Denní souhrn zpráv Zprávy

23-06-2004

Obránci premiéra Špidly po šoku z volebního krachu zvedli hlavy

Obránci předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly zvedli po počátečním šoku z volebního krachu hlavy a začali ho hájit. Po poslankyni Evě Novákové a ministru zdravotnictví Jozefu Kubinyim se ozval i senátor Richard Falbr. "Dělat takový kravál kvůli prohraným evropským volbám a chtít za to hlavu Špidly je nesmysl," řekl ve středu ČTK. "Vystoupím na ústředním výkonném výboru," zdůraznil. Kritici naopak ochabují.

"Já si myslím, že celé to tažení nakonec skončí tím, že Špidla zůstane," soudí Falbr, který byl zvolen za ČSSD do Evropského parlamentu, má zkušenosti šéfa nejsilnější odborové centrály a byl před lety místopředsedou sociálních demokratů. Myslí si to i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. "Vládne pocit, že se má něco změnit, nikdo ale neví jak," řekl ČTK. Pokud nepřijde někdo s jasnou představou, pak se podle něj ústřední výbor v sobotu spíše přikloní k zachování nynějšího stavu.

Jako o Špidlově nástupci se hovoří o statutárním místopředsedovi ČSSD a vicepremiérovi Stanislavu Grossovi. Ten se ale vyjadřuje vyhýbavě. V úterý řekl, že Špidla jeho názor zná a že to není názor, který by ho zarmoutil. Nemá prý problém s tím, shodne-li se strana, že současná vládní sestava je správná. Právě ji Špidla hájí. Novinářům po zasedání poslaneckého klubu ČSSD v úterý řekl, že mu jde o vládu založenou na koncepci veřejných koalic, ne na základě různých typů opozičních smluv, o vládu, která vychází z kompromisního prohlášení, o kterém je přesvědčen, že přináší zemi stabilitu a prosperitu. S touto koncepcí prý vyhrál volby a chce ji obhájit i na zasedání výboru. Špidla je rovněž přesvědčen o správnosti finančních reforem.

Také na víkendovém zasedání stranického předsednictva podle Falbra zaznělo, že reforma veřejných rozpočtů je nutná, ne vynucená US-DEU. "Vždyť za Zemana se stát zadlužoval, klientelismus bujel ještě více než za Klause a protikorupční akce čisté ruce bylo jen plácnutí do vody. Teprve teď se začíná něco dělat," řekl.

Rebelů je podle něj ve stotřicetičlenném ústředním výboru strany zhruba třicet. Špidlovým odpůrcům, kteří jsou většinou z poslaneckého klubu, Falbr vzkázal, že nemají vlastní představu o jiné koncepci stranické politiky. Příkladem je poslanec Josef Hojdar, který ochotně ostře mluví před kamerami, ale na předsednictvu neřekl "ani popel", přestože ho k tomu Špidla vyzval. Promluvil prý jen šéf organizace ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

Většina Čechů je pro vypsání předčasných voleb

Vypsání předčasných voleb chce 64 procent lidí, z toho 27 procent určitě; tuto alternativu naopak s jistotou odmítlo 12 procent z celkového počtu 656 dotázaných. Dvě třetiny občanů by také přivítali odchod Vladimíra Špidly z čela ČSSD. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro Českou televizi.

Většinu lidí, kteří by přivítali předčasné volby, tvoří příznivci ODS. S odchodem Vladimíra Špidly z čela ČSSD by souhlasilo 67 procent lidí, především sympatizanti ODS a KSČM. Příznivci ČSSD jsou pro jen mírně nadpoloviční většinou.

Unionisté se v době vládní nejistoty chystají na sjezd

Unii svobody-DEU, oslabenou po debaklu v evropských volbách, čeká o tomto víkendu mimořádný volební sjezd v Hradci Králové. Politici nejmenší vládní strany se scházejí v době, kdy je jejich společná vláda s ČSSD a KDU-ČSL ohrožena, zejména kvůli krizi v sociální demokracii. Ve stejné době, kdy budou unionisté v Hradci řešit, zda mají ve vládě zůstat a koho zvolí novým předsedou, sociální demokraté v Praze rozhodnou, zda podpoří v čele strany premiéra Vladimíra Špidlu.

Unionisté zřejmě nebudou chtít být těmi, kteří jako první rozbijí současné politické uspořádání vzniklé po volbách před dvěma lety. Budou tedy s napětím očekávat, jak sobotní jednání ČSSD dopadne a zda Špidla získá podporu, nebo podá demisi.

Zákon o pozemních komunikacích jde i přes odpor ODS do finále

Novela zákona o pozemních komunikacích je po středečním jednání sněmovny před schválením. Předloha je klíčová v tom, že zavádí bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů.

"Přijetí zákona je nezbytné pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu," informoval ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL). Při obhajobě zákona několikrát zdůraznil, že počet obětí dopravních nehod je v Česku alarmující. Novela zákona o pozemních komunikacích by měla podle vlády pomoci tento trend zvrátit. Její hlavní část, zavedení bodového systému pro řidiče, však mezi poslanci budí velké vášně. Například poslanec ODS Ivan Langer podotkl, že bodový systém je administrativně náročný, podporující korupci a zbytečný.

