Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

30-06-2019

Babiš: Pro ČR je klíčové, kdo bude předsedou Evropské komise

Pro Českou republiku je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) klíčové, kdo bude předseda Evropské komise (EK). Ostatní funkce, například předsedu Evropské rady či Evropské centrální banky, nepovažuje za tak důležité. Řekl to novinářům před odletem na mimořádné zasedání Evropské rady v Bruselu. Předsedou EK by podle Babiše měl být někdo, kdo nerozděluje Evropu. Komise by měla být odpolitizována a neměla by se vymezovat vůči jednotlivým členským státům, doplnil předseda vlády.

Babiš zopakoval, že se země visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) shodují v tom, že by stejně jako na minulém jednání Evropské rady neměl získat většinovou podporu žádný "spitzenkandidát", tedy lídr kandidátek stran pro nedávné volby do Evropského parlamentu. Konkrétního kandidáta podle něj V4 nemá.

Podle Babiše ČSSD neodejde z vlády, SPD ji nenahradí

Pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to podle premiéra Andreje Babiše (ANO) de facto předčasné volby. Babiš si ale nemyslí, že sociální demokracie z vlády odejde. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Spekulace, že by ve vládě mohlo ČSSD nahradit hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, považuje Babiš za nesmyslné. I v minulosti s nimi ANO odmítlo jít do vlády, řekl. Uvedl také, že bude v úterý přesvědčovat prezidenta Miloše Zemana, že by měl vyhovět návrhu na změnu v čele ministerstva kultury. ČSSD požaduje, aby se novým ministrem stal místopředseda strany Michal Šmarda. Zeman přijme Babiše i předsedu ČSSD Hamáčka v úterý večer v Lánech.

Babiš dále uvedl, ze prostor pro snížení deficitu rozpočtu na rok 2020 pod navrhovaných 40 miliard není. Požadavek KSČM na 30 miliard bude řešit s předsedou Vojtěchem Filipem. Premiér si neumí představit, že by komunisté nepodpořili zvýšení důchodů, rodičovského příspěvku či investice na vědu a výzkum a armádu.

Český letecký poradní tým v Iráku ukončil svou činnost

Český letecký poradní tým, který iráckým letcům a pozemnímu personálu pomáhal se zvládnutím letounů L-159, po třech letech ukončil svou činnost. Čeští letci budou pomáhat dál, ale v pozměněném a v menším rozsahu. Odborný pozemní výcvik bude probíhat v půlročních periodách, ve dvouměsíčních výcvikových cyklech na území Iráku, společně s odbornými stážemi příslušníků iráckých vzdušných sil v České republice," uvedla mluvčí Vlastimila Cyprisová. Podle ní je v současné době deset iráckých pilotů schopno létat na bojové mise.

Letecký poradní tým působil na základně Balád. "Naše letouny byly operačně nasazeny v boji proti Islámskému státu, což výrazně posílilo schopnosti irácké armády," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO Jiří Verner. "Nyní je vycvičenost iráckých kolegů na takové úrovni, že již není nutná trvaná přítomnost českých instruktorů na území Iráku," dodal. Cílem leteckého poradního týmu během tříleté mise bylo vycvičit irácké kolegy v plánování a provádění leteckých operací nebo zabezpečit údržbu strojů.

Petříček navštíví Gruzii, jednat bude o obchodu i bezpečnosti

O možnostech rozvoje obchodně-ekonomické spolupráce, ale i o evropských a bezpečnostních otázkách bude v Gruzii mezi 9. a 11. červencem jednat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Chce vyjádřit podporu územní celistvosti Gruzie i ambicím země na integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). Ministři zahraničí podepíšou smlouvu o spolupráci v boji proti trestné činnosti a protokol mezi vládami ČR a Gruzie k provádění dohody mezi EU a Gruzií o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob.

Cesty se zúčastní také podnikatelé. Petříček v Tbilisi mimo jiné zahájí česko-gruzínské podnikatelské fórum. Podle Jiřího Preclíka z českého velvyslanectví v Tbilisi skýtá Gruzie i vzhledem k malé byrokracii řadu příležitostí pro zahraniční investice. "V Gruzii chybí základní zpracovatelský průmysl a gruzínská vláda finančně motivuje zahraniční firmy k investicím v této oblasti," uvedl letos v dubnu Preclík. Velkou příležitost podle něj představuje také zemědělský sektor, který je značně zastaralý a neefektivní. Jednou z posledních českých investic v Gruzii byla koupě 179 hektarů pozemků pro výstavbu velkého rekreačního resortu. O možnostech rozvoje obchodně-ekonomické spolupráce, ale i o evropských a bezpečnostních otázkách bude v Gruzii mezi 9. a 11. červencem jednat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Chce vyjádřit podporu územní celistvosti Gruzie i ambicím země na integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). Ministři zahraničí podepíšou smlouvu o spolupráci v boji proti trestné činnosti a protokol mezi vládami ČR a Gruzie k provádění dohody mezi EU a Gruzií o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob.

