Denní souhrn zpráv Zprávy

30-06-2004

Klaus ve čtvrtek přijme demisi vlády a začne jednat, kdo místo ní

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek dopoledne přijme demisi kabinetu Vladimíra Špidly a pověří jej, aby do jmenování nové vlády dočasně spravovala zemi. Krátce poté zahájí oficiální konzultace o novém politickém uspořádání - na Hrad si jako prvního pozval úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, považovaného za nejvážnějšího kandidáta na budoucího premiéra. Prezident ale nepředpokládá, že by někoho pověřil sestavením ministerského týmu už ve čtvrtek. Odpoledne se prezident ještě setká s předsedy ODS a lidovců Mirkem Topolánkem a Miroslavem Kalouskem. Vládní unionisty i opoziční komunisty z jednání vynechal. Teprve po konzultacích s lídry tří parlamentních stran určí designovaného premiéra. Klaus dnes bez bližších podrobností uvedl, že vláda by měla mít ve sněmovně většinu. "Pro mne toto je podstatná věc a tudy také povedou má jednání," řekl. Již dříve prohlásil, že příští kabinet by se ve sněmovně neměl spoléhat na komunisty, o totéž se chce podle svých slov pokusit i Gross.

Klaus již dnes oznámil, že vyhověl Špidlovi a pověřil dosluhujícího premiéra, aby dočasně řídil ministerstvo spravedlnosti. Resort je bez šéfa po květnové demisi Karla Čermáka - navrženého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku již Klaus kvůli vládní krizi nestihl jmenovat. Ministr spravedlnosti má podle Špidly určité pravomoci, kvůli kterým by neměl úřad zůstat týdny bez vedení.

Sněmovna podpořila vyslání chemiků na olympiádu v Řecku

Poslanecká sněmovna podle očekávání podpořila vyslání až 100 českých vojáků do Řecka, kde mají koncem léta pomáhat při zajišťování bezpečnosti letní olympiády a paralympijských her v Aténách. Senát má o jejich vyslání hlasovat 13. července. Česko vyšle do Řecka vojenské odborníky na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití. Na základě dnešního souhlasu dolní komory budou moci v Řecku působit od 28. července do 30. září. Do Řecka má 100 vojáků přibližně se 35 kusy kolové techniky odjet koncem července. Chemici používají landrovery a nákladní auta ve speciálních úpravách. Na místo působení do Atén se budou přesouvat po železnici.

Vláda předpokládá, že čeští specialisté by mohli v Řecku působit až 65 dnů. Celkové náklady na jejich působení při ochraně olympiády a paralympiády mají činit skoro 30,3 milionu korun. Většinu z této částky mají hradit NATO a Řecko. Ze společných zdrojů aliance se zaplatí přeprava českých specialistů, Řecko uhradí jejich ubytování a stravování. Českou republiku má stát vyslání specialistů asi deset milionů korun. Bude hradit platy vojáků a náklady na údržbu speciální techniky. Dnešní rozhodování sněmovny bylo klidné a rychlé a dolní komora posvětila vyslání chemiků za zhruba čtvrthodinu. Pro vyslání chemiků na ochranu olympiády a paralympiády hlasovalo 164 ze 173 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, zbývající se zdrželi nebo se hlasování neúčastnili. Vyslání chemiků podpořili nejen zástupci vládních stran a opoziční ODS, ale i komunisté, kteří jinak mají k vysílání českých vojáků do zahraničních misí výhrady a snaží se je různými způsoby blokovat. Už dříve ale dali najevo, že pomoc při ochraně olympiády považují za jiný případ než vyslání vojáků do zahraničních vojenských operací, a proto nasazení chemiků podpořili.

Bude-li na občana Česka vydán eurozatykač, bude vydán do ciziny

Pokud bude na občana České republiky vydán evropský zatykač, bude moci být vydán do jiného státu Evropské unie. Předpokládají to předlohy, které dnes schválila Poslanecká sněmovna. Předlohy počítají s tím, že občané by byli na základě eurozatykače vydáni jen do země, která by své občany na základě evropského zatykače rovněž vydala Česku. Čeští občané by byli v cizí zemi jen souzeni, ale trest by si mohli odpykat v ČR. Na základě eurozatykače by mohl být vydán do ciziny člověk podezřelý z terorismu, obchodu s lidmi, pedofilie, korupce a obchodu s drogami a zbraněmi. Vydáni by byli i lidé podezřelí ze znásilnění, únosů letadel a lodí, vydírání, padělatelství peněz, rasismu, vraždy a dalších závažných trestných činů. Eurozatykač má být nástrojem boje s terorismem. V zemích EU ale nepanuje kolem jeho zavedení jednota. Evropská komise v pondělí upozornila, že Česko patří k šesti zemím EU, jež nezvládnou jeho zavedení do konce června, jak se zavázaly. Podle komise se tak tyto země vyřazují se z evropského systému boje proti terorismu. Sněmovna dnes sice předlohy s eurozatykačem schválila, ale to neznamená, že budou platit. Musí je totiž projednat ještě Senát a podepsat prezident Václav Klaus, což potrvá několik týdnů. Navíc parlamentní opozice dala najevo, že je připravena předlohy napadnout u Ústavního soudu. Dlouhodobě totiž nesouhlasí s vydáváním občanů Česka do ciziny.