Podmínky zavedení systému přitom sněmovní hospodářský výbor navrhl zmírnit. Podstata systému tkví v tom, že přestupky řidičů jsou bodovány a po dosažení 12 bodů přijde řidič o průkaz. Výbor ale navrhl, aby po jednom roce bez přestupků byly odečteny dva trestné body, při dvou letech čtyři body a po třech letech bez přestupků by byly odečteny všechny trestné body.

Hospodářský výbor posuzoval 373 pozměňovacích návrhů, vybral z nich 179. Jde například o povinnost mít celoročně rozsvícená světla vozidla či zákaz používat antiradar pod pokutou až 100.000 korun. Hospodářský výbor také navrhl povinnost řidiče zastavit na přechodu, když staví všichni ostatní.

Hospodářský výbor také zúžil násobení trestných bodů u profesionálních řidičů jen na nejzávažnější přestupky, jako je jízda bez řidičského oprávnění, opilost či způsobení závažné újmy na zdraví nebo smrti.

Na protest proti některým ustanovením novely stávkovalo v pondělí dvacet minut zhruba deset procent řidičů pražských autobusů. Řidiči nesouhlasí zejména s tím, že by jako profesionálové měli být za dopravní přestupky trestáni přísněji. Podle nového zákona by mohli dostávat vyšší pokuty a hrozil by jim delší zákaz řízení motorových vozidel než ostatním řidičům. Odmítají také možnost, že by policisté mohli na místě zadržet řidičský průkaz.

Zahraniční odborníci chválí českou protidrogovou politiku

Česko je podle zahraničních odborníků na velmi vysoké úrovni v oblasti protidrogové politiky. Ostatní státy by se od něj mohly učit. Shodli se na tom zástupci světových neziskových organizací, kteří se ve středu sešli na jednodenním sympoziu v Praze. Setkání se uskutečnilo u příležitosti Mezinárodního dne proti drogám a překupnictví, který je vyhlášen na 26. června.

"Česká republika je v Evropské unii nováčkem, přitom na ni ale udělala dojem svou protidrogovou politikou. Chceme proto Česko zviditelnit a napomoci tak mezinárodní diskusi, aby se od vás mohly učit jiné země," řekl novinářům Emmanuel Reinert z francouzské protidrogové organizace The Senlis Council, která sympozium zorganizovala.

Spíše než konkrétní opatření vyzdvihli účastníci setkání metody, jakými se Česká republika řídí. "Vaše politika je založena na komplexním hodnocení předchozích opatření. Je to založeno na reálných základech, ne na ideálech," dodal Reinert. Účastníci také ocenili, že Češi nejdou cestou represí, podobně jako například USA. "Válka proti drogám se stala válkou proti jejich uživatelům. A to není správné," uvedl viceprezident Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Massimo Barra. Efektivnější je podle něho přistupovat k protidrogové politice jako k problému zdravotnickému a společenskému než jako ke kriminálnímu. Závislé na heroinu je třeba především léčit, a ne zavírat do vězení, protože pak jsou méně nebezpeční sami sobě i ostatním, míní Barra. Zároveň vyzval vlády jednotlivých zemí, aby dekriminalizovaly držení malého množství drogy. Podle viceprezidenta to povede k omezení obchodu s drogami.

Poslanci budou šetřit okolnosti arbitráže s CME do konce roku

Sněmovní vyšetřovací komise, která objasňuje okolnosti prohrané arbitráže se CME, bude pracovat do konce roku, tedy o půl roku déle, než se počítalo. Prodloužení mandátu komise ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Důvodem, proč bude komise pracovat déle, je její snaha vyslechnout další svědky a získat další informace o arbitráži, která Česko stála zhruba deset miliard korun.

Příkladem rozporů a nejasností, kvůli nimž chce vyšetřovací komise pracovat ještě půlrok, jsou nejasnosti kolem toho, zda se před několika roky konalo zasedání vysílací rady, kde měl bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný žádat o její pomoc v boji proti CME. Některé doklady prý ukazují, že se toto jednání rady nekonalo.

Komise k D47: Zeman uzavřel špatnou smlouvu, o korupci ale nešlo

Kabinet premiéra Miloše Zemana uzavřel ohledně stavby dálnice D47 pro stát nevýhodnou smlouvu, vyplývá z šetření sněmovní vyšetřovací komise. Korupční jednání ale podle ní uzavření smlouvy mezi státem a společností Housing&Construction neprovázelo. Vypovězení smlouvy vládou Vladimíra Špidly pak bylo to nejlepší, co mohla česká strana v dané situaci udělat, uvedla komise.

Komise rovněž konstatovala, že přístup ze strany státních orgánů byl nedůsledný a málo profesionální. Komise upozornila, že nebyla vedena řádná dokumentace ke stavbě a nebyla stanovena odpovědnost jednotlivých útvarů a osob. Komise rovněž zdůraznila, že Zemanova vláda ke konci svého mandátu rozhodla o stavbě dálnice na základě neúplných a jednostranných informací.

Ve sněmovně se ve středu objevila i oponentní zpráva, kterou vypracovali poslanci ODS. Obě zprávy shodně konstatují, že Zemanova vláda uzavřela nevýhodné smlouvy a Špidlova vláda vypovězením této smlouvy v dubnu loňského roku učinila správný krok. Vypovězením smlouvy ale česká strana přišla o 626 milionů korun. Peníze získala (H&C) jako odstupné. Česká republika tuto sumu zaplatila již loni. ODS ale ve své správě navíc konstatuje, že rozhodnutí zadat tuto zakázku jednomu zájemci bez výběrového řízení nebylo založeno na odborných argumentech, "ale šlo o čistě politické rozhodnutí". Takové závěry ze šetření sněmovní komise však podpořila jen ODS.

