Denní souhrn zpráv Zprávy

16-06-2004

Vláda uhájila mandát pro jednání o euroústavě, opozice prohrála

Vítězstvím koalice a prohrou opozice skončila středeční skoro čtyřhodinová debata Poslanecké sněmovny o vládním mandátu, s nímž půjdou čeští vyjednavači na čtvrteční a páteční jednání Evropské rady o evropské ústavě. Dolní komora znovu potvrdila vládní mandát pro jednání, k němuž kabinet dospěl loni v říjnu. Sněmovna naopak neschválila návrhy opozice, aby vláda vzala při jednání o euroústavě do úvahy i názory nevládních stran a nepřipustila snížení dosavadní míry nezávislosti Česka v Evropské unii.

Vláda před týdnem podpořila návrh, aby čeští vyjednavači prosazovali rovnoprávné postavení menších členských států s většími. Kabinet také požaduje jednoho komisaře pro každou členskou zemi a rotující jedenapůlroční předsednictví tří zemí v Evropské radě. V pravomoci jednotlivých států by měly zůstat finanční a daňové otázky, změny základních smluv či rozšíření EU.

Premiér Špidla: ČR podpoří na šéfa EK toho, kdo bude měřit všem sejně

Schopnost Evropské komise chovat se ke všem členským zemím Evropské unie rovnocenně bez ohledu na jejich velikost a další faktory budou patřit mezi kritéria, na jejichž základě se budou čeští zástupci rozhodovat o tom, koho podpoří jako kandidáta na předsedu Evropské komise. V Poslanecké sněmovně to naznačil premiér Vladimír Špidla. Stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil upozornil, že při výběru šéfa komise bude mít významný hlas Evropský parlament (EP).

"Česká delegace bude podporovat takového kandidáta, který bude schopným organizátorem a manažerem, bude mít dostatečné zkušenosti z evropských jednání a nejvíce ze všeho bude mít předpoklady vytvořit silnou komisi, jež v oblasti své působnosti měří všem členských státům stejně, bez ohledu na jejich velikost a další faktory," řekl Špidla ve sněmovní rozpravě o mandátu, s nímž čeští vyjednávači půjdou na nadcházející jednání Evropské rady o evropské ústavě. Žádné konkrétní jméno, koho by čeští zástupci mohli podporovat, ale Špidla neřekl ani nenaznačil. V obecné rovině hovořil o výběru šéfa komise i čerstvě zvolený poslanec EP Zahradil. "Konečné slovo a poslední slovo bude mít podle mého názoru stejně rozložení politických sil v Evropském parlamentu, případně dohoda mezi politickými silami reprezentovanými v Evropském parlamentu," předpověděl.

Mezi možnými kandidáty na předsedu komise jsou belgický premiér Guy Verhofstadt, předseda lucemburské vlády Jean-Claude Juncker, rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, britský ministr Chris Patten, belgický expremiér Jean-Luc Dehaene a irský premiér Bertie Ahern. Nový předseda vystřídá od listopadu Romana Prodiho. Premiéři a prezidenti ho zvolí kvalifikovanou většinou. Pak jej musí potvrdit Evropský parlament, což se má stát na červencovém zasedání, prvním v novém složení. Okamžitě poté začne budovat svůj pětadvacetičlenný tým. Obrátí se na všechny vlády, aby mu nabídly kandidáty.

Evropská komise je klíčovým nadnárodním orgánem EU. Má výlučnou pravomoc navrhovat legislativu EU a kontrolovat její aplikaci. Jako strážce smluv dohlíží na dodržování evropského práva v celé unii. Členské státy na ni přenesly významné výkonné pravomoci, zejména v oblasti ochrany pravidel hospodářské soutěže. Předseda EK kolegiu předsedá, jen on má právo odvolat jeho členy. Zastupuje komisi na summitech EU, na zasedáních G8 a při vrcholných schůzkách unie s třetími zeměmi.

Ministr Šalom hovořil s Klausem o Blízkém východu

Také s prezidentem Václavem Klausem debatoval izraelský ministr zahraničí Silvan Šalom o situaci na Blízkém východě. Vyměnili si názory na řešení izraelsko - palestinského konfliktu, informoval ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Klausovi rovněž izraelský šéfdiplomat přivezl pozvání na návštěvu židovského státu.