Školský zákon má odbourat biflování, ODS si to ale nemyslí

Školský zákon, který dnes schválila sněmovna, má podle vlády modernizovat české školství a omezit biflování. Na školách by se mělo začít učit jinak - vzdělávací programy budou předepisovat základní rámec znalostí a dovedností. Učitelé by měli mít možnost žáky známkovat, slovně hodnotit nebo kombinovat oba způsoby. Opoziční ODS ale normu kritizuje.

Šéf školského výboru Walter Bartoš (ODS) uvedl, že o rámcových programech podle něj zákon sice mluví, výzkumné ústavy nad nimi bádají, ale v podstatě je prý ještě nikdo neviděl. "Nebude žádná reforma toho, že by se děti přestaly biflovat ... všechno zůstává při starém," předpověděl v rozhovoru s novináři. Norma podle něj zachovává špatný systém financování škol, omezuje možnost občanů vybrat si vzdělání a posílí byrokracii. Doufá, že Senát předlohu zamítne. Místopředsedkyně školského výboru Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) uvedla, že pokud ministerstvo školství připraví rámcové programy a v roce 2005 budou schváleny, mohlo by se podle nich začít učit v roce 2007. Bartoš soudí, že navzdory některým změnám zákon škodí a neměl být schválen. "Dům, který je postaven na špatných základech nelze kosmetickými návrhy vylepšit," uvedl. Dodal, že nová vláda bude muset školský zákon změnit. Stejně jako předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý nynější koalici kritizoval za to, že ve sněmovně takto důležitou normu prosadila proti vůli opozice většinou jediného hlasu. Zákon tak nemá širokou podporu.

Schválená norma má mimo jiné umožnit, aby v běžných mateřských a základních školách působili asistenti, kteří by pomáhali učitelům s výukou postižených dětí. Pedagogičtí asistenti pro postižené by měli přispět k tomu, aby se co nejvíce dětí s handicapem mohlo vzdělávat v "normálních" školách. Zákon počítá s tím, že poslední ročník školky má být zdarma. Školné na vyšších odborných školách se bude platit i nadále.

Učitele zřejmě čeká další vzdělávání, chtějí-li mít vyšší plat

Učitele a další pedagogické pracovníky pravděpodobně čeká od příštího roku další vzdělávání, chtějí-li mít vyšší plat. Dosud se platy učitelů do značné míry odvozují od toho, jak dlouho ve školství působí. Novinku přináší zákon o pedagogických pracovnících, který dnes schválila sněmovna hlasy 125 ze 181 přítomných poslanců. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) si od zákona slibuje zvýšení kvality výchovně-vzdělávací činnosti a prestiže pedagogických povolání. Norma má podle ní stabilizovat učitelské sbory a vytvořením kariérního systému motivovat pedagogy k dalšímu vzdělávání. To vyzdvihla školská odbornice KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Za nesmírně důležité považuji posílení pozice pedagogických pracovníků," uvedla.

Bodový systém pro řidiče se bude schvalovat asi až po prázdninách

Pravděpodobně až po parlamentních prázdninách bude sněmovna schvalovat novelu zákona, která zavádí bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů. Poslanci dnes těsně před schvalováním vrátili novelu do druhého čtení, což znamená, že k ní mohou ještě podávat pozměňovací návrhy. Opakované druhé a třetí čtení se tak zřejmě uskuteční až v září. Ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) považuje odklad schvalování zákona za chybu. "Každé další prodlení v projednávání znamená posunutí účinnosti zákona zhruba na polovinu příštího roku," řekl ministr. Vláda původně chtěla účinnost zákona od 1. ledna 2005.

