Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

12-01-2015

Česko a Francie chtějí posílit bezpečnostní spolupráci

Na nutnosti posílení bezpečnostní spolupráce se shodli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian. Oba to řekli novinářům po setkání na francouzské ambasádě, kde Sobotka podepsal kondolenční knihu kvůli teroristickým útokům z minulého týdne. Český premiér zároveň varoval, aby protiteroristická opatření neomezila občanská práva a svobody. Společnost se nemůže dostat do obrácené polohy, kdy by sama sobě omezovala svobodu, proti které právě teroristé bojují. Znovu také zopakoval, že české tajné služby nemají informace o chystaném útoku, a vláda proto nepočítá se zaváděním rozsáhlých plošných opatření.

Sobotka nepřímo odmítl názor prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro Deník uvedl, že by muslimy, kteří nedokážou přijmout pravidla hostitelské země, vyzval, aby se vrátili domů do své původní vlasti. "Jejich původními zeměmi nadále zůstávají Alžír, Libye nebo, chcete-li, Mali z prostého důvodu, že je tam jakási genetická závislost," poznamenal Zeman. "Ta dělící linie neběží v tuto chvíli mezi křesťany a muslimy," odpověděl ministerský předseda na otázku, zda s názorem prezidenta souhlasí. "Ta dělící linie musí běžet mezi lidmi, kteří odmítají násilí, a mezi těmi lidmi, kteří se neštítí páchat teroristické trestné činy," řekl.

Policie na Pražském letišti rozšířila kontroly na více linek

Cizinecká policie prověřuje cestující přilétající do České republiky. Zatímco v předchozích dnech, kdy se kvůli teroristickým útokům ve Francii zaměřovala na linku z Paříže, v současnosti rozšířila kontroly na další letecká spojení. ČTK to řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Stále přetrvává zvýšená policejní činnost ve veřejné i neveřejné části letiště, přestože v předchozích dnech zde bylo policistů ve službě více. V pohotovosti bylo i oddělení leteckých doprovodů, tedy ozbrojených strážců letadel, kteří spadají pod cizineckou policii.

Prezident Zeman zahájil třídenní návštěvu Pardubického kraje

Prezidenta Miloše Zemana přivítaly při příjezdu do Pardubic asi tři desítky pískajících demonstrantů se symbolickými červenými kartami. Ozývaly se však i výkřiky na Zemanovu podporu.Dopoledne se Zeman setkal s krajskými zastupiteli a starosty obcí. Odpovídal mimo jiné na dotaz zástupce města Lázně Bohdaneč na Pardubicku, jak by mohl napomoci místnímu lázeňství. Zeman chce české lázně propagovat při plánovaných zahraničních návštěvách například v Spojených arabských emirátech stejně jako to údajně činil v Číně, Kazachstánu nebo Izraeli. Izraelští podnikatelé by podle něj mohli v tuzemských lázních investovat.

Během svého pobytu se hlava státu sejde s vedením několika měst Pardubicka, Chrudimska a Orlickoústecka a prohlédne si tři výrobní firmy. Na programu má i setkání s vojáky 43. výsadkového praporu v Chrudimi a veterány a s občany. Prezident během pobytu v regionu přijede na radnice v Přelouči, Chrudimi, Hlinsku a Chocni. V Třemošnici na Chrudimsku se zúčastní slavnostního otevření nové výrobní haly společnosti Dako CZ, která vyrábí brzdné systémy pro kolejová vozidla. V Hlinsku si prohlédne tamní mlékárnu, ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku výrobce autobusů společnost Iveco Czech Republic.

