Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-01-2015

Na změně ústavy by mohla být shoda do konce března

Na změnách ústavy se politické strany chtějí shodnout do konce března. V létě má pak konkrétní návrh dostat Sněmovna, která by ho mohla schválit do konce roku. Na tiskové konferenci po jednání sněmovního podvýboru pro ústavu to řekl jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Mezi diskutované změny ústavy patří návrhy na změnu pravomocí prezidenta, funkčního období ústavních soudců nebo zavedení klouzavého mandátu pro poslance.

Nyní je na stole přes 20 různých návrhů na změnu ústavy. Některé z nejdůležitějších i nejkontroverznějších se týkají pravomocí prezidenta republiky. Je mezi nimi návrh na to, aby musel do budoucna hledat u vlády nebo v Senátu souhlas pro jmenování členů bankovní rady České národní banky, zpřesnění procedury při jmenování premiéra nebo usnadnění pohnání hlavy státu k Ústavnímu soudu. Nově by ho tam mohla povolat každá z parlamentních komor třemi pětinami hlasů.

Prezident Miloš Zeman podporuje vyšší rozpočet pro armádu

Prezident Miloš Zeman podporuje vyšší rozpočet pro armádu. Peníze by však podle něj měly být vynakládány účelně, zvláště na boj s mezinárodním terorismem. Zeman to řekl při návštěvě 43. výsadkového praporu v Chrudimi. "Mělo by to platit o těch složkách armády, které budou určeny pro boj s mezinárodním terorismem, tedy které budou nasazovány v zahraničních misích. Nevidím důvod, abychom opět plýtvali prostředky na repasování tanků T 72, pořizování podzvukových bitevníků L 159 a podobně," uvedl Zeman. Podle něj lze těžko bojovat s teroristy dřívějšími prostředky. "Potřebujeme právě výsadkáře, speciální jednotky, bezpilotní letouny, protože teroristické základny jsou velmi mobilní, rychle se přemísťují a je nutné nebojovat proti nim tím, že obsazujete území, protože to je bezpředmětné, ale že se pokusíte zničit jejich výcvikovou základnu," řekl prezident. Zmínil se i o vojácích, kteří prošli zahraničními misemi. Tito veteráni by podle něj mohli nalézt uplatnění v jiných ozbrojených složkách.

Ukrajinisté opět kritizují Zemana za jeho výroky o Ukrajině

Ukrajinisté a historici odmítají vyjádření prezidenta Miloše Zemana o historii Ukrajiny z nedávného otevřeného dopisu. Hlava českého státu podle nich mylně připisuje výrok o zabíjení Poláků Stepanu Banderovi nebo podíl na vraždění Židů Romanu Šuchevyčovi. Uvedli to v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Debata mezi ukrajinisty a Zemanem začala loni v srpnu, kdy ho v dopise vyzvali ke zdrženlivosti při hodnocení kontroverzního ukrajinského vůdce Bandery a při používání termínu banderovci. Prezident jim odpověděl minulý týden. Banderu a Šuchevyče kritizoval a uvedl, že nemůže Ukrajině blahopřát k takovým národním hrdinům. Zatímco minulý dopis podepsali čtyři vědci, nyní se připojili další čtyři. Mezi signatáři jsou třeba historik David Svoboda, ukrajinistka Lenka Víchová a politický geograf Michael Romancov. V úvodu dopisu vědci odmítají, že by se o Banderovi mělo mluvit pouze v dobrém. Nemělo by se ale o něm prý lhát.

