Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-01-2015

Vláda souhlasila s azylem pro vybrané syrské rodiny

Zhruba sedm desítek syrských uprchlíků získá azyl v České republice. Jde především o děti, které budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích. Do ČR přicestují se svými rodinami. S návrhem na udělení azylu souhlasila vláda, novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vhodné kandidáty česká strana vytipuje v příštích měsících z uprchlíků v Jordánsku. Před jejich případným přesídlením je důkladně prověří české bezpečnostní složky. Zároveň vláda souhlasila s vytvořením programu pro pomoc uprchlíkům přímo v oblastech s ozbrojenými konflikty a humanitárními či přírodními katastrofami. Česko na něj uvolní až 100 milionů korun ročně. Pro letošní rok by se měl program týkat především Blízkého východu, který je zasažen konfliktem v Sýrii.

Všem přesídleným Syřanům by měla být v ČR poskytnuta mezinárodní ochrana formou azylu a důkladná zdravotní a sociální asistence po příjezdu. Ministerstvo ve spolupráci s bezpečnostními složkami vytvoří kvůli přesídlení speciální pracovní skupinu. Ta by měla vybrat uprchlíky vhodné k přesídlení do ČR, důkladně je prověřit a bude mít také právo veta nad jednotlivými kandidáty k přesídlení. Členové pracovní skupiny budou následně monitorovat integraci uprchlíků do české společnosti.

Česko může podle TOP 09 přijmout stovky syrských uprchlíků. Opoziční strana v reakci na příliv utečenců do Evropy vyzvala českou vládu i Evropskou unii k vypracování imigrační strategie. Souhlas s lékařskou a humanitární pomocí pro uprchlíky vyjádřila i opoziční ODS. Občanští demokraté jsou ale proti tomu, aby uprchlíci v Česku zůstali trvale. Obě strany chtějí téma imigrace zařadit na nadcházející schůzi Sněmovny.

Zeman míní, že imigranti, kteří se neadaptují, mají zem opustit

Imigranti, kteří se neadaptují na pravidla hostitelské země, by ji měli opustit, řekl na tiskové konferenci prezident Miloš Zeman. Dodal, že nikdy neříkal, že by měli být všichni muslimové deportováni, jak prý mu podsouvali někteří čeští novináři. Nejde podle něj o nic nového. "Velká Británie už před časem deportovala některé imámy, kteří hlásali radikální názory," uvedl. Je podle něj otázkou, koho by tyto případné deportace měly zasáhnout. "Já se domnívám, že ty, kteří zejména na sociálních sítích opakovaně vyhrožují teroristickými útoky. Protože prevence je vždycky lepší než následné řešení problému," dodal. Takoví lidé by podle něj měli být deportování do svých původních domovských zemí. Zeman řekl, že je pro rozsáhlou humanitární pomoc syrským uprchlíkům buď na jejich, nebo na sousedním území. Nedomnívá se ale, že jejich přesídlení do ČR by bylo šťastným řešení, a to ani pro ně samé.

Akce v ČR k holokaustu jsou po Francii vysoce aktuální, říká Kraus

Teroristické útoky ve Francii z minulého týdne podle viceprezidenta Evropského židovského kongresu (EJC) Tomáše Krause mimořádně zvýšily aktuálnost mezinárodního fóra k 70. výročí konce holokaustu, které se na konci ledna uskuteční v České republice. Setkání na Pražském hradě vyšle apel, že míra antisemitismu, xenofobie a nenávisti překročila únosnou mez a je proti nim třeba všemi prostředky bojovat, řekl Kraus ČTK. Fórum nazvané Let My People Live!, které se bude konat 26. ledna, se už původně mělo věnovat rostoucímu antisemitismu a extremismu ve Evropě. Účast na akcích v Česku zatím potvrdilo 30 předsedů nebo místopředsedů parlamentů. Kromě politiků zamíří na konci ledna do Česka také řada nepolitických celebrit. Slavnostní recepcí v Obecním domě 26. ledna večer a pietou v Terezíně má provázet slavný britský oscarový herec Ben Kingsley a diskusní panely na fóru bude moderovat renomovaný britský novinář Stephen Sackur z BBC.