Praha se brání korupci méně než Budapešť a Varšava

Na pražském magistrátu je méně nástrojů proti korupci než v Budapešti a Varšavě, zjistil průzkum organizace Transparency International a společnosti GfK. Za Prahou, která má potíže hlavně se střetem zájmů, skončila z metropolí zemí visegrádské čtyřky už jen poslední Bratislava. Pražský magistrát ovšem ze všech čtyř hlavních měst nejhůře vnímá veřejnost: dotazovaní lidé podle průzkumu soudí, že nástroje proti korupci spíše nefungují. "Získali jsme argument pro to, abychom přišli na pražský magistrát a řekli: podívejte se, máte co zlepšovat," řekl dnes novinářům Michal Štička z Transparency International. Náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister (ODS) uvedl, že průzkum neviděl a objektivní srovnání měst nezná. Připustil však, že Praha v oblasti omezování korupčního prostředí musí ještě hodně udělat. "Zjednodušit chod úřadu, zajistit větší přehlednost chování úřadu ve spleti našich na sebe narážejících zákonů moc jednoduchá úloha není... Tato práce před námi stále stojí," řekl ČTK. Průzkum zkoumal na magistrátech zemí visegrádské čtyřky, tedy v Praze, Bratislavě, Budapešti a Varšavě, systém zadávání veřejných zakázek, kontrolu a interní audit, etické kodexy, oblast střetu zájmů a informační otevřenost veřejné správy. Ve všech těchto okruzích dopadla nadprůměrně Budapešť. Druhá se umístila Varšava a to i přesto, že na tamním magistrátu chybí zcela etický kodex.

Naopak jako druhý nejlepší je kodex hodnocen v Praze, to je ale jediná oblast, kde Praha skončila nad průměrem. Pražský magistrát má přitom nyní dočasný dokument, uvedli organizátoři průzkumu. Magistrát má již několik let kodex pro úředníky. Norma pro zastupitele je zatím jen v návrhu. Průzkum dále naznačil, že pražský magistrát klade nejnižší důraz na dostatečné informování veřejnosti. Také v oblasti střetu zájmů je legislativa v Praze v porovnání s ostatními městy nedostatečná a Praha dopadla v této části vůbec nejhůře, uvádí průzkum. Bürgermeister podotkl, že na zákon o střetu zájmů, který by se vztahoval na zástupce místních samospráv, se stále čeká.

Karol Sidon byl potvrzen ve funkci vrchního zemského rabína

Rada Federace židovských obcí v ČR (FŽO) stojí za rabínem Karolem Sidonem a potvrzuje ho ve funkci vrchního zemského rabína. ČTK to dnes oznámil předseda federace Jan Munk. V pondělí Sidona odvolali z funkce vrchního pražského rabína volení zástupci pražské židovské obce. Její předseda Tomáš Jelínek za důvod označil, že v posledních letech nezvládal činnost úřadu a správu majetku. Sidon poté ČTK řekl, že své odvolání chápe jako uchopení moci skupinou lidí, náboženské motivy považuje za druhořadé. "Jsem rád, že jsem v podstatě přijatelný pro velkou většinu členů rady, zastupujících židovské obce v České republice," řekl ČTK Sidon, který se jednání Rady FŽO zúčastnil. Osobně ji také požádal, aby se k jeho odvolání z postu vrchního pražského rabína vyjádřila. "Chtěl jsem zkrátka vědět, na čem jsem," dodal rabín. Tato podpora podle něj vyvrací názor tajemníka FŽO Tomáše Krause. Ten uvedl, že se federace i pražská obec snaží rozšířit spektrum duchovní nabídky, zatímco Sidona, označovaného za představitele židovské ortodoxie, považovali prý někteří v kontextu diskuse o větší pluralitě za brzdu.

Policie dopadla vyděrače, který požadoval po státu 16 milionů

Policisté dopadli v pondělí šestapadesátiletého muže z Mostu, který vyhrožoval dvěma teroristickými útoky na vlakové soupravy a prostřednictvím policejního prezidia požadoval po státu 16 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí prezidia Blanka Kosinová. První výhružný dopis, psaný na počítači a dlouhý pět stran, zaslal policejnímu prezidentovi 19. února letošního roku. Píše se v něm, že požaduje od státu 16 milionů za neprovedení teroristického činu, uvedla mluvčí. Žádal splnění všech podmínek bez jakékoli komunikace. Z dopisu podle Kosinové vyplývalo, že pachatel podepsaný jako restituent obviňuje stát z toho, že se snaží zničit malé a střední podnikatele. Druhý dopis pak poslal poštou přímo na disketě. Případné útoky chtěl vyděrač směřovat na železnici. První z nich měl být varovný - vedený proti nákladnímu vlaku. Druhý pak přímý, který údajně provede na jakýkoli vlak bez omezení následků, popsala Kosinová. Díky spolupráci s kriminalistickým ústavem Praha a jeho podrobným expertízám policisté podezřelého muž odhalili a 28. června ráno zatkli. Muž se ke všemu přiznal a jako motiv uvedl velké finanční problémy.