Cesty se zúčastní také podnikatelé. Petříček v Tbilisi mimo jiné zahájí česko-gruzínské podnikatelské fórum. Podle Jiřího Preclíka z českého velvyslanectví v Tbilisi skýtá Gruzie i vzhledem k malé byrokracii řadu příležitostí pro zahraniční investice. "V Gruzii chybí základní zpracovatelský průmysl a gruzínská vláda finančně motivuje zahraniční firmy k investicím v této oblasti," uvedl letos v dubnu Preclík. Velkou příležitost podle něj představuje také zemědělský sektor, který je značně zastaralý a neefektivní. Jednou z posledních českých investic v Gruzii byla koupě 179 hektarů pozemků pro výstavbu velkého rekreačního resortu.

Od července se znovu platí náhrady výdělku i za první 3 dny nemoci

Nemocní pracovníci v Česku začnou od července znovu dostávat náhradu mzdy či platu i za první tři dny stonání. Karenční doba se po deseti letech ruší. Zaměstnavatelé budou lidem vyplácet 60 procent základu příjmu. Za to se jim snižuje sazba nemocenských odvodů z 2,3 procenta na 2,1 procenta. Stejný pokles je i u sazby pro živnostníky, kteří si platí nemocenské pojištění. Upravuje to od 1. července novela zákoníku práce. Zatímco odbory zrušení karence vítají, Hospodářská komora a další zaměstnavatelé ho kritizují.

Návrh SPD na zavedení minimálního důchodu vláda zřejmě odmítne

Návrh poslanců hnutí SPD na zavedení minimálního důchodu zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro pondělní jednání vlády. Minimální důchod by měl podle SPD představovat částku měsíční hranice příjmové chudoby. Loni činila 11.963 korun, letos bude o něco vyšší. Minimální důchod by měl podle předkladatelů zlepšit životní podmínky starších lidí. Vláda odhaduje, že minimální důchod by si ročně vyžádal asi 12 miliard korun navíc.

Navrhovatelé poukazují také na to, že by se snížil počet důchodců pobírajících různé sociální dávky a vyřešil by se problém živnostníků, kteří platili minimální měsíční platby na sociální pojištění. V návrhu stanoviska pro vládu však stojí, že závažné koncepční změny systému důchodů, navíc s velkým finančním dopadem, by se neměly předkládat izolovaně, ale teprve jako výsledek širší odborné a politické diskuse. Návrh by také byl demotivující, protože výše důchodu by se neodvíjela od zaplaceného pojistného.

Ceny chat a chalup rostou, nejvíce v okolí Prahy a na horách

Ceny chat a chalup v Česku nadále rostou, nejvíce v okolí Prahy a v atraktivních horských střediscích. Největší zájem je o lokality v hodinové dojezdové vzdálenosti z hlavního města, například Slapy, Orlík nebo okolí Sázavy a Berounky. Z horských oblastí stále převládají Krkonoše a Šumava, v poslední době se do popředí zájmu dostávají také Beskydy a Krušné hory. Trendem je nákup rekreační nemovitosti k celoročnímu užívání. Vyplývá to z odpovědí zástupců realitních kanceláří, které ČTK oslovila.

"Ceny chalup rostou i nadále, podle našich údajů meziročně o 12 procent. Zájem o chaty a chalupy je stabilní, poptávka vždy roste zhruba s příchodem jara a slábne na konci podzimu," uvedl ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín. "U nemovitostí prázdninového charakteru je trend pořád stejný. Zájem o ně rozhodně neopadá a je úplně jedno, v jaké ekonomické situaci se nacházíme. Česká republika je unikátní tím, že je to chatařská velmoc," doplnila provozní ředitelka společnosti Fincentrum Reality Andrea Daňhelová. Některé chatové oblasti podle ní začínají být z 20 až 25 procent trvale osídleny. "Na jednu zakázku je v průměru více než 15 vážných zájemců, což je historicky nejvyšší číslo," podotkla Daňhelová.

