Denní souhrn zpráv Zprávy

26-06-2004

Špidla rezignoval na stranickou i vládní funkci

Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla odchází z obou funkcí. Demisi vlády s ministry projedná ve středu na řádném zasedání kabinetu. Poté to oznámí prezidentu Václavu Klausovi. "Nepodařilo se mi na ústředním výkonném výboru obhájit svou koncepci koalice 101 hlasů založené na půdorysu KDU- ČSL, Unie svobody a sociální demokracie," uvedl na tiskové konferenci po zasedání stranického orgánu jako důvod rezignace na funkci premiéra. "Nemáte-li podporu svého politického hnutí, těžko můžete dělat premiéra," řekl novinářům. Funkci lídra opouští prý proto, aby se "věci daly do pohybu". Ve vedení ČSSD by totiž Špidla podle stranických stanov mohl zůstat i po sobotním hlasování o nedůvěře v jeho osobu. Přestože mu ji vyslovilo 103 členů ústředního výkonného výboru, k jeho odvolání by to nestačilo, protože to není třípětinová většina, jak ukládají stanovy. Špidlův rival Stanislav Gross, který po něm převezme vedení ČSSD a podle očekávání bude vyjednávat i o nové vládě, naopak v hlasování jednoznačně uspěl. Zatímco mu vyslovilo nedůvěru 51 členů výboru, 106 mu jich důvěru naopak dalo. Odcházející Špidla je přesvědčen, že jeho kabinet po dva roky "zemi dobře spravoval". Na dotaz, zda pro něj bude místo v případném kabinetu Stanislava Grosse, odpověděl, že by to podle všech vědeckých teorií nefungovalo.

Špidla patří k prvním členům po listopadu 1989 obnovené sociální demokracie. Pochází z jižních Čech. V ČSSD připravoval ještě za Zemanova vedení sociální program strany. Po vítězných volbách v roce 1998 se stal ministrem práce a sociálních věcí menšinového sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana. Krátce byl pověřen i výkonem funkce ministra zdravotnictví, když resort opustil ministr Ivan David. Předsedou ČSSD se stal na sjezdu v roce 2001, na kterém už tehdejší předseda Zeman nekandidoval.

Gross povede jednání o sestavování nové vlády

Ústřední výkonný výbor ČSSD pověřil Stanislava Grosse, aby vedl další jednání o nové vládě. Podle neoficiálních informací dává Gross přednost menšinové vládě s KDU-ČSL, v níž by měl být i předseda lidovců Miroslav Kalousek. Na tiskové konferenci ale Gross řekl jen to, že by si přál vznik vlády, která by se neopírala o podporu komunistů. Nevyloučil další spolupráci současných koaličních partnerů. Gross, který vede sociální demokracii po odchodu Vladimíra Špidly, nechtěl jakkoli předjímat, zda ho prezident Václav Klaus pověří sestavením nového kabinetu. Špidlova rezignace na funkci šéfa ČSSD a příští týden i na post premiéra neznamená podle Grosse neochotu dál spolupracovat s nynějšími koaličními partnery. Na dotaz, zda v to počítá i US- DEU, odvětil, že není zodpovědné uzavírat si prostor pro různé varianty. Spolupráce je navíc podle něj širší pojem než koalice. S lidovci a unionisty si chce promluvit v úterý na koaliční schůzce.

Ústřední výkonný výbor v sobotu neschválil usnesení, kde by konstatoval, že ČSSD zůstává ve vládě pod vedením Vladimíra Špidly - pro bylo jen zhruba 40 delegátů z přibližně 160 hlasujících. Gross tvrdil, že to nelze interpretovat jako definitivní zánik svazku ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. "Nemůžeme v tuto chvíli říci, že by to znamenalo, že nechceme spolupracovat s našimi stávajícími partnery, to znamená s KDU-ČSL a s Unií svobody," uvedl.

