálkův poradce Libor Vacek. Setkání zástupců národních parlamentů se uskuteční dva měsíce po největším jednorázovém rozšíření EU. Od 1. května se jejími novými členy stalo hned deset států ze střední, východní a jihovýchodní Evropy včetně Česka. Počet členů EU tak stoupl na 25.

Některé staré a nové členské země začaly již debatovat o tom, zda a jak by mohly společně v pětadvacetičlenné unii lobbovat a prosazovat své zájmy. Naposledy o tom jednali před týdnem v Praze zástupci parlamentů Česka, Polska, Slovenska, Rakouska, Maďarska a Slovinska. Mimo jiné ocenili i to, že chystaná evropská ústava dává národním parlamentům větší prostor.

Cyril Svoboda ve Vídni odmítl ústupky v otázce Benešových dekretů

Úřadující ministr zahraničí Cyril Svoboda během oficiální návštěvy Vídně nepřímo odmítl požadavek šéfky rakouské diplomacie Benity Ferrerové- Waldnerové na další ústupky Česka v otázce takzvaných Benešových dekretů. Rakouské kolegyni naopak přislíbil, že Praha naplní dohody ohledně jaderné elektrárny Temelín. "Platí to, co je v česko-německé deklaraci. Obě dvě země se dívají (na právní otázky takzvaných Benešových dekretů) rozdílně, své názory navzájem respektují," zdůraznil Svoboda. Podotkl, že tuto pozici zastává česká politická reprezentace. "Právní expertizy Evropské unie potvrdily, že Benešovy dekrety nemají žádnou právní vazbu k evropskému právu," zdůraznil ministr.

Šéfka rakouské diplomacie na společné tiskové konferenci vybídla Česko k ústupkům v otázce prezidentských dekretů, které po druhé světové válce vedly mimo jiné k odsunu německy mluvícího obyvatelstva z tehdejšího Československa a zabavení jejich majetku. "Vycházím z toho, že Česko jako člen Evropské unie přijme v této otázce další kroky," řekla neúspěšná kandidátka na místo rakouského prezidenta v nedávných volbách.

Oba se shodli na tom, že Vídeň i Praha dodrží takzvaný proces z Melku ohledně zvýšení bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín. "Česká republika záměry melkského procesu a bruselské dohody dodrží a splní," zdůraznil Svoboda. Právě otázka poválečného vývoje a jaderné politiky v minulosti zatěžovala atmosféru mezi Rakouskem a Českem. V posledním období ale polici obou zemí dávají najevo, že bilaterální vztahy se zlepšily.

Parlamentní rozprava o Gripenech skončila bez konkrétních závěrů

Bez konkrétních závěrů skončila čtvrteční dvouhodinová parlamentní rozprava o pořízení nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu. Dopředu se ovšem ani nečekalo, že by sněmovna mohla rozhodnutí kabinetu o pronájmu 14 strojů od Švédska zvrátit nebo ovlivnit, neboť o tom ani v minulosti nerozhodovala. Podle očekávání se sněmovna stala hlavně bojištěm, kde se slovně utkaly vládní ČSSD a opoziční ODS, která se od pořízení gripenů distancovala.

Vládní rozhodnutí hájili premiér Vladimír Špidla a ministři obrany Miroslav Kostelka a průmyslu a obchodu Milan Urban. Odmítli ale zveřejnit utajované části smluv o pronájmu letounů a podrobnosti o programech zpětných investic do české ekonomiky, takzvaných offsetech, jež jsou součástí smluv. Nechtěli to učinit bez souhlasu podniků, jichž se to týká. Urban jen obecně zopakoval, že offsetové programy mají dosáhnout v deseti letech 130 procent ceny kontraktu, 20 procent z těchto programů jsou přímé offsety českého zbrojního průmyslu. Ze zatím připravených projektů se polovina týká vývozu českého průmyslu do ciziny, 40 procent jsou investice v Česku a deset procent investice do výzkumu a vývoje. Podrobnosti o offsetech požadovali hlavně opoziční komunisté.