Rozvědky by se nově mohly dostat i k informacím o klientech bank

Zpravodajské služby by nově mohly získat přístup k informacím o klientech bank a údaje o vlastnících telefonních čísel. Vyplývá to z návrhu zákona o zpravodajských službách a novel souvisejících zákonů, které příští týden projedná vláda. Materiál, který předkládá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně se šéfem BIS Jiřím Langem, už veřejně podpořili koaliční lidovci. Rozvědky se nyní dostanou k údajům chráněným bankovním tajemstvím jen v případě, pokud se týkají financování terorismu. V případě telefonních hovorů sice mohou zpravodajci odposlouchávat hovory, nedostanou se ale k údajům o tom, komu které telefonní číslo patří. To by se nyní mělo změnit.

Rozvědky podle předkládací zprávy usilují především o údaje o podezřelých společnostech, za které vystupují nastrčené osoby nebo které o sobě neposkytují bližší informace a které by mohly ohrozit bezpečnost a hospodářství České republiky. Zpravodajci usilují rovněž o informace o stoupencích radikálního islámu, jejichž aktivity by mohly být financovány z výnosů organizované kriminality. V budoucnu se počítá rovněž s novým způsobem kontroly zpravodajských služeb, na které by se podílel i občanský orgán odvozený od Parlamentu a složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných lidí.

Náměstka pro státní službu vybere vláda až příští týden

Klíčového náměstka ministra vnitra pro státní službu vybere vláda ze tří kandidátů až koncem příštího týdne. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Kabinet dostal informaci o dosavadním průběhu výběrového řízení. V nejbližší době mají všichni kandidáti obdržet oficiální vyrozumění. "Jsou vybráni dva muži a jedna žena a ani jeden z nich není náměstkem ministra vnitra," uvedl k trojici finalistů Chovanec, který chtěl jejich jména zveřejnit až v momentě, kdy bude všem kandidátům doručena zpráva o tom, zda uspěli, či nikoliv. Jeho vládní kolega a ministr financí Andrej Babiš (ANO) jej ale předběhl a novinářům potvrdil, že v trojici jsou ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra Josef Postránecký, tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr. Mezi nimi má kabinet rozhodnout na mimořádném zasedání v příštím týdnu, nejspíše ve čtvrtek nebo v pátek.

EK nebude schvalovat programy bez vyhlášek ke služebnímu zákonu

Evropská komise nebude schvalovat české straně operační programy na roky 2014 až 2020, pokud nebudou existovat doprovodné prováděcí předpisy ke služebnímu zákonu. V Senátu to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová s tím, že ji o tom komise oficiálně informovala v úterý. Podle aktuálních informací ČTK Evropská komise chce od české strany znát časový rozvrh přijímání a platnosti vyhlášek, které budou konkretizovat pravidla zákona o státní službě. Zajímá ji také podoba budoucího odměňování úředníků, na jehož pravidlech se česká ministerstva ale zatím neshodla.

Zeman vyzval ČNB, ať už neintervenuje

Prezident Miloš Zeman vyzval Českou národní banku (ČNB), aby už neintervenovala na oslabování koruny, česká měna by se pak podle něj měla stabilizovat. Koruna je na letitých minimech k euru i USD. "Česká národní banka by si neměla hrát na demiurga (svrchovaného tvůrce) české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016," řekl Zeman na tiskové konferenci při návštěvě Pardubického kraje.

Banky: Češi se při současném propadu kurzu korun nezbavují

Češi v souvislosti s propadem kurzu české měny nijak výrazně nemění své investice a korun se nezbavují. Naopak někteří využili jejího slabšího kurzu a nakupovali ji spekulativně za cizí měny. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankami a poradenskými firmami. Koruna v posledních dnech oslabila na několikaletá minima. Ani Česká spořitelna či ČSOB nezaznamenaly, že by pokles koruny výrazně ovlivnil zájem o jiné cizoměnové investice.