ERV: Egypt je nejrizikovější destinací podle počtu škod turistů

Nejrizikovější destinací podle počtu škod turistů je s více než 35 procenty Egypt, s velkým odstupem následují Řecko (13 procent), Turecko (11 procent), Bulharsko (sedm procent) a Tunisko (pět procent). V zemi Faraonů je také dvakrát vyšší frekvence škod než v Turecku a Bulharsku, které se dělí o druhé místo. Vyplývá to ze statistik ERV Evropské pojišťovny, která je lídrem trhu cestovního pojištění.

V Egyptě je stále třetina turistů ošetřena mimo prověřené kliniky, upozornil mluvčí ERV Vlastimil Divoký. Když člověk navštíví hotelového lékaře, je mu podle něj poskytnuta nekvalitní a zároveň několikanásobně předražená lékařská péče, kterou navíc musí uhradit hotově na místě. Pojišťovna již zaznamenala i případy podvodů, kdy hotelový lékař zavolá sám a spojí klienta s falešnou asistencí, která potvrdí, že náklady uhradí, ale ve skutečnosti je pak musí uhradit sám klient.

Mladá žena zemřela po pádu ze skály v lomu na Berounsku

Mladá žena zemřela v sobotu po pádu ze skály v lomu Velká Amerika u Mořiny na Berounsku. Okolnosti neštěstí prověřují policisté. ČTK to dnes řekl středočeský policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.K zásahu vzlétl i vrtulník záchranné služby, žena kvůli zraněním neslučitelným se životem zemřela na místě. Policisté mimo jiné budou prověřovat i to, zda se neštěstí stalo v místě přístupném veřejnosti. Přímo do lomu Velká Amerika je vstup zakázán, podél lomu vede značená turistická trasa.

Průvod hrdosti Prague Pride projde Prahou v sobotu 10. srpna

Letošní průvod hrdosti Prague Pride projde centrem Prahy v sobotu 10. srpna. Trasa povede stejně jako v minulých letech z Václavského náměstí na Letnou. Na karnevalový pochod, jímž vyvrcholí týdenní festival o životě leseb, gayů, bisexuálů či transsexuálů (LGBT), pořadatelé nahlásili magistrátu 30.000 účastníků. Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly. Odpůrci pro letošek zatím magistrátu žádné nenahlásili. Festival začne v pondělí 5. srpna a potrvá do neděle 11. srpna.

Spolek Prague Pride, který festival a pochod pořádá, je spolu s pěti dalšími organizacemi členem Koalice za manželství. Ta usiluje o uzákonění manželství pro všechny, tedy i pro gaye a lesby. Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat registrované partnerství, a to od července 2006. Od té doby do konce minulého roku to podle Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) udělalo 1954 mužských a 1163 ženských párů. Rozpadlo se pak 448 svazků.

Casey Affleck představil v K. Varech snímek Světlo mého života

Americký herec a režisér Casey Affleck osobně představil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary svůj nový film Světlo mého života. Intimní nezávislý snímek také sám produkoval, napsal k němu scénář i ztvárnil jednu z hlavních rolí. Snímek je zasazený do dystopické společnosti, kdy následkem neznámé choroby vymřely téměř všechny ženy. Oscarový herec Casey Affleck byl hostem karlovarského festivalu už před dvěma lety, kdy převzal cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Od té doby udržuje s pořadateli festivalu osobní kontakty a jak dnes v Karlových Varech řekl, zdejší festival považuje za nejlepší na světě.

V hlavní soutěži bude uvedena premiéra slovensko-českého filmu Budiž světlo režiséra Marka Škopa, který je znám jako výrazný dokumentarista. Premiéru bude mít také film Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci. Je příběhem dvojice starších politických vězňů, kteří se vydávají na cestu s jediným cílem - najít a zabít bývalého komunistického prokurátora, který poslal mnohé na smrt a je do vězení. Hrají je Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička.

Strážnický folklorní festival letos navštívilo přes 32.000 lidí

Více než 32.000 návštěvníků přivítal letos 74. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku, který začal ve čtvrtek a dnes skončil. Zatímco loni bylo chladno a déšť předčasně ukončil sobotní večerní program k oslavám 100. výročí vzniku Československa, letos bylo slunečno a teploty šplhaly nad 30 stupňů. V sobotu mohli návštěvníci festivalu už tradičně sledovat soutěž nejlepších tanečníků tance verbířů, tedy verbuňku. Nejlepší byl Martin Vašulka z Kyjova, který uspěl mezi 19 tanečníky. Nejlepšího z nich vybírala odborná porota. Festival nabídl od čtvrtka do neděle pořady s 3360 účinkujícími z České republiky a 320 zahraničními účastníky.

Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit oslaví pětadvacetiny

Jedním z turistických taháků Pelhřimova, ale i celé Vysočiny, je Muzeum rekordů a kuriozit. Vzniklo 1. července 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. Návštěvníci se zde mohou setkat s něčím, co je v Česku a mnohdy i ve světě zcela ojedinělé. Jedná se o exempláře, které jsou největší, nejmenší, nejdelší, nejkratší, nejtěžší, nejrychlejší, nebo jedinečné a kuriózní v nejrůznějších oblastech. Muzeum je "živým" organismem, který se stále mění a inspiruje k překračování hranic lidských možností.

Za vznikem muzea stojí pelhřimovská Agentura Dobrý den v čele s Miroslavem Markem. Ta zastřešuje celou oblast rekordů a kuriozit. Nejen, že je provozovatelem Muzea rekordů a kuriozit, ale také spravuje Českou databanku rekordů, vydává Českou knihu rekordů (v češtině a angličtině) a pořádá oblíbený festival Pelhřimov - město rekordů a řadu dalších akcí. Agentura pro muzeum získala řadu skutečných unikátů, jako jsou například funkční parní stroj ze skla, kamenné housle či kolekce modelů slepených ze sirek. Muzeum vlastní například i 222krát zmenšenou Slovanskou epopej Alfonse Muchy, kterou jako věrnou kopii vytvořil vláknem z havraního pírka akademický malíř Jan Jiří Rathsam a která má jednotlivá "plátna" o velikosti krabičky zápalek.

Sport

Sportovní gymnastka Aneta Holasová získala na závěr Evropských her v Minsku stříbro v prostných. Pro českou výpravu to v Minsku byla třináctá medaile, což je ve srovnání s premiérou před čtyřmi lety v Baku téměř dvojnásobný zisk. Současnou českou gymnastickou jedničku Holasovou předčila v šestičlenném finále pouze Anastasija Bachynská z Ukrajiny. V sobotním víceboji obsadila závodnice pražských Bohemians desáté místo.

Jakub Kornfeil útočil v motocyklové Velké ceně Nizozemska na premiérové vítězství v kariéře, ale o životní výsledek v Moto3 jej připravila penalizace. I s trestným průjezdem takzvaného dlouhého kola, které musel kvůli předchozímu zkrácení trati absolvovat těsně před koncem závodu při svém vedení, dojel třetí a popáté v životě vybojoval umístění na stupních vítězů. Závod v Assenu vyhrál Ital Tony Arbolino, který má jako první v sezoně na kontě dva triumfy. Před Kornfeilem projel cílem už jen další italský pilot Lorenzo Dalla Porta. V čele pořadí MS zůstal dnes dvanáctý Áron Canet ze Španělska, Kornfeil se posunul ze 17. místa na 11.

Kajakář Jiří Prskavec skončil třetí v závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Tacenu a upevnil si vedení v seriálu. Exmistr světa ve Slovinsku navázal na stříbro z úvodního dílu v Londýně, na stupních vítězů chyběl jen minule v Bratislavě, kde byl čtvrtý. Čtvrté místo zbylo tentokrát na mistra Evropy Víta Přindiše. Oba čeští reprezentanti se na trati dopustili dotyku branky a Prskavce to stálo vítězství, protože s dvousekundovou penalizací měl na první místo odstup 1,87 sekundy. Třetí vítězství pro italský vodní slalom o tomto víkendu vybojoval Giovanni de Gennaro o pět setin před domácím Peterem Kauzerem.

České volejbalistky v Peru na Challenger Cupu porazily Argentinu 3:0 a zahrají si s Kanadou o postup do elitní Ligu národů. Český tým natáhl šňůru vítězství včetně Evropské ligy již na sedm, avšak přišel o zraněnou tahounku Andreu Kossányiovou. Zkušená smečařka si v závěru semifinále poranila kotník.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °C, v Čechách místy do 37 °C.

Českou republiku mohou v pondělí zasáhnout silné bouřky doprovázené krupobitím a větrem s nárazy o rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Dopoledne mají být na západě země, později na jihovýchodě, kde budou ještě přetrvávat velmi vysoké teploty. Vzhledem k trvajícími suchu v zemi zůstává do odvolání v platnosti upozornění na zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. ČTK to sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Do Česka v současné době proudí od jihu tropický vzduch. V pondělí ho vystřídá studená fronta, která bude postupovat od severozápadu přes střední Evropu.

30-06-2019