Liberecký prapor NATO může do akce a chystá se na olympiádu

Liberecký mnohonárodní prapor sil rychlého nasazení NATO může od čtvrtka zasahovat kdekoli na světě. Zvládnul totiž všechna potřebná cvičení. Prapor má na starosti boj se zbraněmi hromadného ničení. Nyní se chystá na zhruba dvouměsíční misi, při níž bude zřejmě zajišťovat bezpečnost na letní olympiádě a paralympiádě v řeckých Aténách. ČTK to řekl velitel praporu Vratislav Osvald. Poskytnutí nejvýše 100 českých vojáků z mnohonárodního praporu Řecku již schválila Poslanecká sněmovna a 13. července olympijskou misi chemiků projedná Senát. "Předpokládám, že vyslání jednotky do Řecka odsouhlasíme," řekl ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Osvald dodal, že by pak do Atén jelo také kolem 30 zahraničních příslušníků praporu - Belgičanů a Maďarů. Velitelé uvažují rovněž o pomoci britských odborníků na zjišťování biologických zbraní. "Před cestou do Atén by se náš výcvik hodně zaměřil i na zásahy v přeplněném městě," prohlásil Osvald. Liberečtí chemici se sice připravují na akce v jakémkoliv prostředí, jejich praktické mise se ale zatím odehrávaly především ve volném terénu v oblasti Perského zálivu. "V Aténách bychom sloužili zhruba dva měsíce jako záloha pro řeckou armádu," upozornil Osvald.

V červnu čeští vojáci vyškolili v Březině na Vyškovsku 48 řeckých protichemických specialistů, určených pro ochranu olympiády a paralympiády. "Ještě nevíme, kam nás v Řecku umístí a kdo tam vlastně pojede," řekl novinářům průzkumník-řidič Lukáš Bím z dekontaminační roty. Podle něj se vojáci soustřeďují hlavně na sehranost družstev a čet. Očekávají, že se olympiáda obejde bez teroristického útoku, jejich režim na místě pobytu v Řecku by ale byl tvrdý. "Do akce musíme vyrazit nejdéle za hodinu," podotkl Bím. Vojáci z mnohonárodního praporu by v Řecku strávili dobu od 28. července do 30. září.

Na pardubické vojenské letiště se nastěhovali armádní zásobovači

Na pardubické vojenské letiště se nastěhovali armádní zásobovači. Ve čtvrtek tam zahájila činnost 14. brigáda logistické podpory Armády ČR. Jejím základním úkolem je zabezpečovat vojenské jednotky veškerým materiálem, který mohou při plnění úkolů doma i v zahraničí potřebovat, řekl ČTK velitel brigády Jozef Šemelák. Logisté jsou podle něj lidé, kteří musí v krátké době vybavit vojenskou jednotku od potravin, ponožek až po výzbroj. "Tím ale naše práce nekončí. Nejenže musíme tyto věci dopravit na místo, kde jednotky plní svůj úkol, ale na místě pak i získat kontrakty a smlouvy na další zabezpečování," dodal velitel.

Doposud měly všechny brigády v české armádě vlastní logisty i vlastní zásoby. Jejich funkci nyní převzala samostatná brigáda. "Kdokoli se hne, naši logisté jedou s ním. Počítáme s tím, že od roku 2005 bude 4. brigáda rychlého nasazení a 7. mechanizovaná brigáda cvičit společně s těmi, kteří je budou zásobovat," řekl Šemelák. Logistická brigáda, která zajišťuje vedle zásobování také opravy vojenské techniky, je plně profesionální. Má přes tisíc zaměstnanců, převážně vojáků. Většina lidí přešla do Pardubic z útvarů, které armáda ruší v rámci reformy v celé republice. "Jsme vybaveni nejmodernější logistickou technikou. Máme připraveny ubytovací i sociální buňky, septiky, nádrže s vodou, prostě vše, co je třeba. Jsme schopni zabezpečit kontingent tak, aby mohl bez problémů fungovat," uvedl velitel.