Šalom v úterý jednal se svým českým kolegou Cyrilem Svobodou. Podle Šaloma by EU měla mít vyváženější postoj k problému mezi Izraelci a Palestinci. Nezaujatě a vyváženě podle něj na problém nazírá Česká republika jako nový člen unie. Šalom to vidí i u dalších devíti nováčků a stejnou politiku nyní hledá i u zbytku EU. Šéf izraelské diplomacie požádal Svobodu, aby se pokusil přesvědčit členské státy o nutnosti nestrannosti v nazírání na konflikt mezi Palestinci a Izraelci. Projevit by se to mělo například v přístupu k hlasování v OSN, míní Šalom.

V OSN je podle něj ročně schvalováno asi dvacet protiizraelských rezolucí, přičemž evropské státy 16 z nich podpoří a u čtyř se zdrží hlasování. "Nemám pochyb o tom, že Česká republika sehraje ústřední roli v zajištění vyváženější evropské politiky vůči Blízkému východu a v úsilí o zajištění míru v regionu," uvedl Šalom. Podle české diplomacie mají Palestinci nárok na svůj samostatný stát, avšak při současném ukončení útoků extremistů. Praha rovněž chápe nárok Izraelců na bezpečnost.

Izraelský ministr vysvětloval situaci i senátorům ze zahraničního senátního výboru. "Mluvil i o plánu postupných kroků, který má nyní vést k rušení osad v Gaze, ale i k bližší spolupráci například s Egyptem. Zdá se, že i Egypťanům záleží na tom, aby se tam situace uklidnila. To je dobré znamení," řekl ČTK předseda výboru Josef Jařab.

Po jmenování Židlické může Ústavní soud pracovat bez omezení

Prezident Václav Klaus ve středu na Pražském hradě jmenoval Michaelu Židlickou novou ústavní soudkyní. Počet členů Ústavního soudu tak vzrostl na dvanáct, což této justiční instituci umožní znovu rozhodovat v plénu o složitějších ústavních stížnostech. V plném počtu má mít Ústavní soud 15 členů. Třiapadesátiletá Židlická je docentkou brněnské právnické fakulty a expertkou na římské právo. Nikdy nebyla členkou žádné strany. Před rokem 1989 pracovala jako podniková právnička a 12 let působila i jako soudkyně z lidu u civilního senátu. V 90. letech postgraduálně studovala na Právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, absolvovala stáže v zahraničí a přednášela na univerzitě v Marseille.

Ústavní soudce navrhuje prezident republiky, jeho výběr musí schválit Senát. Klaus od nástupu do funkce předložil celkem 15 kandidátů, přičemž advokáta Aleše Pejchala dvakrát neúspěšně. Senát odmítl z projednaných kandidátů pět, osm jich schválil. Hrad již oznámil, že šestnáctou nominovanou bude Ivana Janů, bývalá lidovecká poslankyně, která už jednou ústavní soudkyní byla. První reakce senátorů naznačují, že ji zřejmě podpoří.

Miloš Zeman jede do Prahy na seminář, ovlivňovat ČSSD prý nechce

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman jede tento týden do Prahy na seminář stavařů, na kterém bude spolu s dalšími bývalými evropskými politiky hovořit o rozšíření Evropské unie. Rozhodně popřel spekulace, že chce ovlivňovat dění v ČSSD. Politika ho prý neláká. "Já ji pozoruju s úsměvem jako divák. Já nemám touhu vrátit se na jeviště," řekl ČTK. "Aby bylo úplně jasno, po té přednášce se přes víkend věnuji rodině a v pondělí ráno se opět vracím na Vysočinu," zdůraznil.

Téměř čtyřicetičlenné sociálnědemokratické předsednictvo se bude v sobotu zabývat porážkou, jíž ČSSD utrpěla ve volbách do Evropského parlamentu. Diskutovat se bude nejen o rekonstrukci vlády a změně nynější politiky ČSSD, ale také o střídání ve vedoucích stranických funkcích.

