Denní souhrn zpráv Zprávy

27-06-2004

Řešení vládní krize v nedohlednu, začnou politická vyjednávání

Řešení vládní krize, která vypukla poté, co premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla v sobotu oznámil úmysl rezignovat, je v nedohlednu. Klíčoví hráči na politické scéně v neděli vesměs podle očekávání oznámili, jaké jsou jejich cíle a co chtějí dělat, ale nadále zůstala nezodpovězena hlavní otázka - půjdou občané k předčasným volbám, anebo se zformuje nová vláda s většinou v parlamentu?

Úřadující šéf ČSSD Gross, jehož strana zůstává i nadále nejsilnějším parlamentním subjektem, v neděli jasně a jednoznačně neřekl, zda čeká, že právě jeho, nebo jiného zástupce ČSSD pověří Klaus sestavením kabinetu. "Záleží na panu prezidentovi. Ústava nic jednoznačně nepředjímá. Pokud se bude postupovat podle ústavních zvyklostí, asi to tak bude," řekl Gross. Současně dal najevo, že by mu velké vrásky nedělalo, kdy vládu nesestavoval. Gross odmítl předčasné volby a tvrdil, že se podaří sestavit vládu, která vydrží do roku 2006. Neřekl ale, kdo by v ní byl. Nechtěl pro ni sice důvěru od KSČM, ale opoziční ODS Grosse podezřívá, že dříve nebo později ke skryté či otevřené koalici s komunisty dospěje. Právě tomu chce ODS zabránit.

Menšinovou vládu ČSSD s tichou podporou komunistů v neděli jako jednu z možností zmínil předseda ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. Účast komunistů ve vládě ale odmítl. Také místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že jeho strana dává přednost menšinové vládě ČSSD. Nechce však své uvažování omezovat pouze na jednu variantu, otevřená je podle něj i varianta koalice ČSSD s KDU- ČSL. "Vyžadujeme vytvoření prostoru pro posílení levice v České republice. Pro nás je rozhodující prioritou zchladit mocenský apetit ODS," dodal.

Podle neoficiálních informací dává Gross přednost menšinové vládě ČSSD a KDU-ČSL za účasti předsedy lidovců Kalouska. V sobotu ale nevyloučil ani pokračování spolupráce s nynějšími koaličními partnery, tedy i s US-DEU. Kalousek v neděli řekl, že pro KDU-ČSL je priorita naplňování koaličního scénáře.

Špidlova vláda bude asi spravovat zemi až do jmenování nové

Kabinet Vladimíra Špidly (ČSSD) bude asi zemi spravovat až do jmenování nové vlády, což může trvat dny, ale také týdny, nebo i déle. Takovýto "provozní" kabinet už obvykle nečiní žádná zásadní či sporná rozhodnutí a ponechává podobné věci na svých nástupcích. Grémium ODS v neděli vyzvalo odstupující vládu, aby po dobu faktického dokončení svého mandátu nečinila nevratné kroky, které by mohly být v rozporu se zájmy občanů. Vicepremiér Petr Mareš v neděli ČTK řekl, že vláda nezamýšlí po toto přechodné období dělat nějaká strategická rozhodnutí. "Jsem si tím jist," uvedl. Některé nevratné kroky však prý ještě učinit musí. "Já musím rozdělit peníze pro některé neziskové organizace ... Vláda má před sebou některé termíny, které nemůže ignorovat," řekl. Ústava hovoří o tom, že prezident "pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády". Předpokládá se, že Špidla ve středu složí funkci premiéra, a tím padne i vláda. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl nechtěl spekulovat o tom, co Václav Klaus udělá. V rozhovoru s ČTK ale připustil, že v minulosti bylo obvyklé, že stát do doby jmenování nového vládního týmu spravovala vláda, která už podala demisi.