Výbor má pochyby, zda se v muničním areálu dodržovaly předpisy

Sněmovní petiční výbor má vážné pochyby o dodržování předpisů při správě a provozu skladového areálu s municí ve Vrběticích na Zlínsku, v němž loni explodovaly dvě haly. Výbor v usnesení taky požádal vládu, aby odškodnila obyvatele okolních obcí, kteří byli i několikrát evakuováni, a náklady vymáhala po vinících. Debata k petici místních obyvatel za odvoz munice a nebezpečného materiálu z areálu trvala zhruba tři hodiny. S vysvětlováním záležitostí od zástupců ministerstev vnitra a obrany a dalších institucí autoři petice spokojeni nebyli. "Nedozvídáme se odpovědi na otázky. Ty, které nám dáváte, nás ještě víc znepokojují," zaznělo z jejich strany. Mluvilo se například o kontrolách skladů, v nichž mají munici uloženy soukromé společnosti, a o provozu na likvidaci raketového paliva. Výbor vyzval usnesením vládu, aby připravila změny zákonů tak, aby se situace nemohla opakovat. Kabinet má takové úpravy v plánu, měly by být předloženy letos. Členové výboru rovněž požádali vnitro, aby byli seznámeni s výsledky policejního vyšetřování potom, co skončí.

Mládek: Limity těžby zřejmě padnou v Bílině, o dolu ČSA se jedná

Stát v Ústeckém kraji s největší pravděpodobností prolomí limity těžby hnědého uhlí u dolu Bílina, kde si to nevyžádá zásah do lidských sídel. V případě dolu ČSA se uvažuje o úpravě limitů bez bourání obcí Černice a Horní Jiřetín. Novinářům v Mostě to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Vláda by se podle něj měla v rámci posuzování surovinové politiky státu limity těžby zabývat v březnu. Mládek také hodlá navrhnout desetinásobné zvýšení náhrad obcím, kterých se těžba dotýká.

Zdravotnické finance jsou podle Němečka stabilizované

Zdravotnické finance jsou podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) stabilizované, zdravotní pojišťovny včetně VZP skončily rok 2014 s přebytkem, nemocnice hospodařily vyrovnaně. Úspor bylo dosaženo snížením cen léků. Na zvýšení platů ve všech nemocnicích peníze jsou, řekl dnes novinářům Němeček a upřesnil, že přes zdravotní pojišťovny šlo do systému loni téměř 230 miliard korun. Podle opozice se ale zdravotnickým financím daří hlavně díky tomu, že předloni tehdejší vláda přilila do resortu peníze a současná vláda její krok loni zopakovala.

Odškodné za sterilizace by mohlo podle návrhu být asi 300.000 Kč

Oběti protiprávních sterilizací by se mohly v příštích letech dočkat odškodného, a to asi 300.000 korun. Částku by mohly získat tehdy, pokud k zákroku předem nedaly takzvaný informovaný souhlas. Obsahuje to návrh obrysů budoucího zákona o odškodnění. Novinářům to řekli ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéfka jeho sekce pro lidská práva Martina Štěpánková. Podle ní by se odškodnění mohlo týkat několika stovek osob. S podezřením na nucené sterilizace žen v Česku, a to především romských, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Zásady, podle nichž by se mělo poskytovat odškodné obětem protiprávní sterilizace, měla mít vláda už loni v prosinci. Podle aktualizovaného plánu jí je ministr předloží až v dubnu. Podle původního záměru měly na konci letoška být hotové paragrafy a zákon měl pak platit od pololetí příštího roku.

Sanace sesunutého svahu na D8 by mohla být hotová v polovině roku

Sanace sesunutého svahu na dálnici D8 na Litoměřicku by mohla být hotová v polovině roku. Dělníci už odtěžili většinu z horní části sesuvu. Novinářům to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Zároveň uvedl, že věří v co nejrychlejší dokončení úseku D8 přes České středohoří. Zatím poslední termín je konec roku 2016.

ČNB loni klesl zisk o více než pětinu na 56,6 miliardy korun

Česká národní banka (ČNB) uzavřela loňské hospodaření se ziskem 56,6 miliardy korun, oproti předcházejícímu roku klesl o více než pětinu. V roce 2013 vykázala zisk 73,1 miliardy korun především díky zahájeným devizovým intervencím, které vedly k oslabení koruny. Vyplývá to ze zveřejněných údajů o bilanci ČNB. Centrální banka využije zisk stejně jako v předchozím roce na snížení kumulované ztráty 50,5 miliardy korun z minulých let.