Mládek uvažuje prolomit limity těžby uhlí bez zbourání Jiřetína

Pokud se prolomí územní limity pro těžbu hnědého uhlí, zůstanou Černice a Horní Jiřetín stát. Počítá s tím ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který vládě předloží dvě varianty postupu těžby za stávající těžební limity. Buď se bude dál těžit na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, nebo se bude pokračovat na Bílině a na lomu ČSA, který patří Severní energetické Jana Dienstla a Pavla Tykače. Píše to deník E15. "Technicky jsou možné obě varianty. Jiná věc je, jestli toto řešení budou chtít i těžařské firmy. Ty původně chtěly buď plné prolomení, nebo nic," uvedl Mládek. U lomu ČSA bude podle expertů pravděpodobně velmi drahé obejít Horní Jiřetín z jihovýchodu, jak s tím počítá Mládkův plán. Severní energetická zatím návrh podle deníku komentovat nechce. Návrh nevítá ani starosta obce Horní Jiřetín Vladimír Buřt, jižní část obce by podle něj byla téměř na hraně lomu. Mládek v rozhovoru připustil, že některé domy i v jeho variantách budou muset být zbourány. Ministr zatím není rozhodnut, kterou ze dvou variant nakonec bude prosazovat, prioritu jim přiřadí až po debatách v kraji.

Hradecký soud povolil obnovu řízení v kauze zámku v Opočně

Krajský soud v Hradci Králové povolil obnovu řízení v restituční kauze týkající se zámku Opočno na Rychnovsku. Stejně rozhodl už rychnovský okresní soud, proti jeho verdiktu se však odvolali památkáři. O zámek více než 20 let usiluje dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová. Okresní soud v Rychnově kývl na obnovu řízení loni v říjnu. Soudce Ondřej Rott tehdy uvedl, že obnova řízení byla povolena, protože Ústavní soud dospěl k závěru, že listiny, které žalobkyně předložila, by jí mohly přinést příznivější rozhodnutí ve věci. Soudy v Rychnově, Hradci Králové i Nejvyšší soud obnovu řízení dříve zamítly, ale Ústavní soud loni v březnu stížnosti, kterou podala Colloredo-Mansfeldová, vyhověl. Dědička se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí. Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Rodina po roce 1948 emigrovala. Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991, a celý areál se dokonce načas dostal do jejího vlastnictví. Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy nakonec přiřkly zámek opět státu.

Výnosy dluhopisů budou prý letos nízké, sníží to náklady na dluh

Výnosy z desetiletých tuzemských státních dluhopisů by se měly letos pohybovat na velmi nízkých úrovních kolem jednoho procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Vývoj by tak měl podle ekonomů navázat na loňský rok, kdy výnosy rekordně klesly pod jedno procento. ČR si tak nyní společně s Německem půjčuje nejlevněji z celé EU. Pokles výnosů u dluhopisů značí obecně důvěru investorů v tyto cenné papíry a zároveň to snižuje náklady na financování vládního dluhu. Výnosy desetiletého českého vládního dluhopisu se aktuálně pohybují mírně pod hranicí 0,60 procenta. Ke konci loňského roku byly na 0,67 procenta, zatímco před rokem na 2,2 procenta. Výnosy desetiletých dluhopisů patří mezi ukazatel dlouhodobých úrokových sazeb, který je jedním z požadavků na přijetí eura.

Koruna se propadá, k dolaru je nejníže ze 9 let a k euru za 6 let

Na nejslabší úroveň za posledních zhruba devět let k dolaru a za šest let k euru se propadl kurz koruny. Pokračoval tak pokles z minulého týdne. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká měna se dostala na 28,4 koruny k euru a překročila hranici 24 korun za dolar.

MPO zvažuje zahraniční obchodní mise zaměřené na letectví

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvažuje o zahraničních obchodních misích, jež by byly zaměřené speciálně na podporu tuzemských výrobců letadel. "Je tady po nich velká poptávka," uvedl ministr Jan Mládek (ČSSD) s tím, že se chystají mise do Indie, Nepálu a Ruska. Generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková záměr přivítala. "Očekáváme vládní podporu. Do Nepálu se nám podařilo dostat s jedním letadlem a chtěli bychom tam uzavírat další kontrakty," řekla Plšková. Dodala, že úspěch L 410 v Nepálu firmě otevírá dveře i na trhy okolních zemí. Ministr Mládek navštřívil sídlo kunovické společnosti Aircraft Industries, kde probíral problémy leteckého průmyslu se zástupci Asociace leteckých výrobců ČR (ALV).