Za napadení záchranáře dostal muž podmínku; lékaři jsou zklamáni

Zdeněk Kovařík dnes dostal dvouletý podmíněný trest vězení s odkladem na tři roky za to, že letos v lednu zbil člena posádky rychlé záchranné služby. Sanitka přitom přijela právě proto, aby jeho podnapilému otci pomohla. Záchranáři považují podmíněný trest za příliš nízký. Zdravotník Aleš Rubek strávil dva dny v nemocnici a tři týdny se léčil doma. Měl otřes mozku, pohmožděnou hlavu a hrudník a zablokovaný krk. Kovařík u soudu tvrdil, že za útokem nebyla agresivita, ale strach o otcův život. Podle předsedy senátu Petra Kacafírka má Kovařík sklony k agresivnímu chování, zvlášť po požití alkoholu. Již jednou byl odsouzen k podmíněnému trestu za ublížení na zdraví, napadl tehdy manželku. Trest ale již byl zahlazen, a soud dnes na něho proto musel hledět jako na netrestaného. "Je na něm, aby prokázal, že je schopen žít řádným životem," zdůvodnil soudce podmíněný trest. Kovařík se po rozsudku odmítl s novináři bavit. Jeho advokát si ponechal lhůtu na zvážení, zda podá odvolání. Rozmyslet se chce i žalobce, který v závěrečné řeči žádal vězení. Mluvčí záchranné služby Marek Uhlíř uvedl, že považuje podmíněný trest za nízký. Záchranáři proces sledovali s nadějí, protože jej považují za "precedens s přehledně a srozumitelně rozdanými kartami". Doufali, že soud bude k takto společensky nebezpečnému chování přistupovat nekompromisně.

Lidé se stále více zadlužují, berou si hlavně úvěry na bydlení

Češi se u bank stále více zadlužují. Půjčují si peníze především na pořízení bydlení, a to formou hypotečních úvěrů nebo úvěrů u stavebních spořitelen, vyplývá z dnešních údajů České národní banky. Podle ekonomů sice zadlužení domácností v Česku roste vysokým tempem, je však stále mnohem nižší než ve vyspělých zemích. Zatímco v Česku mají například hypotéku jen dvě procenta obyvatel, v západních zemích Evropské unie je to přibližně desetkrát víc. České domácnosti dlužily v květnu bankám více než 259 miliard korun, což je téměř o třetinu více než před rokem. Z toho na hypotékách Češi dlužili 97 miliard, což je o 36 miliard více než před rokem. Dluh vůči stavebním spořitelnám vzrostl o 18 miliard na 69 miliard, na spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 62 miliard korun, tedy o sedm miliard korun více než před rokem. "Více než tři čtvrtiny přírůstku úvěrů domácnostem jdou na vrub bydlení, což je jednoznačně pozitivní jev. Lidé se totiž stále více starají o bydlení sami, tedy bez přímé pomoci státu," komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

ČSÚ revidoval růst ekonomiky, ČR na 66 procentech průměru HDP EU

Češi se podle nových statistik mají lépe, než si původně mysleli. Český statistický úřad dnes totiž po revizi zvýšil odhad růstu domácí ekonomiky od roku 2000. Země se tak dostala na úroveň 66 procent průměrného hrubého domácího produktu Evropské unie, zatímco dosud experti uváděli 59 procent. Výše růstu HDP za letošní první čtvrtletí zůstala i po revizi stejná na úrovni 3,1 procenta. ČSÚ pouze upřesnil ukazatele změny zásob a HDP za 2. a 3. čtvrtletí let 2002 a 2003. Dopad těchto vzájemně se kompenzujících úprav byl prý zanedbatelný. Podle revize ČSÚ loni na hlavu připadal roční produkt ve výši 17.715 dolarů, v přepočtu na reálnou kupní sílu téměř 250 tisíc korun. Původní statistika přitom uváděla 15.900 dolarů. Z desítky nových států unie je tak ČR druhá za Slovinskem, jemuž se výrazně přiblížila. Naopak se vzdálila třetímu Maďarsku. "Závěrem dnešní revize je fakt, že se máme lépe, než kdokoliv předpokládal," řekl ČTK hlavní analytik Raiffeisenbank Ivo Nejdl. Podle expertů se tím však ČR přiblížila i době, kdy české regiony přesáhnou úroveň 75 procent průměrného HDP unie a ztratí tak nárok na největší část podpory z evropských fondů.