Singer: ČNB nemusí rychle reagovat na pokles cen ropy a potravin

V tuto chvíli není podle názoru guvernéra České národní banky Miroslava Singera nutné, aby měnová politika centrální banky rychle reagovala na pokles cen ropy nebo potravin. Vyplývá to z blogu Singera na stránkách ČNB. Kvůli poklesu cen se přitom v posledních týdnech opět objevily obavy z deflace a další reakce ČNB, což vedlo k oslabení koruny. Centrální banka by podle guvernéra reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, který by mohly způsobit propad domácí poptávky.

Ekonomika ČR poroste podle Deloitte pomaleji než slovenská

Tuzemská ekonomika poroste v letech 2016 až 2020 podle analýzy společnosti Deloitte průměrně o 1,7 procenta ročně. Životní úroveň v Česku by se tak měla do roku 2020 zvýšit až na 86 procent průměru EU. Slovensko poroste rychleji, zhruba o tři procenta ročně, a na konci dekády by mělo s životní úrovní na 90 procentech průměru EU předstihnout Českou republiku. Na setkání s novináři to uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Letos by podle něj měla tuzemská ekonomika stoupnout o 2,3 procenta.

MfD: ČSA navrhuje snížení platů o 40 procent, odbory nesouhlasí

Vedení Českých aerolinií chce snížit platy v průměru až o 40 procent. Odbory s takovým návrhem nesouhlasí. Spory o novou kolektivní smlouvu tak bude muset vyřešit nezávislý zprostředkovatel jmenovaný ministerstvem práce a sociálních věcí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Odbory chtějí nižší pokles platů, firma na podzim po velkém propouštění mluvila asi o třetinovém snížení. Dopravce loni na podzim ohlásil masivní propouštění. Pod hrozbou stávky ale nakonec přistoupil na kompromisní návrh. Propustil 69 letušek a stevardů, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků. Původně chtěly aerolinie propustit přes 300 zaměstnanců.

Odbory v Tescu vyhlásily stávkovou pohotovost,bojí se propouštění

Odbory obchodního řetězce Tesco v ČR vyhlásily stávkovou pohotovost, připravují krizový scénář. Společnost plánuje v ČR uzavřít hypermarket v Ústí nad Labem a pražský supermarket ve Smíchovské tržnici. O práci přijde podle odborářů 102 lidí. Jako důvod uzavření prodejen společnost uvádí silné konkurenční prostředí v oblasti a nevýhodnou polohu obchodů. ČTK o tom informovala odborová organizace Tesca.

Mlynáři: Ceny pšenice stoupají, zdraží mouka i pečivo

Ceny potravinářské pšenice navzdory loňské vysoké úrodě stoupají. Největší obchodníci s obilím v Česku prodávají od ledna tunu za 4800 Kč a v únoru podle odhadů cena vzroste na 5000 Kč. Růst cen obilí způsobí zdražení mouky a následně pekárenských výrobků. ČTK to sdělil předseda Společenstva mlynářů a pekařů v ČR Jaroslav Chochole. Podle informací ČTK má však většina velkých pekáren s řetězci dlouhodobé smlouvy, a úpravy ceníků tak nejméně do žní nelze příliš předpokládat. Podražit by mohly spíše menší pekárny, které nejsou v tvorbě cen závislé na supermarketech.