EPH kupuje v Itálii šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu

Energetický a průmyslový holding (EPH) kupuje v Itálii od společnosti E.ON sedm elektráren s celkovým výkonem 4500 MW, tedy vyšším než je výkon jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady. Součástí akvizice je šest plynových elektráren s kapacitou 3900 MW, dalších asi 600 MW představuje výkon černouhelné elektrárny Fiume Santo na Sardinii. Transakci ještě musí schválit příslušné orgány Evropské unie.

NKÚ: ROP Jihozápad umožnil nemocnicím nákupy až za 12násobek cen

Nákupy vybavení až za 12násobek skutečných cen umožnil zdravotnickým zařízením Regionální operační program Jihozápad (ROP). Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Nemocnice také podle úřadu neoprávněně slučovaly nákupy levnějších věcí, aby dosáhly na dotace. ROP Jihozápad spravuje evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji. NKÚ proto podal oznámení o podezření na porušení rozpočtové kázně.

Různé nemocnice pak nakupovaly stejné přístroje za ceny, které se lišily až o stovky procent. "Společnost Privamed Plzeň třeba pořídila lůžkový monitor vitálních funkcí za téměř 175.000 korun, zatímco Nemocnice Tábor koupila obdobný přístroj za více než 541.000," sdělila mluvčí NKÚ.

Budvar loni prodal 1,457 milionu hl piva, nejvíce v historii

Budějovický Budvar loni prodal 1,457 milionu hektolitrů piva, nejvíce ve své stodevatenáctileté historii. Na dobrých výsledcích se podílel především export. ČTK to dnes řekl mluvčí pivovaru Petr Samec. Vlastníkem národního podniku Budějovický Budvar je stát. Loni se počet exportních zemí zvýšil o pět na celkem sedmdesát. Pivovar začal nově vyvážet například do Republiky Kongo, Keni nebo Thajska. Pro srovnání, v roce 1991 vyvážel pivovar pouze do 18 států.

Mölnlycke Health Care postaví novou továrnu v Havířově

Švédský výrobce jednorázových zdravotnických prostředků Mölnlycke Health Care postaví novou továrnu v Havířově na Karvinsku. Provoz zahájí v roce 2017 a zaměstná tam 200 až 300 lidí. Investice bude mít hodnotu řádově desítky milionů eur. Mölnlycke už má jednu továrnu v průmyslové zóně Nové Pole v Karviné. Zaměstnává tam 600 lidí. V Česku se teď kompletují zakázkové chirurgické sety, které obsahují veškeré jednorázové komponenty potřebné pro konkrétní chirurgické zákroky.

Developeři loni v Praze prodali 5950 bytů, více než před krizí

Developeři loni v Praze prodali 5950 nových bytů, což je meziroční nárůst o 18,6 procenta. Vyplývá to ze společné statistiky společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema, kterou má ČTK k dispozici. Je to nejvíce za posledních osm let. Prodeje tak překonaly i předkrizový rok 2007. Dalších 6750 bytů mají developeři připravené k prodeji. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Ekospol Evžena Korce je nárůst prodejů důkazem oživení české ekonomiky.

Škoda začne Fabii Combi v tuzemsku prodávat 23. ledna

Třetí generace Škody Fabia v provedení Combi se v České republice a Německu začne prodávat 23. ledna, další evropské trhy budou následovat během příštích týdnů. Zavazadlový prostor se zvětšil o 25 litrů na 530 litrů, což je nejvíce v tomto segmentu trhu. Při prvních testovacích jízdách nového vozu to uvedli zástupci společnosti. Novinkou u tohoto modelu je ukazatel vzdálenosti při parkování vepředu i vzadu, světelný a dešťový senzor nebo bezklíčkové zapalování. Základní vybavení obsahuje šest airbagů.