Vláda by měla do konce ledna dostat strategii romské integrace

Vláda by měla do konce ledna dostat návrh nové strategie romské integrace do roku 2020 s opatřeními ve vzdělávání, bydlení, zdravotní péči, bezpečnosti či zaměstnávání. Na zlepšení situace Romů by v příštích letech Česko mohlo z EU využít miliardy korun. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj se rozšíří i působnost vládní agentury pro začleňování. Pracovat by měla v 70 městech najednou. V republice totiž přibývá ghett, v nichž žijí převážně Romové. V těchto chudinských lokalitách bydlí třetina romské populace.

Podle návrhu strategie by romské děti neměly končit ve "zvláštních školách", tedy v praktických školách pro lehce mentálně postižené. Ve školách by mělo působit také víc asistentů pedagogů. Víc peněz by mělo být na podporu romských středoškoláků a vysokoškoláků. Romové i jiné menšiny by měli dostat také větší podporu na úřadech práce. Stejně jako absolventi, dlouhodobě nezaměstnaní či rodiče malých dětí by měli patřit mezi upřednostňované skupiny. Situaci by mělo v chudších oblastech řešit i sociální podnikání.

CVVM: Sociální politika ČR je podle 69 pct lidí špatná

Sociální politiku Česka považuje 69 procent obyvatel za špatnou. Kladně se o ní vyjadřuje jen čtvrtina veřejnosti. Vůbec nejhůře z hodnocení vychází systém finančního zajištění ve stáří a podpory k získání zaměstnání v případě jeho ztráty. Naopak nejlépe lidé hodnotí školství a vzdělávání a zdravotní péči. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které ho provedlo loni v listopadu mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Do Jeseníků zamíří na armádní přebor 60 vojáků z Česka i ciziny

Šest desítek vojáků z celé České republiky i zahraničí zamíří na konci ledna do Jeseníků, aby poměřili své síly v nejtěžším armádním přeboru Winter Survival. V letošním ročníku si extrémní podmínky vyzkoušejí vojáci také z Rakouska, Polska či Německa. Čeká na ně již tradičně lezení po skalách, nouzové přespání v zimním horském terénu či překonávání vodních toků. Závod, který podle pořadatelů nemá ve světě obdoby, kvůli náročnosti vzdá každoročně několik týmů. Jeseníky budou závod hostit od 26. do 30. ledna.

Senát vrátil Sněmovně novelu zákona o veřejných zakázkách

Senát vrátil Sněmovně s pozměňovacím návrhem novelu zákona o veřejných zakázkách, která má za cíl především zjednodušit jejich zadávání. Senátoři chtějí mimo jiné zvýšit limit na zadávání víceprací ze současných 20 na 30 procent. Novela se tak nyní vrací do Sněmovny. Senátoři o ní debatovali téměř tři hodiny. Současný zákon umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 20 procent ceny původní zakázky. Projednávaná předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu.

Vláda schválila vyčlenit na obchvat Dobrovíze 85 milionů Kč

Na stavbu obchvatu středočeské Dobrovíze, kde má vzniknout sklad společnosti Amazon, a další potřebné silniční infrastruktury vláda vyčlenila na návrh ministerstva dopravy 85 milionů korun. Peníze by se měly přesunout ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na Středočeský kraj, který bude správcem veřejných komunikací směřujících do dobrovízského komerčního centra. Obchvat má odklonit nákladní dopravu směřující do logistické zóny z rezidenční části obce. Kromě obchvatu má z veřejných peněz vzniknout napojení areálu na rychlostní silnici R6 a dvojice mimoúrovňových křižovatek.

