Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

30-12-2015

Ekonomika poroste pomaleji, nezaměstnanost klesne, mzdy porostou

Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na zhruba 2,5 procenta z letošních více než čtyř procent. Zároveň by měla nadále klesat míra nezaměstnanosti a spolu s tím růst mzdy. Inflace by se pak měla postupně zvednout a překonat jedno procento. Vyplývá to z odhadů ekonomů, které ČTK oslovila. Letošní růst ekonomiky, který patří k největším v EU byl podpořen jednorázovými faktory, jako bylo dočerpávání peněz z evropských fondů, uvolněná rozpočtová politika vlády, nízké ceny ropy a vliv výběru daně z tabákových výrobků. Příští rok by se tak růst české ekonomiky měl vrátit k průměru zemí EU, uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Spolu s pokračujícím zlepšováním ekonomiky se bude podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela zlepšovat i situace domácností. "Porostou mzdy a nezaměstnanost se bude dále snižovat, i když tempo poklesu už bude slabší. Domácnosti se stanou hlavním tahounem růstu, když růst investiční aktivity se skoro zastaví kvůli výrazně nižšímu čerpání z fondů EU," uvedl. I podle analytiků ČSOB vstoupí Česko do roku 2016 s velmi solidními základy v podobě nízké inflace a nezaměstnanosti. "Růst hospodářství nejspíše zvolní ze současných více než čtyř procent s tím, jak se postupně vyčerpají prorůstové stimuly přicházející ze zahraničí. Dynamika hospodářství by se však mohla stabilizovat těsně pod třemi procenty, což je dostatečně vysoká úroveň pro zajištění dalšího poklesu nezaměstnanosti," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Energetický regulační úřad vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypsal podporu pro podporované a obnovitelné zdroje energie na příští rok. Má jít až o 42 miliard korun. ERÚ tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů. Česká televize v pondělí uvedla, že cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše místo předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, místopředseda úřadu.

Vitásková se od podzimu přela s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) i částí odborné veřejnosti kvůli tomu, že ERÚ v listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok podpora vyplacena nebude. Požadovala takzvanou notifikaci, tedy souhlas Evropské komise, že je podpora vydávána oprávněně. Většina producentů v ČR ji dlouhodobě nemá. Notifikaci by podle dřívějšího vyjádření ministra Mládka měli dostat zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku. Nakonec vláda před Vánocemi schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů.

Značka Baumax v ČR zatím zůstane, pod polským vlastníkem

Polská společnost Merkury Market, která převzala v ČR 18 hobbymarketů Baumax, bude tyto obchody zatím nadále provozovat pod značkou rakouského řetězce. ČTK to potvrdila společnost BM Česko, která obchody nově provozuje. Převzetí 18 českých prodejen Baumax polským řetězcem Merkury Market povolil v říjnu antimonopolní úřad. Skupina má prodejny v Polsku a na Slovensku a nyní se dostává i na český trh. Bývalé hobbymarkety Baumaxu v Brně, Jihlavě, Liberci, Ostravě - Rudné, Přerově a ve Zlíně nyní přebírá řetězec OBI. Rakouský Baumax už několik let čelil ztrátám, firmu vyčerpala hlavně expanze do východní Evropy.

Z visegrádských zemí se imigrantů nejméně obávají Poláci

Poláci jsou v otázkách spojených s imigranty vstřícnější než lidé z ostatních zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4), ačkoli se většina obyvatel Polska obává, že přijímání uprchlíků jim může snížit životní úroveň. Vyplývá to z průzkumu polského institutu CBOS provedeného v návaznosti na ankety ve všech zemích V4. Češi v řadě otázek zastávají nejodmítavější postoje. Členy V4 je Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Zatímco 57 procent Poláků se obává, že by pro ně imigranti mohli znamenat pokles životní úrovně, 49 procent jich očekává, že kvůli žadatelům o azyl vzroste kriminalita. V Česku má podle dříve zveřejněného průzkumu agentury CVVM podobné obavy 84 a 78 procent lidí, Slováci a Maďaři jsou v obou otázkách mírně nad 70 procenty. Negativní kulturní vlivy přisuzuje imigrantům 44 procent Poláků,73 procent Čechů, 68 procent Slováků, 65 procent Maďarů. Průzkum CBOS se konal na konci října, tedy ještě před listopadovými teroristickými útoky v Paříži, upozorňuje agentura PAP.

iDnes: Velvyslankyně Filipi i Klausová souhlasí s pracovní dohodou

Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou ve funkcích i po Novém roce. Podle serveru iDnes.cz obě souhlasí s prozatímním řešením, které navrhlo ministerstvo zahraničí. Obě budou zatím pracovat na "dohodu o provedení práce". Podle služebního zákona by totiž velvyslankyně ve funkci měly skončit kvůli věku, protože je jim víc než 70 let. Novelu, která zavádí výjimku, projedná Senát až v lednu. Změna v novele spočívá v tom, že diplomaté, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, budou moci misi dokončit.

