Denní souhrn zpráv Zprávy

09-03-2004

Nájmy bytů zatím neporostou, koalice neprosadila svůj záměr

Vládní koalice nedokázala ve sněmovně prosadit vlastní návrh zákona o postupném zvyšování regulovaných cen nájemného. V praxi to znamená, že nájmy v bytech s regulovaným nájemným zatím neporostou. Návrh na postupný růst nájemného, podle něhož měly regulované nájmy do ledna 2006 vzrůst třikrát o deset procent, vládě zamítla opozice z ODS a KSČM. Stát tak nadále nemá žádnou právní normu, která by nájemné regulovala. Sněmovna se při projednávání zákona dostala do několika procedurálních sporů, které jednání značně zkomplikovaly. Vlastní návrh zákona o nájemném totiž leží ve sněmovně již zhruba rok. Před několika týdny se však koalice shodla na klíčových změnách, které zpracovala do komplexního pozměňovacího návrhu k předloze. Ten počítal s tím, že nájemné poroste třikrát o deset procent, a to letos k 1. červenci, k 1. červenci 2005 a k 1. lednu 2006. Předseda vlády Vladimír Špidla těsně před zamítnutím zákona řekl, že dlouhodobě neexistující regulace nájemného v ČR zesiluje konflikty mezi nájemníky a nájemci. "Nájemné roste buď nahodilým způsobem nebo právem silnějšího," podotkl premiér.

Klaus se sešel s Teličkou

Budoucnost a principy fungování Evropské unie a její finanční perspektivy patřily k tématům, o nichž hovořili prezident Václav Klaus a budoucí český eurokomisař Pavel Telička. Klaus pozval Teličku na Pražský hrad, aby se seznámil s jeho názory. Rozhovor byl velmi věcný, vedl se v příjemné atmosféře, řekl po skončení zhruba hodinové schůzky Telička. Nechtěl spekulovat o tom, zda se stal pro prezidenta čitelnějším. Zdůraznil také, že se s prezidentem shodli na podobných setkáních. "Zároveň jsme se dohodli na pokračování takové komunikace v průběhu toho mandátu," uvedl budoucí český člen Evropské komise, jehož funkční období začne v květnu. Bývalý vyjednavač vstupu ČR do Evropské unie a velvyslanec ČR při EU byl do role eurokomisaře nominován vládou koncem února jen pár dní poté, co se kandidatury vzdal někdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). Proti Teličkově nominaci neskrývaly výhrady vládní KDU-ČSL a opoziční ODS, jejímž dlouholetým předsedou byl Klaus. Klaus o Teličkovi mluvil jako o úředníkovi s nečitelnými postoji.

Poslanec Svatopluk Karásek vstoupil do Unie svobody-DEU

Poslanec Svatopluk Karásek, který dosud působil v unionistickém poslaneckém klubu jako nestraník, podepsal přihlášku do Unie svobody-DEU. Chtěl tím vyjádřit solidaritu této vládní straně, kterou minulý týden dva poslanci, Tomáš Vrbík a Marian Bielesz, opustili. Unie teď čelí hrozbě, že pokud pro klíčové vládní návrhy nezajistí stoprocentní podporu svého klubu ve sněmovně, bude muset opustit koaliční kabinet. Karásek dosud nikdy nebyl členem žádné politické strany. Vůči vládní koalici byl dosud vždy loajální, takže stranická legitimace US-DEU je hlavně gestem a morální podporou. Vstoupit do US-DEU podle svých slov považoval za dané situace za správný krok. "Byl jsem v klubu Unie svobody rok a půl a mám pocit, že je to docela dobrá společnost, že se ve vládě snaží. A teď, když ti dva mladí poslanci vystoupili, tak mně mé srdce řeklo, že bych měl zase vstoupit," řekl Karásek. Považuje za nespravedlivé, že se "tluče do toho, kdo je momentálně v nouzi". "Celý život jsem se snažil žít netendenčně a podporovat ty, kteří nejsou momentálně populární, ale mají třeba pravdu," dodal evangelický duchovní, písničkář a někdejší disident. Karásek byl v roce 2002 zvolen do sněmovny na kandidátce Koalice jako nezávislý za KDU-ČSL. Lidovci ale Karáska "půjčili" unionistům, protože bez něj by nejmenší vládní strana nemohla vytvořit vlastní poslanecký klub. K ustavení frakce v Poslanecké sněmovně je třeba minimálně deset poslanců, přesně tolik má i unionistický klub. Lidovci Karáskovo rozhodnutí oficiálně respektují, i když někteří neskrývají mírné rozladění. "Pan Karásek je svobodný muž, toto je rozhodnutí svobodného muže. Já bych to na jeho místě neudělal, ale zcela respektuji, že se tak rozhodl," řekl novinářům předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "Chápu to jako gesto snahy podpořit stranu, v jejímž klubu - byť zapůjčený - pan Karásek zasedá," uvedl Kalousek. "Pokud to znamená posílení koalice, tak si nelze nic jiného přát. Nechápu to jako nepřátelský akt vůči KDU-ČSL," řekl místopředseda lidové strany Jan Kasal.

Číhalík se zřekl funkce děkana, problémy má i Šmiták

Děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmír Číhalík, kterého potrestal novozélandský soud statisícovou pokutou za nedovolené trhání orchidejí, rezignoval na svou funkci. Rozhodnutí oznámil v prohlášení, které předal rektorce Univerzity Palackého Janě Mačákové. Ta dnes na jednání akademického senátu fakulty jeho rezignaci přijala.