Britští vojáci pomohli během z Prahy do Vyškova postiženým dětem

Štafetovým během z Prahy ke své posádce ve Vyškově získali ve středu vojáci z Britského poradního a výcvikového týmu (BMATT) 50.000 korun pro charitativní organizaci Paprsek. Do akce se zapojilo 15 britských, dva čeští a jeden maďarský voják z týmu. "Peníze pomohou postiženým dětem," řekl ČTK jeden z organizátorů akce Jiří Nudčenko.

První z vojáků vyběhl od britské ambasády v Praze na trasu dlouhou 261 kilometru v pondělí. Vojáci si celou trasu rozdělili po deseti kilometrech. Členové týmu běželi pouze přes den, a to přes Kolín, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a Blansko. Na středu si běžci nechali poslední úsek mezi Drnovicemi a Vyškovem. Na vyškovském centrálním náměstí je přivítali obyvatelé města a také nefalšovaná skotská kapela tvořená čtyřmi dudáky a dvěma bubeníky. Během chtěl tým nejen podpořit charitativní organizaci, ale také poděkovat městu za dobrou spolupráci.

Štafetový běh vojáků byl sponzorovaný. Tým tak za něj dostával od firem, institucí i jednotlivců finanční příspěvky. Ve Vyškově tak mohli členové britského týmu předat organizaci Paprsek symbolický šek s 50.000 korunami.

Britové působí ve Vyškově již čtyři roky. Jejich posláním je školit důstojníky zemí střední a východní Evropy tak, aby se zcela sjednotil způsob velení a řízení jednotek ve všech zemích NATO. Vyučuje se způsobem "uč učitele". Absolventi se vracejí ke svým útvarům, kde školí budoucí vojenské profesionály. Činnost týmu zahájil v roce 2000 ve Vyškově princ Charles.

Vláda se má vyjádřit k případu otců, co se nemohou stýkat s dětmi

Česká vláda by se měla vyjádřit štrasburskému soudu k případu nespokojených otců, kteří po rozvodu léta usilují o styk se svými dětmi. Stěžovatele o tom informoval soud. ČTK to řekl zástupce sdružení Spravedlnost dětem Luboš Patera. Tato organizace stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva iniciovala.

"Je to poměrně svižný postup, i když žaloby jsou ve Štrasburku již deset měsíců. Na téhle úrovni to ale trvá roky, než soud vládu vyzve," uvedl Patera. Podle něj soud obdržel již necelé dvě desítky žalob od otců i matek. Zatímco muži s stěžují na to, že nemohou vídat své děti, ženy nemohou od svých bývalých partnerů léta vymoci výživné na děti.

Čeští otcové ale i přes rychlejší postup případu nejsou s přístupem štrasburského soudu úplně spokojeni. Patera i jiní stěžovatelé tvrdí, že se případy často ani nedostanou k příslušným soudcům. "Funguje tam český personál, který žaloby ve prospěch českého státu v podstatě likviduje. Byli jsme tam (ve Štrasburku) třikrát. Z toho dvakrát nás vůbec nepustili do soudní budovy, abychom nahlédli do svých spisů," tvrdí Patera.

Na aktivity a stížnosti otců ve Štrasburku reagovala pětice organizací na pomoc týraným ženám a dětem. Upozornila na to, že někteří ze stěžovatelů se ke svým bývalým partnerkám a někdy i potomkům chovali násilně. Podle pěti sdružení je snaha o omezení kontaktu dítěte s otcem v mnoha případech oprávněná. Pod prohlášení pro soudy, státní zastupitelství i českého zástupce u štrasburského soudu se podepsaly Fond ohrožených dětí, Rosa, Acorus, Liga lidských práv a dětská krizová linka Růžová linka.

Čermák, Sváček, Stibořík prý nemají s kauzou Berka nic společného

Exministr spravedlnosti Karel Čermák, předseda pražského vrchního soudu Vladimír Stibořík a předseda pražského městského soudu Jan Sváček nemají s kauzou podezřelých konkurzů stíhaného soudce Jiřího Berky nic společného, tvrdí pražské vrchní státní zastupitelství v prohlášení, které ČTK zaslala jeho mluvčí Irena Zadražilová. Reagovala tak na sérii článků Mladé fronty Dnes, která opakovaně citovala z interní zprávy žalobce Jaroslava Dolejšího, jenž má vyšetřování případu soudce Berky a spol. na starosti. Ve zprávě je podle listu vysloveno podezření, že Čermák, Stibořík a Sváček patří do okruhu "spřízněných osob". O Čermákovi Dolejší údajně tvrdil, že se snažil bagatelizovat trestný čin jednoho z aktérů kauzy. Vyplývá to z prý z odposlechů hovorů obviněných. Sváček a Stibořík se zase údajně stýkali s Vladislavem Větrovcem, kterého policie považuje za hlavu zločinného spolčení.

Polsko má údajně zájem o české letouny L-159

Polsko možná koupí několik desítek bitevníků L-159 od jejich výrobce Aero Vodochody. Uvádí se to v souvislosti s tím, že Poláci chtějí postavit do dvou let společnou výcvikovou základnu pro piloty stíhaček čtyř zemí Visegrádu. Zástupci polského ministerstva obrany však spekulace o pořízení L-159 odmítli jakkoli komentovat.