Miroslav Šlouf, který se považuje za Zemanova přítele, ČTK řekl, že bývalý předseda by byl svolný vrátit se zpět do politiky jen za situace bezvýchodné pro sociální demokracii. Nepovažuje prý za nereálné, že se tak stane. "Jestli bude taková situace, kdy ta strana prostřednictvím třeba sjezdu povolá Zemana zpátky do politiky, on se tomu podle mého názoru zcela jistě bránit nebude," uvedl. Připomněl, že za podobných okolností se do politiky vrátili Winston Churchill a Charles de Gaulle.

Craig Barrett: Pro ČR je rizikem nízký podíl lidí připojených na web

Konkurenceschopnost České republiky může být v budoucnu ohrožena kvůli nízkému podílu lidí, kteří mají přístup na internet. Na středeční konferenci společnosti Intel to uvedl její generální ředitel Craig Barrett. Česko je podle něj s 30procentním rozšířením internetu pod průměrem Evropské unie a výrazně zaostává za severoevropskými zeměmi, kde se tento podíl pohybuje kolem 80 procent. Představitel jednoho z největších světových výrobců výpočetní techniky v Praze apeloval na větší využití informačních technologií (IT). ČR by se měla sama sebe ptát, zda je její strategie v této oblasti dostatečně agresivní, uvedl. Naopak ocenil vysoké rozšíření mobilních telefonů, které se blíží 100 procentům populace.

Česká republika loni investovala do IT služeb, softwaru a hardwaru 2,5 miliardy dolarů (asi 65 miliard Kč). Zhruba tříprocentní podíl těchto výdajů na HDP je o 0,2 procentního bodu nad průměrem původních zemí EU.

Státní dluh v 1. čtvrtletí stoupl o 45 miliard na 538 miliard Kč

Státní dluh se na konci prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil na 537,9 miliardy korun. To je o 44,7 miliardy Kč více než na konci loňského roku. Podrobné údaje oznámilo ministerstvo financí. V přepočtu na jednoho obyvatele tak dluh překročil 53.000 korun. Vnitřní dluh dosáhl 522,7 miliardy korun, přičemž téměř 352 miliard korun stát hradil státními dluhopisy a 171 miliard korun pomocí krátkodobých státních pokladničních poukázek. V zahraničí si stát půjčil 13,6 miliardy korun od Evropské investiční banky a dalších téměř 1,6 miliardy Kč od Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Dluh České republiky je v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stále nízký, velmi rychle však roste, upozornil ekonom J&T Bank Petr Vodička. "Tímto tempem můžeme o naši výhodu velmi rychle přijít," dodal. Na struktuře dluhu je podle něj vidět, že se resort financí snaží využít historicky nízkých úrokových sazeb a podle plánu přechází od krátkodobých pokladničních poukázek k dlouhodobých dluhopisům. Výhodné úroky si tak zafixuje na delší dobu.

Stát letos plánuje vydat na úhradu schodků státního rozpočtu dluhopisy ve výši 103,6 miliardy korun. Státní dluh se tak zřejmě na konci letošního roku vyšplhá na téměř 630 miliard korun. Rostoucí dluhy státu neustále zvyšují jeho potřebu půjčovat si peníze a stát se ve druhém čtvrtletí poprvé odhodlal vydat dluhopisy i v zahraničí. Stát je kvůli vysokému zájmu investorů vydal v objemu 1,5 miliardy eur (asi 47 miliard korun), tedy o polovinu více, než plánoval. Podle analytiků však půjčka pro vládu nebude levnější, než zadlužit se na domácím trhu.

Podle statistického úřadu Evropské unie Eurostat dosáhl loni dluh celého veřejného sektoru 956,2 miliardy korun, tedy 37,6 procenta HDP. Eurostat do něj na rozdíl od ministerstva financí započítává i státní záruky nebo neuhrazené ztráty České konsolidační agentury a jejích dceřiných společností. Budoucí přijetí eura, které ČR plánuje v letech 2009 až 2010, vyžaduje, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP.