Brass zaplatil za Královopolskou a prosadil změny ve vedení

Brněnská firma Brass dnes státu zaplatila 36,6 milionu korun za téměř 100 procent akcií Královopolské a.s. (KP). Zároveň cenné papíry převzala. Na dnešní řádné valné hromadě pak Brass prosadil změny stanov, změny v představenstvu a dozorčí radě KP. ČTK to řekl spolumajitel Brassu Jiří Hofírek. Hlavní změna stanov se týkala řízení společnosti. KP tak přejde od německého modelu zpět k anglosaskému, v němž jsou posíleny pravomoci představenstva na úkor dozorčí rady. Akcionáři také odhlasovali snížení počtu členů představenstva a dozorčí rady na tři, a to z pěti respektive šesti členů. V představenstvu KP nově zasednou společníci Brassu Jiří Hofírek a Miroslav Jucha. Dozorčí radu nyní tvoří zástupce České konsolidační agentury René Lašťovka a představitel zaměstnanců Jan Slavík. Orgány společnosti budou doplněny na příští valné hromadě, vysvětlil Hofírek.

Zadlužený Kácov na Kutnohorsku shání peníze, aby odvrátil exekuci

Kácovu na Kutnohorsku hrozí exekuce, pokud do konce července nesplatí dluh 10,5 milionu korun. Na tolik se vyšplhaly úroky z úvěru na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizace. Kutnohorský soud na konci března proto vyhlásil na majetek obce exekuci. "Vypadá nadějně, že peníze seženeme," řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Koubek. Obec má nyní v podstatě "svázané" ruce. Má obstavený účet i majetek, starosta se zaměstnanci už měsíc nedostali výplatu. Koubek ale věří, že peníze seženou a dluh zaplatí. Když se jim podaří odvrátit exekuci, budou moci nakládat s obecním majetkem. Nezbude jim ale nic jiného než ho prodat, aby uhradili vzniklé závazky. Uvažují proto o tom, že prodají obecní byty - nabídnout je ale chtějí nynějším nájemníkům. Obec je také majitelem 86 hektarů lesa. "Při nejhorším ho prodáme," naznačil starosta. Kde se obci podaří na úhradu dluhu sehnat peníze, Koubek neřekl. Podle Českého rozhlasu by jí mohl pomoci stát. "Ministerstvo financí v současné době zvažuje poskytnutí návratné finanční půjčky této obci, a to zhruba ve výši deset milionů se splatností do listopadu," řekl dnes ČRo Radek Němeček z tiskového oddělení ministerstva.

Firmy: Nový zákon zasílání spamu českým uživatelům neomezí

Nový zákon o informační společnosti, který má postihovat šíření nevyžádané elektronické pošty, podle oslovených internetových firem rozesílání takzvaného spamu neomezí. Více než 99 procent spamu do Česka přichází ze zahraničí, kde jsou jeho původci těžko postižitelní, řekla ČTK mluvčí Czech On Line Stanislava Beyerová. Česká legislativa je podle majitele největšího tuzemského portálu Seznam Iva Lukačoviče v oblasti spamu díky novému zákonu napřed. "Internet je ale globální medium, a proto budeme i nadále bombardováni spamy z USA, Číny, Ruska a dalších zemí," dodal. Většina tuzemských poskytovatelů emailových služeb se snaží své uživatele před získáváním nevyžádaných zpráv bránit. Například Seznam ukládá automaticky do složky "Spam a viry' emaily, u kterých je jistota, že se jedná o nevyžádanou reklamní poštu a také zprávy, ze kterých byl odstraněn vir. Po vstoupení nové legislativy v platnost bude mít podle mluvčí ministerstva informatiky Kláry Volné každý uživatel, kterému chodí nevyžádané reklamní maily, možnost stěžovat si Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten pak může viníkovi udělit pokutu až deset milionů korun. Častými tuzemskými šiřiteli nevyžádaných sdělení bývají poskytovatelé freemailových služeb, kteří si ale většinou zajistí souhlas uživatele se zasíláním těchto zpráv ve svých smluvních podmínkách. Podle Bayerové mnohdy závisí množství a původ spamu na charakteru a původu internetových stránek, které uživatel navštěvuje a které získají jeho emailovou adresu.

Členové bundeswehru v Brně pečují o hroby německých vojáků

Pohřebiště německých vojáků padlých za druhé světové války v jihomoravské metropoli a jejím okolí v těchto dnech upravují vojáci bundeswehru z bavorského Bayreuthu. Německá armáda převzala péči o své válečné hroby v roce 1992 a od té doby každé léto vysílá do Brna vojáky k údržbě pohřebiště. "I letos tady máme poměrně hodně práce," řekl ČTK plukovník Eberhard Jendricke. Německá armáda je jedinou, která velmi důsledně pečuje o pohřebiště v Brně. Celkem na něm odpočívá přes 7000 německých vojáků. Bundeswehr si na jeho údržbu najímá soukromé firmy a každé léto přijíždí pracovat na pohřebiště asi 30 jeho vojáků. První letošní tým vede Jendrick. Vojáci pod jeho velením vyčistili mramorové kříže, zbavili pohřebiště plevele, upravili jej, osázeli novou trávou a opravili obložení hlavního pomníku. Další němečtí vojáci přijedou do Brna k údržbě pohřebiště 22. července a poslední tým bude na hřbitově pracovat v srpnu.