"To jsou politické otázky a k těm vám asi těžko někdo něco poví," řekl ČTK Adam Stasinski, zástupce šéfa tiskového oddělení polského ministerstva obrany. Podle mluvčího polského vojenského letectva Marka Wozniaka ještě není zdaleka nic rozhodnuto. "Teprve nyní jsme předložili návrh ministrovi obrany. Pravděpodobně do měsíce by mělo být jasněji," řekl ČTK.

Informace o možném nákupu podzvukových letounů L-159 Českému rozhlasu potvrdil mluvčí vodochodské továrny Vítězslav Kulich. "Polské výcvikové centrum, to je záležitost polské strany, ke které se nemůžeme blíže vyjadřovat. Pokud bude mít polská strana zájem o naše služby, jsme připraveni spolupracovat a probíhají akce v tomto smyslu. Jedná se o výcvikovém programu, který je založen na L-159," uvedl.

Český rozhlas připomněl, že Aero se potýká s vážnými hospodářskými problémy. Letadla L-159 jsou určena pro výcvik náročné pilotáže a vybavení jejich kokpitů je prakticky totožné se stíhačkami F-16, které Polsko zavádí do výzbroje. Podle rozhlasu je důvodem pro vznik společného výcvikového centra rovněž skutečnost, že české, slovenské i maďarské armádě se už nevyplácí, aby si samy cvičily v průměru deset až 20 pilotů nadzvukových strojů. Na vzniku společného výcvikového střediska pilotů pro země Visegrádu se koncem května shodli na schůzce v Komorním Hrádku na Benešovsku ministři obrany všech čtyř zemí. Dohodli se také na tom, že skupinu, která by měla na projektu společného výcviku pilotů pracovat, povedou Poláci. Konkrétní projekt tehdy slibovali v říjnu, kdy se uskuteční další zasedání ministrů obrany visegrádské čtyřky.

Zatím není jasné, jak bude případný společný výcvik čtyř armád vypadat. Polští letci totiž budou mít ve výbavě F-16, Češi a Maďaři by měli létat na švédských strojích Jas-39 Gripen a Slováci připravují modernizaci stíhaček MiG-29.

Příští týden vybere sněmovna své kandidáty na státní vyznamenání

Hrdinové boje proti fašistům Josef Buršík, František Fajtl a Rudolf Pernický, již zesnulý herec Jára Kohout a historička Věra Olivová jsou mezi 26 kandidáty, o nichž má Poslanecká sněmovna příští týden rozhodnout, zda je navrhne prezidentu Václavu Klausovi k udělení či propůjčení státního vyznamenání. Seznam kandidátů připravil pro dolní komoru její podvýbor pro státní vyznamenání.

Mezi kandidáty jsou také spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler, tajemník sdružení Ackermann-Gemeinde Franz Olbert a Pavel Wonka, který zemřel v roce 1988 na následky komunistického věznění. Do konečného výběru, z něhož budou poslanci vybírat, se nedostali například zpěváci Karel Gott a Helena Vondráčková, režisér Zdeněk Troška ani někdejší disident Petr Cibulka.

Buršík in memoriam, Fajtl a Pernický jsou mezi kandidáty na propůjčení Řádu Bílého lva, Mahler a Olivová na Řád T.G.Masaryka a Kohout, Olbert a Wonka na Medaili Za zásluhy. Všech 26 kandidátů, o nichž dolní komora příští týden rozhodne, zda je navrhne Klausovi, vybral sněmovní podvýbor z více než sedmi desítek podnětů, které dostal od občanů i poslanců.

Kandidáti, které dolní komora příští týden vybere, nemohou počítat automaticky s tím, že dostanou státní vyznamenání. Propůjčovat a udělovat je totiž může pouze prezident. Může přitom, ale nemusí přihlížet k návrhům sněmovny, Senátu a vlády. Může vybrat i vlastní kandidáty. Horní komora bude své kandidáty vybírat ve druhé polovině července.

Při cvičení Horizont 2004 nenastaly neřešitelné problémy

Cvičení Horizont 2004, které během středečního dopoledne mělo prověřit provázanost havarijních plánů pro případ nenadálé události v jaderné elektrárně v Dukovanech (JED), dopadlo úspěšně. "Nenastaly neřešitelné problémy," řekl novinářům hejtman Vysočiny František Dohnal po ukončení cvičení. Zatím největšího cvičení v historii kraje se zúčastnily stovky lidí z Vysočiny a Jihomoravského kraje, zaměstnanci a experti z elektrárny a ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale také havarijní štáby v pověřených obcích, škola, hasiči, armáda, zdravotníci i policie.

Příznivý dojem udělal průběh cvičení na starostu dolnorakouského Hollabrunu Manfreda Mariharta. "Odjíždím s klidem, mám jistotu, že havárie by se u vás řešila s vysokým stupněm připravenosti," řekl Marihart. Podle Bernharda Schlichtingera z dolnorakouského úřadu pro radiační bezpečnost byla činnost všech složek profesionální. "Jako sousedi z toho máme radost," dodal.