NWR loni snížila těžbu o dvě procenta na 8,6 milionu tun uhlí

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, což je meziroční pokles zhruba o dvě procenta a méně, než firma očekávala. Roční těžbu plánovala na úrovni 8,75 až devět milionů tun. Vyplývá to z informací, které NWR zveřejnila na svém webu. Pokles těžby loni výrazně zpomalil, neboť v roce 2013 produkce uhlí klesla o 21 procent na 8,8 milionu tun. Pro letošní rok NWR očekává těžbu 7,5 až osm milionů tun. Firma během uplynulého roku prošla kapitálovou restrukturalizací, aby se tak mohla vyrovnat s prudkým propadem cen uhlí v předchozích letech.

Jediným producentem černého uhlí v České republice je společnost OKD, která je dceřinou firmou NWR. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech a kvůli nízkým cenám uhlí musí přijímat úsporná opatření. Předloni firma oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se ale loni s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

Materiál na D47 nesplňuje podle ŘSD parametry studeného odvalu

Materiál použitý při výstavbě zvlněné části ostravské dálnice D47, která je dnes součástí dálnice D1, nesplňuje technické parametry studeného odvalu. V tiskové zprávě to s odvoláním na uskutečněné sondy uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). O příčinách bobtnání části dálnice, které je pravděpodobně příčinou špatného technického stavu i dvou mostů v Ostravě Přívoze se ŘSD pře se stavební firmou Eurovia.

Eurovia dlouhodobě tvrdí, že příčinou posunu mostních nosníků a prasklin na tělese mostů je použití nevhodného materiálu takzvaného studeného odvalu, který si ale v zadání stavby přálo samo ŘSD. Podle ŘSD ale sondy pod povrch dálnice odhalily jiný materiál než normovaný studený odval.

VSHosting vybuduje v Hostivaři obří datové centrum za 250 milionů

Firma VSHosting vybuduje v pražské Hostivaři obří datové centrum za čtvrt miliardy korun. Objekt o výměře 1500 metrů čtverečních pojme až 7500 serverů. Uvedli to zástupci společnosti. V současnosti má VSHosting zhruba 3000 klientů, primárně z řad velkých firem působících na online trhu. Zhruba čtvrtina klientů je ze zahraničí. Stavba nového datového centra ServerPark byla zahájena loni v listopadu a měla by být dokončena zhruba v polovině roku 2015. Výsledkem bude dvoupodlažní objekt s nezávislými trafostanicemi a dieselovými generátory.

Návrh změn v trestní odpovědnosti firem vyvolal kritiku poslanců

Vládní návrh změn zákona o trestní odpovědnosti firem čelil ve sněmovním ústavně-právním výboru ostré kritice. Poslanci se na rozdíl od ministerstva spravedlnosti obávají například účelové kriminalizace společností. Předloha by výrazně rozšířila okruh trestných činů, které mohou na firmy dopadnout. Zákon by nově stanovil, že by mohly být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež by byly výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak. Výbor nakonec debatu o předloze na měsíc přerušil. Ministerstvo má v této době debatovat s kritiky o možných kompromisních úpravách normy, kterou už dříve nepřímo odmítl hospodářský výbor. Pokud se ministerstvo s kritiky nedohodne na kompromisu, je možné, že poslanci vyzvou vládu, aby předlohu ze Sněmovny stáhla.

Celníci v Ruzyni loni zabavili 92 kg klů a padělky za 83 milionů

Celníci na pražském letišti loni odhalili 97 případů pašování nejpřísněji chráněných živočichů. Zabavili například 92 kilogramů klů vzácného slona afrického, dvou rohů nosorožce a 47 živých želv. Zjistili i 401 případů pašování drog, což je oproti roku 2013 nárůst o skoro 40 procent. Objevili také 24 tun padělků barevných gumiček a stavů pro výrobu oblíbených náramků pro děti. Hodnota všech zabavených padělků činila 83 milionů korun, o 21 milionů více než v roce 2013. ČTK to sdělila mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská.