Také Číhalíkův kolega Jindřich Šmiták, který odešel od novozélandského soudu se stejným trestem, možná opustí své zaměstnání inspektora brněnské inspekce životního prostředí. "Je mi dáváno najevo, že inspektorský post již více dělat nemohu. Byli by nejraději, kdybych odešel," uvedl v pondělí Šmiták. Zákon neumožňuje, aby byl Šmiták za svůj prohřešek propuštěn, ale hlavní inspektor brněnského pracoviště inspekce Oldřich Sapoušek věří, že se s Šmitákem domluví. Svým nadřízeným má Šmiták do pátku říci, zda hodlá ve své funkci inspektora setrvat.

Romové z mosteckého sídliště Chanov se učí anglicky

Na mosteckém sídlišti Chanov, kde žijí převážně Romové, jdou na odbyt kompaktní disky s nahrávkou výuky angličtiny. Jeho obyvatelé se tak podle mluvčí mosteckého magistrátu Aleny Sedláčkové připravují na vstup do Evropské unie. Jejich zájem o výuku cizího jazyka však může signalizovat i zájem vycestovat do Velké Británie, která je tradiční cílovou stanicí českých Romů. Problematiku Romů a přistěhovalců z východu, kteří začnou legálně přijíždět do Velké Británie od května, kdy se Evropská unie rozšíří, zmiňovaly v nedávné době některé britské listy. Obavy z migrace Romů pak potvrdila i nedávná návštěva britských úředníků na magistrátu v Ústí nad Labem. Podle asistenta ústeckého primátora pro národnostní menšiny Jana Husáka se Britové zajímali především o míru nezaměstnanosti Romů a o to, zda se po vstupu České republiky do EU chystají vycestovat do Velké Británie. Kromě snahy o dorozumění v budoucí sjednocené Evropě však obyvatelé chanovského sídliště projevili v těchto dnech i notnou dávku solidarity. Pro Romy ze Slovenska, jejichž životní podmínky se zhoršily po snížení sociálních dávek, připravili humanitární sbírku. "S organizací sbírky a zejména odvozem shromážděných věcí na Slovensko pomáhá i město," uvedla Sedláčková. Do sídla chanovského romského sdružení Komunitní centrum lidé už přinesli desítky svetrů, košil, kalhot, také deky, hygienické potřeby a spoustu hraček. Naložený nákladní vůz by se měl vydat na východní Slovensko do konce týdne.

Exodus slovenských Romů do Mostu podle Sedláčkové nehrozí. "Žádné hromadné ale ani dílčí stěhování slovenských Romů na chanovské sídliště jsme nezaznamenali. Zcela klidná je i situace v sídlištní základní škole, kde je třeba provádět osvětu v souvislosti s novým zákonem. V případě záškoláctví dětí totiž umožňuje krácení sociálních dávek," doplnila.

U Brna vzniká ze staré raketové základny vojenský skanzen

Unikátní vojenský skanzen, který bude věnován vývoji české armády v uplynulých desetiletích, vzniká v bývalém pětihektarovém areálu raketové základny v Ořechově na Brněnsku. "Kdysi měla sloužit s dalšími šesti k protivzdušné ochraně Brna. Skanzen otevřeme 15. května," řekl Dan Urbánek z klubu vojenské historie Renata. Za komunismu dohlíželi na vzdušnou ochranu jihomoravské metropole vojáci z celkem sedmi základen, které kolem města vytvářely prstenec. Po roce 1989 armáda tyto areály opustila, ořechovský si převzal tamní obecní úřad. Vesnice se v roce 1945 stala dějištěm tankové bitvy. Vítězství spojenců nad Němci u Ořechova pak umožnilo osvobození Brna. V okolí obce nadšenci každý rok pořádají vzpomínkové akce na bitvu. "Právě proto nám obec nabídla, abychom areál využili," uvedl Urbánek. Komplex je nyní v péči čtyř klubů vojenské historie. Jeho členové areál upravují ve svém volném čase svépomocí. Nejzajímavější pro návštěvníky skanzenu bude prohlídka osmi podzemních garáží. V nich bude umístěna nejrůznější technika. Zájemcům se tak představí válečné stroje z druhé světové války a dále staré obrněné transportéry a bojová vozidla české armády. "Jsou to funkční vozy, které dávno nepatří armádě, ale některému z nadšenců," doplnil Urbánek. Skanzen by měl nabídnout něco víc než jen pohled na armádní techniku. Předpokládá se, že turisté se budou moci nedaleko garáží v těchto strojích i projet. V areálu dále vznikne expozice o bitvě u Ořechova, při níž 24. dubna 1945 padlo 960 ruských a 275 německých vojáků. Při střetu bylo zničeno 35 sovětských tanků a vozidel. Střelba z tanků obec z asi 80 procent zničila. Dvacet obyvatel zahynulo, zbořeno bylo 176 domů. Událost v Ořechově připomíná památník.

Sport

Český automobilový jezdec Tomáš Enge se letos vrátí do seriálu mezinárodního mistrovství formule 3000, a to v barvách nováčkovské stáje Ma-con Engineering. Uvedla to agentura BPA, která pilota zastupuje, s tím, že smlouva by měla být uzavřena v nejbližších dnech. Enge, který jel závod seriálu formule 3000 naposledy před dvěma lety, už pro Ma-con Enginnering v únoru testoval. Stáj se připravuje na svou premiérovou sezonu v seriálu. Její ředitel Marian Hamprecht mnoho let vedl jeden z předních týmů německé formule 3, účastnil se také německého šampionátu formule Renault.

Počasí

Noc bude zatažená občas se sněžením. Teploty -1 až -5 stupňů. Ve středu bude skoro zataženo s občasným slabým sněžením, teploty +1 až +5 stupňů, na horách kolem -3.

09-03-2004