Schodek běžného účtu platební bilance vzrostl na 19,2 mld. Kč

Deficit běžného účtu platební bilance se v dubnu zvýšil na 19,2 miliardy Kč, především vlivem schodku bilance výnosů a obchodní bilance. Bilance služeb byla aktivní v rozsahu 3,1 miliardy korun, oznámila Česká národní banka (ČNB). Na konci března činil schodek běžného účtu 8,5 miliardy korun. Nárůst schodku bilance výnosů byl spojen s většími výplatami podnikových dividend z hospodářských výsledků předchozího roku. Zvýšení dovozů zboží v dubnu bylo ovlivněno očekávanými změnami celního režimu a celního sazebníku v souvislosti se vstupem do EU. Příliv zdrojů na finančním účtu činil 11,2 miliardy korun. Saldo přímých investic dosáhlo 7,4 miliardy korun, z toho saldo předpokládané výše reinvestovaného zisku činilo 4,9 miliardy Kč. Pokles devizových rezerv ČNB po vyloučení kurzových rozdílů činil zhruba 0,2 miliardy korun, uvedla centrální banka.

Analytici: Maloobchod roste pomaleji, inflace nutí lidi šetřit

Tržby obchodníkům se v České republice sice nadále zvyšují, růst však postrádá dynamiku loňského roku, kdy byla inflace nulová. Letošní vyšší růst spotřebitelských cen, vysoká nezaměstnanost a pomalejší růst mezd nutí lidi utrácet s rozvahou a více šetřit, míní analytici, které ČTK oslovila. "Inflace začala přivírat spotřebitelům peněženky," komentoval čísla o maloobchodních tržbách hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Tržby obchodníků se v dubnu meziročně zvýšily o 2,6 procenta, zatímco před rokem bylo tempo jejich růstu více než dvojnásobné.

"Lidé byli v dubnu s utrácením opatrnější, protože nevěděli, nakolik je postihnou změny v DPH po vstupu do Evropské unie," uvedla Markéta Šichtařová z Volksbank. Na druhou stranu se lidé příliš nenechali pobláznit zprávami o masivním zdražování a nenakupovali ve velkém do zásoby. "Žádná nákupní horečka před vstupem do EU se tedy v ČR na rozdíl od Polska nekonala," dodala Helena Horská z České spořitelny.

Údaje o maloobchodních tržbách také podle ekonomů prozradily některé nové trendy v chování spotřebitelů. Stále oblíbenější jsou velká nákupní centra, kam lidé dojíždějí kromě nakupování i za zábavou. Těmto prodejnám se v dubnu dařilo více než specializovaným obchodům. Roste také obliba zásilkového prodeje a nákupů přes internet. Statistika dále naznačila, že lidé stále více dbají o módu a životní styl obecně.

Ministr Kubinyi odvolal šéfy dvou fakultních nemocnic kvůli hospodaření

Ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi pokračuje v personálních změnách ve vedení velkých nemocnic. Z funkce ve středu odvolal ředitele Thomayerovy nemocnice v Praze Jiřího Pubrdleho a šéfa olomoucké fakultní nemocnice Jaroslava Vomáčku. Oba podle ministra nezvládli prohlubující se ekonomické problémy fakultních nemocnic. Kubinyi po nástupu do funkce oznámil, že vymění ty ředitele, u nichž audity prokážou závažné chyby v hospodaření. Již dříve odvolal z funkce ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Karla Filipa kvůli průtahům při stavbě kardiocentra i neplnění původních cílů tohoto špičkového centra. "Bohužel, v těch zařízeních, v nichž jsem odvolal pány ředitele, byla ekonomická situace natolik špatná, že bez změny vedení není možné dosáhnout zlepšení hospodaření," řekl Kubinyi ČTK. Uvedl, že změny v řídících funkcích jsou už "skoro na konci", další možná oznámí příští týden. "O žádné velké personální změny už ale nepůjde," dodal.

Dvanáctý případ BSE potvrzen, utraceno bude 241 krav

Kontrolní test potvrdil, že kráva z Horní Kalné na Trutnovsku byla nakažena nemocí šílených krav (BSE). Jde o dvanáctý případ v České republice. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Kvůli tomuto případu půjde v příštích třech měsících na porážku 241 krav. Tříměsíční odložení termínu utracení je prozatím jedinou možnou úlevou, kterou Evropská komise akceptuje, uvedl Duben. Dosavadní utrácení vrstevnic kusu nemocného BSE má vědecký podklad. Možnost zjištění dalšího nemocného kusu je desetkrát vyšší právě ve skupině vrstevnic nemocné krávy než při vyšetřování zvířat porážených na normální porážce, dodal.