V jaderné elektrárně Temelín vyjížděli hasiči ke zkratu, bezpečnost ohrožena není

Hasiči z temelínské jaderné elektrárny vyjížděli v pondělí večer k závadě uvnitř elektrárny. Kouř vycházel ze zařízení u generátorového vypínače v nejaderné části 1. bloku. Příčinou byl podle předběžné zprávy elektrický zkrat. Bezpečnost ani výkon to neohrozilo, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Požár to podle mluvčího nebyl a k ochlazení zařízení stačil pouze minimax. O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal informaci Rakousku.

Od ledna zdraží krabička cigaret o tři až čtyři koruny

Od ledna stoupne spotřební daň z cigaret a dalších tabákových výrobků. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny. Daň navíc poroste i v dalších dvou letech. Sazby daně se zvýší vždy k 1. lednu. Vyplývá to z letos schválené novely zákona o spotřebních daních. Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur (v přepočtu 2430 Kč) na 1000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Z vraždy dvou bezdomovců policie obvinila dalšího bezdomovce

Z vraždy dvou bezdomovců na Frýdecko-Místecku policie obvinila šedesátiletého muže, rovněž bezdomovce. Pachateli hrozí až výjimečný trest, řekla ČTK mluvčí policie Gabriela Holčáková. Oběťmi trestného činu, který se stal v minulých dnech, byli osmačtyřicetiletý muž a o dva roky starší žena. Podle Holčákové muž oběti usmrtil na odlehlém místě v lese. Policisté vyslechli desítky lidí, kteří byli v okruhu několika kilometrů od místa činu.

Osmnáctiletý chlapec v Jeseníkách zahynul po nehodě na bobech

Na sjezdovce v lyžařském areálu Kopřivná v Malé Morávce na Bruntálsku se v úterý večer zabil osmnáctiletý chlapec. Na bobech zřejmě nezvládl prudkou jízdu na zledovatělém technickém sněhu a v plné rychlosti narazil do sněžného děla. Trať byla v době neštěstí mimo provoz. ČTK to sdělil mluvčí horské služby Radek Zeman. Chlapec utrpěl těžké poranění hlavy.

Turecko poslalo do ČR dokumenty kvůli vydání zadrženého občana

Turecko již poslalo do Česka dokumenty k vydání Nazmiho Sahina, jehož v listopadu zadržela královéhradecká policie. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Muž nadále zůstává ve vazbě a pokračuje vydávací řízení. Třicetiletého muže turecké státní příslušnosti zadržela policie při silniční kontrole. Zjistila, že ho hledá Interpol, protože byl odsouzen na šest let a tři měsíce za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka" a vyhýbal se nástupu do vězení. Státní zástupce později vyloučil, že by touto organizací byl Islámský stát či Kurdská strana pracujících.

Sahinova právnička Zuzana Dostálková už dříve odmítla, že by Sahinovo jednání mělo spojitost s terorismem, podle ní šlo spíše o politické akce, které přirovnala k činnosti disidentů za komunistického režimu. Klient se prý v EU zdržuje šest let a zadržení v ČR, kam přijel na výlet, ho překvapilo. Muž má v Itálii status uprchlíka.

Vědci chtějí přiblížit praxi svůj objev pro boj s leukémií

Objev brněnských vědců, který může pomoci v boji s chronickou lymfocytární leukémií, má nakročeno do komerční praxe. Momentálně experti hledají mezi farmaceutickými firmami partnera pro další rozvoj. Výzkumníkům pomohl dvouletý projekt BioMedTech. Jeho cílem bylo právě to, aby se slibné experimenty v biomedicínských technologiích posunuly blíže k praktickému využití. O výsledcích projektu podpořeného více než 21 miliony korun z evropských fondů novináře informovala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Život se dál prodlužuje, muži mají naději dožití 76 a ženy 82 let

Život v Česku se dál prodlužuje. Za jediný rok se protáhl o zhruba sedm měsíců. Muži mají naději dožít se skoro 76 let, ženy pak 82 let. Za posledních 15 let si tak muži "přidali" 4,2 roku, ženy 3,4 roku. Vyplývá to ze statistické ročenky ČR 2015, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Za prodlužováním života je moderní medicína, zdravější životní styl i čistější životní prostředí. Díky zvyšování věku i kvůli menšímu počtu narozených dětí společnost stárne. Stárnutí je podle expertů nejvýznamnější demografická změna, která se za poslední čtvrtstoletí udála. V roce 2010 tvořili lidé nad 65 let 15,5 procenta obyvatel Česka, loni už téměř 18 procent. Děti do 14 let představovaly 15 procent z 10,5 milionu obyvatel.