Klaus začne o nové vládě jednat s ČSSD, lidovci a ODS

Prezident Václav Klaus v neděli oznámil, že o nové vládě začne jednat nejdříve s šéfy ČSSD, KDU-ČSL a ODS, a to zřejmě ve čtvrtek. Komunisty ani unionisty na Hrad nepozval. Schůzky plánuje až po oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. Klaus očekává, že Špidla rezignuje po středečním zasedání současného koaličního kabinetu. Prezident na mimořádném setkání s novináři řekl, že za hlavní a relevantní aktéry současné politické scény považuje ČSSD, lidovce a opoziční ODS. Totéž si však nemyslí ani o Unii svobody- DEU, která je součástí Špidlovy koaliční vlády, ani o opozičních komunistech. Klaus již v neděli telefonicky hovořil s prvním mužem ČSSD Stanislavem Grossem, předsedou ODS Mirkem Topolánkem a zprostředkovaně také s předsedou lidovců Miroslavem Kalouskem. "Já budu jednat s těmito politickými představiteli o tom, jakou mají představu, jak sestavit vládu, která by mohla získat důvěru v Poslanecké sněmovně a mohla existovat," uvedl Klaus před odletem na summit NATO do Istanbulu. Nepotvrdil, že by sestavením kabinetu pověřil rovnou Grosse, o němž se nejvíce spekuluje. Nehovořil ani o nikom jiném. "Mohlo by se hypoteticky stát, že po prvním jednání mohu říci jméno. Může se stát, že nalezení jména bude trvat delší dobu. Opakuji znova: není to jednoduchý úkol," podotkl.

Předčasné volby nejsou nyní podle Klause na pořadu dne. Východiskem by ale podle něj byly v případě, že by z jednání nevzešla "schůdná" vláda. Klaus také hovořil se Špidlou, který se rozhodl složit funkci premiéra i předsedy ČSSD v sobotu, když už necítil podporu ve straně. Podle Klause je Špidlovo rozhodnutí podat demisi nezvratné.

Unie, nejmenší strana ve sněmovně, je ochotna jednat o své účasti v nové vládě, na druhou stranu ale tvrdí i to, že je mentálně připravena odejít do opozice, pokud by se k ní partneři nechovali důstojně. Nový předseda unionistů Pavel Němec připomněl, že i hlasy jeho strany mohou být při hlasování o vládě důležité. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik ČTK řekl, že prezident zřejmě "bohužel nerespektuje reálnou sílu" KSČM. Chce rovněž věřit, že s KSČM nepočítá pouze v této fázi.

Nová vláda musí podle Grosse a analytiků pokračovat v reformách

Nová vláda, která nahradí kabinet Vladimíra Špidly, by podle ekonomů měla pokračovat v reformách s cílem omezit rozpočtové schodky. Zároveň by se měla snažit alespoň připravit půdu pro zásadní změnu důchodového systému. Špidlovy reformy byly v tomto ohledu nedostatečné. Stanislav Gross, který možná bude nový kabinet sestavovat, chce ve stabilizaci veřejných financí pokračovat. "Prioritou číslo jedna je pokračovat ve stabilizaci veřejných rozpočtů, aby státní dluh rostl pomaleji, nebo aby se jeho růst úplně zastavil," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Pokud po roce 2008 nebude mít Česko rozpočtový schodek nižší než tři procenta HDP, hrozí mu i poměrně vysoká finanční sankce ze strany Evropské komise. Letos Česká republika počítá se schodkem pod šesti procenty HDP. Vláda podle Marka zřejmě do příštích parlamentních voleb nezačne s reformou důchodů, měla by proto alespoň připravovat podmínky pro její zahájení. Žádoucí by bylo vypracovat možné varianty a vyjednávat napříč politickým spektrem, kterou z možností zvolit, uvedl. Gross řekl, že stabilizace veřejných financí je velmi důležitá. Sociální demokracie od ní podle něj neustoupí. Konkrétní kroky ale nespecifikoval s tím, že stabilizace veřejných financí je cíl. Jednotlivé kroky reformy jsou podle něj jenom technologické části. Podle názoru britského podnikatelského listu Financial Times rezignace premiéra Špidly zpomalí už tak slabé tempo českých hospodářských reforem.

US-DEU má po sjezdu nové vedení a nejistou vládní budoucnost

Unionisté měli na víkendovém sjezdu řešit svoji další budoucnost a zvolit nové vedení, jejich jednání ale zastínila sobotní zpráva o demisi premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly a jeho koaličního kabinetu. Nově zvolené vedení US-DEU v čele s ministrem pro místní rozvoj Pavlem Němcem čeká vyjednávání s ostatními parlamentními stranami o novém kabinetu, který zřejmě bude sestavovat místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Unionisté jsou připraveni odejít do opozice. Pokud ale dostanou nabídku, vláda nebude závislá na hlasech komunistů a bude pokračovat v reformách a boji proti korupci, jsou ochotni se podílet na účasti v takové koalici. Podporu menšinové vládě sice nevylučují, chtějí být ale spíše buď regulérní vládní, nebo opoziční stranou. V případě, že se politici nedohodnou na funkční vládě, považuje unie za nejčistší východisko předčasné volby. Preference US-DEU se přitom pohybují kolem dvou procent, což nedává straně příliš velké šance v mimořádných volbách překonat minimální pětiprocentní hranici.