Novou programovou ředitelkou České televize je Eva Vrtišková

Novou programovou ředitelkou České televize (ČT) se stala pětačtyřicetiletá Eva Vrtišková. Od čtvrtka nahradí ve funkci Markétu Luhanovou, která zůstane nadále pracovnicí útvaru programu. Vrtiškovou jmenoval do funkce generální ředitel ČT Jiří Janeček. Důvody personální výměny však neuvedl. "Je to po vzájemné dohodě paní Luhanové a pana ředitele," řekl ČTK mluvčí televize Martin Krafl. S obměnou dnes souhlasila Rada ČT na svém pravidelném zasedání. Konkrétní důvody personální výměny Janeček radě nesdělil, podle některých jejích členů to není jeho povinností.

Nejčastěji v ČR končí smrtí nehody zaviněné teenagery a seniory

Nejčastěji v České republice končí smrtí nehody, které zavinili nejmladší a nejstarší řidiči. Na 1000 jimi zaviněných havárií připadá u řidičů do 19 let devět mrtvých, u řidičů nad 70 let dokonce 12. Vyplývá to ze statistik organizace Besip. Situace se u nejmladší věkové skupiny proti roku 2002 mírně zlepšila, u seniorů je tendence opačná. Pravděpodobnost smrtelného zranění při nehodě je nejnižší u řidičů mezi 50 a 60 lety, na 1000 havárií u nich připadá kolem pěti usmrcených. "Tato čísla jednoznačně dokumentují rizikovost nehod zaviněných řidiči bez dostatečných řidičských zkušeností a také bez potřebné odpovědnosti k sobě i k dalším zúčastněným osobám," píše se ve zprávě Besipu. Největší počet havárií i množství mrtvých přitom tradičně připadá na řidiče mezi třicítkou a čtyřicítkou, kterých na silnicích jezdí nejvíc. Třicátníci způsobí každoročně kolem čtvrtiny všech dopravních nehod a mají na svědomí každou pátou oběť. Téměř stejný počet usmrcených však připadá i na řidiče mezi 25 a 30 lety.

Romové, kteří přežili holokaust, dostanou dárek

Občanské sdružení ADRA připravuje dar pro 850 Romů, kteří přežili holokaust. Sdružení jim věnuje potravinové a hygienické balíčky a domácí potřeby, pro každého za téměř 8000 korun. ČTK to dnes sdělila Petra Režná se sdružení. Nejstarší Romové, kteří se narodili před květnem 1945, dostanou dva potravinové a dva hygienické balíčky a jeden s domácími potřebami. "V současnosti se rozváží první část pomoci. Druhá fáze bude zahájena v polovině srpna, celková pomoc se vyšplhá k 7875 korunám pro každého odškodněného," sdělila Režná. Projekt odstartoval v osmi krajích letos 1. května. Do dnešního dne se podařilo organizátorům získat kontakt na 1665 lidí. "Se získáváním adres nám pomáhali krajští romští koordinátoři, romští poradci a další úředníci v obcích, terénní pracovníci a členové různých romských organizací. Dosud se nám podařilo získat 85 různě obsáhlých seznamů," řekl jeden z koordinátorů projektu Adam Hradílek. Před rokem 1939 žilo na území nynější ČR asi 8000 Romů, zhruba 5400 zahynulo v koncentračních táborech.

Do nemocnice v Třinci odjeli poslední zranění z havárie autobusu

Poslední tři z celkem osmi zraněných osob, které byly hospitalizovány v žilinské nemocnici po páteční nehodě českého autobusu na Slovensku, opustili dnes toto zařízení. České sanitky je odvezly do nemocnice v Třinci. ČTK to řekla vrchní sestra úrazového oddělení nemocnice. "Dopoledne sanitka převezla zraněného řidiče autobusu a dalšího muže, v poledne pak odjela další sanitkou žena se zraněným okem," uvedla sestra. Už v pondělí odjeli domů s příbuznými tři lidé s nejlehčími zraněními, v úterý odvezla česká sanitka další dva. Z účastníků nehody byla v žilinské nemocnici operována malá holčička, která měla zlomené předloktí, řidič autobusu s několika zlomeninami končetin a žena, která se podrobila operaci oka. Další měli menší zranění, drobnější zlomeniny, pohmožděniny a odřeniny.