V chebském babyboxu našli ráno odloženou holčičku

V chebském babyboxu našli zdravotníci dnes ráno odloženou novorozenou holčičku. Byla krátce po porodu a personál nemocnice jí ihned zajistil základní péči. V Chebu jde o první případ odloženého dítěte do babyboxu, řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice a.s. Vladislav Podracký. V chebské nemocnici je babybox zhruba čtyři roky. Dnes nalezené novorozeně je už v celé České republice 130. dítětem, které bylo zachráněno díky babyboxům. Případy odložených dětí se v Chebu vyskytly už dříve. Známý je případ z července 2013, kdy byla v tomto městě v kontejneru nalezena živá novorozená holčička. V roce 2010 byl nalezen přímo na dětském oddělení chebské nemocnice jednáctidenní chlapeček.

Rok 2015 v klasice přinesl uznání českých umělců v zahraničí

Rok 2015 v klasické hudbě přinesl mimo jiné uznání českých umělců v zahraničí. Například basbarytonista Adam Plachetka úspěšně debutoval na scéně Metropolitní opery v New Yorku a Ennio Morricone si pro spolupráci na hudbě k filmu Quentina Tarantina Osm hrozných vybral Český národní symfonický orchestr. Bavorská státní filharmonie zase oznámila, že jejím novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem se od sezony 2016/17 stane Jakub Hrůša.

Rok 2015 přinesl i úmrtí významných tuzemských hudebníků. Ve věku 87 let zemřel po krátké nemoci 19. července přední český houslista a vysokoškolský pedagog Václav Snítil. Patřil k nejužší špičce českých houslistů 20. století a byl přímým pokračovatelem proslulých učitelů houslové hry - Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana. O osm dní později zemřel světově uznávaný pianista Ivan Moravec. Bylo mu 84 let. Známý virtuos se jako jediný Čech dostal mezi sedm desítek světových pianistů, jejichž umění zachycuje na CD prestižní edice Velcí klavíristé 20. století.

Letošek je pro filmaře úspěšný díky pobídkám i tržbám v kinech

Existence filmových pobídek, které lákají do Česka zahraniční filmové štáby, přinesla letos investice ve výši 4,5 miliardy korun, což je největší částka za posledních 12 let. Dobře se vyvíjí i distribuční trh; podle odhadů přišlo do kin zhruba o milion diváků více než loni. Distributoři očekávají návštěvnost až 12,7 milionu lidí a tržby dokonce nejvyšší v historii - kolem 1,6 miliardy korun.

Česko nabízí filmové a televizní pobídky od roku 2010 ve formě vratky dvaceti procent prokazatelně utracených nákladů. Chystaná novela audiovizuálního zákona je má navýšit, zprůhlednit jejich systém a umožnit i to, aby o ně zájemci mohli žádat i během roku. V ČR se letos natáčela asi dvacítka zahraničních projektů, například snímek o atentátu na Heydricha Anthropoid, třetí řada seriálu Crossing Lines (Bez hranic) či norský seriál Nobel a britský The Musketeers. Do zhruba šesti set kin je podle údajů Unie filmových distributorů každoročně uváděno kolem 240 novinek.

Havlova knihovna bude příští rok připomínat jeho nedožitých 80 let

Nedožité 80. narozeniny dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla budou hlavním motivem programu Knihovny Václava Havla v příštím roce. Do oslav nedožitého jubilea se zapojí i mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí. Na Tři krále knihovna spustí zvláštní webovou stránku s programem a představí logo oslav, řekl ČTK Pavel Hájek z Havlovy knihovny. Havlovy narozeniny jsou 5. října.

V úvodní večer, kterým provede ředitel knihovny Michael Žantovský, představí knihovna projekt Havel@80, spustí prodej elektronického vydání Spisů Václava Havla a promítne sestřih amatérského videa z jedné z prvních domácích prezidentských cest Václava Havla. Knihovna také chystá nové revidované vydání vzpomínek Havlova otce nebo knihu rozhovorů s exprezidentovým bratrem Ivanem.