Němce v nejužším vedení doplní první místopředseda strany Karel Kühnl. Řadovými místopředsedy se stal poslanec Svatopluk Karásek a dosavadní člen republikového výboru strany Ivo Ludvík z jižních Čech. Funkci obhájil František Pelc, zatímco Jan Hadrava a Vlastimil Ostrý již do vedení nekandidovali. Kühnl a Karásek usilovali i o funkci předsedy - Kühnl vypadl v prvním kole, evangelický farář a písničkář postoupil s Němcem překvapivě až do finále. Němec v druhém kole volby předsedy získal 102 ze 189 hlasů, Karáska podpořilo 75 unionistů. Paradoxní bylo, že Karásek byl do nejužšího vedení strany zvolen v nepřítomnosti - v neděli byl totiž na kázání v Drážďanech. Členem US-DEU je teprve od jara, do té doby působil v poslaneckém klubu jako nestraník.

Němec nahradil v čele strany vicepremiéra Petra Mareše, který po fiasku strany v eurovolbách předčasně rezignoval. Jako svůj první úkol označil vyjednávání se zástupci ostatních politických stran o řešení současné situace po pádu vlády.

Volební sjezd Strany zelených se má kvůli sporům konat již v září

Volební sjezd Strany zelených se asi bude konat již letos v září, ačkoliv má současné vedení mandát až do dubna příštího roku. Předsednictvo chce tímto krokem vyřešit vnitrostranické spory, které podle něj poškodily zelené v nedávných volbách do Evropského parlamentu. O termínu sjezdu předsednictvo rozhodne 1. července na zasedání v Brně, řekla v sobotu ČTK místopředsedkyně Jana Ulbrychová po jednání republikové rady v Havlíčkově Brodě. "Jsme přesvědčeni o tom, že sjezd musí být, aby se jasně ukázalo, jaká je situace ve Straně zelených a aby se nezpochybňoval mandát řádně zvolených orgánů," uvedla. Výsledky voleb do Evropského parlamentu, v nichž čeští zelení získali tři procenta hlasů, rada zhodnotila jako mírný úspěch. O hlasy voličů podle ní stranu připravila mediální vystoupení několika členů, sdružených do Otevřené platformy, kteří nebyli spokojeni s lídrem kandidátky Jakubem Patočkou. Podle dřívějších prohlášení platforma chystala alternativu současného vedení, s níž chtěla oslovit účastníky zářijového sjezdu. Její zástupci v radě se podle Ulbrychové v sobotu přeli jen o interpretaci volebních výsledků. Rada také rozhodla o redukci rozpočtu. Příjem za získané hlasy sice převýšil náklady o 700.000 korun, ale strana počítala s větším ziskem. Zelení přitom musí letos splatit dva miliony z letitého dluhu.

Političtí vězni varují před nebezpečím bolševické ideologie

Několik desítek bývalých politických vězňů si v neděli připomnělo na pražském Újezdě památku obětí komunismu. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová v projevu u památníku kritizovala české zákonodárce za to, že nedokázali zlikvidovat bolševickou ideologii, která podle ní nadále působí a bude působit dokonce i v Evropském parlamentu. V České republice stále žijí lidé, kteří nebyli nikdy souzeni a odsouzeni, ani světem ani podle našich zákonů za iniciování politických procesů, které měly jediný cíl - likvidaci politických odpůrců, řekla předsedkyně. Političtí vězni stále čekají, kdy zlo bude pojmenováno zlem a budou pojmenováni i jeho vykonavatelé a po zásluze symbolicky odsouzeni. Zatím "jáchymovští otrokáři jsou proti novodobým otrokům důchodově zvýhodněni", řekla Kavalírová. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který se pietního setkání účastnil, připomněl, že šlo o lidi, kteří se pustili do nerovného zápasu a zahynuli v něm. Je třeba na ně myslet, protože žádná společnost není chráněna před nebezpečím totality. Nejjistější cestou k totalitě je lhostejnost; žádná totalita by se nedostala k moci, kdyby lidé neodevzdali ve volbách hlasy těm, kdo později tuto totalitu vytvoří, uvedl Svoboda.