Nečasová se cítí nevinná; v kauze rozvědky vypovídala dvě hodiny

Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová, vypovídala dvě hodiny před Obvodním soudem pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití rozvědky. Pak zřejmě odmítla odpovídat na otázky žalobce a odešla. S novináři nehovořila, její advokát pouze řekl, že se cítí nevinná. Následuje výslech dalšího obžalovaného, exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Soudkyně z jednání vyloučila veřejnost, protože výpovědí mohou obsahovat informace v režimu utajení. Obžalovaný je také další exšéf rozvědky Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pětileté vězení. Zpravodajci již dříve uvedli, že se nejednalo o sledování, ale měli za úkol prověřit podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Akce prý byla tzv. kontrasledováním a zadáním "z nejvyšších míst".

Slovinci zadrželi Itala, jenž prý poslal otrávený dopis Babišovi

Ve Slovinsku už před Vánocemi zadrželi Itala, který je podezřelý, že na podzim poslal otrávený dopis místopředsedovi české vlády Andreji Babišovi. Podle místních médií o tom dnes informovala slovinská policie. Muž byl údajně zadržen 22. prosince v Nové Gorici a nyní je ve vazbě. Podle deníku Primorske novice policie Itala obvinila z terorismu, protože ho podezřívá, že loni v listopadu poslal Babišovi dopis, který obsahoval jed.

Český ministr financí tehdy uvedl, že zásilka byla odeslána ze Slovinska. Řekl také, že může jít o pokus o pomstu někoho z obchodních kruhů, s nímž měl v minulosti problémy. Vyloučeno ale není ani jiné pozadí. Podobný dopis s jedem přišel v listopadu i na české ministerstvo vnitra. Odeslán byl ze Švédska.

Některé jídelny mají příliš tuků a cukrů, situace se ale lepší

Kontroly České školní inspekce odhalily, že některé školní jídelny nabízí málo mléka, luštěnin, ovoce a ryb a naopak zařazují nadbytek tuků a cukrů. Navzdory tomu je ale možné usuzovat na postupné zlepšování výživové hodnoty stravy, uvedla inspekce. Ve školním roce 2013/2014 zkontrolovala 326 subjektů zajišťujících školní stravování. Inspekce sledovala mimo jiné, jak se jídelny při sestavování menu řídí pravidly spotřebního koše, který je pro ně závazný. Nejhorší byla situace u mléka, kde normy nedodržela více než čtvrtina kontrolovaných jídelen. I když je to v meziročním srovnání zhoršení, v porovnání se školním rokem 2010/2011 to znamená pokrok. Tehdy normu nedodrželo 43,5 procenta jídelen. Více než desetina jídelen nevyhověla normě, pokud jde o množství tuků. Zde však bylo na rozdíl od mléka ve většině případů zjištěno překročení doporučeného množství. Obdobná byla situace u cukrů, kde normě nevyhověla 4,6 procenta kontrolovaných subjektů.

V Krkonoších po sněžení stouplo nebezpečí lavin na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení dnes stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější. Túry již vyžadují zkušené posouzení. Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Jihomoravský kraj by od dubna mohl dotovat domácí hospicovou péči

V Jihomoravském kraji by od dubna mohla začít fungovat domácí hospicová péče dotovaná krajem. Novinářům to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). ČSSD navrhne koaličnímu partnerovi z KDU-ČSL, aby kraj sedmi oblastním charitám poskytl na tuto péči celkem kolem osmi milionů korun z loňského přebytku rozpočtu. Ten byl přes 550 milionů korun. Koaliční KDU-ČSL podporu domácí hospicové péče podle hejtmanova náměstka Romana Celého schvaluje. Hašek věří, že by se charita díky tomu mohla ročně postarat v celém kraji až o 200 pacientů. Charita rozhodnutí kraje vítá, o podporu v oblasti se snažila podle ředitele Oldřicha Haičmana už dlouho.