Klaus rozhodne o dalších krocích, až Špidlovu demisi obdrží

Prezident Václav Klaus vyčká, až dostane do rukou oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. "Poté teprve rozhodne o dalších krocích," řekl ČTK prezidentův tajemník Ladislav Jakl v reakci na zprávu o Špidlově rezignaci na funkci premiéra i předsedy ČSSD. Prezident je nyní na konferenci v Crans Montaně ve Švýcarsku. Do České republiky se vrátí v neděli ráno. V pondělí a v úterý bude Klaus zastupovat zemi na summitu Severoatlantické aliance v Istanbulu. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka se Klaus nebude zatím vyjadřovat k nejnovějšímu vývoji v ČSSD a ve vládě. "Prezident vyčká rozhovoru s předsedou vlády Špidlou a teprve poté zaujme k vývoji v zemi stanovisko," sdělil ČTK Hájek. Špidla bude i přes své sobotní rozhodnutí pravděpodobně reprezentovat Česko spolu s Klausem na summitu NATO v Turecku.

Mareš: Unie svobody je připravena na odchod do opozice

Unie svobody-DEU je připravena existovat i v opozici. Na rezignaci premiéra a šéfa ČSSD Vladimíra Špidly a pád vlády těmito slovy reagoval odcházející předseda Unie svobody-DEU a vicepremiér Petr Mareš. Zpráva o pádu vlády zastihla unionisty na mimořádném sjezdu v Hradci Králové. Mareš považuje za "nejčistší" řešení vzniklé situace vyhlášení předčasných voleb. Jeden z kandidátů na Marešova nástupce ministr Pavel Němec je však stále ještě připraven podílet se i na koalici, která bude mít ve sněmovně většinu a nebude závislá na podpoře komunistů. "Kandidáti na nového předsedu unie jsou připraveni na obě alternativy, tedy i na to vést stranu v opozici," řekl Mareš novinářům. Ukázalo se podle něj, že koaliční smlouvu unionisté nakonec splnili. "My jsme ji neporušili," konstatoval s tím, že to sociální demokraté byli slabí.

Unionisté na sjezdu hledají cestu z krize strany

Unie svobody-DEU na víkendovém sjezdu v Hradci Králové řeší svoji další budoucnost na české politické scéně a hledá příčiny, proč má mizivou podporu voličů. Východisko ze současné krize vidí unionisté různě - zatímco ministr informatiky Vladimír Mlynář doporučil sloučení s jinou parlamentní stranou, první místopředseda Jan Hadrava je pro integraci s menšími liberálními stranami, zatímco další prosazují, aby US-DEU zůstala samostatným subjektem. K návratu ke kořenům, na nichž Unie svobody vznikla, v sobotu vyzval poslanec Svatopluk Karásek. Evangelický farář a písničkář, který vstoupil do strany teprve nedávno, se hodlá v neděli ucházet o funkci předsedy. Z čela strany kvůli propadáku v eurovolbách po roce a půl odchází vicepremiér Petr Mareš. Kandidovat zřejmě bude i ministr pro místní rozvoj Pavel Němec a šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl. "Nesešli jsme se na pohřbu Unie svobody, ani proto, abychom napjatě čekali, zda dostaneme ránu z milosti či generální pardon z dnešního zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD," uvedl. Cílem je uspět v dalších volbách.

Lidovci jsou připraveni jednat o koalici bez podpory komunistů

Křesťanští demokraté jsou připraveni jednat o nové vládě pouze v případě, že nebude potřebovat podporu komunistů. ČTK to v sobotu řekl první místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal krátce po té, co rezignoval šéf ČSSD a premiér Vladimír Špidla. Stejně jako předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jaromír Talíř Kasal neví, koho prezident Václav Klaus pověří složením kabinetu. "Počkáme ale, až premiér doručí dopis s rezignací prezidentovi," řekl Talíř ČTK. Oba zopakovali, že možné alternativy už lidovci probírali a trvají na tom, že nepůjdou do žádné vlády, která by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů. O spolupráci s lidovci už dříve projevil zájem první místopředseda ČSSD Stanislav Gross, který zřejmě Špidlu nahradí. Tato koalice by ale byla menšinová. Lidovce na rozdíl od unionistů, kteří jsou na sjezdu v Hradci Králové, zastihla zpráva o pádu vlády v době volna. Ví zatím jen tolik, že koaliční partneři se sejdou jako obvykle v úterý ráno.