Firmy z okolí vybuchlého skladu se náhrad asi zatím nedočkají

Firmy z okolí vybuchlého skladu munice na Zlínsku žádají náhrady škod, ale v nejbližší době se jich zřejmě nedočkají. Škody způsobené výbuchem má totiž podle státu a kraje hradit viník, který ale ještě není znám. Vyplývá to ze schůzky představitelů podniků se zástupci ministerstva obrany a krajského úřadu. Zatím mohou firmy uplatnit jen nároky na náhrady způsobené samotným zásahem bezpečnostních složek a evakuací obyvatel obcí. Jedna budova muničního skladu u Vrbětic, části obce Vlachovice, vybuchla loni v říjnu a další explodovala v prosinci. Jeden z majitelů lesů rovněž prohlásil, že pozemky ztratily na hodnotě. Zeptal se proto, jestli bude stát lesy sám vykupovat. Zástupci ministerstva ani kraje však na otázku neodpověděli.

Senát požádal vládu o mimořádné úsilí v případu Michalákových

Senát požádal vládu, aby vyvinula "mimořádné úsilí" k vyřešení případu rodiny Michalákových v Norsku a poskytla jim diplomatickou a právní pomoc. Horní komora o tom rozhodla na návrh svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD). Zároveň požádala ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o intenzivní jednání s norskými partnery v této věci. Senátoři tím dnes navázali na požadavek Sněmovny, která před měsícem uložila kabinetu žádat od norských úřadů vysvětlení, proč byli David a Denis Michalákovi před téměř čtyřmi lety odebráni jejich matce.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání, které se ale neprokázalo. V únoru 2012 norské úřady přesto zbavily rodiče práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly.

Policie viní 25 osob v nižších fotbalových soutěžích z korupce

Policie odhalila korupci a ovlivňování celkem deseti zápasů nižších tříd fotbalových soutěží ve Středočeském kraji. Trestně stíháno je v této věci pět osob z trestného činu podplacení a 20 osob z trestného činu přijetí úplatku. Obviněni jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí. Podle Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) mělo v průběhu roku 2013 docházet k předávání úplatků v řádech několika tisíců korun ze strany funkcionářů klubů či delegátů s tím, že rozhodčí budou pískat ve prospěch jednoho mužstva, ale i za to, že sudí budou na hřišti působit nestranně.

Soud zprostil obžaloby herce Čtvrtníčka a Potměšila

Pražský městský soud zprostil obžaloby herce Petra Čtvrtníčka a Jana Potměšila v kauze natáčení charitativního klipu, v němž zastavovali v policejních uniformách řidiče. Když jednoho z nich kontrolovali pro údajné překročení rychlosti a pak mu řekli, že jde o natáčení skrytou kamerou, postihl muže infarkt. Původně dostali osmiměsíční podmínky. V případu figurovali také režisér klipu Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický, kteří byli osvobozeni už u prvoinstančního soudu. Rozsudek je pravomocný.

Herci litovali toho, co se stalo. Tvrdili ale, že postupovali v souladu se scénářem a netušili, že někdo nepozná, že jde o recesi. Podle nich šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným policejním oděvům. Hájili se také tím, že měli k dispozici všechna potřebná povolení.

Železná Ruda žádá, aby vláda podpořila provoz kamenných kasin

Železná Ruda, rekreační centrum Plzeňského kraje, veřejně podpořila provoz kamenných kasin. Město, jehož příjmy jsou na těchto zařízeních silně závislé, zaslalo dopis premiérovi a ministrovi vnitra. Žádá, aby nově připravovaná legislativa nebyla pro tyto herny, které mají podle starosty Michala Šnebergra (ODS) kulturu a řád, likvidační. Šnebergr to řekl ČTK. Ve městě byla v prosinci otevřena nová Poker Aréna s kasinem a hotelem za stovky milionů korun. "Jdeme proti většinové náladě v Česku. Stavíme kasina, protože to je pro nás rozhodující zdroj příjmů. Jsme nervózní z přípravy nového zákona o provozování loterií. To, co nyní vymýšlí ministerstvo financí, je pro náš rozpočet likvidační a asi i pro kasina," řekl starosta.