Ústecký kraj pomůže lidem, jejichž majetek chtějí sudetští Němci

Ústecký kraj pomůže lidem, o jejichž majetek budou soudní cestou usilovat sudetští Němci. Krajští zastupitelé ve středu schválili zřízení fondu, z něhož bude placena právní pomoc těmto lidem formou poradenství. Pro návrh hlasovala většina zastupitelů ODS, ČSSD, KSČM a členů bývalé čtyřkoalice. Proti byli Jan Dorant z DEU ČR a Tomáš Jelínek z ústeckého Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu.

Zastupitelé vydali prohlášení, v němž vyjadřují znepokojení nad množícími se případy soudního vymáhání majetku vyvlastněného na základě Benešových dekretů. To může podle zastupitelů ve svém důsledku znamenat nové křivdy na majetku fyzických a právnických osob, které tento majetek v současné době vlastní a řádně spravují.

Sdružení Život 90: Diskriminace seniorů je opomíjené téma

Diskriminace a týrání seniorů v České republice je zatím ve společnosti opomíjené téma, tvrdí občanské sdružení Život 90. Proto ve středu v Senátu uspořádalo seminář, aby na problematiku upozornilo. "Je potřeba hovořit o zneužívání starších lidí alespoň tak, jak se hovoří o zneužívání či týrání malých dětí," řekl ČTK předseda sdružení Jan Lorman. Sebelepší zákon podle něho situaci seniorů nepomůže, pokud společnost problému neporozumí. "Třebaže víme, že v Evropě a v Severní Americe se problém týraní týká zhruba 20 procent populace starší 60 let, v České republice vůbec není tento jev zmapován," uvedl Lorman.

Cestující ČSA se mohou nově odbavit den před odletem

Cestující Českých aerolinií se nově mohou před odletem z pražské Ruzyně odbavit již den předem. ČTK to oznámila ředitelka komunikace Dana Dvořáková. Žádná další společnost podle ní zatím v Praze možnost odbavení den před odletem nenabízí.

Možnost odbavování den před odletem považuje za jednu z cest, jak ulehčit přetíženému terminálu také Česká správa letišť. Podle jejího generálního ředitele Martina Kačura je ale otázkou, zda si na to lidé zvyknou. ČSA podle Dvořákové čekají, že o odbavení den předem bez front budou mít zájem hlavně obchodníci.

ČSL chce také zřídit v terminálu takzvané samoobslužné odbavovací kiosky, u kterých by si mohli vyřídit formality cestující s letenkou s magnetickým proužkem. Takové odbavení bude ale určeno jen pro lidi, kteří cestují bez zavazadel.

Nově tedy cestující ČSA na lety, které startují do 10:00 hodin následujícího dne, mohou svá zavazadla na letiště přinést den předem od 18:00 do 21:00 hodin k přepážkám číslo 51 a 52. Cestující si odbaví zavazadla a vezme palubní vstupenku. V den odletu v ranní špičce, kdy jsou u přepážek obvykle fronty, už pak jde rovnou k letadlu.

Kromě odbavení den předem poskytují ČSA již delší dobu také možnost telefonického odbavení těm, kdo cestují pouze s příručním zavazadlem. Ti se mohou předem telefonicky odbavit na čísle 220 113 742, kde jim personál přichystá palubní vstupenku. Tu si cestující vyzvedne nejpozději 30 minut před odletem u přepážky číslo 40 a 41. Loni této možnosti využilo přes 14.000 cestujících a za prvních pět měsíců letošního roku jich bylo již 9785.

Jeden ze dvou výrobců olomouckých tvarůžků skončil v konkurzu

Krajský soud v Ostravě prohlásil v úterý konkurz na společnost JD, která byla jedním ze dvou výrobců pravých olomouckých tvarůžků na světě. Firma JD kvůli finančním potížím letos v březnu zastavila výrobu ve svém závodě v Lošticích na Šumpersku, kde nyní pikantní sýr s nezaměnitelným aroma vyrábí již jen konkurenční společnost A.W. Zhruba polovina z 25 zaměstnanců JD skončila v evidenci úřadů práce.

Historie prvních tvarůžků, které jsou jediným původním českým sýrem, na Hané spadá do 15. století. Tehdy se však, oproti dnešnímu strojovému zpracování, vyráběly z kyselého tvarohu a soli ručně. Roční produkce firem JD a A.W. se pohybovala kolem 3000 tun tvarůžků.

Američané vyhráli zakázku na dodávku střel pro českou armádu-

Americké společnosti Raytheon a Lockheed Martin získaly zakázku české armády na dodávku přenosných střel středního dosahu Javelin, určených k ničení obrněných a opevněných cílů. Oznámil to ve středu americký tisk. Hodnota kontraktu nebyla na žádost české vlády oznámena, uvedla mluvčí společnosti Raytheon Sara Hammondová.

Ve společném prohlášení obě společnosti uvedly, že střely jsou interoperabilní v rámci NATO. Svoje přednosti prý prokázaly v bojovém nasazení, naposledy v Iráku, ale jsou podle obou společností maximálně vhodné i pro mírové operace. Lehké přenosné střely modulárního charakteru obsluhuje jeden muž a jsou použitelné proti tankům a jiným obrněncům, jakož i opevněným místům ve všech druzích terénu za extrémního chladu a tepla, uvedly společnosti. Vedle ČR je zakoupily Austrálie, Irsko, Jordánsko, Litva, Nový Zéland, Norsko, Tchaj-wan a Velká Británie.