KSČM by podpořila menšinovou vládu ČSSD, ODS chce předčasné volby

Komunisté by za určitých podmínek v parlamentu podpořili vznik menšinové vlády ČSSD, uvedl v sobotu předseda KSČM Miroslav Grebeníček. ODS by podle svého šéfa Mirka Topolánka uvítala pouze takovou vládu, například úřednickou, která by vedla k předčasným volbám. Topolánek a Grebeníček to v sobotu řekli ČTK v reakci na konec současné koaliční vlády, který vyvolaly rezignace Vladimíra Špidly na pozice premiéra i předsedy ČSSD. Topolánka tento vývoj nijak nepřekvapil, čekal ho. Grebeníček Špidlův krok uvítal. Podle něj se Špidla stal z levičáka "extremistou". "Je dobře, že tato figurka odchází z politické scény," prohlásil Grebeníček.

Analytici: Pád vlády oslabí korunu; zřejmě se nedokončí reformy

Konec současné vlády podle ekonomů zřejmě oslabí korunu a může se projevit i poklesem na akciovém trhu. Některé plánované reformy zřejmě nebudou dokončeny. "Z pohledu celé ekonomiky ale zřejmě nedojde k závratným změnám," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank. Základní veličiny, jako je hrubý domácí produkt, inflace či nezaměstnanost, by pád Špidlova kabinetu neměl ovlivnit. Reagovat budou hlavně finanční trhy. Domácí měna podle Pikory oslabí a prorazí hranici 32 korun za euro. Investoři totiž budou mít obavy z dalšího vývoje a pravděpodobně se radši budou zbavovat aktiv v české měně. Oslabení ale bude krátkodobé, v delším výhledu lze čekat posilování koruny. Mírně oslabit mohou také akcie, doplnil Jan Sýkora z Wood&Company.

Kvůli pádu vlády se zřejmě nedokončí některé reformy. Podle Pikory je ale kritizovali domácí i zahraniční ekonomové jako příliš měkké. Ze současné situace by naopak mohla vzejít i akceschopnější vláda, která by prosadila potřebné změny. Konečným důsledkem by mohl být i vyšší hospodářský růst, dodal Pikora. "Tato vláda neměla silný mandát a vůli prosazovat potřebné reformy," uvedl Sýkora. Dosavadní kroky k ozdravění veřejných financí podle něj nebyly příliš šťastné ani dostatečné. Státní rozpočet by měl letos skončit s deficitem 115 miliard korun, příští rok by to mohlo být reálně asi o šest miliard korun méně. Pro investory by byla dobrou zprávou vláda se silnou pozicí a odhodláním provést radikálnější změny, soudí ekonomové.

Podle šéfa agentury CzechInvest Martina Jahna by neměla mít ani případná změna vlády vliv na přísun přímých zahraničních investic. Také podle Pikory zajímá investory především dlouhodobý vývoj země, a ne několik týdnů či měsíců nejistoty.

Klaus se v Crans Montaně sešel se švýcarským prezidentem

O vstupu České republiky do Evropské unie a o vzájemných vztazích debatoval v sobotu prezident Václav Klaus se svým švýcarským protějškem Josephem Deissem. Sešli se na konferenci v Crans Montaně, kde se Klaus od pátku do neděle účastní 15. výroční konference Crans Montana Forum. Akce, věnované mezinárodním vztahům, se účastní politici a podnikatelé z různých zemí světa. Klaus měl v pátek projev, v němž se zamýšlel nad evropskou integrací, řekl ČTK telefonicky vedoucí Klausova sekretariátu Ladislav Jakl. Na prezidentské úrovni se poslední schůzka konala před třemi lety. Na oficiální návštěvě této neutrální země, která není ani v EU, byl v té době Klausův předchůdce Václav Havel.