Transforum připomene osud transsexuálů, uspořádá pietní akci

Sdružení TransForum chce v červenci veřejnost upozornit na nelehký osud transsexuálů. Chystá se uspořádat pietní shromáždění či pochod k uctění osmadvacetileté Jiřiny z Plzně, která spáchala sebevraždu. Studentka matematiky si vzala před pár dny život kvůli neustálému oddalování operace, jež měla dokončit její přeměnu z muže v ženu. "Z menšin jsme nejohroženější. Zatímco třeba někteří homosexuálové svou orientaci mohou tajit, my musíme s přiznáním ven. My svůj život nehrajeme, chceme ho žít," řekla ČTK Miluše Šubrtová z TransFora. Sama před časem operativní změnu pohlaví podstoupila. Již dříve uvedla, že pokud by zákrok neabsolvovala, nemohla by dál žít. Podle odborníků za nesoulad biologického a psychického pohlaví může nepatřičná dávka hormonů, kterou obdrží plod v matčině těle někdy ve třetím až pátém měsíci těhotenství. Naprogramuje se tak budoucí pohlaví dítěte bez ohledu na jeho tělesnou schránku.

Sněmovna navrhla vyznamenat policistku, která dopadla násilníka

Poslanecká sněmovna dnes navrhla prezidentu Václavu Klausovi, aby udělil státní vyznamenání Medaili Za hrdinství policistce Radce Provazníkové, která se nedávno podílela významnou měrou na zadržení muže podezřelého z několika brutálních přepadení žen v Praze 4. Provazníková je jednou ze 26 lidí, které dnes dolní komora navrhla Klausovi vyznamenání. Bude ale záležet výhradně na Klausovi, zda někoho z nich vybere a ocení. Mezi kandidáty jsou účastníci protifašistického boje, oběti komunismu, vědci a další lidé. Po ostré hádce sněmovna nepodpořila návrh poslance Petra Bratského (ODS), aby navrhla na státní vyznamenání i členy odbojové skupiny bratří Mašínů, která se v 50. letech prostřílela z Československa do Německa. Stejně jako loni odmítli poslanci i letos doporučit k vyznamenání Pavla Wonku, který zahynul v roce 1988 na následky komunistického věznění.

Bratského návrh, aby členové odbojové skupiny Mašínů dostali Medaile Za hrdinství, narazil na ostrý odpor levicových poslanců a vyvolal prudké reakce. Někteří upozornili na to, že Mašínové a jejich společníci v rámci boje proti komunismu usmrtili třeba i pokladníka, který vezl dělníkům mzdu.

V JAR zahájen soud s Čechem obviněným z odchytu chráněných želv

V Jihoafrické republice byl dnes zahájen soud z českým občanem, který byl obviněn z nelegálního odchytu chráněných želv. Jak ČTK sdělila Barbora Pláničková z odboru tiskového mluvčího ministerstva zahraničí, "případ byl projednán a odročen na čtvrtek". Soud s nejmenovaným Čechem, který byl společně se třemi Slováky zadržen v polovině května, měl původně začít už 14. června, začátek přelíčení byl však několikrát odložen. "Zatím od generálního konzulátu nemáme žádné informace o tom, jaký trest mu hrozí..., ani kdy by měl padnout rozsudek," dodala Pláničková. Podle listu Cape Times byla čtveřice ve věku 25 až 31 let zadržena s 94 želvami výběžkovitými (Chersina angulata). V provincii Západní Kapsko legislativa zakazuje v přírodě odchytávat jakékoli druhy želv, pokud k tomu dotyčný nemá patřičné oprávnění. Bez povolení je zakázán také jejich chov, prodej, vývoz, dovoz i přijmout je jako dar.

Z karlovarského filmového festivalu byl vyřazen slovinský snímek

Z hlavní soutěže na letošním 39. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech vyřadili organizátoři slovinský snímek Pod jejím oknem. V soutěži tak bude promítnuto pouze 15 filmů. ČTK to dnes řekla programová ředitelka MFF Eva Zaoralová. "Mrzí nás to, ale vyšlo najevo, že film už byl promítnut na festivalu ve slovinské Lublani. Tvůrci, kteří ho přihlásili, si mysleli, že to není překážka. Jenomže si neuvědomili, že tento festival je mezinárodní," uvedla Zaoralová. Podle ní by soutěžní promítání filmu Pod jejím oknem bylo v rozporu se stanovami mezinárodní filmové asociace (FIAF). "Pokud chceme, aby karlovarský festival zůstal v kategorii A, musíme stanovy FIAF dodržovat. Proto jsme do soutěže slovinský snímek nemohli pustit," dodala Zaoralová.