Ministryně navýšila důchod muži, který ochrnul při záchraně ženy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) v Karlových Varech předala rozhodnutí o navýšení invalidního důchodu Gjonu Perdedajovi. Muž před deseti lety pomohl napadené ženě a při tom ochrnul. O získání finanční podpory pro postiženého muže od státu se jeho advokát snažil deset let. "Nyní bude invalidní důchod se zpětnou platností navýšen na 9351 korun. Využili jsme možnosti zmírnit tvrdost zákona," uvedla Marksová Tominová. Gjon Perdedaj v roce 2001 zabránil brutálnímu útoku na starší ženu v Praze. Lupič ale místo ženy vážně zranil na krku jeho. Zranění mu v důsledku vážně poškodilo mozek.

Řády požádaly Jihočeskou vědeckou knihovnu o tisíce vzácných knih

Minorité a františkáni požádali v rámci restitucí Jihočeskou vědeckou knihovnu o vydání téměř 14.000 svazků historických knih, většinou náboženské literatury. Majitelem svazků je ovšem Jihočeský kraj, který žádosti církevních institucí považuje za bezpředmětné. Restituce se totiž vztahují jen na majetek státu, nikoliv krajů a obcí. Jihočeská vědecká knihovna má ve správě historických fondů přes 30.000 svazků, řekl ČTK její ředitel Ivo Kareš.

Veletrhy Go a Regiontour přivítají rekordní počet vystavovatelů

Na veletrzích cestovního ruchu Go a Regiontour se letos představí rekordní počet vystavujících firem. Příležitost oslovit zhruba 30.000 návštěvníků využilo 983 firem z 22 zemí. Regiontour se letos zaměří na nabídku států Visegrádské čtyřky v oblasti cestovního ruchu a rozvoje turistiky v příhraničních regionech. Veletrhy se na brněnském výstavišti uskuteční od 15. do 18. ledna, veřejnosti se otevřou v pátek 16. ledna. Partnerskou zemí veletrhů bude letos poprvé Maďarsko, které svou prezentaci staví na tradičních silných stránkách své turistické nabídky - lázeňství a gastronomii.

Provazochodec i zvuk zvonů otevřou Plzeň jako město kultury

Zhruba 240 metrů dlouhý přechod švýcarského provazochodce Davida Dimitriho nad hlavami tisíců Plzeňanů bude v sobotu jedním z řady výjimečných okamžiků slavnostního zahájení Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Šestnáct milimetrů silný kabel povede z věže františkánského kláštera na ochoz katedrály sv. Bartoloměje. Součástí 45 minutové zahajovací show na náměstí Republiky bude kromě toho i obrovská projekce na stěnu katedrály a okolní domy, rozeznění zvonů, vystoupení 150 českých i zahraničních umělců a další. Novinářům to řekl umělecký šéf projektu Petr Forman.

Státní památky vidělo 4,8 mil. lidí, meziročně o půl mil. více

Na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v loňském roce dorazilo 4,8 milionu návštěvníků. ČTK to sdělila mluvčí NPÚ Jana Tichá. Návštěvnost je podle ní nejvyšší za posledních několik let a o 575.000 lidí vyšší než v roce 2013. Za vysokou návštěvností státních památek podle Tiché stojí speciální prohlídky, oslavy adventu, slavnosti jako Hradozámecká noc, kulturní akce i další programy, které kasteláni na památkách připravují. Úspěšnou sezonu zakončila výstava Hrady a zámky objevované a opěvované, která se otevřela 19. prosince v Jízdárně Pražského hradu. Představuje poklady z českých hradů a zámků a v prvních dnech konání přišlo přes 9000 návštěvníků, doplnila mluvčí.