V historické peci v Lenoře dnes naposledy upekli chleba

V Lenoře na Prachaticku se letos naposledy konalo tradiční pečení chleba. Kváskový chléb, česnekové placky nebo housky přišla ochutnat stovka turistů. Historická pec se opět rozpálí poslední sobotu v dubnu příštího roku. ČTK to řekl pekař Augustin Sobotovič, který řemeslnou tradici udržuje. Stejně jako obvykle v den pečení vstával dnes už kolem čtvrté hodiny. O hodinu později už roztápěl pec. Nejprve do ní nasázel česnekové placky a housky, které jsou rychle hotové. "Začínáme vždy s nimi, aby bylo možné okamžitě lidem něco podat, než se upeče chleba," řekl Sobotovič. Housky i placky po upečení okamžitě zmizely z ošatek.

Pečením chleba je Lenora proslavená. Místní pec pochází z roku 1837. Sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu. Pecí bylo v obci několik. V dochované peci se peklo ještě několik let po druhé světové válce. Od roku 1958 je zapsaná jako nemovitá kulturní památka.

Umělci začali dnes v Rožnově pracovat na sochách ze sněhu a ledu

Dvě desítky umělců z České republiky a Polska začaly v areálu Camp Sport v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku pracovat na sochách ze sněhu a ledu. Dokončit by je měli na Silvestra, kdy je poprvé uvidí návštěvníci letošního 18. ročníku sochařského sympozia Ledové království. Letošní novinkou je prodloužení izolovaného stanu, v němž sochy vznikají, a také jeho nasvícení a ozvučení. Pořadatelé podle organizátorky Dagmar Hrabalové přivezli asi 22 tun ledu a sněhu.

Sport

Čeští hokejisté porazili ve svém třetím zápase na mistrovství světa hráčů do 20 let Bělorusko 5:3 a udrželi se tak ve hře o vítězství v základní skupině A. Svěřenci trenéra Jakuba Petra se však proti papírově nejslabšímu týmu trápili a o zisku tří bodů rozhodli až ve třetí třetině, kterou vyhráli 3:0. Vítězný gól vstřelil v 55. minutě Radek Veselý.

Úvodní závod Turné čtyř můstků v německém Oberstdorfu vyhrál domácí skokan na lyžích Severin Freund, který měl ve větrné loterii štěstí na podmínky. Českým reprezentantům se nedařilo. Jakub Janda byl dvaadvacátý a nejlepší Čech ve Světovém poháru Roman Koudelka skončil o dvě místa za ním.

Čeští házenkáři obsadili na Vánočním poháru čtyř zemí ve Vratislavi druhé místo. Po pondělním vítězství nad Íránem ve finále turnaje prohráli s vysoce favorizovaným domácím Polskem 33:37. Reprezentantům nevyšla první půle, kterou prohráli 14:22, v druhém dějství ale dokázali bronzové medailisty z posledního světového šampionátu v Kataru porazit o čtyři branky.

Fotbalový reprezentant Václav Procházka po čtyřech letech zřejmě opustí Plzeň, který mu dala souhlas k přestupu do tureckého Osmanlisporu. Jednatřicetiletý stoper má v neděli odletět do Antalye, kde se připojí k novému týmu na soustředění, absolvuje lékařskou prohlídku a podepíše smlouvu na tři a půl roku. Informuje o tom agentura Sport Invest International, která zastupuje aktuálně dvanáctý tým turecké ligy.

Smutná zpráva o úmrtí bývalého fotbalového gólmana Pavla Srníčka zasáhla i trenéra Arsenalu Arséna Wengera, který si ho pamatuje jako soupeře v brance Newcastlu. Rodině zesnulého brankáře vyjádřil upřímnou soustrast. "Už před týdnem jsem zaregistroval, že zkolaboval při běhu. Je to velmi, velmi smutná zpráva," řekl Wenger na tiskové konferenci před sobotním zápasem právě s Newcastlem, jehož je Srníček legendou a oblíbencem tamních fanoušků. "Je to smutné zejména proto, že mu bylo teprve 47 let a byl stále aktivní ve fotbale jako trenér brankářů. Mám na něj jen dobré vzpomínky z doby, kdy hrával Premier League. Posílám kondolenci jeho rodině," uvedl Wenger. Bývalý fotbalový reprezentant Srníček zemřel v úterý devět dní po srdečním kolapsu, který ho postihl při kondičním běhu. Na dvacet minut se mu zastavilo srdce a po převozu do nemocnice byl uveden do umělého spánku. Vyšetření však odhalila nenávratné poškození mozku, a proto bylo rozhodnuto o vypnutí přístrojů, které ho držely při životě. V Anglii Srníček odchytal bezmála dvě stovky zápasů za Newcastle, kterému pomohl k postupu do nejvyšší soutěže a v roce 1996 mu jen těsně unikl titul.

Počasí

Jasno až polojasno. V Čechách během dne od západu oblačno až zataženo, ojediněle i srážky mrznoucí s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C, na Šumavě kolem -1 °C.

30-12-2015