Firma Iveco vloni opět vyrobila rekordní počet autobusů - 3200

Společnost Iveco Czech Republic Vysoké Mýto v loňském roce opět překonala rekord v počtu vyrobených autobusů. Bylo jich více než 3200 kusů, řekl ČTK mluvčí firmy Katarína Kutlíková během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v závodu. Největší zakázkou loňského roku byla dodávka pro společnost Deutsche Bahn, víc než 710 meziměstských a městských autobusů typu Crossway. Iveco Czech Republic plánuje ve Vysokém Mýtě další rozvojové projekty. Chce vybudovat testovací dráhu na letišti na okraji města, zatím nejsou dořešeny majetkové poměry.

Vláda dá kraji 30 milionů Kč na brněnskou Grand Prix

Vláda souhlasila s přidělením třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů. Peníze dostane Jihomoravský kraj, novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Kabinet měl rozhodnout už v minulých týdnech, vyžádal si ale dodatečné informace od kraje, pořadatele Automotoklubu Brno a promotéra šampionátu Dorna Sport. Někteří ministři ale nebyli zastánci toho, aby stát na závod soukromým pořadatelům přispíval.

Produkce medu v ČR loni klesla o 11 pct na 7162 tun

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec neurodil tmavý lesní med. V tuzemsku loni přibylo včelstev i včelařů. ČTK to řekl Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. "Tmavý med nosí včely v červnu a do poloviny července a ten loňský červen byl suchý a studený," popsal důvody, proč se loni urodil prakticky jen samý světlý med. Český spotřebitel přitom, když má na výběr, upřednostňuje med tmavý.

Kvůli opravám Hl. nádraží pojede část vlaků na Masarykovo nádraží

Kvůli rekonstrukci zastřešení haly pražského hlavního nádraží bude část vlaků od 2. února odkloněna na Masarykovo nádraží. Další spoje budou mít upravený čas odjezdů, rychlíky z Českých Budějovic budou naopak prodlouženy z hlavního nádraží dále do Holešovic, ranní vlak z Prahy do Kolína s odjezdem devatenáct minut po půlnoci bude nahrazen autobusovou dopravou. Celá oprava za bezmála půl miliardy korun by měla být hotová do května 2017. Rekonstrukce haly za provozu se dotkne vlaků na celkem patnácti železničních linkách.

Videomappingovou show v Plzni zajistí 11 obřích projektorů

Jedenáct velkých projektorů bude v sobotu v Plzni promítat na katedrálu a přilehlé domy na náměstí Republiky. Největší videomappingová show v ČR, jenž pokryje plochu 5000 metrů čtverečních, je součástí slavnostního zahájení projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015 (EHMK). Zkoušky zařízení naznačují, že tisícům lidí se v sobotu před očima promítne vše, nač mohou být Plzeňané hrdí, zjistila ČTK.

Film Fair Play Andrey Sedláčkové má 15 nominací na Českého lva

Nejvíce nominací na Českého lva - patnáct - získal film Andrey Sedláčkové o zneužívání dopingu v socialistickém sportu nazvaný Fair Play. Hned za ním se umístily Krobotův debut Díra u Hanušovic, sociální drama Cesta ven Petra Václava a Svěrákova pohádka Tři bratři. Na tiskové konferenci v Praze odtajnila hlasování svých členů Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Ceny předá 21. února ve Dvořákově síni Rudolfina. Akademici ve 22. ročníku těchto ocenění vybírali z 55 celovečerních hraných filmů a dokumentů uvedených do kin v roce 2014. Zmíněné čtyři snímky jsou nominovány ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář. O sošku Českého lva s nimi jako pátý bojuje celovečerní debut herce Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

V Praze dnes začíná festival severských filmů Scandi

Film švédského režiséra Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, který loni zvítězil na festivalu v Benátkách, zahájí dnes v pražském kině Lucerna první ročník festivalu severských filmů Scandi. Uskuteční se i na Slovensku. Přehlídka potrvá do 18. ledna a celkem uvede 15 titulů v třinácti kinech obou zemí, mezi nimi nejnovější snímky i restaurovanou severskou klasiku.