Nejnavštěvovanější památkou roku ve správě NPÚ se opět stal zámek Lednice, na který zavítalo 376.559 lidí, tedy o 14,7 procenta víc než roce 2013. Za ním je hrad a zámek Český Krumlov s 367.629 návštěvníky a trojici nejoblíbenějších českých památek uzavírá zámek Hluboká, který si prohlédlo 263.519 lidí.

PIS: Staroměstskou radnici navštívilo nejvíc turistů v historii

Pražskou Staroměstskou radnici navštívilo loni rekordní množství turistů. Celkový počet návštěvníků dosáhl 739.000, většina z nich si ale zaplatila vstup pouze na radniční věž. Meziročně jde o nárůst o 50.000. V tiskové zprávě o tom informovala Pražská informační služba. Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou prohlídkových okruhů. První z možností je individuální výstup na 69,5 metrů vysokou středověkou věž. Druhou variantou je pak prohlídka s průvodcem. Zahrnuje gotickou kapli z konce 14. století, ze které je možné zblízka spatřit figury apoštolů orloje či např. primátorský salónek.

Techmania v Plzni má novou expozici o filmu a filmovém řemesle

Novou interaktivní expozici Filmohraní, která umožní lidem natočit si různými technikami vlastní akční trailer nebo filmové záběry, otevřelo v Plzni Techmania Science Center. Na přípravě autorské expozice, která zaujímá plochu 700 metrů čtverečných a stála 10 milionů korun, se podílelo 37 lidí, řekla ČTK mluvčí Techmanie Markéta Čekanová. Filmohraní nabízí 12 zastávek, na nichž je rozmístěno 62 kamer, desítky světel, více než kilometr síťových kabelů a velký výkonný server, který natočené záběry sestříhá, poskládá a doplní hudbou a titulky. "Lidé si mohou natočit vlastní akční trailer a stát se hvězdou sci-fi filmu. Hotový trailer na konci obdrží v HD kvalitě. Na stanovištích si mohou natočit i jiné záběry a poslat si je na e-mail," popsal autor expozice Ivo Opl.

Cestou expozicí se návštěvníci dozvědí i něco z filmařského řemesla, nahlédnou do zákulisí filmových triků, seznámí se s animovaným filmem nebo si vyzkoušejí technologii tak zvaného klíčování. Díky tomu a přidané projekci si mohou natočit například záběry, jak procházejí manéží s tygrem, jak se ocitnou pod padajícím kamením nebo jak coby filmová hvězda kráčejí světly reflektorů po rudém koberci. Na dalších zastávkách si vyzkoušejí čtení zpráv ze čtecího zařízení v televizním studiu.

Cestovatel chce ve stostupňovém mrazu vydržet osm hodin

Osm hodin chce strávit ve stostupňovém mrazu cestoval a dobrodruh Marek Šimíček, který v Lázních Teplice nad Bečvou na Přerovsku teple oblečený ulehl do péřových spacáků umístěných ve speciální kryokomoře. Pokud osm hodin v třeskutém mrazu opravdu přečká, tak to bude zřejmě rekordní počin. Šimíček se rozhodl otestovat v kryokomoře svoji fyzickou a psychickou odolnost, kterou zocelilo několik pěších výprav v okolí jezera Bajkal. "Už jsme v podobné komoře ležel při minus 93 stupních Celsia půl hodiny na zkoušku. Bylo to dobré a bylo mi horko. A to jsem na sobě neměl ani třetinu věcí, které mám teď. Zatím ale netuším, co bude za čtyři hodiny," řekl novinářům Šimíček v krátce předtím, než ve 14:00 prosklenými dvířky vstoupil do komory naplněné mrazivým oparem. Před pokusem Šimíčka důkladně prohlédl lékař a odborníci na jeho tělo umístili čidla, která měří důležité životní funkce, jako je EKG, tělesná teplota či dýchání. Komunikovat s lidmi může Šimíček s obsluhou měřících přístrojů pomocí mobilního telefonu a vysílačky.