Schodek rozpočtu se v červnu prohloubil na 49,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu se ke konci června prohloubil na 49,7 miliardy z květnových 45,4 miliardy korun. Za šest měsíců loňského roku stát hospodařil s deficitem 53,4 miliardy korun, sdělilo ČTK ministerstvo financí. Za půl roku tak deficit dosáhl 43 procent schodku, který byl schválen na celý letošní rok ve výši 115 miliardy korun. Za půl roku činily celkové výdaje státu 416,3 miliardy korun, celkové příjmy 366,6 miliardy. Proti prvnímu pololetí loňského roku příjmy státu vzrostly o 31 miliard a výdaje o 27,3 miliardy korun. Letošní pololetní deficit je tak o 3,7 miliardy nižší než loňský. Zhruba 95 procent celkových letošních rozpočtových příjmů tvoří daně a inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Nejvíce rozpočtových výdajů, a to více než třetina, směřuje do sociální oblasti.

Vratislav Kulhánek povýší z představenstva Škody Auto do čela dozorčí rady

Vratislav Kulhánek stane k 1. říjnu v čele dozorčí rady Škody Auto. Po sedmi letech ve funkci předsedy představenstva se tak posune na samotný vrchol firemní hierarchie. Na místě předsedy představenstva mladoboleslavské automobilky ho nahradí dosavadní předseda dozorčí rady Detlef Wittig, sdělil ČTK mluvčí Škody Vladimír Šulc. Na jmenování Kulhánka do čela dozorčí rady Škody Auto se shodli zástupci mateřského koncernu Volkswagen, řekl Jaroslav Černý z tiskového oddělení firmy. Důvod změny nechtěl komentovat. Vyjádření Volkswagenu ČTK zjišťuje. Kulhánek podle svých slov bude z nového postu moci více dohlížet na strategické směřování značky Škoda a na její budoucnost. "Povolání do dozorčí rady je pro mne pocta, cennější o to více, že přichází ve chvíli, kdy je Škoda Auto po letech tvrdé práce všech spolupracovníků stabilizovanou a prosperující firmou," uvedl v tiskovém prohlášení Kulhánek.

Vratislav Kulhánek byl předsedou představenstva Škody Auto od roku 1997. Za jeho působení vzrostl prodej vozů Škoda z tehdejších 373.000 až k hranici půl milionu vozů. Vedle práce ve Škodě Auto působí Kulhánek také v dalších vedoucích funkcích. Je prezidentem Sdružení automobilového průmyslu ČR, prezidentem Institutu členů správních orgánů, prezidentem Mezinárodní obchodní komory ČR a prezidentem Českého svazu ledního hokeje.

Mladoboleslavská automobilka vyznává takzvaný německý model řízení, kdy nejvýše postavenou osobou je předseda dozorčí rady, v níž vedle zástupců majoritního vlastníka Volkswagen AG a státu zasedají také reprezentanti zaměstnanců. Právě dozorčí radě se pravidelně zodpovídá představenstvo firmy.

V Česku během deseti let přibyl milion aut, jejich stáří klesá

Počet registrovaných osobních aut v ČR se v posledních deseti letech zvýšil o téměř jeden milion (959.000) na 3,7 milionu. Průměrný věk vozů se přitom od roku 1995 snížil o půl roku na 13,5 roku. Hlavní vliv na snížení věku má přitom trvalé vyřazování starších aut z provozu, řekl ČTK ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Podle mluvčí Ústředního automotoklubu Hany Bendové bylo do ČR od roku 1993 dovezeno 1,3 milionu ojetých osobních aut, z toho 300.000 aut jejich majitelé nikdy nepřihlásili do provozu. Tyto vozy skončily jako zdroj náhradních dílů nebo jsou provozovány na jiné doklady. ČR přitom stále čeká na novelu zákona o odpadech, která má systematicky řešit likvidaci autovraků. Návrh novely nyní projednává Poslanecká sněmovna.

U celkem 56 procent osobních aut v ČR uplynulo od jejich výroby více než deset let. Například v Irsku je to zhruba o dvě třetiny méně a v Německu tvoří starší vozy zhruba čtvrtinu parku. V Rakousku a Velké Británii se podíl aut starších deseti let pohybuje kolem 30 procent. Na jeden osobní automobil připadalo na konci minulého roku 2,76 obyvatele. Nejlépe na tom byla Praha, kde se o jeden vůz dělí dva lidé, naopak v Moravskoslezském kraji to bylo 3,4 obyvatele na auto.