Policie pátrá muži z Plzeňska, který figuroval v případu Kajínek

Západočeští policisté pátrají po dvaačtyřicetiletém Janu Mikešovi z Plešnic na severu Plzeňska, který je podezřelý ze zpronevěry a krácení daně a poplatků. Plzeňský státní zástupce vydal předběžný souhlas s jeho vzetím do vazby, řekla ČTK mluvčí západočeské policie. Podle informací ČTK jde o bývalého policistu, který v případu na doživotí odsouzeného Jiřího Kajínka čelil obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ale byl zproštěn viny. Po téměř třech letech ho loni v prosinci poslal plzeňský krajský soud na sedm let do vězení za zpronevěru. Mikeš se odvolal, ale pražský vrchní letos 29. dubna krajský verdikt potvrdil. "Ano je to on," řekl ČTK policejní zdroj, který je o pátrání informován. Podle soudů Mikeš v roce 1997 zpronevěřil plzeňské bytové agentuře Zvonek nejméně 7,3 milionu korun. Přes 40 jejích klientů, kteří svěřili agentuře finance na rekonstrukce bytů, se nedočkalo bydlení ani vrácení peněz. Mnozí z nich přišli o celoživotní úspory. O dalších šest milionů korun připravil Mikeš manžele, kteří chtěli koupit dům v Mariánských Lázních. Vylákané peníze ani nemovitost už nikdy neviděli. Mikeš nechvalně proslul kvůli pochybnostem o roli policistů v 11 let starém případu střelby v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory. Za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o další byl na doživotí odsouzen Kajínek. Vraždy si prý v roce 1993 objednal podnikatel Antonín Vlasák, odsouzený za návod k vydírání.

Únik kyseliny chlorovodíkové z plzeňské teplárny je zažehnán

Plzeňští hasiči krátce po 18:00 odstranili z městské teplárny i okolních ulic veškerou kyselinu chlorovodíkovou, která v neděli po 10:00 vytekla z prasklého zásobníku Plzeňské teplárenské. V jímce pod plastovou nádrží zůstalo zhruba 20 metrů krychlových a stejné množství se rozlilo po teplárny i mimo její areál směrem k Jateční ulici. "Veškerou kyselinu jsme vápnem neutralizovali na vápennou vodu, s níž už v čistírně neměli žádné problémy," uvedl velitel hasičů Miroslav Moule. Podle něj hlásil trvale dispečink nedaleké čistírny odpadních vod kyselost v povoleném pásmu. S odsáváním roztoku pomáhala požárníkům od 15:00 také plzeňská firma D-P Rekont specializovaná na ekologické havárie. Roztok vozila cisternami přímo do čistírny. Hasiči a pracovníci firmy umyly úsek silnice od teplárny k Jateční ulici. Záchranáři ošetřili v 15:00 dvě ženy - jednu ze strážního domku Českých drah a dále obyvatelku domu v Jateční. "Jednalo se o podráždění hrdla a spojivek chlórem," uvedl lékař rychlé záchranné služby Pavel Hrdlička. Šlo o minimální zasažení, žádné větší poškození zdraví lékaři nezaznamenali. "Nikdo nebyl hospitalizován," dodal Hrdlička. Podle něj už zřejmě k žádným problémům nedojde, neboť zasažený prostor byl včas vyklizen.

Stav zraněných z havárie českého autobusu u Žiliny stabilizovaný

Zdravotní stav osmi lidí, kteří zůstali v žilinské nemocnici po páteční nehodě autobusu s českými školáky na Slovensku, je stabilizovaný. ČTK to v neděli ráno řekl službukonající lékař Jozef Molitor s tím, že všichni jsou při vědomí a mimo ohrožení života. "Ještě včera (v sobotu) dopoledne jsme operovali holčičku, která měla zlomeninu předloktí, a odpoledne pak řidiče autobusu, který měl několik zlomenin končetin," řekl lékař. "Večer pak byla provedena operace oka u jedné ženy," dodal. Pacienti s méně závažnými zraněními budou v pondělí a postupně v dalších dnech propuštěni do domácího léčení, případně do českých zdravotnických zařízení. "Řidič a zraněná žena budou převezeni během týdne do České republiky. Vše je ale limitováno možnostmi umístění v tamních nemocnicích," doplnil Militor. Při neštěstí v obci Šuja na hlavním tahu mezi Prievidzou a Žilinou zahynula jedna z učitelek, která byla vedoucí zájezdu, a náhodný chodec. Policie již řidiče obvinila z obecného ohrožení.

