Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

27-12-2015

JE Dukovany částečně obnovila provoz

V Jaderné elektrárně Dukovany byla dnes po více než tříměsíční odstávce a kontrole svarů opět spuštěna řetězová štěpná reakce ve 3. bloku. Od pondělí by měl blok začít dodávat elektrickou energii do sítě. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Kvůli neplánované kontrole svarů nedodává do sítě elektřinu od 19. září. Od tohoto data fungoval v Dukovanech jen jeden ze čtyř jaderných bloků. "Na přelomu roku budou v elektrárně v provozu bloky o celkovém výkonu 1000 megawattů," uvedl Bezděk. Zbývající dva dukovanské bloky budou mimo provoz i po Novém roce. Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Neplánované odstávky ale výrazně poznamenaly letošní produkci elektřiny. Podle údajů na webových stránkách firmy ČEZ dodaly Dukovany do dneška 12,45 terawatthodiny (TWh). Za celý minulý rok elektrárna vyrobila 15,37 TWh proudu.

Tržby zemědělců v roce 2015 výrazně klesly

Tržby z hlavních zemědělských komodit letos klesnou o deset miliard korun na přibližně 82 miliard Kč. Odhaduje to Zemědělský svaz ČR. Zlepšil tak zářijový odhad, kdy svaz hovořil o poklesu na 79 miliard korun. Skoro třetina propadu je kvůli poklesu cen mléka. "Je to obdobné, jako tomu bylo v roce vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2004, kdy v našem zemědělství bylo dosaženo za rozhodující komodity tržeb za zhruba 81,5 miliardy korun," řekl předseda svazu Martin Pýcha. Podle něj jsou prakticky veškeré meziroční poklesy způsobené propadem cen produktů.Letošní sklizeň přála obilovinám, naopak se nedařilo bramborám, cukrovce, kukuřici, chmelu a pícninám. Pokles produkce zaznamenali sedláci i u řepky, ovoce či zeleniny.

V Drážďanech uvízla česká loď

Pod Mariánským mostem v centru Drážďan uvízla dnes dopoledne česká nákladní loď. Dosavadní pokusy o její vyproštění selhaly, informoval deník Sächsische Zeitung (SZ). Pokračovat by se mělo v pondělí, kdy záchranářům pomůže voda puštěná z Česka. Loď dlouhá 90 metrů o hmotnosti 1100 tun uvízla pod mostem, který stojí nedaleko drážďanské Semperovy opery či galerie Zwinger, na písčité mělčině, uvedl list. S 1,42 metry přitom nebyla podle SZ hladina vody nijak neobvykle nízká.

"Přivolali jsme na pomoc další český remorkér typu TR 15. Přes Vánoce byl odstavený v (drážďanském) Albertově přístavu," uvedl ředitel drážďanského vodního a lodního úřadu Klaus Kautz. Několik pokusů o vyproštění se však nezdařilo. Saské a české úřady se rozhodly akci přerušit do pondělí.

Česká zbrojovka dodá zbraně pro českou armádu

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Českou zbrojovkou na dodávku tisíců útočných pušek a pistolí. Zaplatí za ně asi 476 milionů korun. Urychlený nákup zbraní kvůli doplnění zásob v polovině října odsouhlasila vláda. Ministerstvo od uherskobrodské České zbrojovky kupuje 2600 útočných pušek CZ 805 BREN s potřebným příslušenstvím. Armáda tento typ zbraní používá od roku 2011, od firmy jich již v minulosti nakoupila přes 17.500. K útočným puškám chce ministerstvo koupit několik tisíc zaměřovacích dalekohledů a systémů nebo zaměřovacích laserů. Součástí zakázky je i koupě 800 podvěsných granátometů, přepravní obaly pro pušky nebo soupravy pro zbrojíře. Ministerstvo za celou objednávku zaplatí 417 milionů korun bez DPH.

Pro vojáky zároveň od České zbrojovky kupuje 5500 pistolí CZ 75 SP-01 PHANTOM ráže 9 x 19 milimetrů, a to včetně příslušenství. Zaplatí za ně 59,3 milionu korun bez DPH.

V Jindřichově Hradci budou stáčet italská vína pro ruský trh

Jindřichohradecká likérka FrukoSchulz se od příštího roku nově zaměří na výrobu vína. Začne stáčet bílá, červená i růžová vína z Itálie a ze Španělska, pořídila si na to vybavení za 55 milionů korun. Většina vína bude směřovat do Ruska, odkud je majoritní vlastník likérky, holding Ladoga. ČTK to řekl ředitel společnosti Fruko Schulz Josef Nejedlý. "Nabídneme je i na český trh, ale většinu budeme určitě exportovat do Ruska. Takové jsou nyní požadavky ruského trhu," řekl Nejedlý. Do Ruska likérka vyváží i většinu šumivých vín, která lahvuje už druhým rokem, a také sladkých likérů, na které se podnik více zaměřil letos. "Už se nespecializujeme pouze na konzumní lihoviny, jako je rum, vodka, zelená a vaječný likér, které ale pořád tvoří základ výroby především pro český trh," uvedl šéf firmy.

Podle Nejedlého jsou likéry s nízkým podílem alkoholu trendem posledních let. V Jindřichově Hradci tak letos začali vyrábět 25 druhů nových likérů. Netají se tím, že někdy jde o obdoby světových značek, které se používají do míchaných nápojů. Likérka tak produkuje třeba krémovou whisky, novinkou je whisky s příchutí medu a třešní.

Novoroční ohňostroj tentokrát z Vítkova

Pražané a návštěvníci hlavního města budou moci shlédnout na Nový rok tradiční ohňostroj pořádaný magistrátem. Letos bude odpálen z vrchu Vítkova. Kromě toho budou moci navštívit řadu dalších akcí spojených s ohňostrojem, například noční plavbu na parníku na Vltavě, či světelná show v některých hotelech a restauracích. Tradiční a zřejmě největší pražský ohňostroj, pořádaný hlavním městem, se uskuteční 1. ledna 2016 od 18:00 na Vítkově. Trvat by měl zhruba deset minut. V minulosti byl odpalován z Letné nebo z pontonu na Vltavě, zde ale rušil vodní ptactvo. Ohňostroje pořádají i některé radnice městských částí. Mezi nimi je například Praha 16, kde bude o půlnoci z 31. prosince 2015 na 1. ledna 2016 odpálen ohňostroj na náměstí svatého Petra a Pavla v Radotíně.

Nové Město chystá závody v biatlonu, přestože ve městě zatím není žádný sníh

Organizátoři v Novém Městě na Moravě vsadili na předpověď počasí, která slibuje po Novém roce ochlazení a uspořádají 9. a 10. ledna závody biatlonového Poháru IBU. Své rozhodnutí dnes oznámili Mezinárodní biatlonové unii.

"Rozhodli jsme se jít do rizika. Mrznout by mělo na základě dlouhodobé předpovědi počasí už od 30. prosince," řekl ČTK prezident České biatlonové unie a předseda organizačního výboru v Novém Městě Jiří Hamza. Podle meteorologů by už od začátku ledna měly teploty na Novoměstsku klesnout až k minus deseti stupňům Celsia, což umožní výrobu technického sněhu. "Biatlonový závod chceme uspořádat i vzhledem k naší kandidatury na pořádání mistrovství světa. Potřebujeme si také připravit tratě pro závod Světového poháru v běhu na lyžích, který se uskuteční ve Vysočina aréně 23. a 24. ledna. Chceme využít nově vybudovaný zásobník sněhu," uvedl Hamza.

27-12-2015