Postižená kráva se narodila v lednu 2000 v zemědělském družstvu Horní Kalná. Později byla prodána spolu se sedmi dalšími kusy do podniku Agro Český Ráj Všeň. Nakažená kráva začala mít obtíže po porodu koncem května. Zemědělský podnik Agro Český Ráj Všeň ji choval ve stáji ve Vyskeři.

Za čtyři roky, kdy se v České republice BSE vyskytuje, bylo utraceno zhruba 1650 krav. Živá zvířata zatím testovat nelze. Od počátku roku 2001 veterináři vyšetřili na nemoc šílených krav 590.000 kusů skotu. Za letošní rok bylo prověřeno 90.000 dobytčat. Poslední případ se objevil na počátku května. První kus nakažený BSE veterináři zjistili v červnu 2001.

Počet bohatých v ČR roste, dolarových milionářů je již 11 tisíc

Počet bohatých Čechů stále roste. V loňském roce bylo v České republice již 11 tisíc lidí s majetkem přesahujícím jeden milion dolarů (asi 27 milionů korun). Jen loni jich přibylo 12 procent, což byl šestý nejrychlejší růst na světě, uvedla studie společností Merrill Lynch a Capgemini. V České republice se příjmové nůžky stále více rozevírají a kromě úspěšných přibývá i lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. Ta podle Českého statistického úřadu ohrožuje 133.000 českých domácností, tedy 392.000 lidí, nejčastěji z řad dělníků a nezaměstnaných. Chudá rodina si za celý rok 2002 přišla jen na 31.258 korun hrubého, a to převážně na sociálních dávkách.

V průzkumu se neobjevili bohatí Češi, kteří svůj majetek převedli do různých daňových rájů. "Zjistíme, jaký kapitál z České republiky odchází a který se objeví například v USA. Daňové ráje však nesledujeme. Je tedy možné, že v našem pomyslném seznamu českých boháčů například pan Kožený nefiguruje," řekl ČTK na tiskové konferenci generální ředitel Capgemini ČR Patrik Horný. Přestože ještě před čtyřmi lety musel mít dolarový milionář více než 40 milionů korun a loni mu stačilo asi o 13 milionů méně, změna kurzu se prý na počtu bohatých Čechů neprojevila. "Naše statistika vliv kurzů téměř eliminuje," ujistil Horný. Také v dalších letech by se měl počet dolarových milionářů v ČR zvyšovat stejným tempem, tedy nejméně o tisíc lidí ročně. "Země pro to určitě má podmínky a potenciál, dobře roste i ekonomika," řekl Horný.

Pražské Kongresové centrum oživí výstava bonsají

Nejen milovníci japonských tradic se mohou v příštích dnech potěšit návštěvou mezinárodní výstavy bonsají, aranží řezaných květin, okrasných přírodnin a japonských pestrobarevných kaprů koi v Kongresovém centru v Praze. Již čtvrtý ročník této akce letos obohatí i malá bonsajová zahrada a fotografie Zdeňka Thomy. Kromě bonsají, které do Prahy přivezli pěstitelé z několika evropských zemí, budou moci návštěvníci expozice obdivovat i aranže řezaných květin - ikebany. "Je to taková výstava pomíjivé krásy. Všechny květiny, které vidíte, byly připraveny jen pro tyto tři dny," řekla jedna z organizátorů výstavy Daniela Hatleová. Mezi aranžemi divák nalezne i práce manželky bývalého prezidenta Dagmar Havlové nebo manželky japonského velvyslance Keiko Takahašiové.

Výstavu oživí i prezentace speciálně šlechtěných kaprů koi, kteří jsou neodmyslitelnou součástí japonských zahrad. "V Čechách je to poměrně nový fenomém a jsem rád, že ho tady můžeme prezentovat," uvedl Jiří Trčka, který své kapry na výstavu zapůjčil. Japonci kapra koi považují za statečné zvíře a věří, že na svého majitele přenášejí svůj klid a majestátnost, dodal.

Obliba starých japonských tradic v Evropě stále roste. Klub pěstitelů bonsají má například v Česku již pětadvacetiletou tradici. "Cením si toho, že se nám podařilo skloubit bonsaje, ikebanu, suisuki a koi kapry, protože si myslím, že přestože pocházejí z Japonska, už patří i do evropské kultury," řekl ČTK předseda Bonsai klubu CZ Václav Wiesner. Součástí akce budou i přednášky a praktické ukázky přípravy ikeban. Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka do neděle.