Po havárii autobusu u Žiliny v nemocnici 8 lidí, 4 těžce zranění

Čtyři těžce a čtyři lehčeji zraněné osoby zůstaly v žilinské nemocnici po páteční nehodě autobusu s českými školáky na Slovensku. ČTK to v sobotu ráno řekl službukonající lékař Lumír Štefanek s tím, že všichni hospitalizovaní jsou při vědomí a mimo ohrožení života. Při neštěstí v obci Šuja na hlavním tahu mezi Prievidzou a Žilinou zahynula jedna z učitelek, která byla vedoucí zájezdu, a náhodný chodec. Policie již řidiče obvinila z obecného ohrožení. "Na místě nehody bylo ošetřeno 46 lidí, do nemocnice jich pak bylo převezeno 35," uvedl lékař. "Z nich na oddělení intenzivní péče zůstalo osm." U vážných zranění podle něj jde vesměs o zlomeniny a otevřené fraktury končetin. "Těžce zranění byli operováni v noci, někteří ještě dnes dopoledne," dodal. Mezi zraněnými je podle něj také řidič autobusu, který se odpoledne podrobí operaci zlomeného předkolení a rukou. Ředitel nemocnice Mikuláš Janček hodnotí všechna zranění hospitalizovaných jako středně těžká. "Stav pacientů je stabilizovaný," řekl ČTK s tím, že o době léčení a termínu propuštění se zatím nedá hovořit. Většina z ošetřených lidí už během noci odcestovala ze žilinské nemocnice domů.

Jak ČTK informoval mluvčí žilinské policie Igor Mahút, příčinou nehody byla rychlá jízda autobusu. "Řidič, dvaapadesátiletý Stanislav L. z Třince, neubrzdil v prudké zatáčce vůz a narazil do oplocení a poté do zdi obecního úřadu," řekl. Autobus přitom zachytil chodce, kterého přimáčkl na zeď. Vyšetřovatel v sobotu vznesl vůči řidiči obvinění pro trestný čin obecného ohrožení.

Čáslavká letecká základna se v sobotu otevřela veřejnosti

Nejen stíhačky a vrtulníky, ale také modely letadel nebo psy a koně bylo v sobotu vidět na vojenském letišti v Čáslavi na Kutnohorsku. Zdejší základna se totiž po dvou letech opět otevřela veřejnosti. A výjimečné příležitosti prohlédnout si ji využilo několik tisíc lidí. Od rána proudily k letištní ploše davy lidí. "Podívej, támhle je vojenské letadlo," nedočkavě táhl tatínka za ruku asi pětiletý klučina. A už se hrnul k přistavenému bitevníku L-159. Vedle něj stály stíhačky F-16, o kousek dál vrtulníky Mi-24. Děti si hned chtěly všechno vyzkoušet - vždyť posadit se do vojenského letadla se jim hned tak nepoštěstí. A jejich otcové? Ti většinou jen postávali, pokukovali a nostalgicky vzpomínali na dobu své vojny. Nad hlavami jim přitom přelétaly stíhačky MiG-21 nebo bitevníky L-159.