Festival evropského divadla přilákal do Hradce přes 56.000 diváků

Desátý ročník festivalu Divadlo evropských regionů, který dnešním večerním programem končí v Hradci Králové, přilákal do hledišť divadel i na venkovní produkce rekordní počet návštěvníků. Za deset dní navštívilo představení přes 56.000 lidí, což je o zhruba 7000 lidí více než v minulém roce, řekl dnes ČTK organizátor takzvaného Open air programu festivalu Alexandr Gregar. Festival každoročně oživuje historické centrum Hradce Králové a nabízí možnost sledovat představení v divadelních sálech i na ulicích a náměstích. "V Divadle Drak se odehrálo 24 představení, téměř všechna byla vyprodána. Zájem diváků z Hradce Králové je každoročně zhruba stejný, jen festivalových hostí k nám letos přišlo méně. Zřejmě dali přednost bohatému Open air programu," řekla dnes ředitelka Divadla Drak Jana Dražďáková. Divadlo Drak navštívilo na 4800 diváků, tisíce lidí zamířily na scény Klicperova divadla, přes 12.500 lidí sledovalo zdarma divadelní vystoupení divadel v centru Hradce Králové. Jubilejní festivalový ročník ocenili návštěvníci divadelních sálů i sami divadelníci. "Atmosféra byla krásná, lidé mají možnost navštívit větší množství představení, což nabízí srovnání produkce, která vznikla v českých i zahraničních divadlech," pochvalovala si například dramaturgyně Klicperova divadla Zora Vondráčková. Setkávání divadelníků by chtěli v dalších letech někteří z organizátorů posílit. "Festival je příležitostí k setkávání, kdybychom měli trošku více peněz, tak by bylo dobré, aby zde soubory mohly zůstávat déle. Většina divadelníků je v Hradci pouze na dva až tři dny, takže se nemohou sejít všichni najednou," řekla Dražďáková.

Podle Vengloše v národním týmu vládne duch jako v Bělehradu 1976

Podle bývalého trenéra československé fotbalové reprezentace Jozefa Vengloše v českém týmu v Portugalsku vládne stejný duch jako v celku, který se v roce 1976 radoval z titulu mistrů Evropy. Slovenský kouč, jenž na mistrovství Evropy působí jako člen expertní skupiny UEFA, v Bělehradě spolu s hlavním trenérem Václavem Ježkem seděl na lavičce. Osmadvacet let starý triumf byl podle Vengloše především výsledkem dobré práce s mladými fotbalisty, z čehož těží i kouč současného českého týmu Karel Brückner. "Češi jsou výborní na mládežnické úrovni. Navíc se jim sešla silná skupina kvalitních hráčů a zkušený a dobrý trenér," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters Vengloš. Zatímco v době bělehradského triumfu všichni fotbalisté kvůli komunistickému režimu museli hrát v domácí soutěži, většina českého kádru pro šampionát v Portugalsku má zkušenosti ze zahraničí. Podle Vengloše to české reprezentaci jenom prospívá. "Jsou schopni zužitkovat své zkušenosti ze špičkových klubů a Ligy mistrů. Umějí diktovat tempo hry a každý z nich je součástí týmu," poznamenal.

Fotbalisté Bohemians se nevzdávají naděje na první ligu

Českomoravský fotbalový svaz v úterý oznámil, že v případě vyloučení Synotu z ligy zůstane v nejvyšší soutěži Viktoria Žižkov. Představitelé Bohemians Praha, kteří si stále dělají naděje na postup z třetího místa druhé ligy, se však s tímto rozhodnutím nechtějí smířit. Předseda klubu Michal Vejsada je přesvědčen, že do ligy by měli jít "klokani". "Ze zápisu z minulého ligového shromáždění vyplývá, že prvoligový ročník byl uzavřen s tím, že sestupují Plzeň a Žižkov a že na toto rozhodnutí nemá vliv výsledek disciplinárního řízení se Synotem," argumentuje Vejsada. Stejný názor vyslovil po květnovém ligovém grémiu místopředseda svazu Jaroslav Vacek, ale v úterý už prohlásil, že podle současného výkladu řádů Žižkov v lize zůstává. Ředitel sportovního úseku Ivo Lubas nicméně připustil, že ligové shromáždění bude o definitivním složení nového ročníku ještě jednat poté, co disciplinární komise v pátek rozhodne o osudu Synotu.

Počasí

Noc bude oblačná až polojasná, teploty 15 az 11 stupňů, vítr slaby jihovýchodní. Zítřek má být oblačný až zatažený, postupně se objeví přeháňky, místy bouřky, na Morave a ve Slezsku čekejte ještě polojasno. Odpolední teploty 24 až 28 stupňů, na severozápadě kolem 22ti, na horach kolem 20. Mírný vítr v bouřkkách přechodně zesílí.

30-06-2004