V soutěži karlovarského festivalu bude uvedeno šestnáct filmů

Celkem šestnáct celovečerních hraných filmů uvede v mezinárodní či světové premiéře MFF v Karlových Varech, jehož 39. ročník se uskuteční od 2. do 10. července. Na tiskové konferenci v Praze to oznámila umělecká ředitelka této prestižní přehlídky Eva Zaoralová. Z čekávaných hostů upozornila na amerického herce Harveye Keitela (Taxikář, Soupeři, Bugsy, Pulp Fiction - Historky z podsvětí, Piano, Thelma a Louisa), který má na zahajovacím ceremoniálu převzít cenu za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii. Tou festival ocení i kameramana Miroslava Ondříčka.

Už dříve organizátoři oznámili, že do Karlových Varů zavítají rovněž "pán prstenů" Elijah Wood, hollywoodský scenárista Charlie Kaufman a další filmaři a herci. "Seznam ještě není úplný, stále na něm pracujeme," řekl prezident MFF Jiří Bartoška na dotaz, zda tuto víceméně pánskou část hostů doprovodí i nějaká fotogenická tvář světové kinematografie.

V čele hlavní poroty pro soutěž celovečerních filmů bude americký režisér Al Ruban, blízký spolupracovník Johna Cassavetese, jehož retrospektiva bude v Karlových Varech uvedena. V programu karlovarského festivalu, jehož rozpočet činí 100 až 110 milionů korun, se mezi 230 tituly objeví i vítězný snímek MFF v Cannes, provokativní politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea nazvaný Fahrenheit 9/11.

V červenci se uskuteční přehlídka Pražské hudební slavnosti

Oslovit co nejširší spektrum příznivců hudby si kladou za cíl organizátoři přehlídky Pražské hudební slavnosti, která se uskuteční od 4. do 10. července v Rudolfinu. "Neskrývám, že dramaturgie je konzervativní a tradiční," řekl ředitel festivalu Ilja Šmíd. Podle něj se možná někteří z návštěvníků metropole během přehlídky vypraví vůbec poprvé v životě na koncert symfonického orchestru. Hudební slavnosti budou obsahovat šest koncertů, na kterých zazní hudba českých autorů i zahraničních skladatelů, jejichž osudy byly spjaté s Českem. Na úvodním koncertě nazvaném Pocta českým velikánům zahraje 4. července Pražská komorní filharmonie a Smetanovo trio například skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka. O den později v programu Pocta smyčcům zazní rovněž Dvořákova hudba, stejně jako například skladba Leoše Janáčka, v podání Talichova komorního orchestru s houslistou Romanem Patočkou.

Další koncert se uskuteční 7. července v Zrcadlové kapli Klementina. V programu Pocta českému baroku a folkloru bude hrát Musica Bohemica s dirigentem Jaroslavem Krčkem. Následující den na koncertě Čechy - hostitel mistrů zazní opět v Rudolfinu například skladby Wolfganga Amadea Mozarta nebo Josepha Haydna.

Festival pokračuje 9. července koncertem Pocta českým mistrům, na kterém vystoupí Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Jakubem Hrůšou za doprovodu harfenistky Kateřiny Englichové. Na závěrečném koncertě nazvaném Česká hudba světu zahraje hudbu Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka Státní filharmonie Brno s dirigentem Petrem Altrichterem s houslisty Marií Gajdošovou a Leošem Zavadilíkem.

Na letošní nultý ročník přehlídky chce Šmíd navázat v příštích letech. Již za rok počítá s prodloužením festivalu do několika týdnů. I za rok se festivalová dramaturgie zaměří na známá jména.