Ministr Svoboda varoval před lhostejností vůči komunismu

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v sobotu na Ďáblickém hřbitově při pietním shromáždění věnovaném obětem komunistického režimu varoval před lhostejností společnosti, ale i politiků vůči komunismu i jiným totalitním systémům. Ve svém projevu u pomníku lidí popravených komunisty v padesátých letech uvedl, že minulý režim byl horší než vláda nacistů. "Dvacáté století bylo poznamenáno dvěma terory - nacistickou a komunistickou totalitou. Ta komunistická byla mnohem horší než nacistická. Když si spočteme počet obětí za celé století nejen v Evropě, ale i v Asii, tak je to naprosto nesrovnatelné," řekl ministr ČTK. Podle něj se o minulém totalitním režimu mluví v České republice velmi málo. "Je v tom totiž náš podíl viny. Rádi poukazujeme na to, že nacismus byl horší, protože jako by jsme s ním neměli nic společného. O komunismu říkáme, že tak hrozný nebyl, protože zasahuje do naších dějin. Opak je pravdou."

Brněnská hvězdárna vystavuje záběry jaderných explozí

Návštěvníci brněnské hvězdárny na Kraví hoře budou moci po celé prázdniny obdivovat výstavu unikátních záběrů jaderných explozí. "Snímky, které ukazují atmosférické exploze jaderných a vodíkových bomb, vznikly během testů americké armády v Novém Mexiku a v Tichomoří," řekl v sobotu ČTK jeden z autorů výstavy Jiří Dušek. Expozice má název Smrtící krása. Snímky podle Duška ukazují expandující plazmové koule, známé jaderné hřiby i rozpínající se tlakové vlny. Nechybí ani unikátní portrét prvního jaderného výbuchu z července 1945. "Součástí výstavy Smrtící krása jsou i další informace o nukleárních zbraních," uvedl další z autorů expozice Jan Píšala z katedry organické a jaderné chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Bezdomovci zapomněli na své problémy při fotbalovém turnaji

Bezdomovci z olomouckých a pražských azylových domů zapomněli v sobotu na své každodenní starosti na fotbalovém hřišti v Hněvotíně na Olomoucku. Tradičního turnaje v kopané Samaritán Open se zúčastnilo šest týmů bezdomovců a sociálních pracovníků. Klání zahájilo Dny o bezdomovectví, které pořádá místní charita. "Turnajem se snažíme upozornit veřejnost na problém bezdomovců. Má také všem ukázat, že jsou to normální lidé. Pro naše klienty turnaj znamená odreagování," řekl ČTK vedoucí olomouckého azylového domu Samaritán Petr Princ. Jeho slova potvrdil člen týmu Samaritán Dušan Vavrek. Prohlásil, že díky fotbalu může hodit alespoň na chvíli za hlavu své problémy. "Hraji úplně naplno, na nic jiného nemám čas myslet," usmál se Vavrek. Zatímco družstvo Samaritánu se v sobotu sešlo poprvé, klub pražského Nového prostoru ukazoval na hřišti svoji sehranost. Trénuje totiž až třikrát týdně. "Je to potřeba, protože se koncem července máme zúčastnit fotbalového mistrovství světa bezdomovců ve Švédsku. Snad nám to půjde tak dobře, jako se zatím daří našim na Euru," uvedl člen pražského týmu Petr Bláha.

Guta v čele českého hokeje nahradil podle předpokladů Kulhánek

Novým šéfem českého hokeje byl na sobotní volební konferenci Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v Praze jednomyslně zvolen Vratislav Kulhánek. Šedesátiletý předseda představenstva mladoboleslavské automobilky Škoda nahradí ve funkci Karla Guta, jenž stál v čele svazu od listopadu 1994. Na další funkční období již Gut nekandidoval, ve svazu však zůstane v pozici čestného předsedy. Kulhánkovo zvolení bylo již před začátkem sobotní konference v hotelu Corinthia Towers víceméně jisté. Úspěšný manažer byl totiž jediným kandidátem a jeho inaugurace také proběhla bez větších průtahů; svoji důvěru mu dalo všech 60 kandidátů s hlasem rozhodujícím. Do kompletního počtu chyběl pouze Radek Snopek, zástupce druholigového Blanska, jenž měl cestou na konferenci autonehodu. "Myslím, že v hokeji, který má v tuzemsku svoje pevné postavení a vyhýbá se skandálům, není nutné činit žádné dramatické změny," odmítl Kulhánek po svém zvolení jakékoli radikální řezy. Prioritami nového prvního muže českého hokeje jsou podpora mládeže a výkonnostního sportu, protože 'ty jsou základnou a zásobárnou extraligy a reprezentace'. Po Vladimíru Šubrtovi, Stanislavu Burdysovi a Gutovi se Kulhánek stal čtvrtým předsedou ČSLH po rozdělení federace. Ačkoli je Kulhánkovo jméno spojováno především s automobilovým průmyslem, má s hokejem na funkcionářské úrovni své zkušenosti. Sedm let působil ve výboru hokejového klubu v Českých Budějovicích a byl také členem představenstva v prvoligové Mladé Boleslavi. Funkční období šéfa hokejového svazu je čtyřleté.