V Ličně se v noci sešla stovka skinheadů, policie nezasahovala

Zhruba stovka příznivců hnutí skinheads se v noci na neděli zúčastnila soukromé akce v restauraci v Ličně na Rychnovsku. Setkání se obešlo bez incidentů s policií, řekl v neděli ČTK operační důstojník rychnovské policie. "Policie byla na místě, ale po celou noc nebyl jediný důvod, abychom zasahovali," řekl policista. Uvedl, že pravicoví extremisté Lično převážně opustili kolem půl druhé v noci osobními vozy. Setkání skinů, které bylo zřejmě soukromou oslavou narozenin, život v obci s více než pěti stovkami obyvatel, příliš nenarušilo. "Bydlíme kousek od hospody, ale v noci byl klid, žádný rámus. Jen zeť mi ráno říkal, že ho policie kontrolovala, když jel v sobotu odpoledne z práce," řekla v neděli ČTK jedna z obyvatelek Lična. V Ličně se sraz pravicových extremistů konal již na konci května. Tehdy si někteří obyvatelé stěžovali na hluk z koncertu. Policisté ani před měsícem proti účastníkům akce, jichž bylo zhruba 150, nezasahovali.

V Brně vzpomínali Čechoslováci, unesení v Angole před 21 lety

Zhruba dvacítka z 66 Čechů a Slováků, které v roce 1983 uneslo v Angole hnutí UNITA a donutilo je vydat se na těžký pochod, se sobotu sešla v Brně. Zatímco některé vztahy z doby těžké životní zkoušky nepřežily, Miladu Sazečkovou naopak únos v Angole před dvaceti lety dal dohromady s dnešním manželem. "Nejprve jsme se moc neznali, ale později jsme se setkali v užší skupince, když nás únosci rozdělili," řekla ČTK Sazečková. Československé pracovníky papíren Polytechna v Alta Catumbelo v Angole unesla povstalecká organizace UNITA se všemi rodinnými příslušníky. Vlekli je 1300 kilometrů pešky přes hřebeny hor a bažiny, aby je vyměnili za uvězněné povstalce. Po více než třech měsících dorazili na základnu, kde byly propuštěny ženy, děti a nemocní muži a odletěli domů. Nejmladšímu dítěti byly dva roky. Dvacet mužů strávilo dalších 11 měsíců v zajetí, než se nakonec dočkali propuštění i oni. "Země byla ve válečném konfliktu, ale nikoho nenapadlo, že by se to mohlo týkat i nás," řekla Sazečková. To potvrdila i další zadržená, lékařka Marie Hudečková. "Krátce před zajetím nás navštívil velvyslanec a tvrdil, že nám nic nehrozí. Přitom ale všechny vlády byly varovány, že k něčemu takovému může dojít," řekla Hudečková. Mise Polytechny však něco tušila - v noci se střílelo, vojáci nasedali na těžká auta.

Únos byl pro všechny velký šok - ráno lidi vyvedli z ubikací vojáci. Někteří si mohli sbalit věci, jiné jen vyhnali ven jak byli. Na pouť tak musel vyrazit i muž v pyžamu či jiný jen v pantoflích. Při přesunu jeden muž zemřel. Podle lékařky se v těžké situaci tříbily charaktery. "Zapůsobil na mě pár, kde žena měla odřené paty, tak ji její muž, jinak morous, přenášel přes bažiny," popsala Hudečková. "Asi každý měl světlé chvilky, kdy vynikal nad ostatními, i jiné, kdy se třeba sesypal," dodala lékařka.

Pietní shromáždění uctilo památku popravené Milady Horákové

Několik desítek lidí se v neděli přišlo na pražský vyšehradský hřbitov poklonit památce Milady Horákové, která byla 27. června před 54 lety po vykonstruovaném soudním procesu popravena komunistickým režimem. K její hrobce a zároveň také pomníku obětem a odpůrcům totalitních režimů položili květiny a věnce zástupci bývalých politických vězňů. Velký věnec zaslal i prezident Václav Klaus. Den smrti Milady Horákové si připomínají také všichni pamětníci poúnorové totality, protože byl vyhlášen jako Den památky obětí komunistického režimu. Poslanecká sněmovna ho navíc letos vyhlásila za významný den. Kromě položení věnců a projevů zástupců Klubu Milady Horákové si příchozí vyslechli také úryvky z rozhovoru Petra Zenkla s Horákovou. Přednesli je herci Taťjana Medvecká a Lukáš Jurka.