Na Febiofest přijede slavná herečka Kim Novaková

Pozvání na Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 22. ročník se uskuteční od 19. do 27. března v multikině Cinestar Anděl, přijala americká herečka Kim Novaková, známá nejen ze slavného Hitchcockova thrilleru Vertigo. ČTK to oznámila mluvčí přehlídky Martina Chvojka Reková. "Febiofest každoročně nabízí nejlepší filmy z prestižních festivalů, oceněné snímky z Berlína, Cannes, Benátek, Toronta, San Sebastianu a dalších přehlídek včetně několika titulů nominovaných na Oscara. Nadcházející ročník nabídne program rozdělený do 14 sekcí a řadu novinek, které budou organizátoři průběžně odhalovat," uvedla mluvčí. Připomněla, že v minulosti Febiofest hostil například Geraldinu Chaplinovou, Claudii Cardinalovou či režisérské hvězdy Richarda Lestera, Alana Parkera, Wima Wenderse, Romana Polanského a desítky dalších slavných herců a filmařů.

Muzeum v Jilemnici díky sbírce získalo vzácné podlahové hodiny

Krkonošské muzeum v Jilemnici na Semilsku získalo díky veřejné sbírce do svého vlastnictví podlahové hodiny vyrobené před téměř 200 lety. Jsou to jediné známé historické dochované podlahové hodiny, jejichž autorem byl místní hodinář. Ve veřejné sbírce se za 11 měsíců vybralo 132.000 Kč. Hodiny pocházejí z dílny jilemnického hodináře Josefa Františka Pochopa, vytvořil je někdy kolem roku 1830. Jejich tržní hodnota je vyšší, než kolik se vybralo ve sbírce, jejich majitel se ale rozhodl více nepožadovat. "Je to takový jeho vklad do sbírky," řekl ČTK ředitel muzea Jan Luštinec. Hodiny jsou plně funkční, ve vynikajícím stavu i technické kvalitě.

Čtyřicítka odvážlivců zkusila v Brně pokrmy z hmyzu

Zhruba čtyřicítka odvážlivců zavítala do Klubu cestovatelů v Brně na speciální večer, kde ochutnala pět chodů hmyzího menu. Šéfkuchař Milan Václavík jim naservíroval moučné červy, cvrčky, potemníky, sarančata a šváby. Někteří jedli hmyz poprvé, jiní už s ním měli zkušenosti. Podle Václavíka je hmyz pokrmem budoucnosti a dodává lidem mnoho energie. Restaurace Klub cestovatelů pořádá hmyzí večery často. "Na speciální akci můžeme hmyz nabízet, ale kvůli legislativě ho nelze mít v obvyklém každodenním jídelníčku. Lidem proto dělám hmyzí večery, kde jim vysvětlíme, co podáváme, jak to děláme a poskytneme další informace," doplnil Václavík. Restaurace suroviny odebírá od chovatele, Václavík upozornil na to, že není možné sbírat brouky jen tak v přírodě. Dodal, že když už lidé přijdou, speciality ochutnají a najde se málokdo, kdo by je nepochválil.

Sport

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila na turnaji v Sydney přes Dánku Caroline Wozniackou do 2. kola, bývalá světová jednička zápas za stavu 4:6, 1:1 skrečovala. O čtvrtfinále si zahraje také Karolína Plíšková, naopak pro Lucii Šafářovou generálka na Australian Open skončila.

Aleš Loprais zatím jako jediný relativně drží na Rallye Dakar krok s favorizovanými jezdci továrního týmu Kamaz. Po vítězství v sobotní etapě a čtvrtém místě v neděli mu v průběžném pořadí kategorie kamionů patří čtvrté místo s hodinovým odstupem na vedoucího Ajrata Mardějeva z Ruska.

Počasí

Jasno až polojasno. Večer v Čechách od západu přibývání frontální oblačnosti, na jihovýchodě Moravy tvorba nízké oblačnosti. Nejvyšší teploty 5 až 9 °C, v Čechách místy až 12 °C.

12-01-2015