Farmáři po vstupu do EU vyvážejí prasata a mléko, zájem je o skot

Necelé dva měsíce po vstupu do Evropské unie již čeští farmáři našli v sousedních zemích odbyt pro část produkce prasat a mléka. Zájem je i o jatečné býky, ale ti se zatím asi nevyvážejí, řekl ČTK předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský po zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Export by podle něj měl nastartovat oživení dlouhodobě nízkých farmářských cen na domácím trhu.

Česká prasata kromě Německa zpracovávají i jatka v Rakousku. "U skotu je eminentní zájem z Německa, protože je tam neuspokojená poptávka po hovězím mase," konstatoval. Tyto komodity zatím čeští zemědělci doma prodávají pod průměrem cen unie. "Po vstupu do EU jsme srovnatelní v ceně másla, v ceně syrového mléka nikoliv," uvedl Jirovský. Mlékárny za litr mléka platí v průměru 7,90 koruny, proti evropským kolegům asi o 0,50 koruny méně. Ceny za kilogram živé hmotnosti prasat se již proti prvním pěti měsícům roku zvedly o čtyři koruny na téměř 32 korun a počítá se s dalším růstem až na 35 korun. U hovězího se zvýšení zhruba na úroveň Evropské unie, tedy o osm korun na 45 korun za kilogram živé hmotnosti, očekává v nejbližších týdnech.

Češi proti jiným zemím pijí více minerálek s vysokým obsahem solí

V Česku se proti jiným evropským zemím pije mnohem více minerálních vod s vysokým obsahem minerálů. "Tyto vody mohou působit léčivě, ale při trvalém a dlouhodobém pití mohou někdy i uškodit," řekl ČTK výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml.

Obsah minerálů a jejich vliv na lidské zdraví se stal předmětem sporu mezi dvěma domácími výrobci, Karlovarskými minerálními vodami (KMV) a Karlovarskou korunní kyselkou (KKK). Ta v reklamních spotech na svou vodu poukazovala na možné negativní důsledky nadměrného příjmu minerálů do lidského organismu. Na podnět společnosti Karlovarské minerální vody, kterou prý reklama poškodila, se sešli zástupci svazu minerálních vod. Zasedání svazu reklamní kampaň KKK odsoudilo. Podle KMV reklama útočí na minerální vodu Magnesia z její produkce a klamavou reklamou se snaží přetáhnout spotřebitele k minerální vodě Korunní. KKK to ale od samého počátku odmítá. Firma se rozhodla ze svazu vystoupit.

Ochránci přírody se chystají sečíst všechny české černé čápy

Ochránci přírody se chystají po deseti letech znovu spočítat čápy černé. Vzácný pták v posledních desetiletích minulého století rozšířil svůj hnízdní areál na západ a v současnosti hnízdí na celém území Česka. Stále je však jeho populace málo početná. Po sčítání v roce 1994 ornitologové odhadli, že zde žije zhruba 330 hnízdících párů. Na začátku prázdnin chtějí zjistit nová data.

Kralupy vyzývají Spolchemii, aby přestala šířit zápach

Lidé z Kralup nad Vltavou si stěžují na silný zápach z provozu Spolchemie ve městě. Radnice proto vyzvala podnik, aby urychleně situaci řešil, jinak bude podporovat vysídlení podniku z města. Již nyní je ale jisté, že podnik nebude schopen požadavkům města včas vyhovět. ČTK to řekli zástupci radnice a podniku.

Starosta Pavel Rynt poslal tento týden vedení Spolchemie ultimativní dopis, ve kterém vyzývá firmu, aby odstranila zdroj zápachu do konce července. Apeluje na dohodu s vedením firmy z konce května, při které do dvou měsíců přislíbili instalovat v kralupském areálu spalovnu odpadních plynů, a tím celý případ vyřešit. Nyní ale mluvčí firmy Zdeněk Rytíř ČTK řekl, že to podnik nebude schopen stihnout. Kvůli několikaměsíčním dodacím lhůtám a času potřebném pro schvalovací řízení je zřejmé, že nové zařízení bude firma schopna uvést do provozu až na podzim.

Dvojice dálničních policistů podala žalobu na své šéfy

Dva policisté ze středočeského dálničního oddělení, kteří byli letos na jaře potrestáni za kritiku nových policejních automobilů Ford Mondeo, podali v pondělí na své šéfy žalobu. Miloslavu Černému a Petru Šlechtovi vadí, že jim za vyjádření názoru policejní prezident snížil plat, respektive uložil důtku. "Ta žaloba směřuje na policejní prezidium," řekl ČTK advokát policistů Zbyněk Čermák.

Policisté letos v lednu před novináři řekli, že 18 nových fordů má zbytečně luxusní výbavu, například nadstandardní kožené sedačky. Podle ředitele středočeské policejní správy zaměstnanci neplnili základní povinnosti policisty. Stejný názor má i policejní prezident Jiří Kolář. "U policie je striktně dáno, kdo smí podávat informace. Oni je podávat neměli," řekla ČTK tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Soud odročil proces s celníky, kteří se prý podíleli na pašování

Soudce ostravského okresního soudu odročil případ skupiny celníků, pašeráků a vietnamského obchodníka, kteří se podle obžaloby podíleli na nezákonném dovozu cigaret z Polska. "Soudní znalec nahrál hlas obžalovaných, který porovná s odposlechy. Na vypracování posudku potřebuje čas. Proto jsem hlavní líčení odročil na neurčito," uvedl soudce Karel Gil. Obával se, že důvodem odročení bude neúčast vietnamského obchodníka, který podle obžaloby pašování organizoval. Jeho právní zástupce obžalovaného na zahájení jednání omluvil s tím, že je nemocen. "Pokud není na smrtelné posteli, měl by k jednání přijít," řekl soudce v souvislosti s připravovaným nahráváním hlasů. Dodal, že pokud muž nepřijde, pošle pro něj policii. "Nakonec se dostavil a soudní znalec mohl zvuk nahrát," vysvětlil soudce.