Horáková se narodila v roce 1901. Po studiu práv pracovala na pražském magistrátu. Od roku 1929 byla členkou Československé strany národně socialistické, za protektorátu se angažovala v odboji a pět let pak strávila ve věznicích. V letech 1945 až 1948 byla poslankyní, ale po únorovém převratu se stala komunistickému režimu nepohodlná a ve vykonstruovaném procesu byla za údajnou velezradu a špionáž společně s dalšími třemi lidmi odsouzena k smrti.

Českou autobusovou dopravu ovládají nástupci ČSAD a Connex

Veřejná autobusová přeprava v České republice je v rukou nástupců bývalých státních podniků ČSAD a společnosti Connex, jež je součástí francouzské skupiny Veolia Environnement. Ta svůj vliv na tuzemském trhu rok od roku zvyšuje. Do konkurenčního boje s těmito významnými hráči vstupují i desítky menších přepravců, počet jimi přepravených osob je však v porovnání s těmito firmami malý. Vyplývá to z ankety zpravodajů ČTK. Menším firmám dělá starosti legislativa, která podle jednatele společnosti Trans Star Květoslava Špundy nahrává do karet velkým autodopravcům. "Zákon nám ukládá povinnost obnovovat vozový park, což stojí miliony korun. Na druhou stranu ale podle platné legislativy nemůžeme nakupovat nové autobusy formou leasingu. Musíme je nakupovat buď za hotovost, nebo pomocí úvěru. Na rozdíl od nás není pro velké firmy, které mají zahraniční vlastníky, obnova vozového parku žádný problém," podotkl. U autobusové přepravy jsou výdělečné především dálkové trasy. Spoje základní dopravní obslužnosti, které přepravují děti do škol nebo občany k lékaři, jsou většinou ztrátové. Prodělky ale přepravcům hradí kraje. Další linky dotují ze svého rozpočtu města a obce. I když konečný výdělek není závratný, je tento druh přepravy pro firmy výhodný kvůli dlouhodobým smlouvám a zajištění stabilního příjmu.

Češi snědí 80 kg masa na hlavu ročně, méně než v roce 1990

Spotřeba masa v Česku se od druhé poloviny 90. let pohybuje kolem 80 kilogramů na hlavu ročně. Češi ho tak jedí méně než v 80. letech, kdy spořádali kolem 90 kilogramů, v roce 1990 dokonce 97 kilogramů masa na osobu ročně. Současná spotřeba je proti tomuto roku o 17 procent nižší, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Podle předsedy Svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera ovlivnila pokles celkové spotřeby masa vedle zvýšení cen především změna životního stylu. V jídelníčku domácích spotřebitelů výrazně ubylo hovězího. Jeho spotřeba v roce 1990 činila 28 kilogramů na hlavu ročně, loni to podle odhadů bylo asi 11,3 kilogramu. Pokles podle MZe způsobilo zejména zdražení tohoto druhu masa a často i nedostatečná kvalita, když se na pulty dostávalo maso ze starých zvířat. "Tato situace by se měla postupně zlepšovat i díky tomu, že na trh přichází maso z mladých zvířat i ze specializovaných masných plemen," uvedlo ministerstvo. Největší odliv spotřebitelů zaznamenalo hovězí v roce 2001, kdy se do jeho obliby promítly obavy z takzvané nemoci šílených krav.

Ve Strážnici skončil 59. ročník folklorního festivalu

Program v Amfiteátru Bludník v neděli zakončil 59. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku. Na programy třídenní akce na třech podiích se přišlo podívat na 13.000 lidí. Vše se obešlo bez problémů, i počasí se nakonec vydařilo, řekla ČTK tajemnice festivalu Ludmila Horehleďová. "Amfiteátry jsme měly hojně navštíveny všechny, i když je pravda, že zahraniční pořady jsou vždy pro řadu lidí nejpřitažlivější," popsala Horehleďová. Vrcholem přehlídky bylo udílení cen Foskar 2003. Jednotlivé soubory se dočkaly ceny za nejvýraznější projevy a počiny. Cenu festivalu získala Alena Schauerová za práci s dětmi v pořadu Na pastvisku a Zdeněk Flídr za pořad Hukvaldské studánky.