Nový web informuje o církevních památkách a ubytování na farách

Přehled poutních míst, církevních památek a ubytování na farách nabízí nový portál Církevní turistika. Vznikl péčí brněnské diecéze, postupně však získá celorepublikový rozsah. Jednotlivým farnostem umožní, aby se jejich nabídka dostala do širšího povědomí, turisté díky novému projektu najdou informace na jednom místě a nemusejí procházet lokální weby. Brněnské biskupství portál představí od čtvrtka na veletrhu Regiontour. "Velkou obnovu prožívají poutě. Obnovují se staré poutní cesty v Evropě," řekl Vladimír Záleský, farář ve Žďáru nad Sázavou, jenž pečuje také o poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Loni si kostel prohlédlo více než 30.000 turistů.

Hvězdy populární hudby blahopřály k jubileu Milanu Drobnému

Hvězdy tuzemské populární přišly pogratulovat do zaplněného Velkého sálu pražské Lucerny k 70. narozeninám zpěvákovi Milanu Drobnému. Oslavenci zazpívali například Miro Žbirka, Jiří Suchý, Václav Neckář, Petra Janů, Dalibor Janda, Petr Spálený, Petr Kolář, Yvetta Simonová, Yvonne Přenosilová, Heidi Janků, Ondřej Ruml nebo Jiří Štědroň. Koncert byl nazván podle zatím posledního Drobného alba A život běží dál. Dobný vystoupení prokládal vzpomínkami na dobu svých studií a pěvecké kolegy. Zpěvák slavící zároveň půl století své profesionální kariéry svůj blok zakončil další známou písní Mendocino, kterou před lety nazpíval s Karlem Kahovcem. Poté si na pódium sedl za konferenční stolek a sledoval vystoupení svých hostů.

Sport

České biatlonistky znovu vyhrály štafetu Světového poháru. Před týdnem se radovaly v Oberhofu, kde získaly pro Českou republiku mezi elitou triumf po 17 letech a nyní světovou konkurenci deklasovaly v dalším německém dějišti Ruhpoldingu. Kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková zvítězilo s náskokem jedné minuty a 13 sekund před Běloruskem.

Český hokejový brankář Dominik Hašek se dočkal v NHL další pocty po skončení kariéry. Po listopadovém zařazení do hokejové Síně slávy v Torontu klub Buffalo Sabres před úterním utkáním s Detroitem slavnostně vyřadil jeho číslo 39. To teď visí u stropu First Niagara Center a Hašek se zařadil po bok dalších šesti legend Gilberta Perreaulta (11), Ricka Martina (7), Reneho Roberta (14), Tima Hortona (2), Dannyho Gareho (18) a Pata LaFontainea (16). Stejně jako vstupu do Síně slávy v Torontu se i vyřazení čísla v klubu NHL se dočkal Hašek jako první český hokejista v historii. V Buffalu působil Hašek v letech 1992 až 2001. Během té doby získal šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře NHL.

Aleš Loprais sice obsadil v úterní 9. etapě na Rallye Dakar páté místo v kategorii kamionů a na nejrychlejšího Ajrata Mardějeva z Ruska příliš neztratil, v cíli měl ale ke spokojenosti hodně daleko. Vyrovnat se musel s technickými problémy, proto považoval za vítězství, že vůbec dojel do cíle. "Byla to strašná etapa, kde nás zklamala technika. Od prvního měřeného bodu nám odešel brzdový válec a chvílemi brzdilo pouze pravé zadní kolo. Zatáčky jsme jezdili vždy smykem, několikrát jsme vyletěli mimo trať a o dalších drobných problémech ani nemluvě," uvedl Loprais na svém webu. Stejně jako řada dalších jezdců udělal i navigační chybu, kterou podle svých slov ztratit osm minut. Průběžně je stále čtvrtý, na třetího Rusa Andreje Karginova ztrácí 57 minut. Posun vpřed se naopak podařil Martinu Kolomému, který v úterý zajel sedmý čas a stejná pozice mu patří průběžně. Mezi motocyklisty zůstává nejlepším Čechem Ondřej Klymčiw, jehož výsledek ale ovlivnila dodatečná penalizace za neprojetí měřeného bodu. Původně byl dakarský nováček devatenáctý, nakonec klesl na 27. místo; průběžně je jednadvacátý.

