Denní souhrn zpráv Zprávy

25-06-2004

Čeští sociální demokraté rozhodují o tom, kdo je dál povede

Už v sobotu Ústřední výbor sociálních demokratů rozhodne, jestli stranu dále povede premiér Vladimír Špidla, nebo druhý muž z Lidového domu Stanislav Gross. Právě mezi tyto dva politiky se dělí podpora většiny členů ČSSD. Jen deset obvodních výborů a 30 místních organizací, hlavně z Prahy, které se spojily pod Platformu za mimořádný sjezd a renesanci strany, chce návrat bývalého předsedy Miloše Zemana. Ze členů platformy je ale ve více než stoosmdesátičlenném výboru patnáct až dvacet lidí. Zásadní boj o funkci stranického předsedy, který Gross na minulém sjezdu ČSSD na poslední chvíli vzdal, se čeká na pražském jednání výkonného výboru. V případě, že by Špidla prohrál, může výbor pověřit vedením strany až do řádného sjezdu na jaře příštího roku Grosse. Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman je připraven vystoupit na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD se svou představou řešení krize, do které se sociální demokracie dostala po porážce v evropských volbách. "Pokud mě ÚVV hlasováním vyzve, abych se zúčastnil, a zařadí, což zdůrazňuji, moje vystoupení jako samostatný bod, tak se samozřejmě jako řadový disciplinovaný člen tohoto zasedání zúčastním," řekl Zeman ČTK. Zeman na dotaz, jak by se zachoval, kdyby ho významná část členů ÚVV chtěla do vedení strany, odpověděl, že by výboru řekl, aby předal rozhodování o personálních otázkách a systémové změně "do rukou členské základny prostřednictvím mimořádného sjezdu". Vysvětlil to tím, že situace "je mimořádná". Sjezd je podle Zemana jediným řešením, které může sociální demokracii ještě zachránit. Na dotaz, zda by na mimořádném sjezdu přijal nabídku stát se opět předsedou sociální demokracie, však neodpověděl. Zeman ale už při odchodu do penze podle svých stoupenců ve straně slíbil, že pomůže, když se strana dostane do bezvýchodné situace.

STEM: Nejdůvěryhodnější politik je Václav Klaus, Vladimír Špidla u lidí ztrácí

Nejvyšší důvěru požívá u české veřejnosti prezident Václav Klaus: věří mu více než dvě třetiny lidí, uvádí nejnovější průzkum agentury STEM. Naopak premiérovi Vladimíru Špidlovi nyní důvěřuje vůbec nejméně lidí od roku 2002, konkrétně jedna čtvrtina. Průzkum agentury STEM, který byl v pátek zveřejněn, tak dopadl zhruba stejně jako nedávné šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. I když Klaus v žebříčku ústavních činitelů s 69 procenty vede, v porovnání s březnem mu důvěřuje o šest procent respondentů méně, uvedl průzkum STEM.

Pražské metro má nové stanice

Kobylisy a Ládví - to jsou nové stanice pražského metra, které od soboty začínají sloužit obyvatelům severních pražských sídlišť. Nová část včetně tunelu pod Vltavou se stavěla necelé 4 roky a většinu nákladů hradilo město.

České aerolinky posílí lety na východ Evropy

Stát schválil strategii rozvoje Českých aerolinií do roku 2014. Stát je prostřednictvím FNM hlavním akcionářem českých aerolinek. V plánu je rozvoj letů hlavně na východ Evropy, ale také důsledná modernizace a zvýšení počtu letadel. Strategie počítá s tím, že provozní zisk v letech 2005 až 2014 vždycky překročí miliardu korun.

Maďaři možná koupí české cvičné letouny L-159

Maďarští vojenští piloti v těchto dnech testovali český cvičný letoun L-159. A je možné, že si stroje tohoto typu pronajmou nebo koupí. Oficiálně ale maďarské ministerstvo obrany uvádí, že nákup těchto letadel v současnosti neplánuje.

Advokát Kinského zpochybňuje pravost konfiskačního výměru

Advokát Františka Oldřicha Kinského Jaroslav Čapek zpochybňuje pravost originálu konfiskačního výměru na palác Kinských, který v pondělí nalezli zaměstnanci Archivu hlavního města Prahy. Originál výměru je jedním z klíčových důkazů v soudním sporu Kinského a státu o palác na Staroměstském náměstí. Čapek podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Bankovní půjčky podraží

Bankovní půjčky mírně podraží. Česká národní banka překvapivě zvýšila úrokové sazby. Dosavadní dvouprocentní sazba tak teď vzroste o čtvrt procetního bodu. Centrální banka tak chtěla zareagovat na vnitropolitickou situaci, která přináší do české ekonomiky a na finanční trhy nestabilitu.