V souvislosti s pašováním cigaret je stíháno celkem deset lidí. Čtyři celníci, čtyři pašeráci a dva Vietnamci. Jeden z nich ale odjel do vlasti a už se nehodlá do Česka vrátit. Celníci i pašeráci obvinění odmítají. Soud je ale už v roce 2002 poslal do vězení. Pracovníci celního úřadu dostali tresty v rozmezí od 3,5 až čtyř let. Pašerákům senát udělil tresty v délce od 20 měsíců do pěti let.

Průzkum: Polovina mladých Čechů považuje Němce za nafoukané

Němci jsou nafoukaní boháči a Slovinsko leží u Černého moře - takové odpovědi nejčastěji vyplynuly z průzkumu, který mezi 275 mladými lidmi ve věku od 11 do 25 let uspořádalo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni. Centrum připravuje ve spolupráci se zahraničními partnery projekt "Ahoj, Czesz, Zdravo & Hallo", při němž se budou mladí lidé setkávat s vrstevníky z jiných zemí.

Žáci základních škol, studenti gymnázií, středních škol a učilišť z Plzně a Pardubického kraje odpovídali anonymně na otázky, co si myslí o Němcích, Rakušanech, Polácích a Slovincích, řekla ČTK Kateřina Lehečková z Tandemu.

Téměř 48 procent oslovených mladých lidí si o Němcích myslí, že jsou nafoukaní, čtvrtina je považuje za suchary a jen 12 procent za vtipné. Shodně 27 procent respondentů označilo Němce za pracovité a přátelské a 32 procent si myslí, že jsou normální. Jako přátelské vidí Poláky i Rakušany 32 procent dotázaných. Asi 40 procent mladých lidí vůbec neví, co si má o Rakušanech myslet, podobně i o Polácích. Slovince nezná 68 procent mladých lidí, asi 43 procentům se při pojmu Slovinsko vůbec nic nevybaví.

Německý tisk před zápasem: Nám jde o všechno, Češi jsou nad věcí

Němcům jde o všechno, Čechům o nic - zhruba tak hodnotí dnešní německý tisk nadcházející večerní zápas České republiky s Německem na fotbalovém mistrovství Evropy. A mnohé deníky upozorňují na to, že ani boj proti mužstvu náhradníků nebude pro Němce snadným.

Češi to berou s nadhledem, myslí jen na sex, napsal deník Bild v narážce na čtvrteční přílet manželek. Zatímco pro Němce jde možná o závěrečný duel na turnaji, uvolnění Češi pojímají dnešní zápas jen jako vedlejší záležitost. "Nálada je výborná," ujišťoval v Bildu obránce Tomáš Ujfaluši. "A neexistuje žádná česko-německá dohoda. Chceme vyhrát," dodal. Český tým, který bydlí v hotelu Penha Longa 19 kilometrů před Lisabonem, nyní zajímá hlavně golf. "Tak vážně nás tedy ti Češi berou," posteskl si Bild.

Trenér Karel Brückner má sice v úmyslu postavit náhradníky a nechat hlavní hvězdy, aby si odpočinuly před nedělním čtvrtfinálovým duelem proti Dánům, novináři ale přesto upozorňují, že ani tak nemá německý tým jisté vítězství, ba ani remízu.

"Druhá řada Čechů sice nemá technické a hráčské kvality hvězd mužstva, nicméně má muže jako Heinze nebo Šmicera, kteří ukázali své umění v boji proti Nizozemcům a rovněž se podíleli na obratu ve hře. Kromě toho jsou i česká 'béčka' těmi 23 nejlepšími fotbalisty země a chtějí se na Euru prezentovat, upozornit na sebe a ukázat trenérovi, že s nimi může kdykoli počítat," napsal pro Die Welt bývalý německý reprezentant Oliver Bierhoff, který před osmi lety ve finále ME ve Wevstřelil Čechům oba góly.

Bierhoff navíc míní, že zápas proti 'béčku' má na německý celek zapůsobit jako dodatečný tlak - prohrát s hvězdami jako Nedvěd či Rosický není totéž jako neuspět v boji proti mužstvu náhradníků. Navíc jsou Češi uvolnění, odpočatí a vědí, že o nic nejde. Mohou proto nechat Němce, aby se snažili, aby sami "určovali hru".

Nizozemské firmy prý nabídly zvláštní prémie pro české fotbalisty

Nizozemské společnosti působící na českém trhu prý českým fotbalistům nabídly zvláštní prémie za vítězství nad Německem. To by Nizozemcům v případě jejich přepokládané výhry nad Lotyšskem zajistilo postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Podle informací nizozemského deníku Algemeen Dagblad se částka pro svěřence Karla Brücknera pohybuje v řádech milionů eur. Vedení Nizozemské obchodní komory však ve vyjádření pro ČTK tuto zprávu rázně popřelo.