Zahraniční část projektu České sny začne 4. července v St. Pölten

Violoncellista Jiří Bárta a orchestr Čeští virtuosové a dirigent Michel Swierczewski zahájí v neděli 4. července zahraniční část mezinárodního hudebního projektu České sny. Jejich koncert je připraven do dolnorakouského města St. Pölten, partnerského města Brna. Do konce roku se v rámci Českých snů uskuteční po celé Evropě stovka hudebních programů. Ani jeden z nich se podle Davida Dittricha z pořádající agentury vědomě nebude konat v hlavních městech. Jedním ze záměrů totiž je prohloubení oficiálního i neformálního partnerství, výměny a spolupráce mezi českými a evropskými regiony a městy.

Hlavním cílem Českých snů je uspořádat v roce významných výročí české hudby a v roce vstupu České republiky do Evropské unie ucelenou prezentaci české hudby s neotřelou dramaturgií a s celoevropským dosahem. Iniciátoři projektu chtějí představit Česko jako zemi, jejíž kulturní tradice byla vždy nedílnou součástí evropské kultury, a jako zemi, která tuto tradici dále prohlubuje a rozvíjí na světové úrovni. V neposlední řadě chtěli rozšířit škálu příležitostí pro prezentaci špičkových českých muzikantů mladé a střední generace.

České sny představí hudbu skladatelů posledních čtyř století, narozených či působících v českých zemích. Dramaturgie přitom zohledňuje národnostní specifika multikulturní české společnosti. Vychází proto z širšího pojetí než jen z odkazu klasiků české hudby. Projekt seznamuje i s díly 18. a 19. století ležícími dosud v archivech a s tvorbou soudobých skladatelů. Plánována je řada přímých přenosů a záznamů koncertů, které budou vysílány v rámci sítě Evropské vysílací unie (EBU).

Školákům v Česku začaly prázdniny

Dva měsíce vytoužených letních prázdnin začaly žákům základních, středních a speciálních škol v Česku. Volna si bude užívat téměř 1,5 milionu dětí. Většina z nich převzala vysvědčení ve středu. Některým ale škola skončila už minulý týden v pátek, a tak si prázdniny o pár dní prodloužily. Letošní léto nebude podle meteorologů zřejmě tak horké jako v předchozích letech, dětem to ale radost z volna nejspíš nezkazí. Mnoho z nich opět odjede na letní tábory, na dovolenou s rodiči nebo k prarodičům. Děti z měst se na čas podívají na venkov a naopak. Školáci z větších měst, které na prázdniny zůstanou doma, mají šanci přihlásit se do příměstských táborů. Budou mít tak o zábavu postaráno na jeden den či celý týden. Prázdniny dětem skončí 31. srpna. Školy opět ožijí ve středu 1. září.

Zámecká zahrada v Buchlovicích bude patřit česneku

Typická vůně česneku přivítá předposlední červencovou sobotu návštěvníky zámecké zahrady v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. V tento den se tam bude konat třetí ročník Festivalu česneku na zámku. Zájemci na něm mohou ochutnat tradiční i méně obvyklé pokrmy s touto ingrediencí či zkusit štěstí v plivání stroužků na dálku. "Česnek ke Slovácku nerozlučně patří, nyní se ale jeho pěstování ve velkém začíná pomalu vytrácet. V supermarketech je nahrazován česnekem z dovozu, který se ale tomu našemu moravskému či českému nemůže rovnat," řekl ČTK jeden z pořadatelů festivalu Miloslav Hrdý s tím, že tímto netradičním způsobem chtějí vrátit pěstování a konzumování česneku jeho původní věhlas.

Festival zahájí česneková hymna, pak bude následovat přípitek česnekovým vínem. Poté již mohou návštěvníci ochutnávat jídla s vůní česneku, vyslechnout si seminář na téma Kdo má dobré osrdí, tomu česnek nesmrdí či se zúčastnit soutěže v plivání česneku na dálku. "Loni jsme měli první ročník a nejlepší soutěžící vyslal stroužek na vzdálenost osmi a půl metru. Na internetu jsme zjistili, že podobná soutěž je i v Německu, kde se ale plive až o tři metry více," uvedl Hrdý s tím, že letos očekávají výkonnostní růst. Děti se pak mohou utkat v soutěži, v níž se bude hodnotit, jak jsou špinavé a jak je z nich cítit česnek. O hlubším smyslu akce pak všechny pochybovače přesvědčí dekorování zasloužilých česnekářů Česnekovým řádem.