Každý dvanáctý obyvatel Česka je chudý

Pod hranicí nejnižších přijatelných příjmů se ocitl zhruba každý dvanáctý Čech nebo Češka. Přesto je ale v Česku chudoby méně než průměrně v EU. Vyplývá to z národního akčního plánu sociálního začleňování na léta 2004 až 2006. V Česku je za hranici chudoby označovaná minimální mzda, která činí 6700 korun měsíčně.

Akademici požadují navýšení rozpočtu vysokých škol o pět miliard

Akademici chtějí požádat vládu, aby pro příští rok zvýšila rozpočet vysokých škol o pět miliard korun. Peníze potřebují vysoké školy na to, aby mohly pokračovat v reformě, jejímž cílem je zvýšení jejich kvality a konkurenceschopnosti v rámci EU. Shodli se na tom zástupci akademických senátů vysokých škol na svém čtvrtečním setkání, řekl dnes ČTK předseda senátu Univerzity Karlovy Václav Hampl. "Částka, kterou požadujeme na příští rok, je založena na detailním výpočtu z materiálu ministerstva školství, které reformu spolu s akademickou obcí připravilo," podotkl. Rozpočet škol by bylo třeba kvůli reformě navyšovat i v dalších letech, ale možná ne už tak výrazně, doplnil. Iniciativa akademiků podle něj znamená podporu požadavků ministerstva školství. Úřad bude pro vysoké školy na příští rok chtít 3,5 miliardy korun.

Hejtmani budou protestovat proti omezování role samospráv

Návrh zákona o kontrole hospodaření krajů a řada dalších omezují roli samospráv. Na jednání Rady Asociace krajů na Karlštejně se na tom shodli hejtmani, kteří to označují za snahu o centralizaci. Podle středočeského hejtmana Petra Bendla budou proti postupu vlády protestovat.

Za útok na Romy v Krnově policie stíhá další tři mladíky

V souvislosti s rasově motivovaným útokem na skupinku Romů v Krnově na Bruntálsku policisté obvinili další tři mladíky. Celkem tak kriminalisté za "trestnou výpravu", jejímž cílem bylo napadnout Romy, obvinili šest násilníků z Opavy a Krnova. ČTK to řekla mluvčí bruntálské policie. Skupina násilníků vyrazila 7. května večer z Opavy do nedalekého Krnova dvěma auty. Podle policie byl jejich cíl předem daný - napadnout Romy. Akci zorganizoval a řídil osmnáctiletý vazebně stíhaný mladík. Během výslechu ale všichni obvinění popřeli, že by patřili k hnutí skinheads či jiné ultrapravicové organizaci. Kriminalisté však nejméně o jednom z nich tyto informace mají.

Na Euru 2004 se blíží nejdůležitější den české reprezentace

Na evropském fotbalovém šampionátu se blíží nejdůležitější den české družiny. Fotbaloví reprezentanti budou v neděli proti Dánům balancovat na hraně - jestli přes Seveřany postoupí, mají jisté umístění na medailových pozicích. Jestli ve čtvrtfinále vypadnou, přijdou vniveč jejich skvělá vítězství v základní skupině, kterou prošli bez ztráty bodu.

Fotbalisty pražské Sparty čekají v předkole Ligy mistrů hráči Kypru

Fotbalisty pražské Sparty čeká v druhém předkole Ligy mistrů kyperský klub APOEL Nikósie. Rozhodlo o tom losování v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. První zápas se bude hrát 28. července na Kypru, odveta 4. srpna v Praze. Baník Ostrava je jako mistr nasazen až do třetího předkola.

Oštěpařka Brejchová je na třetím místě na světě

Na třetí místo v letošních světových tabulkách se při prvním dnu mistrovství České republiky v Plzni posunula oštěpařka Nikola Brejchová, známější pod dívčím jménem Tomečková. Hned v prvním pokusu poslala náčiní do vzdálenosti 64,08 metru a o jeden centimetr odsunula na čtvrté místo na světě Němku Steffi Neriusovou. Výborný výkon předvedla i stříbrná Jarmila Klimešová, letošní maximum si vylepšila na rovných 62 metrů, s čímž je jedenáctá na světě. Brejchová dnes získala svůj dvanáctý titul mistryně České republiky a vyrovnala se bývalé diskařce Zdeňce Šilhavé v počtu domácích triumfů v historii. Šilhavá však tento primát držela v součtu hodu diskem i vrhu koulí.

Počasí

V sobotu bude slunečno nebo polojasno. Na severu a severovýchodě může být přechodně oblačno, přeháňky jen ojediněle. Teploty o něco vyšší než v pátek, 19 až 23 stupňů, na horách kolem 15. Povane mírný severozápadní vítr.

25-06-2004