Strážnický festival tvořilo 30 pořadů a vystoupení, při kterých se představilo na 2000 účinkujících z 50 souborů. Z největší dálky přijel soubor Tonalamatl z Mexika. Lidovou tvorbu představilo 45 řemeslníků. Letošní ročník byl netradiční především tím, že nově představil zejména folklor zemí visegrádské čtyřky, tedy souborů ze Slovenska, Polska, Maďarska a Česka. Každou zemi zastupovaly tři. Tradice vzájemné prezentace folkloru zemích visegrádské čtyřky vznikla před dvěma lety v Budapešti. Loni se pak soubory ze čtyř zemí sešly ve slovenské Východné. Nyní se připravuje další společné vystoupení v Polsku. Festival také připomněl několik důležitých mezníků v oblasti folklóru - například 150. výročí narození skladatele Leoše Janáčka. Organizátoři zdůraznili jeho vztah k lidové písni. Část programu se věnovala také dokumentaristovi, etnografovi a muzikologovi Karlu Plickovi (1894 až 1987).

Plzeňská Meditační zahrada Lubomíra Hrušky nabízí noční prohlídky

Po loňské velkém úspěchu, kdy lidé obdivovali 14 nasvícených zastavení křížové cesty, ožívá letos opět Meditační zahrada v Plzni také v noci. Osvětlené pískovcové skulptury přibyslavského sochaře Romana Podrázského, zasazené mezi vzácné stromy, rostliny a dva rybníčky, jsou přitom běžně k vidění denně kromě pondělí a úterý od 10:00 pouze do 17:00. "Včera tu bylo 50 lidí," řekl ČTK správce zahrady Marcel Milfait. Podle něj je další noční prohlídka připravena na 24. července a na další předposlední soboty v následujících měsících. Zahradu s kaplí loni navštívilo přes 5000 lidí, nejvíce z Moravy a zahraničí. O nejsilnějších víkendových dnech tudy projde až 300 lidí. "Letos jsme tu pořádali také čtyři svatby," dodal správce.

Meditační zahrada je unikát. Jejím tvůrcem je bývalý politický vězeň, sedmasedmdesátiletý Lubomír Hruška, který strávil téměř 11 let v komunistických věznicích. Tam si slíbil, že pokud vyvázne ve zdraví, vybuduje v zahradě památník jako upomínku na oběti zla. Po propuštění postupně proměnil zděděnou ovocnou zahradu na okraji Plzně na Památník obětem zla.

Praha má karneval, v sobotu se konal první ročník

Také česká metropole si už může směle říct, že má svůj vlastní karneval. Jeho první ročník, který v sobotu uspořádala agentura La Isla Production, sice ještě nedosahoval kvalit ani zájmu nejslavnějšího karnevalu v Rio de Janeiru, při slavnostním průvodu po centru města a večerním programu na Císařské louce se však bylo na co dívat. Několik alegorických vozů vyhrávajících latinsko-americkou hudbu, tanečnice salsy, skupiny bubínkářů, klauni, žongléři a artisté v maskách, to vše mohli vidět tisíce přihlížejících při sobotní jízdě Prahou. Kolona zamaskovaných aut připomínajících různé přírodní výjevy nebo také obří parník vyjela krátce po půl čtvrté odpoledne z náměstí 14. října a zamířila přes Štefánikovu ulici k Andělovi. Průvod, který doprovázely policejní vozy, obklopovalo mnoho zvědavých diváků a turistů. Kvůli zhruba hodinové jízdě musela policie odklonit dopravu. Po krátké pauze se alegorické vozy vydaly od Anděla na Císařskou louku, kde večerním koncertem různých hudebních i tanečních skupin karneval vyvrcholil. Přes 2500 zvědavců navštívilo Císařskou louku a podle jedné z organizátorek Terezy Kučerové se až dlouho do noci dobře bavili. Na připraveném podiu vystoupili například kapely Fiesta Latina, Žáha, Alvik nebo také zpěvačka Yvonne Sanchez. Mezi koncerty předvedly své umění české taneční školy salsy, diváci se dočkali i fire show a ohňostroje na vodě.

Cyklistickým mistrem republiky se v Brně stal Sosenka

Ondřej Sosenka získal titul cyklistického mistra České republiky na silnici. Jezdec celku Aqua Sapone-Caffe Mokambo vyhrál nedělní závod v Brně, spolu s ním po 198 kilometrech vystoupili na stupně vítězů druhý Petr Benčík z eD'system-ZVVZ a třetí René Andrle z týmu Liberty Seguros. Ve společném mistrovství jezdců Česka a Slovenska projel jako čtvrtý cílem Martin Riška z PSK Whirlpool, což mu stačilo k obhajobě loňského slovenského titulu. Na startu se prezentovalo 103 cyklistů a šestnáct okruhů na trati bývalé Velké ceny Československa silničních motocyklů je dokonale prověřilo: celkové převýšení závodu totiž činilo rovné čtyři kilometry.