Galerie Langhans prodloužila výstavu fotografií Ivana Lutterera

Galerie Langhans ve Vodičkově ulici v Praze prodlužuje o tři týdny výstavu panoramatických fotografií Ivana Lutterera. Přehlídka, která začala koncem dubna a měla původně skončit 10. července, potrvá až do 31. července, sdělila ČTK za galerii Dagmar Čujanová. Souborem téměř sedmi desítek fotografií, které jsou vystaveny vůbec poprvé, galerie připomíná nedožité padesáté narozeniny autora. Černobílé snímky zachycují převážně pražská zákoutí. Lutterer pořídil ve druhé polovině 80. a na začátku 90. let tři tisíce panoramatických snímků. Intimně na nich zobrazuje prostředí pražských ostrovů, dětská hřiště a průmyslové části. Fotografie jsou pro výstavu nově zvětšeny - Lutterer, který zemřel v roce 2001, během svého života ze svých panoramat zvětšil jen tři. Panoramata pořizoval na jednoduchý přístroj z počátků století, který používal pomocník Josefa Sudka Jiří Toman.

S galerií Langhans Lutterera spojuje práce na záchraně odkazu Langhansova fotografického ateliéru. Jako dokumentarista se podílel na projektech "Český člověk" a "Letem českým světem 1898/1998". Oba fotografické cykly spojuje použití černobílé fotografie a zájem o člověka a krajinu. Výstava je doplněna knihou Luttererových fotografií s texty Anny Fárové a Václava Sokola.

Ze sportu:

I za nepříznivého stavu v úvodním souboji s Lotyšskem na evropského šampionátu v Portugalsku věřili oslovení čeští trenéři, že svěřenci Karla Brücknera dotáhnou zápas do vítězného konce. Výhru českého mužstva 2:1 označili vesměs za spravedlivou a zároveň vyjádřili přesvědčení, že týmu úvodní tři těžce vybojované body pomohou především po psychické stránce.

Na dvacet tisíc českých fanoušků má podle odhadů dorazit během fotbalového mistrovství Evropy do Portugalska. Většina z nich si během turnaje bude užívat především dobrého fotbalu a žhavého slunce, ale některé mohou daleko od domova potkat i nefotbalové potíže. V té chvíli se mohou čeští turisté, podobně jako jejich zahraniční kolegové, obrátit na pojízdnou 'Ambasádu pro fanoušky'. K dispozici bude v centru měst vždy den před utkáním, v den po zápasu i den poté. V Aveiru našla své přechodné působiště na břehu vodního kanálu u obří obrazovky, kde se srocuje nevíce fandů.

Fotbalový brankář Jan Laštůvka přestupuje z Baníku Ostrava do Šachťoru Doněck. Jednadvacetiletá opora českého mistra se během jednání na Ukrajině dohodla s vedením druhého klubu tamní soutěže na podmínkách pětileté smlouvy.

Angažmá olomouckého fotbalisty Radima Kučery v klubu účastníka anglické Premier League Blackburn Rovers už není utopií. Vedení britského celku po úterní klubové poradě zařadilo jméno třicetiletého univerzálního hráče na seznam vytipovaných posil, ale o podmínkách možného transferu začne teprve vyjednávat.

Protikorupční jednotka policie obvinila v pondělí jednoho z majitelů fotbalového celku 1. FC Synot Iva Valentu. Viní ho z návodu k trestnému činu podplácení, kterého se údajně dopustil v souvislosti s březnovými utkáními Synotu proti Spartě a Zlínu. ČTK o tom informoval kroměřížský státní zástupce Pavel Pukovec.

Brankář Roman Čechmánek se vrací do hokejového Vsetína jako sportovní manažer. V případě, že se v říjnu nerozběhne nový ročník NHL, bude trojnásobný světový šampion a olympijský vítěz z Nagana hájit barvy valašského klubu v extralize. "Předběžně jsme domluveni. Pokud ke stávce či výluce dojde, bude z Romana asi první hrající manažer. Hrající trenéry už jsme tady měli," uvedl předseda představenstva společnosti Oldřich Štefl na tiskové konferenci v Praze k dohodě s gólmanem Los Angeles Kings.

Dva čeští dálkoví plavci a s nimi všichni další účastníci Světového poháru v Číně si prožili nebezpečné dobrodružství. Pořadatelé podcenili krajně nepříznivé počasí a mohutné vlny v Jihovýchodním moři. Závodníci včetně Rostislava Vítka a Yvetty Hlaváčové strávili na rozbouřeném otevřeném moři deset hodin, dvakrát tolik než obvykle, a do cíle se neměli šanci dostat. Místo plánovaných 25 kilometrů urazili skoro dvojnásobek.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy slabý déšť nebo přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

16-06-2004