Pojišťovny odhalily loni podvody za rekordní více než miliardu

Detektivové pojišťoven odhalili loni pojistné podvody za více než miliardu korun, u řady pojišťoven šlo opět o rekordní čísla. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Převládají nadále podvody v pojištění aut. Nejvíce případů loni bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji. Nejméně se dlouhodobě podvádí ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Bioložka Fulková jako první z ČR naklonovala myši

Bioložka Helena Fulková jako první český vědec naklonovala myši. Laboratorní testy prováděla v Japonsku, které je považováno za velmoc v reprodukční biologii. Z pokusů se narodilo šest myších mláďat a většina žije, řekla Fulková v rozhovoru s ČTK. Úspěšnost metody, kterou při klonování vědkyně použila, je prý srovnatelná se zatím nejlepšími dosaženými výsledky ve světě. Klonování myší patří v oboru k tomu nejsložitějšímu. V současnosti se rozlišuje takzvané reprodukční klonování, aby vznikl nový jedinec, nebo terapeutické klonování. S ním se vědci snaží získat buňky, které by mohly pomoci léčit choroby, na něž je zatím medicína krátká. O budoucnosti klonování se také mluví kvůli záchraně ohrožených živočichů. Například právě k tomu by se výsledky tohoto výzkumu, který financovala i Grantová agentura ČR, mohly využít.

Čeští a španělští vědci vyvinuli první boranový laser na světě

Čeští a španělští vědci vyvinuli první boranový laser na světě. Je na bázi čistě anorganického materiálu, který z roztoku vyzařuje vysoce účinné a odolné modré laserové světlo. K získání tohoto světla použili sloučenin boru s vodíkem, které se odborně nazývají borany. Nový materiál se může stát základem moderních laserů budoucnosti. Podle vědců by mohly být ekologičtější i ekonomičtější. ČTK o tom informovala Miroslava Kaňková z tiskového oddělení Akademie věd ČR.

Na jídelním lístku ve vlacích bude nutriční složení pokrmů

Cestující na železnici se od úterka dozvědí nutriční složení pokrmů servírovaných v jídelních vozech. Opatření je součástí příklonu ke zdravější výživě, který společnost JLV dříve známá jako Jídelní a lůžkové vozy ve vlacích spolu s představením nové zimní sezonní nabídky přináší. Přestože zdravé stravování má v současnosti rostoucí trend, nejčastěji si cestující v jídelních vozech objednávají klasickou svíčkovou, řekl garant nabídky a předseda představenstva Svazu kuchařů Jaroslav Sapík. Sezonní novinkou na jídelních lístcích Českých drah jsou například klasický roastbeef s křenem a odlehčenou majonézou, kachní prsa podávaná se špeclemi nebo hovězí plec s houbovou omáčkou a krupicovošpenátovým nákypem. Nabídku dále doplňuje dýňová polévka, která byla v Čechách v minulosti velice rozšířená a v posledních pěti letech zažívá návrat, nebo vanilková bábovka s kousky čokolády a omáčkou z černého rybízu, uvedl Sapík.

Počasí bylo jako na konci března, padaly teplotní rekordy

Teplotní rekordy dnes padly asi na třiceti ze 138 meteorologických stanic, které měří alespoň 30 let. V porovnání všech stanic bylo nejtepleji v Byňově na Českobudějovicku a v Dobřichovicích u Prahy, kde se rtuť teploměru zastavila až na 14 stupních Celsia. Denní teploty odpovídaly běžným teplotám na konci března, řekl ČTK Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sport

Minimálně tři medailové šance má česká reprezentace před mistrovstvím světa ve snowboardingu a akrobatickém lyžování, které se od středy 14. ledna do neděle 25. ledna uskuteční poprvé v historii společně v rakouském Kreischbergu. Na první titul v kariéře mezi seniory bude útočit olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková, velké naděje má hned ve dvou disciplínách Ester Ledecká. Na místě bude celkem čtyřiadvacet českých sportovců.

Tři české tenistky postoupily na turnaji v Sydney do čtvrtfinále. Ve druhém kole Karolína Plíšková uštědřila dva "kanáry" Američance Nicole Gibbsové z USA, Barbora Záhlavová-Strýcová si poradila s domácí Samanthou Stosurovou 7:6 a 6:2 a v deštěm přerušeném večerním utkání zdolala druhá nasazená Petra Kvitová Číňanku Pcheng Šuaj 6:1 a 7:5.

Počasí ve středu

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

13-01-2015