Střelci branek by prý mohli v případě, že český tým Němce skutečně porazí, dostat až čtyři miliony eur. "Stejně by z tohoto vítězství měla užitek česká i nizozemská ekonomika," citoval nizozemský list mluvčího komory. Tím měl být jistý Neufeld, který však v této organizaci nepracuje. "Komora nezaměstnává žádného pana Neufelda a také nezaměstnává žádného tiskového mluvčího. Jde pravděpodobně o špatný žert nezodpovědného neznámého člověka, jenž chce zřejmě poškodit dobré jméno Nizozemské obchodní komory, která se silně distancuje od takových zpráv," napsal v oficiálním prohlášení generální tajemník komory Misja den Haan, podle něhož Nizozemská obchodní komora požádala vydavatele listu o uvedení informací na pravou míru.

O několik hodin později přišla Nizozemská obchodní komora s oznámením, že ji kontaktoval nizozemský student žurnalistiky, který přiznal, že zpráva byla jeho žertem. "Komora se rozmýšlí, zda podá trestní oznámení," dodal Den Haan.

Trenér Palička považuje Dány ve čtvrtfinále za nejtěžšího soupeře

Trenér fotbalistů Zlína Vlastimil Palička považuje Dánsko za nejtěžšího soupeře ze tří možností, které se českým fotbalistům pro čtvrtfinále evropského šampionátu v Portugalsku nabízely. Závěrečné boje ve skupině C nakonec poslaly z turnaje domů favorizovanou Itálii a určily, že v cestě do semifinále budou stát českému týmu nevyzpytatelní Dánové.

Pozorovatel Jirkal varuje před útočnou silou Dánska

Především před útočnou silou čtvrtfinálového soupeře českých fotbalistů na mistrovství Evropy v Portugalsku varuje pozorovatel Milan Jirkal. "Dánové jsou velmi nebezpeční v útočné činnosti, asi nejvíce ze tří možných soupeřů, které jsme mohli dostat," zdůraznil v rozhovoru pro ČTK spolupracovník českých trenérů Jirkal, který Seveřany viděl v poslední době několikrát. "Všechny zápasy z jejich pohledu byly útočné, ale stejně tak i ze strany soupeře. Takže lze očekávat útočný fotbal, přelévání hry z jedné strany na druhou," předpokládá pozorovatel. Podle něj je silná i dánská obrana. "Té dominují zkušení Laursen a Henriksen. Přesto, pokud mají nějakou slabinu, tak ji vidím v tom, že hrají útočně, takže otevřou prostory pro soupeře. Se Švédy navíc nedohrál Niklas Jensen, který patřil k tahounům, takže to určitě zásah do jejich sestavy bude. Ale pojetí hry to určitě nezmění," míní Jirkal.

Veslaři mají olympijskou jistotu, nominace je bez překvapení

Žádné překvapení nepřineslo středeční jednání předsednictva Českého veslařského svazu, které potvrdilo jmenovitou nominaci olympijských posádek. V Aténách se představí celkem šestnáct českých veslařů v sedmi lodích, což z tohoto sportu dělá druhou největší skupinu v české výpravě. Početnější zastoupení bude mít pouze atletika.

"Z takové účasti jsme nadšeni, ale je to pro nás zároveň závazek. Do olympiády zbývají ještě dva měsíce a čeká nás ještě hodně tréninkového i organizačního úsilí," upozornil reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška v rozhovoru pro ČTK. Pět posádek si start v Aténách vyjelo na loňském mistrovství světa v Itálii, zbývající dvě pak na nedávné dodatečné kvalifikaci ve Švýcarsku.

Formálně byla ve středu veslařským vedením potvrzena účast skifařů Václava Chalupy a Miroslavy Knapkové, dvojskifu Ondřej Synek, Milan Doleček, dvojskifu lehkých vah Michal Vabroušek, Václav Maleček, dvojky bez kormidelníka Petr Imre, Adam Michálek, párové čtyřky David Jirka, Tomáš Karas, David Kopřiva, Jakub Hanák a čtyřky bez kormidelníka Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler a Jakub Makovička. "Mezinárodní veslařská federace nám navíc povolila vzít sebou do Řecka ještě dva náhradníky, což bychom rádi udělali. V případě nemoci či zranění by byli připraveni zaskočit," uvedl Panuška.

Společný šampionát českých a slovenských cyklistů bude pokračovat

I v dalším olympijském cyklu bude pokračovat společné silniční cyklistické mistrovství České a Slovenské republiky. První společný šampionát po rozdělení Československa se uskutečnil v roce 2000 ve Vyškově.

"Zástupci cyklistických svazů obou zemí se dohodli na prodloužení smlouvy o pořádání společných mistrovství až do roku 2008. V příštím roce se uskuteční šampionát v Bratislavě a Dubnici, v letech 2006 a 2008 bude pořadatelem Česká republika," uvedl předseda Českého svazu cyklistiky Marian Štětina.

Letošní společné mistrovství odstartuje ve čtvrtek časovkou na 43 kilometrů v Brně a bude pokračovat v sobotu závodem jednotlivců do 23 let. V neděli je pak na programu závod jednotlivců kategorie elite. "Společné mistrovství je pro obě země přínosem, neboť se zvýší počet startujících i konkurence," dodal Štětina.

Počasí:

Ve čtvrtek má být oblačno, ráno i polojasno, na východě místy přeháňky. Ojediněle bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na jihovýchodě až 24, na horách jen 16. Mírný západní vítr.

23-06-2004