"Jsem určitě velice spokojen, je to jedno z mých nejcennějších vítězství," zářil Sosenka. "Bylo těžké vydržet s nervy, i když jednu chvíli se zdálo, když uprchlíci měli značný náskok, že je rozhodnuto. Trať byla velice těžká a oceňuji profesionální přístup Andrleho, který netaktizoval a jel," pochvaloval si osmadvacetiletý vítěz. Spokojeně se tvářil i Benčík. "Sosenka byl prostě lepší, mě v závěru už braly křeče. Se stříbrem jsem spokojen," řekl jezdec celku eD'system-ZVVZ. I bronzový Andrle pomýšlel na prvenství. "Chtěl jsem vyhrát, ale Sosenka byl opravdu dobrý. Pokusil jsem se nastoupit, ale rychle mě dojel, já naopak již neměl sílu na jeho útok zareagovat," řekl mistr republiky z roku 1996.

Volejbalisté skončili v Evropské lize o set druzí za Ruskem

Čeští volejbalisté posílili před finálovým turnajem Evropské ligy svou psychiku o dvě cenná domácí vítězství nad Ruskem. Po sobotní hladké výhře ve Svitavách v neděli o další úspěch bojovali déle než dvě hodiny v pěti setech, ale o skóre zůstali v konečné tabulce skupiny za Rusy druzí. Aby prestižního soupeře předstihli, potřebovali v neděli svěřenci Pavla Řeřábka ztratit nejvýše jeden set. Rusové se tak 10. července v opavském semifinále utkají s Německem, český tým narazí na vítěze druhé skupiny Nizozemce. Rusové přijeli do Svitav ve slabším složení, neboť hlavní opory se připravují na olympijské hry v Americe. I členové B-týmu se však snaží prosadit do kádru pro Atény a proti sobotě v neděli hráli mnohem lépe. Bylo jim jasné, že jedině servisem mohou otupit ofenzivní sílu české reprezentace, a právě podáním rozhodli koncovku druhé sady. "Rusové dnes hráli o tři sta procent lépe. Včera jsme je rozstříleli servisem, dnes ukázali plnou sílu a jim se dařil servis," srovnal obě utkání asistent Jiří Vojík a litoval, že o jeden set hráčům první místo uteklo. Ve Final Four už nastoupí ruské áčko. "Trenéři nám dnes potvrdili, že tenhle tým končí a do Opavy přijede první mančaft," doplnil Vojík.

Brückner vsadil na osvědčenou sestavu, Heinz zůstal na lavičce

K žádné překvapující změně nesáhl trenér českých fotbalistů Karel Brückner před nedělním čtvrtfinálovým zápasem proti Dánsku na mistrovství Evropy. Na právě skončené taktické poradě hráčům oznámil, že do duelu pošle očekávanou sestavu včetně útočné dvojice Koller - Baroš. Marek Heinz tak zůstane jen na lavičce a do hry zasáhne podle všeho později. Utkání začne ve 20:45, rozhodovat ho bude ruský sudí Valentin Ivanov. Zahajovací sestava ČR: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd - Koller, Baroš.

Pokud Češi postoupí do semifinále ME, vydělají 370 milionů korun

Čeští fotbalisté zatím jdou na mistrovství Evropy jistým krokem za vysněným úspěchem, ovšem jejich cesta je lemována také tučnými finančními zisky. A i kdyby v nedělním čtvrtfinále s Dánskem neuspěli, dokázali svými výsledky vydělat už 286,5 milionu korun. Pokud v neděli postoupí mezi poslední čtyři týmy turnaje, vzroste zisk národního týmu na úctyhodných 370 milionů korun. Příjmy z letošního fotbalového mistrovství Evropy jsou po všech stránkách rekordní. I díky tomu budou tučné také zisky, které poplynou do pokladen národních svazů. Tým, který by dokázal vyhrát všech šest utkání na šampionátu, by tak mohl teoreticky získat v přepočtu podle aktuálního kurzu až 575 milionů korun. Jediným mužstvem, které tuto možnost ještě má, jsou právě Češi; v turnaji totiž ještě neztratili ani bod.

Počasí

V neděli je polojasno, během dne až oblačno a v Čechách místy se slabým deštěm. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 16.

27-06-2004