Slalomářce Šárce Strachové útok na další umístění na stupních vítězů v této sezoně Světového poháru ve Flachau nevyšel a po pomalejší druhé jízdě skončila devátá. Z vítězství se radovala Švédka Frida Hansdotterová, která si upevnila vedení v hodnocení disciplíny. České lyžařce patřilo po prvním kole třetí místo, ve druhé jízdě ale zajela až 16. čas a propadla se na konec první desítky. Umístění v Top 10 vybojovala popáté v sezoně.

Tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková postoupily do semifinále turnaje v Sydney a mohly by se v střetnout v boji o titul. Jako první prošla mezi nejlepší čtyři Plíšková po výhře nad Španělkou Carlou Suárezovou 4:6, 6:4 a 6:0. Tři sety potřebovala i druhá nasazená Kvitová, aby si poradila s Australankou Jarmilou Gajdošovou 4:6, 6:3 a 6:4 za dvě hodiny a dvě minuty. Z českých čtvrtfinalistek v Sydney tak neuspěla jen Barbora Záhlavová-Strýcová, která prohrála s bulharskou obhájkyní titulu Cvetanou Pironkovovou 4:6 a 1:6. Právě s kvalifikantkou Pironkovovou se v semifinále utká Kvitová.

Tenista Jiří Veselý porazil na turnaji v Aucklandu druhého nasazeného Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:2, 3:6 a 6:1 a postoupil do čtvrtfinále.

Český tenista Tomáš Berdych vynechá první kolo Davisova poháru s Austrálií, reprezentaci by však měl pomoci v případné baráži, nebo čtvrtfinále. Naopak Radek Štěpánek by měl být na zápas, který se uskuteční 6. až 8. března v Ostravě, po problémech s lýtkem připraven.

Ve čtvrtek odstartuje v Kataru 24. mistrovství světa házenkářů a mezi 24 účastníky nechybí ani český tým, který se mezi elitu vrací po osmi letech. Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše mají těžkou skupinu s oběma olympijskými finalisty Francií a Švédskem, dále Islandem, Egyptem a Alžírskem a do turnaje vstoupí jako outsideři. Přesto se chtějí poprat o postup do osmifinále, kam projdou čtyři týmy.

Čtyřiačtyřicetiletý Tomáš Tomeček patří mezi nejzkušenější české piloty kamionů v dálkových rallye. Náročným soutěžím se věnuje již od roku 1995, kdy byl navigátorem Karla Lopraise při vítězství na "klasické" Rallye Dakar. Poté se na legendární soutěži sám představil za volantem kamionu Tatra a absolvoval 11 ročníků. Posledních pět let ale startuje na soutěži Africa Eco race, která vede po stopách původního Dakaru, jenž se mezi tím přesunul do Jižní Ameriky. "Každý si může vybrat a já jsem si vybral Afriku. Navíc už jsem starý. Jsem Paris Dakar veterán," pousmál se Tomeček na tiskové konferenci po návratu z posledního ročníku Africa eco race, na němž obsadil třetí místo mezi kamiony. Podstatným důvodem jeho volby jsou i finance. Zatímco start na "starém" Dakaru jej stojí bez techniky 60.000 eur, náklady na účast v Jižní Americe jsou trojnásobné.

Počasí

Oblačno až polojasno, na východě zpočátku až zataženo a místy déšť, nad 500 m sněžení. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C.

14-01-2015