Baďurová se dotáhla na Bártovou, kvůli níž začala skákat o tyči

Téměř dva týdny kvůli natažené achilovce Kateřina Baďurová netrénovala, přesto se v sobotu na mistrovství České republiky zapsala do tuzemské historie skoku o tyči. Výkonem 451 cm a osobním zlepšením o 11 centimetrů se zařadila po bok bývalé světové rekordmanky Daniely Bártové na druhé místo tuzemské historie. Lepší už je pouze rekordmanka Pavla Hamáčková, která se však potýká s dlouhodobým zraněním. "Vyrovnala jsem osobák Dany Bártové? No jo, vlastně. No vidíte," uvědomila si po závodu jednadvacetiletá atletka, pátá z mistrovství světa 'sedmnáctek' z roku 1999. "Ale kde se to ve mě vzalo, to nevím," kroutila hlavou. Více než týden totiž vůbec nemohla běhat, vynechala Zlatou tretru, Evropský pohár i Pražskou tyčku, skočila si až tento týden v úterý. "Jezdila jsem na kole, takže možná proto," vtipkovala. Ke skoku o tyči a k trenérovi Boleslavu Paterovi ji přitáhla právě Bártová, průkopnice této disciplíny a bývalá mnohonásobná světová rekordmanka. "Jsem ráda, i ona na tom má svůj podíl," vzkázala jí.

Ščasný: Čeští fotbalisté by pro Řecko byli již velké sousto

Řečtí fotbalisté se postarali na evropském šampionátu o dosud největší senzaci a na vyřazení obhájců titulu z Francie nemohl jinými slovy reagovat ani český trenér Zdeněk Ščasný, který řecký fotbal zná velmi dobře ze svého působení v OFI Kréta. Postup Řecka je z jeho pohledu překvapivý, třebaže tak podle Ščasného lze soudit jen na první pohled. Francouzi si podle něj totiž o vyřazení říkali. "Byli papírovými favority, ale dál jdou zaslouženě Řekové. Způsob hry a výkonnost Francie je poloviční než v minulých letech," zdůraznil Ščasný. Řekům nevyčítal, že se ve druhém poločase stáhli do obranné ulity a poukázal na to, že urputnou obranu produkovali v Portugalsku třeba i Angličané. "Když dali gól, tak jich také bránilo osm, devět a nikdo se nad tím nepozastavoval. Řekové bránili, ale nevynechali jedinou možnost zaútočit. A jejich protiútoky byly pokaždé velice nebezpečné," pokračoval Ščasný. Kouč uvedl, že Řekové hrají to, na co mají, zato výborně. Jsou technicky skvěle vybavení, s míčem toho umějí hodně. "Nepřekvapuje mě ani to, že hrají na tři obránce. Každý hraje, na co má hráče. Oni jsou toho jasným důkazem," mínil Ščasný.

Počasí

V noci na neděli téměř jasno, později se od západu začne zatahovat. Teploty 11 až 7 stupňů. V neděli bude polojasno, během dne až oblačno a v Čechách místy se slabým deštěm. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 16. Jihozápadní vítr bude mít rychlost do 15 kilometrů za hodinu.

26-06-2004