V pražské botanické zahradě v Troji rozkvetly stovky lilií

Téměř dvě stovky různobarevných lilií rozkvetly v těchto dnech ve venkovní expozici pražské botanické zahrady v Troji. Jejich vznešenou krásu může posoudit každý, kdo do botanické zahrady zavítá o víkendu či následující dva volné dny státních svátků. Zahradu stojí za to navštívit i v případě, že se zhorší počasí. Ve skleníku Fata Morgana stále poletuje mezi exotickými rostlinami ještě několik tropických motýlů, řekla ČTK mluvčí zahrady Veronika Trmalová.

V trojské botanické zahradě má pěstování lilií již třicetiletou tradici. První zde byly vysazeny v roce 1973. Nákupem rostlin od specializovaných firem v Nizozemsku, Anglii a USA si zahrada doplnila sortiment. Nyní je pod širým nebem v plném květu 45 druhů lilií. Jsou mezi nimi lilie botanické, zahradní, ale i četné hybridy asijské, orientální či trubkovité. Zahrada se pyšní i jedněmi z největších lilií, jako jsou například kultivary Red Label či Royal Higness. Za mimořádně krásnou je považována žlutě kvetoucí plnokvětá odrůda Fata Morgana.

Ze sportu:

Cestovní kancelář Čedok zatím prodala na tři tisíce vstupenek na finále fotbalového mistrovství Evropy. Lhůta pro jejich nákup ve čtvrtek v poledne vypršela, ale mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha ČTK řekl, že cestovní kancelář je připravena v prodeji pokračovat, pokud o to Českomoravský fotbalový svaz požádá. Lístků je stále dostatek, kvóta 12 tisíc vstupenek pro české fanoušky určitě nebude vyčerpána.

Finále Portugalsko - ČR by si přál na fotbalovém mistrovství Evropy český trenér Werner Lička, který v současné době vede polský celek Górnik Zabrze. "Bylo by to velice zajímavé vyvrcholení šampionátu," míní kouč, který oba týmy považuje za jasně nejlepší na turnaji.

Fotbalisté Celtiku Glasgow se v červnu dostali premiérově do čela žebříčku klubů, který sestavuje federace historiků a statistiků IFFHS na základě výsledků v domácí lize a v evropských soutěžích za poslední rok. Polepšili si fotbalisté Sparty. Nejlepší český tým v pořadí IFFHS je v současné době na 30. místě, mistrovský Baník Ostrava je až o devadesát příček za svým pražským rivalem.

Brankář Miroslav König i záložník Marek Zúbek jsou fotbalisty Baníku Ostrava. Klub s dvojicí čerstvých posil podepsal ve čtvrtek dvouleté smlouvy s opcí. ČTK to potvrdil tiskový mluvčí Baníku Dalibor Záruba s tím, že finanční okolností transakcí nebudou zveřejněny. Čtyřicetinásobný slovenský reprezentant König se na Bazaly stěhuje po čtyřleté zahraniční anabázi přes Švýcarsko z tureckého Elazigsporu. V bráně českého mistra nahradí Jana Laštůvku, který odešel do ukrajinského Doněcku.

Český hokejový útočník Aleš Kotalík bude i v nadcházejícím ročníku NHL hájit barvy Buffala. Vedení Sabres uplatnilo na pětadvacetiletého bývalého hráče Českých Budějovic opční právo na novou roční smlouvu. Kotalík působil v Buffalu v předešlých třech sezonách a v 143 zápasech si připsal 65 bodů za 37 branek a 28 asistencí. V uplynulém ročníku nasbíral v 62 duelech 26 bodů za 15 gólů a 11 přihrávek.

Přestože do startu příštího ročníku dakarské rallye chybí přesně půl roku, nejúspěšnější český účastník tohoto dobrodružného afrického klání Karel Loprais již spřádá plány na sedmý celkový triumf v kategorii kamionů. A společně s bratrem Milanem, jenž šéfuje Tatra týmu, se již také rozhodli, že se vydají cestou posádek ruských kamazů či nizozemského klanu otce a syna De Rooyových. Dakar totiž pojede i Lopraisův syn Leoš.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

01-07-2004